Ruim drieduizend doden Vietnam wil betrekkingen met Amerika verbeteren Koeweit wil top Libanon Graaft Japanse premier zijn Spanje Tweede riool bankroof stelt Frank rijk voor een raadsel worden afgebroken Na zware aardbeving en vloedgolf op Filippijnen: Gif Italië kan snel /~t p. T /»o Socialisten PAGINA 6 Gendarmes brengen een persluchtcilinder boven de grond, die is gebruikt bij de tweede ''riool-bankroof' in Frankrijk. De bankrovers in Parijs maakten gebruik van het feit, dat de bank drie da gen achtereen gesloten was voor publiek en haalden zo'n 190 safeloketten leeg. PARIJS (DPA/UPI) - Precies een maand na de opzienba rende bankroof bij een filiaal van de Franse bankgigant So- cieté Générale in Nice, hebben dieven het afgelopen wee keinde meer dan 100 kluisloket- len in een vestiging van de zelfde bank, ditmaal in Parijs, leeggehaald. De omvang van de buit is nog onbekend, maar het wordt niet uitgesloten dat er i nog meer is ontvreemd dan de naar schatting 50 miljoen frank (28 miljoen gulden) van Nice. Geïnspireerd door de geraffi neerde werkwijze van hun col lega's in Nice, die vanuit een riool een 8 meter lange tunnel naar de kluisruimte groeven, benutten de bankrovers van Parijs een ondergrondse pij pleiding als toegang tot hun doel. Vervolgens ontdeden ze het grootste deel van de 191 kluisloketten van baar geld, goud, juwelen en waardepapie- De dieven lieten in de Parijse bank veel „arbeidsmateriaal'' achter, als lasbranders en gas flessen. Het puin van hun graaf- arbeid en van een betonnen muur die de toegang tot de kluisruimte versperde, voerden ze via de pijpleiding af. Ook in dit opzicht imiteerden ze de dieven van Nice. In elk geval hadden ze genoeg tijd om hun onderneming on gestoord te beginnen en „gezel lig" af te sluiten. De met etens waren toegeruste rovers kozen namelijk een lang weekeinde voor hun actie: de Franse ban ken waren in verband met Ma ria Hemelvaart ook maandag gesloten. Onopgehelderd bleef waarom niemand iets van de activiteit merkte. Sinds de bankroof in Nice worden alle vestigingen van de Societe Générale door een speciale bewakingsdienst extra beschermd. „Een mense lijke fout", aldus de directie van de bank, die haar benadeelde klanten volledige compensatie toezegde voor de door de in braak geleden verliezen. Er zijn gisteren wel vraagtekens gezet achter de bewaking van de bank. De bewaking van de Parijse bank was in handen van een particuliere onderneming. Het is komen vast te staan dat bewakers van dit bedrijf gedu rende het weekeinde „gelui den" hebben gehoord in het sousterrain. De bewakings dienst geeft dat toe, maar zegt dat er rapport is uitgebracht aan functionarissen van de bank. Deze zouden zelf op onderzoek zijn uitgegaan maar verder geen verdachte aanwijzingen heb ben gevonden. Societè Génerale zegt hierover dat de krakers hoogstwaar schijnlijk in de kluis hadden kunnen worden betrapt. De po litie, die rekening houdt met de mogelijkheid dat dezelfde be nde zowel in Nice als in Parijs heeft toegeslagen, heeft gezegd dat de alarminstallatie van de Parijse bank was aangesloten op een automatische melder in het hoofdbureau. De installatie is echter niet in werking getre den, waarschijnlijk doordat de krakers een manier wisten om hem te omzeilen. Na de kraak in Nice loofde So ciete Generale ruim een half miljoen gulden uit voor inlich tingen die een spoor van de da ders zouden verschaffen. Tot dusverre heeft dat niets opgele verd. TOKIO (SP) - Voor het Japanse publiek is premier Takeo Miki een ware volksheld geworden door de moed en voortvarendheid waarmee hij de Japanse tak van het Lockheed-schandaal ontrafelt. Miki heeft de moed opgebracht te doen wat iedereen voor onmogelijk hield, constateerde een vooraan staande Japanse politieke analist onlangs tegenover het Ameri kaanse weekblad Newsweek. Hij doelde daarbij vooral op de arresta tie van Miki's voorganger Kakoeei Tanaka, die deze week in staat van beschuldiging werd gesteld en gis teren in afwachting van zijn procés tegen borgtocht vrij kwam. Boven dien leidde Miki's grote schoon maak er toe, dat een groot aantal topfiguren van het machtige Ja panse zakenleven achter de tralies zit. Maar in zijn eigen Liberaal- Democratische Partij (LDP) staat Miki bijna alleen en de machtige, aanhang van Tanaka in partij en GENEVE (ANP) - De maatschappij „Givaudan S.A.eigenares van de fabriek in Seveso in Italië die zich aan gevaarlijke vervuiling heeft schuldig gemaakt, heeft gisteren in Genève bekendgemaakt dat zij een methode heeft gevonden voor de versnelde afbraak van het giftige produkt. Volgens Givaudan is de methode in de laboratoria van het bedrijf ont wikkeld en in de nacht van vrijdag op zaterdag vorige week ter kennis gebracht van de Italiaanse over heid. De maatschappij heeft verder mee gedeeld dat de Italiaanse justitie heeft besloten haar gerechtelijk vooronderzoek in de gifwolkzaak, uit te strekken tot de directie van de maatschappij Givaudan in Zwitser land. Volgens Givaudan heeft de Italiaanse overheid erin toeges temd dat het nieuwe bestrijdings middel in het getroffen gebied wordt beproefd. De eerste pogingen tot ontsmetting zullen binnen tien dagen beginnen, aldus de firma in een communique. Givaudan zal bij de schoonmaak- operatie worden geholpen door een Brits concern, Cremer-Warner. Dit concern heeft behandeling met olij folie aanbevolen. De olie zou het dioxide dat op 10 juli uit de fabriek in Seveso stroomde afbreken en de grond desinfecteren. parlement zint op wraak. De groep achter Tanaka staat niet alleen, terwijl de geringe steun die Miki ontvangt wel eens in zijn nadeel zou kunnen werken. Zijn belangrijkste aanhanger is namelijk de secretaris-generaal van de LDP, Yasoehiro Nakasone, wiens naam hier en daar ook al in verband wordt gebracht met Lock heed. Miki heeft gezegd dat hij af zal treden als blijkt dat mensen die hij zelf heeft benoemd ook al Lockheed-dollars in hun zak ge stoken hebben. Dus als Miki's meedogenloze onderzoek aantoont dat Nakasone vuile handen heeft, kon de premier zijn eigen politieke graf wel eens gegraven hebben. Dat Kakoeei Tanaka bepaald nog niet het laatste slachtoffer is van de grote schoonmaak onder politici en zakenlieden, daar is iedereen het over eens. Een Japanse krant voor spelde onlangs dat de openbare aanklager binnenkort bij nog eens zestien parlementsleden zal aan- Het aanbod werd gedaan door de Vietnamese premier Pham Van Dong, wiens onder communistisch vaandel verenigd land voor het eerst aan een grote internationale conferentie deelneemt. Volgens Pham heeft Amerika zich krach tens het verdrag van Parijs tot hulp bij de wederopbouw van Vietnam verplicht. Op de zitting van gisteren deed pre sident Makarios van Cyprus een verbitterde aanval op Turkije van wege zijn invasie op Cyprus en „expansionistische politiek" in het gebied van de Egeische Zee, ten koste van Griekenland. Vele sprekers, voorgegaan door Tito van Joego-Slavië en gevolgd door de leiders van India, Syrië, Nepal, Birma en Noord-Korea, he kelden de rol van de geïndustriali seerde landen, voornamelijk wes terse, in de internationale politieke, militaire en economische aangele genheden. Een steeds weer terug kerend thema was dat het gebied van de Indische Oceaan een „vre- deszone" moet zijn. De niet-gebonden top van Sri Lanka leek gisteren te zullen vast lopen in redevoeringen. Gistera vond moesten nog ongeveer 60 de legatieleiders het woord voeren. Toen Pham Van Dong gistermid dag aan zijn redevoering begon wa ren er dan ook veel lege stoelen. Het vragen om normalisering van de betrekkingen met Washington belette Pham niet de Verenigde Staten te hekelen voor hun rol in Korea, het Midden-Oosten en Latijns-Amerika. Hij sloot zich aan bij de sprekers die eisten dat Ame rika zich geheel en al uit het gebied van de Indische Oceaan zou terug trekken. Makarios stelde vast dat de Turkse invasie op Cyprus „kanten van vol kerenmoord" had. Turkije is vol- BUITENLAND kloppen, van wie er twaalf lid zijn van de LDP. En Newsweek ver wacht de arrestatie van een lid van het kabinet, wat Miki's positie on mogelijk zou maken. Bij hun roep om hervormingen in de top van de partij, bedoeld om Miki te wippen, verwijten de aan hangers van Tanaka de premier dat hij niet heeft ingegrepen om zijn voorganger dit lot te besparen. Ob jectieve waarnemers zij n het er ech ter over eens dat Miki dat politiek en juridisch gezien hier had kun nen doen als hij had gewild. Zo'n politieke ingreep in een juri dische aangelegenheid is één keer eerder voorgekomen in 1955 om Ei- sakoe Sato, die later premier zou worden, te redden voor de gevolgen van een ander omkoopschandaal. Daarop stak echter zo'n storm van publieke verontwaardiging op, dat sindsdien niemand meer zo iets heeft durven ondernemen. Maar de Tanaka-fractie is de groot ste binne de partij en wordt ge- gens hem uit op de kolonisering van tweevijfde van het eiland. Om een parallel met het Turkse optre den te vinden, aldus de aartsbis schop, moet men teruggaan tot de nazi-wreedheden of de Armeense massamoorden in Turkije of de tijd van Attilla. Zes Afrikaanse landen op de confe rentie hebben een amendement in gediend waarin zij er bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties op aandringen een verplicht wape nembargo tegen Zuid-Afrika in te stellen, zo is gisteren uit conferen tiekringen vernomen. In het amendement wordt Frank rijk terechtgewezen omdat het Zuid-Afrika voorziet van twee kernreactoren en onderzeeërs en Israël omdat het met raketten toe geruste korvetten levert. De spon sors van dit amendement zijn An gola, Botswana, Mozambique, Ni geria, Tanzania en Zambia. steund door de fracties achter mi nister van financiën Ohira en vice- premier Foekoeda, beiden hoog op de lijst van mogelijke opvolgers van Miki. Foekoeda is de vertrou weling van de grote zakenwereld, die zich toch al niet zo lekker voelde bij de hervormingsgezinde Miki en zich nu helemaal bedreigd voelt. De tdgenstanders van Miki realise ren zich overigens wel dat ze hoog spel spelen. Het grote publiek zou wel eens de roep om wijzigingen in de partijtop uit kunnen leggen als een bestraffing voor Miki en als eer. spelletje stratego tussen de LDP- fractics geen onredelijke gedachte. Miki blijft, op het gezicht in ieder geval, koud onder de aanvallen uit zijn partij. Onbewogen herhaalt hij dat het onderzoek doorgaat tot er niets meer te onderzoeken valt. Verder wil hij "de basis leggen voor de wedergeboorte van de partij", een eind maken aan de verdeeld heid in de LDP-gelederen en aan de banden tussen geld en politiek, die het Japanse politieke leven altijd hebben gekenmerkt. De steun die een premier in zijn partij nodig heeft om ook voorzitter van de partij te worden - beide functies zijn gekoppeld - is altijd gekocht met harde munt en aan lokkelijke beloftes. Volgens de Lockheed-aanklagers is dat de wor tel van alle kwaad dat nu aan het licht komt. Het geld om steun te kopen pleegt immers uit het be drijfsleven te komen. Tanaka houdt nu ook vol dat de 1,6 miljoen dollar die hij via de handelsmaatschappij Maroebeni (agent van Lockheed) kreeg een politieke bijdrage waren en geen steekpenningen. Miki wil af van de geld-politiek. Hij lijkt de publieke opinie mee te heb ben. De vraag blijft of hij het aan zien van zijn partij in de ogen van de kiezers op tijd voor de eind dit jaar te houden verkiezingen kan her stellen of dat de Japanse liberaal democraten meegesleurd zullen worden door de lawine die Lock heed heeft ontketend. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 19' dreigen met boycot verkiezingen MADRID (UPI/AFP) - De mac tige Spaanse socialistische beiderspartij (PSOE) heeft gis' ren gedreigd de regeringspla nen voor politieke hervorming te torpederen door haar aanko diging dat zij de toegezegde gemene verkiezingen zal boyc< ten tenzij dan een assembl wordt gekozen die een niëu\ democratische grondwet opste De regering heeft algemene v< kiezingen voor een nieuw par ment beloofd voor de eerste he van 1977 zodra de voorgenomi hervormingen en constitutions wijzigingen zijn voltooid. Felipe Gonzalez, secretar generaal van de PSOE, well over het algemeen wordt fc schouwd als potentieel groots oppositiepartij, zei gisteren d het hervormingsproces mo worden omgedraaid: eerst vc kiezingen, daarna verandering» in de grondwet. De verkiezing» voor de door hem gewens grondwetgevende vergaderir moeten vrij en geheim zijn, gebaseerd zijn op een nieuv kieswet, welke de regering en oppositie samen moeten uitwe ken, aldus Gonzalez. Als de socialisten de verkiezing» boycotten, zullen waarschijnli de meeste andere democratiscl oppositiepartijen het voorbee volgen, aldus zegslieden uit c oppositie. In dat geval zouden c verkiezingen weinig beteken hebben. De verklaring van Gonzalez kwa als een verrassing. Hij had pr mier Adolfo Suarez afgelope week gesproken over Spanj» democratische toekomst, e beide partijen hadden aangeg ven dat er in principe overeei stemming tussen hen bestond, waren ze het nog niet eens ov< details. Een factor welke de houding van c oppositie kan hebben verhard, het doodschieten van een links jongere afgelopen vrijdag door c politie, die hem betrapte toen h de leus „brood, werk en vrijheid op een muur in het zuidoos spaanse Almeria kalkte. De oj positie heeft woedend gere; geerd op dit incident en het ee „monsterlijke daad" en „moord genoemd. Het Spaanse persbureau Cifr meldde intussen dat de belanj rijkste oppositiepartijen, d christen-democraten, socialiste en communisten, zich beraadde over een alternatief voor het d» mocratiseringsplan van de reg» ring om aan Suarez voor te lef gen. Een ontwerp daarvoor zo naar verwachting begin volgend maand gereedkomen. Anderzijds heeft de Spaanse dc mocratische militaire uni (UMD) besloten haar activitei binnen de strijdkrachten voort t zetten tot er een „werkelijke dc mocratie" in het land is en ee grotere vrijheid in het leger. Eei aantal officieren-leden van d UMD, wegens hun lidmaatscha] tot gevangenisstraffen verooi deeld, hebben kortgeleden ge profiteerd van de jongst amnestie-maatregel van de rege ring. De UMD zegt de regerings inspanningen „een democratiscl proces op gang te brengen" goe< te keuren. Maar de organisatii wenst „de resultaten af te wach ten" alvorens definitief te oorde len. MANILLA/HONGKONG/PEKING (Reuter/DPA/AFP) - Nog geen drie weken na de aardbevingsramp van 28 juli in noordoost-China zijn in de nacht van maandag op dinsdag de Filippijnen en de Zuidchinese provincie Setsjoean door nieuwe zware aardschokken getroffen. De Filippijnse auto riteiten gaven als voorlopig dodental 3.100, Peking meldde destijds geen bijzonderheden over de gevolgen. De slachtoffers op de Filippijnen, op de zuidelijke eilanden Minda nao, Soeloe, Basilan en Tawi Tawi, vielen met name in de uit de beving resulterende vloedgolf, van vijf me ter hoog. Hele dorpen werden weg gespoeld, slapende mensen mee gesleurd. De beving zelf, met een kracht van 7,8 op de schaal van Richter in het epicentrum onder de Celebeszee, en de 11 zwakkere na-schokken, maakten duizenden mensen dak loos. Ergst getroffen door de eigen lijke schok lijkt Cotabato-stad, dat volgens zijn burgemeester van de buitenwereld is afgesneden door het instorten van twee bruggen. Vooral op Mindanao zijn veel ge bouwen verwoest, hetzij door de beving, hetzij door erop volgende branden. De Filippijnse president Marcos heeft voor de geteisterde eilanden de. noodtoestand uitgeroepen. Hij waarschuwde in een televisie toespraak voor verdere schokken. Een woordvoerder van het geofy sisch observatorium in Manilla liet weten dat het dodencijfer de aard beving tot de zwaarste ramp op de Filippijnen in de moderne tijd maakte. China slechts "oppervlakkige" schade was aangericht omdat de Chinese seismologen de schok nauwkeurig hadden voorspeld. Volgens het persbureau lag het epicentrum in het gebied Soengpan-Pingwoe, in het noorden van de provincie Sets joean. Het Amerikaanse nationale aardbevingscentrum heeft ver klaard dat de beving 6,9 punten op de schaal van Richter telde. Japanse technici die uit het gebied zijn geëvacueerd, bevestigden dat er een aardbevingsalarm was uit gegaan. Zij verklaarden verder dat in de provincie-hoofdstad Sjeng- toe, 225 kilometer van het epicen trum, waar zware schokken waren gevoeld, weinig materiële schade De nieuwe schok kwam één dag nadat de autoriteiten in Peking het aardbevingsalarm in de hoofdstad en andere delen van noord-China hadden opgeheven. Dat alarm be stond sinds de schokken in Tangs jan op 28 juli die daar duizenden levens hebben geëist. i het Harvard college in de Filippijnse stad Cotabato stortte door de zware aardbeving als e COLOMBO, SRI LANKA (Reuter/DPA) - Vietnam heeft de Verenigde Staten gisteren op de topconferentie van niet- gebonden landen in de hoofdstad van Sri Lanka, Colombo, normalisering van de wederzijdse betrekkingen aangebo den, op voorwaarde dat Amerika zijn land helpt bij de we deropbouw. t Secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim links) in gesprek met kolonel Moeammar Ghaddaffi van Libië tijdens de confe rentie van niet-gebonden landen in Sri Lanka. In het midden een tolk. Uitbarsting vulkaan GUADELOUPE (AP) - De vulkaan op het tot de Franse Antillen beho rende eiland Guadeloupe is tot een uitbarsting gekomen. Voordien waren meer dan 100.000 mensen uil het bedreigde gebied geëvacueerd. Bij de uitbarsting is een wolk dode lijk zwavelgas vrijgekomen. Lava heeft een deel van de hoofdstad be dekt. Geleerden verwachten, dat er nog meer uitbarstingen zullen vol gen. De kracht daarvan zou gelijk zijn aan die van zeker tien atoom bommen van het formaat, dat op Hirosjima is gegooid. Vijftig mensen in het gebied wei gerden te vertrekken. Over hun lot is nog niets bekend, omdat nie mand de giftige zone binnen durft. Het amendement betreurt de voortgaande samenwerking op economisch en militair gebied van Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten met Zuid-Afrika, alsook hun weigering de bevrijdingsbewegin gen te steunen. Rhodesië wordt hier ook bij betrokken. In het amendement wordt aan de niet-gebonden landen gevraagd de bevrijdingsbewegingen in zuide lijk Afrika daadwerkelijk te steu nen en ook de Afrikaanse landen te helpen die „in de frontlinie" liggen, zoals Zambia, Mozambique en An gola, en de landen die enclaves op Zuidafrikaans gebied vormen, zoals Botswana, Lesotho en Swazi land. Verder zouden de niet-gebonden landen het aanstaande Bantoestan of thuisland Transkei niet moeten erkennen. CAIRO (Reuter) - Koeweit heeft de Arabische Liga verzocht een Arabi sche topconferentie te beleggen over de situatie in Libanon. Dit hebben gunctionarissen van de Liga in Cairo Frankrijk Koeweit heeft tevens de suggestie gedaan dat een dergelijke topconferentie wordt voorafgegaan door een bij eenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken. In een boodschap aan de Liga dringt Koeweit er bij de Arabische leiders op aan alle mogen opzij te zetten en zich tot het uiterste in te spannen om het bloedvergieten in Libanon te doen stoppen. Het ver wijst ook naar mening, dat samen zweringen" een scheuring in Liba non te bewerkstellingen In Cairo zijn al meldingen binenge- komen dat Saoedi-Arabië, de Ver enigde Arabische emiraten en Soe dan het voorstel van Koeweit steu- De Sowjet-Unie heeft de linkse Li banese en Palestijnse leiders ge hoord, weten dat zij op Syrië druk uitoefent zijn troepen uit Lilbanon terug te trekken, aldus zegslieden in Beiroet. De Sowjetrussische ambassadeur, Alexander Soldatow, heeft deze week PLO-man Jasser Arafat en de linkse leider Djoemblatt afzonder lijk gezegd dat Moskou "niet blij" is met de Syrische acties in Libanon. De rechtse strijdkrachten maakten gisteren bekend dat het Syrische leger op de weg Damascus-Beiroet is opgerukt naar Bhamdoun, 20 km ten oosten van Beiroet. Ongeveer 100 Palestijnen hebben gisteren geprobeerd in een kleien boot via de Middellandse Zee de burgeroorlog in Libanon te ont snappen. Zij werden echter terug gehaald nadat zij motorpech kre gen. De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) Jasser Ara fat heeft opdracht gegeven de mannen als straf kaal te scheren en hen in een militair trainingskamp te plaatsen. De vrouwen en kinde ren zijn naar huis teruggestuurd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6