Eltjo Schutter lichtpunt in 'grauwe' atletiekwedstrijd WIERSMA DICHT BIJ DAMTITEL Lelieveld op 1500 m: fraai jeugdreeord Droevige prestatie-niveau in Den Haag Lijst van kampioenen Snelwandelaars van Holland succesvol MAANDAG 23 AUGUSTUS 191: SPORT DEN HAAG-Tenslotte verleende Eltjo Schutter aan de Nederlandse atletiekkampioenschappen nog enige glans. De Nijmeegse student in de me dicijnen sprong gisteravond, even na zes uur, met de polsstok over een nieuwe nationale record hoogte van 4.90 meter. Hij verrichtte zijn prestatie voor een handjevol toeschouwers dat het de moeite waard had gevonden om dit door de slechte jurering en de ontoereikende polshoog- installatie uit de hand gelopen nummer (de springers stonden al vanaf 11.30 uur op de baan) te blijven volgen. De sprong van Schutter kon echter KNAU het „droevige" prestatieniveau van deze kampioenschappen niet ver hullen. Wat voor de 75-jarige hoogtepunt in het wedstrijd-seizoen had moeten worden werd een regelrechte flop. En dat nog wel op de gloednieuwe kunststof-accommodatie aan de Haagse Zuidlarenstraat. Het gebrek aan volwaardige presta ties was niet in de laatste plaats te .danken' aan het afmelden of weg blijven van vele nationale toppers, voorzover het woord toppers op zijn plaats is. Zo ontbraken horden- loper Frank Nusse en middenafstand-talent Olga Com mandeur: Beiden kampten het af gelopen half jaar met zodanige blessures dat zij hun Olympische aspiraties aan de kant moesten zet ten. Maar het tweetal leek toch wel weer fit genoeg om aan deze natio nale titelstrijd mee te doen. Vorige week beschikten ze in ieder geval wel over voldoende energie om aan de inspannende Super Star competitie (met een overwinnings premie van 5000,-) mee te doen. Beiden Moeiteloos Arnhemmer Gerard. (rechts) op weg naa nale titel op de tien kilometer Noordwijker Piet Waaning, lid het Lisser Spartaan, pro- Vergeefs Op het absentenlijstje konden ook de namen van Evert Hoving en Ina Blauw worden genoteerd. Zij had den wel ingeschreven maar heten de circa 2500 toeschouwers die dit weekeinde naar de Zuidlarenstraat waren gekomen vergeefs op hun Tebroke komst wachten. Voorts gaf Jos de natio- Hermens er de voorkeur aan het echec van Montreal in alle rust te verwerken terwijl Mieke van Doorn Trudv Wunderink de kampioen- beert in het spoor van Tebroke te schappen als toeschouwster bij- Roy Sedoc "zeilt" bij het hinkstopspringen naar de winnende afstand i mer kampioen bij het verspringen geworden. Ciska Jansen die met een arm in het verband (ontsteking) liep. Een positief punt van het ontbre ken van gevestigde namen was dat nu de jeugd een kans kreeg. Maar het jeugdige talent binnen de Atle tiek Unie is schaars. In ieder geval waren de jongeren niet in staat de kampioenschappen „een gezicht" te geven. Lichtpunten in het duistere atletiek-gewroet vormden Ruud Wielart en Roy Sedoc. Wielart toonde met een knappe hoogte- sprong van 2,18 meter en ternau wernood mislukte pogingen over 2,21 meter (zijn nationale record staat op 2,20 m) nogmaals aan dat enige Olympische ervaring in Mon treal aan hem goed besteed zou zijn geweest. Roy Sedoc, die de Neder landse boven de Surinaamse natio naliteit heeft verkozen, haalde in de verspringbak een ongedachte af stand van 7.81 meter. Als er iemand Een atleet die zich eveneens in gun stige zin onderscheidde was de 26- jarige Gerard Tebroke uit Arnhem. Hij haalde moeiteloos de titels op de 5 km (13 minuten 53,73 secon den) en de 10 km (29.22,72) binnen, daarmee accenturerend dat hij na een lange blessure-periode weer helemaal terug is. Tebroke: "Ik ben nog geen jaar zonder blessures ge weest. Ik heb vrijwel constant rug klachten, vooral als het weer kon den wordt. Fysiotherapeutsiche behandelingen helpen niet. De art sen weten niet wat het is. Maar sinds begin juli gaat het goed. Ook dit weekeinde voelde ik me prima. Het is jammer van de matige tijden maar met die wind zat het er niet meer in. Bovendien had ik totaal geen tegenstand". 115 £4 m Eerder al was de Amsterdam- Ook geen tegenstand van betekenis had Wilma van Gooi op de sprint nummers bij de dames. De Rotter damse die nog maar weinig traint en de atletiek louter voor haar ge noegen beoefent toonde met haar suprematie pijnlijk duidelijk aan dat de sprintarmoede in Nederland op het ogenblik grote vormen heeft aangenomen. Een constatering die nog eens werd onderstreept door het optreden van de heren van wie niemand er op de 100 meter in slaagde binnen de 11 seconden over de eindstreep te komen. Hoe de KNAU uit het huidige prestatie-dal moet klauteren is niet duidelijk. Als volgend jaar behalve in Den Haag ook de in diverse an dere plaatsen geplande kunststof- banen gereed zijn kan het gebrek aan goede accommodaties ook al niet meer als excuus voor teleur stellende prestaties worden aange voerd DEN HAAG (ANP) - De volle dige lijst met Nederlandse atle- tiekkampioenen ziet er als volgt uit Dames: 100 meter: Wilma van Gooi (AVR) 12,01 seconden; 200 me ter: Wilma van Gooi (AVR) 24,75 seconden; 400 meter: Fridy Meulendijks (HAC) 55,00 seconden; 800 meter: Riet Kruiswijk (AV '40) 2.05,88; 1500 meter: Annie van Stiphout (HAC) 4.31,34; 3000 meter: Carla Beurskens (AV Tegelen) 9.38,11; 100 meter horden: Syl via Barlag (ADA) 14,56 secon den; 400 meter horden: Wilma Hillen (Tion) 62,4 seconden; Verspringen: Svlvia Barlag (ADA) 6,22 meter; Hoogsprin gen: Ria Ahlers (De Sperwers) 1,80 meter; Discuswerpen: Ria Stalman (Sparta) 53,56 meter; Kogelstoten: Ria Stalman (Sparta) 13,70 meter; Speer werpen: Elly van Beuzekom (AV Castricum) 55,80 meter; Heren: 100 meter: Bert de Jager (Haar lem) 11,17 seconden; 200 meter: Henk Brouwer (Ciko '66) 22,19 seconden; 400 meter: Toine v.d. Goolberg (Ciko '66) 47.87 se conden; 800 meter: Eric van Amstel (Kimbria) 1.54,47; 1500 meter: Klaas Lok (Phoenix) 3.47,06; 5000 meter: Gerard Te broke (Ciko '66) 13.53,73; 10.000 meter: Gerard Tebroke (Ciko '66) 29.22,72; 3000 meter steeple chase: Steef Kijne (Metro) 8.59,7; 110 meter horden: Jan Willem Boogman (Hellas) 15,51 seconden; 400 meter horden: Jan Willem Boogman (Hellas) 52,57 seconden; 20 kilometer snelwandelen: Tjabel Ras (PAC) 1.41.07,3; Verspringen: Roy Sedoc (AAC) 7,81 meter; Hoogspringen: Ruud Wielart (Haarlem) 2,18 meter; Discus werpen: Harry Zitsen (Achilles Top) 52,58 meter; Speerwer pen: Nico Hellendoorn (DOS) 70,20 meter; Kogelstoten: Sjaak Ruhl (Metro) 16,16 meter; hoogspringen: Eltjo Schutter (Quick) 4,90 meter (Nederlands record); Kogelslingeren: Carel ter Horst (AV '34) 51,64 meter. LEIDEN - Voor de deelnemers uit Leiden en omgeving aan de nationale atletiekkampioen schappen was er dit weekeinde geen titel weggelegd. Wel kwam er vier maal zilver uit de bus. Zaterdag kwamen Alfred Ver hoefvan het Leidse AV Holland en Piet Waaning van het Lisser De Spartaan tot tweede plaat sen; zondag presteerden Joke van Gerven, eveneens De Spar taan, en Wibo Lelieveld van het Leidse De Bataven hetzelfde. Vooral de verrichting van Le lieveld mocht er zijn. De 19- jarige Stompwijker scoorde een tijd van 3 minuten 48.16 secon den op de 1500 meter en dat be tekende een nieuw nationaal jeugdreeord. Met zijn tweede plaats toonde de Bataven- junior aan dat hij een welkome aanvulling van de uitdunnende middenafstandsgroep (Haico Scharn is nu toch ook wel defi nitief „uitgeteldkan beteke- Alfred Verhoef haalde zijn tweede plaats op de 100 meter binnen. De Leidenaar, die al ja ren tot de nationale sprinttop behoort, had zich tot nu toe op kampioenschappen tevreden moeten stellen met een derde plaats, vijf jaar geleden in Haar lem. Ditmaal werd het dus zil ver dankzij vooral een goede starttechniek. In de finale no teerde de Holland-sprinter 11.23 sec.; in de halve finale 11.05 sec. Piet Waaning durfde het op de 10 kilometer aan in de beginfase met Tebroke mee te gaan. Hal verwege vond de Noordwijker het toch verstandiger Tebroke te laten gaan en draaide hij vrij soepel naar een onbedreigde tweede plaats in 29 minuten 49, 56 seconden. Op de 5 km ging het minder naar wens: 5de in 14.26,52. Joke van Gerven had op de 3 kilomter haar zinnen op haar eigen nationale record van 9.12.40 gezet. Aanvankelijk ver liep de race gunstig maar an derhalve ronde voor het einde stapte zij plotseling met maag klachten naar de kant. Om even later de strijd toch weer te ver volgen en te finishen in 10.09.65. De Limburgse Carla beurskens was haar toen inmiddels al voorgegaan. Net buiten de prijzen vielen Bataven-junior Koen Gijsbers en Holland-atleet Wim Huige. Beiden werden vierde. Gys- bers, na een vakantie nog niet in oude vorm, scoorde 1.55.63 op de 800 meter (na 1.54.30 in de serie): Huige kwam op de 800 m. (na 1.54.30 in de sreie;; kilome ter kwam op de 110 m horden kracht en conditie tekort voor een plak: 16.07 in finale en 15.77 Andere prestaties: Spar- taan:Lenie v.d. Poel, 1500 m in 4.37.88; Peter van Noort 45.26 m kogelslingeren; Marga Korte- kaas 12.36 m kogelstoten; Ad van Doorn 1.90 hoog: Hol- land:Bert Paauw 400 m horden in 56.8; Kees Riemens 52.94 m speer; Marc van Vliet 3.90 m polshoog; Bataven:Rob Rijs- kamp 13.68 hinkstapsprong; Thea Kouwenhoven 400 horden in 67 79 DEN HAAG - Terwijl de vader landse atletes en atleten hun duels om de kampioensmedailles op de fraaie kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat uitvochten kwa men de snelwandelaars in hun kampioensstrijd over 20 kilometer elders in Den Haag in actie. De technische leiding van de KNAU had het nodig geoordeeld de snel wandelaars de entourage van de sintelbaan aan de Laan van Poot toe te bedelen. Overigens een be sluit waar de snelwandelaars zich niet druk over maakten want zij zijn De wedstrijd werd een groot Leids wel gewend hun onderdeel in be- succes want Nico Schroten en Dirk trekkelijke anonimiteit af te wer- Maassen van de Brink, beiden lid ken. van de AV Holland, gingen met zil ver en brons strijken. Ongenaak baar was Rotterdammer Tjabel Ras die een tijd van 1 uur 41 minuten 7,33 seconden noteerde. Nico Schroten, die de afgelopen weken niet zo best draaide maar zijn vorige jaar veroverde titel toch wilde ver dedigen kwam in de van hem be kende goede stijl tot 1 47.29,2. Dirk Maassen van de Brink, die lange tijd zijn clubgenoot kon bijbenen, moest in de slotfase afhaken maar was toch tevreden met zijn tijd van 1.49.09,9. Opnieuw nederlaag voor Lasse Viren GATESHEAD - Bij internationale atletiekwedstrijden in Gateshead heeft Lasse Viren, de tweevoudige olympische kampioen op de vijf en tien kilometer, opnieuw een neder laag geleden. De Fin moest in een race over twee mijl zijn meerdere erkennen in de Engelsman Bren dan Foster, die de 3218 meter af legde in 8 minuten en 36.2 seconden en de Noor Knut Kvalheim (8.36.6). Viren kwam met een achterstand van iets meer dan vier seconden in 8.40.4 als derde over de eindstreep. De beste prestatie in Gateshead kwam op naam van Geoff Capes. De Engelse kogelstoter, in Mon treal zesde, won het nummer met 21,20 meter voor de Amerikanen Schmock (20,54) en Feuerbach (20,28). Guij Drut net aan verslagen INNSBRUCK - Olympisch kam pioen Guy Drut heeft zaterdag tij dens internationale atletiekwed strijden in Innsbruck op de 110 me ter horden een nederlaag geleden tegen de Amerikaan Willie Daven port. die in Montreal het brons ver overde. Davenport won in 13,96 sec., voor de Fransman werd 14,08 genoteerd. De Keniaan Mike Boit, een dag eerder in West-Berlijn op de 800 meter, 7/100ste seconde van het wereldrecord verwijderd (1.43,50) won deze afstand weder om, nu in 1.47,50. Daarmee bleef hij de Fransman Mair 2,7 sec. voor. Het kogelstoten leverde een eenvou dige overwinning op voor de Ame rikaan Al Feuerbach. De ex- wereldrecordhouder stootte 19,92 meter. De 400-meter werd een zege voor Fred Newhouse (VS): 46,68. Clerc rukt op naar tweede plaats Uitslagen veertiende ronde: Hisard (Fra)-Nimbi (Kon) 2-0, Agiiardi (Mon)-Gendlerman (Isr) 1-1, Kuyken (Nedj-Lep- sic (Joe) 2-0, Wiersma (Ned>-Koeperman (Sov) (2-0), Gant- warg (Sov)-Jansen (Ned) 2-0, Marek (Tsj)-Delhom (Fra) 0-2, Kandane (Sri Lanka)-Zorn (Ita) 0-2, Tsjegolev (Sov)-Smith (VSt) 1-1, Verpoest (Bel)-Clerc (Ned) 0-2. Inhaalpartij: Wiersma (Ned)-Gantwarg (Sov) 2-0. Stand: 1. Wiersma 24 punten, 2. Clerc en Tsjegolev 22, 4. Gantwarg 20, 5. Kuyken en Smith 18, 7. Koeperman 17, 8. Jansen 16, 9. Gendlerman 15, 10. Hisard en Nimby 14, 12. Verpoest en Zorn 13, 14. Delhom 10, 15. Agiiardi 6, 16. Marek en Lepsic 4, 18. Kandane 2. AMSTERDAM - Harm Wiersma hield z'n emoties in bedwang. Beet uiterlijk kalm in een broodje en constateerde tussen twee happen door dat hij pas zeker is van de wereldtitel als hij ook theoretisch niet meer kan wor den achterhaald. „Ik ben er wel twee punten dichterbij gekomen gekomen omdat ik nu èn van Koeperman èn van Gantwarg heb gewonnen, terwijl ik voor beide partijen niet meer dan op remise had gerekend. Maar nog maals, ik ben er nog niet", stelde hij voorzichtig vast. Dat Wiersma echter het Elsevier- toernooi om het wereldkam pioenschap dammen niet op z'n naam zal schrijven, daar gelooft niemand in. Immers hij heeft nu twee punten voorsprong op Tsje- golew en Clerc - die elkaar bo vendien vandaag ontmoetten - en zal in de nog resterende ronde tegen Lepsic, Gendterman drie en Nimbi normaal gesproken niet meer dan één punt verspelen. De basis voor Wiersma's onstuit bare demarrage werd zaterdag gelegd. Ir. Iser Koeperman pleegt tegen de wereldtop immer op de vervlakkende toer te gaan, en vermijdt de laatste jaren immer complicaties, waardoor een Ton Sijbrands bijvoorbeeld nog nooit van hem heeft gewonnen. Die zelfde koeperman liet echter in de veertiende ronde z'n gebruike lijke voorzichtigheid rigoreus va ren Gebruikelijk voor z'n eerste twintig zetten al meer dan ander halfuur en voerde spanningen tot het toppunt op. Na een verplicht gambiet gevolgd door een grote slagwisseling kwam hij ten slotte een schijf achter en kon weldra opgeven. Koeperman, na z'n merkwaardige verliespartij: „De vorm is er met. Harm heeft goed, ik heb slecht gespeeld". Wiersma zelf was evenals de toekij kende insiders verrast geweest door het wel erg gecompliceerde spel van de Russische titelverde diger. „Hij heeft de opening vreemd gespeeld en wel erg veel tijd gebruikt. Maar ja, tegen Kuy ken vrijdag dacht hij ook over eén zet een uur na. En wat die enorme risico's van Koeperman betreft, vergeet niet dat het bijna goed was. Ik had maar eén set, al was het wel de winnende." Expres In tegenstelling tot Mamina N'Diaye. De voor dit WK gewei gerde Malinees: „Koeperman heeft vreselijk slecht gespeeld, niet te geloven. "Je zou denken dat hij het expres heeft gedaan al kan je dat natuur lijk nooit bewijzen". Hij bedoelde ermee dat Koeperman, wiens partijen met Andreiko op het WK in 1972 en het kandidatentoer nooi in 1974 het mikpunt van combine-beschuldigingen zijn geweest, wel eens belang bij dit verlies zou kunnen hebben. Im mers als titelverdediger heeft hij het recht de nieuwe wereldkam pioen voor een match uit te da gen. En zo'n tweekamp kan beter in het financieel aantrekkelijke Nederland tegen Wiersma wor den afgewerkt dan in Rusland tegen landgenoten Tsjegolew en Gantwarg. Koepermans opvallende nederlaag betekende in elk geval wel dat Anatoli Gantwarg gisteren per sè z'n inhaalpartij tegen Wiersma moest winnen om nog een kans op de titel te maken. Gantwarg, die zaterdag zij het pips en ver zwakt weer achter het bord zat en Hans Jansens foutieve lokzet af strafte: "Als ik tegen Harm re mise speel en al m'n overige par tijen win dan wordt ik hooguit tweede. Ik moet dus alles of niets spelen". Heroïsch Wel, het werd niets. Hij zette z'n partij uiterst scherp op. Wiersma ging mee, bezorgde z'n opponent een voorpost maar ook een danig verzwakte linkervleugel. En aan die kant moest Gantwarg, die met z'n spel elk remisecompromis negeerde, ten slotte een niet te pareren doorbraak toestaan. Al had hij volgens de analyses wel een kansrijke voortzetting gemist in dit heroïsche gevecht. ijn inhaalpartij tegen de Rils Gantwarg. Rob Clerc ("Ik hoop dat Wiersma kampioen wordt") deed alweer aan positieverbetering door de verkouden Verpoest op de vijfde nederlaag in successie te trakte ren. Z'n nog steeds geprolon geerde tussensprint (17 uit 9) heeft 'm nu gebracht naar een ge deelde tweede plaats met Watsje- law Tsjegolew, die volgens ver wachting defensiespecialist Carl "Buster" Smith niet murw kon krijgen. Al probeerde de Rus het nog wel door in een (remise)eind- spel van drie dammen tegen een dam de reglementaire 15 zetten te blijven doorspelen. FRED IVENS Schieten - De Nationale kam pioenschappen groot kaliber standaard geweerschieten is een triomf voor de mariniers geworden. Zij eisten de eerste drie plaatsen voor zich op. Achilles werd eerste, Groothedde tweede en Janssen derde. Ajax speelt niet: wel titel LEIDEN/OEGSTGEEST- Zonder te spelen is het tweede cricketteam van Ajax zaterdag kampioen van de tweede klasse geworden. Ajax' tegenstander Spirit uit Schiedam vond het niet nodig om te verschij nen en toonde daarmee een beden kelijke mentaliteit. Een reken sommetje had de Schiedammers, die vijf punten in mindering krij gen plus een fikse boete, geleerd dat het duel met Ajax niet meer van belang was, alleen om het kam pioenschap van de Leidenaars vast te stellen. Het eerste team van Ajax slaagde er niet in om via een overwinning op Sparta op de ranglijst nog een aan tal plaatsen te stijgen. Op een bij zonder onbetrouwbaar wicket kwam Ajax slechts tot 79 runs. Sparta passeerde het totaal van Ajax voor wickets, hoewel het sco ren van runs wel met wat geluk gepaard ging. Vooral de midden moot had een off-day.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12