"Geen bijdrage tot oplossing werkloosheid 'Grof schandaal wat in Tiel gebeurt Chinees dood geschoten: zes jaar eis Rapport was niet eerder klaar" BTW-overleg is nog steeds niet afgerond Grote show,dag in dag uit.... ZATERDAG 21 AUGUSTUS 197R NVV-jongeren over maatregelen Boersma: UTRECHT (ANP) - De door minister Boerma afgekondigde maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid zijn globaal en dragen niet werke lijk bij tot een oplossing. Door arbeidsplaatsen voor schoolverlaters en langdurig werkloze jongeren te subsidiëren, zoals de minister wil, zullen de bestaande arbeidsplaatsen behouden blijven, maar het hoeft geen uitbrei ding te betekenen van de werkgelegenheid voor jongeren. AMSTERDAM (ANP) - De officier "jg betalen zei dat niet te kunnen Dat is de reactie die het NW- Jongerencontact gisteren gaf op het pakket maatregelen van minis ter Boersma. In vergelijking met dit standpunt is de reactie van Wer kende Jeugd-CNV positiever over de maatregelen van Boersma. Met name wordt in die kring veel waar dering opgebracht voor de koppe ling tussen arbeidsovereenkomst en leerovereenkomst. Hierdoor wordt het voor vier bedrijven in Hengelo onmogelijk per 1 augustus jongeren een praktijkopleiding te geven en hen slechts een zakgeld van twintig gulden in de week te betalen, aldus een woordvoerder van de christelijke jongerenorgani satie. Het NW-Jongerencontact voor ziet dat een flink deel van de over heidssteun door het globale karak ter van de maatregelen zal worden opgeslokt door grote bedrijven. Als een werkgever bijvoorbeeld een gedeeltelijk leerplichtige jongere van 16 jaar in dienst neemt en deze een bedrijfsopleiding geeft, kan hij rekenen op een overheidssubsidie in de loonkosten van f 110 per week. Dit bedrag is samengesteld uit de bijdrage van f 60 volgens de jongste maatregelen en de premie van f50 per week, die al langer wordt gegeven voor het in dienst nemen van een gedeeltelijk leer plichtige. En die subsidie staat dan tegenover f96,72 minimum-loon van een 16-jange, aldus het jonge rencontact. De NW-jongerenorganisatie con cludeert dat er voor goedlopende bedrijven veel valt te verdienen aan het premiestelsel. Als voorbeeld wordt genoemd het Philips- concern, dat met 300 gedeeltelijk leerplichtigen in de bedrijfsoplei ding op een jaarlijkse subsidie van bijna twee miljoen gulden kan re kenen. Dit terwijl de winstcijfers over het eerste halfjaar van 1976 duidelijk maken dat het bedrijf DEN HAAG - Een groepje Zuidmolukse jongeren heeft gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de inlijving van Oost-Timor bij Indonisië. Tijdens de demonstratie werd een Indonesische vlag verbrand. geen subsidie nodig heeft om ar beidsplaatsen in stand te houden, aldus het jongerencontact. Beter zou het zijn, aldus het jongerencon tact, om te kiezen voor het selectief toewijzen van premies: minder premie naarmate het aantal jonge ren stijgt. Ook het NW-Jongerencontact waardeert de koppeling van ar beidsovereenkomst met leerover eenkomst positief. Gehoopt wordt Het overleg in de ministerraad dat daarmee de pogingen om het wordt volgende week voortgezet, orde. -loon te ontduiken, teniet DEN HAAG (ANP) - Minister president Den Uyl heeft gistera vond meegedeeld dat het BTW- overleg in de ministerraad nog niet definitief is afgerond De centrale vraag daarbij is, of de BTW-heffing per 1 oktober aanstaande moet worden verhoogd van 16 naar 18 procent. Vanuit de vakbeweging was ge vraagd de voorgestelde BTW- verhoging in "verband met de hui dige prijsontwikkeling uit te stel len. De premier deelde verder mee, dat de begroting voor komend jaar nu formeel is afgehandeld. Vol gende week wordt het middelen plan nog besproken en komen de toelichtingen op de verschi nde begrotingshoofdstukken aan de worden gedaan. Werkende Jeugd-CNV constateert overigens "met een zekere teleur stelling" dat wat de subsidie betreft de minister een onderscheid maakt tussen praktijkleerlingen en jonge ren die hun heil zoeken bij het vor mingswerk. Volgens een woord voerder wordt het beroepsbegelei dend onderwijs bevorderd boven het vormingswerk. Brand in loods: schadepost f 2,5 miljoen EDE (ANP) - Rond twee uur is gis termiddag een felle brand uitge broken in een opslagloods van een verkoopbedrijf in huishoudelijke schoonmaakartikelen in Ede. Bij de brand, die na ongeveer eén uur onder controle was, ging veel mate riaal verloren en liep een andere loods waterschade op. Volgens een woordvoerder van het bedrijf - Are- fa, een dochteronderneming van n justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. F. H. von Meijenfeldt, heeft gisteren wegens doodslag tegen de 27-jarige uit Hongkong af komstige Chinees Sze Lam L. zes jaar gevangenisstraf met aftrek geeist De officier achtte bewezen dat de Chinees op 22 april van dit jaar de Binnen-Bantammerstraat zijn 38-jarige landgenoot Ho Yee Kee opzettelijk met revolverscho ten om het leven had gebracht. De verdachte, die volgens de offi cier deel uitmaakte van de Chinese organisatie "K 14" en daarin de functie van "vechter" bekleedde, had volgens zijn zeggen Kee neer geschoten omdat deze hem vier duizend gulden schuldig was en weigerde die terug te betalen. Hij ontkende heftig op een vraag van de president dat hij zijn landgenoot in opdracht van anderen zou heb ben neergeschoten. Het was volgens de verdachte ook met de bedoeling geweest om Kee te doden. Hij had hem alleen "mank" willen schieten om hem een lesje te leren. Maar toen hij Kee kogels door beide benen had ge jaagd was deze op hem afgekomen en was er een worsteling ontstaan. Tijdens die worsteling was de re volver van de verdachte afgegaan en was Kee van een afstand van en kele centimeters door een kogel dodelijk in de borst getroffen. De verdachte, die in december vo rig jaar uit Hongkong in Amster dam was aangekomen om werk te zoeken, had Kee, in de Chinese we- Alveru B V. - is de schade ongeve 2,5 miljoen gulden. De schade a; het gebouw, eigendom van de w genbouw firma Bruil, ligt rond het reld wegens zijn proporties bekend half miljoen. De loods gestort. Bij de brand deden zich geen per soonlijke ongelukken als "Fai Thai" (dikke jongen), i chinees gokhuis aan de Zeedijk le- kennen. Begin maart had de Premier Den Uyl over commissie-Donner: DEN HAAG (ANP SP) - Premier De ministerrraad heeft gisteren Volgens premier Den Uyl hoeft de tijd hebben om het resultaat Den Uyl heeft gisteravond tegen- overigens tot diep in de i Nederland met de publicatie r de mogelijke be- het rapport niet te wachten tot i 1 Prins Bernhard 1 gesproken dat het rapport commissie-Donner al vöt" mervakantie gereed zou weest. De bewindsman persberichten waarin dit wordt regering beweerd, niet juist zijn. Deson- over het rapport en overwegen danks sloot hij niet uit dat er sprake welke mate het openbaar kan w is geweest van een ontwerp- den gemaakt, rapport. De premier zou hier een onderzoek naar laten instellen. Het Amerikaanse ministerie v justitie heeft in principe toeges- onderstreepte Den Uyl gisteravond Den Uyl verklaarde dat de regering temd in het publiceren van stukken tijdens een korte onderbreking tot vorige week donderdag, toen die aan d hem het rapport werd overhandigd, verstrekt onkundig was van de inhoud van leg om n het rapport. Het is dus ook onmoge- wat aan wie mag worden vrijgege ven. Het is mogelijk dat een deel van de Lockheed-documenten al leen onder volstrekte geheimhou halfjaar onderzoek te bcstude- lijk dat de regering wijzigingen ir het rapport, volgens krantebericlv ten door juridische adviseurs var prins Bernhard aangebracht, zot hebben aanvaard of verworpen. Amerika het eindrapport van de Den Uyl heeft intussen aan de zijn ge- 'de Lockheed-affaire zijn vergader- beurscommissie is verschenen, op Tweede Kamer laten weten geen dat ing gewijd. Zoals bekend moet de 20 september Woordvoerders van reden te hebben gehad om geheim standpunt formuleren de commissie-Church en van de te houden dat de commissie van beurscommissie hebben echter drie met de aanbieding van haar verklaard dat het "belachelijk" zou rapport aan de regering haar werk- zijn als in het buitenland materiaal zaamheden heeft beëindigd. In zijn wordt geopenbaard dat in Amerika antwoord op vragen van het GPV- vertrouwelijk zou zijn. Desondanks kamerlid Verbrugh noemt de pre- het "niet wel denkbaar" dat n ander de publiciteitsmedia Dobner zijn het kabinetsberaad zijn eerdere zou zijn ontgaan. Het kamerlid had wil nog nader over- verklaring dat Nederland niet op er in zijn vragen op gewezen dat de gezet te omschrijven Amerika hoeft te wachten. Hij gaat ruimte van enkele weken die ligt er nog steeds van uit dat het rapport tussen het aanbieden van het rap- over een a twee weken kan worden port en het tijdstip van publicatie vrijgegeven. kans geeft op het ontstaan van aller- De premier bestreed overigens dat lei gissingen die "geen enkel belang ding aan de kamerleden ter inzage de regering Nederland te lang in dienen doch alleen belangen scha- wordt gegeven. onzekerheid laat. "We willen rustig den" gens de Edese politie zijn vonken bij laswerkzaamheden aan nieuwe hal vermoedelijk de zaak van de brand geweest. Vol- verdachte zijn landgenoot vierdu Toen Kee op zijn aandringen om te- ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming f/M Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 omdat de heroine in beslag zou zijn genomen, had de verdachte zijn strafexpeditie beraamd. In het gokhuis aan de Zeedijk maakte de verdachte zijn revolver schoon en laadde het met zes scherpe patronen. Hij ging naar de Binnen-Bantammerstraat. waar hij Kee in een opiumkit dacht aan te treffen, maar "Fai Thai" was naar de bioscoop. De verdachte, die een zakdoek voor zijn gezicht had ge bonden en op zijn vraag of men Kee kende geen antwoord had gekre gen van vijf Chinezen in de opium kit op de eerste verdieping, besloot zijn slachtoffer op te wachten. Die kwam na de nachtvoorstelling tegen half drie aanzetten. De verdachte deed Kee open met de revolver in de hand en schoot hem na een ruzie dood. De vol gende ochtend werd het lijk van Kee door de politie aangetroffen. Pas een maand later werd de ver dachte, die intussen tevergeefs had getracht naar Hongkong uit te wij ken, in Amsterdam aangehouden. Hij legde vlot een verklaring af maar ontkende vanaf het begin in opdracht van de een of andere or ganisatie te hebben gehandeld In zijn nquisitoir zei mr. Von Meijenfeldt daarover te twijfelen. "Als hij Kee alleen maar bang had willen maken, dan had hij dat overal elders in de binnenstad kunnen doen". De officier zei ook dat naar zijn oordeel met het zware wapen van de verdachte niet per ongeluk geschoten kan worden. "Er is een vrij behoorlijke kracht nodig om het te doen afgaan". Vol gens de officier moet er dan ook meer achter deze schietpartij heb ben gezeten dan alleen maar het niet afbetalen van een schuld. De rechtbank zal op 3 september uitspraak doen. Bouw trekt aan DEN HAAG - De bouwproduktie in Nederland is in het eerste half jaar met negen procent toegeno men in vergelijking met dezelfde periode in 1975. De groei zat vooral in de sector herstel en verbouwing (36 procent). De bouw van nieuwe woningen nam met 4,5 procent af. caravan-centrum rotterdam STADIONWEG 31 TEL: 010-321455 (tussen Brienenoordbrug en stadion) MIDDENWEG 7 TEL:070 270500 (rijksweg R'dam-A'dam afslag L'dam) AKKOORD OVER HART- REIZEN GENEVE UTRECHT (ANP) - Tussen dc ver tegenwoordigers van de werkgroep Hartchirurgie Buitenland van de Gezondheidsraad, de ziektekos tenverzekeraars en de ziekenfond sen is gisteren op een vergadering bij de Ziekenfondsraad volledige overeenstemming bereikt over open hartoperaties bij Nederlandse patiënten in het Centre Medical de Genalier in Genève. Er zijn duide lijke afspraken gemaakt over de coördinatie, de organisatie en de fi nanciering van deze operaties, zo deelde een woordvoerder van de Ziekenfondsraad mee. Het is de bedoeling, dat er jaarlijks ongeveer 200 patiënten, die in een weekend vertrekken en dan veer tien dagen in Genève blijven. De organisatie van de reizen naar Zwitserland berust bij de werk groep Hartchirurgie Buitenland. De eeme patiënten vertrekken 29 augustus van Schiphol. (De afgelo pen weken zijn al enkele patiënten op individuele basis in Zwitserland geholpen). Patiënten die op de wachtlijst staan en voor wie de cardioloog en de hartchirurg hebben verklaard, dat de noodzakelijke ingreep hier niet binnen drie maanden mogelijk is, kunnen de wens te kennen geven, zich in het buitenland te laten be handelen. Zowel voor de al langer bestaande luchtbrug naar Houston in de Verenigde Staten als voor Ge nève geldt, dat pas toestemming wordt verleend als de werkgroep Hartchirurgie Buitenland haar fiat heeft gegeven. ."TEL - De vitaminepillen en kal- nerende middelen die de Tielse misartsen hebben voorgeschreven ian de door een gifwolk getroffen imwonenden van de chemische 'abriek Verdugt, hebben blijkbaar naar weinig baat gehad. Zelen blijven klagen. Over hoofd rijn, slapeloosheid, tintelende vin gertoppen, buikpijn. Zoor hen was woensdagavond de naat meer dan vol toen staatssecre- aris Hendriks van volksgezond- leid naar Tiel telegrafeerde dat hij ?en nieuw medisch onderzoek niet "ïodig vindt. En dat de huisartsen voldoende op de hoogte zijn om du rende ziektebeelden te lijf te gaan. In het bekende angstsfeertje van verdachtmakingen, van wantrou wen, stond daar ineens een jeug dige vTouwelijke arts uit het enkele tientallen kilometers verder gele gen Oss die trachtte in een toch al tumultueuze vergadering uit te roepen dat het een schandaal was en werd vervolgens op last van de burgemeester door een recher cheur van gemeentepolitie van de publieke tribune verwijderd. Een dertigtal, zich ziek voelende bewoners van een flatgebouw nabij Verdugt volgden haar verontwaar digd. En de 160 werknemers van de fa briek, die vanaf de aanvang van de vergadering de eerste rijen bezet hielden en telkens als de angst van de flatbewoners het woord eiste, luidkeels boe riepen, bleven tevre den zitten. Schandaal Dokter Joke van Ballegooijen wil het later alsnog wel even zeggen: "Een grof schandaal wat daar woensdagavond in de raad gebeur t Dokter Joke i i baby in de spreekkamer de. Vooral toen de CDA-man zei, we Zij zegt juist sterke aanwijzingen te ook: want elk jaar in de zomer mogen dankbaar zijn dat er niks hebben dat er bij sommige mensen maakt Verdugt's Industrie en Han- aandehand is, en dat soort uitspra- sprake is van arsenicumvergifti- delsonderneming NV voor de ken. Toen werd ik razend." ging, misschien wel chronische zelfde klant een paar honderd ton gif waarmee aardappelloof wordt doodgespoten. Natriumarseniet. Er zullen altijd bij de produktie wel uiterst kleine hoeveelheden vrij komen, dat is tamelijk normaal in de chemische industrie. Maar eind juni ontsnapte er, als ge volg van een produktiefout, een grotere wolk van het witte poeder. Aan de achterkant van de fabriek moet het grootste deel van het spul zijn weggevangen door een smal strookje gemeenteplantsoen. Hoge populieren en lage struiken, die fungeerden als alarmsignalen. Verdord, verkleurd en verloren staan ze er nu bij, een woordeloos protest. Teuni (18) en Dirk Honders (21), dienstplichtig militair, zijn met hun baby Gracia van acht weken naar 'Ons medies centrum' in Oss geto gen, waar drie jonge artsen, onder wie Joke van Ballegooijen, en een assistente hun idealen van de mo derne medicijnkunst in praktijk brengen. Gracia huilt. De ontsnapte gifwolk is zo ongeveer het eerste wat ze in haar leven heeft meegemaakt. He vige uitslag, braken en diarree tref fen haar. De eigen huisarts komt, zou hebben verklaard dat het kind kerngezond is, maar adviseert de moeder toch tijdelijk naar haar schoonouders in Opheusden te gaan. "Ze heeft nu twee dagen niet ge braakt," geeft Joke van Balle gooijen door, "en ook de urine was niet meer zo donker. Oppervlakkig gezien gaat het nu beter maar het hoofdje zit nog vol uitslag."De kleine Gracia wordt doorverwezen naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen voor specialistisch on derzoek. Pillen of onderzoek, schoonouders of ziekenhuis - een wereld van ver schil binnen de medische stand. "We hebben," zegt dokter Van Bal legooijen, "de huisartsen uitgeno digd voor de protestbijeenkomst die we dinsdag met de flatbewo ners hebben gehouden, maar ze zeiden dat ze niet konden komen. Ik begrijp wel dat hun patiënten bang zijn voor de relatie met hun huisarts, als ze met ons in zee gaan. Daarom gaan we opnieuw contact met de Tielse collega's opnemen, want dat moet natuurrijk niet." Bloedmonsters Het 24 woningen tellende flatge bouw aan de Avezaathstraat, pal achter de ketels, loodsen en vaten op het Verdugt-terrein, is ook deze week opnieuw twee keer door de brandweer afgespoeld. Staatssecretaris Hendriks' eigen Rijksinstituut voor de Volksge zondheid heeft bloedmonsters geanalyseerd en de uitslag gaf geen reden tot ongerustheid. Maar de heer en mevrouw F. W. J Kalje (beiden 50) drinken 's nachts om drie uur thee omdat ze niet sla pen kunnen. Slapeloosheid is een bekend symptoom van ars»*»-—"m- vergiftiging. Hoesten oo e- vrouw Kaljé heeft een we» *<uig niet kunnen praten. Dokter Joke van Ballegooijen: "Het rijtje klachten is precies vol gens het boekje. Allerlei orgaansys temen worden aangetast. In de eer ste plaats het maag-darmkanaal. De luchtwegen raken geïrriteerd, ver lammingen kunnen optreden. Ik heb werkelijk geen idee, waarom de huisartsen in Tiel niet verder kijken. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid heeft weliswaar bloedproeven genomen, maar na verloop van tijd wordt het arseni cum vanuit het bloed in allerlei weefsels opgenomen. Daar moetje naar kijken."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7