Strengere vuil voor controle op stortplaats ROSMOLEN BOUWT HONDERD FLATS Haast met puinstort Procedure vertraagd i Opknappen Voorgeest inderhaast goedgekeurd Braderie ook vrijdag tot negen uur geopend iINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 LEIDEN - „De provincie oefent zeer sterke druk uit op de ge meente Leidschendam om snel een hinderwetvergunning af te geven voor een puinstortplaats in de Meeslouwerpolder (deel van de Vlietlanden - red.). Dat zei gisteravond het CDA- raadslid Vink, nadat hij eerder op de dag met de provincie had gesproken over een mogelijke oplossing voor de vuilstortpro- blemen van Leiden. „Aan de provincie zal het niet liggen, om in die polder snel mogelijkheden te scheppen", aldus Vink. „De vergunning in het kader van de Verordening Bescherming Landschap en Bodem is inmiddels afgegeven. De hinderwetvergunning nog •niet. Dat moet de gemeente Leidschendam doen. De pro vincie kan de gemeente Leid schendam echter op termijn stellen. Als Leidsehendam niet bereid is om bijvoorbeeld bin nen twee maanden de vergun ning te verlenen, kan de provin cie dat zelf ter hand nemen". En volgens Vink is de provincie vast van plan haast achter de zaak te zetten. PPR/D'66-raadslid Laurens Beijen liet gisteravond duide lijk blijken niet erg enthousiast te ,zijn over die haast van de provincie. „Waarom is het niet mogelijk puin te storten op die plaatsen die in het provinciale puinafvoerplan worden ge noemd. Maar er wordt wel een stortplaats in de Meeslouwer polder voorbereidt, terwijl de Vlietlanden in het hele puinaf voerplan niet worden genoemd. Beijen vroeg wethouder Van Aken wie er met het plan was komen aandragen: de provincie of Rijnland BV? Bovendien vroeg hij zich af of er verbindin gen waren tussen het bedrijf en de provincie. Volgens wethou der Van Aken is het storten van puin in de Vlietlanden een sug gestie die is gedaan van provin ciale zijde. „Wij hebben nooit voorgesteld die plek te benut ten". „In een eerder stadium hebben wij het plan al afgewezen omdat Leiden en Voorschoten in dat geval een aantal kademuren langs de Vliet zouden moeten aanwijzen voor de overslag. Leiden kan daaraan geen me dewerking verlenen en Voor schoten heeft de provincie het zelfde bericht", aldus Van Aken. Dat in afwijking van de oor spronkelijke opzet nu in de Vlietlanden wel puin gestort zal worden schreef de Leidse we thouder toe aan het feit, dat de exploitatie van de zandwinning in het gebied niet is gegaan, zoals men zich had voorgesteld. Misschien is het gebeurd uit economische overwegingen, omdat de provincie deelneemt in Rijnland B.V. Beijen (PPR/D'66) vond dat de Meeslouwerpolder met een unieke vogelstand niet zomaar uit economische motieven ten offer zou moeten vallen aan het puin. Hij kondigde aan contact te zullen opnemen met zijn par tijgenoten in de staten van Zuid-Holland om te informeren wat de plannen precies zijn. LEIDEN - Zowel Van Zijp (CDA/GPV) hebben gistera vond in de Leidse raad laten blijken weinig waardering te -hebben voor de procedure maanden het college van B en W heeft gevolgd bij de verkeers maatregelen rond de afsluiting ^an de Turfmarktbrug. Volgens Van Zijp heeft het college een vertragingstaktiek gevolgd door het uitbrengen van een discussienota. Daardoor was het niet mogelijk de door de Steenstraat-winkeliers zo ge wraakte maatregelen na de proefperiode van drie maande te wijzigen. Houtman (SGP/GPV) suggereerde dat de interpellatievragen van Meijer (PvdA) en Beijen (PPR/D'66) mede waren gesteld om te voorkomen dat B en W snel een beslissing zouden moeten ne- Van Zijp toonde zich een duide lijke voorstander van het alter natief van de Steenstraat- winkeliers: verkeer stad-in via de Steenstraat en stad-uit via de Nieuwe Beestenmarkt en de Beestenmarkt. Het argument, dat door de huidige maatrege len het doorgaande verkeer over de city-ring wordt geleid, was volgens Van Zijp niet erg steekhoudend. „Ik ben er van de week eens een kijkje gaan nemen, maar 7 van de 10 auto's die richting stad rijden, verkie zen toch de moeilijke route-via Beestenmarkt en Steenstraat. Dat het Steenstraat-alternatief in strijd zou zijn met in 1971 ge kozen uitgangspunten op ver keersgebied (de binnenstad zo veel mogelijk vrijhouden van doorgaand verkeer) woog vol gens Van Zijp niet zo zwaar, omdat hier toch slechts sprake is van een tijdelijke maatregel. Tenslotte verweet hij het col lege laksheid met de voorberei ding van bouwplannen voor een nieuwe Turfmarktbrug. „Al in februari.'75 kwam uit een on derzoek naar de constructie van de brug vast te staan, dat herstel niet meer mogelijk was. De voorstellen zijn tot nu toe uit gebleven. Wethouder Waal praat wel veel over bruggen, maar bruggen bouwen gaat hem niet zo goed af', aldus Van Zijp. Wat er gaat gebeuren met de Steenstraat werd gisteravond nog niet beslist. Na een schor sing op verzoek van de PvdA werd besloten de kwestie aan te houden tot de volgende raads vergadering. Punt waarom het gaat is dat B en W alleen ver keersmaatregelen mogen ne men wanneer daarvoor goed keuring is verkregen van de verkeersad viescommissie. Deze commissie heeft zich ech ter uitgesproken voor het alter natief van de Steenstraat- winkeliers. De huidige ver keersmaatregelen kunnen daarom alleen gehandhaafd worden, wanneer de meerder heid van de raad zich daarvoor uitspreekt. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw s raden. Voor meer Leids nieuws pag. 10 ADVERTENTIE DAMESKAPSALON VAN TONGEREN Voor 'n charmant kapsel. Doezastraat 13, telefoon 123666 Levendaal 104, telefoon 123612 Wethouder Van Aken krijgt er flink van langs LEIDEN - Vandaag zal bekeken worden of het mogelijk is om het personeel van Gemeentewer ken, dat toezicht houdt bij de vuilstortplaats Roomburg uit te breiden, zodat er een strengere controle kan worden uitgeoefend op het aange voerde materiaal. Op die manier hoopt men dan te voorkomen, dat nog langer brandbaar afval op de al overvolle stortplaats terecht komt in plaats van in de verbrandingsovens aan de Gabriël Met- zustraat. Die "toezegging deed wethouder Van Aken (Economische Zaken) gisteravond in de Leidse raad na een verhit debat met het CDA- raadslid Vink. k 'Met zon gemeentebestuur zit Endegeest goed zuur" en "Bestu ren is vooruitzien. Dit gaat moei lijk als je bijziende bent" waren de teksten op de spandoeken die gisteravond de publieke tribune in de Leidse raad sierden. Ze flankeerden de pagina uit onze krant van jl. vrijdag waarin de aandacht werd gevestigd op de noden bij Voorgeest. LEIDEN - "Wel verfraaiing van de stad. maar Voorgeest geen behoor lijk bad" klonk het gescandeerd vanaf de publieke tribune in de Leidse raad. Dat gebeurde tijdens een schorsing van de vergadering, waarin de burgemeester aankon digde, dat het voorstel om de pavil joens voor zwakzinnigen Jongens en Meisjes Voorgeest op te knap pen, waarschijnlijk die avond niet meer behandeld zou worden. Immers, het liep tegen tienen, het tijdstip waarop volgens afspraak de interpellatie over de Steenstraat zou beginnen. De verontwaardi ging van de aanwezigen was groot. Verwijzend naar de langdurige dis cussie over de stortplaats Room burg kregen de raadsleden het verwijt: "Jullie praten wel uren over stenen, maar hier gaat het om stuk maar direct te behandelen, ook al omdat er binnen de raad geen bezwaren tegen zouden be staan. Zijn partijgenoot Höppener merkte op dat de huidige toestand in Voorgeest niet te handhaven is en dat de renovatie snel ter hand genomen zal moeten worden. Over igens vond hij dat het maar een uit erst sobere renovatie was. "Een duidelijke vorm van noodherstel. want nog steeds blijven er slaap kamers met tien of meer bedden", aldus Höppener, die overleg met ouders en pupillen bepleitte over een zo passend mogelijke huisves ting. Dat overleg werd later door wethouder Oosterman toegezegd. Nadat CPN-er Hoeven nog zijn blijdschap had geuit over het feit dat de twee miljoen nu beschikbaar komt en de raad het voorstel met algemene stemmen had aanvaard, klonk er vanaf de publieke tribune een klaterend applaus op. De laatste verweet de wethouder een "ontaktisch, onhandig en on bekwaam beleid". "Ik stel de we thouder in gebreke", aldus Vink, „omdat er nog steeds brandbaar af val wordt aangevoerd op de start plaats Roomburg. Ik heb het met eigen ogen gezien, en de recente brand is daarvan een overtuigend bewijs." Hij diende dan ook een motie in, waarin de huidige gang van zaken rond Roomburg ontoelaatbaar wordt genoemd en waarin het col lege wordt gesommeerd maatrege len te treffen, zodat na 1 september geen ladingen geheel of gedeelte lijk brandbaar afval meer gestort kunnen worden op Roomburg. Hoewel wethouder Van Aken de motie betitelde als een "open deur", werd de inhoud overgeno men door het college en vervolgens met algemene stemmen door de raad goedgekeurd. Het smeulende politieke vuur kwam gisteravond tot ontbranding bij de beantwoor ding van de interpellatievragen van Vink door Van Aken. Vragen die reeds voor het zomerreces door het CDA waren ingediend. Volgens Van Aken waren alle maatregelen genomen om te voor komen dat er nog brandbaar vuil op Roomburg gestort zou 'kunnen worden. Hij noemde daarbij het overleg met Gemeentewerken en de half mei gestuurde brief aan alle gebruikers van de stortplaats. Vink kwam echter met heel andere feiten op de proppen. "De stortplaats heeft onlangs 24 uur gebrand. Zon der brandbaar afval? Dat is een to taal nieuw natuurverschijnsel", al dus Vink. Volgens een voorzichtige schatting van de CDA-er was hem bij bezoeken aan de stortplaats ge bleken dat bijna 50% van het aan gevoerde afval wel brandbaar is. "Een ambtenaar van provinciale waterstaat taxeerde het percentage zelfs nog hoger". De recente brand woedde volgens Vink in pas aange voerd vuil. De toestand voor de omwonenden is onhoudbaar, en het is een wonder dat er nog geen acties zijn geweest." Vervolgens gaf Vink een overzicht van de aanvoercijfers van Room burg in 1976. Januari: 5000 m3, fe bruari 7000 m3, maart 10.000 m3, april 12.000 m3, mei 14.000 m3, juni 14.000 m3. Vink schrijft de sterke toeneming van de aanvoer toe aan het feit dat er door de aanwezige ambtenaren geen enkele selectie op het aange voerde vuil wordt toegepast. "De ambtenaren die er afgelopen don derdag waren beweerden geen en kele instructie tot selectie te heb ben gehad. Dat de klant dan de goedkoopste manier kiest om zijn vuil kwijt te raken ligt voor de hand" aldus Vink. Het gebrek aan controle zou vol gens het CDA tot gevolg hebben dat de bij de vuilverbranding aan wezige grofvuilschaar (apparaat om grote stukken verbrandbaar vuil te "kraken", zodat het in de verbrandingsovens kan) een deel van de dag niet wordt gebruikt. "Door particulieren wordt er bij de vuilverbranding bijna geen ver- brandbaar vuil aangevoerd. Gevolg is dat de kosten nog hoger worden en de service vermindert." Wethouder Van Aken deelde mee, dat het aanbod voor de grofvuil schaar steeds toeneemt en op het ogenblik ligt tussen de 15 a 20 ton per dag. Hij erkende dat de maxi male capaciteit nog niet bereikt was. Voor het verbranden in de ovens wordt een prijs van 67.35 per ton berekend. Storten kost 20,- per ton. In antwoord op vragen zei de wethouder verder dat voor Roomburg een hinderwetvergun ning bestaat en dat er niet in strijd met provinciale verordeningen wordt gehandeld. De provincie blijft volgens we thouder Van Aken in gebreke bij het creëren van nieuwe stortplaat sen. Dit ondanks het bestaan van een puinafvoerplan en de verzoe ken om nieuwe stortplaatsen van de gemeente Leiden, die met veel puin zit afkomstig van renovatie- gebieden. Naar het oordeel van Vink wordt er op Roomburg in strijd met de voorschriften in de hinderwetvergunning gehandeld. Die schrijven voor dat vuil in ge graven sleuven gestort moet wor den en vervolgens moet worden af gedekt. "Ik vrees dat men zal door gaan totdat de vuilnishoop getooid wordt met eeuwige LEIDEN - Tijdens de braderie die van 26 tot en met 28 augustus op het Vijf Meiplein wordt georganiseerd door de winkeliersvereniging „De Luifelbaan", zullen de winkels op het Vijf Meiplein en het Bevrij dingsplein ook op vrijdag 27 augus tus tot negen uur 's avonds geopend mogen zijn. Met dat besluit ging de Leidse raad in tegen de adviezen van de vakorganisaties. Zij zijn van mening dat het winkelpersoneel te zwaar belast wordt omdat op don derdagavond reeds een koopavond wordt gehouden en de zaterdag een erg vermoeiende dag is. Hoewel CPN-er Hoeven sympathie kon opbrengen voor de initiatieven van de winkeliersvereniging ,.De Luifelbaan" was hij van oordeel dat de braderie gehouden zou moeten worden binnen de bestaande werk tijden. Kritisch was hij ten z van de uitslag van een enquete on der het winkelpersoneel. Een en quête waaruit blijkt dat het meren deel geen bezwaar heeft tegen een extra avondje werken. „De enquête is door de werkgevers gehouden en het had niet het karakter van een geheime stemming". Ook Anne v. d. Zande (PSP) zei voorkeur te hebben voor een en quête door de vakbeweging. „Maar nu de vakbonden zich niet al te ac tief hebben getoond om erachter te komen hoe de mening is van het personeel, kan ik wel akkoord gaan met de ontheffing van de sluitings tijd", aldus de PSP-ster. Wethouder Van Aken erkende dat de basis van de enquête niet ideaal was, maar de tijd ontbrak voor na der overleg met de vakbonden. ..En iets is beter dan niets", aldus Van LEIDEN- In de Merenwijk. schuin tegenover de AMRU-Bank in het winkelcentrum De Kopermolen, wordt een terrasflat gebouwd met ongeveer honderd koopwoningen, waarvan de prijzen variëren van "aldus 81 900 Ruldcn tüt 115 900 gulden. Vink. "Bovendien mag er alleen Pp ;)t'Rane ^r(' vuil worden aangevoerd met auto's b°uvv komen openbare van de reinigingsdienst". "De problemen rond de vuilstort plaats zijn niet van vandaag of gis- teren" repliceerde Van Aken. "We Het pr0Jecl koml lot sland dit ge- gen als een bibliotheek, een zondheidscentrum en enkele kels. zitten er al vele jaren hebben er nu een punt achter gezet ren/die haar dracht (de aankondiging dat Roomburg 1 de Stichting De Rosmo- ïam heeft ontleend de straat, waaraan het gebouw januari 1977 gesloten zal worden - komt te ijggen. Deze stichting red.) omdat we niet langer als de voortgekomen uit de Stichting Ei- verantwoordelijke instantie aan- gen Huis gekeken willen worden. De provin- moet de oplossing bieden. Het stichting De Rosmolen beoogt het- door gedeputeerde Engelsman ge- nomede alternatief op de Maas vlakte is geen aanvaardbare oplos sing voor het probleem", aldus de ïlfde: de stichting werkt - uiter aard - zonder de bedoeling winst te maken en stelt zich ten doel het be vorderen van en het bemiddelen bij wethouder, die constateerde dat er het verkrijgen van woningen in ei- bij de provincie op het ambtelijke gendom door particulieren. Dat vlak duidelijke tegengestelde ningen bestaan. WD-raadslid Van Duijn weinig goede woorden over 1 het betoog van Van Aken. Hij beti telde het als een "gespeelde ontwaardiging, een beschamende stemd bovenge- plek in de had Merenwijk. waar aanvankelijk éen omvangrijk wijkcentrum was ge projecteerd De honderd woningen zijn be- vertoning en het afwentelen verantwoordelijkheid op anderen.' LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten om een bedrag van 30.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van schilderijen- rekken voor het museum "De La kenhal". Dat geld zal worden geput uit het zogenaamde "Rembrandt- fonds", een fonds waarin jaarlijks 5.000 - wordt gestopt voor de aankoop van werken van winnaars van de Rembrandtprijs. Een aantal raadsleden was met die overheve ling niet erg gelukkig. Höppener en Groos (beiden PvdA) vonden dat het geld behouden zou moeten blij ven voor scheppende kunst. "Ik ben tegen het opslaan van kunst in de kelders van De Lakenhal", aldus Groos. Ook Hoeven (CPN) was het daarmee eens. Tenslotte dienden de PvdA-ers Groos, Duivesteijn en Höppener een motie in, waarin het college wordt gevraagd voor de be groting van het volgend jaar te ko men met een voorstel voor de op richting van een Artoteek ("het uit lenen van kunst"). Daarvoor zou het geld van het Rembrandtfonds gebruikt kunnen worden. Boven dien zou de Culturele Raad van Zuid-Holland bereid zijn om een startsubsidie te geven. persoonshuishoudens, alleen staanden, onvolledige gezinnen en bejaarden. Maximaal worden vijf woonlagen op elkaar gebouwd. De verdiepingen lopen trapsgewijs omhoog; daardoor hebben alle wo ningen een groot terras, dat geheel vrij ligt. Vooral de lagere inko mensgroepen komen voor de wo ningen van De Rosmolen in aan merking. De toewijzing ervan ge schiedt in nauw overleg met Bu reau Huisvesting. Als criteria daar voor gelden in ieder geval dat het inkomen van de gegadigde in 1975 niet meer dan 35.000 gulden mag hebben bedragen en dat hij of zij een zekere binding met de ge meente Leiden moet hebben door Toekomstbeeld vanuit de Amrobank Apon-v.d. Berg-Ter Braak-Tromp. er te werken ofte wonen (dan wel in een omliggende gemeente). Wie een woning achterlaat in Leiden heeft voorkeur. Het is zaak voor wie belangstelling voor een woning heeft om zich voor 1 oktober tot de Stichting De Rosmolen (postbus 3002) te wenden. Tot die datum geldt een hypotheekaanbod van de Leidse Spaarbank tegen een rente voet van acht procent. In de kelder van het gebouw wordt, naast de gebruikelijke bergruimten voor fietsen e.d., parkeergelegen heid geschapen voor tenminste vijftig auto's. De bewoners kunnen hiervan gebruik maken, maar ook de bezoekers van de voorzieningen op de begane grond. Zoals de i de Kopermolen: een terrasvormig gebouw, i openbare bibliotheek, die op dit moment nog niet over een ruimte in de Merenwijk beschikt. De moge lijkheid bestaat dat de bibliotheek in de toekomst nog uitbreiding krijgt op de eerste verdieping. Ook op de begane grond komt een ge zondheidscentrum, dat o.a. plaats zal bieden aan twee artsen, een tan darts, kruisverenigingen en maat schappelijk werk. Er is een samenwerkingsverband gevormd dat bestaat uit de Stich ting Interkruis Leiden (wijkverple ging), de Stichting Maatschappe lijk Werk Leiden, de huisartsen- maatschap Groeneveld/Van Leeu wen, de verloskundigen maatschap Olsthoorn/Smit-Bollen/Van der Ven-Lok, tandarts Van Veen, de GG en Gd GD het Hulp- en Advie scentrum Merenwijk. In het gebouw komen verder en- krle winkels en wellicht een sauna. Het staat nog niet vast welke bran ches in de fiat van De Rosmolen een plaats zullen krijgen. Daarover wordt overleg gevoerd met de win keliersvereniging van De kopermo len. Ook de consument krijgt de ge legenheid om zijn wensen kenbaar te maken door middel van een en quêteformulier, dat in een van de komende nummers van het krantje van de Kopermolen zal zijn opge nomen. Ten slotte zal ook de ge meente, i.e. de raadscommissie voor economische aangelegenhe den, een stem hebben in de bran cheverdeling. Architect Van den Berg vertelde dat in de toekomst wellicht een luifel kan worden ge maakt van de Kopermolen naar het gebouw van de Rosmolen zodat het publiek droog kan winkelen Inspraak is er ook voor de toekom stige bewoners van de Rosmolen. Het is de bedoeling dat er een ver eniging van huiseigenaren wordt opgericht, zoals ook bij de Stich ting Eigen Huis is gebeurd. Wan neer de gemeenteraad de grond- transactie heeft goedgekeurd en de nodige beschikkingen uit „Den Haag" binnen zijn, kan de bouw beginnen. In augustus 1978 hoopt men de flat te hebben opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3