Müller slaat weer toe -5* Beperkt gebruik Leidse velden KNAP HERSTEL TSJEGOLEY TEGEN JANSEN ANDERLECHT VERLIEST VAN BAYERN Gewichtheffers op doping betrapt WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 Nemtsanov gaat terug naar de Sovjet Unie OTTAWA - De 17-jarige Rus sische schoonspringer Sergei Nemtsanov, die tijdens de Olympische Spelen in Mon treal politiek asiel vroeg in Canada, zal terugkeren naar de Sowjet Unie. Gisteren ging de schoon springer na een gesprek van een kwartier met zijn advo caat, twee vrienden en een tolk in een hotel in Montreal mee met personeel van de Russische ambassade. „Wij zijn blij dat Nemtsanov de beslissing om terug te ke ren naar zijn geboorteland, zelfheeft genomen", aldus een Canadese woordvoerder. Hij vertelde dat Nemtsanov na zijn vertrek uit het Olympisch dorp op 29 juli een vakantie in Ontario had doorgebracht. „Maandag keerde hij terug naar Montreal, waar hy een advocaat heeft geraadpleegd. Hij is volkomen vrij te doen wat hy wil, aldus de woord voerder. Nadat Nemtsanov politiek asiel had gevraagd ontstond grote opwinding in Montreal. De Russische ploeg dreigde zich terug te trekken van de Spelen omdat Nemtsanov zou zijn ontvoerd. De Russen voerden hun dreigement ech ter niet uit. Russische dames lop< en naar een Gerd Müller zaait paniek bij Anderlecht .Der Bomber scoorde tweemaal MÜNCHEN Bayern München heeft gisteravond in het Olym pisch stadion in München de eertse wedstrijd voor de super cup tegen Anderlecht met 2-1 ge wonnen. Bij de rust leidde Ander lecht met 1-0, dankzij een doel punt van Arie Haan in de zes tiende minuut. Na de hervatting bracht Gerd Müller met twee doelpunten (58e en 88e minuut) de winst toch bij Bayern München. wereldtoptijd PODOLSK - Een Russische esta fetteploeg, bestaande uit Tatjana Providokina, Valentina Gerassi- mova, Svetlana Styrkina en Tatjana Kazankina, heeft gisteren in Podo lsk het wereldrecord op de 4 x 800 meter verbeterd en gebracht op 7.52,3. Het oude record stond sinds 6 augustus op naam van een Oost duits kwartet met een tijd van 7.54,2. Tatjana Kazankina won tijdens de Olympische Spelen goud op de 800 en 1500 meter en is ook wereldre cordhoudster op deze afstanden. Valentina Gerassimova was tot 12 juni van dit jaar de snelste vrouw op de 800 meter. BOKSEN - Oud-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, George Foreman, heeft zaterdaga vond in Utica in de staat New York zijn landgenoot Scott Ledoux in de derde ronde knock out geslagen. Twee seconden voor het einde van de derde ronde trof Foreman zyn tegenstander met een kortestoot midden in het gezicht. VOETBAL - Landskampioen PSV heeft ,in Eindhoven een vriendschappelijke wedstrijd tegen tweede klasser De Spechten met 6-1 gewonnen. Voor 1500 toe schouwers scoorden Poortvliet <2x), Rene van de Kerkhof(lx), Van Gerven (lx), Jansen (lx) er^ Deacy (lx). AZ '67 heeft in Utrecht met 2-0 ge wonnen van Elinkwyk. Kees Kist en Bobby Vosmaer scoorden voor AZ '67. Er waren 3.000 bezoekers. WENEN - Drie weken na afloop van de Olympische Spelen in Mon treal is een grote doping-affaire aan het licht gekomen. Wanneer de contra-expertises, die volgende week door professor Arnold Be ckett, voorzitter van de medische commissie van het Internationale Olympische Comité, worden uitge voerd positief uitvallen zullen twee gouden en een zilveren medaille winnaar hun "plakken" moeten in leveren. Gottfried Schoedl. de Oostenrijkse voorzitter van de Internationale Gewichtheg Federatie (FIW), maakte gisteren in Wenen de na men bekend van de betreffende gewichtheffers: Zbigniew Kacma- rek (Polen) en Valentin Khristov (Bulgarije), die goud wonnen in resp. het licht- en zwaargewicht alsmede Blagoj Blagojev (Bulga rije) die in het halfzwaargewicht de tweede plaats bezette Het aantal Olympische deelnemers, dat in )De Bulgaar Khristov, in het zwaargewichtkan zijn medaille inleveren. Montreal op het gebruik van do ping werd betrapt, is nu op negen gekomen. Tijdens de Spelen waren reeds gediskwalificeerd: schutter Paul Cerutti (Monaco), de gwich- theffers Mark Cameron (VS). Peter Pawlasek (Tsj.) en Dragomir Cio- roslan (Roe) alsmede de Poolse dis cuswerpster Danuta Rosani. De Canadese zeiler Lorne Leibei, die betrapt was op het gebruik van een verboden anti-astma middel, werd voor een wedstrijd uitgesloten. Reeds in Montreal had Albert Nan- tel, voorzitter van de IOC- dopingcommissie, verdere diskwa lificaties aangekondigd: "Wij heb ben onverwacht nieuwe controles uitgevoerd, nadat duidelijk was geworden dat vele atleten na de eerste dopingcontroles opnieuw naar de stimulantia hadden gegre pen." Schoedl sprak zijn verbazing uit over het feit dat de positieve reac ties op de dopingcontroles nu pas bekend zyn geworden. "Het is my een raadsel waarom de medische commissie van het IOC twee weken nodig had om dit bekend te maken liet is toch duidelijk dat de betref fende internationale bonden tegen de dopingcontrole zullen proteste ren en elke strohalm zullen aan grijpen om de medailles voor hun atleten te redden." Volgens Gott fried Schoedl kan het nog een lang durige zaak worden: "Wij zullen als gewichthef-federatie by het IOC of ficieel informeren waarom de uit slag van de dopingcontrole niet binnen de afgesproken 96 uur be kend is gemaakt. Een directe stra foplegging had daardoor veel ge makkelijker geweest." De drie betrapte gewichtheffers moeten in elk geval rekening hou den met een schorsing van een jaar door hun federatie. Het IOC zal de medailles via de nationale Olympi sche Comite's moeten terug vorde- LEIDEN - Volgens de heer Edzes, gronddeskundige van de Leidse Sportstichting, is er geen sprake van uitstel van de komende voet balcompetitie van de Afdeling Lei den. Dit m tegenstelling tot de afde ling Zeeland, waar de competitie twee weken uitgesteld is. in ver band met de slechte staat van de velden. Edzes: "Op alle velden wordt er momenteel druk ge sproeid en de verenigingen hebben we opgedragen met ingang van za terdag 21 augustus een beperkt ge bruik van de velden te maken. Dat zal alleen voor wedstrijden gelden, die dan bij voorkeur nog in de na middag of 's avonds gespeeld moe ten worden. Er mag voorlopig niet getraind worden op de velden". Na een week uitstel mag er dan weer op de Leidse velden gevoetbald worden, zij het dan beperkt. Op de velden aan de Vliet en Boshuizer- kade mag slechts eenmaal per week gevoetbald worden. De clubs op het Mors-complex. Roomburg en Leiden-Noord kunnen tweemaal per week van de velden gebruik maken. Edzes: "Ofschoon het bij de thans heersende droogte beter zou zijn van de velden geen gebruik te maken, hebben wij toch toegestaan dat de velden beperkt bespeeld mogen worden. VOETBAL - PEC Zwolle heeft gis teren Clyde Best, een 24 jarige rech terspits gecontracteerd. Best kwam uit voor de Los Angeles Skvhawks. WIELRENNEN - Joop Zoetemelk is gisteren als derde geëindigd in de 33e Grote Prijs van yuillan. Zoete melk verloor in de eindsprint van de Fransman Danguillaume en de Belg Van Impe. Gerben Karstens werd met een achterstand van 40 seconden elfde. ZEILEN - De Zweedse broers Olie en Lars Johansson hebben gisteren ook de tweede wedstrijd in de strijd om het Europees kampioenschap zeilen in de 470-klasse te Kopenha gen gewonnen. De super-cup is de jaarlijkse ont moeting tussen de winnaar van het Europese toernooi voor lands kampioenen en de winnaar van het Europese toernooi voor be kerwinnaars. Onder weinig aantrekkelijke om standigheden koude en regen, be gon Bayern München zeer gecon centreerd. De Duitsers kregen dan ook al in de tweede minuut een goede kans, die Kapellman niet wist te benutten. Zes minuten later kwam Uli Hoeness alleen voor Jan Ruiter, passeerde de doelman zelfs, maar vond na zijn schot verdediger Van Binst op de doellijn. Langzaam ontworstelde Anderlecht zich daarna, onder aanvoering van de intelligent spelende middenvelder Coeck, aan de druk van Bayern en wist in de zestiende minuut zelfs de score te openen. Een van korte af stand ingeschoten bal van Ressel kaatste via het lichaam van Maier het veld weer in, waarna de opge komen Arie Haan eenvoudig kon scoren (0-1). In de resterende tijd van de eerste helft verspilden de Bayern-spelers - vooral Bernd Dürnberger - hun energie aan indi vidualistisch spel. Na de hervatting probeerden de Westduitsers met pressie -voetbal een doelpunt te forceren, hetgeen in de 58e minuut lukte. Müller werd aangespeeld door Kapelmann en scoorde. Ineens was de concentra tie, waarmee Anderlecht bijna een uur lang het Bayern-spel had ont regeld, verdwenen. In de laatste tien minuten ging Bayern nog eens massaal ten aanvaLen zag deze inzet vlak voor het einde beloond met de winnende treffer van Gerd Müller. De 40.000 toeschouwers in het Olympisch stadion konden hun vreugde nauwelijks uiten, maar Rob Rensenbrink was na afloop ook met de kleine nederlaag al te vreden. „Bayern München was in de tweede helft erg sterk. Bij ons ontbrak aan het einde de kracht. Ik geloof dat wij uitstekende kansen hebben voor de return, die op 31 augustus wordt gespeeld, aange zien het ene doelpunt dat wij hier hebben gescoord eventueel dubbel gaat tellen." Aangezien ook bij zijn tegenstander George Schwarzen- beck optimisme heerst over de tweede wedstrijd" - We moesten weer eens een vroege treffer incas seren, maar gelukkig hadden we in de tweede helft nog voldoende kracht en deze krappe overwinning biedt ons nog goede mogelijkhe den" - belooft de tweede wedstrijd in Brussel een spannend karakter te krijgen. Tennis - Dankzij zyn overwin ning in het toernooi van Indianapo lis. is de Amerikaan Jimmy Con nors opgeklommen naar de tweede plaats op de ranglijst van het Grand Prix tennis circuit. De Mexicaan Raul Ramirez heeft nog altijd een voorsprong van 36 punten op Con- KATWIJK - De Duitser Bor- ges lijkt na gisteren toch echt wel de grote bedreiging te zul len vormen voor de geplaatste spelers in het HEB. Was zijn eerste zege op Asselbergs al een indicatie van zyn sterke spel, de winst die hij gisteren wist te noteren op Paul Kal lenberg zal de twijfels by de kijkers hebben weggenomen. Het lag niet aan een niet zo goed op slag zijnde Asselbergs dat Borges in zijn eerste op treden in dit toernooi maar een spel tegen kreeg, hij ten nist gewoon goed. Paul Kal lenberg werd niet wegge veegd. Daar is de Unicummer ook te goed voor, maar hij kon Borges niet van een twee sets zege afhouden en hij kon hem in die sets evenmin het vuur na aan de schenen leggen, 6-3, 6-2 voor Borges. Wie wel voor een onverwachte tegenstand werd geplaatst was de no 1 ge noteerde Copper. Bob van der Zee leek op weg naar een re gelrechte sensatie, toen hij de winnaar van het sterk bezette B toernooi in Noordwijk op een 4-6, 0-3 achterstand zette. Copper ging het toen over een andere boeg gooien. Hij plaat ste hoge drives in het achter veld en op die andere taktiek liep Bob van der Zee zich stuk, 6-4, 6-1 voor Copper. Toch weer een uitstekende presta tie van de Roomburger, die nu Borges de verrassing in Katwijk begint te begrijpen dat hy met zijn slagen voor niemand bang behoeft te zijn. Ad van der Berg raasde in de eerste set langs Hans van der Loo, 6-2, maar toen had deze de zaak bekeken en gaf de no 3 van de Munnik geen kansen meer, 6-3,6-3. Sneller klaar was Jaap Temminck. die Cocken maar twee spellen toestond, 6-0,6-2. Bij de dames won Maya de Boer zonder problemen van Monique Wertelboer, 6-2, 6-2 en het heeft er alle schijn van dat zij op weg is haar oude ni veau weer te bereiken. In het HEC geen verrassingen. Peter Verdegaal klopte Marco Coc ken, die in dit nummer nog een spel minder maakte dan in het HEB. 6-0, 6-1 voor Verde gaal. Piet van Paridon streed een verbitterd gevecht met zijn jaren jongere tegenstan der Hein Hazenberg. Na 4-6, 7-5 had deze de langste adem, 6-1. Maar het scheelde maar bitter weinig of de Unicum veteraan had hem in twee sets gewipt. Bij de dames won In- grid Siegenthaler, zoals het een no 1 geplaatste speelster betaamt van de zich vooral in de tweede set hardnekkig ver zettende Pat HeyliEers, 6-2. 6-4. In het HE Veteranen won de nationale kampioen. Jan de Groot gladweg van Scherf, 6-4, 6-2 en gaf Bert Modderman met 6-2. 6-3, De Raaf een lesje Toch in finale SZCZECIN - Het Nederlands meis jesbasketbalteam heeft in tegen stelling tot eerdere berichten toch de tweede wedstrijd in de voor ronde van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap in Szczecin (Pol) tegen Spanje gewonnen met 72-59. Bij de rust leidde Nederland met 41-24. Door dit resultaat heeft Nederland zich geplaatst voor de finalegroep. AMSTERDAM - Wie wordt de nieuwe wereldkampioen dammen? Geen gemakke lijk vraagje op het door El sevier gesponsorde titel- toernooi, waar inmiddels al bijna twee-derde van het programma is opgesou peerd. Een objectieve prog nose, gebaseerd op speel- sterkte, zou een eindstand geven van: 1. Wiersma, 2. Gantwarg, 3. Tsjegolew, 4. Clerc. Een klassering die te vens parallel loopt met de creatieve kwaliteiten van de toppers. Maar in dit toernooi zijn er al zoveel verrassende uitslagen geweest, dat het geven van voorspellingen een bijna hachelijke zaak is. Wiersma leek de grote favoriet, maar kreeg na vier remises nau welijks nog het voordeel van de twijfel ten opzichte van Tsjecho- lew„ die nu niet bepaald erg ver wacht Koeperman en Kuyken overrompelde. Totdat de ex- wereldkampioen maandag van Wiersma verloor. Intussen had Gantwarg zijn grote overwin- ningsdrang al te vaak geremd ge zien (vijf keer remise) om op pa pier nog als een echte kansheb ber te kunnen worden be schouwd. Evenwel: het is en blijft een mer kwaardig toernooi Zo herstelde Tsjegolew zich gisteren in de elfde ronde van zijn pijnlijke ne derlaag tegen Wiersma, via een knappe combinatieve winst op Hans Jansen. Alweer een uitslag Daarvoor had Jansen, zeker de laatste dagen, teveel goede din* gen laten zien. Voor Wiersma. die na drie uur eindelijk een hand kreeg van niet van opgeven wil len wetende-<-Don Kandane en voor Gantwarg. die tegen Ag- liardi een trainingspartijtje speelde, een nieuwe streep door de rekening. SPANNING Met nog zes ronden voor de boeg heeft de spanning zich nu wel tot Wiersma leidt met een punt voor sprong op de beide Russen, maar zal - naar redelijkerwijze mag worden aangenomen - nog twee tot drie punten verspelen Gant warg en Koeperman zyn tegen standers waartegen remise de meest waarschijnlijke uitslag is. entueel derde verlies or kunnen Gendlerrr verantwoordelijk middenmoters. gramma: Delhom. Zorn. Smith, Clerc. Hisard en Agliardi. Clerc en Smith zijn daarvan veruit de moeilijkste opponenten, maar De uitslagen: Nimbi (Con>-Zorn (Ita) 1-1, Gendlerman <Isr>-Smith (VS) 1-l.Lepsic (Joe)-CTerc (Ned) 0-2, Koeperman (Sov>-Hisard (Fra) 1-1, Gantwarg (Sov)-Agliardi (Mon) 2-0, Marek (Tsj)-Kuyken (Zwi) 0-2. Kandane (Sri Lan- ka>-Wiersma (Ned) 0-2, Jansen (Ned>-Tsjegolew (Sow) 0-2. Del hom (Fraj-Verpoest (Bel) 2-0 De stand na de elfde ronde is: 1. Wiersma 18 punten. 2. Tsjegolew en Gantwarg 17.4 Clerc 16. 5 Kuv- ken 15. 6 Smith 14. 7. Jansen. Koe perman. Nimbi. Gendlerman en Verpoost 13. 12 Zorn en Hisard 9. 14. Delhom 6.15 Agliardi en Marek 4. 17. Lepsic 3. 18. Kandane 1. dit soort spelers. Gantwarg heeft van de "grote drie" verreweg het zwaarste karwei voor de boeg: Kuyken, Wiersma, Jansen, Delhom, Zorn en Smith. Daar is geen tegenstander bij van wie hy wel even zal winnen. (Jok niet van Zorn. die hem in 1972 in de laatste ronde van de Europese titel afhield. Maar gezien de interessante krachtmetingen in de komende dagen en gezien de vele surprises is niets nog erg zeker. Alleen kan worden gesteld dat het punt NËRVKUS voorsprong van Wiersma wef eens beslissènd zou kunnen zyn kesluiter ontweek voor zijn doen wel lang materiële averij, al ging dat ten koste van positionele schade. Tenslotte bleef hij met twee schrijven achterstand nog diep nadenken en doorspelen, wat by menigeen een meewarig glimlachje ontlokte. Om op deze manier de minister-presidente van Sri Lanka telegrafisch te kunnen melden het drie uur tegen Wiersma te hebben volge houden is wel erg van alle reali teitszin ontbloot. Wiersma in de voorlaatste en laatste ronde ontmoet. Tsjegolew zal zeker twee veren moeten laten, gezien zyn pro- ook de twee Fransen en de Ita liaan zouden wel eens erg lastig kunnen zijn. Want de Moskoviet heeft veelal erg veel moeite met Ook al treedt hij wat minder ze ker op dan gebruikelijk Daar had hij echter tegen Don R D Kandane geen last van. De hek- Ook Hans Jansen w as niet erg slim. De jonge Emmenaar rook geen onraad na Tsjegolew's enigszins a-positionele 24e zet en zette een daverende damzet open. Jansen: 'Ik dacht: er kan niks inzitten. Ik kende deze combinatie niet. Het GOEP Sk/WSTXfi EW EAAT-l£ EElJ R£f?S- CömPEROJT/6 i BetE&sew 6eweel Sf IM SjTJL: AS=7" e>/rr&?. mostfgd verlengstukje daaraan verraste me volkomen. Wel ontzettend stom natuurlijk. Maar ja, ik heb tot nu toe wel allemaal mooie par tijen gespeeld en zal dat blijven doen ook. In elk geval een troost. Trouwens, ik had er de hele tijd een voorgevoel van dat ik zou gaan verliezen. Ik ben nooit ner veus, maar nu was ik het wel. Waarom? Dat weet ik zelf niet". Ir. Iser Koeperman schudde even eens droefgeestig het hoofd. *De vyftiger uit Kiev, die voor de zo veelste (en laatste) keer een we reldtitel verdedigt, heeft dit toerf- nooi. ook al is zijn glorie aan het verbleken, voor zyn doen al een gigantisch aantal misgrepen ge daan. Tegen stugge verdediger Michel Hisard volgde de zoveel ste vergissing. De laconieke Fransman, met de onafscheide lijke Gauloise tussen de lippen geperst, scheen op zijn bijna tra ditionele minderheidseindspel af te stevenen, totdat Koeperman een simpel zetje overzag. De Rus kwam een schijf achter, maar ploeterde zich op zijn wilskracht en routine toch nog naar een re- Rob Clerc handhaafde zich op de vierde plaats, op twee punten van Wiersma. Hy zou zelfs een serieus kandidaat zyn geweest als hy niet met vijf uit vijf was begonnen. Daarna volgde een formidabele tussensprint, die tegen Lepsic in de score van 11 uit 6 uitmondde. De Joegoslaaf speelde de Roozenburg-opstelling niet ac curaat genoeg tegen en moest in een volle stand altijd een schijf prijsgeven. Hy prefereerde het in een eenvoudige slagzet te lopen, maar het had allemaal veel r gekund, zoals Clerc na af-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9