LEIDSCH DAGBLAD Van Lent dreigt te bedanken als staatssecretaris Ford vrijwel zeker van de kandidatuur vandaag in Verdeeldheid het college van Oegstgeest Kamerlid Molleman: „Verbiedt Nederlandse Volksunie" slftVOCI Boete voor Rijsbermen WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35014 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I De Japanse premier Miki (foto links) heeft het Lockheed-schandaal in zijn land zeer rigoreus aangepakt. Dat hebben enige hoogge plaatste Japanners aan den lijve moeten ondervinden. Velen bewonderen de moed van Miki. Maar lang niet ie dereen. Zijn voorganger Ta- naka bijvoorbeeld heeft nog een omvangrijke aanhang'. Het kan dus best zijn, dat Miki zijn eigen politieke graf aan het graven is PAGINA 6 i Fred Astaire danst door Paso- lini heen PAGINA 5 20 PAGINA'S Volgend jaar zou de huurver hoging pas 1 juli ingaan PAGINA 7 Anderlecht verloor van Bayern PAGINA 9 Van Hanegem beschuldigt Guus Brox PAGINA 11 DEN HAAG (SP) - Het Tweede Kamerlid Molleman (PvdA) wil dat de Nederlandse Volksunie wordt^ aangemerkt als een verboden ver eniging. In schriftelijke vragen legt Molleman minister Van Agt van justitie de rol voor die de Neder landse Volksunie bu de Schie- damse rellen onlangs zou hebben gespeeld. Uit berichten in kranten leidt Mol leman af dat er sprake geweest kan zijn van een georganiseerde actie. Het Kamerlid vraagt of de minister een racistisch pamflet h^eft gezien dat in Schiedam is verspreid door of namens leden van de Neder landse Volksunie, waarin onder meer werd opgeroepen de buiten landse werknemers uit Nederland te verdrijven. Molleman herinnert de minister aan een soortgelijk pamflet dat in 1974 is verspreid in Den Haag door de „De Nederlandse Vólks-Unie, afdeling Den Haag, lijst 7, Joop Glimmerveen", gericht tegen Suri- namers en Antillianen. In antwoord op vragen van de PPR-Kamerleden Jurgens en Van der Heem-Wagemakers heeft Van Agt destijds gezegd geen actie tegen de Nederlandse Volks-Unie te zullen ondernemen omdat Glimmerveen „de actie persoon lijk, voor eigen verantwoordelijk heid en zonder financiële steun van de NVU voerde." Molleman legt Van Agt nu de vraag voor of de Nederlandse Volks-Unie in de Schiedamse kwestie niet als zodanig verantwoordelijk gesteld kan worden. Aan minister Van Doorn (CRM) heeft Molleman gevraagd naar aan leiding van de rellen een uitgebreid onderzoek te laten instellen naar de sociale achtergronden, die ertoe hebben geleid dat een steekpartij op een kermis kon uitgroeien tot een terreurcampagne tegen in Schiedam wonende Turken. Aanhoudend droog Droog en zonnig. In de nacht plaatselijk mistbanken. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen van veer tien graden aan de kust tot acht graden plaatselijk in het binnen land. Maxima omstreeks 23 gra den. (Opgemaakt om 11.13 uur) 19 AUGUSTUS Zon op 5.30, onder 19.56 uur. Maan op 0.00, Onder 15.28 uur. Hoogwater in Katwijk aan Zee om 9.20 en 21.51 uur, laagwater om 1.46 en 17.11 uur. De Republikein Ronald Reagan en zijn kandidaat voor het vice- presidentschap Richard Schweiker. Reagan kreeg van een Ha- waiiaanse delegatie een "lei" omgehangen. Of er reden was tot deze uitbundige bloemenpracht valt te betwijfelen, aangezien Reagans kan sen op het presidentskandidaatschap aanmerkelijk zijn gezakt. De con ventie verwierp zijn voorstel, om president Ford zijn "running mate" bekend te laten maken, met een flinke meerderheid. Fords kans op het kandidaatschap is daarmee duidelijk gestegen KANSAS CITY (SP) - Gerald Ford wordt de presidents kandidaat van de Amerikaanse Republikeinen. Klokslag elf uur gisteravond sprong Susan Ford, de dochter van Amerika's president, dansend rond in de van emoties over kokende Kemper Arena in Kansas City. En naar haar juichte broer Jack met de armen in de hoogte als een sup porter bij het beslissende doelpunt. Ford: toch kandidaat. specialiteitenrestaurant TRESLONG Hillegom tel. (02520) 15347 BOWLING TRESLONG: tel. (02520) 16214 LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Dat was op het ogenblik, dat de der- tigkoppige delegatie van de staat Mississippi, die eerst in diepe ver scheurdheid haar beurt om te stemmen had laten passeren haar eenheid had hervonden en partij koos voor hun vader. Als één blok stemde de afvaardiging tegen het voorstel van Ronald Reagan om Ford te dwingen bekend te maken met wie hij als kandidaat voor het vice-presidentschap in zee wil gaan voordat vanavond de beslissende stemming over de presidentskan didatuur wordt gehouden. Ford had die stemmen van Mississippi niet eens meer nodig. Ook zonder dat dertigtal had de conventie zich al met een niet meer te overbruggen meerderheid tegen het krijgsplan van Reagan uitgesproken. En met dit resultaat in deze krachtproef is het duidelijk, dat Ford ook van avond Ronald Reagan zal verslaan en bij de eerste stemming de Repu blikeinse kandidatuur zal winnen. Alleen dat nooit uit te schakelen wonder kan deze ontwikkeling nog keren. Mississippi Een hele blije familie Ford dus. Niet alleen omdat de president een gevaarlijke stormloop had afge wend, maar juist ook omdat de de legatie van Mississippi, die aan vankelijk sterk naar Reagan neig-l eenheid stemmen, over uur bij de stemming bij de presi dentskandidatuur voor Gerald Ford zullen kiezen, zoals zij zich gisteravond tegen het voorstel van Reagan keerden. De uiteindelijke stemverhouding gaf 1180 tegen het voorstel om Ford tot een premature uitspraak te dwingen naast 1068 vóór. Elf gedelegeerden onthielden zich van stemming. De uitkomst van gisteren ging nagenoeg gelijk op met de computertellingen, die de uitslag van vanavond voorspel len. Het kan een enkele stem gaan schelen, maar het staat nu zo goed als zeker vast dat Ford bij de eerste stemming de vereiste absolute meerderheid van 1130 stemmen zal passeren. Volgens de telling van het televisiestation CBS, die nage noeg op de stem nauwkeurig de DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Van Lent van Defensie verzet zich heftig tegen plannen om de defensie-uitgaven in 1977 verder omlaag te schroeven. Met politieke vrienden van KVP en ARP heeft Van Lent de vraag besproken of hij maar niet beter kan aftreden. Vandaag of morgen zou hij een beslissing nemen. In de ministerraad is het overleg over de hele rijksbegroting voor volgend jaar afgerond. Opmerke lijk is de afspraak dat over de vier departementen die het meeste geld uitgeven nog nader beraad plaats vindt tussen premier Den Uyl en de betrokken ministers. Dit zijn Vre- deling van Defensie. Westerterp van Verkeer en Waterstaat, Gruij- ters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Van Ke- menade van Onderwijs en Weten schappen. Op het beraad over de defensie uitgaven tussen Vredeling en Den Uyl proberen de twee christen democratische regeringspartijen, I KVP en ARP, druk uit te oefenen. In die kringen vindt men dat men ongeloofwaardig voor de killers wordt als nog meer wordt bezuin igd, dan al was overeengekomen in de vorig jaar gemaakte afspraken. Volgens deze afspraken had minis- I ter Vredeling plannen klaarliggen voor„o,fzrfinigingen tot een totaal tjen procent gewoon per 1 oktober j van 237 miljoen gulden. Maar deze te iaten doorgaan. Tevens is afge- plannen zijn al eerder door het ka- sproken enkele tientallen miljot- binet overgenomen in de extra be zuinigingsronde in het voorjaar. Toen ging het er om geld vrij te ma ken voor hef bedrijfsleven. In het kabinet is deze week beslo ten dat defensie volgend jaar nog eens 250 miljoen moet inleveren. Bij de christen-democratische re geringspartijen stuitte dit besluit op sterk verzet. Men verwijst naar de afspraken voor tien jaar die in 1974 zijn gemaakt over de Neder landse defensie. I "Van deze afspraken klopt al niets meer. Geen wonder dat er wordt gewerkt aan een nieuwe defensie nota", zo liet een christen-1 democratische politicus vanmor gen weten. Bij de afronding van de onderhan- paar delingen over de begroting voor volgend jaar hebben de ministers tevens besloten de verhoging van het btw-tarief van zestien tot acht- k Van Lent - verdere bezuiniging onverteerbaar - Oegstgeest is bereid om op verzoek van de aanvrager op diens uit treksel uit het persoonsregister te vermelden, tot welk kerkgenoot schap hij behoort. Oegstgeest verkeert daarmee in het exclu sieve gezelschap van zulke ver lichte gemeentes als Zuid- Beijeriand en Waspik. Een aantal Arabische landen wei gert joden toe te laten en neemt genoegen met de aantekening "NH" of "RK" om de deuren open te zetten. De gemeentese cretarie van Oegstgeest zorgt wel Zo'n verklaring is <^an weliswaar formeel geen "niet-jood- verklaring", maar werkt natuur lijk in feite wel als zodanig. Im mers, dat uittreksel uit de regis ters mét de aantekening van de kerkelijke gezindte wordt in die Arabische landen als "niet-jooa' verklaring" geaccepteerd. Daar mee komen de volijverige ge meentesecretarieën van Oegst geest, Zuid-Beijerland en Waspik rechtstreeks in conflict met geest en strekking van het Internatio naal Verdrag inzake de uitban ning van elke vorm van rassen discriminatie. Het is ronduit verbijsterend dat anno 1976 gemeentebesturen over dergelijke zaken nog op hun vingers moeten worden getikt. Misschien is het louter naïviteit bij die gemeentes en dan is er nog hoop. Iets van die naïviteit sche mert door in een verontwaar digde brief van B. en W. van Oegstgeest over eerdere publika- ties in deze krant. Daarin schrijft men: "een grote oliemaatschap pij heeft ons medegedeeld dat niet alle Arabische staten om een dergelijke verklaring vragen" Oegstgeest betrekt z'n informatie dus rechtstreeks bij de produ cent. Dat is voordeliger, zoals ie der weet die wel eens eieren bij de boer haalt. De brief van B. en W. van Oegst geest eindigt met "wij nemen aan dat wij een dezer dagen op de voorpagina vgn uw dagblad met grote letters zullen lezen: OOK OEGSTGEEST GEEFT GEEN VERKLARING NIET-JOOD". Dat hopen wij ook. Wat let Oegst geest eigenlijk? „Niet-jood verklaring' in discussie LEIDEN - De Leidse voetbalinter national Wim Rijsbergen is door Fevenoord bestraft met een boete van duizend gulden plus vijftien honderd gulden voorwaardelijk tot 1 januari 1977, dit vanwege een uit spraak in het weekblad Voetbal In ternational. Naar aanleiding van een opmerking van directeur Guus Brox. dat Dick Schneider best als houding tegenover het Reagan- spelbepalende. middenvelder zou voorstel had gepeild, kan de presi- kunnen fungeren reageerde Rijs- dent vanavond rekenen op 1141 bergen met te zeggen, dat Brox stemmen, elf meer dan hij er nodig geen verstand van voetbal heeft en heeft om in november de Republi- zich er daarom ook niet mee moest keinse vaandeldrager tegen Jimmy bemoeien. Commentaar Carter te worden. Pijnlijk Eerder op de dag was er rond het voorstel van Reagan een pijnlijk in cident geweest. Een negervrouw, die deel uitmaakt van de delegatie van de staat Illinois, liet weten dat benaderd door een Reagan- Ik word abonnee per 2 september 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. de, eindelijk de twijfel heeft laten aanhanger, die haar zou hebben ge- vraagd naar haar financiële 'lichtelijk' geïrriteerde Guus Brox op deze uitzonderlijke zware straf maatregel: "Ik heb hier niets mee te maken. Dit is een beslissing van het hoofdbestuur geweest. Spelers bij Feyenoord mogen zich niet met be leidszaken bemoeien. Rijsbergen weet waar hij zich aan te houden heeft" (Van OEGSTGEEST - Binnen het col lege van Oegstgeest heerst on enigheid over de afgifte van de zogenaamde "niet-jood verkla ring." Dit naar aanleiding van een brief, die het college aan deze krant heeft gestuurd. Het college reageerde daarmee op een bericht op de frontpagina van maandag, waarin werd gemeld, dat Oegstgeest bereid bleek zo'n "niet-jood verklaring" af te ge- venjn de brief stelt het college nu. dat een dergelijke verklaring niet wordt verstrekt, alleen des gewenst een verklaring, waaruit de godsdienst van de betrokkene blijkt. De socialistische wethouder dr. O. C. van Belle heeft zich van deze- brief gedistantieerd, omdat daar in, naar zijn mening, een discus sie over de terminologie wordt opgezet." „En of je die verklaring nu 'niet- jood verklaring" noemtof niet. de intentie van een dergelijk stuk xslaggever) blijkt voor mij hetzelfde en daa l ben en blijf ik tegen". De progressieve fractie van Oegst geest, waarin PPR en F*vdA ver enigd zijn, hehben zich gistera vond geconformeerd aan een stuk dat al eerder door de F*vdA- er mr. J. Boesjes werd opgesteld. Daarin wordt gesteld dat de PvdA zich schaart achter de ver klaringen van de ministers Van Agt en De Gaay Fortman, dat een dergelijke verklaring de bouw stenen aandraagt om in een Ara bisch land een discriminerend beleid ten opzichte van joden te volgen. De fracties van CDA en WD steu nen in grote lijnen het meerderheids-standpunt van het college van B. en W., dat aan staande donderdag in de raad van Oegstgeest behandeld zal wor den. Wethouder Van Belle stelde gisteravond van de "niet-jood verklaring" in dit stadium geen halszaak te willen maken. standighede - haar toen Reagan de vooruitstrevende OMlllt41 senator Richard Schweiker als zijn dat deze niet' tweede man koos. De kans lijkt nu zou de man - groot dat deze dertig gedele- 2500 dollar hébben gëb^dë'n Ilszij rrlon 111 hof dinrlnn rlit. alc nrnl J. jToen zij had gezegd, zo rooskleurig waren haar een bedrag geerden uit het zuiden, die als Meer winst bij Unilever ROTTERDAM (ANP) - De raad van bestuur van Unilever heeft be-1 kendgemaakt dat in het tweede j kwartaal van 1976 de winst per aandeel van f20 gestegen is van f2.58 (overeenkomstige kwartaal 1975) tot f 5.90. De verkopen stegen in het tweede kwartaal van 1976 ten opzichte van dezelfde periode in tPtPrHP7irh zondag bij zijn aankomst in Kansas City als een held welkom heetten. „lull(.n een groot aantal jongeren bevond dat gratis uit Washington was over- "™P_a gevlogen om met hun op deze ma nier gekocht enthousiasme de pre sident een goede beurt te laten ma ken tegenover de televisiecamera's. vonds voor het Reagan-voorstel zou stemmen. De Californische kandidaat was bijzonder veront waardigd over deze beschuldiging tot omkoping. Hij schreef de ge schiedenis op rekening van vuige lieden, die hem een hak wilden zet ten. Maar de man die de afgevaar digde uit Illinois had aangeschoten, werd later wel geïdentificeerd als een van Reagans plaatselijke cam pagneleiders. Hij had een heel ver haal klaar dat de geschiedenis als een onbeholpen misverstand af deed. Aan de andere kant gaat het ge rucht, dat zich onder de duizenden niljoen tot 10.295 winst na belasting verbeterde zich van 19ff (1975) naar 3.97r. De raad van bestuur meldt in zijn toelich ting dat de winstmarges nog onvoldoende zijn. "De vlees bedrijven in Nederland en Enge land werkten ook in dit kwartaal met verlies" Vrouw (58) na ongeval overleden (Van onze verslaggever) WASSENAAR' - De 58-jarige me vrouw C H. Machilse-Meeuwisse uit Den Haag is vanmorgen in de Wassenaarse Ursulakliniek overle den aan de gevolgen van een onge luk, dat gisteren op de Rijksstraat weg plaats had. Omstreeks negen uur 's morgens viel een van een beuk afgebroken tachtig centimeter dikke tak op de personenauto, waarmee de vrouw en haar zestigjarige echtgenoot richting Den Haag reden. Het dak van de wagen werd geheel inge drukt. Het echtpaar werd ernstig gewond naar de Ursulakliniek overgebracht. De man verkeert thans buiten levensgevaar

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1