LEIDSCH DAGBLAD Russen weigeren lijst Vondeling Minister gaat praten met streekvervoer Nog veel meer asbestdodente verwachten sssi cmm v.d.wiel Met namen van joden die Sowjet Unie willen verlaten musterring JATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35017 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM (ANP) - Naast de dingscommissie asbestexpositie stumnhius. waarin het verband decennia steeds meer industriën demd wordt door isoleerders zelf noemen, aldus dr. Plantevdt. Hn [ROTTERDAM (ANP) - Naast de ü25 inwoners van Walcheren, ge- hoemd door dr. J. Stumphius tij- Hens een congres in Oslo, zullen er Sussen nu en het jaar 2000 nog eens (minimaal circa 2400 Nederlanders bterven aan mesothelioom. Ook in riet merendeel (72 procent) van Heze gevallen zal komen vast te staan, dat de ziekte, een ongenees lijke vorm van longkanker, veroor- is door het inademen van as- lestvezels. pit blijkt uit gegevens van de patholoog-anatoom dr. H.T. Plan teydt, die als lid van de begelei dingscommissie asbestexpositie een kaartsysteem heeft aangelegd van mesothelioompatiënten. Dr. Planteydt is er zeker van dat per jaar honderd Nederlanders aan deze 'beroepsziekte' overlijden en misschien wel meer. Nog steeds zoii het voorkomen dat een arts het mesothelioom niet herkent en der halve een andere doodsoorzaak op geeft. De begeleidingscommissie asbest expositie TNO werd zeven jaar gelden opgericht naar aanleiding van het proefschrift van dr. J. Stumphius, waarin het verband tussen mesothelioom en het in aan raking komen met asbest werd aangetoond. Dr. Stumphius, be drijfsarts van de scheepswerf "De Schelde" in Vlissingen, waar tot 1969 veel asbest verwerkt werd, is voorzitter van de commissie. Deze bestaat verder uit nog een aantal medici, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en functionaris sen van de arbeidsinspectie. De commissie heeft inmiddels ont dekt, dat mesothelioom verhou dingsgewijs veel voor komt in geïndustrialiseerde gebieden. Dit als gevolg van het feit, dat de laatste decennia steeds meer industriën asbest zijn gaan verwerken. Zo is Groot-Rotterdam met zijn scheepswerven en havens een be kend centrum van mesothelioom, aldus dr. Planteydt. Hij wijst erop, dat de meeste werven, net als "De Schelde" tot 1969, veel gebruik maakten (maken) van asbest als iso latiemateriaal. Veel onderdelen van een schip - voornamelijk in de ma chinekamer - moeten immers door een isolerende laag worden omge ven om ze te beschermen tegen de hoge temperaturen ter plaatse. Het aanbrengen van asbest brengt veel van deze stof in de lucht, die ingea demd wordt door isoleerders zelf en later door ander personeel van de werf. Maar ook de schepelingen die in de machinekamer werken, krijgen asbestvezels naar binnen, vooral doordat hun werkomgeving voortdurend wordt geventileerd. Hierdoor wordt het aanwezige as- beststof steeds weer in circulatie gebracht. Ook andere bedrijfstakken, bij voorbeeld de bouw (asbestcement) en de vezelverwerkende industrie, kennen het gebruik van asbest. Het aantal produkten waarin deze stof wordt verwerkt is te groot om op te i, aldus dr. Planteydt. Hij vertelt van een toneelknecht, die overleed aan mesothelioom. Na langdurig speuren kwam de as- bestcommissie er achter dat de man met decors had gsjouwd, die bespoten waren met asbesthou dende verf (in verband met brand gevaar). Mede dankzij het werk van de begeleidingscommissie heeft het ministerie van sociale zaken een conceptasbest besluit ooges- teld, dat nog dit jaar door de Tweede Kamer zal worden behan deld. Hierin wordt het gebruik van asbest in principe verboden. 26 PAGINA'S NW-jongeren kritisch over aangekondigde maatregelen van Boersma PAGINA 7 Zwarte oppositieleiders in Zuid-Afrika gearresteerd PAGINA 9 PSV: de afbouw van een topclub PAGINA 11 Ian Smith speelt hoog spel PAGINA 17 MOSKOU - Op de laatste dag van het negendaags bezoek aan de Sowjet-Unie heeft kamervoorzitter Vondeling tot tweemaal toe vergeefs geprobeerd een lijst te overhandigen met namen van poli tieke gevangenen onder wie Boekowski en joden, die Rusland willen verlaten maar daarvoor geen toestemming krijgen. Kamervoorzitter Vonde ling wilde de lijst overhandigen aan de voorzitters van de twee kamers in Rusland. TELEFOON 134000 - LEIDEN Droog en vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond i droog en vrij zonnig weer met nu en I dan wolkenvelden. Matige wind uit noord tot noordoostelijke richting. Temperatuur van 22 tot 27 graden. I Temperatuur van het zeewater 19 graden. (Opgemaakt om 9.30 uur). 22 augustus Zon op 5,35, onder 19,49 uur. Maan op 2.06, onder 17,43 uur. Hoogwater in katwijk aan Zee om 0.27 en 13.06 uur, laagwater om 8.38 en 21.04 Vondeling: "Wij vroegen om deze personen toestemming te geven om in naam van de rechten van de mens uit de Sowjet-Unie te mogen vertrekken. Kamervoorzitter Sjiti- kow weigerde de lijst in ontvangst te nemen en deelde mee dat de Ne derlandse ambassadeur de lijst maar aan het ministerie van Buiten landse Zaken zou moeten overhan- TERREURGOLF IN ARGENTINIË BUENOS AIRES - De Ar gentijnse hoofdstad Bueonos Aires is vannacht opgeschrikt door een vijf tiental bomomtploffingen, die plaatselijk flinke schade aanrichtten en drie mensen licht verwondden. Een groot aantal van deze bommen had slechts een kleine springla ding, waarmee een stroom pamflet ten de lucht werd ingeblazen. De pamfletten, waarvan de inhoud niet bekend was, waren onderte kend met 'de monteneros', een van huis uit Peronistische guerrilla groep. De bommengolf wordt door waar nemers niettemin gezien als een re presaille voor de massa-executie van 30 mensen, naar men vermoedt linkse guerrileros, van wie de li chamen eerder op de dag in Pilar waren gevonden. Pilar ligt 50 kilo meter ten noordoosten van de hoofdstad. LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 5 september 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. digen. De hele reis van de Neder landse groep door Rusland heeft zich gekenmerkt door een nogal gespannen sfeer. De leden van de Nederlandse delegatie, Andriessen (KVP), De Boer (ARP), Ploeg (VVD), Vondeling <^n Van der Doef (beiden PvdA) lieten geen gelegen heid ongebruikt om duidelijk te la ten blijken, dat men het beslist niet eens is met de wijze waarop Rus land verhinderd dat politieke figu ren en joden het land verlaten. Ook de vragen die door de begelei dende journalisten aan de Russen werden gesteld, werden door de Russen maar zeer matig op prijs ge steld. Opvallend was ook dat naar mate het bezoek verstreek steeds minder officiële personen ten to nele verschenen om de Neder landse gasten te ontvangen. weetalles van brillen en contactlenzen. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breéstr. 89, Leiden, tëL 23313 ROME - Zware wolkbreuken aan de Italiaanse Adriatische kust tussen Ancona en Rimini hebben gisternacht onoverzien bare schade aangericht. Drie Italiaanse vrouwen in de modder- en watermassa's om het leven. In de Abruzzen werd een man geëlctrocuteerd door een om- laagkomende hoogspa nnings- leiding. In Apulie werden grote akkers door hagel vermeld. De plaatsjes SenigalliaCatto- liea, GabbiceRimini en kleinere gemeenten in de pro vincie Ravenna zijn het zwaarst getroffen. Hier is de noodtoestand afgekondigd Veel bruggen zijn ingestort en straten ondergelopen. De Adria-autoweg was urenlang gestremd door omlaag gekomen modder. De treinen reden met uren vertragingUit een vakan tiekolonie moesten 200 kinderen worden geëvacueerd Naar schatting zijn duizend ho tels door het hoge water bescha digd. Naar verluidt is het va kantieseizoen aan de Adria- tisch kust voortijdig geëindigd. De financiële verliezen door af gezegde boekingen een voortij dig vertrek van gasten zijn nog bij benadering niet te schatten. Meteorologen schrijven het slechte weer toe aan een golf koude lucht uil Midden-Europa Fruitoogst in EG valt mee BRUSSEL (ANP)- De fruitoogst in de Europese Gemeenschap lijkt van de droogte minder te lijden te hebben gehad dan was verwacht. Het Bureau voor de Statistiek van de Eüropese Gemeenschappen schat de fruitproduktie in de negen landen van de EG voor dit jaar na melijk op 16,5 a 17 miljoen ton. Vo rig jaar bedroeg zij 17,6 miljoen ton. De appeloogst zal ongeveer een vijfde kleiner uitvallen dan vorig jaar. Daarentegen zullen peren, kersen en aardbeien bijna de resul taten van verleden jaar bereiken. De consumenten hebben dus de keus om zich met ander fruit voor appelen schadeloos te stellen. Het pruimenjaar is bijzonder goed uit gevallen, met een toeneming van de produktie met tachtig procent. Ook perziken en abrikozen zijn er aan zienlijk meer dan in 1975 van de bomen gekomen. Rijkspolitieboot overvaart jacht BRUINISSE (ANP) - Een boot van de Zeeuwse rijkspolitie te water, de 'RP 5', heeft gistermiddag op het Grevelingenmeer een zeiljacht uit Eindhoven overvaren. Een van de vier opvarenden van het zeiljacht is verdronken. Over de identiteit van het slachtof fer wilde de officier van justitie te Middelburg, die het onderzoek van de rijksrecherche naar de toedracht van het ongeluk leidt, mr. T. Lebret, niet meer mededelen dan dat het i G. uit Eindhoven is. DEN HAAG (SP. ANP) - Minister Westerterp van Verkeer en Water staat gaat praten met de werkne mersorganisaties in het streekver voer over verbetering van de ar beidsvoorwaarden. Tevoren heeft hij echter aangekondigd dat er vol gend jaar niet meer dan 2,3 miljoen gulden beschikbaar is voor verbe teringen, omdat hogere uitgaven onherroepelijk moeten leiden tot een verdere inkrimping van het streekvervoer. Volgens de vervoers-bonden is^het een onzindelijke zaak als de be windsman hen voor de keus gaat stellen tussen verlaging van het voorzieningen-niveau of verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. Een woordvoerder van de bonden noemde dat gisteren eeen politiek keuze-vraagstuk waarover de Tweede Kamer zich maar moet uit spreken. Het is onjuist als de werk nemers de dupe worden van het feit dat er onvoldoende geld is voor het openbaar vervoer, aldus de woord voerder. Voordat de datum voor het gesprek werd vastgesteld op volgende week woensdag moesten de bonden hun dreigement om tot acties op te roe pen indien het gesprek niet het ge wenste resultaat zou opleveren, in slikken. Westerterp vond dat "geen enkele minister onder dergelijke omstandigheden met een gesprek kan instemmen". Aardbeving op Filippijnen: al bijna 4000 doden MANILLA (AP) - Duikers van de Filippijnse marine hebben gisteren de golf van Moro afgezocht naar de lichamen van honderden mensen waarvan wordt aangenomen dat ze zijn meegesleurd door vloedgolven die zich voordeden na de gevlogen aardbeving in het zuiden van de Fi lippijnen. Volgens de laatste officiële cijfers zijn bij de ramp 3.759 mensen om het leven gekomen. Ongeveer 3200 mensen worden vermist. Volgens regeringsfunctionarissen (zijn op zijn minste 152.000 personen dak loos. President Ferdinand E. Mar cos is samen met zijn vrouw naar het getroffen gebied gevolgen. Hij heeft bekend gemaakt dat 60.000 mensen zijn ondergebracht in op vangcentra. Tapijt vuil? Schoon met garantie! Bel 02907-5748. INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG RapeoDura ib. cel (017iö> - ziyaö BOURNEMOUTH -John Morleyeen Engelsman die vijfjaar bij Ameri kaanse Indianen heeft geleefd en gedurende die tijd heilige dansen heeft geleerd, heeft zich het lot van zijn door droogte geteisterde land aange trokken. Hij heeft, gestoken in Indiaans kostuum, een regendans ten beste gegeven. Het resultaat heeft echter totnutoe op zich laten wachten. Volgens Morley zal heel Engeland regendansen moeten gaan uitvoeren om verandering in de situatie te krijgen. SALISBURY (ANP) - De Rhodesi- sche regering heeft een verklaring van de Verenigde Naties van de hand gewezen, als zou het Rhodesi- sche leger een vluchtelingenkamp in Mozambique hebben aangeval len, afgelopen week. Ook bisschop Abel Moezorewa, leider van de mi litante vleugel van de Rhodesische Afrikaanse nationale raad (ANC), heefteen dergelijke beschuldiging geuit. Volgens de VN waren bij de Rhodesische actie bijna 1.000 men sen gedood, Moezorewa noemde 700 slachtoffers, voornamelijk vrouwen en kinderen. De Rhodesische regering "herhaalt dat het kamp onbetwistbaar een terroristenbasis was, van waaruit terroristen tegen Rhodesie hadden geopereerd". Zij zegt verder hier- Rhodesie na aanval: kamp Mozambique was basis terroristen iweerlegbaar bewijs" te be- 'teruggebracht door deel- aan de operatie". Dc Rhodesische actie vond 9 au gustus plaats, nadat guerrillastrij ders de dag tevoren een artillerie- aanval hadden gedaan op een Rho desische legerbasis, waarbij vijf blanke soldaten het leven lieten. De regering maakte later bekend dat 330 Rhodesische guerrillastrijders, 30 Mozambikaanse soldaten en 10 burgers tijdens de overval waren gedood. Twee soldaten van de Rhodesische veiligheidstroepen zijn in actie ge dood, aldus een officieel commu nique van gisteren. Verder zijn twee nationalistische guerrilla strijders de laatste tijd bij botsin gen met de veiligheidstroepen om het leven gekomen. Wanneer de doden zijn gevallen, gaf het com muniqué niet aan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1