Koek van de baan geveegd Renteverhoging bij de RPS per 16 augustus a.s. 8!" Wolterink in halve finale Beleggingsbewijzen 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast 8 Spaardepositos 81 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast 6 jaar vast Ql0/ Mets: "Veel geschreeuw maar weinig wol Aardappel blijft tot volgende zomer duur Rijnsburgse Boys F.C. Amsterdam Alle roeiploegen nog in de strijd OXFORD STERKER lo/ 4/0 4/0 2% §§§g Rijkspostspaarbank VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1976 PAGINA 13 DEN HAAG - Een simpel gebaar naar de scheids rechter. Meer had Marian Laudin gisteren niet nodig. Hij toonde er ragfijn het verschil mee aan tussen hem en Martin Koek of eigenlijk tussen de vier overgebleven spelers in het heren enkelspel van de Nederlandse kampioenschappen en de rest. In zijn partij voor de kwart-finales op de Mets-banen in Scheveningen vond hij op dat ene moment dat zijn tegenstander zijn mond maar eens moest houden. Koek, de als vierde geplaat ste die er nauwelijks aan te pas kwam, had tot dan toe veel tegen zichzelf lopen schreeuwen. Met uitzondering van Guide Hornman maakte ieder een, die niet tot de Nederlandse tennistop gere kend wordt, zich daaraan schuldig. Laudin, maar ook Sanders, Hemmes en in iets mindere mate Fok, hebben zichzelf en het spel beret in de hand. De man op de hoge stoel riep Koek tot de orde, Laudin deed dat ook nog eens met tennissen. De staten loze tennisleraar, die zich voor de vierde keer in de halve finale speelde maar niet geplaatst was, had zich lopen ergeren. Niet eens zozeer aan het gedrag van de ook bij iedere opslag kreunende Koek, maar meer aan,wat er ifl zijn geheu gen om ging. De afgelopen winter werd hij in Enschede voor „een vergelijkbaar optreden als dat van Koek" uitgesloten van deelneming aan het wintercircuit. „Het gaat mij er niet om dat zo'n jongen beter wordt. Wat heb ik daar aan. Ik vind het alleen niet juist dat er niets van wordt gezegd" ver klaarde de ex-Tsjech later. Laudin, wel in het bezit van de Nederlandse tennisnationaliteit, had gelijk. Een flink aantal spelers heeft zich in de afgelopen dagen behoorlijk laten gaan op momenten dat het slecht ging. Maar de strafcommissie zweeg tot nu toe. De leden van de commissie kunnen echter rustig gaan slapen, want van de vier over gebleven spelers vallen weinig Het bekende gebaar. Ditmaal gedemonstreerd door Martin Koek. wanklanken te verwachten. Daarna speelde Laudin nog meer Laudin had weinig moeilijkheden op zekerheid en dat leverde hem met Koek. Hij gedroeg zich als een met 6-3 de parti op. Evenals vorig tennisleraar en bewoog alleen in jaar staat hij in de halve eindstrijd uiterst noodzakelijke gevallen morgen tegenover Louk Sanders. Koek rende zich wezenloos naar Sanders, vaandrig bij de lucht- het net, waar hij keer op keer werd macht, waar hij door zijn tennis gepasseerd. Slechts in de tweede zelden vertoeft, had geen kind aan set was er sprake van strijd. Koek Fried Schmitz. Schmitz, ook al zo'n stond met 0-5 achter maar slaagde onrustige speler, die de titelverde- er voortreffelijk in op te halen tot diger genadeloos aanviel. De cijfers 5-5. Laudin behield zijn opslag ver- 6-2, 6-2, 6-2 zeggen genoeg, volgens gemakkelijk, waarna Koek Wouter Fok, de jongste van het res- de zijne knullig verspeelde voor terende viertal, had evenals zijn parrij verlies van de set (5-7). volgende tegenstander Fred Hem mes ook maar drie sets nodig. Hij speelde tegen Hans Adema van Scheltema constant op diens ge brekkige backhand. Daar ook de service van zijn opponent nogal wat te wensen overlaat, lagen er weinig problemen. Hemmes toonde aan dat hij dit jaar beter is gaan spelen. Guido Hornman gunde hij maar zes games. Zijn ronduit zwakke service (welke spelers op de Mets hebben overigens wel een goede) kan hem alleen nog opbreken, hetzij tegen de rechtlijnige Fok of uiteindelijk in de eindstrijd tegen Sanders. Nederland pakt 86 medailles op Paralympics TORONTO - Met het doven van de Olympische vlam en het Spelen van het Canadese volkslied zijn de vijfde Olympische Spelen voor sporters met een lichamelijke han dicap beëindigd. Spelen, die om twee redenen zijn opgevallen. Alle reerst door de politieke verwikke lingen rond de deelneming van Zuid-Afrika waardoor een groot aantal landen zich van de Spelen terugtrok en ten tweede door de uiterst matige organisatie in Cana da. Maar in sportief opzicht zijn de Spe len voor Nederland een groot suc ces geworden. Er werden in totaal 86 medailles veroverd en 22 wereld records'verbeterd. De meeste me dailles waren van goud (45). Verder waren er 25 zilveren en 16 bronzen plakken. De medailleverdeling per land is (Nederland kwam op deze Spelen slechts in vijf takken van sport uit, de ploeg van dé Verenigde Staten deed bijvoorbeeld aan veel meer onderdelen mee): Goud zilver brons totaal KOUDEKERK - In het toernooi van Artesia in Koudekerk a/d Rijn heeft Peter Wolterink zich weten te plaatsen voor de halve finale. In de eerste set was Hans Ekkes nog wat beducht voor de man, die in dit toernooi al voor opschudding zorg de, maar in de tweede set toog hij frank en vrij ten aanval. Wolterink kon hem nog maar net indammer 7-5. Bij de dames klopte Mieke Heeringa na een snelle eerste set, toch enigszins moeizaam, Monique Wortelboer 6-0, 7-5. Daarmee be reikte zij de halve finale, waar zij te maken krijgt met Ali Snellenberg. De finalisten in het HDC in Katwijk Stokkermans/Gerrese hadden het erg gemakkelijk tegen de combina tie Schinkel/Nagtegaal, die bij ver gissing in C hadden ingeschreven terwijl de bedoeling was voor dit nummer in te schrijven in D. De cijfers spreken over het krachts verschil duidelijke taal, 6-0, 6-1. In het DED stond Nel Terlaak weer zeer lang op de baan. Ditmaal ech ter ging haar tegenstandster, de jeugdige Mandy Knuist met de winst strijken, 4-6, 6-4, 2-6. Mandy Knuist stapte met deze zege de halve finale binnen, en daar zal zij Ely Citroen tegenover zich vinden. Dat zal een vinnige strijd te zien ge ven. Dat de aanval niet altijd zo'n beste strijdwijze is, ondervond de jeugdige Bart van der Velde, die zich stukliep op de slimme verde diger, Mooyman sr, 1-6, 4-6. Over igens had de partij beslist niet lan ger moeten duren voor Mooyman Uitslagen van het D-toernooi in Alphen aan den Rijn: Damesenkel- Wahle - Troost 6-3, 6-1; Van Gemert - Hage 6-4, 6-4; Groenendijk - Van Amstel 6-2, 6-1; Gemengd dubbel: Wahle/Thjo - Goudsmit/Goudsmit 6-2, 6-2; Heren dubbel: Gelevert/Gelevert - De Ruyter/Leer 6-3, 6-2. Herenenkel: Gelevert - Kantebeen 6-1, 6-4. Uitslagen van het toernooi in Nieuw Vennep: Herenenkel B: Van der Loo - Dron- kers 6-4, 6-3; Douma - Ten Cate 6-4, 6-4; Damesenkel C: Visser - Ketelaar 1-6,7-5,6-4; Leifbroer - Vink 4-6,6-3, 6-0; Albers - Pardoel 6-2, 6-3. Herenenkel C: Fokke - Ter Braake 6-3, 7-5; Herendubbel B" Van der Loo/Grimbergen - Barends/Blauw 6-2, 6-3. Verenigde Staten 65 36 48 149 Nederland 45 25 16 86 Israël 39 13 16 68 West-Duitsland 36 27 27 90 Groot-Britannië 29 29 36 94 Canada 26 30 29 85 Polen 24 18 13 55 Zweden 23 29 31 83 Frankrijk 23 21 19 63 Finland 12 20 16 48 BRUSSEL (SP) - De oogst zal in negen landen van de EG dit jaar niet meevallen. De aardappelen blijven daarom tot de oogst van 1977 duur. De tegenvallende oogst van andere agrarische produkten betekent echter niet dat allerlei voedingsmiddelen nu ook schaars (extra duur) zullen worden. Aardappelen blijven extra duur, omdat van dit produkt geen reserve-voorraden bestaan, zoals we die wel kennen voor granen en zuivelprodukten. Uit een vanmor gen gepubliceerd overzicht van de Europese autoriteiten in Brussel blijkt dat de aardappeloogst overal in de EG tegenvalt. Opmerkelijk is dat het totale op pervlak aardappelen binnen de ne gen landen kleiner is geworden, ondanks de hoge prijzen die de boeren ook al in het verleden voor dit produkt ontvingen. De Neder landse akkerbouwers hebben hun aardappelteelt dit jaar echter uit gebreid van 151- naar 161.000 hecta- In hoeverre de oogst werkelijk tegenvalt is nog niet precies te zeg gen. De late aardappelen (het grootste deel var. de totale oogst) profiteren momenteel van de regen die in juli en augustus viel. Dit geldt Op zaterdag 14 augustus te 16 uur wordt de wedstrijd gespeeld tegen Compl. A-selectie. in het bijzonder voor Nederland. De graanoogst valt overal tegen. Hier staat tegenover dat er een 3.5 procent groter oppervlak is ge zaaid. Vooral het zomergraan, dat in tegenstelling tot wintergraan pas in de lente wordt gezaaid, levert minder op. In wat mindere mate zal dat ook gelden voor hakvruchten: wor telen, erwten, bonen, voederbieten. Ook de suikerbieten hebben veel van de droogte geleden, maar dat wordt wellicht gecompenseerd door het grotere oppervlak dat is gezaaid. Uit de cijfers van de diverse EG- landen blijkt dat Ierland in het ge heel niet van de droogte heeft gele den. Engeland verwacht een record-oogst van tarwe en gerst. De Wereldraad van Kerken, waarvan het Centraal Comité nu in genève bijeen is, is van plan een ad viescommissie in het leven te roe pen die zich gaat bezighouden met het probleem van de godsdienst vrijheid over de hele wereld en in het bijzonder in de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese landen. Secretaris-generaal Potter merkte op, dat het veroordelen van schen dingen van de rechten van de mens een verplichting is van de kerke lijke organen en niet moet worden gezien als een onterechte inmen ging. In zijn verslag constateerde dr. Potter, dat 28 jaar ha aanvaar ding van de verklaring van de rech ten van de mens ook in landen die de verklaring van Helsinki in 1975 ondertekenden, nog talrijke schendingen van de godsdienst vrijheid voorkomen. De Russisch-orthodoxe delegatie in het Centraal Comité heeft zich gedistancieerd van een belangrijk deel van het internationale rapport over christenvervolgingen in de Sowjet-Unie. Metropoliet Nikodim verklaarde geen enkele aanleiding VILLACH - Alle Nederlandse roeiers zijn bij de wereldkam pioenschappen in Villach een ronde verder gekomen. Bij veel gunstiger weersomstandighe den - het was windstil, dus geen golven - zijn de herkansingen geroeid. Voor Nederland moes ten alleen Harald Punt in de lichte skiff en de RIC/het Spaarne/DDS in de jeugd dub- belvier zonder stuurman aan te treden. De overige ploegen kwalificeerden zich direct voor de volgende ronden. Zowel Punt als de vier slaagden in de opzet. Punt verdiende zijn halve finaleplaats door in de herkansing tweede te worden achter de Deen Esbersen. Vanaf de start nam Punt meteen de leiding en hij voerde aanvanke lijk het veld ruim aan. Op de tweede kilometer ging de Deen echter aanzetten en hij liep nog vrij gemakkelijk langs Punt en eindigde vrij ver voor hem. Het zal voor Harald Punt die in 1974 in Luzern zilver won en in 1975 in Nottingham vijfde werd erg moeilijk worden zich voor de eindstrijd van morgen te plaat- De dubbelvier zonder stuur man van het RIC/het Spaar ne/DDS moest het in de her kansing opnemen tegen de Russen, Amerikanen, Joegos- laviërs en Italianen. De Russen waren zoals te verwachten was onbereikbaar voor de Neder landse combinatie, maar de achterstand was slechts twee lengtes. De Verenigde Staten bleven een lengte achter de Ne derlandse vier. Na twee dagen roeien zijn alle Nederlandse ploegen dus nog in de strijd. Vandaag zijn er o.a. voor de lichte skiff, jeugdvier met stuurman en jeugdskiff nog halve finales, voor de overige nummers zijn er morgen alleen finales. te zien om in te gaan op brieven van „particuliere personen". Het rap port bevat namelijk een uitvoerige brief van de Russische priester Ya- koenin en de geleerde Regelson. De Russische delegatie doet wel mee met de discussie over „de zaak zelf', namelijk de controverse in zake de rechten van de mens en de godsdienstvrijheid. Het bestuur van de Gref. Oecu menische Synode (die nu de alge mene vergadering in Kaapstad houdt) ontving een telegram van de Nederlandse vereniging van veron trusten „Schrift en Getuigenis", mede namens een aantal gerefor meerde „noodgemeenten", met het verzoek er bij de Geref. Kerken in Nededrland op aan te dringen dat zij hun lidmaatschap van de We reldraad van Kerken en van de Raad van Kerken in Nederland op zeggen. Ook wordt de synode ge vraagd, deze kerken te vermanen terzake van onvoldoende tuchtoe fening, tolerantie ten opzichte van de relativering van het Schrift gezag, samenwerking met rooms- katholieken en marxistische infil tratie. Op een persconferentie zie de nieuwe voorzitter van de GOS, de Amerikaan dr. P. Galbraith, dat de synode nooit een politieke pressie groep mag worden, „zoals de We reldraad van Kerken". In zijn jaar verslag legde de secretaris, dr. P. Schrotenboer, er echter de nadruk op dat de lid-kerken in de afgelopen acht jaar te weinig hebben bijge dragen aan het meedenken over maatschappelijke en politieke vraagstukken. Burgemeester Vis verliest (Van één onzer verslaggevers) OXFORD - De Leidse atletie- kafvaardiging die gisteren in het Engelse Oxford voor de tweede maal tegen de plaatse lijke atletiekclub de strijd aan bond, is er niet in geslaagd de dinsdag opgelopen achterstand ongedaan te maken. Hoewel de Leidse atleten, die deze week in het kader van de Leiden-Oxford uitwisseling in Engeland ver blijven, gisteren goed voor de dag kwamen, resteerden uit eindelijk voor zowel de dames als de heren nederlagen van resp. 68-56 en 81-73. De Leidenaars gingen in de tweede ontmoeting ongelukkig van start. Wim Huige, gedood verfd winnaar op de 110 m hor den, nam de eerste hindernis verkeerd en kon daarna niet meer in zijn ritme komen; hij werd laatste. Dezelfde plaats was weggelegd voor Marjan Bruinsma op de 100 m horden dames, omdat zij halverwege de race ten val kwam. De stem ming bij de Leidenaars kwam er weer een beetje in toen Bert Paauw zijn derde zege in de Oxford-Leiden ontmoeting be haalde. Hij scoorde op de 800 m een winnende tijd van 1.58.8. Frans Kroone finishte als tweede in 1.59.2. Eveneens een dubbele zege leverde het hoogspringen op. De Engelse atleten haakten al op 1.65 m af, maar Wim Huige sprong over 1.75 m en dat deed eveneens Ad Eveleens. Theo Brusche stootte het Leidse pun tentotaal ferm omhoog dankzij overwinningen bij het kogelsto ten (11.89 m) en verspringen (6.16 m). Juniore Heieen Haver kort bracht na felle stijd de 1500 meter dames op haar naam in 4.55.7. Zij won, onverwacht, ook het speerwerpen met 30.10 m, waarmee zij evenals Bert Paauw in totaal drie individuele zeges behaalde. Een fraaie afsluiting van de wedstrijd vormde de 4 x 400 m heren. Na twee wissels had Lei den een achterstand van zo'n 30 meter, maar die werd in de laat ste 800 meter omgezet in een kleine voorsprong (3.30.5). De Leidse tennisafvaardiging kreeg na twee zeges op Oxford- teams voor het eerst een neder laag te slikken. Tegen North Oxford werd het 12'/2-4'/2. Een verlies mede veroorzaakt door vermoeidheid die zich na drie opeenvolgende wedstrijden bij de Leidse spelers en speelsters openbaarde. Knappe overwin ningen werden in de wacht ge sleept door de koppels Harry Mulder - Anke Veen en Harry Mulder - Mirjam Mulder. Geen zege was weggelegd voor bur gemeester Vis die in drie sets ten onder ging tegen mrs. Ann Spokes, de eerste vrouwelijke burgemeester van Oxford. Hij verloor met 6-3, 2-6, 1-6. De ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt maakt het de RPS mogelijk de rente op nieuwe spaargelden die voor lange tijd vastgezet worden als volgt te verhogen: coupures van f 1.000, - cn 1 5.000,-- vaste rente gedurende de hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 8%, wordt was 81 2%, wordt minimum storting f 1.000, - vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voör aankoop eigen huis. was 8'-1%, wordt was wordt was 9%, wordt was9'4%,wordt ^/0 De rente op reeds bestaande bcleggings- hewijzen cn spaardeposito's blijft onveranderd. Meer informatie? j? Bel gratis 0017 V Vraag een folder bij het postkantoor 7 Of schrijf, zonder postzegel, naar de >)m Rijkspostspaarbank, Amsterdam. - uw nationale spaar- en hypotheekbank

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13