Oudere vrouwen in Nederland zijn meer eman- cipatiebewust dan de jongere Huishoudelijke voorlichting blijft nodig Alles in een dessin Schoonheidskoninginnen voeren de produktie op IPAUET [PALiT Struisvogel politiek Koffie- witmaker bevat geen druppel melk EXTRA Guerlain heeft een nieuw parfum op de markt gebracht "Parure" is de naam. Het is een wat zware geur. die waarschijnlijk in de winter het best tot z'n recht zal komen. De kleinste verpakking van de parfum (7 cc) kost 43,-; de eau de toilette (50 cc) 29,75. Ook Marv Quant heeft een lip stick in potlood-vorm op de markt gebracht. Van Marbert is de spuramenta all day moisturizer op de markt geko men. Een bij het opbrengen wat kleverig aandoende crème, die wel snel intrekt en de huid soepel houdt. Tube kost 19,95 (50 ml). Deze crème is er ook in een kleur en kost dan hetzelfde. Ook in deze se rie een nachtcrème en een bodylo- tion. Huishoudelijke en consumenten voorlichting is nog lange tijd van groot belang. Het werk van de stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande is in de loop der jaren met veel kennis opgebouwd. En het mag dan ook niet zonder meer onmogelijk wor den gemaakt door het inhouden van subsidie. Tot deze slotsom komt het bestuur van de stichting in een nota aan minister Van Ke- menade van onderwijs en weten schappen, die het werk na 1 januari 1977 niet meer wil subsidièren. De nota is uitgebracht om het voorbe staan van de stichting veilig te stel len en om later met alle betrokke nen te komen tot een vernieuwde opzet van de huishoudelijke en consumentenvoorlichting. Met de nota die kortgeleden werd aange boden, wil men de minister er van overtuigen dat voorlichting van groot belang is voor iedereen, die er een huishouding op na houdt. Juist 'in deze tijd met voortdurend sterk stijgende voedingsprijzen is dat geen eenvoudige taak, zo meent de stichting. In de nota aan minister van Kemenade wordt er op gewe zen dat een gebrekkig functione rende huishouding, maatschappe lijke gevolgen kan hebben. Zo ko men er door onhandigheid nog steeds veel ongelukken in huis voor. En rust er op de huisvrouw die mee wil helpen om d*oor de keuze van juiste schoonmaakmid delen het milieu te ontzien een zware verantwoordelijkheid. Ook door andere ingewikkeld gewor den zaken, zoals het budgetteren en de keuze van goede maar ook be taalbare voeding, is het voeren van een huishouding nu zo gecompli ceerd, zo meent de stichting, dat er nu juist meer behoefte aan voor lichting is. HAVANNA - Zelfs de schoonheidskoninginnen dragen niet langer titels of kronen in het gelijkgeschakelde mo derne Cuba. Dit jaar was er geen carnavalskoningin tijdens de traditionele opening. De mooie meisjes zijn er nog wel - maar tegenwoordig zijn ze allemaal gelijkgeschakeld. ter op een natuurlijke lijn. Het haar is zo geknipt dat het lijkt of de wind er tegenaan heeft geblazen. De kleur van de op waaiende lokken is een tint lichter dan het haar van zich zelf is. De shirt-makers van Elmi hebben hun hoofd al gebro ken over de overhemden voor de zomer 1977. Meest opval lend detail uit de grote collec tie is dat de overhemden en pantalons hetzelfde dessin voeren. Op de foto ziet u een voorbeeld van combinaties in ruitjes en strepen. De Parijse couturiers doen niet aan een boycot van Zuid-Afrika. Ze kozen het leer van de daar levende struisvo gel om tassen, laarzen, cein tuurs en andere accessoires van te maken. Deze laarzen en tas zijn gemaakt naar een onfc werp van Andrea Pfister. De wat oudere vrouw in Nederland lijkt meer "emancipatiebewust" dan haar jongere zusters. Dit zou men kunnen afleiden uit het feit dat in Nederland, als enig Europees land, meer vrouwen boven de vij fenvijftig jaar het probleem van de vrouw erg belangrijk vinden dan vrouwen tussen vijfentwintig en vierenvijftig jaar. Overigens wordt in Nederland (en in Denemarken en Engeland evenmin) het probleem van de positie van de vrouw niet als "zeer belangrijk" beschouwd. Slechts elf procent van de Neder landers vindt dit probleem van de vrouw wel zeer belangrijk, tweeën vijftig procent (tegen een Europees gemiddelde van vijftig procent) zegt het belangrijk te vinden, en vierendertig procent ervaart het als "niet erg belangrijk" (tegen een Eu ropees gemiddelde van zeventien procent) Deze cijfers staan te lezen in een nummer over werkgelegen heid van het maandblad Vrouwen en hun belangen. Vrouwen: minder kan sen Het zijn cijfers die gelicht zijn uit de resultaten van een vorig jaar door de Europese commissie gehouden opiniepeiling onder mannen en vrouwen in Europa inzake be paalde problemen van de huidige samenleving. Daaruit bleek ook dat ëén van elke drie personen vindt dat vrouwen "minder kans hebben om iets van hun leven te maken dan mannen." Vooral in Duitsland, Frankrijk en Ierland blijkt deze mening te heersen. Als voornaam ste redenen worden de gezinsta ken, de houding van de mannen en de gewoonten in het bedrijfsleven genoemd. In de landen van de Europese Ge meenschap werkt zeventig procent van de mannen en achtendertig procent van de vrouwen (zesent wintig procent full-time, twaalf procent part-time), Tachtig procent van de werkende gehuwde vrou wen zegt graag een beroep uit te oefenen. Maar iets meer dan zestig procent van de mannen denkt dat hun vrouwen graag willen werken, en slechts iets meer dan vijftig pro cent gaat akkoord met een wer kende echtgenoot. Intussen den ken de vrouwen in ruim zestig pro- cent van de gevallen dat hun man positief reageert. Van de alleenstaande werkende vrouwen wil vijfenzeventig procent doorgaan met de betaalde arbeid. Van de niet werkende gehuwde vrouwen zegt zesenvijftig procent, graag te gaan werken. Maar de mannen denken dat dit percentage maar vijfenveertig procent is, ter wijl zij in slechts zevenentwintig procent van de gevallen werkelijk erachter staan. In Nederland zegt iets meer dan veertig procent van de vrouwen, graag een betaalde be trekking te willen hebben. Luxem burg en Denemarken zijn de enige Europese landen waar dit percen tage nog lager ligt. Bovenaan de lijst staat Italië met zesenzeventig procent werklustige vrouwen. Het aantal mannen dat hun vrouwen graag in betaalde betrekking zou zien, ligt in alle genoemde landen een stuk lager. Koffiewitmakers die ook wel kof- fiewhiteners en koffiecreamers worden genoemd) zijn in vrij korte tijd ingeburgerd geraakt. Wegens het gemak. Als je zelf je koffie altijd zwart drinkt, dan is zo'n witmaker handig voor gasten, die "iets" in hun koffie willenJe hoeft dan niet speciaal koffiemelk voor ze in huis te halen. Mocht u tot de groep mensen horen, die denken dat zo'n witmaker net zoiets is als melkpoeder, dan zit u fout. En als u gelooft dat er minder calorieën inzitten dan in melk. dan hebt uhet ook bij het verkeerde eind. Koffiew it maker wordt gemaakt van melkeiwit. playitaardig vet (metvrijwel uitsluitend verzadigde vetzuren) en suiker. Vitaminen zit ten er niet in, kalk nauwelijks. Een kop koffie met z'n witmaker levert iets meer caloneen dan koffie met gewone koffiemelk. Conclusie: je kunt je dagelijks portie melk dus niet vervangen dooreen witmaker. Wel door magere melkpoeder lost goed op (eerst in het kopje doen,dan al roerend koffie opschenken) en je kunt hem goed gesloten net zo goed bewaren als een witmaker. Blijkbaar is de tijd waarin een plaatselijke schoonheid met een fonkelende kroon in een open auto door de stad gereden, gefêteerd en voor de televisie werd gehaald voorbij. De veranderingen zijn be gonnen na de Cubaanse revolutie van 1959. Camavalskoninginnen ontdekten dat lichaamsmaten niet voldoende waren. Ze moetsen het volk imponeren met revolutionaire Ijver. Het einde van de koningin werd vo rig jaar ingeluid toen de organisato ren van het carnaval het slotfeest, waarop één meisje reageerde, af schaften. Inplaats daarvan verte genwoordigden 28 schoonheden de economische sector of een massa- organisatie. En dit jaar is de rege ring nog verder gegaan en heeft a£ gedaan met titels als Miss Grootin dustrie of Miss Suikerindustrie. De meisjes op de praalwagens waren allemaal gekozen door hun vak bonden. Ongepast Sterallures worden ongepast geacht in een maatschappij die strijdt voor gelijkheid tussen de ge slachten en een einde wil maken aan het "machismo" - het Latijns- Amerikaans gevoel van mannelijke superioriteit. De viering van het carnaval is een diepgewortelde tra ditie in de geschiedenis van Cuba. Het is een kruising van het Spaanse carnaval en het zwarte Driekonin gen, de enige dag waarop negersla ven vrijelijk mochten dansen en feestvieren. Sinds Fidel Castro negentien jaar geleden de macht heeft overgeno men heeft zich een aantal verander ingen voorgedaan. Het carnaval werd verplaatst van februari, een belangrijke maand voor de suike- roogst, naar juli, als de oogst is afge lopen. Castro heeft ook Kerstmis afgeschaft - "een heel poëtische traditie die voor Skandinavië ge schikt is maar niet voor een tro pisch eiland zonder winter." Daarom vinden nu alle feesten plaats in juli, wanneer de meeste Cubanen - en de scholen - met va kantie zijn. Het hoogtepunt is van daag - Cuba's nationale feestdag - wanneer Castro zijn met veel span ning verwachte jaarlijkse redevoer ing houdt. Niettemin verstoorde het twee weken durende carnaval met al zijn dansen en drinken de productiviteit. Drie jaar geleden besliste de regering dat het carna val slechts tijdens de weekeinden zou plaatsvinden om het werkver zuim te verminderen van feestneu zen die van hun slapeloze nachten moesten bijkomen. Het carnaval is nu teruggebracht tot drie weekeinden van onbeperkt feest voor tienduizenden mensen in Havana. Tientallen tijdelijke bars zijn opgetrokken aan de Malecon- boulevard langs de zee. Het bier stroomt rijkelijk in grote kartonnen bekers en honderden politieman nen in uniform en burger zijn aan wezig om vechtpartijen te voorko men. Beschonken mensen worden naar leegstaande scholen vervoerd en mogen daar 's nachts ontnuchte ren. Het dragen van wapenen is streng verboden. De Cubaanse schoonheidskonin ginnen worden op uitbundige volksfeesten gekozen. Of dit pakje nu direct geschikt -is om het korenveld mee in te gaan valt sterk te betwijfelen, maar grappig is het wel. De soepel vallende pofbroek, jakje met poffende lange mouwen en een boothals doen het op een feestje waarschijn lijk erg goed. litres

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13