De nacht van de LAATSTE NON UIT VIETNAM 'Ik had nog zoveel willen doen ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1976 k Foto: het drama tische moment (op 6 mei 1937) dat de "Hindenburg" ex plodeert, op het moment dat het luchtschip wilde afmeren op vlieg veld Lakehurst in Amerika. Wat het "Grieks vuur" betekende voor de belagers van het Bizantijnse rijk en de cilinder-revolver van de blanke geluks zoeker voor de Indianen, dat was het Duitse luchtschip in de eerste werel doorlog voor de Engelsen. Een super wapen, waar aanhankelijk nauwelijks verweer tegen mogelijk was. De Zeppe lins, zoals ze ook naar hun ontwerper graaf Zeppelin werden genoemd, gleden 's nachts als zilveren reuzen-sigaren hoog over Engeland heen. Een lint van bomkraters markeerde hun routes. Maar de luchtschepen ble ken na een tijdje toch niet onkwetsbaar te zijn. De pri mitieve tweedekkers van het Royal Flying Corps werden opgefokt om de vlieghoogte van hun viiand te kunnen bereiken en luchtdoelge schut en zoeklichten werden verbeterd. Het resultaat was dat een aantal Zeppelins de Heimat niet meer terugzag. Als laaiende fakkels werden ze naar beneden geschoten. door Robert Schouten. Van die „klapsigaren" maakte de Engelse pers flink wat ophef om het toch wel wat geschokte moreel van de bevolking te verbeteren. Na de grote luchtaanval op 3 september 1916 werd ook een boekje uitgegeven, waarin aan een zekere luite nant William Leefe Robin son een heroïsche rol werd toegeschreven. r Robinson, die tot het Worcester-regiment be hoorde maar was ingedeeld bij het Royal Flying Corps, had een Zeppelin bij Cuffley in de buurt van Enfield in brand geschoten. Het had Zijne Majesteit De Koning dan ook behaagd hem het Victoria-kruis toe te kennen „voor grote dapperheid tegenover de vijand bewe- Of zoals de London Gazette toen meldde: „Hij viel een vijandelijke luchtschip aan onder uiterst moeilijke om standigheden en groot ge vaar, en zond het als een brandend wrak naar de grond. Hij was gedurende meer dan twee uur in de lucht en had tijdens deze vlucht al een ander lucht- schin aaneevallen". Over die Zeppelin-raids moet niet geringschattend worden gedacht, zoals uit een in 1919 gepubliceerd kaartje waarop de bominsla gen in Londen staan aange geven, wel blijkt. Talloze stippen bedekken 't hart van de stad en markeren belangrijke aanvoerwegen. Het officiële rapport over die ■septemberdag, drie jaar daarvoor, zegt "De luch-' taanval werd uitgevoerd door dertien luchtschepen en was dus de zwaarste aan val tot dusver op dit land. De voornaamste strijdtonelen lagen in de oostelijke graaf schappen en de doelen schijnen Londen en zekere industriële centra in de Mid lands te zijn geweest." „De nieuwe maatregelen die zijn genomen voor verduis tering bleken zonder twijfel heel effectief, want de aan vallende luchtschepen tast ten, in plaats van een rechte koers aan te houden, zoals in deraids van 't voorjaar, rond in het duister om een veilige weg naar hun doelen te vin den." „Drie luchtschepen waren slechts in staat de buiten wijken van Londen te berei ken. Een van hen verscheen boven het noordelijk deel om ongeveer twee uur 's nachts, waar het meteen werd Opgepikt door zoe klichten en zwaar werd aan gevallen door luchtdoelge schut en vliegtuigen. Na een paar minuten zag men het luchtschip in brand vliegen en snel naar de aarde vallen. Het wrak, motoren en half verbrande lichamen van de bemanning werden bij Cuf fley gevonden." ,Onze ex perts hopen sommige delen van het frame te kunnen re construeren. De hoeveelheid hout die voor het frame is gebruikt is verrassend groot en zou kunneh wijzen op een gebrek aan aluminium in Duitsland." „De twee andere luchtsche pen die Londen naderden werden door de verdediging verdreven voor ze het cen trum konden bereiken. Een groot aantal bommen werd her en der over Oost- Engeland en de zuid oostelijke graafschappen gestrooid, maar het aantal slachtoffers en de. schade was onbetekenend in ver houding tot het aantal lucht schepen en een groot aantal bommen viel in zee of in af gelegen districten". Te brandbaar "The low down thing", het „gemene ding", zoals de Zeppelin door de Engelsen wel werd genoemd, bleek te langzaam en te brandbaar voor de corlog te zijn. De in 1900 door graaf Zeppelin be gonnen ontwikkeling wordt echter na de vrede-voortge zet. Bij het begin van die oor log waren er al zo'n 1600 rei zen door luchtschepen ge maakt waarbij bijna 40.000 mensen werden vervoerd. Voor de geallieerden die het na de vrede in Duitsland te vertellen hadden reden om Zeppelins als herstelbeta ling te eisen. Ook in Enge land en Amerika worden nu luchtschepen gebouwd en na de eerste oversteek over de Atlantische Oceaan door een Brits luchtschip in 1919 volgt tien jaar later de vlucht om de wereld in twintig da gen van de „Graf Zeppelin" met 60 passagiers aan boord. Acht jaar heeft dit beroemde luchtschip een lijndienst tussen Duitsland en Ame rika onderhouden. Het einde van het luchts'chiptijdperk nadert dan. In 1936 wordt Duitslands super-Zeppelin gebouwd; de "Hindenburg,,. Zo'n 240 meter lang, 40 me ter in doorsnee en met een inhoud van bijna 200.000 m3 waterstofgas. Het grootste en meest luxueuze van de wereld. Men kent het tra gisch einde: na de transat lantische oversteek breekt bij New Yersey door onop gehelderde oorzaak tijdens het ankeren brand uit en binnen enkele seconden verschrompelt de Hinden burg tot een grote vuurbal. Op wonderbaarlijke wijze brengen 62 van 97 passagiers het er levend af. Dertien pas sagiers, 22 bemanningsleden en een toeschouwer vinden de dood. Het luchtschip heeft dan vrijwel afgedaan. Plannen om het geschikt te maken voor het onbrandbare maar twee keer zo zware helium- gas blijven onuitgevoerd. Het vliegtuig komt snel op en in de nieuwe wereldoor log die uitbreekt vervult het luchtschip slechts een be scheiden rol als luchtver- sperring (de zgn. „blimps") of uitkijkpost voor onder zeeboten. Weer plannen Toch zijn er, vooral weer in Duitsland, plannen om luchtschepen voor speciale doeleinden te bouwen. De oliecrisis is daar niet vreemd aan. Men denkt bijvoorbeeld aan zwaar vrachtvervoer over niet al te lange afstan den, waarbij de vluchtduur langer, maar de kosten lager zouden zijn dan per vlieg tuig. Voorlopig blijven het plannen, want de vraag is wie nog zijn geld in lucht schepen durft te steken. v, PELLEVOISIN - Zuster Frangoise, de maakte abrupt een eind aan haar niet laatste Nederlandse missionaris in aflatende zorg voor duizenden oor- Vietnam, die na de val van Saigon als logsgewonden. één van de weinige buitenlanders ach terbleef, heeft afscheid moeten nemen Een ambtenaar deelde haar koeltjes van haar patiënten in het hospitaal mee, dat Vietnam hét voortaan wel van'Ho Tsji Minh-stad. Na veertig jaar zonder buitenlandse hulp kon stellen in Vietnam te hebben gewerkt, werd zij en dat ze daarom binnen drie dagen twee weken geleden met de laatste vij- met de andere missionarissen moest fentwintig buitenlandse missionaris- vertrekken^Protesteren hielp niet en sen het land uitgezet. daarom pakte zuster Frangoise geëmo- Een eenvoudig gestencild briefje, met tiottëerd de hoogst noodzakelijke spul- "het verzoek 's morgens even langs een letjes bij elkaar en. stapte ze met een kantoor van het ministerie van Bin- koffertje dat nog geen tien .kilo woog nenlandse Zaken in Saigon te komen,op het vliegtuig naar Parijs. Precies veertig jaar na dat de ondernemende Limburgse Lies Das sen als zuster Frangoi- se haar intrede deed in het Franse hospitaal- klooster van Tonkin, moest ze het zwaar be proefde Vietnam verla ten en kwam ze dode lijk vermoeid in Frank rijk aan, waar ze werd opgevangen door de zusters van Saint Pau- linn. Uitrusten „Het wordt tijd dat u wat gaat uitrusten", hadden de Viet namese autoriteiten bij haar vertrek .gezegd. En zuster Erangoise die sinds de Viet namese oorlog geen dag vrij heeft gehad, was er ook echt aan toe. Nadat ze in Parijs verslag had uitgebracht aan de generaal-overste van haar congregatie, reisde ze deze week naar Pellevoisin, een schilderachtig dorpje ten .zuiden van de Loire, om er bij haar eigen zusters in het klooster van de Dominica-* te gaad logeren. Het leek een ideaal oord om hier al het oorlogsgeweld te vergeten. In de door linde bomen omzoomde dorps straat heerst een serene rust. Het klooster van de Domini canessen, gehuisvest in een oud kasteel midden in een park aan de rand van goud- golvende korenvelden, is gemakkelijk te vinden. Over de weidse binnenplaats klinkt vanachter de vensters, met gehaakte kanten gordij nen, geroezemoes en gerin kel van bestek en borden. Voordat wij aanbellen doet de moeder-overste, in wit ha bijt, al open. „Komt u voor zuster Frangoise? Dat zal ze wel prettig vinden", zegt ze. Maar zuster Frangoise, een Diijmoedige Limburgse, is duidelijk beduusd door de belangstelling voor haar veelbewogen leven in Viet- „Ik kan echt niets zeggen", zegt ze zeer beslist. Maar na de lunch ontvangt ze ons toch, om in de gastenkamer van het klooster uiterst behoed zaam over haar werk als ver pleegster en later als zieken huisdirectrice in Vietnam te vertellen. De geschiedenis van een ongelooflijke loop baan, die ze veertig jaar gele den in het mondaine, voor oorlogse Tonkin begon en die ze twee weken geleden moest beëindigen in het uitgehon gerde Saigon, dat nu Ho.Tsji Minh-stad heet. De veertig tropenjaren, waar van dertig in de meest barre oorlogsomstandigheden, zijn de 65-jarige zuster Frangoise nauwelijks aan te zien. „Ik heb geen tijd gehad om oud te worden", glimlacht ze. „Als je dertig jaar lang in de oorlog hebt geleefd, worden een heleboel dingen zo ver schrikkelijk onbelangrijk. Om iets van de tragiek van Vietnam te begrijpen mqet je de geschiedenis kennen", zegt ze. „De ellende van Vietnam be gon toen tegen het einde van de tweede wereldoorlog de Japanners het land binnen vielen en er abrupt een eind kwam aan het sprookjesach tige bestaan van de Franse kolonisten. Want toen stortte ook de hele economie in el kaar en werden miljoenen Vietnamezen werkloos. Het werd het begin van de chaos", vertelt zuster Fran goise. „De burgeroorlog brandde los. In ons ziekenhuis werden zo veel gewonden binnenge bracht, dat ze zelfs op bran cards in gangen werden ge legd. Na de val van Dien Bien Phoe en het vertrek van de Fransen bleef ik op mijn post in Tonkin. In de westerse we reld werden daar de meest verschikkelijke voorstellin gen van gemaakt, maar het viel eigenlijk wel mee. We konden gewoon met ons werk doorgaan en af en toe kregen we zelfs Ho Tsji Minh op bezoek. Een sobere, onge compliceerde man, met smal le, lange handen, die met ie dereen praatte en die vooral van mij wilde weten welke medicijnen we nog nodig hadden. Het mocht niet ba ten. In het voorjaar van 1960, twee weken na zijn laatste bezoek, werd ik uitgewezen". Maar zuster Frangoise, Fran- gaise ook toen op het vlieg tuig naar Parijs werd gezet, bleef niet lang in Frankrijk. Ze werd benoemd tot moeder-overste van een kli niek in Saigon. „Het was een oud gebouw met ongeveer 200 bedden, in het centrum van Saigon, waar naarmate de oorlog verstreek, steeds zwaarder gewonde mensen werden binnengebracht. Toen de Amerikanen het nog voor het zeggen hadden, kre gen wij massa's medicijnen. Maar het leek allemaal zo nutteloos, want met kisten- vol penicilline-ampullen kon je wel pijn en ziekte bestrij den, maar geen menselijk leed verzachten. Bombardementen Je had soms het idee dat de Amerikanen zich werkelijk niet realiseerden waar ze ei genlijk mee bezig waren. Ze gingen door met vechten, maar tegelijkertijd werden vrijwel elke dag scheepsla dingen medicijnen aange voerd. Maar op het laatst wa ren de mensen door de bom bardementen zo zwaar ver minkt, datje zelfs met de be ste medicijnen niets meer kon beginnen. We werkten met onze staf van artsen en verpleegsters zo'n achttien uur per dag. En in het ziekenhuis speelden zich hartverscheurende taferelen af. Het meest afschuwelijke was als je een jonge moeder zag sterven met haar totaal ontredderde kinderen om zich heen en je kon niets doen". „Maar het was soms ook wel zo dat je opgelucht was, als een hopeloze patiënt overleed, omdat je dan weer plaats had voor een ander. Je leerde net als de Vietnamezen de dood wat gemakkelijker aanvaar den. Al waren er vooral tij dens de slag om Saigon ook moeilijke momenten. In die periode kregen we geen me dicijnen meer en stierven tal loze kinderen die een maand tevoren met anti-biotica nog wel gered hadden kunnen worden". „Toen de Amerikanen de strijd opgaven ontstond er een on voorstelbare paniek in de stad. Ruim 2000 ontredderde Vietnamezen, voornamelijk uit de krottenwijken, namen hun toevlucht in ons zieken huis, omdat ze zich daar vei lig voelden. Pas geopereerde patiënten probeerden weg te lopen om nog met het laatste Amerikaanse vliegtuig weg te kunnen. De meesten zak ten al aan het begin van de straat in elkaar. De Neder landse ambassadeur belde mij nog op, om me met de al lerlaatste groep Nederlan ders nog te evacueren. Maar ik wilde blijven, want ik kon de mensen hier toch niet in de steek laten?" „En toen ineens, heel plotse ling, hield de beschieting op en was de oorlog afgelopen. De 200 Vietnamezen in ons ziekenhuis waren verschrik kelijk bang, maar er ge beurde niets. Er kwam een vrachtauto met soldaten van het bevrijdingsleger de straat inrijden. Ze stopten en kwa men mij alleen vragen of ik de rode vlag wilde uitste ken". ,Na een paar dagen kwam een medische staf van het Noord Vietnamese bevrij dingsleger ons ziekenhuis bezoeken. Er waren doktoren bij die ik nog kende uit Ton kin. En gelukkig kwam toen ook meteen weer de medicij nentoevoer op gang. Maar na een paar dagen bleek ook, dat het communisme in Zuid- Vietnam lang niet zo idealis tisch was als ik het vroeger in Noord-Vietnam had leren kennen". .Soldaten van het bevrijdings leger, die jarenlang in bittere armoede hadden geleefd, hielden macabere feesten in de zojuist door Amerikaanse officieren verlaten huizen, waar de ijskasten nog vol stonden met whisky en coca cola. Noordvietnamese amb tenaren verrijkten zich enorm met allerlei achterge laten bezittingen, maar de bevolking van Zuid-Vietnam bleef arm en werd door de gi gantisch werkloosheid steeds armer. In Saigon is nu vrijwel geen rijst meer te krijgen en honderden kinde ren zijn al gestorven van de honger. Talloze families trokken naar het platteland, om daar nog iets eetbaars te vinden". Juist door deze hoDeloze situa tie viel voor zuster Frangoise het afscheid met Vietnam zo zwaar. ,,Ik had nog zo veel '.villen doen, maar ineens was het afgelopen. De Vietna mese autoriteiten wilden geen buitenlandse missiona rissen meer. Ze dwongen ons om een papier te onderteke nen, waarin wij verklaarden dat we vrijwillig vertrokken. Als een soort machteloos protest streepte ik het woordje „vrijwillig" door en schreef er met grote letters onder, dat ik zo gauw moge lijk terug wilde komen". Speciale mis De avond voor het vertrek van zuster Frangoise werd ii kapel van het ziekenhuis speciale mis voor haar opge dragen, die door honderden Vietnamezen werd bijge woond. Door de talloze men sen die zij het leven had gered werd er in maanden niet zo gehuild. de Zuster Fran goise terug in Eu ropa: ineens was het afgelopen. De Vietnamese auto riteiten wilden geen buitenlandse

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13