Buckley trekt zich terug Links Libanon in het nauw I Gee/zwarte meerderheid macht in Rhodesië Partij conventie Republikeinen Amerika Zuidafrikaanse kleurlingen solidair negers Kaapstad DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND 1 PAGINA 6 Secretaris Waldheim van de V.N.ziet maar één oplossing: COLOMBO (DPA) - Slechts een „snelft? machtsoverdracht aan de (zwarte) meer derheid" kan in Rhodesiè een „duurzame en rechtvaardige oplossing" bieden. Dit heeft de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, de Oostenrijker Kurt Wald heim, gisteren verklaard op de topconfe rentie van de niet-gebonden landen in Co lombo, op Sri Lanka. Volgens Waldheim moet het „illegale" blanke bewind in Rhodesië verder worden geïsoleerd om een dergelijke oplossing te bereiken. Hij meende dat het toenemend geweld in dit gebied internationale gevol gen zou kunnen hebben en de vrede en de veiligheid van heel zuidelijk Afrika in ge vaar kon brengen. Over Zuid-Afrika zei de secretaris generaal van de VN dat de hele wereld de gevolgen van de „verderflijke" apartheid spolitiek had gezien. Met name toonden de moeilijkheden van de afgelopen maanden, waarbij „honderden onschuldigen zijn ge dood of gewond", dat de apartheid „on vermijdelijk tot geweld leidt". De vertrekkend voorzitter van de 85 leden tellende beweging van de niet-gebonden landen, de Algerijnse president Honari Boumedienne stelde in Colombo het pro bleem van de westelijke Sahara aan de or de. Dit ondanks de pogingen van de Arabi sche ministers van Buitenlandse Zaken in de afgelopen week publieke discussies te voorkomen over kwesties die hen kunnen verdelen. De verdeling van de westelijke Sahara tus sen Mauretanië en Marokko, tegen de zin van Algerije dat een onafhankelijkheids beweging in het woestijngebied steunt, had geleid naar het gevaarlijke pad van „militaire bezetting, een onderdrukkings oorlog en een massale uittocht van de be volking". aldus Boumedienne. Anderzijds meende de Algerijnse leider dat de burgeroorlog in Libanon onderdeel Is van een poging van de „krachten van het imperialisme" de niet-gebonden landen te splijten en te overwinnen. „Er is een vast besloten inspanning Arabieren op te zet ten tegen andere Arabieren, Afrikanen tegen andere Afrikanen, met het doel de huidige bevrijdingsgolf te verzwakken". L>e topconferentie van niet-gebonaen lan den heeft gisteren de premier van het gast land Sri Lanka, Sirimavo Bandaranaike, eenstemmig gekozen als voorzitter. Ban daranaike was voor deze functie voorge dragen door de Egyptische president. An war Sadat, en zijn Cyprische ambtgenoot, aartsbissschop Makarios. Eerder op de dag had Bandaranaike de grootmachten gevraagd hun strijdkrach ten terug te trekken uit de Indische Oceaan, de Caribische Zee en het Middel landse Zeegebied. Anderzijds deed ze het voorstel een handelsbank voor de derde wereld op te richten om het monopolie op het gebied van de economische activiteit te doorbreken van de multi-nationale reuze-banken van de geïndustrialiseerde landen. Ethiopië beloofde gisteren in Colombo nooit territoriale aanspraken te zullen doen gelden op Djibouti, de Rode Zeestaat die volgend jaar van Frankrijk onafhanke lijk zal worden. Deze belofte kwam van brigade-generaal Teferi Bante, voorzitter van Efhiopies voorlopige militaire rege ring. Als verdere bijdrage tot de vrede en de veiligheid in die streken had Ethiopië voorgesteld dat de buurlanden van Dji- boeti onder auspiciën van de OAE (organi satie van Afrikaanse eenheid) een verkla ring zouden tekenen, waarin ze afzien van aanspraken op Djiboeti. De Egyptische president Sadat veroor deelde de „voortdurende Israëlische be zetting van Arabisch gebied". Sadat her innerde eraan dat de Arabische landen hun laatste oorlog met Israel in oktober 1973 hadden gevochten, een maand na de laatste top van de niet-gebonden. landen. Volgens Sadat leek Israel „behoefte te hebben aan een nieuwe les. die het zou genezen van elk gevoel van superioriteit of overheersing". Hij zei de vermeende ban den tussen Israel en Zuid-Afrika af te keu ren, die naar zijn zeggen ten doel hadden „de Afrikaanse en Arabische volkeren te terroriseren". Oeganda's president. Idi Amin. heeft gis teren laten weten dat hij hoopte de topcon ferentie van de niet-gebonden landen op Sri Lanka persoonlijk te kunnen bijwo nen. Maar als hij niet naar Colombo kwam, zou dat te wijten zijn aan „omstandighe den buiten hem om," zo staat in een door radio Oeganda uitgezonden boodschap aan de gastvrouw van de top. Amin vraagt de premier in het geval van zijn afwezigheid „zeker te zijn van mijn geestelijke aanwezigheid". In persbureau voor het midden-oosten heeft gisteren bekendgemaakt dat een groep van 23 Libiërs is teruggestuurd toen zij in Colombo met een partij vuurwapens en explosieven arriveerde. IN een bericht uit Colombo zegt Mena dat de wapens werden ontdekt bij een elek tronische controle van de bagage van de Libiërs. „Premier Bandaranaike gaf onmiddellijk opdracht deze terroristen het land uit te zetten", aldus het Egyptische persbureau. De Libiërs zijn onder bewaking gebleven tot zij uit Colombo vertrokken. KANSAS CITY (SP) - James Lane Buckley wil toch maar liever de populaire Conservatieve senator van de staat New York blijven dan als spelbreker optreden in de tweekamp tussen Ford en Reagan. Buckley zal zich niet beschikbaar stellen als presidentskandidaat en keert daarmee voor zichzelf de dreiging af, dat de Newyorkse afdeling van de Republikeinse partij in november alles zal doen om zijn kans tot herverkiezing als senator de grond in te boren. Howard Baker: goede kans Russische kosmonauten voelen zich eenzaam MOSKOU (SP) - De Russische kosmonauten Wolynow en Zjolo- bow zijn vandaag aan hun zevende week in de ruimte begonnen. Zij maken het lichamelijk uitstekend, maar volgens het Sowjet- regeringsblad Izwestia beginnen zij psychische problemen te krijgen. De kosmonauten hebben last van "gebrek aan prikkels", zegt het blad. Ondanks jarenlange training op dit punt reageert het menselijke organisme nog steeds merkwaar dig op het eenzame verblijf in de ruimte. Een kosmonaut neemt het weinige dat er waar te nemen valt, heel intens in zich op en daarbij on dergaan de "drempelwaarden" van de zintuigen veranderingen: hij wordt erg gevoelig voor luchtjes, geluiden, temperatuurswisselin gen. Een symptoom van de psychische verandering is volgens de Izwestia hun grotere behoefte aan contact zij vragen het grondstation steeds vaker om nieuwtjes van de aarde. Er is nu begonnen met een dage lijkse portie muzikale verstrooiing voor het tweetal. Een van de doelen van de Russi sche ruimtereis is vermoedelijk verbetering van het duurrecord in de ruimte, 84 dagen door drie astronauten van het Skylab- programma. Het langste Russische ruimteverblijf is 63 dagen. Gandhi krijgt fiat regering NIEUW DELHI (AP) - Het Indiase parlement heeft de regering van premier Indira Gandhi gisteren opnieuw voor een jaar het recht ge geven politieke gevangenen vast te houden zonder hen in staat van be schuldiging te stellen. De parlementaire goedkeuring van het wetsvoorstel stond al bij voor baat vast. De congrespartij van me vrouw Gandhi heeft een tweederde meerderheid, in de wetgevende huizen, bovendien wordt de hui dige wetgevende zitting geboycot door vier niet-communistische op positiepartijen uit protest tegen het door mevrouw Gandhi gevoerde beleid. En wederom is president Gerald Ford in deze bittere verkiezings strijd een goudhaantje. Want de plotselinge intrede van senator Buckley in de strijd tussen Ford en Reagan, zoals die vorige week werd aangekondigd, had de president grote schade kunnen doen en hem misschien hebben kunnen breken. Buckley zei dan wel dat hij een "compromis-kandidaat" wilde zijn, maar hij was duidelijk naar voren geschoven door kringen, die op zijn zachtst gezegd meer naar Reagan dan naar Ford oogden. De opzet hiervan: Buckley moest zoveel stemmen van beide kandidaten af troggelen, dat bij een eerste stem ming geen beslissing zou vallen. Misschien had de Ford-aanhang wel gelijk dat dit in eerste instantie Reagan meer stemmen zou gaan kosten dan de president. Maar de laatste zou toch zoveel van zijn to tale greep verliezen, dat ook hij niet bij een eerste poging over de streep zou komen. Bij een tweede stem ming zou dan een groot aantal spij tige Ford-stemmers, dat door het resultaat van de voorverkiezing^n aan de president was gebonden, de vrijheid krijgen om alsnog naar Reagan over te lopen. Buckley is teruggetreden, de vlieger is dus niet opgegaan, 's Middags was de be slissing van Buckley bekend ge worden. Gisteravond kwam hij plotseling voor het front van de conventie met de opening: "Mijn naam is Jimmy Buckley en ik wil meedoen aan de verkiezingen voor de Senaat". Daarna mocht hij zijn collega Howard Baker als feestre denaar van de avond introduceren. Ruckleshaus, toonbeeld van zui verheid omdat hij als onderminis ter van jutitie weigerde Waterga- teaanklager Archibald Cox te onts laan toen deze Nixon achter de broek zat. Dan een vrouw - maar zou Jerry Ford dat echt durven? Nee toch? - en dat is Anne Arm strong, Amerikaans ambassadrice in Londen. En de vijfde? Ja, nog steeds Ronald Reagan als die ge woon Ford is verslagen. Een gebaar "om de eenheid in de partij te de monstreren". Maar Reagans campagneleider John P. Sears heeft zondag op nieuw verklaard dat Reagan er ge- wooon niet over piekert om deze knieval te maken. Nog duidelijker was Reagans vrouw Nancy, die gis teravond op de televisie met com mentator Walter Chronkite om honderd dollar wilde wedden dat haar man nooit bijrijder van Ford zal worden. Een voorspelling in deze haast car navaleske ontwikkeling binnen de Republikeinse muren blijft echter een slag in de lucht, hoe sterk alles ook in de richting van Howard Ba ker gaat wijzen. t Strijdlustig zwaait Betty Ford .echtgenote van de Amerikaanse president, naar bekenden tijdens de eerste dag van de Republikeinse Conventie in Kansas City. Bevoorradingsroute afgesneden Kandidaat Ook Reagans poging om Ford te dwingen een kandidaat voor het vice-presidentschap aan te wijzen vóór nij zelf in veilige haven ligt is, zoals bekend, in een voorberei dingscommissie mislukt. En het ziet er niet naar uit, dat de voltallige conventie voor Reagans aandrang vanavond zal bezwijken. Maar zelfs al zou Ford wel worden gedwongen man en paard te noe men, dan lijkt het er nu niet meer op, dat hij daarmee een "running mate" moet presenteren, die een dermate lastig blok aan zijn been wordt als de overhaaste keuze van de als een linkse losbol be schouwde Richard Schweiker dat voor Ronald Reagan is geworden. De president heeft stilzwijgend de naar Watergate riekende John Connally laten vallen, hoewel deze waarschijnlijk de meest bekwame politicus was, die Ford als mede bestuurder in zijn achterhoofd had. Uit het rijtje van zestien mogelijke kanshebbers lijken er nu nog vijf serieuze kandidaten te zijn overge bleven en geen van hen zou als pre sident Ford inderdaad nog tot een voorbarig kleurbekennen zou wor den gedwongen in brede rijen de negatieve reactie kunnen opwek ken van "nee, dan maar in hemels naam liever het wanhoopskoppel Reagan-Schweiker". Baker De eerste in het kwintet, dat Ford uit zijn selectie zou hebben overge houden is senator Howard H. Baker van Tennessee, die gisteravond de "Keynotespeech" uitsprak, een rede met een algemene beginsel verklaring. Het is geen geheim dat de "keynoter" dikwijls ook de kan didaat voor het vice- presidentschap wordt. Howard Baker dus. Een sterke tip. Verder William E. Simon, de scherpzinnige en erg aardige minis ter van financiën en William D. BEIROET (Reuter) - Volgens rechtse radio-uitzendingen is het Syrische leger gisteren de Libanese stad Hammana binnengetrokken, waardoor de bevoorradingsroute van de linkse Libanezen en de Pa- lestijnen is afgesneden. De falangistische radiozender be richtte het overgaan van Hammana van linkse in rechtse handen en ra dio Amsjit, een ander „rechts" sta tion, sprak van de „bevrijding" van de stad. Een pro-linkse zender in Beiroet maakte evenwelgeen gewag van de aanwezigheid van Syrische solda ten in Hammana, dat gelegen is op 35 kilometer ten oosten van de hoofdstad. Palestijnse kringen spraken het binnentrekken van de Syrische troepen tegen. Als de rechtsen gelijk hebben, dan krijgen de Palestijnse en links- Libanese troepen in de strategische bergsteden Aintoera en Mtein, 30 kilometer ten oosten van Beiroet, geen voorraden meer. Aintoera en Mtein werden eerder dit jaar door linkse troepen ver overd. Zij beheersen de grote weg die de door rechts beheerste kust gebieden verbinden met het door Syrië beheerste Zahle in oost- Libanon, en Damascus. Volgens kranteberichten in Beiroet heeft de commandant van de vre desmacht van de Arabische Liga, generaal-majoor Mohammed Has san Ghoneim, afzonderlijke ge sprekken gevoerd met PLO-leider Jasser Arafat en falangistische lei ders over het beeindigen van de vijandelijkheden in de bergen. Als Mtein en Aintoera inderdaad in rechtse handen zijn, zou het vol gende doelwit van de rechtsen de luchthaven van Beiroet kunnen zijn. Zij bevindt zich in linkse han den. maar zij is gesloten vanwege de rechtse beschietingen. Een Palestijnse leider in Libanon heeft gepleit voor „algemene mobi lisatie" van de 400.000 Palestijnen in Libanon, omdat rechtse troepen een groot offensief tegen Pales tijnse stellingen in de bergen ten noordoosten van Beiroet zouden hebben ontketend. De Libanese progressieve radio heeft gisteravond bekendgemaakt dat een aantal officieren en man schappen van het „leger van Ara bisch Libanon, samengesteld uit dissidente onderdelen van het Li banese leger en bondgenoten van de linkse en Palestijnse strijd krachten, is aangehouden naar aan leiding van een poging tot muiterij. In het bericht worden twee officie ren met name genoemd, majoor Boetari en luitenant Sami Abdal- lah. De Libanese minister van binnen landse zaken en leider van de rechtse nationale liberale partij, Camille Chamoen, heeft gisteren verklaard dat Libanon geen enkele topconferentie of Arabische confe rentie zal accepteren, zolang de ge vechten op zijn grondgebied voort duren. „De»°alestijnen moeten zich terug trekken uit alle posities die zij in nemen en moeten terugkeren naar hun kampen. Pas dan zouden wij bereid zijn mee te doen aan een eventuele Arabische topconferen tie", zei Chamoen na afloop van een onderhoud met president Soelei- man Franjieh. President Franjieh heeft gisteren gepleit voor een „algemene wapen stilstand" en een „politiek be stand" om zijn opvolger Sarkis in staat te stellen „de fundamenten te leggen voor een nieuw bestel." „Ik doe een beroep op alle partijen in Libanon een politiek bestand in acht te nemen om de gekozen pre sident in de gelegenheid te stellen de grondslagen te leggen voor een nieuw staatsbestel", zei de op zijn stuk staande christelijke president in een nationale radiotoespraak. „Op basis van dat bestand zou een algemene wapenstilstand geres pecteerd moeten worden", zei hij. Spionage in Zwitserland door hoge officier De voormalige brigadegene raal van de Zwitserse luch tafweer, Jean-Louis Jean- maire, die wordt verdacht van spionage voor de Sow jet-Uhie. BERN (DPA/AP) - De voor malige brigade-generaal van de Zwitserse luchtafweer, Jean-Louis Jeanmaire, is on der verdenking van spionage voor de Sowjet Unie gearres teerd, zo heeft het ministerie van justitie in Bern gisteren meegedeeld. Hij wordt ervan beschuldigd aan leden van de Sowjetrussi- sche ambassade in Bern mili taire inlichtingen en beschei den geleverd te hebben. Jeanmaire is in januari 1976 gepensioneerd. Nadere bij zonderheden wil het minister hangende het onderzoek niet geven. Of de Sowjet-diplomaten, die ervan worden verdacht bij de zaak betrokken te zijn, nog in Zwitserland zijn, is niet be kend. Dè militaire attaché van de Sowjet-ambassade, Wladimir Pronine, zei tegen een ver slaggever, dat hij van de zaak niets afwist. Zes jaar geleden was de am bassade ook al betrokken bij een spionage-zaak. Toen wer den twee Sowjet-diplomaten uitgewezen. Tornado De justitie in het Westduitse Karlsruhe heeft gisteren be vestigd dat de 32-jarige Belg Valerian Kuzniak in West- Duitsland is gearresteerd on der verdenking de plannen voor het jachtvliegtuig voor meervoudige doeleinden MRC A Tornado aan een ooste lijke geheime dienst te hebben willen verkopen. Kuzniak werd gearresteerd toen hij een koffer met docu menten over het vliegtuig wilde overhandigen aan een derde persoon. Voor de do cumenten en verdere leveran ties zouden hem ongeveer 20 miljoen Mark zijn geboden. De rechter heeft volgens de Westduitse officier van justitie in Karlsruhe al op 30 juli een arrestatiebevel tegen Valerian Kuzniak uitgevaardigd we gens sterke verdenking van landverraad en spionage. Het onderzoek heeft tot dus ver ook bewijzen aan het licht gebracht dat de MRCA- documenten ook aan een oos telijke handelmaatschappij zijn aangeboden voor een be drag van 7,5 miljoen Mark. Als verkoper voor Kuzniak zou hierbij de 36-jarige West duitse hoofdfrequent- ingenieur Manfred Knüfel- mann zijn opgetreden. Tegen Knüfelmann was op 6 augus tus een arrestatiebevel we gens spionage uitgevaardigd. Wat het bij Kuzniak in beslag genomen materiaal waard is kan nog niet worden gezegd. De justitie zegt nog geen ope ning van zaken te hebben ge geven om het onderzoek niet te bemoeilijken en betreurt dat dit nu gevaar loopt door de "onvoorzichtige publikatie in het blad Die Welt" dit wee- keidne. Dat blijkt uit het arti kel zelf. aldus de justitie. KAAPSTAD (AFP) - De Zuidafri- kaanse politie heeft gisteren traan gas gebruikt om ongeveer 700 de monstrerende studenten van de kleurlingen-universiteit van Kaap stad en leerlingen van de middel bare school van Belleville, een kleurlingenkwartier van Kaapstad, te verspreiden. De betogers hadden zich verzameld bij een rechtbank in Belleveille, waar tien kleurlingen terechtstonden op beschuldiging Ook in een ander kleurlingen- kwartier in Kaapstad, Grassy-Park, betoogden gisteren scholieren, uit solidariteit met de jonge zwarte Af rikanen van Langa, Nvanga en Goegoeletoe, waar zich de afgelo pen week bloedige rellen hebben voorgedaan. In de Kaapprovincie is de situatie gisteren over het algemeen rustig gebleven. Wel zijn in een paar plaatsen pogingen gedaan scholen in brand te steken. Er zijn enige ar restaties verricht. De voorzitter van de vereniging van Afrikaanse onafhankelijke kerken, Mzwandile Magina, is gearresteerd, zo heeft de veiligheidspolitie in de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth meegedeeld. Redenen voor zijn ar restatie zijn niet opgegeven. Bij het immigratiekantoor van de Zuidafrikaanse ambassade in Rome is gisteravond een bom ont ploft. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor en er was ook slechts weinig schade. Wie de aanslag heeft gepleegd is niet bekend. Namibië (Zuid-West Afrika) zal mogelijk op 31 december 1978 on afhankelijk worden, aldus is giste- i bronnen bij de constitutionele besprekingen die momenteel in Windhoek worden De besprekingen worden gehou den naar aanleiding van een tijds limietvan 31 augustus, gesteld door de Verenigde Naties voor de terug trekking van Zuidafrikaanse troe pen uit Namibië en het houden van vrije verkiezingen in dat gebied.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6