Volgend jaar pas per 1 juli huurverhoging "Dat levenslang, daar begrijp ik niks van Kans op avontuur! Koningin en prins terug ABN Vrije Universiteit: geen relatie met potchef stroom ■üN'im'M Dirk N ongevoelig voor smeekbeden van slachtoffer Voor studenten van nu en straks. Tien dagen zeezeilen op De Eendracht. Coupon Voorstel staatssecretaris Van Dam: WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 door Sybe Stamm DEN HAAG - Er heerst een stilte van verslagenheid in de Haagse rechtszaal als alle verschrikkelijke feiten eindelijk ter sprake zijn ge weest; de beroving van de taxi chauffeur, die ondanks zijn smeek beden om te mogem blijven leven tijdens een langdurige marteling werd gedood terwijl zijn handen met koperdraad op zijn rug waren gebonden, de gruwelijke dood van de Rijswijkse rechercheur, die ver geefs de dader aan zijn vrouw en kinderen heeft herinnerd, de eis van de officier van justitie - leven slange gevangenisstraf - en het pleidooi van de advocaat „U heb het laatste woord. Als er iets is wat u niet begrijpt, wil ik dat aan u uitleggen", zegt rechtbankpresi dent mr C. Stolk tot Dirk N. „Ik begrijp nergens iets van", ant woordt de jongen boos. „Wat wilt u uitgelegd hebben?", vraagt mr. Stolk. „Dat levenslang, daar begrijp ik niets van". „Dat is de eis van de officier. De rechtbank moet zich daarover nog beraden, maar eerst hebt u gele genheid tot het laatste woord". „Dan moet u de papieren eens nale zen", barst Dirk los, „hoe ze me het leven zuur hebben gemaakt, 28 da- gen lang in de strafcel en elke dag hebben ze me afgetuigd met de bul lepees. Ik verwachtte therapie in de TBR, maar in plaats daarvan wordt er levenslang tegen me geëist! Wat word ik daar beter van?", roept Dirk N. verbolgen uit. De advocaat mr. J. van der Plas ziet zijn meesterlijke pleidooi de mist in gaan, een pleidooi waarin hij begrip heeft gevraagd voor een geestelijk verdoolde jongen, die in de rede loze chaos van zijn paniek er toe heeft kunnen komen twee huisva ders te doden en die, volgens de ad- ten waarvoor hij terecht staat spre ken andere taal. Officier van justitie mr. C. van Steenderen schets hem requisitor zijn requisitoir als een levensge vaarlijke chaotisch verwarde en bijzonder agressieve jongen, voor wie de justitie vergeefs alles gepro beerd heeft wat hem zou kunnen verbeteren. Tot TBR toe. Maar juist na zijn ontvluchting uit de TBR-inrichting Groot Batelaar heeft Dirk N. deze gruwelijke feiten gepleegd. Men kan er moeilijk mee kamp aan de Kleiweg waar zij let terlijk werden uitgekleed en naakt achtergelaten. Zonder auto. „Doodmaken" Het is op deze zelfde puinstort dat taxichauffeur Gerard Hofstede door het duo volgens plan werd be roofd omdat men op deze manier makkelijker aan contanten zou komen dan door het plegen van weer een inbraak. Dirk N. (20) be kent kortaf alles wat hem wordt woord Zeker is dat Dirk de chauf feur uit zijn met een deken omwik kelde revolver drie kogels in het hoofd schoot. Genadeschot De chauffeur, die eerder vergeefs had gesmeekt hem te laten gaan, nu zij immers zijn geld hadden, lag ge bonden en gekneveld op de achter bank. Voorin de taxi zaten Dirk, Ton V. en Dirks jongere broertje Janus, die door Dirk uit het nabije De dood van rechercheur De Krij ger lijkt het gevolg te zijn geweest van een paniekreactie van Dirk, die, nadat hij de chauffeur had ge dood, onder hoogspanning ver keerde. Ter zitting zegt Dirk dat re chercheur De Krijger de enige poli tieman was die hij vertrouwde. Dirk had hem opgebeld om uit te vinden of hij alleen maar werd ge zocht wegens zijn ontsnapping uit Groot Batelaar of dat men hem ook verdacht van het doden van de chauffeur., vocaat, „dit zelf ook verschrikkelijk vindt". „Heb je over de feiten zelf niks te zeggen?".vraagt de advocaat heel zachtjes. Het klinkt als een voor zichtige vermaning. Dirk reageert vlotjes. „Tuurlijk vind ik 't ver schrikkelijk", roept hij, „ik kan er met m'n verstand niet bij hoe het gebeurd is". Levensgevaarlij k De branie-achtige jongen met het zwarte page-kapsel doet op het eer ste gezicht denken aan Sjors van de rebellenclub, maar de sinistere fei volstaan hem maar weer gewoon terug te sturen. Natuurlijk kan en moet hij geholpen worden, maar na wat hier is gebeurd, komt dat op de tweede plaats. De beveiliging van de maatschappij staat nu voorop, aldus motiveert de officier zijn eis. Mr. Van Steenderen wijst er op dat in Dirks criminaliteit het geweld een steeds grotere rol is gaan spe len. Driest en onzinnig werd zijn agressie toen hij in 1974 samen met zijn onafscheidelijke maat Ton V. (19) berovingen ging plegen van mannen die in hun eigen auto wer den meegenomen naar de puin- stortplaats bij het woonwagen tenlastegelegd, behalve de voorbe dachte rade bij het doden van de politieman. Het enige twijfelpunt ter zitting blijkt de vraag wie van het duo ro vers als eerste op het idee is geko men dat taxichauffeur Hofstede moest sterven om te voorkomen dat hij hen later als daders zou kun nen identificeren. Dirk zegt dat Ton met zijn ogen een wenk gegeven had dat Dirk moest schieten. „Galo moeloe", zei Dirk toen (woonwagenbargoens voor dood maken), maar ter zitting beweert h ij dat dit een vraag was en dat Ton V. daarop bevestigend had geant Tijdens de executie liet Janus zich vol afschuw van de voorbank zak ken om niets te hoeven zien. Maar chauffeur Hofstede was nog niet dood. Hij werd de taxi uitgesleept waarna Ton V. hem met zijn revol ver nogmaals door het hoofd schoot. „Het genadeschot", zei V., maar een uur later, toen het trio vergeefs had geprobeerd de taxi in het nabije water te laten verdwij nen, bleek het slachtoffer nog steeds te leven. Dirk N. loste de laatste fatale schoten. De Krijger was ongewapend naar het woonwagenkamp gegaan. Tij dens het gesprek op het parkeerter- reintje raakte Dirk in paniek toen er plotseling een auto aankwam. Hij dacht dat het de politie was en dat De Krijger hem had verraden. In feite was het Dirks eigen moeder Zij werd door De Krijger wegge jaagd, maar Dirk was zo over zijn zenuwen dat hij zijn revolvers trok en De Krijger sommeerde naar de puinstort te lopen om zich daar on gezien te laten fouilleren op wa pens. Volgens Dirk greep de poli tieman hem plotseling bij de polsen „Was het maar gebeurd, danwas ik van alles af geweest en zou De Krij ger nou bij zijn vrouw en kinderen zijn", zegt Dirk ter zitting. Het is de enige keer tijdens al die lange uren dat hij van enige emotie blijkgeeft. Maar de officier van justitie plaatst een groot vraagteken bij dit verhaal van de verdachte, die beweert dat hij de politieman tijdens een uitge breide vechtpartij heeft doodge schoten De officier zegt dat van een dergelijk gevecht geen enkel spoor is gevonden. Ook verdachte Ton V. geeft de op zettelijke doodslag op taxichauf feur Hofstede ogenschijnlijk koel bloedig toe. In tegenstelling tot Dirk N., die als zeer sterk vermin derd toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd, kan volgens de psychiater aan Ton V. de daad grotendeels wel worden toegere kend. Officier van justitie mr. Van Steenderen eist vijftien jaar gevan genisstraf tegen hem. Janus N., die wegens zijn leeftijd terecht staat achter gesloten deu ren, komt er af met een eis van zes maanden tuchtschool, waarvan een maand voorwaardelijk. Hij zou vandaag in vrijheid worden ge steld. Vonnis 31 augustus. GEZELLIGE DRUKTE OP WATERLOO - PLEIN ONDANKS METROBOUW AMSTERDAM - De bouw van de Amsterdamse metro vordert ge staag. Toch tiert de straathandel op het Waterloplein nog altijd welig. Op de foto een kijkje op het Waterlooplein vanaf de Zuider kerktoren. Links een kale zand vlakte met in het midden de cais sons van de metrobouw. Rechts de kraampjes waar het nog al tijd gezellig druk is. Studenten en aanstaande studenten kunnen nu een pracht van een reis winnen: tien dagen zeezeilen op de Middellandse Zee. Op een schitterend schip, de gaffel topzeilschoener 'De Eendracht'. Om zo'n onvergetelijke reis te winnen, hoefje alleen maar een ABN-kantoor binnen te stappen, een studentenrekening te openen en 'L te vragen om een wedstrijdformulier en dat vervolgens op tijd invullen en afgeven (je kunt ook gebruik maken 3- van de coupon). En dan maar afwachten of je één van fiI de vijftig gelukkigen bent! Open voor mij een studentenrekening. Stuur mij een wedstrijdformulier. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Plaats: DEN HAAG (SP) - Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermiddag om tien voor vijf met de regeringsfellowship op Soesterberg aangekomen. Het overleg met premier Den Uyl over het vorige week gereed gekomen rapport-Donner zal dezer dagen op gang komen. Premier Den Uyl zou gistera vond nog met de Koningin telefonisch contact hebben ge had. Verwacht wordt dat het overleg, het zogenaamde be raad van de Kroon, enige da gen zal vergen. Vorige week besloot de vor stin, haar vakantie in Porto Ercole te onderbreken voor dit beraad. Zeven jaar na eis vier jaar ARNHEM (ANP) - "Als ik het goed bekijk had ik hem beter kapot kun nen maken", riep gisteren de 21- jarige Carl J. uit Arnhem woedend, toen de rechtbank hem wegens po ging tot doodslag veroordeelde tot zeven jaar gevangenis met aftrek. Dit was drie jaar meer dan de offi cier van justitie had geëist. De rechtbank vond de roofoverval op een 68-jarige Arnhemse drukker zo erg dat zij tot deze uitspraak kwam. J. had samen met zijn 14-jarige halfbroer Bennie O. die uit een Gronings gesticht was ontsnapt, in de nacht van 23 op 24 april de be jaarde man overvallen en gepro beerd geld van hem te krijgen. De man deed dat niet direct, waarop zij hem zwaar mishandelden en hij een zware hersenschudding en gebro ken kaak opliep. Nadat het tweetal toch wat geld wist te bemachtigen maar over die opbrengst (een paar tientjes) tele urgesteld was, wilde het duo de man op het toilet nog in brand ste ken. In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Algemene Bank Nederland DEN HAAG (SP) - De jaarlijkse huurverhoging geschiedt volgend jaar niet per 1 april, maar pas per 1 juli. Tenminste als staatssecretaris Marcel van Dam zijn zin krijgt. Van Dam ontkent, dat de verschuiving met drie maanden van de datum voor de huurverhoging verband houdt met de verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer die volgend jaar waarschijnlijk op 25 mei wordt gehouden. De staatssecretaris meent, dat uit stel van de huurverhoging geboden is om toepassing van een nieuw systeem van huurberekening zo soepel mogelijk te laten verlopen. Staatssecretaris Van Dam heeft aangekondigd, dat omstreeks Prinsjesdag drie ontwerpen van de wet worden ingediend bij de volks vertegenwoordiging. Een ontwerp Huurprijzenwet woonruimte, een ontwerpwet op de huurcommissies en een ontwerpwet tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek. Invoering van een nieuw systeem voor het berekenen van de huren ziet Van Dam "als een bekroning van vier jaar werken." Doelstelling van het systeem is om geleidelijk de huren af te stemmen op de kwaliteit van de woningen. Uitdrukkelijk laat Van Dam weten, dat dit kan leiden tot verlaging, be vriezing of verhoging van de huren. Los van huurprijsversehillen op grond van een verschillende kwali teit van de woning, zal voorlopig een huurprijsverschil tussen de Randstad en de rest van Nederland blijven bestaan. Noodzakelijk Volgens Van Dam is dit noodzake lijk, omdat in de Randstad de stich- tingskosten van woningen nu een maal gemiddeld hoger zijn dan in de rest van Nederland. Tot de Randstad worden gerekend de provincies Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland met uitzonder ing van: het eiland Goeree-Overflakkee en het gebied dat ligt ten noorden van de gemeenten Amsterdam, Zaan stad, Heemskerk en Castricum. Ditjaarisaleen proef genomen met het nieuwe systeem van huurbere kening, het zogenaamde punten- stelsel. Van de woningbouwcorpo raties en gemeenten heeft 80 pro cent aan de proef meegedaan. Van de particuliere verhuurders bijna niemand. Het is de bedoeling van Van Dam om per 1 juli 1977 het puntenstelsel in heel Nederland verplicht te ma ken voor woningen die ouder zijn dan vijf jaar en na 1930 zijn ge bouwd. Als het puntenstelsel al dit jaar ver plicht was geweest zou 17 procent van de huren gelijk zijn gebleven, zou 47 procent van de huren met meer dan acht procent zijn ver hoogd en zou 36 procent van de hu ren met precies acht procent om hoog zijn gegaan. Onevenwichtig Uit deze gegevens leidt staatssecre taris Van Dam af, dat er in Neder land een onevenwichtig huurpa- troon bestaat. Met de aangekon digde wetsvoorstellen wil Van Dam bereiken dat deze onevenwichtig heid verdwijnt. "Van Dam is een grapjas", is het oordeel van het Tweede-Kamerlid De Beer (WD) over de mededelin gen van de staatssecretaris. "Hij wil de huurverhoging hoe dan ook uit stellen tot 1 juli 1977. Dat is dus tot na de verkiezingen. Hij zegt ook, dat de schade van het uitstel weer moet worden ingehaald door extra huurverhoging. Daar mag zijn (eventuele) opvolger dus voor op draaien. Verder kan hij nog geen mededeling doen over het huur- stijgingspercentage en de maxi mumverhoging van volgend jaar. Je vraagt je af, waar deze brief voor nodig was. Hadden we niet gewoon de wetsontwerpen kunnen afwach ten?" AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit in Amsterdam wenst geen officiële relatie meer met de Europanaar Friesland DEN HAAG (SP) - De negen minis ters van Buitenlandse Zaken van de EG-landen gaan een topconfe rentie houden in een oude boeren- state in het Friese Beesterzwaag. Voor de informele bijeenkomst van 11 en 12 september is het landgoed Lauswolde uitverkoren. De boe- renstate, die in 1868 werd gebouwd en in 1955 in gebruik werd geno men als hotel, ligt afgelegen in de bossen en voldoet aan de strenge beveiligingseisen die voor zo'n to- poverleg gelden. Anderhalve maand later zullen de ministers op nieuw in hetzelfde hotel vergade- chnstelijke universiteit van Pot- chefstroom in Zuid-Afrika. De twee jaar opgezegde overeenkomst met Potchefstroom moet niet worden hersteld. Dit standpunt van het VU-bestuur is gisteravond onderschreven door de Universiteitsraad van de Vrije Universiteit. De U-raad behan delde het verslag van een gesprek, dat begin maart van dit jaar plaats vond in Potchefstroom tussen de legaties van de Vrije Universiteit en de Potchefstroomse universiteit. De VU-delegatie en het college van bestuur van de Vrije Universiteit nemen na dit gesprek, dat de uni versiteit van Potchefstroom het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid onderschrijft. De Vrije Universiteit heeft zich herhaaldelijk tegen de apartheid uitgesproken. De U-raad bleek met het college van bestuur van mening te verschil len over de vraag of nu ook perso nen en groepen aan de VU "verbo den" moet worden contact te heb ben met Potchefstroom. Het col lege van bestuur stelt zich op het standpunt, dat zij de afzonderlijke faculteiten, subfaculteiten, vak groepen en individuele VU- medewerkers in deze niet de wet kan voorschrijven. Het college meende voorts open te moeten staan voor initiatieven en het zo nodig verschaffen van faciliteiten aan personen en organen in de uni versiteit, die contact willen hebben met Potchefstroom. Een dialoog op bestuursniveau met Potchef stroom wees het college echter vol strekt van de hand. Een deel van de universiteitsraad ging dit standpunt van het college van bestuur niet ver genoeg. Hoe wel er tijdens de U-raadvergadering onduidelijk heid bleef bestaan over de interpre tatie ervan, besloot de raad toch met 18 stemmen voor en 10 tegen een motie aan te nemen, waarin het VU-bestuur wordt gevraagd voort aan af te zien van "contacten van groepen en personen vanwege de VU met groepen en personen van wege Potchefstroom". De motie kwam van een deel van het weten schappelijk personeel en werd on dersteund door onder meer de SRVU (een van de twee studenten bonden aan de VU), die eerder deze week had geprotesteerd tegen het standpunt van het college van be stuur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7