gevoelig voor van Korea Witte Huis niet Swapo vraagt hulp Havanna en Moskou Franse premier moet binnenkort het veld ruimen waagstuk voor Viking 2 Utopia vormt Newsweek: Jim Hoffa vermoord Burton weer gehuwd F- MAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND PAGINA 7 NEW YORK (Reuter) - Vol gens federale onderzoekers, die gisteren in het Ameri kaanse tijdschrift Newsweek werden geciteerd, is de voor malige vakbondsman Jimmv Hoffa door gehuurde moor denaars om het levÊh ge bracht. "Federale onderzoekers be schikken nu over inlichtingen dat Hoffa ontvoerd werd naar het souterrain van een particu liere woning op slechts vier minuten afstand van het res taurant in Detroit waar hij het laatst in leven gezien was. Daar werd hij gewurgd", aldus Newsweek. Men heeft er geen idee van waar het lijk is. Volgens Newsweek werden drie beruchte Maffia-leden uit New Jersey afgelopen winter door de politie in Pontiac, Mi chigan. ondervraagd in ver band met de ontvoering van Hoffa. maar zij werden vrijge laten. "Wij zijn echter nog lang niet met hen klaar", zei een fe derale functionaris. De drie hadden contacten met Anthony Provenzano. een functionaris van de bond van transportarbeiders in New Jersey. Hij werd veroordeeld wegens afpersing en zat met Hoffa gevangen in Lewisburg, Pennsylvanië. Provenzano en Hoffa's vroe gere vriend Anthony Giacalo- ne. volgens Newsweek een be rucht Maffialeider in Detroit, wilden dat Hoffa zijn pogin gen staakte om weer de lei ding van de machtige vak bond te krijgen nadat de toe nmalige president Richard Nixon hem begenadigd had na zijn veroordeling wegens poging tot omkoping van de jury- VAIL, COLORADO (Reuter) - Het tijdelijk naar Vail in Colorado verlegde Witte Huis heeft gisteren bekendge maakt dat president Kim Il-soeng van Noord-Korea zijn spijt heeft betuigd over het doden van twee Amerikaanse officieren door Noordkoreaanse soldaten, maar Kins boodschap is door het Witte Huis en het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washington afgewezen. De militaire paraatheid die voor het betrokken gebied is afge kondigd blijft vanwege de gebleven spanningen van kracht. Van officiële zijde werd dat Kim voor de moord op de offi cieren geen verontschuldigingen heeft aamgeboden. Het incident had plaats tijdens een ruzie over het snoeien van een boom in de gede militariseerde zone die de Ameri kaanse surveillance belemmerde. Noord-Korea heeft de Verenigde Staten verder beschuldigd van provocerend optreden in de zone die beide Korea's scheidt, aldus de officiële kringen in Vail/Washing- ton. Zowel het Witte Huis als het minis terie van Buitenlandse Zaken ver klaarde dat de boodschap van de Noordkoreaanse president een in directe schuldbekentenis was, maar niettemin niet aanvaardbaar omdat geen verantwoordelijkheid werd aanvaard en de schuld dat het zover kon komen aan de Verenigde Staten werd gegeven. De officiële kringen in Vail zeiden dat zij het nodige voorbehoud had den ten aanzien van Noord-Korea's toekomstige handelen, gezien de moeilijke situatie die al jaren in de gedemilitariseerde zone heerst. Daarom zullen de verenigde Staten hun waakzaamheid niet verslap pen. Terwijl Noord-Korea spijt betuigde stoomde een Amerikaanse parate marine-eenheid rondom het vlieg- dekschip Midway" op naar Ko reaanse wateren als vertoon van macht tegenover de Noordkorea- nen. Vrijdag al arriveerden in Zuid-Korea twee squadrons Ame- Natuurbrand laat Brits munitiedepot in Duitsland ongemoeid rikaanse gevechtsbommenwerpers en straaljagers. Noord-Korea heeft de Verenigde Staten mede naar aanleiding hier van beschuldigd van het creëren van een „verschrikkelijke oorlogss feer". Het betitelde de Amerikaanse sol daten die zaterdag de bewuste boom omhakten als „militaire struikrovers". Kims boodschap van spijt werd za terdag door een Noordkoreaanse officier in Panmoendjon overhan digd. President Ford van de Verenigde Staten kust zijn dochter Susan gedag. Ford genoot dit weekeinde van zijn rust in zijn buitenhuis in Vail,na de woelige verkieizingsstrijd om de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. Utopia heet het gebied, dat in het vluchtleidingscentrum voor de Marsvaartuigen in Pasadena is uitgekozen voor de Viking-II, die daar op 3 september de tweede instrumentencapsule onbeschadigd op de Rode Pla neet moet neerzetten. Deze in strumentencapsule is identiek aan die van de Viking-I, die sinds enige weken op de vlakte Chryse staat. De landing van de Viking-II is een nog veel groter waagstuk dan die van zijn voorganger. Het gebied Utopia kan evenals Chryse uitstekend worden ge fotografeerd vanuit de rond Mars cirkelende Viking, maar deze foto's tonen niet vol doende nauwkeurig de onef fenheden van het oppervlak om een redelijke zekerheid omtrent de geschiktheid van het lan dingsterrein te verkrijgen. Daartoe zijn radarmetingen vanaf de aarde nodig. Door de stand van Mars zijn deze metin gen echter niet of nauwelijks mogelijk met betrekking tot Utopia als dat wel het geval was voor Chryse. Men moet zich dus uitsluitend op de Viking waarnemingen verlaten. Dat niettemin Utopia werd ge kozen inplaats van een béter observeerbare plaats is gelegen in" het feit, dat men in Utopia een veel hogere concentratie van water in de bodem en de atmosfeer vermoedt, zodat zich daar, volgens het inzicht van een aantal (maar lang niet alle) deskundigen een grotere kans op enige vorm van primitief le ven voordoet. Ook andere foto grafisch vastgestelde eigen schappen van deze omgeving geven hoop op positieve resul taten in de speurtocht naar le ven op Mars. Overigens zullen niet beide Viking-landers tegelijk hun on derzoek verrichten. Bezuin igingen bij de NASA hebben er toe geleid, dat onvoldoende grondfaciliteiten ter beschik king staan om tegelijk vier Mars-ruimtevaartuigen (twee in een baan om de planeet en twee op de bodem) te „bedienen". Wanneer de Viking-II met suc ces onbeschadigd landt, zal het instrumentarium van de eerste lander voorlopig op non-actief worden gesteld. Het hangt dan van de resultaten van de Viking-II af, welk station op het oppervlak men daarna in- of uitschakelt. Op 8 november wordt elk con tact met de vier Mars-capsules verbroken, omdat de zon zich dan tussen de aarde en Mars be vindt en radiosignalen tussen beide planeten dan niet kunnen worden uitgewisseld. Om streeks Kerstmis kan het con tact weer worden hersteld, en men hoopt, dat de krachtbron nen en instrumenten deze rust periode zullen overleven. Sowjet-Unie levert geen wapens meer aan Syrië Noordiersè vrouwen demonstreren voor vrede BELFAST (DPA) - In Belfast heb ben ongeveer 20.000 mensen deel genomen aan een manifestatie van de vredesbeweging van rooms- katholieke vrouwen in Noord- Ierland die genoeg hebben van de voortdurende gewelddaden. Aan de mars namen ook vele protes tantse vTOUwen deel. Aan het eind van de betoging werd een verklaring voorgelezen waarin werd opgeroepen tot samenwer king zonder te letten op godsdien stige overtuiging. Een week tevoren hadden bij een eerste manifestatie van de rk vrou wen 10.000 mensen hun solidariteit met de initiatiefneemsters betuigd. Op de huizen van deze vrouwen 'heeft het verboden Ierse republi keinse leger (IRA), dat een rk guer rillabeweging is, het woord "verra der" gekalkt. De vrouwen stoorden zich hier echter niet aan. "Wij heb ben niets meer te verliezen, maar alleen de vrede te winnen", zei een van hen. De enige "wapens" van de vrouwen zijn fluitjes waarop zij blazen, tel kens als zij getuige zijn van een ge welddaad. Alle vrouwen die dit fluiten horen, moeten naar de be trokken plaats komen en de ge weldplegers "uitfluiten". De vrou wen hopen dat dit beter werkt dan geweld. DUSSELDORP (DPA) - Bij de erg ste natuurbrand in het Westduits- Nederlandse grensgebied sinds 1947 zijn in het beschermde na tuurpark van Schwalm-Nette bij Brüggen gisteren ruim honderd hectare bos verloren gegaan. Het vuur werd bestreden door ruim duizend brandweerlieden uit West-Duitsland en Nederland en het zal nog wel enkele dagen duren alvorens men het vuur geheel en al onder de knie heeft. IHf De Westduitse politie vermoedt dat lance gebracht de brand door achteloosheid is ont staan. Dankzij de inspanningen van de brandweerlieden is het vuur niet kunnen komen bij het grootste munitiedepot van het Britse Rijn- leger, dat midden in het brandende bos lag. Volgens woordvoerder Ewald Paus van de gemeente Brüggen liggen in dat depot ook atoomkoppen opgeslagen. De commandant van het depot, kolo nel Crawley, heeft dit „op grond van veiligheidstechnische overwe gingen" niet willen bevestigen. De wolken die boven het brandende gebied hingen waren tot dertig ki lometer in de omtrek te zien. Het betrokken terrein was in de jaren 1950-51-opnieuw bebost, nadat Ne derland een deel van het bomen- bestand als vergoeding voor oor logsschade had opgeëist. Nieusgie- ngen hebben geen kans gekregen dc brand van dichtbij te zien. De politie had al snel na de brandmel ding om vier voor half drie gister middag de toegangswegen herme tisch afgezet. WENEN - Negen Westduitse va kantiegangerszijn zaterdag bijeen busongeluk in Oostenrijk om het le ven gekomen. Drieënveertig perso nen zijn min of meer ernstig ge wond De reisbus uit Keulen met 52 inzit ten deii was in de buurt van Aggs- bach Dorf in de Donau gestort. Uit het met de wielen naar boven lig- gende wrak werden acht doden ge borgen. Een zwaargewonde vrouw stierf in een ziekenhuis. De bus was na een botsing met een personenauto van de smalle oever- weg afgeraakt en in de rivier te recht gekomen. De inzittenden had den zeven dagen in Wenen doorge bracht en waren op weg naar huis. Op de foto wordt een van de slach toffers door bergers naar een ambu- Voor strijd in Nambië LOESAKA. JOHANNESBURG (Reuter) - Sam Nujoma, president van de Swapo, de bevrijdingsorga- ONTSLAG IN ARLINGTON - De bekende acteur Richard Burton is zaterdag in Arling ton, in de Amerikaanse staat Virginia, getrouwd met het Britse fotomodel ?.us?enj nisatie van Zuid-West-Afrika ofwel schappelijk standpunt tegenover Namibië, heeft gisteren bij een be- de blanke regering. Men wil een zoek aan Zambia aangekondigd dat raadgevend comité vormen, dat zal de strijd tegen de Zuidafrikaanse proberen in een gesprek met pre- overheersing zal worden opge- mier John Vorster de grieven van voerd en dat men Cuba en de de zwarte meerderheid uiteen te Sowjet-Unie daarbij om militaire zetten en te komen tot beëindiging hulp zal vragen. Tijdens een ontmoeting met wes terse verslaggevers zei Nujoma dat de Swapo elke door Zuid-Afrika geïnstalleerde regering onder de voet zal lopen. Hij doelde daarmee ongetwijfeld op de plannen om in 1978 in Namibië een multiraciale regering te vormen, plannen die bekend zijn gemaakt na afloop van een door Pretoria op touw gezette conferentie in Windhoek over de toekomst van het vroegere Duitse koloniale bezit, Zuid-West-Afrika. Bij eerdere gelegenheden noemde de Swapo deze conferentie een aan fluiting. Nujoma zei dat de deelne mers aan de bijeenkomst marionet ten van Pretoria waren. CAIRO (Reuter) - De Sowjet-Unie heeft besloten haar wapenleveran ties aan Syrië te staken. Dit zegt het Egyptische weekblad "Rose el Joussefuit westelijke en Syrische kringen te hebben vernomen. Als reden voor het Russische be sluit wordt genoemd het Syrische optreden tegen de Palestijnen en de linkse krachten in Libanon. Het Palestijnse persbureau Wafa heeft gisteravond bekendgemaakt dat de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO heeft besloten de dienstplicht in te voeren voor Pa lestijnen die daarvoor lichamelijk en geestelijk geschikt zijn. Ooggetuigen in Beiroet hadden za terdag al verteld dat Palestijnse commando-organisaties begonnen waren met het ronselen van Pales tijnen voor verplichte militaire dienst. Palestijnse commando organisaties in Libanon pakken jonge Palestijnen op voor militaire dienst. Bij wegversperringen wor den alle jonge Palestijnen, die in staat worden geacht een geweer te hanteren, meegenomen. Intussen zetten rechtse eenheden hun artil- lerieschietingen op linkse en Pales tijnse stellingen in west-Beiroet voort. Volgens het rechtse Libanese blad "Al Anwar" zijn vrijdag vijf linkse militanten terechtgesteld, nadat een Syrisch-Libanees tribunaal in Bekaa (midden-Libanon) hen we gens "terrorisme" ter dood had veroordeeld. Zij waren aangehou den na een aanslag op de Syrische commandant in dit gebied, kolonel Ali Zoejoed De Verenigde Staten hebben twee diplomaten via Cyprus naar Liba non gestuurd om het contact met de christelijke leiders daar te her vatten, die waren afgebroken sinds de moord op de Amerikaanse am bassadeur Francis Meloy twee maanden geleden. Het tweetal is gestuurd omdat de nog overgebleven functionarissen van de Amerikaanse ambassade zich in de mohammedaanse wijk van de Libanese hoofdstad bevin den en vandaar geen contact kun nen opnemen met mensen in het door christenen bezette gebied. SOWJET-UNIE "Wij zullen ons verzet verhevigen", aldus Nujoma. "maar wij zijn niet van plan het voorbeeld te volgen van buurland Angola dat bij de strijd om de onafhankelijkheid en de daarop volgende machtscon frontaties buitenlandse troepen heeft gebruikt". De Swapo wil vol gens zijn leider geen Cubanen of r wel militaire steun uit die landen. "De meeste westerse, landen hebben nauwe contacten met Vorsters Zuid-Afrika dus daar Voor de uit Wales afkomstige 50-jarige acteur was het zijn vierde huwelijk, gaan wij geen/ hulp aanvragen" merkte Nujoma op. Zijn twee vorige huwelijken waren met de filmster Elizabeth Taylor. De Hij wees overigens ook op de aan wezigheid van Israëliërs die Zuid- aanraarfbaVr,'"hy,g."nfsc,hr\öë: echtscheiding. Vorig jaar oktober hertrouwden zij in de Afrikaanse staat Afrika helpen bij patrauüla un de stand in de cafes, restaurants en Botswana. Ditmaal hield het huwelijk nog geen jaar stand. In juli werd op zouden volgens hem een zone van andere eetgelegenheden in de Sow- meer dan VJjftig kilometer contro- jetrepubliek. Dit meldt een plaatse- Haïti de echtscheiding uitgesproken. leren. In Tel Aviv heeft een woord- lijk dagblad. r, voerder van het Israëlische minis terie van Defensie gezegd dat daar James Hunt. in niets van bekend is. In Johannesburg waren zaterdag New York waar Burton leiders van acht van de negen zwarte thuislanden in spoedverga- kct,er - Excorcist 2 Daarna gaan zij dering bijeengekomen om plannen MOSKOU (UPI) - De minister v de vlees- en melkindustrie in ^^MB^^B Russische provincie Georgië Doe- eerste maal trouwde Burton met haar i chidze, is ontslagen wegens de c 1964. Na tien jaar volgde f i de Afrikaanse staat kaas- leiders 1 terfabriek zullen zich voor het ge recht moeten verantwoorden. Hun produktenwaren de oorzaak van Na de huwelijkssluiting vertrok het vaar r betrokken is bij opnamen x veel gevallen van ingewandstoor- Georgië in het begin naar Canada waar Burton een film maakt naar het toneelstuk "Equ PARIJS (ANP/DPA) - In politieke kringen in Parijs verwacht men dat president Giscard d'Estaing bin nenkort, waarschijnlijk begin sep tember, zijn regering zal wijzigen en dat premiqr Jacques Chirac zal verdwijnen. Giscard zou met een nieuwe ploeg willen j^roberen een hervormings plan uit te voeren om een einde te maken aan de zwakte van de franc en de daarmee gepaard gaande vermindering van het vertrouwen in zijn regering. Tevens zou hij een actievere buitenlandse politiek wil len voeren om ook op dat gebied het vertrouwen te herstellen dat onder meer in de derde wereld is afgenomen. Onlangs dreigden de niet-gebonden landen een olie embargo tegen Frankrijk in te stel len, indien het zijn politiek jegens Zuid-Afrika niet wijzigt. Ook de droogteschade speelt een rol in de binnenlandse crisissfeer. Er bestaat al enige maanden een la tent conflict tussen de president en Chirac,die - uit de gaullistische school voortgekomen - liever een wat conservatievere hervormings politiek had gezien. Als mogelijke opvolgers van Chirac worden de minister van Economie en Finan ciën, Jean-Pierre Fourcade, en de minister van buitenlandse handel, Raymond Barre, die niet aan een partij is gebonden, genoemd. Volgens het weekblad „L'Expres- se" heeft Chirac al op 26 juli zijn ontslag aangeboden. Giscard zou al eerder hebben besloten zijn pre mier op het geschikte ogenblik te vervangen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7