Zwarte oppositie leiders gearresteerd Derde Wereld: alleen slecht nieuws te horen Brits rond kunstschandaal vervalsingen Strijd tussen Crisispakket voor Deense economie Bosbranden langs Franse kust Westduitsers in oktober naar stembus ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND PAGINA 9 COLOMBO - Een van de beslui ten die deze week in Colombo zijn genomen was dat de niet-gebonden landen gaan samenwerken om de nieuws voorziening te "dekolonise ren". "De lezer van de Derde Wereld is verworven tot de afwachtende ontvanger van wat journalisten in Londen, New York Parijs of Bonn voor hen willen schrijven. De be volkingen van de ontwikke lingslanden moeten elkaar en zichzelf zien door de ogen van de persbureaus", zeggen de voorstanders van het plan. Zij vinden het nieuws van 'wes terse persbureaus als Reuter, Associated Press, en Agency France Press niet alleen op pervlakkig, maar ook tenden tieus. "Bovendien is het nieuws dat wij over elkaar te horen krijgen gebaseerd op Door Sunanda Datta-Ray het principe: alleen slecht nieuws is goed nieuws", zo klaagt een Aziatische diplo maat. Het plan voor de samenwerking bij de nieuwsvoorziening werd in juli ontworpen op een bijeenkomst van ministers van voorlichting in de Indiase hoofdstad New Delhi. Nu is dan definitief besloten dat de deelnemende landen zullen samenwerken op het gebied van massacommunicatie technieken, onderzoek en op leiding en bij de verbetering van de faciliteiten voor tele communicatie. Het belang rijkste is echter dat de natio nale persbureaus en omroe pen hun nieuws gaan uitwis selen. Daartoe is een coördi natiecommissie in het leven geroepen waarin vertegen woordigers zitten van Egypte, Cuba. Ghana. India, Irak Mauritius. Mexico. Peru, Se negal, Vietnam, Joegoslavië en Zaire. Mohammed Yoe- noes, India's reizende ambas sadeur. is voorzitter van de Confrontatie De ezigen in Colombo legden er steeds de nadruk op, dat het niet de bedoeling is een politiek van confronta tie of afzondering te volgen. Ook komt er geen nieuw supra-nationaal persbureau, onderstrepen zij, dat gaat concurreren tegen de wes terse persbureaus. Elk land dat aan de nieuwsuitwisse- ling deelneemt, blijft vrij om nieuws uit andere bronnen te kopen. "Het is niet zo, dat we de ophaalbrug ophalen", werd op de top van niet- gebonden landen opgemerkt. Verwacht wordt, dat de sa menwerking snel van de grond kan komen. India en Joegoslavië met name zijn al vrij ver gevorderd op die weg. En erg kostbaar wordt het ook niet: voor al het ontvan gen nieuws hoeft een deel nemend nationaal persbu reau niets te betalen; het be taalt slechts de transmissie kosten van het eigen nieuws dat voor de uitwisseling in aanmerking komt. En dan schijnt het nog de bedoeling te zijn dat de armste landen een tegemoetkoming krijgen in die kosten. Objectief Politici in Colombo zeiden dat de steun van de regeringen voor de nieuwsuitwisseling niet de objectiviteit van het nieuws aantast. Maar de sa menwerking kan natuurlijk wel leiden tot selectieve ver spreiding van het nieuws. Tegenstanders vrezen dat de bestrijding van het monopo lie van de internationale persbureaus kan leiden tot een nieuw monopolie. Het is namelijk niet uitgesloten dat de Derde Wereld over enige tijd zijn nieuws alleen nog aan het Westen kwijt wil via zijn eigen persbureau en dat dit ook zelfstandig nieuws gaat garen in Europa en Amerika voor verspreiding in de Derde Wereld. Als deelnemende landen dan hun kranten ver bieden zich te abonneren op grote westerse diensten, is er een ijzersterk nieuw monopo lie gevormd. Zo'n uitbreiding zou sommige landen niet alleen welkom zijn op ideologische gronden, het zou ook een financieel aantrekkelijke oplossing zijn. JOHANNESBURG (AP) - O De Zuidafrikaanse veilig heidspolitie heeft tijdens landelijke akties bijna alle zwarte oppositieleiders gearresteerd krachtens de wet op de binnenlandse vei ligheid. Deze wet maakt het mogelijk mensen te arreste ren en gevangen te zetten zonder enige vorm van pro ces. In totaal zijn al 76 zwarte lei ders gearresteerd. Onder hen zijn er 12 die donderdag in de kustplaats Durban op gepakt werden. In de afgelopen negen da gen zijn krachtens de bin nenlandse veiligheidswet al 165 mensen gearresteerd, aldus het dagblad de "Jo hannesburg Star". De veiligheidspolitie heeft toege geven een aantal mensen vast te houden krachtens de veiligheids wet. Woordvoerders weigerden echter te zeggen om hoeveel men sen het hier gaat. Onder de zwarte organisaties die getroffen zijn door de jacht op op positieleiders zijn de Zuidafri kaanse studentenorganisatie (SA- SO), de zwarte volksconventie (BPC), en de associatie van zwarte ouders (BPA). In dezelfde periode zijn er krach tens de gewone wetten 2.000 men sen opgepakt. De beschuldigingen tegen hen lopen uiteen van het be drijven van openbaar geweld tot het plegen van sabotage. De Zuidafrikaanse minister van Justitie James Kruger heeft de uit V.S. overgewaaide "black power ideologie" de schuld gegeven van de rassenonlusten in Zuid-Afrika. In een toespraak donderdagavond zei hij echter dat bijna alle organisa toren van de onlusten gearresteerd zijn en dat de coördinatie binnen het leiderschap van de "zwarte be wustheidsbeweging" verstoord is. Concessie Nog geen week geleden maakte de Zuidafrikaanse regering bekend dat zwarten de huizen die zij be woonden in de zwarte woonoorden bij de grote, "blanke" steden, voor een periode van dertig jaar konden huren. Daarvoor konden zij er van de ene op de andere dag uitgezet worden. Gisteren heeft de Zuidafrikaanse regering ook de termijn van dertig jaar laten vallen, waardoor de zwar ten voor altijd in hun huizen kun nen blijven wonen. De politiek tot nu toe was dat de zwarten maar tijdelijk in woonoor den aan de rand der grote steden verbleven en dat zij te gelegener tijd zouden worden overgebracht naar hun "natuurlijke omgeving", de Bantoestans, die de meesten niet eens kennen. PORT ELIZABETH (AP) - De ei genaren van fabrieken in de buurt van het stadsgebied New Brighton bij Port Elizabeth hebben plannen bekendgemaakt voor de vorming van een soort gezamenlijk be schermingsfront tegen aanvallen van zwarte betogers. Aanleiding hiertoe zijn de aanval len van donderdag waarbij op sommige plaatsen aanzienlijke schade werd aangericht. Robert Matzner, direkteur van de ATHENE (AP) - Een rechtbank te Athene heeft gisteren geweigerd te voldoen aan het Westduitse verzoek tot uitlevering van de 34-jarige Westberlijner Rolf Pohle, die in zijn vaderland schuldig is bevonden aan politieke i de Baader-Meinhofgroep voor nieuwe aanvallen. i dat zwarte sta- gewaarschuwd terreurdaden als lid t Poging zelf verbranding FRANKFORT (DPA) - Een Oostduitse evangelische domi nee van 47 jaar heeft gepoogd zich in Zeitz bij Gera in de DDR door zelfverbranding van het leven te beroven. Naar de Evangelische Persdienst in Frankfort en het tweede Duitse televisienet gisteren verder meedeelden, heeft de dominee de zelfmoordpoging overleefd, al is hij zwaargewond in een ziekenhuis ondergebracht. De dominee beging zijn daad in toga voor de kerk op het markt plein van Zeitz. Hij vouwde plakkaten open met de tekst: "Kerken klagen communisme aan" en "Bederf deze jeugd niet". Volgens het ZDF (Zweite Deutsche Fernsehen) was de dominee in de DDR al een paar keer aangehouden wegens zijn kritiek op de jeugdarbeid in Oost-Duitsland. Volgens de Evangelische Pers dienst stak de dominee zichzelf in zijn auto in brand. De plaatse lijke overheid heeft van de evangelische kerk geëist dat zij de dominee overplaatst. Toen Pohle het besluit van de rechtbank democratie" De rechtbank heeft evenwel aanbevolen de Duitser het land uit te doen zetten. De zitting over deze zaak had twee dagen geduurd en was woensdag geëindigd, maar pas gisteren werd het resultaat bekendgemaakt. Waar Pohle eventueel heen zal gaan is niet bekend. Eén va Pohle was in Griekenland gearresteerd na zijn vlucht uit e samen met vier andere landgenoten wegens de ontvoering i Peter Lorenz. Toen Pohle in Griekenland werd gegrepen was hij in het bezit t ten. hij bijzonder geroerd en riep uit: "Lang leve de Griekse i de landen waar hij welkom zou zijn is Oeganda, ■n Westduitse gevangenis waar hij was opgesloten, in de Westberlijnse christendemocratische politicus i valse Peruviaanse en Ecuadoriaanse paspoor- LONDEN (Reuter/DPA) - In Engeland is een controverse meen goed voor gezorgd dat mijn rond vervalsingen van schilderijen van de Engelse schilder werk gemakkelijk was te herken- Samuel Palmer ontstaan, die tot een schandaal uitgroeit dat Seating zegt dat hij nooit iemand de Londense kunstwereld schokt. heeft bedrogen aan wie hij iets rechtstreeks heeft verkocht. Daar door blijft de vraag wie in feite de copieën als echte Palmers heeft aangeboden. De Britse vereniging van antiekhandelaren is al met een onderzoek begonnen en gaat na wie de eigenaars van de schilderijen geweest zijn nadat deze Keatings atelier hadden verlaten. Met gebalde vuist groette Pohle zijn aanhangers op de publieke tribune tijdens de rechtzitting. ven in feite copieën zijn. Samuel Palmer was een land schapsschilder en volgeling van de dichter-kunstenaar William Blake. "Eerlijk gezegd, en naar ik hoop Engelse schilder met gepaste nederigheid, kan ik me Tom Keating. Een namaak-Palmer niet voorstellen hoe iemand ook De Times had onlangs gemeld dat schilderijen die aan Palmer waren toegeschreven en voor hoge prijzen waren verkocht, copieën zijn van de stijl van Palmer, vervaardigd door 4e 60-jarige Engel: bracht bij een veiling van Sotheby 15.000 pond sterling op. Gisteren publiceerde de Times brief van Tom Keating, even kon geloven dat het ruwe kladderwerk dat als werk van Samuel Palmer op de markt ge- KUPENHAGEN - Het Deense par- keuring van dit pakket van econo- lement heeft gisteren zijn goedkeu- mische maatregelen het vertrou- ring gehecht aan voorstellen van de wen van het buitenland in de regering om de stijging van de lo- Deense economie zal versterken, nen beneden de zes procent te hou- De sociaal-democratische minder den, de overheidsuitgaven te be- heidsregering zag kans haar wet- perken en de accijnzen op bier, al- sontwerp door het 179 zetels tel- cohol, benzine, wijn, tabak, thee, lende parlement (Folketing) te krij- koffie en suiker te verhogen. De gen met steun van vier oppositie- Deense premier. Anker Jorgensen, partijen - de radicalen, de zei in het parlement dat de goed- centrum-democraten, christelijke toegeeft de copieën vervaardigd te hebben, "niet uit zucht naar gewin, uit protest tegn de zakenlie- deze bracht werd echt liefhebber van deze vriende lijke, edelmoedige en toegewijde kunstenaar weet dat hij dergelijk den die uit kunstenaars kapitaal werk onmogelijk gemaakt kon willen slaan". Keating zegt soms hebben, zelfs als hij zijn dag niet dere keren had hij de afgelopen 25 te hebben van Franse impressionis- jaren andere duidelijke aanwijzin gen verwerkt, zoals het gebruik v verkeerd soort Duitse expressionisten. "Ik kan echter niet verantwoorde lijk gesteld worden voor alle pasti- Onlangs bleek dat 13 schilderijen che (imitatie-kunstwerken) die die aan Palmer werden toegeschre- vindt. Ik heb er over het alge- PARIJS (AFP REUTER)-Bij bos branden langs de Atlantische kust van Frankrijk zijn gisteren enkele duizenden hectaren bos verloren gegaan. Ten zuiden van La Ro- chelle kwamen bij Rovan talrijke vakantiegangers in moeilijkheden. Zij moesten met veerboten en ple zierjachten die de autoriteiten te hulp hadden geroepen, in veilig heid worden gebracht, toen hun door het vuur de weg naar het bin nenland was afgesneden. Een camping, met inbegrip van 80 caravans, talrijke auto's en een honderdtal tenten gingen in vlam men op. Ook een villa en vier bun galows werden verwoest. Persoon lijke ongelukken deden zich niet Behalve de ongeveer duizend' ha pijnbos die daar verloren ging, werden in Bretagne 900 ha bos en struikgewas vernield. Ook een mili tair terrein bij Vannes van 300 ha werd verwoest. Hierbij ontplofte een voorraad artilleriegranaten. Hélmuth Schmidt •k Helmuth Kohl BONN (SP) - Een maand voor de Ameri kanen trekken de Westduitsers ter stem bus. Op zondag 3 oktober wordt de nieuwe Bondsdag en daarmee de nieuwe regering gekozen. Ziet het sociaal-liberale kabinet Schmidt-Genscher kan zich staande te houden tegen de toenemende drang van de christen-democratie? Prognoses zijn waaghalzerij: net als vier jaar geleden voorspellen de opinie-onderzoeken een nek-aan-net-race. Door Ewout Janse Een ding is zeker hoe gelijksoortiger de aangeboden produkten, des te luider de reclame. De oude stelling lijkt ook te wor den bewaardheid in de weldra aanbre kende "hete fase" van de verkiezingsstrijd. De matadoren zullen het ontbreken van wezenlijke thema's en diepgaande ge schilpunten versluieren achter een rook- grodijn van retoriek. De sociaal-democratische partij-filosoof Erhard Eppler sprak al van een "namaak- ideologische krachtmeting". Dat verwijt treft evenzeer de huidige regeringspart ners, de sociaal-democratische SPD en de liberale FDP, als de christelijk democrati sche CDU, die tezamen met de Beierse zusterparij CSU na zeven jaar oppositie de wacht in Bonn wil aflossen. Vast staat wel dat het sociaal democratisch droomresultaat van 1972 zich niet zal herhalen. Toen immers zond de partij van Willy Brandt zich in de glorie van de nieuwe, op ontspanning gerichte Oost-politiek. Bovendien kon Brandt re kenen op de persoonlijke sympathie van veel zwevende kiezers, die het de CDU kwalijk hadden genomen dat zij in april had geprobeerd met behulp van een stel overlopers in de Bondsdag de verzwakte regering Brandt-Scheel uit het zadel te werpen. In dat jaar 1972 werd de SPD (met 45,9 procent van de stemmen) voor het eerst de grootste partij van Duitsland en wist de liberale partner FDP zich met een score van 8,4 procent aanzienlijk te verheffen boven de 5-procentsdrempel die in dit land splinterpartijen de weg naar het parlement verspert. De CDU/CSU zag zich met 44,8 procent opnieuw naar de oppositiebanken verwezen, zonder hoop nu op een tussen tijdse machtswisseling. Vier jaar later is de roes over de nieuwe Oost-politiek verkeerd in diepe teleurstel ling om Russische en Oostduitse onverzet telijkheid en chicanes. Het land wordt bo vendien ook na de overwinning van de economische recessie nog steeds geteis terd door een werkloosheid die maar nau welijks beneden het miljoen is gedaald. Willy Brandt, regeringsmoe, aangeslagen door het spionage-schandaal-Guillaume, trad in 1974 als Bondskanselier af. Zijn op volger, Helmut Schmidt, is het type van de sterke man, die weliswaar tot de verbeel ding van menig kiezer spreekt, maar eer der ondanks dan dankzij het feit dat hij sociaal-democraat is. Zijn grote rivaal in deze verkiezingsuitslag id die andere Helmut, Kohl, minister president van de deelstaat Rijnland-Palts, voorzitter van de CDU en tegen de aan vankelijke weerstand van CSU-collega Frans-Jozef Strauss (die zichzelf als de be ste beschouwt) tot kanselierkandidaat van de oppositie benoemd. Hij is een man van het midden, met een groot talent voor verzoening en vergelijk binnen de eigen partij, ongetwijfeld een toonbeeld van fatsoen en vele andere goed-burgerlijke deugden. Maar zijn kwa liteiten als politicus, laat staan als Bonds kanselier, zijn ook in de eigen rijen niet onomstreden. Helmut Kohl voert een partij aan die er bij alle verbale felheid niet in is geslaagd voor de belangrijke maatschappelijke en poli tieke problemen alternatieven aan te ge ven. Dat verwondert niet in een land, waar het gros van de kiezers, welke partij ze ook stemmen, gekenmerkt wordt door een hang naar het behoedzame midden en een afkeer van experimenten. Daar komt bij, - dat de vier grote partijen in een steeds veelvormiger maatschappij voor iedere groep wel iets in petto moeten hebben. Vooral voor CDU en SPD, die „Volkspar tijen pretenderen te zijn, hebben de pro gramma's veel weg van een catalogus van een groot verzendhuis. Tot een duidelijke profilering draagt al evenmin bij dat de grote Westduitse poli tieke partijen (anders dan in ons land met zijn sterke partij-verspintering) in zichzelf al coalities zijn, met vleugels die door hun sterk tegenstrijdige verlangens elkaar goeddeels neutraliseren, zo niet ontkrach ten. En dan - welke partij in dit land van tot angst neigende burgers zou het, vooral in een verkiezingsjaar wagen stoutmoedige visies aan te bieden die de kiezers kunnen opschrikken of op kosten kunnen jagen? Vandaar dan ook Epplers verzuchting over die pseudo-ideologische verkiezings strijd die op het punt staat uit te breken. Het gebrek aan politieke substantie leidt tot Amerikaanse toestanden. Zoals in de Verenigde Staten de strijd tussen Ford en Carter vooral op het persoonlijke vlak zal worden gestreden, spitst in Bondsrepu bliek de krachtmeting zich toe op de ge stalten Helmut en Helmut. De opinie instituten voorspellen een fifty-fifty- resultaat met (gezien de 10 a 20 procent zwevende kiezers) een föute marge van 2,5 procent. In die marge zal de beslissing val len: een krappe meerderheid voorde ploeg Schmidt-Genscher of een even krappe ab solute meerderheid voor de CDU/CSU. Het verschil tussen de blokken is er meer een van „klimaten" dan van concrete programma-inhouden, onder Kohl (met Strauss als vice-kanselier van de Europese en Atlantische vice-kanselier) zeker ophet gebied alsmede de defensie weinig of niets veranderen. Ten opzichte van Oost- Europa is een zekere verstarring te ver wachten, maar onder de bestaande ver dragen met die landen kan ook een CDU- regering niet meer uit. De binnenlandse politieke atmosfeer zal sterker worden ge kenmerkt door een indruk op „rust en or de", en een geringere tolerantie ten aan zien van randgroeperingen en verschijnselen. Maar het is en blijft een kwestie van nuances, aanzienlijk meer dan van principiële verschillen. De SPD voert haar verkiezingscampagne niet minder dan de CDU in de nationale kleuren zwart-rood-geel. Zij zet haar leus „Verder werken aan het model Duitsland" tegenover de demagogische slagzin van de christen-democraten: „Vrijheid in plaats van socialisme". Daartussen, zich moei zaam een gezicht gevend, bevindt zich de kleine FDP van Genschen „Zonder ons raakt de democratie tussen twee molen stenen". Genscher moet zich afzetten, niet alleen tegen de CDU, maar ook tegenover de sociaal-democratische bondgenoot, die er anders dan in 1972 in het uur van haar benauwenis niet over peinst de FDP stemmen cadeau te doen. Tegenover de opkomende vloed van Kohl en de zijnen blijven de SPD en de liberalen op leven en dood met elkaar verbonden. volkspartij en de conservatieven. Ondertussen zetten niettemin tien duizenden Deense arbeiders nu voor de derde dag hun staking voort om kracht bij te zetten aan hun protesten tegen de zesprocents-limiet voor de stijging van de lonen, die door de vakbon den worden beschouwd als een reële inkomensdaling. Een stakingswoordvoerder noemde de maatregel een ongewet tigde inmenging in het recht op vrije loononderhandelingen. In Kopenhagen staakten onder meer de buschauffeurs en de amb tenaren van de PTT. Ook andere werknemers staakten spontaan. De Deense pers was over het alge meen nogal positief over de rege ringsvoorstellen, als een welkom alternatief voor algemene verkie zingen, die onmiddellijk zouden zijn gevolgd op een eventueel ver werpen van het voorstel. Het parlement willigde tevens een verzoek in van de Deense minister van financiën, Knud Heinesen, om dit jaar in het buitenland via staat sleningen drie miljard kroon bijeen te brengen, als aanvulling op de reeds toegewezen zes miljard kroon. Tot dusver heeft Denemar ken dit jaar 5,6 miljard kroon in het buitenland geleend. Eerder deze week zei Heinesen dat de regering het, in verband met een verwacht tekort op de betalingsba lans volgend jaar, raadzaam acht om in de komende maanden ge bruik te maken van alle kredietmo gelijkheden in het buitenland. Peter Custers beëindigt hongerstaking in Bangla Desj DEN HAAG (ANP) - Peter Custers, de Nederlander die sinds 8 decem ber in Bangla Desj gevangen zit en tegen wie maandag een proces zal beginnen, heeft de hongerstaking die hij vorige week woensdag was begonnen beëindigd. Zijn ouders - zijn vader is oud-burgemeester van Roermond - zijn, vergezeld van twee adviseurs, in Dacca aangeko men om het proces bij te wonen. Volgens de landelijke werkgroep Bangla Desj proberen de Bengaalse autoriteiten Custers te gebruiken als aanklager van medegevange nen, in het bijzonder mensen van de socialistische J.S.D. en de Prole tarische Eenheidsbeweging. Een vooraanstaand lid van de J.S.D., kolonel Taher, die in dezelfde pe riode als Custers gevangen werd genomen, is onlangs opgehangen. De regering doet al het mogelijke om de invrijheidsstelling van Peter Custers te bewerkstelligen, zo zei premier Den Uyl gisteravond. Hij sprak over "intensieve bemoeiin gen" van minister Van der Stoel, maar zei niet in details te kunnen treden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9