O THANS TR EXTRA Tekstvervaardigers tikken de kopy op ponsbanden. teerd. In deze comvuter ziin alle moaeliike lettersdie in een krant worden gebruikt, geprogrammeerd. Er wordt gebruik gemaakt van een systeem tuaartn elke letter wordt belicht en op de film wordt overgebracht, is de hele band afgewerkt, dan wordt de cassette met de film uit de VIP gehaald, ontwikkeld en gedroogdwaarna de tekst is gezet en als een lange st rook het droogapparaat uit komt. Op de plaktafels worden de regels dan, samen met de ko'ppen, die met de hand op een andere computer zijn ingetikt, op het in de lay-out aangegeven formaat gesneden en op een paginagroot vel geplakt. Van zo'n vel wordt een foto-negatief gemaakt, waarvan later op de plaatmakerij een plaat wordt gemaakt, die tenslotte op de pers komt. Dat de krant er de laatste tijd niet zo geweldig uitzag, komt door het gebruik van verschillende platen op de pers, waardoor deze machine niet goed kan worden afgesteld. Dit probleem is verholpennu alle kopij foto grafisch wordt gezet. De correctie verloopt gedeeltelijk Het fotografisch materiaal automatisch, met behulp van de wordt op paginagrote vellen ge- "merger". plakt. Wat gebeurt er precies bij het fotografisch zettenDe op de redaktie verza melde kopij gaat 's morgens, samen met de daar opgestelde lay-out vorm gegeven pagina) naar het technisch bedrijf. Daar krijgt de kopij de code, die voor de computer nodig is, om het werk goed te kunnen uitvoerenAls de tekst gecodeerd is, tikken tekstvervaardigers daar een ponsband van. Die mensen tikken een band, waar uiteraard nog wel eens een foutje in zit, vandaar dat de getikte band direct wordt gecorrigeerd. Er wordt een "print" (afdruk) van gemaakt, die door de correctieafdeling wordt nage keken. De fouten worden verbeterd en weer op een ponsbandje getikt. "De merger" is het apparaat, waarin de niet gecorrigeerde band samen met de band, waarop de regels, die gecofrigeerd zijn, aan de ene kant wordt ingebracht, waarna er de foutloze band aan de andere kant uitkomt. Deze band gaat naar de computerkamer en wordt aan de z.g. VIP gemon- De kopy van de redaktie en de teksten, die op de advertentie- De ponsbanden worden aan de den voorz,en van een computer- computer bevestigd en daar verwerkt tot kranlenregels. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 8 Voer voor taalpuristen is uiteraard het met de omschakeling samenhangende intrede van nieuw vakjargon. Iemand die vroeger handzetter of macbinezetter weid genoemd en nu ponsbanden voorde computer tikt kreeg de naam tekstvervaar diger. De man, die de kopy van de redactie en de advertenties xetklaar maakt, heeft vanzelfsprekend een oodeur Opmakers, die vroeger de regels lood, overeenkomstig de op de redactie samengestelde lay-out tot een pagina bij elkaar brachten, maar die nu de door de computer geproduceerde tekst en koppen met behulp van een veredeld soort stanleymes op het juiste formaat snydt en ze op het paginagroot vel plakt, moetje nu een monteur noemen. De man, die zich met de reproductie van foto's bezig houdt heet een reprograaf* Dat zijn een paar van de namen, die bij de introductie van het nieuwe aysteem hun intrede hebben gedaan. (Jan, productieleider "Ik ben na tuurlijk van het begin af aan bij de zaak betrokken geweest, dus je groeit er geleidelijk in. Maar toch, de eerste machines gingen de deur uit, ik ga 's middags om een uur of vijf naar huis en zie ze daar buiten op het pleintje in de stromende re gen staan. Ik kwam thuis, mijn vrouw zegt: wat ben je stil. Ik had een brok in mijn keel") Omscholing Je kunt oude machines vervangen door nieuwe vruchten van mense lijk vernuft, dat is op zich nog niet zo'n moeilijke zaak maar er bestaat ook nog zo iets als mensen, die zo'n apparaat moeten bedienen, en daar geen ervaring mee hebben. Het woord omscholing valt op zo'n moment en dat is ingewikkelder dan veelal wordt gedacht. Je moet het personeel in gaan lichten, met ze praten en bepalen wie wat wil gaan doen. Maar als dat eenmaal achter de rug is, is de kous nog niet af. Moet iemand die jarenlang ma- chinezetter is geweest en die nu een ander vak heeft gekregen, hetzelfde blijven verdienen. Vroeger was je iemand als typograaf, je verdiende meer dan de doorsnee werknemer. De grafische bonden waren één van de eerste met goede eigen CAO. Het hele systeem van leerling en gezel tot voorman, was daar in opgeno men. Namen als tekstvervaardiger, monteur en reprograaf komen in die CAO niet voor. Hoe moet dat? Bevriezen (Directeur Koopman: "We hebben gekozen voor bevriezen. Niemand gaat financieel achteruit, maar voorlopig ook nog niemand voor uit. De CAO loopt achter, de bon den hebben op deze ontwikkeling ook nog geen antwoord. Het enige waar ze voorlopig bang voor zijn is branchevervaging. De hele finan ciële kant van de zaak moet nog be keken worden") (Jan, productieleider "In een be paald stadium gaatje dat enorm be zighouden Je hebt gekozen -voor het omgooien van het roer. Je men sen moeten worden omgeschoold, iedereen weet ervan. Op een dag loop je door de zetterij en je ziet opeens die gezichten van de jon gens, je ziet ze denken: vallen er ontslagen? Ik wist dat dat niet zou gebeuren. Die afspraak is direct gemaakt. Ie dereen kan in dienst blijven We kiezen voor een natuurlijk verloop. Dat vertel je aan je mensen, maar er blijft een zeker wantrouwen. Lo gisch, die jongens hebben hun ogen ook niet in hun zak. Die zien het overal gebeuren. Het heeft een tijdje geduurd voordat ze het ge loofden. Je gaat ze begeleiden bij de omscholing. Niemand hoefde. We hebben het ze allemaal gevraagd. Voor sommigen hebben we'elders in het bedrijf een baan gevonden. Ik dacht dat we het aardig voor el kaar hadden. En wat ik steeds heb gezegd is uitgekomen: als ze een maal aan het nieuwe hebben gero ken, willen de meesten niet anders meer") (Maarten 29 jaar, handzetter "Ik was twaalf jaar zetter geweest en ik was blij dat ik wat anders kon gaan doen. Ik had het wel gezien. Nu ben ik reprograaf. Fotografie is altijd al een hobby geweest, dus ik ben te vreden"). De eerste fase van de omscholing is achter de rug. Elk personeelslid moet twee nieuwe certificaten ha len, de meesten hebben het eerste in hun zak, het tweede volgt bin nenkort. De eerste mijlpaal is be reikt. Het is maandag 16 augustus geworden en het is gelukt. De laat ste loodpagina is gemaakt. De laat ste machines zullen binnenkort verdwijnen. Op één na, die in het bedrijf bewaard zal worden om de herinnering aan een oud ambacht hoog te houden. Een zwarte dag of een feestdag, niemand kan het zeg gen. Morgen gaat het werk gewoon door, de wonden van de overstap zijn over een paar maanden ge heeld. Volgend jaar weet niemand nog beter. Behalve de meneer van de colaflesjes, want die kijkt verder en denkt al weer aan perfectione ren. Er hangt ons ongetwijfeld nog meer boven het hoofd. We zijn er nog lang niet, want ook de compu ter komt op een dag, buiten op het plein te staan, in de regen. Daar kun je donder opzeggen. De directie van het LD/AD, is in afwachting van de re sultaten bij andere kranten, twee jaar geleden gaan spe len met de gedachte om over te schakelen op fotografisch zetten. Een dergelijk proces is dermate ingrijpend, dat eigenlijk geen werknemer van het bedrijf er om heen kan. Of je je brood nu ver dient op een advertentieaf deling, als directeur, op de zetterjj, als schoonmaker, als ponsbandtypiste, op de correctieafdeling of als ver slaggever je hebt er vroeg of laat allemaal mee te maken. Zoals gezegd, in het begin wordt al leen nog maar binnenskamers ge speeld met de gedachte om het ook "zo" te gaan doen, maar op een dag gaat de staf van het technisch be drijf de deur uit om elders te gaan kijken, hoe die nieuwe methode ftinctioneert en op een andere dag verlaten ze het gebouw om deel te nemen aan cursussen, die een in wijding in het nieuwe systeem tot doel hebben. Als je een tijdje later hoort dat de directie een deskundige heeft aan getrokken, die net aan een bedrijf in Spanje heeft uitgelegd hoe daar op een goedkopere manier flesjes cola gemaakt kunnen worden, haal je niet begrijpend je schouders op. Het vertrouwen in de man wordt al wat groter als duidelijk wordt dat hij een "systeemdeskundige is" en alles van efficiënte bedrijfsvoering afweet en dat het hem helemaal niet uitmaakt of ie nou een systeem be denkt voor een krantenbedrijf of een colafabriek. De waardering stijgt als de eerste vruchten van het werk dat hij en de overige leden van de technische staf hebben bereikt merkbaar worden. VIP De eerste computer is dan al aan de Witte Singel gearriveerd. Een saai en steriel uitziend rechthoekig voorwerp, uitgevoerd in een re cente modetint en luisterend naar de van weinig fantasie van de uit vinder getuigende naam "VIP". Na een ontdekkingsreis langs de mo gelijkheden van dit apparaat, die in de verste verte niet lijkt op de zwar te, oude vertrouwde zetmachine, kunnen de eerste fotopagina's de krant in. De reacties liepen uiteen. (Jo- machinezetter "Het karakter is weg uit de krant. De pagina ziet er kil uit. Het lijkt wel of er een of an der raar vliesje op ligt. Ik kan er moeilijk aan wennen). (Koos opmaker "Veel mooier. Ik kan me niet voorstellen dat er men sen zyn die het lelijk vinden. Als opmaker kun je je fantasie ook veel meer laten gaan. Ik vind het gewel dig") (Jan 56 jaar, productieleider "Het begin was er toen. Het belangrijk ste was nu om de mensen te gaan omscholen. Enthousiast te maken voor het nieuwe systeem. Dan de hele krant langzaam aan over en de periode dat je beide systemen ge bruikt zo kort mogelijk zien te hou den. Als alles achter de rug is, ver der werken om de kwaliteit op te Er was weer een stap gezet en de tijd brak aan, dat iedereen de over schakeling aan den lijve ging on dervinden. De kantine werd 's- middags gebruikt voor het geven van omscholingscursussen. Jo werd tek stvervaardigerKoos mon teur. Er brak een ellendige tijd aan, waarin het technisch bedrijf feite Van elke pagina wordt een nega tief gemaakt, dat op de plaatmakerij wordt overgezet op een plaat, die uiteindelijk op de pers beland. (Henk 28 jaar, eindredacteur "We zijn op het ogenblik bezig aan een woordenboek, waarin alle woorden die de computer verkeerd afbreekt worden opgenomen. Het is een probleem dat bij iedere krant die overschakelt, heeft gespeeld en dat alleen is op te vangen door het pro grammeren van een lijst met die woorden). Er kwam schot in de overschake ling. De stap-voor-stap methode, die werd gevolgd beviel. De magi sche datum kwam in zicht. Maan dag 16 augustus moet het gebeurd zijn. Er werd regelmatig nieuwe apparatuur bezorgd, totdat op een dag alles in huis was en het ruimte probleem ging spelen. De eerste oude zetmachines moesten nu maar eens opgeruimd worden. Karakter weg Lezers Ook de eerste reacties van lezers kwamen binnen. Drukken jullie soms ergens anders tegenwoordig. lijk van twee walletjes at. Er werd zowel in lood als fotografisch gezet, hetgeen een extra belasting voor het personeel betekende, die uiter- wel eens het in de beste fami lies voorkomende onvertogen woord tot gevolg had. "We zitten in een dal" werd er geroepen om de misère aan te duiden. Er moest ge werkt worden met zetmachines. waaraan de afgelopen jaren weinig meer was opgeknapt, want wie gaat een huis verven, dat op korte ter mijn toch het lot van de slopersha mer treft. De ene helft van de krant ziet er zo raar uit. Wat staan er toch een rare afbrekingen aan het eind van een woord.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15