'Gouden Griffel' voor Guus Kuijer möJFEIL Gestolen schilderijen in Den Haag gevonden Tita Telajora MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 Het verhaal dat mijn collega R G van de Frankfurter Allge- meine Zeitung onlangs uit Zwitserland overbriefdeis enerzijds te mooi om niet waar te zijn en anderzijds te aangrij pend om niet verder te voorden verteld Laten we hopen dat hij, ter genoegdoening, ook eens iets uit deze rubriek overneemt, ten gerieve van zijn Duitse lezers. Twee dames wilden in een grote Zwitserse stad nog kort voor sluitingstijd het museum in. De juffrouw aan de kassa keek op de klok en zei dat het te laat was, omdat de tentoonstelling zome- teen gesloten zou worden Enigszins teleurgesteld wend den de beide dames zich weer naar de uitgang, toen zij de uit stalling van prentbriefkaarten ontwaarden, "die door hun bonte kleuren goedmaken wat hen aan grootte ontbreekt" (zoals R.G. terecht opmerktDe dames begaven zich al naar de prentbriefkaarten, toen de juf frouw van de kassa met scherpe stem riep: "Dat mag u niet". De dames, verbaasd, vroegen waarom nietDe juffrouw aan de kassa zei. "Op die ansichten staan de schilderijen die binnen te zien zijn. En die mag u niet zien, omdat u geen entree be taald hebt". Decibellen Konijnen zijn mijn lust en mijn leven: ik heb zelf twee dwergko nijntjes die naar mensenleeftijd omgerekend al zo oud moeten zijn als Willem Drees Sr. en Wil lem Dreesjr.fhet zijn moederen kind). Er zijn steeds twee mo menten waarop ik reikhalzend naar konijnen uitkijk. Het eer ste momemt is als ik op de E-10 in de richting van Amsterdam rijd, s morgens heel vroeg of 's avonds na een uur of zeven, bij de afslag naar rechts naar Amsterdam-Noordwaar langs de snelweg een stukje grasland omzoomd door struiken op die uren tot speelweide van een vijf tal wilde konijnen dient. Van het langssuizende verkeer trek ken zij zich niets aan. Het tweede moment is, als ik op Schiphol land en het toestel naar de slurf taxiet. Er hollen of zitten altijd wel wat konijnen in het gras langs de start- en lan dingsbanen De laatste keer dat ik landde, werd mijn oog aan genaam getroffen door een ko nijn, een reiger en een scholek ster, die zich ongeintimideerd door het lawaai en het impo sante voorkomen van de DC-9 vlak naast de landingsbaan ophielden De conclusie is duidelijk: terwijl de mensen, in Zwanenburg bij voorbeeld stapelgek worden van het aan- en af dreunende vliegtuigverkeertrekken die ren die naar mag worden aan genomen met een veel fijner ge hoororgaan zijn gezegend, zich niets van de decibellen aan Terwijl het voor hen toch nog heel wat gemokkelijker moet zijn een eindje verderop te gaandan voor een aan huis en woningnood gebonden mensen gezin. Het schrijnendst zag ik die de sinteresse en onverschilligheid van de vogelen des velds jegens het straalmotorengeweld van de vliegmachines op het vliegveld van Zagreb geïllustreerd, toen we daar al vaart meerderend over de startbaan redenOp het grasland langs de banen waar zo te zien niets verbouwd werd stonden blijkbaar om de vogels af te schrikken die problemen voor het vliegverkeer zouden kunnen opleveren, om de 200 meter klassieke vogelverschrik kers: aangeklede palen met twee armen en een hoedje op, in het zwart wat geen brullende jumbo die zich met een vaart van honderden kilometers per uur voortrept, vermag, moet de simpele, zwijgende, stilstaande vogelverschrikker voor elkaar zien te krijgen en wie weet met succes. Omdat hij op een mens lijkt. Definitie Joegoslaven zijn heel goede gas theren en Nederlanders zijn uit stekende gasten. NICO SCHEEPMAKER Bekroning Kinderboekenweek AMSTERDAM-Guus Kuijer heeft dit jaar de Gouden Grif fel voor het beste kinderboek gewonnen. 13Een jury oordeelde, dat zijn bij Querido uitgegeven boek, „Met de poppen gooien" in aanmerking komt voor deze jaarlijkse prijs, die woensdag 13 oktober, bij de aanvang van de kinderboekenweek, aan hem zal worden uitgereikt. De 23ste kinderboekenweek heeft als thema „Je eigen taal", aldus een mededeling van de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. Na de uitreiking van de Gouden Griffel zullen ook negen Zilveren Griffels (hiervoor komen ook vertaalde kinder boeken in aanmerking) en de Gouden Penseel" (aanmoedi gingsprijs voor een aankomend illustrator) worden ver deeld. De Zilveren Griffels zijn dit jaar voor Max Bolliger (titel boek: De kleine reus), Jantien Buisman (Kees en. Keetje), Paula Fox (Duvelstoejager op een slavenschip), Lynn Hall (Maak me niet kapot), Russell Hoban (Hoe Tom won van kapitein Najork en Zijn gehuurde sportlingen), Eduard Klein (Severino), Anke de Vries (het geheim van Mories Besjoer), F. K. Waechter en B. Eilert (De kroondie- ven) en Diana Lebacs (Nancho van Bonaire). Lidia Postma is de winnares van de Gouden Penseel voor haar illustraties in de uitgave „Sprookjes en vertellingen van H. C. Ander sen". De bewoner van het nius, een 46- DEN HAAG - De haagse politie jarige Hagenaar zonder beroep en heeft dit weekeinde in een huis aan zijn 44-jarige vrouw, zijn aange- de Naaldwijksestraat in de Resi- houden op verdenking van heling, dentie zestien schilderijen gevon- Tot nu toe hebben zij echter ont- den, afkomstig van een eind 1974 kend iets van de schilderijendief- gepleegde diefstal bij een Haagse stal af te weten. Voor de aanwezig- schilderijenrestaurateur. Ook vond heid van de doeken in het huis kon de politie in het pand een partij aar- het echtpaar geen verklaring ge- dewerk en porselein. De herkomst ven. Wel heeft de man geprobeerd, ervan is nog niet duidelijk toen hy de politie aan zag komen, de schilderijen over het balkon te ^tomda?Ln0rSL7c"Lde 'Sessie bon' wint jazzconcours Laren tuin post had gevat. In totaal zijn eind 1974 bij de schil- HILVERSUM - De Rotterdamse groep Sessie Bon heeft het Larense Jazz derijenrestaurateur veertig doeken Podium concours gewonnen. Deze wedstrijd organiseerde de NOS-radio gestolen met een waarde van en- in het kader van het Internationaal Jazz Festival Laren 1976. Er streden 19 kele honderdduizenden guldens, groepen en-of solisten in vier voorronden en een finale om de zege. De In januari van het vorig jaar zijn er solistenprijs was voor de bassist Ton Rossen van het trio Arnhem en de zestien terug gevonden. De nu op- persprijs ter aanmoediging ging naar de Tilburgse groep Latin Touch De gespoorde schilderijen zijn rond de NOS-radio zal de finale van dit concours in twee delen uitzenden en wel op 42.000 gulden waard. 22 augustus en 5 september in de rubriek „Jazz in actie" MILAAN- Dit zelfportret van Rubens behoort tot de kostbare col lectie tekeningen,die uit de woning van een Italiaanse industrieel na bij Milaan is gestolen Het gaat om meer dan twintig tekeningen van Ribens, Velasquez en Titiaan. die bedoeld waren als studies vooi schilderijen. De waarde van de ge stolen werken wordt geschat op bijna twee m iljoen guldenDe eige naar van de kunstwerken, de 66- jarige AngeloSalawas met vakan tie, toen in zijn villa werd ongebro ken. De dieven haddden eerst de waakhond buiten gerecht gesteld door het dier een verdovend middel toe te dienen. In de levensbeschrijving van Sammy Davis jr. maakten wij mel ding van het feit dat de grote Ame rikaanse showman op 11 septem ber in Amsterdam zou optreden. Dat moet zijn zondag 12 september Het concert is tot stand gekomen door de bemoeiingen van het thea terbureau van Wim Bosman. Galerie Van der Vlist Voorjaarsten toonstelling Gunther Borst (lino's), Fre- derik van Batenburg (grafiek), Jetty Werv (keramiek) en Judith V» Ryksmust burg 28)* We'rkd 10 nam zondag 1-5 glasbui- Galerie Pulchri Studio ;ls en mozaïeken. (Passage 10): Tekeningen en Plastiek van Frits van Eeden en aquarellen van Oudheden (Rapen- Ton Pape -dagelijks, behalve zondag, uur van 10-16.00 uur (t/m 29 augustus). Galerie „Ja", Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling studenten Foto- school Den Haag en studenten Rietvel dacademie Amsterdam. Van 5 t.m 22 Galerie-Bibliotheek. Luifelbaan 1. Wa senaar Tentoonstelling Hannie Bal aquarellen en Cara Waller - schilderijen en etsen Van 17 juli t m 25 aug. Ope ningstijden van de bibliotheek. PANDA EN DE MEESTER FLINKERD Zijn helper schrok misschien nog meer. "H-help'" riep die, een luchtsprong van ontzetting makend. "Er wordt 71 - 133 - 'Zo - bijna klaar", mompelde Knars. "Even dit slot dicht geschoten! Ik kan er niet tegen. Laat me met rust! Ik neem m'n ontslag' doenen Pam is onschadelijk gemaaktDan kunnen we de microdot op ons gemak bekijken". Zwarte Zwier knikte tevreden. Maar op dat moment hoorde hij plotse ling het geluid van versplinterend glas, gevolgd door een knal - en hij keek verbijsterd om. Met die woorden zette hij het op een lopen.de sleutel van Pam'8 boeien achterlatend. "Kom terug.'" riep Zwier hem achterna. "Dat was geen schot, maar een steen die door onze micro-lezer ging! Blijf staan! Geef mij die microdot Maar zijn helper was al te ver weg om hem nog te horen. Vraag uw leverancier een mooie entrecóte met een vet randje. Wrijf de entrecóte op het laat ste moment in oetzout en orofgemalen peper en bak het vlees hoog stens 4 minuten aan elke kant, boven hoog vuur en in ruim hete boter. Bestrijk beide kanten met mosted en laat het vlees nog een minuut aan elke kant bakken, nu boven lager vuur. Neem het vlees uit de pan en houd het warm. Roer een dun papje van 1 eetlepel mosterd en 1 voorverwarmde room. Roer dit papje door de braadboter, meng er een eetlepel Cognac door en giet deze saus over het vlees. Ook kunt u de Cognac op een lepel bo ven de gasvlam voor verwarmen, dan de al coholdampen aanste ken en de brandende Cognac over de entre cóte laten lopen Laat de vlammetjes rustig uit branden en giet dan de saus er over In plaats ook uw leverancier om braden) vragen, dit vlees smaakt meestal wat pittiger dan de hui dige entrecótes en u kunt dit ook gewoon bakken. Reken dan op enkele minuten langere baktijd WINA BORN f MELkX>H, fDP S.CHOOL H E-f WOC)\ 1 Jt/AJOEPEAyy j Z-fAJ P/LM OP l/AiCAAJTIE. 2EU=Ï OoHpoe - J TAPE6EF/ PAT J De avonturen van Join mehe de l'Hópital naar het Orleanser tei/iixt 16 AUGUSTUS 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant - Herhaaldelijk is melding ge maakt van allerlei proefnemin gen in verschillende landen met tramway-wagens, die, in plaats van door paarden te worden ge trokken. door stoom of andere beweegkrachten worden voort gestuwd. In Parijs is Donderdag-ochtend de eerste lijn voor zoodanige wagens - volgens het stelsel van Harding - in gebruik gesteld. Zij loopt van het station Montparnasse over de boulevards Montpar nasse, Port Royal, St.-Marcel en - De "Agence Russe" meldt, dat de beweging ten gunste der Ser viërs in Rusland buitengewoon groote afmetingen aanneemt. De Russische bladen beschou wen den toestand van Servië nog volstrekt niet als wanhopig Giften voor de Serviërs komen in ruime matt binnen. Zóo zou baron Stieglitz anderhalf mil- lioen roebels voor de slachtoffers van den oorlog ter beschikking hebben gesteld. Vijftig jaar geleden: - In de Sowjet-Unie is Nikojan benoemd tot volkscommissaris van Handel, ter vervanging van Kamenef Aan laatstge noemde is geen andere functie aungebodenzoodat hijevenals Zinowjef, van allen invloed in de partij en de regeering is uit gesloten. Van het drieman schap, dat na Lenin's dood het bewind in handen namis thans nog alleen Stalin over. Nikojan die tijdens den burgeroorlog bij Bakoe een groote rol speelde, heeft zijn benoeming blijkbaar te danken aan zijn voortduren- den steun aan de politiek van Stalin. - Een Engelsch blad vertelt van een kruidenier, die door een kat gered is. De mandie boven zijn winkel woonde, werd 's nachts door het dier gered.dat zachtjes zijn gezicht aanraakte. Hij zag toen dat zijn huis in brand stond en vond nog juist tijd om uit het raam te springen. Toen hij een poging deed de kat te redden, bleek het dier al gestikt te zijn Leidse bioscopen LUXOR „Gnzzlv". dag 2.30.7.00* uur. zo 2 15. 4 30 uur enz.. 18 jaar CAMERA "Once upon a time i 4.15 uur Nachtvoorstelling: "Fat City", vr. en za 11.30 uur. 18 jaar LIDO: "skyriders dag 2.30,7.00en 9 15 uur, zo ook 4 45 uur, 18 jaar STUDIO: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4 45 uur, 18 jaar TRIANON: Andre van Duis Pretfïlm", dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4 30 uur, alle leeftijden REX: "Losse zeden in Zwedendag. 7 00 en 9 15 uur, 18 jaar Kindermatinee: "101 Dalmatiërs", za en Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden terdag 13 00 uur (Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13 45-14.30 uur Avond bezoekuur 18 30-19 30 uur Kinderafdeling dage- Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14 45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.)v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15 00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag van 14.15 tot 14 45 uur en 'van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma en do 19 30-20 30 uur in het St Ehsabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 Uur en 14-15 uur. eerste klasse: de gehele dag Annakliniek Klasse afdeling van 13 00-14 30 uur van 18.30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur van 13 00-14.00 uur en 18 30-19 30 uur. Kinderzaal van 13.00-1400 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18 30-19 30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14.15-15.00 uur 18 30-19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de Ogende bezoekuren (alleen voor ou- Maandagt ■rijdag. Zaterdag en zondag 14.45-15r00 uur Bezoek aan ernstige pattenten. Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige niervoor spe ciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderkliniek Dagelijks 15 00-15 45 uur 18 30-19 00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15 00 uur 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas* 13.30- 14.15 en 18 30-19 30 uur, Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15 30 uur alleen voor ouders 18-18.30 'üur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17