DAGBLAD Egyptisch vliegtuig met 99 man gekaapt irav Wm' Dode bij betoging staking Soweto vandaag Ouders houden schooljeugd thuis Nieuwe aard schok in China GEKRAAKTE PANDEN ONTRUIMD LEIDSCH DAGBLAD Meteen al geel voor v. Hanegem Verkeers ongeluk kost aan 3 mensen het leven 1AANDAG 23 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35018 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN k LONDEN - Het zielige stroompje op de foto hieron der is echt Engelands be faamde rivier de Theems. Niet in Londen, maar een beetje stroomopioaarls. De toestand is echter door de voortdurende droogte wel zo ernstig geworden, dat de au toriteiten zeer somber zijn over de Britse watervoorzie- En nu zijn er vandaag ook nog enorme bosbranden in Zuid-Engeland bijgekomen. CAIRO (UPI/AFP/Reuter) - De Egyptische luchtvaart maatschappij "Egyptair" heeft na een aanvankelijke ont kenning toegegeven, dat vanochtend een lijnvliegtuig van deze onderneming is gekaapt. De eerste berichten spraken van twee Palestijnse guerrilla strijders, die zich van het vliegtuig zouden hebben meester gemaakt, maar later werd gemeld, dat de kaping was ge schied door Libiérs, Algerijnen en Palestijnen. De kapers maakten zich meester van het toestel - een Boeing 737 met 95 passagiers en zes bemannings leden aan boord - kort nadat het van Cairo was vertrokken naar Luxor. dat op 720 kilometer ten zuiden van de hoofdstad ligt. De kapers dreigden het toestel op te blazen als zij geen brandstof kregen om naar een andere bestemming te JOHANNESBURG (Reuter) - Een zwarte betoger is vanochtend in Soweto gedood door de politie, die het vuur opende op groepjes jon geren die zwarte arbeiders ertoe aanzetten te gaan staken. In de loop van deze incidenten zouden zes mensen kogelwonden hebben opgelopen. De politie in Soweto noemde de toestand "gespannen en onvoorspelbaar". Duizenden bewoners van het Zuidafrikaanse zwarte woongebied geven vandaag gehoor aan een oproep tot een drie daagse staking. Volgens onbeves tigde berichten is 80 pet van de zwarte arbeiders niet op zijn werk in Johannesburg komen opdagen. De stakingsoproep was vervat in pamfletten, die door schoolkinde ren in Afrikaanse woongebieden door het hele land zijn verspreid. De staking kan de Zuidafrikaanse industrie verlammen. Zonnig Hinderlaag Aanhoudend droog en zonnig, zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Minimumtempera turen omstreeks 10 graden. Maxima morgen van 23 graden op de Wadden tot circa 27 graden in liet zuiden van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 AUGUSTUS Zon op: 5.39 uur, onder: 19.44 uu Maan op: 4.27 uur, onder: 18.48 uu Hoogwater te Katwijk te 2.10 14.35 uur, laagwater te 10.26 22.45 uur. In Soweto wonende zwarte journa listen vertelden vandaag dat de stakingsoproep van gisteren was uitgegaan van het Afrikaans natio naal congres (ANC). Op een weg ten zuiden van Johan nesburg werd een auto met twee blanken dqor negers in een hinder laag gelokt. De bestuurder werd gewond. Deze schoot op de aanval lers, van wie vijf gewond werden. In Kaapstad gebruikte de politie traangas tegen een zingende me nigte negers tijdens de begrafenis van een student in de zwarte woonwijk Langa die bij de ongere geldheden van vorige week om kwam. Indiërs In het Indiase stadsgebied Chats- worth bij Durban stonden vandaag duizenden Indiërs gewapend met stokken, messen en bijlen op straat te wachten op een aanval van zwar ten uit het naburige stadsgebied Umlazi. De politie verklaarde dat in Chats- worth geruchten waren verspreid dat de zwarte bewoners van Um- lazzi een aanval voorbereidden op de Indiërs. Vele Indiase families vertrokken met auto's en vrachtwagens uit Chatsworth om mogelijk onheil te ontvluchten. De politie en Indiase leiders reden met auto's door het stadsgebied om de bevolking tot kalmte te manen. Rivaal eist aftreden premier Japan TOKIO (Reuter) - De grootste rivaal van de Japanse premier Takeo Miki binnen de rege rende liberaal - democratische partij (LDP), vice-premier Ta keo Foekoeda, heeft vandaag het aftreden van Miki vóór de verkiezingen geëist. „De LDP kan de komende al gemene verkiezingen slechts winnen onder een nieuw leider schap", aldus Foekoeda op een bijeenkomst van zijn aanha- gers Een campagne tot afzetting van de premier begon bijna vier maanden geleden, waarbij zijn tegenstanders hem beschul digden van zwakheid bij het aanpakken van het Lockheed- omkopingsschandaal De premier heeft tot nu toe ge weigerd heen te gaan. Hij zei dat hij van plan was aan de macht te blijven om de regering door een speciale zitting van de Diet (par lement) en door algemene ver kiezingen, die op 9 december moeten worden gehouden, te leiden. Later op de dag ontmoette Miki een andere belangrijke tegen stander, de minister van finan cien, Masayosji ühira, om de crisis te bespreken. vliegen. Zij hadden van de gezag voerder geeist, dat hij koers zou zet ten naar Benghazi in Libië. De pi loot had daarop gezegd, dat er on voldoende brandstof aan boord was voor deze vlucht en dat er eerst getankt moest worden in Luxor Omsingeld Na de landing op de luchthaven van Luxor werd de Boeing omsingeld door veiligheidstroepen. Vervol gens begonnen de autoriteiten on derhandelingen met de kapers. Naar welingelichte kringen in Cairo verluidde, zijn de Egyptische premier, Mamdoeh Salem, en diens minister van Defensie, generaal Abdel Ghani Gamassi, naar Luxor gevlogen om aan de onderhande lingen met de kapers deel te i Toeristen Onder de passagiers van de Boeing-737 zouden zich een gezel schap van 40 Japanse toeristen en acht Franse vakantiegangers be vinden. Het is de tweede maal dat een Egyptisch lijnvliegtuig is gekaapt. In 1969 werd een toestel dat ook een binnenlandse vlucht maakte, ge dwongen naar Saoedi Arabië te vliegen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 5 september 1976 en ontvang dei krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. HONG KONG (Reuter) - Een nieuwe zware aardschok van 7.3 op de schaal van Richter is vandaag in midden-China geregistreerd, zo heeft het observatorium in Hong Kong meegedeeld. De aardschok werd geregistreerd om 04.33 uur onze tijd en deed zich op ca 1.500 km ten noordwesten van Hong Kong voor. Dit zou dui den op de schaars bevolkte provin cie Szetsjwan, waar zich ook giste ren een schok voordeed. De beving van gisteren had een kracht van 6,5 op de schaal van Richter en was krachtig genoeg om beperkte schade aan te richten in een bevolkt gebied. Zij schijnt zich evenwel te hebben beperkt tot een betrekkelijk weinig bewoonde streek, aldus een woord voerder van de dienst. Vorige week trof een krachtige aardbeving hetzelfde gebied, maar Peking verklaarde toen dat er zeer geringe schade was aangericht De zware aardbeving die op 28 juli China trof, heeft alleen al in het be langrijke steenkool- en spoorweg- centrum Tangsjan aan 100.000 mensen het leven gekost. Volgens betrouwbare kringen in Peking hebben Chinese autoriteiten dit cij fer tegenover buitenlanders ge noemd. Tangsjan. een stad met ongeveer 1,6 miljoen inwoners, was de zwaarst getroffen plaats. Hoeveel mensen er elders zijn omgekomen, is niet bekend. De schok trof ook Tientsin, een stad met circa vier miljoen inwoners op 95 km afstand van Tangsjan. Buitenlanders die deze stad kort na de aardbeving passeerden, hebben gemeld dat in het centrum 30 pet van de gebou- Man schiet zich per ongeluk door het hoofd AMSTERDAM (ANP) - De 25- jarige Argentijn H. J. Kejan is gis termiddag in een ziekenhuis in Amsterdam overleden, nadat hij zich in de vroege ochtend met een pistool per ongeluk door het hoofd had geschoten. Volgens de lezing van zijn vrouw gebeurde dat, toen hij in de auto zat te spelen met het pistool. Plotseling ging het pistool af en trof de man in het hoofd. Het slachtoffer dreef een cafe in de hoofdstad. AMSTERDAM - Enige tientallen politieagenten en slopers hebben vanmorgen rond tien uur twee ge kraakte panden aan de Heren gracht in Amsterdam ontruimd. De panden waren bezet door leden van de kraakgroep „Gogem". De ont ruiming begon onder een voorstel ling van het zogenaamde kraak- theater op de straat voor beide hui zen. De huizen zullen worden ver bouwd tot luxe appartementen flats. 9 De competitie van het be taalde voetbal kende een tra gische start. Tijdens de wed strijd Volendam-Wageningen in de eerste divisie zakte grensrechter Roeders uit Gro ningen kort na het begin van de tweede helft in elkaar. Me dische hulp mocht niet meer baten. Roeders overleed aan een hartaanval. De wedstrijd werd gestaakt. Meest omstreden persoon dit weekeinde was ongetwijfeld Willem van Hanegem (foto). De ex-Feyenoorder ver tolkte bij zijn nieuwe club AZ'67 een dubbele rol. Ener zijds toonde hij zich de grandioze voetballer van weleer, anderzijds viel hij op in negatief opzicht middels een aantal ontoelaatbare overtredingen, hetgeen hem op de eerste gele kaart van deze nog prille competitie kwam te staan. AZ speelde overigens gelijk tegen een fris Sparta. Landskampioen PSV deed dat ook, zij het nogal verrassend tegen stadgenoot Eindho ven. De hautain opererende PSV'ers moesten toezien hoe een keihard werkend Eind- hoven een 0-2 achterstand, omboog in een 2-2 gelijkspel. Feyenoord en Ajax wonnen. De Rotterdamse werkpaar den van Boskov hadden hun handen vol aan het verbeten vechtende Utrecht, terwijl Ajax pas na veel moeite De Graafschap van zich af schudde. Droevig was het gesteld met de prestaties van de atleten tij dens de Nederlandse kam pioenschappen. Een aantal 'toppers' bleef zonder be richtgeving weg, de rest maakte er een grote flop van. De KNAU had zich ongetwij- fed een betere viering van haar 75-jarig bestaan voor gesteld. Harm Wiersma kan zich, na overwinningen op de Russen Gantwarg en Koeperman, praktisch wereldkampioen dammen noemen. Wiersma krijgt in de resterende ron den nog slechts middenmo ters tegenover zich, terwijl concurrent Tsjegolev nog moet afrekenen met onder meer Rob Clerc, dé ontdek king van dit toernooi. PAGINA a-13 Kamerdelegatie somber ge stemd terug uit Rusland. PAGINA 5 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN WIERINGERMEER (ANP) - Een verkeersongeluk in het Noordhol landse Middenmeer (gemeente Wieringermeer) heeft in de afgelo pen nacht aan drie inwoners van Den Haag het leven gekost. Een vierde plaatsgenote raakte zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de E-10 waar twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing kwamen. De oorzaak is de politie niet duidelijk. De slachtoffers zijn de 30-jarige mevrouw E. W. M. Scheltema, die één van de wagens bestuurde; de 24-jarige L. Prins, die in haar auto meereed, en een inzittende van de andere auto, de 60-jarige J. de Jong De zwaar gewonde vrouw is in het St. Jansgasthuis in Hoorn opge nomen. In de afgelopen nacht hadden nog twee dodelijke verkeersongeluk ken plaats. In het Drentse Ruinen kwam de 33-jarige Ramdath Soe- rahi uit het Groningse Ten Boer bij een frontale autobotsing om het le ven. De juiste toedracht van het on geluk is niet bekend. De 47-jarige mevrouw C. de Klijn- Groenendaal uit Elshout (N-Br) verloor het leven bij een autobot sing in het Brabantse Nieuwcuyck LEIDEN - De ouders van de in to taal 172 leerlingen van de openbare Marnix van St. Aldegondeschooi aan de Maresingel in Leiden heb ben vandaag hun kinderen thuis gehouden uit protest tegen het ont slag van de onderwijzeres me vrouw Serdijn. Mevrouw Serdijn, die als zevende leerkracht aan de school was ver bonden, werd ontslagen op grond van het aantal leerlingen dat de school begin dit jaar telde. Het ge volg hiervan was dat de school nu met twee combinatieklassen moet werken. De ouders en het personeel van de school vinden dat onver teerbaar, temeer omdat de school in een stimuleringsgebied ligt en per klas een kleiner aantal leerlingen zou moeten hebben dan normaal het geval is. Enkele weken geleden wendden de ouders en de leerkrachten zich met petities tot de vaste kamercommis sie voor onderwijs en wetenschap pen om aandacht te vragen voor de situatie waarin de school nu terecht is gekomen. Het hoofd van de school, de heer Gaaykema, heeft in tussen ook acht t\veede kamerle den benaderd en een aantal onder- wijsinstanties. Vanochtend kreeg hij de eerste adhesiebetuigingen binnen van o.a. de Algemene Ver eniging voor Leerkrachten, die zich rechtstreeks tot de minister zou wenden om de zevende leerkracht op de school terug te krijgen. Het ontslag is ook niet in goede aarde gevallen omdat de school voor het komende schooljaar een groot aantal nieuwe leerlingen heeft gekregen, hierdoor zou een aantal van zeven leerkrachten ge rechtvaardigd zijn. De heer Gaay kema: "De rest van de kinderen wordt nu gestraft doordat wij nu zo'n grote aanmelding hebben ge had". De ouders, die vanochtend een spandoek bevestigden aan het schoolgebouw (foto) hebben al aangekondigd met hun acties te zullen doorgaan indien de zevende leerkracht niet terugkomt. De ge meentelijke onderwijsinspectie zal deze week het ministerie over deze kwestie benaderen. Zie verder pag. Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1