Broodmuseum van broeder Paulus Er blijft altijd wel een mug in leven VITRAGE EXTRA In ons land is bijna geen huis ol flat te vinden of er hangt wel de een of andere vitrage voor de ramen. Uit onderzoekingen is gebleken dat maar èèn procent van de Nederlandse gezinnen geen vitrage voor de ramen heeft hangen. Uit datzelfde onderzoek kwam naar voren dat liefst 43 procent van de huisvrouwen is uitgeke ken op de vitrage die nu voor de ramen hangt. Wist u overigens, dat vitrage (meestal) wordt gebreid? Dat is nu al zo'n 20 jaar het geval sinds kunststoffen als Diolen en Ter- lenka hun intrede deden. Ka toen is er namelijk uit geraakt om plaats te maken voor niet krimpende vitrages. En hoe gaat dat breien nu in zijn werk? Uiteraard niet met de hand, maar met immense brei machines, die zo'n 14 meter breed kunnen zijn. Met die ma chines wordt een drie meter brede vitrage gebreid met een lengte van 250 tot 500 meter op een rol. Bij heel dunne vitrage kan wel 1000 meter op een rol worden aangebracht. Aan de vitrage wordt aan de zij kant een loodbandje of loodve ter genaaid, zodat deze later keurig recht hangt. Daarna wordt de vitrage "opgemaakt" en gewikkeld op "broodjes" (rollen) van 30 tot 35 meter. De Nederlandse huisvrouwen kopen in het algemeen voor hun vitrage 2 x de normale breedte. De Westduitsers zijn wat dat be treft iets royaler, zij willen liefst 3 x de breedte. Er bestaan talrijke soorten vi trage, van effen tot en met aller lei gekleurde dessins. De trans parante (doorzichtige) vitrages zijn vaak iets grover en meer modisch. Sommige huisvrou wen zijn "verliefd" op model gordijnen zoals "sluiers", die naar maat kunnen worden ver vaardigd of in dozen worden ge leverd. De indruk bestaat dat de vraag naar zeer grove transpa rante vitrage wat terugloopt en dat de kleur bruin (bruine dra den in o.a. effen en crème vitra ge) terrein zal winnen. Dit is een gevolg van de toenemende vraag naar "eikehout" kleur bij de meubelen. Vitrages kunnen het beste worden gewassen in een sloop in een wasmachine. Pas vlak voor het wassen de vitrages af nemen. De loodband of loodve ter kan en mag er niet uit. Plas tic en andere roestvrije haakjes kan men gewoon meewassen. Bij het wassen mag het water niet warmer worden dan 30 graden en gebruik nooit in- weekmiddelen. In veel koud water naspoelen. Even laten uit lekken. Niet wringen en niet centrifugeren. Vitrage kan vochtig worden opgehangen. Mochten er door foutief wassen wat kreukels zijn ontstaan, dan met een strijk bout verwijderen (stand tussen "nylon" en "wol"). 0 Afhankelijk van de gordijn rail moet u extra meten: 2,5 cm voor een hoofdje van 0,5 cm; 3,5 cm voor een hoofdje van 1 cm; 4,5 cm voor een hoofdje van 1,5 Gebruik uitsluitend 100 pro cent synthetisch naaigaren en dito sleuvenband. Machine naalden nr. 80. Door Jos Hagers Waar krijg je tegenwoordig nog echt lekker brood, dat de hele dag knappend vers blijft? De ware broodkenners weten het, in het Brabantse LuycksgestelDaar wordt het meel voor de plaatselijke bakker nog gemalen in een kloeke, ruim honderd jaar oude molen en het brood gebakken in een met takkenbossen gestookte oven. Koninklijk Het resultaat is er dan ook naar, want als prinses Beatrix en prins Claus bijzondere gasten krijgen la ten zij zo nu en dan brood halen in Luycksgestel. Op de toonbank van bakker Van Heeswijk in de Dorps straat prijkt een in oranje ingelijste brief waarin prins Claus schrijft: "Ik wil u graag zeggen dat uw stok brood het eerste is, dat ik in Neder land heb gegeten, dat het Franse stokbrood evenaart en dat zoals u weet het beste is dat er bestaat". Het kontakt tussen de Brabantse bakker en prinses Beatrix en prins Claus kwam toevallig tot stand doordat bakker Van Heeswijk er een traditie van heeft gemaakt om op de verjaardagen van de Konin gin een mand met knappend vers brood naar paleis Soestdijk te stu- Een geste die in het oog sprong omdat burgemeester Houben van Luycksgestel al jarenlang bevriend is met de prinsessen. De koninklijke klandizie is over igens niet de enige reden waarom Luycksgestel bekend werd om zijn brood. De gemeente heeft ook een bakkerijmuseum, dat behalve de honderdjarige molen bovendien nog een antiek bakkerswinkeltje uit 1850 compleet met een ouder wetse oven omvat. Toen de molen driejaar geleden ge restaureerd moest worden, besloot het aktieve gemeentebestuur van het aan België grenzende Bra bantse dorpje om van het molen complex een bakkerijmuseum te maken. Bakkers uit heel Nederland stuurden spontaan koekplanken, koperen tulbandvormen en andere oude attributen, terwijl uit Waal wijk het interieur van een Anton Pieck-achtig bakkerswinkeltje uit 1850 werd overgebracht. Ideaal Zo ontstond de ideale entourage om het aloude warme bakkersvak uit te beelden. Luycksgestel, een gemoedelijk boerendorpje met nog geen drieduizend inwoners, dat op het door oude lindenbomen over schaduwde dorpsplein nooit veel toeristen had gezien, werd na de opening van het bakkerijmuseum vooral een trekpleister voor huis- vrouwenverenigingen uit alle delen van het land. De jaarlijkse uitstapjes van deze clubs leverden het bakkerijmu seum het vorig jaar een bezoeker saantal van 10.000 op. Door de be kendheid, die het museum kreeg en de dagtochten en schoolreisjes die nu vanuit de Randstad Holland naar Luycksgestel worden georga niseerd, rekent men dit jaar op zo'n 20.000 bezoekers. De beheerder, broeder Paulus staat iedereen vriendelijk te woord. Bakkers uit de wijde omtrek geven er om de beurt vrijwel iedere och tend een demonstratie broodbak ken, maar als er iemand uitvalt, Samenstelling Henriëtte v.d. Hoeven Met warm weer zetje natuurlijk alle ramen en deuren in huis wagenwijd open om toch vooral maar het laat ste zuchtje koele wind te pakken te krijgen. Best kans dat dat lijkt, maar behalve een beetje koelte krijg je naarmate de zomer vordert ook steeds meer vliegen en muggen in huis. Heel vervelend. Als je met het avondeten bezig bent zoemen de vliegen als hinderlijke helikop ters om je hoofd en maken nood landingen op de karbonade. En als je na het maal net even lekker naar de tv zit te kijken, wordt je rust ver stoord door muggen, die je armen en benen als voedselgebied hebben ontdekt. Nu zijn er sinds een paar jaar elek trische apparaten met buislampen, die ultraviolet licht uitstralen en die worden verkocht als insektendo- ders. Geëlektrokuteerd De bedoeling is dat insekten op het blauwpaarse licht afkomen. Ze komen dan in aanraking met een spiraal, die om de lamp heen zit en die onder hoge spanning staat. Op dat moment worden ze geëlektro kuteerd. Inmiddels zijn deze apparaten in Denemarken en Australië door consumenten organisaties onder zocht. De ervaringen daar zijn niet om over te juichen, bericht de Con sumentenbond. Voor boeren Dat is niet zo vreemd, want vertelde de Consumentenbond ons - deze lampen bestaan al lang, maar ze zijn in oorsprong helemaal niet voor gebruik in huis gemaakt. Ze zijn ontworpen voor boeren om in de stallen te zetten. Ook in andere bedrijven worden ze gebruikt, onder anderen door sla gers die de vliegen van het vlees willen houden. In zulke gevallen trekken de lam pen een groot deel van de insekten aan. Er blijven er altijd wel een paar over die de lamp negeren, maar dat is niet zo erg. De meeste gaan dood en dat neemt een groot deel van de hinder voor het vee, of van het ri sico voor het vlees weg. De lampen werken het beste in ruimten waar weinig of geen dag-, licht komt. In daglicht zit namelijk ook ultraviolet licht, dat het effect van de lamp teniet doet. Weinig zin Daarmee weet u dan meteen waarom deze apparaten in huis weinig zin hebben. Overdag heb je er niets aan. In een donkere slaap kamer zouden ze wel werken, maar de meeste mensen hebben last van hun licht als ze willen slapen. En het vervelendste is nog altijd, dat net die laatste vlieg of mug de lamp gewoon links laat liggen en regel recht op u of uw biefstuk afkomt. Voor een koe geeft dat misschien niet, voor een mens is het erg hin derlijk. Flink gestoken Dat was ook onze ervaring, toen we vorig jaar zo'n lamp probeerden die was gemaakt voor gebruik buiten. Voor in de tuin, op het balkon op de camping. De lamp "ving" zeker driehonderd insekten, maar we werden toch nog flink gestoken, want er bleven een paar muggen gewoon rondvliegen. Ook bij het IVHA (dat is het Insti tuut voor Huishoudtechnisch Ad vies van de Vereniging van Huis vrouwen) maakten ze iets derge lijks mee. Daar kwamen grote vlie gen en wespen op het ultra violette licht af, maar gewone vliegen nau welijks. Door dit soort ervaringen twijfelen de deskundigen aan het nut van de apparaten in de huiskamer. Bo vendien zetten ze vraagtekens ach ter de lokkende werking van het ultra-violette licht. Ozon Bij het IVHA is men bovendien enigszins huiverig wegens de ozon-vorming en de gammastraling die bij het gebruik van de lampen kan ontstaan. Ozon is schadelijk voor de luchtwegen. Maar de hoe veelheid die door zo'n insektenver- deleger wordt gemaakt is, volgens de informatie die het IVHA inge wonnen heeft, waarschijnlijk toch wel weet weer klein om schadelijk te zijn. Ook de gammastraling is vermoedelijk niet riskant. Gamma straling ontstaat door de hoge spanning. Een tv-toestel produ ceert veel meer maar houdt die stra ling overigens wel beter binnen zijn kast dan zo'n insektenlamp. Verder heeft het IVHA nagegaan of de Kema (die controleert of iets elektrisch veilig is) wel eens een in- sektenverdelger met U V-licht heeft gekeurd. Dat bleek niet het geval. Er zijn trouwens geen voorschrif ten waaraan het apparaat zou moe ten voldoen. Broeder Paujus achter de oven. Telefonisch met een broodmaaltijd "Voor de jongens een ongekende tractatie. Daar leerde je eigenlijk pas wat brood is", herinnerd broeder Pau lus zich. "Er kwamen steeds meer jongens naar onze nederzetting. Steeds meer magen moesten worden ge vuld, maar tot meer dan het afbou wen van de bakkerij kon ik ze niet krijgen, want ze hadden geen ambi tie meer Geld verdienen betekende voor hen een baantje als plukker bij een koffieplantage; dat er nog andere mogelijkheden waren, kon hen niet schelen. Door de bittere armoede in Costa Rica was hun toekomst toch uitzichtloos. Het was de bedoeling dat wij voor de exploitatie van het jongenskamp geld van de regering zouden krijgen, maar we kregen het niet. Mijn broer en ik wisten het toch nog twee jaar vol te houden, maar uiteindelijk moesten wij het opgeven. En werden wij overge plaatst naar Chili". Broeder Paulus leerde er aanko mende priesters broodbakken en keerde in 1967 naar Nederland te rug. Hij was lange tijd zich En toen hij uiteindelijk zo ver was hersteld, dat hij weer naar een klooster van de Augustijnen terug kon keren waren er geen broeders meer. Het klooster in Bergeyk, waar hij ge plaatst zou worden, stond leeg. De enige taak die hem nog restte was het gebouw voor de orde aan de gemeente te verkopen. I de oude bakkerswinkel van het museum wordt aan de bezoekers het versgebakken brood verkocht. De oprichting van het bakkerijmu- zeum in het naburige Luycksgestel was voor hem een uitkomst. En de Brabantse bakkers, die het mu seum exploiteren, kunnen zich geen betere beheerder wensen want niemand weet zo boeiend over brood te vertellen als broeder Paulus. Zijn collega molenaar Cornells in 't Veld, die de bezoekers laat zien, hoe het koren in de ruim honderd jaar oude molen van het museum wordt gemalen, kan er ook wat van. Als hy begint te vertellen over de onder duikers, die in de oorlógsjaren in de molen werden verborgen, komen de bezoekers vaak niet eens meer aan de Brabantse koffietafel in het nabijgelegen café Drie Linden" toe. den" toe. Het museum is na telefonische af spraak te bezichten. Het nummer is 04974-374. steekt broeder Paulus zelf met tak kenbossen de oude oven aan. Blo zend als een bakker uit het sprookje van "In de Soete Suyckerbol" bakt hij dan op een ochtend met gemak zo'n twintig dertig ronde broden van ongebuilde tarwe, reuzel, bas terdsuiker, gist en zout, die net als vroeger door een in Brabantse kle derdracht gestoken verkoopstertje worden gevangen in haar schort. De bezoekers hoeven niet alleen maar toe te kijken, want iedereen krijgt een stukje deeg en mag een eigen broodje kneden Aldoende leert men, meent broeder Paulus. En hij kan het weten, want als bankwerker, die maar niet aan de slag kon komen, kwam hij in de crisisjaren noodgedwongen in een klooster bij Boxtel terecht. Hij werd er als broeder belast met het opknappen van allerlei huishoude lijke karweitjes. Toen de oorlog uitbrak en een keukenbroeder het klooster verliet om voor zijn familie te gaan zorgen, moest broeder Pau lus brood gaan bakken. Hij leerde het van een plaatselijke bakker. Aanvankelijk behoorde het tot de gewone dagelijkse routine, maar toen door de bezetting het voedsel tekort steeds nijpender werd, werd het broodbakken voor hem een ri tueel waaraan hij steeds meer aan dacht schonk. Broeder Paulus werd een brood perfectionist, die tot op de seconde af het brood gaar en de korst goud bruin wist te laten worden. Na de oorlog ging hij er gewoon mee door. Jaar in, jaar uit. In 1962 riep de overste van de orde der Augustijnen broeder Paulus bij zich en werd hij, zonder dat hy een woord Spaans of Engels sprak naar Costa Rica uitgezonden om er sa men met zijn broer, die priester was geworden, de leiding op zich te ne men van een jongensinternaat. Het was een soort reclasseringskamp voor weeskinderen en jongens, die net uit de gevangenis waren geko men. Ze werden er door de regering naar toegestuurd om er een vak te leren. Broeder Paulus kan als het brood eenmaal in de oven staat urenlang weemoedig over zijn ervaringen in Zuid-Amerika vertellen. Aan de rand van een tropisch oerwoud in het binnenland van Costa Rica be gon hij bij een kleine nederzetting een bakkerij te bouwen. Totaal verwaarloosde, voor galg en rad opgegroeide jongens hielpen hem er mee. Ze hadden wel respect voor de Hollandse broeder met zijn hel der blauwe ogen en zijn goldend grijze haar, die zich met gebaren taal verstaanbaar probeerde te ma ken, en die zij giechelend Spaans leerden. De bakkerij kwam er. En daardoor kon het eentonige dagelijkse menu van witte bonensoep tenminste een keer per dag worden afgewisseld

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14