Suriname weinig veranderd EXTRA ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 Toen kwam er ook nog. noogsi zeldzaam in dit gebied, een wervelstorm aan. die in Para maribo en ook in het binnen land honderden hoge bomen velde en elektrieiteitsleidingen dood braken. In het tumult was er ineens een mare die het gevoel van ramp spoed vergrootte. Minister president Aron wordt vermist! De veertigjarige Surinaamse premier was 's morgens met zijn minister van landbouw. Willie Soemita over de rivier naar de plantage Mariènbosch gegaan om er een dagje te hengelen op de smakelijke Kwie-k wie- En toen tegen de middag de storm ging blazen was er van de ene minuut op de andere het ge rucht dat de beide bewindslie den met hun bootje op Commewijne-rivier waren ver gaan; de rukwinden hadden het vissersvaartuig doen omslaan. Twee helikopters en zestien bo ten verlieten Paramaribo voor een reddingsactie. Men vond Arron en Soemita terug in de jungle, ongedeerd. eind van het jaar 1975 een onaf hankelijke republiek worden. Een zelfstandige Zuidameri- kaanse natie, die eindelijk aan zijn toekomst ging bouwen, na al die eeuwen door Nederland verwaarloosd te zijn geweest. Deze ambitie van de regering- Arron werd hem niet door alle leden van de zes bevolkings groepen van Suriname (Hin doestanen. Creolen. Javanen. Chinezen. Bosnegers en India nen) in dank afgenomen; in 1975 vlogen de KLM-toestellen vele extra vluchten naar Am sterdam om de mensen te ver voeren. die Suriname wilden verlaten en hun Nederlander schap veilig stellen. Toen het moment van onafhan kelijkheid aanbrak waren er 130.000 Surinamers in Neder land en bleven er op eigen grond 380.000 over om aan de opbouw van de republiek te gaan werken. Nederland zou hen daarbij hel pen. Bij het scheiden van de markt had het moederland zich als een royale koopman doen kennen: voor een tijdsperiode door de jurist Jaggernath Lachmon wordt geleid, wilde aanvankelijk niks weten van het haastje-repje waarmee premier Arron naar de vrijheid galoppeerde. De zeventien zetel bezitters van de VHP en de 39 leden grote Staten van Suriname gingen tenslotte akkoord met de uit- Door Aad Wagenaar roeping van de republiek op 25 november. Echter pas nadat premier Arron die tegenstan ders had beloofd binnen acht maanden na de onafhankelijk heidsdatum algemene verkie zingen te houden. Deze belofte werd gegeven op 19 november en in het gebouw van de Surinaamse Staten, weldra parlement van de Repu- ming. Je ziet nu nog hier en daar een verkleurde gerulande han gen en er is een warenhuis met de naam Glans, dat nog steeds over de volle breedte van zijn gevel verkondigt dat het tien jaar bestaat op de dag dat Suri name onafhankelijk wordt: 25 november 1975. Voor het overige heeft het leven van alledag zijn gang herno- Suriname rijksdeel. Suriname republiek, het lijkt zo opeens. Wat is er veranderd? "Niets", zegt op straat de enkeling, die- het onderwerp de moeite waard vindt. "We hebben een feest gehad van een paar dagen en daarna was alles weer hetzelfde. Er zijn geen rassenrellen geweest, zoals de politieke mensen ons hadden gedreigd en dat is groot geluk. Maar voor de restIk ga mijn gang. man". Alsof er niets veranderd is. Er is geen sprake van elan in de nieuwe republiek Suriname. "Het volk is niet gemotiveerd", zeggen de waarnemers in hun leunstoelen in de van het Ko- Ook wordt verwezen naar het droeve feit dat een grote hoe veelheid rijst dit jaar op de vel den heeft staan verrotten, om dat er onvoldoende mensen voor de oogst te vinden waren; zelfs niet tegen het aanbod dat men 45 procent van de rijst zelf mocht houden, nadat dit voor de mensen gedroogd en gepeld Raar Dat zijn rare dingen in een ont wikkelingsland. dat pas zijn zelfstandigheid en daar zo trots mee feestvierde, heeft gekre gen. Hoe komt het? "Als het volk vertrouwen had in zijn re gering. dan zou het best bereid zijn om offers te brengen", zegt Dat houdt niet in dat er nu wan trouwen tegen de regering- Arron is: men heeft alleen zo weinig zicht op die regering en op welk deel van de volksverte genwoordiging zij nu eigenlijk steunt. Want door het eendrachtige parlement, waarmee Suriname grondwet voor de nieuwe repu bliek in de staten aanvaard te krijgen, deed premier Arron er de toezegging voor. Daarover bestaat geen twijfel. Binnen acht maanden na de on afhankelijkheidsdatum. zo be loofde Arron aan oppositielei der Lachmon. worden alge mene verkiezingen gehouden. Het was deze belofte, die de op positie overstag deed gaan en er zijn goedkeuring van de grondwet voor in ruii gaf. Teruggekomen De acht maanden zijn verstre ken en premier Arron is op zijn woord teruggekomen. Er wor den dit jaar gèèn verkiezingen gehouden in Suriname en. al dus de premier een paar weken geleden, hij had dat ook hele maal niet met zoveel woorden beloofd. Hij zou slechts hebben toegezegd dat hij binnen acht maanden de voormannen van de politieke partijen zou raad plegen over de wenselijkheid van verkiezingen. Die wenselijkheid is niet aan wezig, vindt de minister president. Niet dat hij. Arron, met zijn Nationale Partij Suri name bang zou zijn voor verkie zingen. "Ik ben op elk moment bereid de verkiezingen in te gaan", heeft hij gezegd. Maar. vindt hij. een verkie zingscampagne zou op dit mo mentalleen maar onrust teweeg brengen in het land en het evenwicht verstoren."Moeten we. nu juist de harmonie in het land verbeterd is gaan zoeken naar dingen die ons scheiden in plaats van naar hetgeen ons bindt?" Van die harmonie is overigens in de vergaderzaal, het land, het parlement, weinig sprake. En Paramaribo begon deze week met een debat op poten in het parlement. Oppositieleider Lachmon en zijn fractiegenoot, de huisarts Alwin Mungra kre gen gelegenheid voor een inter pellatie over Arrons uitstel van algemene verkiezingen. Met Surinaamse onbevangen heid vlogen woorden als "leu genaar", "woordbreuk", "hou je bek" en "als je dat nog een keer zegt. ga ik je terugbetalen!" door de vergaderzaal. Wel degelijk, zo hielden Lach mon en Mungra het parlement voor, heeft Arron de verkiezin gen beloofd binnen'acht maan den. "Premier Arron", zo zei Jaggernath Lachmon, die met zijn 27 jaren in de volksverte genwoordiging de nestor van het parlement is "premier Ar ron, die ik gewoon Henk noem en hij mij Lachondergraaf nietje image met leugens! Want elke keer hierna ga ik je daar mee tekkelen!" Lachmon vroeg toen om een uitspraak van Arron over wan neer hij dan wel verkiezingen zou gaan uitschrijven. "En ik wil datje die toezegging niet al leen in het Nederlands doet, maar in alle talen die je machtig bent!" Zo gaat dat. Kijven en kibbelen in een land, waar ondertussen ook nog tijd gevonden wordt om wat van het geld te gaan besteden, dat Ne derland als bruidsschat meegaf aan zijn voormalige stiefdoch ter. In de twee grote hotels van Pa ramaribo, Torarice en Krasna- polsky, lopen in de namiddag de lobby en bar vol met Euro pese heren, die in Suriname zijn gekomen om dat geld te helpen besteden. Huizenbouwers, wegenbou wers. iemand die in houtskool doet. een andere, die een vis- meelfabriek wil beginnen. Vermoeide mannen die het thuis met het zaken doen zo heel anders gewend zijn dan in Suriname en geen informatie hadden over het gigantische ambtenarenapparaat, dat hier het waterhoofd van de repu bliek is. Uit de hitte buiten stappen ze de airconditioning van het hotel binnen; meestal met een attachee-koffertje in de ene hand en, bungelend, een strop das in de andere. "Schat", riep er eentje deze week droef naar de bar. "staat de Bokma koud?" PARAMARIBO - Op de brede Surinamerivier kwam de veer boot die van de kade met de mooie koloniale witte huizen aan de Waterkant van Parama ribo was weggevaren, in bot sing met de veerboot die uit de nederzetting Meerzorg aan de overkant was vertrokken. Boenk. Het was midden op de rivier en over wie van de twee kapiteins schuld had. konden we vanaf het dek van de Meerzorg-boot niet oordelen. Het was maar een lichte aanvaring en de passa giers op beide veerboten had den er plezier om: ze lachten en schreeuwden elkaar toe in sranan-tong toen de schepen zich weer van elkaar verwijder den. De twee kapiteins, hoog boven op de brug, wezen naar hun voorhoofd en een toeterde kwaad. Suriname Wat later, toen onze veerboot afgemeerd was, liepen we de kade op en gingen rechtsaf langs de witte Waterkant huizen. Zo kwamen we op het Oranjeplein, waar het stand beeld van Johan Adolf Pengel nog steeds staat als een aboniet-kleurige uitgave van de Amsterdamse dokwerker en waar het beeld van koningin Wilhelmina verdwenen is. Op die plaats is nu een vlaggemast, waaraan het groen-wit-rode- groene dundoek met de gele ster hangt, dat de republiek Su riname gekozen heeft in plaats van het roodwitblauw van vroeger. Die vlag gaat iedere morgen om half zes omhoog. Soldaten van de Surinaamse krijgsmacht komen dan van het paleis van dr. Johan Ferrier, de president van de republiek, aangemar- cheerd en voeren voordat ook al witte, tussen een beeldschoon allegaar van bomen en struiken gelegen voormalige gouver neurspaleis een ceremonieel op Er is een soldaat, die daarbij op een trompet blaast. De avond tevoren hadden we op het terras van het Palace Hotel gegeten. Dit hotel aan het Oran jeplein was eens het meest def tige verlofhuis van Paramaribo, maar het pluche is versleten en er is een nachtclub ingekomen. Het terras van Palace is echter nog steeds zeer aangenaam. Er kwam die avond een man naar ons toe, die zei dat hij een mu ziekleraar uit Groningen was, vier weken op vakantie in Suri name, samen met een collega, die lang geleden in dit land ge boren was. Een mooi land, Suriname, vond hij: interessante en kleurrijke stad, Paramaribo. Gastvrije mensen ook, het du velt niet van welk ras Hij logeerde in het Palace-hotel en dat viel nog best mee, zei hij. Alleen: "Die reveille op het plein hier iedere morgen! De trompetter blaast zo vreselijk vals, het doet mijn vakmanso ren pijn. Eergistermorgen ben ik vóór half zes opgestaan en heb ik die soldaat na het vlag- hijscn aangesproken. "Natuur lijk is het vals man", zei de sol daat tegen mij. "ik pinaar als een tijger!" Het bleek dat hij een verrot ventiel had en ook nog ergens een gaatje in zijn trom pet". "Kijk", zei de Groningse mu ziekleraar. "dat begrijp ik nou niet. Als je zoveel onterechte aandacht besteedt aan achter haalde poppenkast, waarom moet dat dan met een rottige trompet? Is dat Surinaams? Gaat alles hier zo?" We susten hem en zeiden dat 'ie het zo niet moest zien. Hoe dan wel? Kwie-kwie Een paar dagen later was er sta king op de Surinaamse luch thaven Zanderij. Het personeel van de luchtvaartdienst was in de slag met de minister van economische zaken, mr. Eddie Bruna over achterstallig over- werkloon en kleding- en voe dingtoeslag. Geen enkel vlieg tuig mocht nog landen op Zan derij en Suriname was vanuit de lucht voor de wereld onbereik baar geworden. Niets aan de hand zei de minister-president. Hoewel In Paramaribo werd er daags na hot geuren over geginnegapt dat een eerste minister uit vis sen gaat als zijn land in een cri sis is door een staking met ver lammende invloed op de inter nationale verbindingen. Maar men nam het hem niet kwalijk als je immers van vissen houdt Alles kan in Suriname, schreef toen een Paramaribose com mentator mismoedig in zijn krant. Fri-Sranan Achteneenhalve maand oud is nu de republiek Suriname. Op 25 november van het vorig jaar, te middernacht, werd het juk afgedaan: Fri Sranan. Vrij Suriname na drie eeuwen Nederlands bestuur. De rege ring van de Nationale Partij Kombinatie van premier Henck Arron had het bij het aanvaar den van zijn ambtstermijn be loofd: Suriname zou vóór het van tien tot vijftien jaar werd aan Suriname een bedrag van 3500 miljoen gulden beschik baar gesteld voor mede financiering (dus ook van elders moest geld komen) van de ont wikkeling van het land. Ook streepte Nederland de schuld van ruim 500 miljoen gulden door die Suriname aan het oude land had. Er werden wel een paar eisen gesteld ten aanzien van de be steding van die drieëneenhalf miljard gulden. De projecten die er mee aangegaan zouden worden, moesten leiden tot vergroting van de economische weerbaarheid van Suriname, vergroting van de werkgele genheid en verbetering van de levensomstandigheden van de minst vermogenden. Het was een geconditioneerde geldbuidel, waarmee de regering-Arron de zelfstan digheid wel aandurfde. Maar eerst moest in de maand no vember 1975 de oppositie nog overwonnen worden. De Hin- doestaanse Vooruitstrevende Hervormings Partij (VHP) die bliek te heten, beroerden vrienrl en vijand elkanders borst. Er werd geschreid van ontroering, met tranen die zes dagen later op de geelkleurige wangen hun oude sporen volgden, toen in het stadion van Paramaribo in het bijzijn van prinses Beatrix, prins Claus, premier Den Uyl en al die anderen, de Nederlandse vlag gestreken werd en de ba nier van de Surinaamse repu bliek omhoog ging. Fn Sranan, vrij Suriname Hoe is het er nou mee? Wan Piepel In de straten van Paramaribo's centrum. Maagdenstraat, Do mineestraat, Joden breestraat, de Knuffelsgracht en Zwarte- hovenbrugstraat zijn de span doeken van november 1975 verdwenen. Men stootte er in die tijd zijn hoofd aan. aan de leuzen, die over "Wan piepel, wan nation, wan destination" gingen: eèn volk, een natie, éen bestem ninkrijk overgenomen sjieke sociëteit Het Park. die aan de rivier ligt ep waar bedienden in smetteloos frok nog steeds te Men schimpt er daar op dat premier Arron. zijn manhaftige toespraken ten spijt over "de verantwoordelijkheid die op ons aller schouders rust" of dat "elke Surinamer nu daadwer kelijk en volledig zijn schou ders onder het opbouwwerk zal moeten plaatsen", het volk toch niet op de been krijgt. In de sociëteit wijzen ze er dan op dat de nationale rietkapactie die Arron in het voorjaar inzette door zelf met het kapmes naai de plantages van Marien burg te trekken, geen vervolg heeft ge kregen. Wel zeker is er een paar weken met verve gekapt in de suiker rietvelden, maar nu is de situa tie weer bij het oude: voor een voornaam deel van het werk moet men arbeiders uit het buurland Guyana laten over komen en houdt in Paramaribo ondertussen de werkloosheid vorig jaar zijn republikeins be staan begon lopen al weer de nodige scheuren. De potige mevrouw Liesdek- Clerke en de Javaan Sumo- hardjo (die ooit al zijn rasgeno ten op een schip naar Neder land wilde zetten om hen te be hoeden voor het bloedbad vóór de onafhankelijkheid) vormen in het pariementeen fractie die zich van de regeringscoalitie Nationale Partij Kombinatie heeft losgemaakt. In het altijd zo hechte opposi- tieblok van Lachmons VHP heeft men de voormalige kroonprins ir. George Hondorie verstoten, zodat ook deze in zijn eentje een fractie vormt met de naam Hindoestaanse Progres sieve Partij. Voor de duidelijkheid zou het goed zijn als er algemene ver kiezingen werden gehouden; daarvan is het merendeel van wie men in Paramaribo spreekt, overtuigd. Zoals eerder gezegd, die verkie zingen waren ook beloofd. In het lange debat dat vorig jaar november nodig was om de

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15