LEIDSCH DAGBLAD WET REGELT BEVOLKINGS ONDERZOEK vandaag 1121 EBflKllT Oorlogsschepen moeten weg uit Indische Oceaanl van een eeuwenoud ambacht LEIDSCH DAGBLAD Bruisend afscheid Oegstgeest geeft wel verklaring niet jood MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35012 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NIJMEGEN (ANP) - Er is op het ogenblik een wet in voor bereiding door middel waarvan eisen kunnen worden ge steld aan de organisatie van bevolkingsonderzoeken. Immers, de organisatorische en financiële aspecten van massa-onderzoek moeten niet worden onderschat. .Dit heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid vandaag in Nijmegen verklaard waar hij het beginsignaal gaf voor het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskan ker in de regio Nijmegen. Oud-premier Japan nu officieel beschuldigd TOKIO (Reuter) - Het Open baar Ministerie in Tokio heeft vandaag oud-premier Kakoeei Tanaka officieel ervan be schuldigd een bedrag van 500 miljoen yen (bijna 4,5 miljoen gulden) als steekpenningen van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Lockheed te heb ben aanvaard. De 58-jarige Tanaka was minister-president van juli 1972 tot december 1974. Vo rige maand werd hij aange houden in verband met het omkopingsschandaal dat een politieke crisis in Japan heeft veroorzaakt. Het Openbaar Min sferie deelde mee dat Tanafa '5 twee punten in staat van be schuldiging was gesteW: aan vaarding van steekpenningen van Lockheed en het aanne men van geld in strijd met de wetgeving inzake deviezen en handelscontrole in Japan. Rechtse aanval oost-Libanon BEIROET (AP) - Rechtse christe lijke eenheden zijn vandaag een aanval begonnen op stellingen van Palestijnse verzetsstrijders in de bergen ten oosten van Beiroet. Dit is een ..traditioneel christelijk gebied", dat door de Palestijnen in de loop van de burgeroorlog was veroverd. De christenen vallen aan met be hulp van tanks en pantserwagens. De Palestijnen beantwoordden het vuur met raketten en luchtdoelge schut. Gisteravond is een nieuwe Libi sche gedelegeerde in Beiroet aan gekomen om te helpen trachten een nieuw bestand te' regelen. De be middelaar van de Arabische Liga. dr. Hassan Sabri Choli is terugge keerd naar Cairo voor een gesprek met de sécretaris-generaal van de Arabische Liga. Machmoed Riaad. Vannacht zouden in Beiroet onge veer 90 mensen zijn gedood en 135 gewond. Geen verandering Droog en zonnig. Matige, in de middag tijdelijk vrij krachtige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 13 graden. Maxima onge veer 25 graden, aan de kust enkele graden lager. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 AUGUSTUS Zon op 5.27, onder 20.00 uur. Maan op 22.50, onder 13.33 uur. Hoogwater in Katwijk aan Zee om 6.49 en 19.11 uur, laagwater om 2.48 en 14.59 uur. De bewindsman merkte op dat de bevolking vaak te veel van een be volkingsonderzoek verwacht. „Men vergelijkt het met de tiendui zend kilometer-beurten van de au to, waarbij een slecht werkend on derdeel kan worden vervangen". Hij constateerde, dat het bevol kingsonderzoek waarbij het gaat om een vroegtijdig opsporen van ziekten en afwijkingen, aanvanke lijk vooral gesteund door artsen en later door enthousiaste niet-artsen en pressiegroepen, een grote vlucht heeft genomen. De paradox doet zich voor. aldus de heer Hendriks, dat de artsenwereld zich nu van de grote vlucht wat distancieert, ter wijl de bevolking er juist in toene mende mate om vraagt. Voorwaarden De Wereldgezondheidsorganisatie heeft tien voorwaarden geformu leerd waaraan moet worden vol daan, voordat een bevolkingson derzoek kan worden ingevoerd. Die houden onder meer in, dat de ziekte op grote schaal moet voorkomen en behandelbaar moet zijn, dat de eer ste verschijnselen herkenbaar zijn, dat er bij ontdekking voldoende mogelijkheden zijn voor diagnose en behandeling en dat behandeling een gunstige invloed op het ziekte verloop moet hebben. Maar heel weinig ziekten voldoen volgens staatssecretaris Hendriks aan alle voorwaarden. Kritische onderzoekers rekenen er eigenlijk alleen tuberculose, phenylketonu- rie (een aangeboren stofwisselings ziekte die tot zwakzinnigheid kan leiden) en gehoor- en gezichtstoor nissen bij kinderen toe. Tientallen Vorig jaar heeft de staatssecretaris op aandrang van de Tweede kamer besloten, bevolkingsonderzoeken op baarmoederhalskanker via een subsidie mogelijk te maken indien ze aan bepaalde voorwaarden vol doen. Inmiddels waren er al tiental len plaatselijke en regionale initia tieven bij het ministerie ingediend. Aan de provinciale besturen heeft staatssecretaris Hendriks nu gevraagd, het onderzoek binnen de provincie te organiseren. De voorbereiding van de organisa tie is in volle gang, aldus de heer Hendriks, de laboratoriumcapaci teit (voor het onderzoek van de „uitstrijkjes") wordt geleidelijk groter en er wordt samenwerking gezocht met kruisverenigingen, artsen en ziekenfondsen. Al met al verwacht hij, dat het in de loop van dit en het volgende jaar op de meeste plaatsen tot een georgani seerd bevolkingsonderzoek zal komen. Huis ter Duin bijna 3 jaar dicht voor vergaderingen NOORD WIJK - Hotel Huis ter Duin zal. in verband met bouwacti viteiten. van september volgend jaar tot begin 1980 zijn gesloten voor vergaderingen. "Dit is een moeilijke beslissing ge weest", zegt directeur Eberharter. "We zijn evenwel van mening, dat mensen, die bij ons vergaderen, te veel overlast zouden ondervinden van de bouw". Die nieuwbouw van Huis ter Duin vordert gestaag. Binnen 1977 zal het eerste appartement gereed zijn. Binnenkort wordt een begin ge maakt met de ondergrondse par keergarage en het tweede apparte ment. De nieuwe hotelaccommo datie is begin 1980 klaar. Dan be schikt Huis ter Duin over driehon derdvijftig bedden, diverse restau rants en ruimten voor vergaderin gen. Ook aan de recreatie wordt de nodige aandacht besteed. Zo ko men er een overdekt zwembad, vier tennisbanen, sauna's met solarium, fitness-centrum. bowlingbanen, biljart- en tafeltenniszaal. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 24 augustus 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden De 68 invalide sportmensen, die van 3 tot 11 augustus heb- 1' deelgenomen aan de Olympische Spelen voor ge handicapten in Toronto, trof fen zaterdag bij hun terug komst op Schiphol een brok (h)erkenning aan voor dat gene waar zij jarenlang voor hadden getramd hun sport. Die erkenning voor hun pres taties als zijnde topsport werd geleverd door de belangstel ling van de zijde van de me dia. talloze valide sportmen sen en de aanwezigheid van Prins Claus. Een gezelschap dat niet heen kon om de grootste hoeveelheid medail les die een Nederlandse spor- tafvaardiging in het buiten land ooit heeft gedolven: 45 gouden. 25 zilveren en 16 bronzen plakken. Met deze belangstelling ondergingen velen van de zichtbaar ver moeide sportmensen een schok van herkenning die topsport met zich mee pleegt te brengen. Louk Sanders veroverde voor de derde maal de Neder landse tennistitcl. Het slach- voffer n diens dadendrang werd Fred Hemmes. Voor de derde keer. LEIDEN - Vanochtend bruisti> de champagne in ons bedrijf. Het markeerde het einde van een tijdperk. De laatste loodpagma werd op deze wijze weggewassen Wij zijn volledig naar het foto grafisch zetten overgestapt Een overstap.dieonderdedruk van de economische omstandigheden, moest worden genomen. Een overstap, die intern toch mei gemengde gevoelens is ontvan gen. omdat hij het einde bete kende van een eeuwenóud am. Maar ook een overstap, die naar buitenuit consequenties zal heb ben omdat hij een wijziging met zich meebrengt van het beeld van deze krant. Vandaar dat we hier melding ma ken van dit voor ons zo belang rijke gebeuren. Vandaar ook, da'- weop pagina's 14 en 15 laten zien en lezen wat deze omschakelingen meebrengen Foto Holvast De Leidenaar Harald Punt zag, evenals de andere Neder landse roeiers, geen kans om een medaille te behalen op de wereldkampioenschappen voor lichte roeiers. Rijnsburgsc Boys verloor met 5-' -»n de FC Amsterdam. Opnieuw een dode op een Ne derlands circuit. Maar ook in Oldebroek treurde het pu bliek niet lang. PAGINA'S 9-12. Aantal hartoperaties zal worden opgevoerd PAGINA COLOMBO (Reuter) - Premier Si- rimavo Bandaranaike van Sn Lanka heeft vandaag geeist dat de nieuwe Amerikaanse basis op het eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan wordt ontmanteld. Mevrouw Bandaranaike die in Co lombo de vijfde topconferentie van niet-gebonden landen opende, wil ook dat de Amerikaanse en Russi sche oorlogsschepen in de Indischt Oceaan verdwijnen. Zij stelde de conferentie voor dat de Indische Oceaan tot vredeszone wordt verklaard, vrij van strijd krachten van de grote landen. Ze herinnerde eraan dat de VN zes jaar geleden haar denkbeeld van een vredeszone in de Indische Oceaan steunden. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest is (met Zuid-Beijerland) de enige Zuidhollandse gemeente die bereid is onder bepaalde voor waarden een "niet-jood verklaring" af te geven De Arabische staten hebben enige tijd geleden geëist dat iedere bezoeker van die landen een dergelijke verklaring kan over- li-ggen Het Israel Comité Nederland pro testeerde dit voorjaar fel tegen deze eis Er ging een brief uit aan alle Nederlandse gemeenten met het verzoek een dergelijke - discrimi natoire - verklaring niet af te willen geven. Al in april van dit jaar gaven B. en W. van Oegstgeest te kennen wel een "niet-jood verklaring" te willen geven, mits deze door de aanvrager persoonlijk wordt afge haald. Dit vooral om het vertegen woordigers van bedrijven het mo gelijk te maken Arabische landen te bezoeken. Inmiddels hebben de VVD- en de CD A-fractie zich achter het tandpunt van B. en W. gesteld De PvdA PPR-fractie is tegen de afgifte van de verklaring. Ook de socialistische wethouder Van Belle heeft zich tegen afgifte verklaard. Voorzitter drs. J van Barneveld van het Israël Comité Nederland verklaarde vanmorgen dat aan staande woensdag gepraat wordt over acties tegen, wat hij noemde, "verdachte gemeenten" als Oegst geest. Het is nog niet bekend hoe veel gemeenten in Nederland be reid zijn een "niet-jood verklaring" af te geven. De leiders die aan de conferentie deelnemen. vertegenwoordigen meer dan de helft van de wereldbe- Mevrouw Bandaranaike zei dat en kele leden er hun bezorgdheid over hebben uitgesproken dat de bewe ging haar niet-gebonden karakter dreigt te verliezen, maar. zei ze. "we zijn geen exclusieve club". De premier van Sri Lanka veroor deelde de actie van Israël op het Oegandese vliegveld Entebbe, waarbij gijzelaars werden bevrijd. Het internationale recht was naar haar mening hier geschonden. Zeiler in zee verdronken BERGEN (ANP) - Na een uitvoer ige zoekactie heeft de reddingsboot Ubbo uit Egmond aan Zee van morgen omstreeks vijf uur het stof felijk overschot geborgen van de 26-jarige Wilhelmus Schotten uit Bergen. Hij was gisteren met de 21- jarige Jan Lakeman en de 22-jarige A. Rothier, eveneens beiden uit Be rgen, gaan zeilen Omstreeks zes uur gisteravond kapseisde hun boot enkele kilometers voor de kust voor Schoorl en sloeg het drie tal overboord. Ongeveer twee uur later bereikte de totaal uitgeputte Lakeman zwemmend de kust van Schoorl. terwijl Rothier korte tijd daarna die van Bergen wist te be- DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1