T opz wemsters tonen geen spoor van oververmoeidheid Geen promotie voor de Nederlandse heren Roeiers in de finales van WK gewogen en te licht bevonden Fantastisch record van Jon Skinner Ondanks zes nationale records Publiek wachtte vergeefs op top atleten KLEINE NEDERLAAG VAN DE ADSPIRANTEN Derks stapt uit BSBY na vragen over reis v. d. Kroft Lotto en supertrio Fanny Meyer tweede LEIDENAAR HARALD PUNT ZESDE PAGINA 10 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 PHILADELPHIA - De Zuidafri- kaanse zwemmer Jon Skinner, die door de apartheidspolitiek van zijn land niet kon deelnemen aan de Olympische Spelen in Mon treal, heef} zaterdagavond in Phi ladelphia het wereldrecord op de 100 meter vrije slag verbeterd. Hij zwom de afstand in de fantasti sche tijd van 49.44 seconden. Daarmee was hij 55/100ste se conde sneller dan Jim Montgom- mery, die in Montreal als eerste onder de magische grens van 50 seconden dook: 49.99. BOEKAREST - Evenmin als een jaar geleden in Sofia heeft de Nederlandse heren zwem ploeg dit weekeinde in Boeka rest promotie kunnen be werkstelligen naar de eerste divisie van de Europa Cup. De Hongaren, vorig jaar uit de a-groep gedegradeerd, lieten met Andras Hargitay, Zoltan Verraszto en Sandor Nagy zo veel talent te water, dat Neder land er ondanks zes nationale recordverbeteringen niet aan te pas kwam: 1. Hongarije 104 pnt., 2. Nederland 91 pnt., 3. Bulgarije 75 pnt., 4. Roemenie 57 pnt., 5. Joegoslavië 52 pnt. De in hoofdzaak op Montreal-gangers steunende herenploeg, gaf overigens opmerkelijk fit partij. René van der Kuil, Ronald Woute- ring en de in het algemene en thousiasme meegesleepte schoolslagzwemmer Ronald Hond deden een aantal bele gen records uit de boeken verdwijnen. Zo pakte René van der Kuil met een tijd van 54.02 het vier jaar oude natio nale record op de 100 meter vrije slag af van de inmiddels allang gestopte Bob Schöut- sen.'Ronald Woutering deed met een tijd van 2.12.99 het zelfde met het belegen record van Roger van Hamburg op de 200 meter wisselslag. Ronald Hond riep zich met een tijd van 1.09.24 weer uit tot alleen heerser op de 100 meter schoolslag en Abdul Karim Ressang bevestigde zijn te ruggekeerde vorm met een verbetering van zijn van vorig jaar daterende record op de 100 meter rugslag: 59.39 tegen 59.83. Het was geheel in de lijn van de verwachtingen, dat er nog twee records vielen, toen de heren de krachten bundel den in de estafettes. Op de 4 x 100 meter vrije slag met ruim twee seconden omlaag tot 3.36.83. Op de 4 x 100 meter wisselslag was het verschil tussen de oude en de nieuwe toptijd (4.02.39) eveneens twee volle seconden. De enige drie overwinningen werden be haald door Henk Elzerman op de 1500 meter vrije slag door René van der Kuil op de 200 meter vrije slag en door de 4 x 200 meter vrije slag estafette ploeg, die met een tijd van 7.53.10 overigens ver verwij derd bleef van de "finaletijd" van de Olympische Spelen (7.42.54). LONDEN - Twee zilveren medaillewinnaars van Montreal waren dit wee keinde bij de zwemwedstrijden om de Europese beker voor dames in Lon- den het slachtoffer van Nederlandse revanchegevoelens. Een geblesseerde Enith Brigitha beslechtte het duel om de (wellicht spoedig aan de orde zijnde) opvolging van Kornelia Ender op de vrije slag-sprint tegen de tweede Oostduitse, Petra Priemer, in haar voordeel. Wijda Mazereeuw, "terug van weg geweest", zwom op de 200 meter schoolslag brutaal bij Marina Oes- jeni^ weg en reduceerde daarmee de Russische voorsprong ten op zichte van de derde keus van Oost-Duitsland tot slechts enkele punten. Voor het feit dat de Sovjet-Unie uiteindelijk toch met een verschil van twee punten (119- 117) zegevierde, droeg Enith Brigi tha enige verantwoordelijkheid. Gehandicapt door een spier- scheurtje in het dijbeen kon zij als slotzwemster van de sluitende 4x100 meter niet snel genoeg over nemen om de in tweede positie lig gende Russische estafette alsnog te achterhalen. De enkele tiende van een seconde, die Enith vetfoor, voorkwamen een zevende Oost duitse zege in evenzo vele Europa Cup-Edities. Een ontwikkeling die menigeen deugd deed. Niet in het minst de Westeuropese landen, waar het minderwaardigheids complex ridicule vormen zou heb ben aangenomen als ook de derde keus uit Oost-Duitsland onvers laanbaar zou zijn gebleken. Overbeladen De Montreal-vertegenwoor aangevuld met de beste va* röpese jeugdzwemka schappen (Agnes Jansen), beslag op de derde plaats achtei de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland en ruim voor Groot-Brittannie, West-Duitsland, Frankrijk, Zwe den en het degraderende Honga rije. Van de vier individuele over winningen die de Nederlandse ploeg behaalde nam Annelies Maas er twee voor haar rekening: 200 en 400 meter vrijeslag. De 16-jarige Wageningse zwemster toonde zich verder met tweede plaatsen op de 200 en 400 meter wisselslag het best in staat haar programma dat door de blessure van Enith Brigitha enigszins overladen was geraakt, naar behoren af te werken. Van alle topzwemsters verloor zij ten op zichte van Montreal het minste ter- Het resultaat van Londen, dat door ploegleidster Wil Storm met tevre- Derde plaats in finale Europa-cup denheid werd geïncasseerd ("Per slot van rekening hebben we dan toch maar de sterkste dames van Vest-Europa"), werpt de vraag op f oij de Olympische Spelen van Tontreal niet meer mogelijk was geweest. Gepraat achteraf natuur lijk. Alhoewel .trainer Hans van de Veen vindt dat nu wel is geble ken dat het zwakke optreden van Wijda Mazereeuw in Montreal al leen te wijten is geweest aan een "rekenfout" (zoals zij toen al in een telegram liet weten) en niet uit on voldoende voorbereiding. „Ze had zich toen nooit moeten richten op Carola Nitschke". De winnende tijd van Wijda nu (2.40,53) was over igens slechter dan de verliezende tijd (2.39,59) van destijds, maar dat dient volgens de ploegleiding ge zien te worden in het kader van "gas terug nemen", dat voqr alle deelnemers gold. "Als er volgend jaar weer Olympische Spelen zou den zijn, zou ik mijn trainings schema op dezelfde manier opzet ten", aldus Hans van de Veen. Overigens is er in de Nederlandse ploeg na de Olympische Spelen geen sprake van uitblazen geweest. Of het moet zijn geweest in Mon treal zelf. En dan nog noodged wongen, omdat na de beëindiging van het zwemprogramma de banen dicht gingen. De dag na terugkomst op Schiphol, lagen Enith Brigitha, Wijda Mazereeuw, Linda Faber, Annelies Maas en Jose Dam en al weer in het water. Een tweedaags trainingskamp in Breda en drie dagen training in Londen zelf, zorgden er voor dat het wedstrijdritme niet verloren ging. De meesten gaan woensdag weer naar school zonder dat ze één dag werkelijk vrij zijn geweest. Va kanties zijn er bij ingeschoten. Een enkeling hoopt tijdens de herfstva kantie nog wat te doen, maar de meerderheid richt zich al weer on het seizoen 1977, waar de Europese kampioenschappen in Nörrkoping het hoogtepunt vormen. In Wage- ningen maakt vader Maas de ge wichten, waaraan dochter straks nog meer explosieve kracht wil ont lenen. Topzwemmen is een bezig heid geworden, die het handjevol beoefenaars het hele jaar bezig houdt. Het eindklassement is als volgt: 1 Sovjet-Unie 119 punten: 2. Oost- Duitsland 117 punten; 3. Nederland 94 1/2 punten; 4. Groot-Brittannië 65 punten; 5. West-Duitsland en Frankrijk 57 punten; 7. Zweden 42 1/2 punten; 8. Hongarije 40 pun ten (degradeert). VIAREGGIOijAARHUUS Door het afzeggen of geivoon niet verschijnen van een groot aantal Olympische kampioenen en wereldrecordhouders wer den de internationale atletie kwedstrijden van Viareggio die als revanche van Montreal waren aangekondigd gedeva lueerd. De ruim 20.000 toe schouwers wachtten vergeefs op de Amerikanen Steve Williams en Dwight Stones, de Olympi sche honderdmeter kampioen Hasely Crawford, hoogspring kampioen Jacek Wszola, de Oe- gandees Akii-Bua en Filbert Bayi, die net als Akii-Bua door de Afrikaanse boycot van de Spelen niet in Montreal startte. Mike Boit verscheen wel en won de 800 meter in 1.45.07, zijn landgenoot Waigwa won de 5000 meter in 13.4829. Olym pisch kampioen Guy Drut won de 110-meter horden, de Ameri kaan Fred Newhouse was de snelste op de 400 meter met 45.11 seconden. De Pool Buciarski sprong met de polsstok over 5.40 meter en de Amerikaan Mac Wilkens iCas onaatastbaar bij het discuswerpen: 6558 me ter Irene Szewinska behaalde een dubbele overwinning bij de dames, de Poolse won de 100 en 400 meter. De Tanzaniaan Bayi liep wel in het Deense Aarhus en won daar, in een overigens matige tijd de 5000 meter in 13.51.88. Beilsch- midt uit de DDR won het hoog springen bij de heren,omdat hij voor zijn 2.20 meter minder sprongen nodig had dan de Amerikaan Kotinek. Dwight Stones werd derde met 2.19 me ter. De Alkmaarse Elly van Beu- zekom zegevierde op twee on- derdelen.zij won het kogelstoten met 12.08 meter en bereikte bij het speerwerpen een afstand van 5132 meter. In het Engelse Coventry won Corrie Konings uit Roosendaal de strijd om de officieuze we reldtitel marathon bij de vete ranen. Zij liep de afstand in 3 uur,4m inuten en 442 seconden Bij de heren won de 41-jarige Brit Eric Austin in 22050,8. In Giethoorn won Roelof Veld de tweede Giethoornse punterloop, die ging over 20 kilometer. Veld finishte met een voorsprong van een halve minuut op Henk Kalf. ALMELO - De Nederlandse aspiranten zwemploeg (jongens en meisjes tot 15 jaar) heeft voor de tweede keer in successie van Frankrijk verloren. Bedroeg het verschil vorig jaar in Parijs nog dertig punten (176-146), in het Almelose zwembad Het Sportpark werd het 143 tegen 151. Een vooruit gang, die vooral op het conto van de jongensselectie kan worden geschre ven. Want moest het verlies vorig jaar worden beperkt door de zwemsters, nu bleven de pupillen van trainer Jan van Schijndel tot de estafettenum mers bij. ZEIST - Frans Derks heeft zater dag met onmiddellijke ingang bedankt als lid van de BSBV, de Belangenvereniging Scheids rechters Betaald Voetbal. De rechtstreekse aanleiding: zijn onder de vlag van de BSBV ge presenteerde persconferentie waarop Leo van der Kroft en diens echtgenote begin juli een reis naar de Olympische Spelen werd aangeboden. Het bestuur van de BSBV, zo liet het zaterdag zijn leden op een bijeenkomst in Zeist weten, was van die actie van Frans Derks onkundig. Derhalve waren destijds ook geen verte genwoordigers van het BSBV- bestuur bij de feestelijke "Montreal-aanbieding" aan Van der Kroft aanwezig. Derks had de benodigde gelden daarvoor van het bedrijfsleven losgepeuterd. BSB V-voorzitter Ben Hoppen brouwer: "We hebben Derks, na dat we er in de kranten van had den vernomen, op 24 juli een brief gezonden waarin we hem om op heldering vroegen. We hadden graag een wederwoord van hem ontvangen, maar hebben dit nimmer gekregen. Zaterdagoch tend verscheen hij evenmin op onze ledenvergadering. 's- Middags. toen we afscheid na men van Van der Kroft, Boosten, Pijper, en ook ikzelf als actief scheidsrechter was uitgeluid, was hij er ook niet. Wel op de technische instructiebijeen komst. Toen al hadden wij als be stuur besloten zijn belangen niet meer te verdedigen". Een aantal scheidsrechters uit het betaalde voetbal stelde zelfs voor Frans Derks als lid van de BSBV te royeren. Dat voorstel kwam of ficieel niet meer aan de orde. Na een gesprek tussen Hoppen brouwer en Derks .besloot de Bredase arbiter de eer aan zich zelf te houden. Derks, in duide lijke bewoordingen: "op klote- brieven reageer ik niet". Vier Nederlandse scheidsrechters zijn aangewezen om wedstrijden te leiden voor de Europa Cups 12 en 3. Jeunesse d'Esch-Frenc Va- ros, een duel uit de Europa Cup voor landskampioenen, wordt geleid door scheidsrechter Jan Beek, geassisteerd door Beuk- man en Bakker. Bohemians- Esbjerg, een wedstrijd uit de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars, is toegewezen aan Berrevoets, met als grensrechters Gans en Tho mas. Voor de Europa Cup 3 fluit Charles Corver, geassisteerd door Ram en Bosman, de wed strijd Inter Milan-Honved. Jan Keizer met als grensrechters Et- tekhoven en Geurts, leidt Braunbergen-Queens Park Ran gers, eveneens een duel voor de Europa Cup 3. DEN HAAG - De winnende cijfers van lotto week 33 zijn2 3 11 21 - 32 - 36 res. getal 20. Het aantal deelnemers aan lotto week 33 bedroeg 670.656, die voor een inleg zorgden van 2.775.798 gulden. Het prijzenbedrag is 1.426.851 gulden. De prijzen zijn: le prijs (incl.) jack pot/ 569.823,-; 2e prijs 131.850,-; 3e prijs 197.776,-; 4e prijs 263.701,-; 5e prijs 263,701,-. Supertrio: 1. Nummer acht (Lex Areta); 2. Nummer vier (Leen d'Aster); 3. Nummer elf (Mac Buitenzorg). Óm- zet 40.759,-. uitbetaling 3821,10. Duitse lotto: De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 2 - 6 - 16 26 30 39. reserve- getal- 7. Spiel 77. De cijfers van "Spiel 77" luiden: 9 - 5-6-2 - 1 - 3- 1(9 56 2 1). VILVOORDE - Fanny Meyer is tij dens de Europese jeugdkampioen schappen waterski in Vilvoorde (Bel.) tweede geworden op het on derdeel schanspringen bij de ad- spiranten. Op hetzelfde onderdeel werd Magda Slot negende. Magda Slot werd op de slalom zevende. Haar zusje Mariette, die bij de ju nioren uitkwam, werd op de sprong achtste, de slalom zesde en in het combinatieklassement vijfde. VILLACH. In de spannende eindstrijd van de wereldkam pioenschappen voor de lichte roeiers zijn de drie Neder landse finalisten niet verder gekomen dan een vierde-', vijfde- en zesde plaats. Een teleurstelling feitelijk omdat medaillekansen in elk der nummers aanwezig leken. De Oostenrijker Haberl zegevierde voor eigen publiek in de skiff, de Fransen prolongeerden, met dezelfde ploeg, hun titel in de vier zonder stuurman en de Duitsers behaalden, met andere roeiers, opnieuw het kampioenschap in de acht. Espersen bezette de tweede plaats, de Fransman Weill veroverde het brons. De winnende tijd was 7 mi nuten en 18 seconden, wat gezien de omstandigheden erg snel was. Harald Punt noteerde 7,32 en werd zesde en laatste. Bij de lichte vier zonder stuurman kwam Het Spaarne in, alweer een ongelooflijk spannende wedstrijd, tot precies dezelfde positie als vorig jaar in Nottingham, de vijfde. De Haarlemmers Schous, Povel, Haverkate en Kuijk startten in hun gloednieuwe kunststoffen boot veelbelovend en gaven de concur- ix .*en geen taftje ruimte. Duizend meter lang leverden de zes ploegen een boord aan boord race, waarna de sterke Noren met een tactische Harald Punt kwam inde finale niet verder dan een zesde plaats. vichtslismiet in de lichte is 72 kg), waar voor Nederland de Leidenaar Harald Punt op het wa ter kwam, was tot de 1000 meter erg spannend. Tussen de zes topskif- feurs was er geen lengte verschil. Geregeld werd de toppositie over genomen. Meevechten De eerste aanvoerder was de Ame rikaan Kecatsky, daarna kwam de Fransman Weill, de slag van de Franse dubbel-vier van Montreal. Haberl nam daarna de eerste plaats van Weill over. Harald Punt ging tot 1500 meter uitstekend mee in het steeds verschuivende veld dat de Nederlander soms als laatste van het zestal kende, maar Punt ook zag meevechten in de kop. Na 1500 me ter echter werden de verschillen ge leidelijk groter. Punt was de eerste die het tempo niet langer kon vol gen. Hij leek de moed op te geven. De Oostenrijker Haberl nam tens lotte in het laatste kwart van de race de eerste plaats definitief, de Deen moeite, want in de eindfase konden zij toch niet beletten, dat de Franse kampioenen van 1975 resoluut voorbij schoven en het wereldgoud in de wacht sleepten (6.29.94). De Noren konden - zij het teleurgesteld nog net het zilver binnenhalen voor de aanstormende Denen. Het Spaarne dat het contact met de kopgroep in de eindfase had verlo ren, verhoogde het tempo nog net op tijd en werden vijfde, gevolgd door de Zweden, die laatste wer den. De jonge combinatie van Orca en Njord met vijf tweede-jaars roeiers en drie derdejaars roeiers leverden de beste Nederlandse prestatie. Na een gewonnen voorwedstrijd plaatsten de roeiers Paulsen, v.d. Mei, Hurkens, van Berkel (allen Or ca), Ebeling, Schaafsma, Klaasen, Louwerens en Dezentje (allen Njord) zich direct voor de finale, waar zij tevens de sterke achten van West-Duitsland, Engeland en Ame rika ontmoetten. Onder stoom Ook deze finale werd een bijzonder spannende. De eerste kilometer werd het snelst door de Ameri kaanse acht afgelegd, met op de tweede plaats gevolgd door Or- ca/Njord. In de tweede helft van de baan raakte de West-Duitse acht echter "onder stoom" en plaatste een onnavolgbare tussensprint, waarop de ploegen geen verweer hadden. De Engelsen volgden wel onmiddellijk, maar konden de Westduitsers niet meer van de zege afhouden (6.05.00), Amerika werd derde. Orca/Njord, gecoached door Frans van Rood en Guus van der Werff verloor in de eindsprint het contact met de Amerikanen en viel zo buiten de medailles. Met "alles of niets halen" bereikte de Neder landse afvaardiging in de acht een fraaie vierde plaats, vóór de ploe gen van Canada en Zweden. Geen medailles dus voor de lichte roeiers, maar ook niet voor de ju nioren, die ondervonden dat de aansluiting met de concurrentie 'té groot geworden is. De jeugdkam pioenschappen werden volledig beheerst door de Oostduitsers, die zeven van de acht nummers in goud omzetten. Het "laatste" nummer, de junioren-achten ging niet naar de D.D.R. maar „bleef in de buurt". De Russen veroverden namelijk na een verschrikkelijk spannende wedstrijd het goud en de Oostduit sers namen het zilver mee naar huis. Junioren De Nederlandse junioren gingen veelal in de halve finales ten onder. De enige Nederlandse ploeg, die wel tot de flnale doordrong, was de dubbel vier zonder stuurman van Ric/Het Spaarne/D.D.S.. In die fi nale, welke gewonnen werd door Oost-Duitsland in een tijd van 4.35.87 moest de Nederlandse com binatie met een zesde en laatste plaats genoegen nemen. De vier met stuurman van Jason, de enige Nederlandse ploeg, die een finale plaats was toegedacht liet zich in de halve eindstrijd pijnlijk verrassen 'door de Engelsen. De kleine finale werd door Jason gewonnen in 5.05.73, voorTsjecho-Slowakije. De tijd van Jason zou in de grote finale een vijfde plaats hebben opgele verd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10