Wiersma verliest weer punt Hemmes voor derde maai kansloos tegen Lonk Sanders KNVB wil heropening van gesprek met NOS Vrij spe TOP -amateurs verslaan NEC Tine Zwaan zorgt voor verrassing DE VROET ASSISTEERT ZWARTKRUIS "METS" GEEN VETPOT AFGANG FC AMSTERDAM HANS JANSEN DWINGT DOOR INSTELLING RESPECT AF Studententeam derde in Montevideo PSV derde in Spanje MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT UTECHT - De bijzondere verga dering van het bondsbestuur met de voorzitters van de 37 clubs uit het betaalde voetbal zaterdag in het Congresgebouw in Utrecht, heeft in zoverre zin gehad dat de chaos binnen het betaalde voetbal uit de weg is geruimd en de voetbalbond weer als eenheid de NOS tege moet kan treden in de onder handelingen over het al dan niet uitzenden van rechtstreekse flitsen in het zondagmiddag- programma „Langs de lijn". Zoals bekend bevinden de onder handelingen tussen KNVB en NOS zich in een patstelling. Een week voor het begin van de nieuwe voetbalcompetitie zal de onderhandelings-delegatie bestaande uit Jacques Hogewo- ning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB Ton Zwikstra, de financieel ex- Jo van Marie in nieuwe delegatie pert van de KNVB en de nieuwe man Jo van Marle, de voorzitter van de sectie amateurvoetbal, vanuit de patstelling proberen een opening te vinden. Dat lijkt een moeilijke zaak, want tijdens de persconferentie, die na de vergadering in Utrecht werd gegeven, kon de officiële woordvoerder Jacques Hoge- woning niets zeggen over de nieuwe standpunten, die de KNVB ten opzichte van de NOS zal innemen. Hogewoning zei: „Wij hebben van de vergadering vrij mandaat gekregen. Het eer ste wat we zullen doen is de NOS vragen de onderhandelingen te heropenen. Wat we allemaal naar voren zullen brengen we ten we nog niet. Daar zullen we het voor het zover is, met elkaar ^ïo^wel over hebben". Ton Zwikstra ziet evenals Jacques Hogewoning nog wel mogelijk heden tot een oplossing. Hij zei: „Er is inderdaad sprake van een patstelling. De NOS zegt dat er geen voetbal op de televisie komt als „Langs de lijn" niet in de oude vorm gehandhaafd mag blijven. Ik ben geen goed scha ker, maar wat doen huis-tuin en-keuken-schakers bij een pat stelling? Ze verzetten hier en daar een paar stukken en spelen vervolgens weer verder" Optimisme bij de KNVB dus. Zij het gematigd. Dat optimisme groeide toen Bob Spaak, de .„sportbaas" van de NOS in een radio-uitzending van de NCRV zatermiddag meedeelde dat de NOS graag bereid is om opnieuw te praten. Er zal dus de komende dagen een nieuw gesprek worden gearran geerd en daarbij zal het recht van vrije nieuwsgaring op nieuw ter sprake worden ge steld. Het gesprek dat FBO- voorzitter Guus Couwenberg met Ajax-prases Jaap van Praag op Schiphol had met Bob Spaak en Carel Enkelaar van de NOS zal niet van invloed zijn, want daar distancieerde de vergader ing in Utrecht zich van. r\ 1 SCHEVENINGEN - Voor de zoveelste keer in zijn tenniscarrière stond Fred Hemmes op het kritieke momemt machteloos. Een tergende pijn, die vanuit de lenden omhoog kwam, belette hem zijn kansen te verdedigen in zijn derde achtereenvolgende finale tegen Louk Sanders. De nieuwe bondscoach voor de jeugd liet zich een enkele maal masseren en onderging voor het overige gelaten zijn lot: 1-6,4-6,4-6. Een excuus voor de nederlaag wilde hij niet aanvoqren: „Dat mag geen enkele afbreuk doen aan Louk's zege. Door die rugpijn ben ik wel rustig aan begonnen. Maar het liep gewoon niet Toen het niet lukte, dacht ik dat het beter was iets meer naar het net te gaan. Dat ging niet onaardig, maar de beslissende punten maakte ik toch niet. Daar word je moedeloos van". Hemmes was het duel zonder veel fiducie begonnen. Zaterdagavond had hij van de pijn bijna niet uit zfjn stoel kunnen komen als gevolg van een ongelukkige sprong in de halve finales tegen Wouter Fok. De bles sure veroorzaakte meer pijn dan Hemmes wilde toegeven. De finale van het heren dubbelspel moest hij erdoor staken. Met Sanders ver speelde hij daardoor de titel, die toch al in handen dreigde te raken van Marian Laudin en Wouter Fok. Deze combinatie stond op het mo ment van afbreken namelijk met 2-1 voor in sets en 3-1 in de vierde. Sanders bracht zijn totaal aan toer nooizeges in dit seizoen op zes. Hij speelde er acht. hoofdzakelijk in Nederland Volgend jaar wil hij daar enige verandering in brengen De afgestudeerde econoom: "Ik wil iets meer over de grenzen. Net zoiets eigenlijk als Rolf Thung nu doet. Alleen is Amerika geen to verwoord voor me. Het nationale kampioenschap blijf ik wel spelen. Daar wil ik desnoods nog wel geld op toe geven. Dat is een erezaak voor me" Volgende maand gaat Tine Zwaan - verrassing - Sanders, dit jaar een tikkeltje min der gretig, iets beter zijn kans af wachtend, naar Barcelona, Madrid en Parijs. Hij wacht alleen nog op toestemming van de legerleiding. De wil om in het buitenland geld te verdienen, wordt algemener. Elly Vessies ventileerde haar verlan gens deze week al. Dat zij gisteren verrassend in de finale verloor van Tine Zwaan, zal haar wel niet tot andere gedachten hebben ge bracht. Een nauwelijks geconcen treerde Elly Vessies werd in twee sets (6-4, 7-5) onttroond. Tine Zwaan, in voorgaande jaren op de beslissende momenten vaak ge hinderd door blessures of ziekte, speelde het behendig. Zij weet dat haar tegenstandster graag op tempo speelt. Daarom plaatste ze alles zacht of diep op de backhand van de titelverdedigster. Voor Tine Zwaan was het boven dien een overwinning op de tennis- bond. Zij had geweigerd vorige week in Praag te spelen voor de Eu ropese beker omdat zij dat een slechte voorbereiding voor de "na tionale" vond. De bond schorste haar een week. Elly Appel ging wel en had een bijzonder ongerieflijke week. De terugreis ging zelfs per trein en bus. Tine Zwaan benutte de tijd door te oefenen met Niek Fleury, met wie zij zaterdag boven dien de titel in het gemengd dub belspel won. Elly Vessies zege vierde overigens wel in het dames- dubbel. Samen met Judith Salomé versloeg ze het duo Lautesla- ger/Schaar met 7-5, 6-4. «ttÊÊÈb de derde maal de beker. Fred Hemmes rechtsbleef alweer met lege ROTTERDAM - Interim- bondscoach Jan Zwartkruis heeft Arie de Vroet, de coach van de na tionale amateurselectie, aangesteld aks als assistent. De Vroet zal tij dens de voorbereidingen op de in terlands in de voorronden van het wereldkampioenschap tegen IJs land en Noord-Ierland voor Zwart kruis een aantal wedstrijden be zoeken. Zwartkruis had voor zijn assistent de keus uit Siem Plooyer. Ron Groenewoud en Arie de VRoet Geen voetbal in Zeeland MIDDELBURG - De Voetbalcom petitie van de afdeling Zeeland, die op 4 en 5 september van start zou gaan, is nu reeds twee weken uitgesteld. de aanhoudende droogte heeft de velden in Zeeland dermate aangetast dat er voorlo pig niet op gespeeld kan worden. Op 18 september wordt de zaak opnieuw bekeken. Aan de Nederlandse tennis kampioenschappen behoe ven de spelers en speelsters niet mee te doen omdat het zo'n lucratieve zaak is. Aanvankelijk verkondig den bondsofficials zelfs dat er dit jaar helemaal met om geld werd gespeeld. Later kwamen zij daar op terug onder het mom dat dit op een communicatiestoornis be rustte Maar toen de geld prijzen dan uit de bus kwa men waren de deelnemrs nog meer verontwaardigd dan toen zij van niets wis ten. Herenkampioen Louk Sanders kwam tot een totaal bedrag van uitgerekend 435 gulden en de dameskam pioen Tine Zwaan werd met het kapitale bedrag van 340 gulden verrijkt. En dat in de tenniswereld waar veruit de hoogste prijzen van alle sporten worden betaald. Louk Sanders, die dit seizoen voor 't eerst in allerlei toer nooien aardig wat heeft verdiend: "De nationale wil ik in ieder geval spelen, maar ik vind het juist dat het belangrijkste toernooi van 't jaar zo slecht bedeeld wordt" Tennisleraar Marian Laudin. die zaterdag in een uitste kende partij met 4-6 6-2 6-1 6-4 in de halve finale van Sanders verloor: 'Ik vind het gewoon onredelijk dat er zo weinig wordt betaald. Het meedoen aan de natio nale kost me op die manier duizenden guldens. Ik moet voordien gewoon enige toer nooien spelen en kan dan geen les geven en maandag moet ik weer meteen de baan op en dan ben je eigenlijk nog te moe van dit toernooi Overigens kregen beide kam pioenen behalve de wissel beker en het geld nog een kristallen vaasje. AMSTERDAM - Lef heeft-ie genoeg, Hans Jansen. De invaller-benjamin op het Elsevier-toernooi om het wereld kampioenschap dammen is voor geen enkele gevestigde reputatie bevreesd, schuwt geen strijd en prijkt alleen nog door gebrek aan routine (voorlopig) slechts op een gedeelde zevende t/m tiende plaats. Z'n eindklassering zal echter on getwijfeld hoger liggen, daar is hij zelf ook van overtuigd. „Ik acht mezelf net zo sterk als Kuyken en Clerc en zal dus wel op een vijfde, zesde plaats eindigen", oordeelt de Emmenaar met noordelijke nuch terheid. Doorbraak En dat terwijl Hans Jansen (19) ei genlijk dit jaar pas goed doorbrak. Hij was al eens jeugdkampioen en deed het verdienstelijk in allerlei toernooien, maar als het er op aan kwam dan placht hij nogal eens te falen. Zo kwalificeerde h^j zich niet eens voor de halve finales van het kampioenschap van Nederland. Hij kreeg evenwel een keuzeplaats, die hij met furore honoreerde: eerste in z'n groep, wat hem tevens het pre dikaat nationaal meester oplever de.'En in de „nationale" dwong hij met een knappe derde plaats achter Wiersma en Clerc definitief erken ning af. Risico's De definitieve sprong naar de we- reld(sub)top lijkt niet veraf meer. Jansens spel is nog steeds in ont wikkeling en daarbij kent hij geen verliesangst. Zoals hij ook zaterdag in de negende ronde tegen Harm Wiersma demonstreerde. De stu dent in de sociologie: „Harm heeft nog volop kans op de titel. Waarom zou ik dan op remise spelen? Nee, kado geven doe ik niets, maar ik wil er wel altijd een mooie partij van maken. Waarom zou ik geen risico's nemen als ik weet dat ik toch geen wereldkampioen word? Daarom ga ik ook tegen de Russen op winst spelen". Jansen heeft door die instelling al respect afgedwongen. Wiersma durfde hem naar aanleiding van z'n enorme aanvalspartij tegen Herme- link in de „nationale" niet al te veel het offensief op te dringen en speelde zelf na een gecompliceerde stelling op terreinwinst. Jansen verweerde zich evenwel zo secuur dat Wiersma kort na de tijdcontrole in z'n vierde verliespunt moest be rusten. Waarna hij tijdens het analyseren weer eens mompelde dat hij het ook tijdens deze partij niet zo zag zitten, dat hij z'n tijd niet goed had verdeeld en dat hij een paar foutjes had gemaakt. Harm: „Of iK erg on zeker ben? Wel, de (remise)partijen tegen Kuyken en Verpoest hebben m'n zelfvertrouwen wel aangetast. Daardoor is ook m'n mening alleen nog maar gesterkt dat de geluksfac tor erg groot is." Hij bedoelde daarmee dat Verpoest tegen Gant- warg interessant speelde en ver loor, dat Kuyken tegeii Tsjegolew vreselijk blunderde, maar dat bei den tegen hem juist na een mini mum aan risico's remiseerden. bedreven dab z'n gerenommeerde opponent. De Amsterdammer buitte de zwaktes van de statische witte stelling met inzicht uit, maar faalde op het beslissende moment. Een simpel terugruiltje was al be slissend geweest. Clerc volgde ech ter een ander plan en werd door een offer verrast, waarna de sensatie uitbleef. Clerc: „Ik dacht dat alles won, had nog vijf minuten voor een zet of zes en wilde nog wat bedenktijd over houden. Vreselijk stom natuur lijk". Allang blij Lefschopper Hans Jansen links) hield Harm Wiersma van de c Moeite Desondanks blijft Hans Jansen in Wiersma geloven. „Harm wordt toch wereldkampioen, ook al speelt hij iets minder overtuigend dan ge bruikelijk. Tsjegolew staat wel een punt voor, maar hij heeft te veel moeite met de zwakkeren. En dat zal hem wel gaan opbreken" Tsjegolew bewees de juistheid van die woorden zaterdag. Toegegeven: Abraham Gendlerman is dè verras sing van dit toernooi. Niemand had vrijwel van deze naar Israël geëmi greerde Russische jood gehoord, maar tijdens z'n internationale de buut heeft hij thans evenveel pun ten als Kuyken, Jansen en Smith, wat niet wegneemt dat z'n capaci teiten niet onbegrensd zijn. Via al lerlei ruiltransacties compenseerde hij het niveauverschil met de oud wereldkampioen, wiens geringe overwicht niet toereikend was voor de winst. Zodat het voor Wiersma toch nog een redelijk goede dag werd. Temeer omdat de nummer drie, Anatoli Gantwarg niet dichterbij kwam. Na een riskante partijopzet, moest er worden gelaveerd en daarin toonde Rob Clerc zich meer Geen fout maakten hoogvlieger Verpoest (na een lang eindspel tegen Nimbi) en titelverdediger Koeperman. Don R. D. Kandane vergat ditmaal eens te blunderen. Hij had tegen de Joegoslaaf Lepsic zelfs winstkansen, maar was allang blij met zijn eerste internationale punt Uitslagen: Marek (Tsj) - Koeperman (Sov) 0-2; Kandane (Sri) - Lepsic (Joe) 1-1; Tsjegolew (Sov) - Gendlerman (Isr) 1-1; Verpoest (Bel)-Nimbi (Congo) 2-0; Gantwarg (Sov) - Clerc (Ned) 1-1; Hisard (Fra)- Smith (Vst) 1-1; Agliardi (Mon) - Zorn (Ita) 0-2; Kuyken (Zwi) - Delhom (Fra) 1-1; Wiersma (Ned) - Jansen (Ned) 1-1. De stand na negen ronden: I. Tsjegolew 15 punten; 2. Wiersma 14; 3. Gantwarg en Verpoest 13; 5. Clerc en Koeperman 12; 7. Jansen, Gendlerman, Smith en Kuyken 11; II. Nimbi 10; 12. Hisard 8; 13. Zorn 7; 14. Delhom 4; 15. Lepsic, Agliardi en Marek 3; 18 Kandane 1 Feyenoord heeft gisteren met 6-0 gewonnen van tweedeklasser Axel. De doelpunten van Feyenoord werden gescoord door Verheyen (3), De Jong, Kreuz en Vreijsen. Sparta versloeg in Rotterdam de Belgische profs van Waregem met 2-0. Meutstege opende de score, waarna Bert Jansen in de 83e mi nuut een toegekende strafschop benutte. Bij Sparta, dat definitief niet meer op Arne Skipper behoeft te rekenen, speelde nieuwe aan winst Leece één helft mee. De an dere Brit, Clarke, werd door scheidsrechter Keizer wegens ruw spel genoteerd. AZ'67 won met 5-0 van eerste di visieclub SW. Kist (2), Nijdam (2) en Nygaard zorgden voor de doel punten. Scheidsrechter Beukman stuurde Merlaar (SW) en Nygaard (AZ) van het veld wegens trappen naar een tegenstander. Eindhoven verloor gisteren met 1-3 van de Belgische club Oosten de. Schapendonk scoorde de enige Eindhovense treffer. FC. Amsterdam is gisteren door eerste divisieclub Cambuur volle dig van het veld geveegd: 6-1. Voor de Friezen scoorden: Haan (2), Kuzmanovic (2), De Groot en Hommes. Van der Merkt tekende voor het enige tegendoelpunt. Amateur-hoofdklasser TOP uit Oss zorgde gisteren voor een grote verrassing door eredivisieclub NEC met 3-1 te verslaan. Van Lok ven en Van de Wiele zorgden voor een snelle voorsprong van TOP, waarna Jan Peters tegenscoorde. Vlak na rust scoorde De Ridder 3-1 NEC kwam er daarna niet meer aan te pas. De Graafschap won gisteren op eigen veld met 1-0 van Birmingham MONTEVIDEO - Zuid-Korea is za terdag in Montevideo wereldkam pioen voetbal voor studenten ge worden. In de finale wonnen de Zuidkoreanen die eerder Neder land uitschakelden met 2-1 van Pa raguay. Bij de rust was de stand 1-0. In de 70ste minuut werd de ont moeting gestaakt, omdat de ploeg uit Paraguay van het veld liep. De Zuidamerikanen waren het niet eens met het feit, dat twee van hun spelers, die protesteerden tegen een aan Zuid-Korea toegekende strafschop, uit het veld waren ge stuurd. Het Nederlandse studentenvoetba lelftal eindigde als derde. Neder land won de wedstrijd om de derde plaats tegen Frankrijk met 2-0. Bij de rust was de stand nog 0-0. De doelpunten werden gemaakt door Kiel (69e minuut) en Dekker (88e minuut). City. Hiddink nam de treffer voor zijn rekening. FC Den Haag heeft gisteravond met 1-1 gelijkgespeeld tegen Heer enveen. Bruinsma scoorde voor Heerenveen en pas tien minuten voor tijd kwam Den Haag via Van Leeuwen op gelijke hoogte. Haarlem heeft gisteren met 1-3 verloren van de Surinaamse kam pioen Robin Hood. Emmanuelson, George en Entingh scoorden voor Robin Hood. Het tegendoelpunt was van Piet van den Berg. LA CORUNA - Landskampioen PSV is gisteren in het internatio nale toernooi van La Coruna als derde geëindigd De Eindhovena ren wonnen het duel om de derde en vierde plaats tegen de kampioen van Uruguai, Penarol, na straf schoppen. Real Madrid, de Spaanse kampioen, won het toernooi door in de finale met 2-0 te winnen van Belo Horizonte uit Brazilië. Belo Horizonte had zaterdag PSV uitgeschakeld voor de finale. De Brazilianen wonnen met 2-0 door doelpunten van de befaamde rechtsbuiten Jairzinho. Real Mad rid plaatste zich voor de finale via een duidelijke 5-2 zege op Penarol. Grote man in dit treffen was Hen- ning Jensen, de man die voor twee-en-een-half gulden van Bo- russia Mönchengladbach werd overgenomen. Hij scoorde twee doelpunten en speelde een uitste kende wedstrijd. De finale tegen Belo Horizonte was van beduidend minder allure. Er werd keihard ge speeld, vooral door de Brazilianen, die de wedstrijd overigens met tien spelers moesten beëindigen, omdat Jairzinho voortijdig uit het veld werd gestuurd. De doelpunten van Madrid kwamen voort uit straf schoppen die door Pirri en Santil- lana werden benut. PSV won het duel om de derde plaats pas na strafschoppen. Lubse bezorgde PSV een voorsprong, maar Penarol kwam vlak voor tijd op 1-1 via Aband. PSV benutte daarna vijf penalty's, Penarol miste er één. Ajax Ajax heeft gisteren in Casablanca een vriendschappelijke wedstrijd tegen Widad Casablanca met 2-1 gewonnen. De Marokkanen namen via Lacheb in de elfde minuut de leiding, maar nog voor rust kwa men de Amsterdammers door een doelpunt van Ruud Geels op ge lijke hoogte. Johan Zuidema stelde in de 74e minuut de zege veilig.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9