Arts verwacht 125 doden door gebruik asbest Kritiek op nota van Kemenade v. Gevangenisstraffen voor deelnemers "Turkenrellen Talloze Nederlanders weer op reis zonder adres achter te laten Neem snel beslissing over aanleg kanaal Maarssen-Bodegraven Geen maatregelen tegen politiemannen DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 Koningin en prins weer naar Italië DEN HAAG - Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn gisteravond teruggekeerd naar hun vakantieverblijf in Italië. Het gezelschap vertrok om kwart over zes van de mili taire vliegbasis Soesterberg. Het koninklijk paar wordt maandag weer in Nederland terugverwacht. Aldus heeft de Rijks Voorlichtings Dienst gis teravond meegedeeld. De RVD wilde niets zeggen over de contacten die de ko ningin de afgelopen dagen heeft gehad maar het is wel haast zeker dat zij een gesprek heeft gehad met premier Den Uyl over het rapport van de commissie-Donner. Ook zou zij, volgens regeringskringen, telefonisch hebben gesproken met de ministers Van Agt van justitie en De Gaay Fortman van binnenlandse zaken. Volgens welingelichte bron nen zou prins Bernhard giste rochtend enige juridische ad viseurs op paleis Soestdijk hebben ontvangen om met hen de bevindingen van de commissie-Donner door te praten. Intussen heeft de Amerikaanse regering laten weten dat zij er geen bezwaar tegen heeft dat bepaalde door haar aan de commissie-Donner ter be schikking gestelde Lockheed- documenten openbaar worden gemaakt. OSLO (ANP) - Op het eiland Walcheren zullen tussen nu en het jaar 2000 ongeveer 125 mensen sterven aan een uiterst zeldzame en ongeneeslijke vorm van kanker, mesothe- lioom. Het gaat hier om mensen die op de scheepswerf De Schelde in aanraking zijn gekomen met asbestvezels. AMSTERDAM - Ex-wethouder Han Lammers van Amsterdam heeft gistermiddag afscheid ge nomen als gemeenteraadslid. Op de foto drukt burgemeester Sam- kalden rechtshem de hand ter wijl mevrouw Lammers toekijkt. In zijn afscheidswoord zei Lam mers, die binnenkort de functie van landdrost van Flevoland zal aanvaarden, dat Amsterdam de solidariteit van het rijk en ook van zijn regio verdient bij het op lossen van de vraagstukken waarvoor de stad de komende kwart eeuw is gesteld. "Ook op een afstand kan men inzien dat Amsterdam geen capsones heeft als het vraagt om steun". Een metro-stelsel noemde Lammers voor grote steden broodnodig. "Het is een zaak van democratie. Het vereenvoudigt het vervoer voor duizenden mensen en het maakt die mensen gemakkelijker om van hun stad in al haar facet ten te profiteren" DEN HAAG (ANP) - 'Triest' noemde de directeur toerisme van de ANWB, drs. D. J. Engelen het feit dat ook dit vakantiesei zoen weer talloze Nederlanders op reis zijn gegaan zonder een vakantieadres achter te laten en zonder dat achterblijvende be jaarde ouders of kinderen gege vens hebben van pa's auto of boot Het hoofd van de bedrijfsgenees kundige dienst van deze Vlissingse scheepswerf, dr. J. Stumphius, heeft dit gisteren gezegd tijdens een voordracht op het congres over veiligheid en gezondheid van de i Hoewel de werf al sinds 1969 geen asbest meer verwerkt, verwacht dr. Stumphius dat tot de eeuwwisse ling jaarlijks nog steeds vijf mensen aan mesothelioom zullen sterven doordat ze zo'n twintig tot veertig ternationale metaalarbeidersbond jaar geleden op de scheepswerf in Oslo. Mesothelioom wordt veroorzaakt door uiterst fijne asbestvezels die via de luchtwegen in de longen dringen. DEN HAAG (ANP) - De contou rennota van minister Van Keme nade is een weliswaar belang wekkend. maar toch op essen- tiele punten nog onvolledig werkstuk, in haar uitgangspun ten hier en daar te subjectief en in haar uitwerking nog te oneven wichtig. Tot deze slotsom is de Onderwijsraad, het oudste en hoogste adviesorgaan van de mi nister van onderwijs, gekomen in een reactie op de ideeën over een onderwijsstelsel voor het jaar 2000. De Onderwijsraad ontkent, dat de nota zo vrijblijvend zou zijn als ze doet voorkomen Bestuursorga nen worden in politiek opzicht in zoverre door de nota gebonden, dat ontwikkelingen buiten haar om worden geblokkeerd. Zelfs kan in de contourennota een in formele vorm worden gezien van pseudo-wetgeving Kennelijk is de nota minder vrijblijvend dan van een werkelijk "open praat papier" naar algemeen spraak gebruik zou mogen worden ver wacht. Een wel zeer ontoereikende en ver ouderde-analyse van het huidige onderwijsstelsel heeft de Onder wijsraad in de contourennota ge signaleerd. De veranderingen in het onderwijs worden niet fun damenteel geoordeeld. Dat op korte termijn verdergaande maatregelen noodzakelijk wor den geacht, wordt niet aange toond met feiten. Doordat de bewijsvoering ont breekt heeft de nota geen over tuigingskracht voor de stelling dat het onderwijs structureel vernieuwd moet worden wil er een objectieve verdeling van de maatschappelijke kansen ko men. Zo is ook niet aangetoond, dat het nieuwe stelsel er redelij kerwijze eerder en met succes in zal slagen de gelijkheid van kan sen naderbij te brengen, aldus de Onderwijsraad. Een onoverkomenlijke tekortko ming is het volgens de Onder wijsraad, dat de contourennota geen inzicht biedt in de financiële gevolgen van de invoering van diverse onderdelen. Met minister Van Kemenade acht de raad een bezinning op de doelmatigheid van de onderwijsuitgaven inder daad geboden. De raad toont er zich verbaasd over, dat deze niet reeds in de nota is verwerkt. De vraag rijst in hoeverre de finan cieel geïnspireerde ingrepen het geschetste onderwijsmodel zul- bestdeeltjes hebben ingeademd. De "incubatietijd" van deze vorm van kanker is namelijk lang. Publicaties Rond 1960 verschenen de eerste publicaties over het verband tussen asbest en mesothelioom. In Zuid- Afrika werd deze zeldzame vorm van kanker relatief vaak aangetrof fen bij mensen die in de buurt van de asbestmijnen wonen. Kort na deze eerste publikaties werd ook mesothelioom vastges teld op Walcheren. Tussen 1962 en 1968 werd daar in totaal 25 keer deze diagnose gesteld en in 22 ge vallen betrof het mensen die bij De Schelde werkten. Van de dertien mesothelioompatiënten die tussen 1968 en 1972 werden ontdekt had den er twaalf bij De Schelde ge werkt De zeven patiënten die tus sen 1972 en 1974 op Walcheren aan mesothelioom bleken te lijden hadden allemaal op de scheepswerf gewerkt en in de periode 1974-1976 gold dat in vijf van de twaalf nieuw geconstateerde gevallen. Maatregelen Dr. Stumphius somde in Oslo zes maatregelen op die hij met betrek king tot het gebruik van asbest in de industrie dringend gewenst vindt Hl waar mogelijk asbest-vrije mate- de basisschool bar rialen toepassen; - maatregelerwjm te voorkomen dat uc icciiin U1C u asbestvezels vrijkomen in de lucht ondanks speciale (,n dit verband pleitte hij voor een verbod op het spuiten met asbest); - speciale kleding, maskers, venti latie en dergelijke, daar waar toch asbestdeeltjes vrij kunnen komen; - het beperken of verbieden van het gebruik van de asbestsoort crocido- liet (die volgens hem het gevaar lijkst blijkt te zijn); - voortdurend intensief weten schappelijk onderzoek naar de rela tie tussen asbest en gezondheid; - voorzichtigheid bij het vervangen van asbest door bijvoorbeeld glas vezels, aangezien die mogelijk net zo gevaarlijk zijn, althans wanneer ze dunner zijn dan drie micron (een duizendste millimeter), en die daarom naar de mening van dr. Stumphius ook niet gebruikt moe ten worden. blijft, bevreemdt de raad. De peu terfase moet met het oog op de verwerkelijking van gelijke kan sen voor kinderen uit sociaal- zwakke milieus vermoedelijk van essentiele betekenis worden geacht. De Onderwijsraad vreest voorts dat •programma het einde lllMHlHriHriÉHl laag zal moeten liggen. En wat gebeurt er met de leerling, die bij herhaling drempel niet )ver de middenschool wordt op gemerkt, dat de geopperde leef tijdsgrenzen beter moeten wor den verantwoord. De aanvaard baarheid van de grenzen zal on der meer afhangen van de vraag, of het volwaardig maatschappe lijk functioneren van de jonge mens voldoende in een boven school van twee jaar kan worden voorbereid. Kan dit niet een jaar eerder beginnen met de tegen woordig vroegrijpe jeugd? Is een definitieve selectie op 16-jarige leeftijd niet voor velen een te laat tijdstip? ROTTERDAM (SP) - "We moeten recht doen aan de terechte gevoe lens van gegriefdheid van de Turkse gemeenschap in Schiedam. Het zou schreeuwend onrecht vaardig zijn tegenover mensen, wiens bestaansrecht is aangetast, om hier te komen tot beperkte ge vangenisstraffen. Zo leidde gister middag de Rotterdamse politie rechter mr. C.H.B Boot zijn von nissen in tegen vijf deelnemers aan de rellen in Schiedam, van ander halve week terug Drie jeugdige raddraaiers van het eerste uur confronteerde hij met een gevangenisstraf van vijf maan den, waarvan vier voorwaardelijk, met daarbij de verplichting dat zij voor het eind van dit jaar aan de Islamitisch-Turksc Vereniging Nederland elk 1000 gulden moeten afstaan, "Als een symbolische te gemoetkoming in de geleden grote schade". Een vierde Schiedammer verwees hij voor een maand (en daarbii twee Lesje geven Chris de G., e maanden voorwaardelijk) naar de cel, nadat dat deze van het veel berpoefde agentje- pesten was geweest. Tenslotte kreeg een vijfde (29-jarige) Schie dammer tijdens het snelrechtpro ces een gevangenisstraf van twee maanden, waarvan één voorwaar delijk voorgezet, omdat ook hij zich had schuldig gemaakt aan open lijke geweldpleging, onder meer door verkeerszuilen te vernielen en autobanden in brand te steken. In niet mis te verstane bewoordin gen had officier van justitie mej. mr. A.G. Korvinus zich eerder op de massa-element dag gekant tegen het. wat zij noem de, "volstrekt onduldbare eigen rechter spelen". Verwerperlijk erle- De Onderwijsraad is tegen ning van de leerplicht tot achttien jaar. Voor wie de verlenging juist van belang is, is het onderwij saanbod niet geschikt en een aanvaardbare visie om dit te ver beteren is nog niet voorhanden. De verlenging doorvoeren om het onderwijs te dwingen zich aan te passen, verwerpt de raad. De raad herhaalt de waarschuwing, dat het kleuteronderwijs onder druk van de hogere leerjaren wordt ingekapseld door de leer stofplanning. Dit onderwas zal als gevolg van een te strakke pro grammering niet meer in staat zijn de kleuter overeenkomstig zijn aard tot zijn recht te doen komen, juist in de ontwikkeling van zyn gevoelsleven Dat de opvang van peuters buiten het bestek van de contourennota De officier, die met enigszins gelij kluidende eisen voor de dag kwam: "Dat er na de dood van de 20-jarige jongen op 6 augustus beroering is ontstaan, acht ik niet on beg rijpelijk maar dat die zich heeft ontladen ten opzichte van een volkomen on schuldige bevolkingsgroep is een volstrekt verwerpelijke zaak, die in brede kring verontrusting en ver ontwaardiging heeft gewekt. Er zullen vandaag straffen moeten worden uitgedeeld, die zodanig zijn dat de Turkse gemeenschap niet nog eens een klap in het gelaat krijgt". Leen K.. Fred V. (beiden 18 jaar) en Cor van der V. (19) konden gisteren niet bij benadering vertellen, hoe zij er toe waren gekomen om 7 en 8 augustus in de voorste gelederen van leer te trekken tegen de Turken in Schiedam. "Toen ik hoorde, dat er in de buurt misschien wat zou gebeuren, ben ik gaan kijken. Daarna heb ik me door de massa laten meeslepen. Ik heb helemaal niets tegen Turken", vertolkte Leen K, de gedachtengang van het trio. Met niet aflatende geestdrift hadden de knapen zaterdags na de fatale steekpartij op de Schiedamse kermis hun woede over de dood van hun vriend gekoeld op eigen dommen van verbijsterde Turken. Een dag later waren de drie jongens wederom van de partij om na de nodige aarzelingen de brandstich ting van de moskee aan de Schie damse Mariastraat op hun naam te zetten. Van der V... die uiteindelijk AMSTERDAM - Gadegeslagen door een visser koerst het Argentijnse marine-opleidingsschip Libertad door de molotow-cocktail in de moskee haven van Amsterdam waar voor een zesdaags bezoek zal worden afgemeerdIn de masten staan enkele w,erP: Dat flesje met benzine tientallen matrozen die de armen strak langs het lichaam houden en kennelijk geen last van hoogtevrees stond tegen de gevel Ik weet niet hebben. wat me bezielde om te gooien, ik 1 jarige Vlaardin- de bijnaam "De Indiaan", had naar zijn zeggen wel een gegronde reden om de Schie damse Turken "eens een lesje te geven". "Ik kende die jongen niet, die is doodgestoken, maar ik heb gewoon een hekel aan Turken. Daarom ben ik daar maar eens gaan kijken". De raadslieden van de jongelui spitsten hun pleidooien toe op het de rellen. De knapen zouden zich aanvankelijk uit nieuwsgierigheid in het strijd gewoel hebben gemengd en door de hele sfeer zijn meegesleept. Met klem bestreden de advocaten, dat hier sprake was van rassenrellen. "Misschien klinkt het wat over trokken, maar deze jongens zijn het slachtoffer geworden van de massa Hebben niets tegen Turken, maar hebben in een moment van ver standsverbijstering deelgenomen aan de rellen", aldus mëj. mr. C.L. van de Puttelaar. en zonder dat pa in weken telefo nisch iets van zich liet horen. Drs. Engelen, die de vakantieba lans '76 heeft opgemaakt, vertel de, dat het zelfs is voorgekomen, dat kinderen na een ongeval wa ren begraven, toen de ouders van vakantie terugkeerden. Op de meer dan honderd oproepen, die gedurende vele dagen in juli de deur uitgingen, reageerde maar vijftig procent. Andere bijzonderheden uit het af gelopen vakantieseizoen: weer zijn meer Nederlanders met de auto naar het buitenland gegaan. Het vliegtoerisme is met naar raming tien tot vijftien procent gedaald, Frankrijk was weer vakantiebes temming nummer eén met als goede tweede Duitsland, in de vliegreiswereld kwamen overboekingen voor, IN DE A UTOREIS WERELD KWAMEN regelrechte contract breuken voor door buitenlandse 'gastheren', Nederlanders hebben vaak bij motorpech met de handen in het haar gezeten (in plaats van aan de motor), honderden auto's met pech wa ren de moeite van het terugbren gen niet meer waard, ruim 600 gewonden/zieken zijn toten met juli naar Nederland te ruggebracht, O dit jaar zijn 90 stoffelijke over schotten naar Nederland ver voerd, ongeveer hetzelfde aantal als vorig jaar. Dat er meer auto's dan ooit dit va kantieseizoen naar het buiten land zijn gegaan valt af te leiden uit de stijging met zes procent van het aantal afgegeven reis- en kredietbrieven van de ANWB dit jaar. Het aantal ging van 744.000 in 1975 tot naar verwachting on geveer 790.000 dit jaar. Van alle naar het buitenland ge weest zijnde automobilisten na men caravanners en kampeer ders een flinke plaats in. Daalde het vliegtoerisme in het al gemeen met tien tot vijftien pro cent, dat op Spanje zou met 20 tot 30 procent zijn teruggelopen. Volgens drs. Engelen is dit ver lies voor een deel gecompenseerd door een toename van het toe risme naar Griekenland, Joego- Slavie en Italië. Deze landen hebben echter minder opname capaciteit dan Spanje. Frankrijk was weer vakantieland nummer eén, maar in dit land zelf hebben zich 'niet onaanzienlijke' verschuivingen voorgedaan: de Franse zuidkust snoepte Noord-Spanje vele gasten af, Normandië en Bretagne, al in trek bij de Nederlanders, 'braken dit seizoen definitief door. De At lantische kust trok veel Neder landers en nog eens vele landge noten meenden door een verblijf in de Franse Alpen de hitte te on- vluchten. Wat betreft de ANWB- alarmcentrale: in de sfeer van de technische hulp waren er in ver gelijking met het seizoen 1975 geen opzienbarende wijzigingen. Tot en met juli zijn zo'n 1600 be schadigde auto's en ruim 400 on beschadigde auto's ('panne' aan de bestuurder) naar Nederland teruggehaald, een cijfer dat on geveer met 1975 overeenkomt. Bijna 550 (in 1975 circa 400) auto's waren de moeite en de kosten van het terughalen niet meer waard. De verhoging van dit aantal wijst in de richting van meer zwaar dere ongevallen. CDA-fracties in Kamer: DEN HAAG/BODEGRAVEN - De kamerleden Tolman (CHU) De Bekker (KVP) en De Koning (ARP) hebben minister Westerterp (ver keer) gevraagd zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen inzake de aanleg van het zoetwaterkanaal Maarssen-Bodegraven. De drie kamerleden hebben de be windsman en zijn cpllega van land bouw, minister Van der Stee, een aantal schriftelijke vragen gesteld over de gevolgen van de droogte en ROTTERDAM (SP)-In Rotterdam acht Rotterdamse hoofdinspec- wordt hard gewerkt aan een nota teurs, inspecteurs en hoofdagen- met stelregels voor de vrijheid van ten, die samen met vijf andere col meningsuiting ambtenaren, lega's uit Nederland een protest- de vakantiemaanden is aan telegram hebben gestuurd r die nota begonnen, maar volgens Zuid-Afrikaanse ambassade, burgemeester André van der Louw Daarin spraken de politiefunctio- is de problematiek zo gecompli- narissen hun afschuw uit over het ceerd, dat het nog wel enige tijd zal optreden van Zuidafrikaanse col- duren voor de nota gereed Gezien deze studie zal voorlopig ten niet worden opgetreden tegen de Burgemeester lega's bij de recente rassenonlus- noemt maatregelen tegen de poli tiemannen extra moeilijk, omdat zij uit verschillende gemeenten ko men en omdat ook de voorzitter en de secretaris van de Nederlandse Politiebond het telegram hebben ondertekend. "Maar bovendien is het beter om nu in een rustige en zakelijke sfeer met de vakorganisa ties over deze materie te spreken Zoiets moet niet in een dreigende sfeer gebeuren met maatregelen op de achtergrond". Ook tegen de chef van de zeden- en kinderpolitie, hoofdinspecteur B. ondertekend met zijn naam en functie, kreeg vorige week te horen, dat herhaling van iets dergelijks D. Kalma, zullen geen maatregelen niet zou worden getolereerd. De- worden genomen. De hoofdinspec- sondanks deed hij zaterdag teur verklaarde zich vorige week een telegram solidair met de bezet- sade moest ters van de abortuskliniek Bloe- "Maar menhove en vroeg hij zijn collega in Haarlem de bevelen Van Agt te negeren de ambas- verstuurd. rond de Bloemenhove-kliniek is voor mij minister afgedaan", stelt Van der Louw. "Ik ben niet van plan Kalma er nu als Kalma, die de telegrammen had eenling uit te halen". informeren welke maatregelen zijn getroffen voor een zo eerlijk moge lijk verdeling van „ons dagelijks water". De CDA-Kamerleden stellen zich op het standpunt, dat beregening in de land- en tuinbouw een belang rijke functie heeft voor de veilig stelling van het „opbrengend" vermogen van de landbouwgron den en vragen onderzoek en studie naar de waterhuishoudkundige ge volgen van het toenemend gebruik van beregening. In het onderzoek zouden ook de knelpunten vooreen optimale toepassing daarvan be trokken moeten worden. Verder nog willen de Kamerleden weten of het IJsselmeer in vol doende mate eèn functie in de na tionale voorraadvorming van zoet water heeft kunnen vervullen en in formeren zij naar de mogelijkheden voor verbetering van deze voor raadvorming. In de vragen stellen de drie Kamerleden zich op het standpunt dat in de afgelopen maanden de zoetwater-voorziening in bepaalde delen van West- Nederland ernstig is tekort gescho ten en dat als gevolg daarvan met name voor de land- en tuinbouw in deze gebieden „een rampzalige si: tuatie" dreigt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7