'Buitenlanders moeten meer aandacht krijgen' Volksdanscursus bij LJA Buitenlanders ook elders in 'verdomhoekje' Meer duidelijkheid in onttrekking woonruimte Leidse vormingsleidsters over vormingswerk Marokkanen en Turken: Commissie: meepraten over garagevestiging Actief in vrije WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 Door Wim Wirtz LEIDEN - "De moeilijkheid is dat je in het algemeen te maken hebt met een generatie die rechtstreeks uit het geboorteland Marokko of Turkije komt. En die mensen ken nen geen Nederlands. Je kunt dan niet tegen een Marokkaanse auto- montèur zeggen: kijk, dat is nou de wet van Archimedes. Want dat komt gewoon niet over". Ankie Warmerdam houdt zich als vormingsleider op het Vormings centrum voor Werkende Jongeren in Leiden speciaal bezig met vor mingswerk voor Marokkaanse en Turkse werkende jongeren. Samen met vormingsleider Ida Rombach en een aantal tolken werkt ze met vijftien-, zestien en zeventienjari gen die net als hun Nederlandse leeftijdgenoten gedeeltelijk leer plichtig zijn en dus ook gedurende één of twee dagen per week een vormingscentrum of een beroep sopleiding moeten bezoeken. Er is alleen één groot verschil: de Mr. Vrolijk- opent 40ste Vebo in de Groenoordhal LEIDEN - Op zaterdag 4 septem ber wordt in de 'Groenoordhal de 40-ste fokvee-, mestvee-, annex zuiveltentoonstelling gehouden. De officiële opening van deze jubileum-Vebo zal worden verricht door de commissaris van Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk. taal. Een uiterst lastige hindernis waarmee Ankie en Ida sinds de start van het vormingswerk voor buitenlandse werknemers her haaldelijk zijn geconfronteerd. Ida: "We hebben bijvoorbeeld een pro ject gedaan over werk, wat je van het werk moest weten. Maar het Nederlands was veel te moeilijk en het was allemaal veel te abstract. We hebben het in dat project bij voorbeeld gehad over wat je moet doen als je ontslagen wordt. En toevallig werd er toen een van hen ontslagen, maar hij was vergeten wat hij moest doen". Het vormingswerk voor buiten landse jongeren kwam moeizaam van de grond en verloopt nog steeds niet zoals het hoort. Ruim twee jaar geleden na een proefpro ject van twee maanden begonnen Ankie en Ida met de werving van buitenlanders aan de hand van ad reslijsten die ze hadden gekregen van de Schooladviesdienst (SAD) en de gemeente Leiden. "We heb ben toen ontzettend veel huisbe zoeken afgelegd, zo'n vijfendertig. Maar we kregen maar twaalf deel nemers. Er bestond wel wat weer stand bij de gezinnen als het om meisjes ging. Gemengde groepen, daar moesten ze so-wie-so mets van hebben en meisjes alleen naar het vormingswerk, nou, dat was ook wel moeilijk. Want vrouwen heb ben in Marokko en Turkije natuur lijk een andere rol dan hier". Er was geen voorbewerkt lesmate riaal. Want het Nederlandse on derwijs is zover nog niet dat er met buitenlanders die hier al jaren het vuile werk mogen doen, gerekend wordt. Ankie en Ida moesten hun materiaal dan ook betrekken van de Leidse werkgroep voor buiten landse arbeiders en het Nederlands Centrum voor Buitenlanders. Ma teriaal dat doorgaans gebruikt wordt om volwassen buitenlanders in een ijltempo met de gewoonten van onze samenleving vertrouwd te maken. t Buitenlandse meisjes in het Leidse vormingscentrum: aparte groepen Voor het komende "schooljaar" bevat het lesprogramma Neder lands, maatschappijleer, hand vaardigheid (naaien, leerbewerken, timmeren, fotografie etc.) en sport. Het laatste is, wat in vakkringen genoemd wordt, een non-verbale activiteit, wat in de praktijk bete kent dat er nauwelijks Nederlands gesproken hoeft te worden. Even als vorig jaar wordt er met aparte meisjes- en jongensgroepen ge werkt, elk bestaande uit zeven a acht Marokkanen en Turken. De werving is inmiddels weer op gang gekomen. Er is een speciaal door tolken vervaardigde folder uitgebracht om voor de Marok kaanse en Turkse werkende jonge ren uit te leggen wat het vormings werk eigenlijk inhoudt. En ook zul len er weer de nodige huisbezoeken worden afgelegd. Uit de folder blijkt overigens dat vijftien- en 'zestienjarige buitenlan ders in Leiden niet de mogelijkheid hebben om, zoals de wet dat wil, twee dagen per week het vor mingscentrum te bezoeken. Neder landse jongeren daarentegen kun nen dat wél. "We hebben nog niet voldoende geld en mankracht om buitenlandse jongeren twee dagen op het vormingscentrum te laten komen", zegt de folder, daarmee uitdrukking gevend aan een stukje ongelijkheid, waarvan Ankie en Ida vinden dat het zo spoedig mogelijk moet verdwijnen. "Dat is trouwens helemaal wel een groot probleem", zegt Ankie. "Waar de overheid een handje zoü kunnen helpen in de fi nanciële en personele sfeer, daar vertikken ze het ten enenmale. We zifn een paar keer in Den Haag ge weest om daarover te praten. Maar elke keer dat je daar komt heb je heel sterk het gevoel dat de boot wordt afgehouden". Ida: "Je hebt voor dat Nederlandse lesmateriaal so-wie-so meer tolken nodig. Je moet sterk individueel werken en een lesprogramma kunnen maken dat daarop is afgestemd. Boven dien heb je non-verbaal materiaal nodig. We hebben daarom meer' geld nodig en meer personeel". Ankie: "Het budget voor buiten landers zou veel groter moeten zijn. We hebben zelf gemerkt dat dat dringend nodig is". Wafelbakker mag in garageboxen LEIDEN - In de garageboxen aan de Brant Buyskade mag een wafel- produktiebedrijf worden geves- tigd.'De raadscommissie voor Eco nomische Aangelegenheden ging gisteravond akkoord met deze be stemming, maar verbond er wel de voorwaarde aan, dat het wafelbed- rijf de omwonenden geen stanko verlast mag bezorgen. Volgens Van Baaren (PvdA) mag de vergunning alleen verleend worden onder de voorwaarde dat het bedrijf voorzieningen zal moe ten treffen, zodra zich gegronde klachten van omwonenden voor doen. Zoals bekend is uit de schriftelijke reacties van de bewoners van het Jac. Urlusplantsoen gebleken, dat men vooral stankoverlast vreest van het bedrijf. LEIDEN - Het vormingswerk voor werkende jongeren is niet de enige sector waar de Marokkaanse en Turkse jeugd nog min of meer in het „verdomhoekje" 'zit. De aan dacht bijvoorbeeld voor de speci fieke problematiek van de jonge buitenlander in het voortgezet on derwijs is nog vrijwel nihil. Ervaringen in Leiden spreken wat dat betreft boekdelen. Zo bestaat hier al enige tijd het plan om een schakelklas op te zetten. Een soort brugklas van de lagere school naar eén of andere vorm van voortgezet onderwijs, waarin grote aandacht wordt besteed aan de geëigende problemen van Marokkanen en Turken. Op dat plan is evenwel niet veel respons gekomen. Begin juni j.l. schreef de heer Smit van de afde ling onderwijs in het stadhuis in to taal zestig lagere scholen en scho len voor lager beroepsonderwijs aan. Hij verzocht de hoofden van deze scholen om aan te geven of zij buitenlandse kinderen hadden die in aanmerking zouden kunnen komen voor eem schakelklas en of zij bereid waren aan dat initiatief mee te werken. Smit: „We hebben een aanbod gekregen van een twee tal Chinezen die in die schakelklas zouden kunnen worden onderge bracht. Meer niet. Je kunt dus wel zeggen dat we op het ogenblik een beetje zijn vastgelopen". De Bedrijfs Technische School, waar al individueel onderwijs ge- geveh wordt, is tot nog toe de enige school voor voortgezet onderwijs in Leiden waar de mogelijkheid be staat om speciaal ten behoeve van Marokkaanse en Turkse leerlingen vier uur pér week Nderlands te ge- Op andere scholen voor voortgezet onderwijs is de aandacht voor de buitenlanders evenwel nog be droevend. Een direct betrokkene zegt: „Overal waar je komt, bij mavo-scholen, bij de havo's, vind je maar weinig betrokkenheid. Voor naamste argument is dan dat ze het al druk genoeg hebben met hun normale taak". Drs. Henk Evers van de Schooladviesdienst, die zich speciaal met buitenlanders in het lager onderwijs bezighoudt en ei genlijk gqen bemoeienis heeft met het voortgezet onderwijs, geeft als zijn persoonlijke mening: „Ik vind het 'voortgezet onderwijs wel een probleem. En het ergert me toch ook wel een beetje als je ziet dat leerkrachten zelf op dit gebied niets doen en hun, krachten niet bundelen in een soort overleg of zo. En het is echt wel no dig. Want er zijn diverse buiten landse kinderen die op het ver keerde niveau zitten en die intelli gent genoeg zijn om een hogere op leiding te volgen". Wat het lager onderwijs betreft is Evers evenwel redelijk tevreden. Sinds 1973 heeft Leiden een „vlie gende brigade", bestaande uit on derwijskrachten. die scholen be hulpzaam zijn bij het „aanspreek baar maken van dé scholen voor buitenlandse kinderen". In de praktijk betekent dat een uurtje Nederlands spreken en schrijven, als onderdeel van het lesprogram- Vorig jaar was er op de Drie Octo- berschool nog de mogelijkheid voor Marokkaanse en Turkse kin deren van lagere scholen om een halve dag per week les te krijgen in en over hun eigen taal en moeder cultuur. De klas werd echter te groot en intussen is besloten om deze opvang wijksgewijs aan te gaan pakken. Ook wordt er in Leiden nog steeds gewerkt aan- een opvangklas, die vergeleken kan worden met een schakelklas. In deze opvangklas zouden de buitenlandse kinderen maximaal twee jaar moeten door brengen. Na die twee jaar zouden de kinderen klaargestoomd kun nen zijn voor de school in hun wijk. De filosofie, volgens Evers: „Er zit in de benadering van het onderwijs aan buitenlandse kinderen in het algemeen nog steeds de filosofie van: we moeten de kinderen zo snel mogelijk Nederlands leren en ze dan in het onderwijsproces inpas sen. Maar op die manier mist zo'n kind in de periode dat het Neder lands leert, inhoudelijk een stukje onderwijs. En in de tweede plaats krijgt het een enorme knauw, om dat er helemaal voorbij wordt ge gaan aan z'n eigen cultuur en op voeding. Daarom zou het neder- lands in zo'n opvangklas als vak gegeven moeten worden naast al lerlei andere vakken." ADVERTENTIE LEIDEN - De Leidse Jeugd Aktie, een (paraïgemeente- lijke instelling, organiseert al twintig jaar elk seizoen een aantal cursussen. Het meest bekend zijn zonder twijfel de cursus volksdan sen en creatieve handvaar digheid. Het komend seizoen wordt een cur sus volksdansen van twintig lessen gegeven, waarin dansen uit onder meer Joegoslavië, Griekenland, Roemenië en Israël aan de orde komen. Rob Elsenaar leidt de cur sus op woensdagavond tussen half acht en half tien. De bedoeling van de cursus crea tieve handvaardigheid is niet om zomaar wat vrijblijvend met mate riaalbewerking bezig te zijn, maar het doel is om op te leiden voor het landelijk diploma dat is ingesteld door de Nederlandse Handenar beid Federatie. Met dit certificaat kan worden gewerkt in jeugd- en jongerenwerk, als bezigheids- of creatieve therapeut in een tehuis of inrichting of in het bejaarden- en volwassenwerk. De cursus omvat tachtig lessen en wordt zodoende, bij een frequentie van een avond per week, uitgesmeerd over twee seizoenen. De opleiding valt uit een in een praktisch en een theoretisch gedeelte. Nieuw dit jaar is de cursus Organi satie Opbouw, Financieel Beheer, Vergader- en Discussietechnieken. Speciaal ingesteld ter begeleiding en ondersteuning van het vrijwilli gerswerk, waarvan een groot aantal instellingen in Leiden in toene mende mate gebruik moet maken. Een opleiding ook voor bestuurs leden en stafmedewerkers op wel- zijnsgebied, die een tekort aan kennis willen wegwerken. Aan de orde komen onderwerpen als rechtspersonen, statuten, opzet van een begroting, boekhouding, fi nancieel verslag, gespreksvoering, discussie en vergadering. De lessen zijn verdeeld over drie blokken, van elk vijf en worden op maanda gavond gegeven. Nieuw ook is de LEIDEN - De raadscommissie voor Economische Aangelegenhe den wil meepraten over de toeken ning van vestigingsplaatsen voor garagebedrijven in de Merenwijk. De commissie sprak die wens giste- garage Kempeneers in de Lange- straat, die zich in de Merenwijk zou Deze garage, die gevestigd is in het gebied Herengracht/Zijlsingel, zou al jaren in onderhandeling met de gemeente zijn over een nieuwe ves tigingsplaats. Kempeneers heeft, volgens het CDA-raadslid Bleijie, eerst verschillende plekken in het gebied Herengracht/Zijlsingel aangeboden gekregen. Tenslotte zouden er voor de garage mogelijk heden geschapen worden in de Me renwijk. Er werden plannen ge maakt. de tekeningen waren klaar en Kempeneers stond op het punt te verhuizen, toen het grondbedrijf van de gemeente de zaak plotseling afkapte en de hele zaak niet door ging. Op vragen van Bleijie over deze zaak antwoordde Van Aken dat ga rage Kempeneers niet de enige ge gadigde is voor de vëstiging van een garagebedrijf/benzinepomp in' de Merenwijk. De toewijzing van de plaats zou volgens Van Aken bemoeilijkt worden, doordat een van de gega digden "het alleenvertoningsrecht wil hebbenzoals de wethouder Een en ander vormde voor de commissie-leden aanleiding om vast te leggen, dat men gehoord wil worden, voordat een toewijzing plaatsvindt. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klok ken. Meer Leids nieuws op pagina 13 ieve handvaardigheid, niet vrijblijv<end i landelijk diploma. Tiener-tekencursus, die de LJA in samenwerking met de Leidse schilder- en tekenacademie Ars Aemula Naturae organiseert op dertig achtereenvolgende vrijdag middagen. De lessen zijn bedoeld voor scholieren in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar en kunnen gezien worden als een vooroplei ding, waarna een keuze voor de kunstacademie beter gemotiveerd kan worden. De Leidse Jeugd Aktie organiseert volgende week woensdag over het nieuwe programma een voorlich tingsavond. Er zijn werkstukken en dia's te zien, die een indruk geven van de cursussen in het verleden en de docenten zijn aanwezig voor een toelichting. De voorlichtingsavond begint om acht uur. Leidse Jeugd Aktie, Noordeinde 2a. voormalige Zee vaartschool, telefoon 130615. PvdA-raadslid Ranner wil: Bij tal van instellingen als vormingscentra, buurt- en clubhuiswerk, jongeren- en diensten centra wordt binnenkort begonnen met het pro gramma van het nieuwe en andere activiteiten zijn daar in opgenomen. De komende weken een overzicht van de voor naamste programma's. LEIDEN - Over de vraag of een bedrijf 'bepaalde woonruimte aan de woonbestemming mag onttrekken dm er be drijfsruimte van te ma ken, moeten.meer men sen beslissen. Bovendien moet er meer duidelijk heid komen over de crite ria, die bij een dergelijke beslissing gehanteerd worden. Het PvdA-raadslid Ran- deze strekking doen tij dens de behandeling in de raad van de regeling over woningonttrekking. Dat kondigde hij gistera vond aan tijdens een ver gadering vari de raads- mische Aangelegenhe den. Op grond van de nieuwe regeling kan een bedrijf, dat woonruimte in bedrijfsruimte veran dert, verplicht worden daarvoor een vergoeding te betalen, tenzij het be drijf zelf voor vervan gende woonruimte zorgt. Ranner had geen moeite met deze vergoeding, maar wilde meer duide lijkheid over de wonin gonttrekking zelf. In de nieuwe regeling staat, dat er slechts dan een ver gunning tot woningont trekking zal worden ge geven, wanneer anders het algemeen of economisch-maatschap- pelijk belang ernstig zal worden geschaad "Wat betekent dat in de praktijk? wilde Ranner weten. Hij werd daarin bijgevallen door Houtman (SGP GPV) en Van Duvn (VVD) die niet ~|r duidelijkheid de criter r ook vilde bet controle-mogelijkheid. "De wethouder van Volkshuisvesting krijgt wel een erg belangrijke stem bij de interpretatie van de regels", aldus Van Duvn De betrokken wethouder, Verboom, die bij de commissie te gast was. wees er echter op, dat de regeling bedoeld is om de digen (op het ogenblik duurt het 21 weken voor een vergunning al of niet verleend wordt) en dat een uitbreiding van het aantal betrokken instan ties niet bepaald gewenst Verboom, en met hem he PSP-raadslid Anne v.c Zande, benadrukte bc vendien dat de regeling ii wal scherper zal worden toegepast. Volgens de wethouder gaan nog te veel bedrijven lichtvaar dig over tot het onttrek ken van woningen aan hun bestemming. "En de regeling heeft tot doel er voor te zorgen, dat men dat wat minder lichtvaar- dig zal gaan doen". Daarbij kan de vergoe ding die men moet beta len, wanneer men goede en goedkope woningen aan de bestemming ont trekt, van invloed zijn. Verboom zei het in ieder geval opvallend te vin den. dat het aantal aan vragen voor woningont trekking de laatste tijd de pan uitrijst, nu men weet dat de nieuwe regeling op stapel staat. Up het ogen blik hoeft er namelijk nog geen vergoeding te wor den betaald.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3