Van Hanegem: Feyenoord gaat met Brox naar de filistijnen Nederlandse journalist in hongerstaking Publiek Genootschap zwaar gedupeerd door diefstal van sieraden SPORT AGENDA van Piet Onderwater morgen naar Spanje Leids poppentheater Aan het touwtrekken komt nog steeds geen eind TEGEN ARREST IN BANGLA DESJ WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 PAGINA 11 Betaald voetbal EREDIVISIE Telstar - Go Ahead Eagles FC Utrecht - Feyenoord FC Twente - FC Amsterdam FC VW - Roda JC NAC - NEC (21/8) Ajax - De Graafschap Sparta - AZ '67 (21/8) FC Den Haag - Haarlem Eindhoven - PSV Handbal dames EERSTE KLASSE 3 \x Foreholte - Northa Ancora - Verburch hellas - Kwiek Sport VOETBAL - Het Zwitserse voetba lelftal heeft gisteren in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Bul garije met 2-2 gelijkgespeeld. Al na achttien minuten stonden de Zwit sers met 2-0 voor. Van Leeuwen in Ronde van Namen ZOETERMEER - Amateur- wielrenner Piet van Leeuwen is door de KNWU aangewezen voor deelname aan de Ronde van Na men. Deze vijfdaagse etappe wed strijd gaat vandaag in België van start. De ploeggenoten, allen uit de "stal" van Jan van Erp, zijn: Henk Lubberding, Hans Koot, Guus Bie- rings en Bert Oosterbosch. De Zoeterwoudse coureur die ziek terug kwam uit de Rónde van Joe goslavië heeft de-goede vorm weer duidelijk te pakken. Na in één week driemaal een vierde plaats, te heb ben veroverd in Nederlandse crite ria en ook in België goede uitslagen te hebben geboekt eindigde hij za terdag in de klassieke Omloop van de Krimpenerwaard als vijfde zon dag gevolgd door een zevende prijs in de ronde van Zevenbergen. De bekende Leidse poppenspeler Piet Onderwater stapt morgen met zijn vrouw en poppen in het vlieg tuig richting Spanje. Hij vliegt mee met een groep al wat oudere invali den die in de komende weken op kosten van de Bond zonder Naam gaan genieten van de Spaanse zon. Het Leidse echtpaar is door de bond uitgenodigd om in het vakan tiehotel in Cubellas, vijftig kilome- yan Barcelona, vier optredens met de poppen te verzorgen. "Toen de Uitnodiging binnenkwam hebben we geen moment geaar zeld", zegt Onderwater, "want dit is precies iets voor ons. Wé hebben nu eenmaal een zwak voor invalide en zieke mensen. Hen een paar avond jes vermaken is voor ons ook feest. Bovendien zijn we nog nooit op va kantie in het buitenland geweest. Ik ben nooit verder gekomen dan mijn visstek in de Noord Aa in Zoe- terwoede op vijf kilometer van mijn huis. Daarom zal dit buitenlandse tripje er beslist wel in gaan. Deze kans laten we ons niet ontglippen". Onderwater is in de afgelopen we ken druk bezig geweest met de voorbereidingen van zijn debuut op Spaanse bodem. Hij wil er iets speciaals van maken. Zijn vaste programma heeft hij omgewerkt en nu helemaal aangepast aan de ko mende vakantievoorstellingen. "Maar mijn vrouw en ik zijn niet van plan het alleen bij deze vier op tredens te houden", zegt hij, "we willen in deze veertien dagen wat méér doen voor de invaliden. We zouden ons bezwaard voelen als we in onze vrije uurtjes op het strand in de zon zouden gaan liggen bakken. We willen met de invaliden op stap gaan en we hebben ons ook voor genomen om 's avonds niet de stad in de trekken maar met de invali den een kaartje te leggen of een spelletje te doen." "Eén uitje willen we echter beslist niet missen. Dat is de excursie naar Barcelona. Dan gaan we ook kijken naar de bungalow van Johan Cruyff. Daar hebben we nu al zo veel over gehoord. Dat huis willen we per se zien." EERSTE DIVISIE FC Den Bosch - SC Amersfoort Fortuna SC - Helmond Sport Volendam - Wageningen Veendam - Willem II Cambuur - Heerenveen PEC Zwolle - FC Groningen Vitesse - Heracles SW-MW Excelsior - FC Vlaardingen De generale repitie van Piet Onderwater. Van Hanegem in betere tijden. ROTTERDAM - Woedend verliet Cor Coster gistermiddag de Kuip, nadat directeur Guus Brox hem had medegedeeld welk stand punt Feyenoord in "de zaak-Van Hanegem' heeft ingenomen. En Wim van Hanegem zelf stond ronduit perplex toen zijn Am sterdamse zaakwaarnemer hem een paar uur later vertelde hoe Feyenoord zich ten opzichte van hem opstelt. Een zeer verontwaardigde Van Ha negem op zijn boerderij bij Leer broek: "In mijn hart, had ik er werkelijk op gerekend dat Feye noord me zou willen houden. Zelf was ik ook het liefst in de Kuip gebleven. Maar nee höor, ze laten me nu als een baksteen vallen. Ze danken me af, hebben me niet meer nodig". "Toch moet ik nogzo'n tweeëneen- halve ton voor ze opbrengen. Veel teveel natuurlijk voor een speler van mijn leeftijd. Cor Cos- ter werd woedend toen hij dat bedrag hoorde. Hij heeft dan ook tegen Brox geroepen: "Ik vind het schandalig dat jullie zoveel voor een voetballer vragen, die acht seizoenen bij je speelde en in de eerste vijf jaar ervan bijna geen donder verdiende. Datje op "Maar wat het gemeenste is, da* .bedrag van tweeëneenhalve ton geldt niet voor een Ajax en AZ'67, die wel degelijk in mij geïnteres seerd zijn. Dan vraagt Feyenoord nog meer. Veel meer. Trouwens, ze willen me naar geen enkele andere eredivisieclub laten ver trekken. En dat vind ik een lui zenstreek. Want ik was meneer Brox op het sportieve vlak nog graag eens een keertje tegenge komen. Na die acht jaar in het Stadion had ik hem binnen acht weken willen bewijzen, dat hij zich vreselijk heeft vergist door mij te laten gaan". GEBETEN HOND Guus Brox is op het ogenblik de gebeten hond bij Wim van Hane gem. De omstreden middenvel der ziet vooral in hem de man die zijn terugkeer in de top-elf van Feyenoord in de weg heeft ge staan. Van Hanegem, nijdig: "Wat Cor Kieboom destijds heeft opge bouwd bij Feyenoord, breekt Guus Brox nu af. Ik vrees dan ook dat ik nu werkelijk gelijk ga krijgen: Feyenoord gaat op deze manier naar de filistijnen". "Guus Brox maakte gistermiddag, na vele lange gesprekken, een vermoeide indruk: "Ik snap het allemaal niet meer. Dan is het sa laris dat wij Van Hanegem bieden te laag en dan is de transfersom die wij vragen te hoog. Van Ha negem heeft destijds bekend ge maakt dat wij zevenhonderdvijf- DEN HAAG <ANP) - De Nederlander drs. Peter Ous ters, die begin december door de veiligheidsdienst van Bangla Desj werd gear resteerd, is in hongerstaking gegaan. De tijdelijk zaakge lastigde van Nederland in Dacca, mr. P. R. Brouwer, heeft de Bengaalse autori teiten gevraagd, medische begeleiding toe te staan. Custers, die er van wordt beticht de veiligheid van de staat in gevaar te hebben willen brengen, zal 23 au gustus voorkomen voor een spe ciaal hof dat krachtens de staat van beleg is ingesteld, en bestaat uit twee militaire rechters en een burger-rechter. Zijn vader, die 12 augustus een lapg gesprek met mi nister Van der Stoel heeft gehad, vertrekt morgen naar Dacca om het proces bij te wonen. Aandringen Custers, correspondent van 'De Volkskrant' en het weekblad 'De Groene', werd door het 'National Security Agency', de veiligheids dienst, gearresteerd nadat hem was aangezegd het land te verlaten. On danks herhaald aandringen van de tijdelijk zaakgelastigde in Dacca, door de (in Bangkok gestationeer de) ambassadeur in Bangla Desj, en bij de Bengaalse ambassadeur in Nederland - die enkele malen naar Nederland is ontboden - werd eerst 8 augustus meegedeeld, dat Cus ters met zestien Bengali terecht moet staan op beschuldiging van samenzwering tegen de veiligheid van de staat. Veel moeite De Nederlandse zaakgelastigde heeft nog geen antwoord gekregen op zijn verzoek, dat een lid van de ambassadestaf het proces mag bij wonen. Het heeft hem in het alge meen bijzonder veel moeite gekost, Custers te mogen bezoeken en op heldering te verkrijgen over zijn zaak. Gedurende de ruim acht maanden, dat Custers thans gevangen zit. heeft de zaakgelastigde hem acht maal kunnen bezoeken, en gedaan gekregen dat hij, bijna vijf maan den na zijn arrestatie - brieven en boeken mag ontvangen. Dr. F. van Dongen, de ambassadeur in Bangla Desj, is meermalen van zijn standplaats Bangkok naar Dacca gereisd om de kwestie- Custers met de Bengaalse autoritei ten te bespreken. De ambassadeur van Bangla Desj, Sanaul Huq, is op 1 april naar Den Haag ontboden voor een gesprek met minister Van der Stoel, en is in juni en juli even eens op het ministerie geweest. Niet gelukkig Nederland is duidelijk niet geluk kig met de wijze waarop Bangla Desj, een der landen waarop de Ne derlandse ontwikkelingshulp is geconcentreerd (63 miljoen gulden dit jaar), de Nederlandse consulaire autoriteiten in staat heeft gesteld bijstand te verlenen. Maar instan ties waarbij men als het ware "in beroep" zou kunnen gaan tegen deze handelwijze zyn er niet. tigduizend gulden voor hem vroegen. Dat was gewoon niet waar. We hebben toen alleen ge zegd: laat de clubs die hem wil len, maar naar ons toekomen, dan kunnen we over het bedrag prak ten. En nu beweren we precies hetzelfde. Cor Coster heeft ons verzocht wat betreft de transfer som een indicatie te'geven. Wij zijn op zijn verzoek ingegaan. Maar als er inderdaad een club voor Willem komt, valt er echt wel over die tweeëneenhalve ton te praten. Een, watje noemt, soe pele regeling is wel degelijk mo gelijk". Wat de mensen ook zo gauw verge ten: de transfersom vormt soms niet het struikelblok, maar de ei sen van de speler zelf. En die zijn meestal niet misselijk. Wil een club Van Hanegem hebben, dan moet hij ons en Willem betalen. En die twee bedragen bij elkaar kunnen natuurlijk wel een aar dige som worden". "Maar voor de goede orde: zelfs op dit moment heeft er nog geen en kele club voor Van Hanegem bij ons aangeklopt. Dus kan er he lemaal niet worden gekankerd dat we teveel vragen. Er is im mers nog gëen aanbod. En geloof me, als AZ'67 morgen voor Van Hanegem belt, dan antwoord ik meteen: kom maar zo snel moge lijk naar het stadion, dan kunnen we er over praten". Van Hanegem weer aan het woord: "Brox beweert nu dus dat Coster Feyenoord zou hebben gevraagd om de hoogte van de transfersom vast te stellen. Maar dat is ook weer zo'n luizenstreek. Die wil den we helemaal niet weten. Ik wilde bij Feyenoord blijven en Coster wilde praten over een nieuw contract. Maar Brox draait nu de zaak om en stelt dat ik weg wilde. Maar dat liegt hij. Nog maals, ik wilde blijven". "Maar ik begrijp hem wel. Hij is bang voor de publieke opinie. Als de mensen horen dat Feyenoord me heeft laten gaan, kan hij dat wel eens op zijn boterham krij gen". Guus Brox: "Ik ben niet voor of tegen Van Hanegem, maar dien slechts het belang van Feye noord". Wim van Hanegem weer: "Ik vind het ook een rotstreek dat ze me nu pas de waarheid vertel len. Dat hadden ze dan ook wel twee maanden geleden kunnen doen. Waarom me verdomme zo lang aan de lijn houden?". En daarna, sarcastisch: "Maar ach, ik had eigenlijk van Brox niet an ders kunnen verwachten. Zo is kennelijk zijn mentaliteit". Guus Brox: "We hebben destijds Van Hanegem een contract aan geboden en daar heeft hij toen zelf niet op gereageerd. Willem wist al he/sl lang geleden waar hij bij ons aan toe was". Het heeft maandagavond, toen het voltallige bestuur van Feyenoord over de Van Hanegem-zaak ver gaderde, overigens vele uren ge duurd, voordat men tot een be- - sluit (we laten hem gaan) kwam. Van Hanegem: "Ik heb gehoord dat alleen Gerard Kerkum een plei dooi heeft gehouden om me een nieuw contract aan te bieden. Vind ik ergens niet zo gek. Hij is praktisch de enige van die lui die verstand van voetbal heeft". Guus Brox: "Ik kan alleen zeggen dat er in de kwestie-Van Hane gem een bestuursbesluit is ge- De Koninklijke Nederlandse At letiek Unie (KNAU) is op zoek naar een nieuw onderkomen voor de in door atletiekbaan. De KNAU is daartoe gedwongen omdat men met de directie van de Rijnhal, waar de baan de afgelopen driejaar was ondergebracht, niet tot overeen stemming is kunnen komen betref fende de huurprijs. De Atletiekunie zoekt nu naar een ander onderko men. Gesprekken daarover zijn inmiddels gaande. ®me Voor de tweede keer in zeer korte tijd zijn er antieke kost baarheden gestolen uit de museumboerderij van het ge nootschap Oud-Noordwijk aan het Jan Kroonsplein. Dit keer hebben de inbrekers, die binnendrongen via het raam in de koestal, een kwart van de totale collectie uit de vitri nes gegrist, waaronder de kostbaarste bezittingen van het genootschap. Zo verdwenen een paar gouden oor- bevonden zich ook unieke exem- ijzers, gouden spelden, een met gra- plaren zoals een rijksdaalder uit het naatkralen bezette fluwelen hals- jaar 1840 en een gouden tientje uit n de tijd van Willem III. Tevens mun ten met de beeltenis van Willem I en II en koningin Wilhelmina. Moeite Niets Het genootschap, ondergebracht in Allemaal sieraden die stammen uit een stichting en de laatste tijd toch de tijd dat Noordwijk nog een vis- al slecht bij kas, is wel verzekerd sersdorp was en de meeste Noord- tegen diefstal. „Maar", zegt secreta- wijkers in klederdracht door de ris Sier, „daar hebben we niet veel badplaats liepen. Secretaris Sier aan. Geld zegt ons in dit geval erg van het genootschap: „Met veel weinig. Wat we terug willen hebben moeite hebben we in de loop der zijn de sieraden en de munten. Met jaren de bij deze klederdracht pas- verzekeringsgeld krijg je die niet sende sieraden kunnen vergaren, terug." Maar alle moeite lijkt nu voor niets te zijn geweest. In één klap zijn we rTPpn ennor bijna alles kwijtgeraakt. Voor het Vjeen genootschap is dat een ramp want Maar van de daders is er nog geen het waren in Noordwijk de enig enkel spoor. Twee jaar geleden overgebleven exemplaren. Voor werden uit de boerderij twee gou- ons waren ze van onschatbare his- den doekspelden gestolen. Die torische waarde. Zo'n verlies is niet kwamen wel boven water. Die wer- in geld uit te drukken". den teruggevonden ergens in Lei den. „We hopen natuurlijk dat we TTniolrp» nu weer geluk hebben", zegt de u meKe heet Sier maar we vrezen het erg_ ste". Naast de sieraden, geschatte han delswaarde ongeveer 13.000 gul- den, verdween uit het museumpje De Qnootschap Oud Noordwijk ook nog een partij zeldzame mun- heeft nu alleen nog maar wat foto s ten. veertig in totaal. Daaronder van de gestolen sieraden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11