Het liefst een mooie serenade 'Als je meedoet ben je verknipt VAN STADSHERBERG TOT BIBLIOTHEEK v.d. Water Bakfiets - wedstrijd Leiden- Zandvoort Iv.d. Water 7ATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 LEIDEN LEIDEN - "Iemand die hier voor inschrijft is natuurlijk so wieso verknipt. Helemaal nigt erg, want daar gaat het juist om. Het is een grap en het belang rijkste is, dat alle deelnemers lol hebben". Het wereldkampioenschap bakfietskoppelkoers wordt za terdag 18 en zondag 19 septem ber tussen Leiden en Zandvoort gehouden. Organisator Hans Seisveld getroost zich bijzonder veel moeite om duide lijk te ma ken dat zijn initiatief geen se rieus te nemen evenement be treft, al denken sommige poli tiecorpsen van gemeenten, die voor een vergunning zijn aan geschreven, van wel. Het wereldkampioenschap roept direct herinneringen op aan de praktijken van de "club der verlepten," een groepje re gelmatige bezoekers van het cafe van Seisveld, die een jaar of vijf geleden al grappen uithaal den met bakfietsen. Dat ge beurde toen niet tussen Leiden en Zandvoort, maar op het ter rein bij Molen de Valk. met veel drank, veel herrie en hier en daar een deuk in een in de buurt geparkeerde auto. Ook toen ging het louter om de lol. Het wereldkampioenschap vergt echter wel meer organisa tie, dan destijds de wedstrijden bij De Valk. Seisveld is boven dien het enige oud-lid, mede organisator Karei Bösecke heeft nimmer iets met de ver lepten te maken gehad. Aan het kampioenschap wordt deelgenomen door 24 equipes, waaronder twee buitenlandse. Geen van de deelnemers is er varen op de bakfiets Het ligt in de bedoeling dat er afwisselend wordt gefietst en in de bak wordt gezeten. Zaterdagmor gen om negen uur beginnen de behendigheidswedstrijden op de Molenwerf, waarna om tien uur wordt vertrokken. Langs de Leidse vaart, nabij Noordwij- kerhout, wordt over een lengte kilor eter el- tit heidswedstrijd gehouden. Daarna, rond een i vertrokken naar Zandvoort, waar op het parkeerterrein van het circuit nog wat wedstrijden plaatshebben. De dag wordt beëindigd met een diner en een overnachting in hotel "Keur" in Zandvoort. Op zondagmorgen is er een op treden van de bakfietsers in het voorprogramma van de races op het circuit van Zandvoort. Op die dag wordt een interna tionale tourwagen race gehou den om de „Trofee of the Du- nes". Via dezelfde route rijden de bakfietskoppels dan weer De bakfietsers vieren na afloop van het kampioenschap het af scheidsfeest in de kantine van voetbalvereniging Lugdunum. Besprekingen zijn daar nog over gaande. Deelnemers, die afkomstig zijn uit het hele land, worden tijdens de tocht intensief begeleid. Chris Meyer doet mee als tou rarts en Dirk de Zwart als tech nische man, voorts zijn er nog een aantal wedstrijdcommissa rissen Wie het startschot van de bakfietskoppelkoers gaat ge ven is nog niet bekend. Seisveld denkt op dit moment aan de he ren Koot en Bie of Andre van Duin. TON VAN BRUSSEL Leidse draai- orgels(l) In Leiden zijn er nog vier orgelmannen met een ver gunning om in de stad met hun pierement rond te gaan. Hoe lang deze orgels nog tot het Leidse straat beeld zullen horen, is niet zeker: het manzen levert steeds minder op, en de jongeren nemen het orgeld- raaien niet meer automatisch over van hun ouders. Reden om eens te neuzen in het kleurrijke wereldje van draaiorgels en hun bespelers. LEIDEN - „Het wordt steeds moei lijker. Omdat alles steeds duurder wordt, geven de mensen minder. Het is al een heel stuk minder dan vijfjaar geleden". Orgeldraaier Van Putten is somber gestemd over de toekomst van de draaiorgels in Leiden. Zelf staat hij elke dinsdag en donderdag met zijn een paard voortgetrokken orgel „Het Buikie" in de Haarlemmerstraat, terwijl op woensdag en zaterdag de drie an dere Leidse orgels in de binnenstad te vinden zijn. Van Putten ver wacht dat over een aantal jaren geen orgels meer in Leiden te vin den zullen zijn: de baten wegen dan bij lange na niet meer tegen de kos ten op. „Het publiek is niet erg voor het orgel, de mensen denken dat het niets kost". Het orgeldraaien is in de familie Van Putten van vader op zoon overgegaan. Veertig j^ar lang liep de vader met een huurorgel uit Am sterdam. „Dat is nu niet meer te be talen, dat is soms bijna-200 gulden per week". Toen Van Putten ging trouwen is hij voor zichzelf begon nen met een huurorgel, samen met zijn broer. Maar in de loop der jaren bracht het orgeldraaien steeds minder op, en hij en zijn broer konder er niet meer van leven. Ze besloten uit elkaar te gaan zeven jaar geleden. Van Put ten kocht toen in Rotterdam Het Buikie. Hij moest zich voor dat kleine pierement flink in de schul den steken, maar kon het doen van de kinderbijslag die hij kreeg voor zijn negen kinderen. Het kostte ze venduizend gulden, en in de loop der tijd moest er nog eens zoveel aan opgeknapt worden. Het Buikie is zestig jaar oud en komt oorspronkelijk uit Amster dam. Het is een orgel in Franse stijl met 54 toetsen en drie registers. Die „Franse stijl" is afkomstig van de Franse Limonaire-fabrieken. Draaiorgelfabrieken zijn verder nog te vinden in België en Duits land. „Hij heet Het Buikie omdat-ie zo'n dik frontje heeft, waar die poppen opstaan. Er zitten zestien rijen flui ten in met een grote en kleine trom. Het orgel is helemaal opnieuw be leerd, de windbalg en de windkast. Daar zit leer aan, dat was helemaal verrot". De eerste drie jaar liep Van Putten zonder vergunning met Het Buikie; de gemeente meende dat er al ge noeg orgels waren. Nu mag hij op dinsdag en donderdag lopen. Het zijn mindere dagen natuurlijk dan op de drukke marktdagen dat de andere orgels draaien in het cen trum Omdat de vijfenveertige- jarige orgelman geopereerd is aan zijn knieen kan hij er niet meer zoals vroeger elke dag op uit trek ken. Vroeger liep hij van 's morgens acht uur tot zes uur 's avonds. „Ik ben altijd door weer en wind er op uit geweest; nooit een dag thuis ge bleven. We zijn erin geboren, we weten niet beter Zelf hoort Van Putten het liefst een mooie serenade. Maar in het reper toire zitten ook stevige marsen en klassieke walsen. „Wat je draait hangt ook af van de plaats waar je bent. In Rijnsburg kun je gerust psalmen draaien, in de stad draai je meer moderne Het Buikie is van verre te herken nen omdat het het enige orgel in Leiden is dat nog door een paard voortgetrokken wordt. „Eerst had ik een motortje ervoor, maar de mensen zeiden: je doet er niets meer voor, je draait ook al niet meer. Vroeger draaide een man en gingen twee of drie anderen man zen. Maar voor het draaien kun je geen mensen meer krijgen". Vier jaar geleden had Van Putten het geld om een klein paard te kopen en de benzinemotor die het orgel liet draaien verving hij door een geruis loze elektro-motor. Zoalng Van Putten het nog kan, zal hij op dins dag en donderdag het Leidse straat leven van een muziekje voorzien. Burgemeester Vis heeft dezer dagen op de Turfmarkt zijn kano gewas sen. (Zie foto). Naar het kabinet van de burgemeester ons meedeelde had het alg van met name de Witte Sin gel en het Galgewater zich zo stevig op het bootje vastgehechtdat een fikse schoonmaakbeurt noodzake lijk was geworden. Zoals bekend gaat de burgemeester altijd per kano naar het stadhuis. De gemeente Oegstgeest geeft einde lijk toe dat er bij haar geen „niet- jood" verklaringen worden afgege ven. Nu moet alleen nog de vraag worden beantwoord of er in deze gemeente wel of geen olievelden zijn aangetroffen. De Leidse voetbalvereniging UVSis afgelopen week met een voetbal krant (oplaag 40.000) verschenen Dit ondermeer met het doel uitge breide propaganda te maken voor de eigen verenigingAndere ver enigingen hebben inmiddels laten weten eveneens op de publiciteit- stoer te zullen gaan. LFC is direct na het verschijnen van de UVS- krant in onderhandelingen getre den met de STER, Leidse Boys heeft al zes reclamevliegtuigen gechar terd. Oranje Groen heeft een uiterst gedetailleerd plan ontworpen voor het illegaal plakken van muur kranten, Roodenburg gaat de Wil lem de Zwijgerlaan afzetten met spandoeken en borden en LDWS schijnt inmiddels de Leidse Post te hebben opgekocht. Een bekende verschijning in de Haarlemmerstraat orgelman Van Putten met Het Buikie. Als vanouds wordt het orgel getrokken door een paard. bouw, dat thans al niet minder aan restauratie toe is: het Koetshuis, in 1700 uitgebreid met een volière. Ook van later tijd dateert de poort op de hoek van de Nieuwstraat en de Burgsteeg met quasi- middeleeuwse torens, en een fiere leeuw, die door Rombout Verhulst is'gebeeldhouwd. Poort, Koetshuis en Heerenlogement liggen aan de voet van de al gerestaureerde Burcht en in de onmiddelijke na bijheid van de Hooglandse Kerk, waarvan het herstel in volle gang is. Huidige staat van de gebouwen: deplorabel. Een kwalificatie die evenzeer geldt voor het aangren zende Van der Heidecomplex in de Nieuwstraat en de Hooglandsc- kerkgracht. Ook deze bebouwing krijgy straks ten dele de bestem ming bibliotheek. Na de bouwvakvakantie 2ijn de eerste werkzaamheden, die moeten leiden tot een volledige restauratie, begonne. In de eerste fase worden de daken van het Heerenlogement onder handen genomen. De tweede fase worden de rest van de bebou wing en het Koetshuis aangepakt. Een tweede fase, die in ieder geval "droog" kan plaatsvinden. Ook zijn de gebouwen afgespoten met een middel, dat zwam geen geen kans meer biedt. Het Heerenlogement bestaat van oorsprong uit een voorhuis en een achterhuis, met daartussen een binnenplaats. Deze is in de loop der eeuwen kleiner geworden door uit breiding van de bebouwing. Het is de bedoeling van Van der Sterre dat het Heerenlogement in zijn uiter lijke vorm zoveel mogelijk terug krijgt van wat het eens is geweest. De gebouwen die van laterjaren da teren, worden weer afgebroken. Zo wordt de Jacobazaal, die voor de sluiting van het Heerenlogement de laatste jaren vaak als vergader ruimte werd benut, teruggebracht tot de oorspronkelijke afmetingen. Het podium verdwijnt. Wie het Heerenlogement dezer dagen bin nentreedt, vraagt zich in gemoede Dezer dagen wierp zich de vraag op hoeveel industrieterreinen Leiden nodig heeft. Het blijkt nu dat de ene ambtenaar daar een zeer uitvoer ige rekensom aan wijdt en de ander een wat eenvoudiger berekening maakt. Conclusie: het hangt ervan af hoe hard de Leidse ambtenaar werkt. Maandagavond in de Leidse ge meenteraad: spandoeken. Vrijda gochtend op de Steenstraat: span doeken. Je moet als actievoerder toch wel verschrikkelijk goed in je ouwe lakens zitten. Heerenlogement wordt ingrijpend gerestaureerd Zo zag de toegangspoort tot De Burcht gevestigd. De poort, die sterk verzakt De chauffeur van de NZH-bussen hebben tegenacties aangekondigd na het gebarricadeer van de winke liers op de Steenstraat. Ze zijn van plan in vier richtingen over de Steenstraat te gaan rijden. af: wat moet daar ooit van terecht komen. De puinhoop is gigantisch; met stutten wordt de bebouwing links en rechts overeind gehouden. De galerijgang is nochtans in elkaar gestort. "En toch staat hier straks een bibliotheek, die aan alle mo derne eisen voldoet", voorspelt Van der Sterre. Hij is eerder opge treden als de heler van wonden in de oude stad: de Hooglandse Kerk bijvoorbeeld wordt (is) eveneens ;aaar een ontwerp van hem geres taureerd. De eerste fase zal hopelijk nog dit jaar afgerond zijn. Alle dak pannen moeten eraf, waarna de kapconstructie wordt hersteld. Waar nodig worden de dakpannen vernieuwd. Voor de tweede fase- moet in jaren worden gedacht. Het aantal is voornamelijk afhankelijk van de som geld die jaarlijks door de overheid beschikbaar wordt ge steld Hoe meer geld. hoe meer mankracht. Van der Sterre heeft een tijdschema in voorbereiding. Ook een opknapbeurt van het Koetshuis valt in de tweede fase. Dit gebouw zal blijvend van het Heerenlogement worden geschei den, doordat er vanaf het Burcht plein in de toekomst een wandel pad naar de Oude Rijn wordt aange legd. Ook aan groen is gedacht: de gemeente is nu al bezig lindebomen te reserveren, die bij het Heerenlo gement zullen worden neergezet. JOHN KROOV ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. X X Sommige O eg stg eestenaren hebben van het gemeentebestuur geëist dat op hun uittreksel uit het persoon sregister wordt vermeld dat ze NIET uit Oegstgeest komen. Tip voor onze Leidse hamsteraar. de aardnotenoogst is volledig mis lukt, zo bericht onze correspondent in Roeanda Oeroendi. Dus op naar kruidenier en supermarkt en even een voorraadje pindakaas en bor relnootjes in de gangkast gezet. Het is beter nog even te wachten met het ruilen van koffie voor deze artike len. In het café van Seisveld wordt de trofee bewaard met de namen van de winnaars van de bakfietswedstrijd van de club der verlepten. De na men van de wereldkampioe nen worden daar straks aan toegevoegd. flet Heerenlogement: in de steigers tweeledig effect. Het monument "dat er het beroerdst aan het toe is" (wethouder Waal) komt na een ja renlange periode van krakemik- kige leegstand en instortingsgevaar weer tot leven; bovendien wordt een einde gemaakt aan de ook al geruime tijd steeds nijpender wor dende ruimtenood van de biblio theek. Arent van 's Gravensande, als hij al de architect van het Heerenloge ment was - honderd procent zeker is dat niet - kreeg in de zeventiende eeuw de opdracht om een stads herberg te ontwerpen. In 1652 werd het gebouw door het stadsbestuur gesticht. Bij de bouw was men zuinig te werk gegaan: er werd ge bruik gemaakt van ouder muur werk. "Men was milieubewust", concludeert Piet van de Sterre, de Leiderdorpse architect, die een res tauratieplan voor het Heerenloge ment heeft ontworpen. Want om nieuwe muurstenen te bakken, zou veel turf verbrand hebben moeten worden. Naast het -Heerenlgement verrees zeven jaar later een ge- LEIDEN - Het zal nimmer in de (bedoeling van Arent van 's Grave- isande hebben gelegen dat aan zijn [schepping nog eens de bestem ming openbare bibliotheek zou worden gegeven. Maar ruim drie honderd jaar later is zijn college Piet van der Sterre daar maar wat blij mee. "Ikzelf beleef het monu ment pas als ik het zie functione ren", zei hij ooit in deze krant. Wel- inu, als het Heerenlogement straks (gerestaureerd is, heeft dat een Quarts - Horloges De Aller Beste

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3