Grootse Nederlandse gift aan de Wereldraad Tennistoernooi Katwijk sterk bezet "BETAALD ANTWOORD" STEUNT ANTI-RACISMEFONDS Straks 700 Geref. kerken mogelijk uit oecum synode GEMINI KAMPIOEN jongeren bij stichting onderdak Een prestatie dat ik een gokhol had LEIDSE KANTONRECHTER Leidenaar (25) sloeg man gebroken kaak Besluiten van Leidse raad Echtpaar Mensert 60 jaar getrouwd DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 KAAPSTAD - Een commissie uit de Geref. Oecumenische Synode heeft met 16 tegen 14 stemmen geadviseerd, uit te spreken dat het lidmaatschap van deze synode zich niet verdraagt met dat van de We reldraad van Kerken. Er ligt ook een minderheidsrapport op tafel. Daarin wordt gezegd, dat een lidmaatschap van de Geref. Oe cumenische Synode zowel als van de Wereldraad weliswaar bepaalde problemen kan geven, maar dat niet van onverenigbaarheid kan worden gesproken. Volgens dit rapport biedt het dubbele lidmaat schap een goede gelegenheid om in de Wereldraad gereformeerde standpunten uit te dragen. De Nederlandse afgevaardigde dr. B. Rietveld, bestuurslid van de ge reformeerde synode in ons land, acht het niet ondenkbaar, dat, als de Geref. Oecumenische Synode het principieel-onverenigbaar over het dubbele lidmaatschap uit spreekt, zijn kerken voor het lid maatschap van de GOS zullen be danken. Het meerderheidsrapport stelt voor, een beroep te doen op de be trokken kerken - niet alleen de Ge ref. Kerken in ons land zijn van beide organisaties lid - om hun lidmaatschap van de Wereldraad opnieuw in overweging te nemen. VOETBAL - In de noord- en midden-Amerikaanse zóne van ,de voorronden voor het toernooi cm het wereldkampioenschap voetbal zijn twee wedstrijden gespeeld. Jamaica leed thuis een gevoelige nederlaag tegen Cuba met 3-1 en op Barbados versloeg Barbados buu- reiland Trinidad met 2-1. CRICKET - Het Engelse cricket team, dat 435 runs nodig heeft voor een overwinning op West-Indië in de laatste testwedstrijd te Londen heeft gisteren de tweede innings afgesloten met 43 runs zonder ver lies van wicket. West-Indië ein digde op 687 voor 8 en 182 voor 0. LEIDEN - Postduivenvereniging 'De Reisduif' hield een wedstrijd- vlucht vanaf St. Quentin. In con cours waren 65 duiven. 1) Van Duu- ren, 2-5-8-9-10) Mooten, 4-6) Kop, 3) Scheurwater, 7) Singeling. Ook een vlucht vanaf Breda, met in concours 277 duiven: 1-5-7) Kop, 2) Tolboon, 3-8-9) Singeling, 4) Bouwman, 6) Koster, 10) Strik. En ten slotte een vlucht vanaf St. Dizier met 127 duiven: 1) Van der Dop, 2-9) Mooten, 3) Van Duuren, 4) Van der Kooy, 5) Van Oosten, 6) Van der Hoven, 7) Koster, 8) Kop, 10) De Roode. Postduivenvereniging "De Snel- vlieger" vanaf Essen, met 317 dui ven. 1-2-4-6-7-8) De Lange en Zn. 3) Gijsman, 5-10) Compier, 9) Mon- tanje cmb. En vanaf Ghislain met 134 duiven: 1-2-5-8-9-10) Montanje comb., 3-4-7) Bink. VOORSCHOTEN - Het meisjesju- niorenteam van Gemini-Kangeroes bleek bij de nationale clubkam pioenschappen het beste meisjes team van Nederland te zijn. Na een overduidelijk behaalde eerste plaats in de rayon-competitie, werd aan het einde van het volleybalsei zoen eveneens de titel van het dis trict Zuid-Holland binnengehaald. In de voorronde voor de nationale jeugdfinales werd daarna opnieuw een overtuigend resultaat geboekt, door onder meer het Haagse Ros- well te verslaan. Zelfs in de eind ronde was het team uit Voorscho ten een klasse apart. Geen enkele tegenstander wist tien punten in een set te behalen. Ook de finale tegen VIOS was een bewijs van kracht van het homogene Gemini-Kangeroes. In de andere jeugdgroep, de aspi ranten, boekte het Voorschotense meisjes-aspirantenteam een onge dacht resultaat. Na een enerver ende finale tegen Lyceum 64. werd uiteindelijk de tweede plaats be reikt. GENEVE - De Nederlandse predi kant R. J. van der Veen heeft giste ren het in Geneve vergaderende Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken 260.000 aangeboden voor het program ter bestrijding van het racisme. Hij deed dat als voorzitter van de actiegroep "Be taald Antwoord", die dit bedrag in één jaar vergaarde. Er is 163.000 bij van leden van de Geref. Kerken, die door een "spijtschrift" hun so lidariteit uitdrukten met de zwarte bevolking in Zuid-Afrika, nadat de gereformeerde synode had beslo ten, bijdragen aan het anti- racismefonds niet meer te zullen aanbevelen. Secretaris-generaal dr. Potter reageerde enthousiast op het bedrag: "Een grootse gift voor een grote zaak", zei hij. Het Centraal Comité heeft gistera vond de maatstaven vastgesteld voor bijdragen uit dit fonds, dat per jaar minimaal 300.000 dollar be schikbaar heeft. Ze verschillen vrijwel niet van die waarmee het sinds 1970 werkte. Ook hechtte het zijn goedkeuring aan een reeks aanbevelingen ten behoeve van de rechten van de mens en de godsdienstvrijheid. De commissie "internationale zaken" werd gemachtigd een staflid voor dit werk aan te trekken en een ad viesgroep op te richten. Hun taak zal voornamelijk zijn, kerkelijke leiders en individuele christenen te activeren om in kerk en maat schappij schending van de rechten van de mens te bestrijden. De ker ken zullen in eigen land of gebied nieuwe organen hiervoor in het le ven moeten roepen. Wat de ontwikkelingsbank van de Wereldraad, die in Amersfoort wordt gevestigd, betreft, is de kans groot dat deze geen 5 miljoen dollar hoeft te hebben om zijn werkzaam heden te beginnen, maar 1 miljoen. Alleen het Centraal Comité moet nog zijn goedkeuring daaraan hechten, en die wordt deze week verwacht. Er blijkt nogal wat aarze ling bij de kerken te bestaan om hun geld in de Coöperatie te inves teren zolang deze niet werkelijk als bank is gaan functioneren. De bank heeft tot nu toe 658.000 dollar ont vangen en kreeg nog 600.000 toege zegd. Er ontstond enige opschudding in het Centraal Comité toen bleek dat het geld op het ogenblik nog is on dergebracht bij de Midland Bank in Engeland, een instelling waarmee de Wereldraad zijn relaties, door de toestand in Zuid-Afrika, verbroken heeft. Het bestuur verklaarde haas tig, dat alleen technische redenen overboeking naar een andere bank hebben tegengehouden De vaart zit erin bij Mijnders Meu belen. Na Lisse, Leiden (Lange Gracht) en Sliedrecht, opent het bedrijf op donderdag 19 augustus een vierde vestiging in Zwanen burg, Dennenlaan 53. De receptie wordt gehouden tussen 4 en 6 uur. Uitbreiding is blijkbaar ook het pa rool van Garage Van Berge Hene gouwen aan deHogewoerd, die per 1 augustus Schrijvers' Servicesta tion (Hogewoerd 56-58) heeft over genomen. Meer optimistische geluiden zijn er niet. Wel zijn er opheffingen te melden en wel van koffiebar "The Way Out" aan de Oude Rijn, De Verenigde Internatio Houtbedrij ven BV aan de Zoeterwoudseweg 21, levensmiddelenwinkel v. d. Zwan aan de Koningstraat 5 en het café "Dompy" aan de Pieterskerk- choorsteeg 4. Het Technisch Installatiebureau Ergon Electrics BV tenslotte, is verhuisd van de Uiterste Gracht naar Zoeterwoude-Rijndijk. Staatssecretaris Van Dam ver richt de officiële opening van het complex op de hoek Middel weg IHooglandsekerkchoorsteeg Mr. Zweerts, voorzitter van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, kijkt toe. LEIDEN - Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) heeft gis teren in Leiden de eerste paal ge slagen voor een gebouw van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren aan de Storm Buysings- traat (Morskwartier). Tevens ver richtte de staatssecretaris de offi ciële opening van een tweetal an dere gebouwen van de stichting in de binnenstad. Het gebouw, waarvoor Van Dam de eerste officiële paal sloeg - de paal was voorzien van het wapen en de kleuren van Leiden - zal in de toe komst plaats bieden aan zowel werkende jongeren, studenten, als universitair personeel. Het ge bouw, dat 93 appartementen zal bevatten, is de eerste vrucht van de samenwerking tussen de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, de Stichting Studenten Huisves ting en de universiteit. De huren van de appartementen worden op 200 gulden (kaal) geraamd. Onder- Voor het conserveren van zuid vruchten wordt het uiterst brand bare White Spirits gebruikt. Dat stemt tot nadenken. Erg nuttig, een dagje bij de kantonrechter, je steekt er altijd wel iets op. De chauffeur die een vrachtje van het gevaarlijke spul vervoerde op een vrachtwagen waarvan een wiel er half bijslinger- de, kreeg vijftig gulden boete en drie maanden voorwaardelijke ont zegging van het rijbewijs. Zijn di recteur kreeg duizend gulden boe ten. Duizend gulden, dat is niet mis. Ook dat stemt tot nadenken. In een klasseloze maatschappij zouden di recteur en chauffeur dezelfde straf hebben gehad; in een vroeg- kapitalistisch systeem zou de direc teur niet eens ter sprake zijn geko men: de chauffeur reed met de rotte wagen, hij had uit moeten kijken, hij deed het uit vrije wil. Nu zegt de rechter, de directeur draagt de uit eindelijke verantwoordelijkheid, hem treft de meeste schuld. En de chauffeur die niet meer met het slechte materiaal wilde rijden werd op staande voet ontslagen. Deze maatschappij, het is een chaos. En wat te denken van de uitspraak: Rijnsburgers rijden niet zachtjes. De rechter schrok ervan, dat-ie dat voegstrook van de rijksweg? Vijftig gulden boete werd vooralsnog zijn deel. De persprijs gaat overigens toch wel naar meneer B. Maar liefts tien speelautomaten waren by hem beslag genomen, in een cafetaria dat hij klandestien had opgezet; 23 dubbeltjes, 961 kwartjes en 150 guldens werden in de automaten aangetroffen. "Nou ik wist hele maal niet dat 't een overtreding was. Ga naar Zandvoort, ga naar Noordwijk, ga naar Scheveningen, ga naar Amsterdam. Ik zag daar die grote flipperhallen staan, ik dacht, wat buiten de stad kan, kan ook in de stad. Ik wist helemaal niet dat ik een ver gunning nodig had, anders ging ik niet zoveel geld investeren in die bakken allemaal om ze door de po litie weg te laten halen". In het proces-verbaal stond zo geveer het tegenovergestelde, ge volgd door de trotse uitspraak: 'Toch vind ik het een prestatie dat ik in Leiden een gokhol heb ge had". De modernste automaat had 3200 gulden gekost, er waren twee appa raten van 800 gulden, één van 75C en vier flipperkasten van 1200 gul- meer dank zij de realisering van dit gebouw zullen een kleine zeven honderd jongeren medio 1977 on derdak hebben bij de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Van Dam verrichtte gistermiddag de officiële opening van het ge bouw op de hoek Middelweg/Hoog- landsekerkchoorsteeg. Hij stapte door een papieren bord heen, waarop stond vermeld: huur f 198. Daar moet overigens ongeveer honderd gulden aan servicekosten bij worden opgeteld. Waar weer tegenover staat dat de uiteindelijke huren, na het verkrijgen van loka- ticsubsidie van het rijk, op 139 gul den zullen worden gesteld. Het ge bouw bevat in totaal 39 apparte menten en is sinds mei al bewoond De wijkvereniging Pancras bood de stichting gisteren een plant aan. Als symbool van de vrede, want de vereniging heeft in het verleden nogal kritisch tegen het project aangekeken. Vervolgens mocht de staatssecre taris de officiële opening verrichten van een gebouw in de Waardkerk- steeg, tegenover het gewestelijk arbeidsbureau. Daar bleef hét niet bij: hij onthulde ook een nieuw openbaar toilet op de Herengracht, nabij de Waardkerksteeg. Het bord dat de ingang van dit gebouw be dekte, meldde nog een huur van 223 gulden. Verwacht wordt dat het rijk ook hiervoor lokatiesubsidie zal verlenen. Het complex in de Waar dkerksteeg telt 25 appartementen. De huren zullen (kaal) uiteindelijk tussen de 140 en 150 gulden komen te liggen. Per 1 september kunnen de flats, die al toegewezen zijn, worden bewoond. Ten slotte ging de staatssecretaris, in gezelschap van een groot aantal genodigden, een kijkje nemen bij het in aanbouw zijnde complex aan de Rijnsburgersingel. Dit gebouw zal begin 1977 worden opgeleverd want het ging op een toon van: zo, u bent Rijnsburger, u zult wel weer veel te hard gereden hebben. "Ik wil niet veralgemeni seren", haastte de magistraat zich te herstellen. "Ik woon ook in Rijnsburg overigens". Uit dat laat ste zijn verschillende conclusies te trekken; 't geeft te denken. Voor u het weet gaat denken over in tobben, piekeren, zelfbeklag of wroeging om over staren en dro men maar niet te spreken). De jon geman die een valse naam had op gegeven en de accountant die stap voets gereden had, zullen vast da genlang last hebben van alle ge noemde bevliegingen uit spijt, woede en onmacht. Onder afkeu rend gesis van z'n vriendjes hoorde de jongen het vonnis: 100 gulden voor de valse naam, 25 gulden voor door het rode licht rijden (hij dacht zelf waarschijnlijk dat het niet meer dan een tientje of zo zou kosten). De accountant smeet woedend de deur achter zich dicht en had daarvoor al aangekondigd "met alle genoegen" in cassatie bij de Hoge Raad te gaan; dat is echt heel grappig om te zien. Zou hij werkelijk niet stap voets hebben gereden op de in- DEN HAAG - Tien dagen gevange nisstraf eiste de officier van justitie tegen een 25-jarige isoleerder uit Leiden, die zich in Koudekerk aan den Rijn schuldig had gemaakt aan LEIDEN - DVS hield de tweede viswedstrijd in de Vliet. De vangst was goed: 1087 stuks met een ge wicht van 70.170 gr. De uitslag was: 1. H. v. Loon 72 st (4725 gr), 2. J. v. Loon jr. 66 (4515), 3. J. den Oos 69(3950), 4. F. v.d. Woerd 57(4785), 5. W. v. Berkel 65(3465), 6. P. Teske 61(3725), 7. J Korenhof 48(3210), 8. A. Staphorst 54 (2600), 9. W. v. Loon 53(2640), 10. F. Zandbergen 49(2780). O.A.S.E. viste in het Zijlmeer. Kastanja-13, Van Hillebrand-4, Hillebarand-4, Disseveld-2, H. Hillebrand-5, Tegelaar-2, Van Weber-6, Leuering-2, Meyvogel-1, Dieke-1. H.S.V. viste in het Aarkanaal. Laterveer-41, Laterveer sr-30, Blok-20. Bontje-14. Bontje-14, Van der Linden-13, Boot-10, Lefebre-8, Leuering-12, De Bruin-7. "Hengelsport" viste in het Aarka naal. Uitslag: Verstraten Sr.-42, J. Boef-30, Ver straten Jr.-26, E. v. Houten-26, A. Sinteur-19, R. v. Egmond-21, B. Levahrt-10, T. Blansjaar-11, I. Masurel-14, J. Brouwer-13. mishandeling. Hij zou zich hebben bemoeid met een kwestie, die hem eigenlijk niet aanging. Het slachtof fer. dat als een wat typische figuur bekend staat en daarom wordt ont- zou hebben gereageerd met onvriendelijke opmerking, en een stoel hebben gepakt om te dreigen. De harde klap die verdachte vervolgens zou hebben uitgedeeld brak de kaak van het slachtoffer. "Dat soort optreden en mishandelen, zeker van iemand als het slachtoffer, is ergerlijk", aldus de officier. De rechter besloot de zaak aan te houden om getuigen te horen. LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten: 0 Drs. Gerard J. M. Desar te be noemen tot conrector/plaatsver vangend rector van het Stedelijk Gymnasium Panden aan te kopen aan de Oude Varkenmarkt, Groenhazengracht en Sliksteeg De tarieven van de Stadsgehoor zaal niet te verhogen, in verband met een ministeriele tarievenstop tot 1 januari 1977 Gelden beschikbaar te stellen voor de uitvoering van een uitbrei dingsplan van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening LEIDEN - Het echtpaar Mensert uit de Vivaldistraat 73 was gisteren zestig jaar getrouwd. Reden worden gemaakt. den. Zelf had de gokbaas 110 gul dens en 60 gulden aan kwartjes en dubbeltjes erin gestopt. Toen de officier het hele zaakje verbeurd wilde verklaren, kwam B. in het geweer. Twee "Bingo's" hadden bijna antiquarische waar de. die wilde hij perse bewaren. "Ik weet dat ik schuldig ben geweest, en die andere bakken maar die twee bingo's hebben meer gekost dan de andere bakken bij elkaar. Als die andere bakken allemaal vernietigd worden, daar ben ik strafbaar voor; maar die twee Bin go's komen nooit meer terug. Ik haal de stekkers eraf. ik knap ze he lemaal op. Die zou ik graag willen hebben, daar zult u me een heel ple zier mee doen". Onder de voorwaarde dat ze nooit meer gebruikt zouden kunnen worden, wilde de rechter daar wel aan meewerken. Alles werd ver beurd verklaard, behalve die twee antieke Bingo's. Twee maal vijftig gulden boete benadrukte dat het toch echt wel een ernstige overtre ding was, hoewel de gestrafte op gewekter de zaal verliet, dan hij binnen was gekomen. TOM MAAS. Herbenoemingen LEIDEN -Mr.K J. Cath en mr. W G. Koppelaars zijn bij Koninklijk Besluit herbenoemd tot respectie velijk voorzitter en lid van het col lege van bestuur van de Leidse uni versiteit. Formeel zullen zij zitting hebben tot 1 september 1980. Mr. Cath heeft in het college van be stuur o.m. de portefeuille van al gemene en bestuurlijke zaken, ter wijl mr. Koppelaars het ruimtelijk en bouwbeleid voor zijn rekening neemt. Succes Swift in Schiedam SCHIEDAM - In Schiedam zijn wielerwedstrijden gehouden ten behoeve van slachtoffers van de Italiaanse aardbeving. De Leidse Swift-rennertjes wisten ook daar weer enige suksesjes te boeken. Bij de achtjarigen werd het meisje Arenka Erardus eerste en Jeroen du Pan vierde. Richard Albers werd bij de negenjarigen zesde, terwijl Simon van Weeren in de leeftijdsklasse van tien jaar vierde werd. In de groep van elf jaar werd Paul Albers eerste, John Erardus vierde, Rudi Zomerveld vijfde en Giacomo Belfi tiende. Bij de twaalf jarigen moesten Edward Wijsman en Paul Bekooi genoegen nemen met een negende en tiende plaats. Bij de dertienjarigen was een zesde plaats voor Ron Boeff weggelegd en bij de veertienjarigen een tiende plaats voor John Schrijer. In het clubklassement heeft De Kam pioen uit Scheveningen met 62 punten de leiding, gevolgd door Swift met 60 punten. KATWIJK - Katwijk telt vandaag de dag tweè tennisverenigingen en dat betekent dat er in Katwijk ook twee toernooien worden gehouden. De verwachting was dat het tweede toernooi (de Katwijkse LTV heeft haar toernooi er al opzitten) van de nieuwe vereniging "Zee en Duin", spelend op het vroegere domicilie van de Katwijkse LTV, wel aan merkelijk minder bezet zou zijn. Die verwachting is tot tevreden heid van de bestuurders en leden van "Zee en Duin" gelogenstraft. Er waren, aldus wedstrijdleider Paul Basters, meer inschrijvingen dan we aankonden. Het aantal geaccepteerde inschrijvingen be loopt 320. Daarbij is het opvallend dat het HEB belist sterk bezet mag worden genoemd met het kwartet Copper, winnaar van Noordwijk, Madera, Temminck en Engelen burg, finalist van het toernooi van de Katwijkse LTV. Niet geplaatst werden o.m. Van de Berg. Van der Loo, Brooshooft en Kallenberg. Bij de dames worden Ineke van der Meer en Maureen Meijer in de finale verwacht, met als ernstige bedrei gers Ingrid Siegenthaler, Hanneke Langeveld, Agnes Engelenburg en Tineke Langeveld. Interessant nummer in dit toernooi is het vete- ranenenkelspel Heren, dat door kersverse nationale kampioen bij de veteranen, Jan de Groot, is inge last. Uiteraard is de nationale kam pioen hier no 1 geplaatst met Stoop, Koppelle en J. v.d. Berg als respec tievelijk nummers 2.3 en 4. Ook in C mag de wedstrijdleiding niet kla gen over gebrek aan belangstelling van de gerenommeerde toernoois- pelers. Verdegaal, Van Paridon, Kellerhof en Bakker zijn hier ach tereenvolgend als de kanshebbers aangemerkt. Bij de dames in C zijn Siegenthaler en Vlauw als no 1 en 2 geplaatst. In de reeds gespeelde wedstrijden maakte de Duitser Borges uit Essen de beste indruk. Hij schakelde Asselbergs uit met het verlies van maar een spel, 6-1, 6-0. Veel langer stonden van de Zee Gelevert, Tetemburg - Hasenoot, Koeken - de la Bretonniere op het gravel. Van de Zee klopte Gelevert, 6-4, 1-6, 6-4, Tetenburg was in de derde set tegen Hasenoot onaan tastbaar, 6-4,1-6,6-0 en Koeken was dat evenzo tegen De la Bretonniere, 6-3, 5-7, 6-2. Bij de veteranen boek ten Westenberg en Piet van Pari don twee snelle overwinningen op respectievelijk Tesser, 6-1, 6-0 en Bakker, 6-1, 6-3. De Nationaal veteranenkampioen 1976, Jan de Groot, over zijn tegen standers in het veteranennummer: "Het zal weer met gemakkelijk worden, maar dat kan het toernooi alleen maar aan aantrekkelijkheid doen winnen. Dat het zo sterk bezet is, doet mij uiteraard veel plezier. Niet uit revanche - gevoelens t.o.v. de Katwijkse LTV, die nu als con current zou kunnen worden aan gemerkt. Als het hun goed gaat, gaat het ons hier ook goed. Voor mij is momenteel het meest belangryk, hoe ik mijn net behaalde titel - de tweede, de eerste haalde ik in 1972 - verdedig op deze revanche van de Nationale".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10