Wouter fok wijst Don terug na spannende partij MINNEBOO KLASSE APART Orca/Njord in de eindstrijd FC UTRECHT VANGT WEER BOT MET BENOEMING TECHNISCH DIRECTEUR Kortsjnoj coach van Nederlands schaakteam Indonesisch team 'gaat af' Martin Koek plaatst zich met moeite bij de laatste acht UITSLAGEN DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 Ron Smit soot op NK met revutatie van concurrenten AMSTERDAM - Gaby Minneboo, vorig jaar in Rocouiï de sterkste amateurstayer van de wereld, is gisteravond in het Olympisch Stadion op één been Nederlands kampioen geworden. Bij afwe zigheid van Martin Venix, die vanavond als prof-stayer debu teert op de slotavond van de kampioenschappen, had Minne boo slechts twee tegenstanders van enig formaat. Dat waren de andere twee „echte" stayers Ma- the Pronk en Martin Rietveld, die min of meer in de pas konden blijven bij de ongenaakbare 31- jarige Zuidhollander. De andere zes deelnemers waren een totaal overbodige, veldvul- ling. Een zestal dat regelmatig ronden verspeelde, maar de KNWU in ieder geval van een probleem heeft verlost. De Unie twijfelt namelijk of drie amateur stayers voor de wereldstrijd mo gen worden ingeschreven, of drie plus de huidige titelhouder. De andere zes hoorden niet thuis in het nationale kampioenschap, laat staan in de strijd om de re genboogtrui. Het probleem van een eventueel toegestane vierde man telt dus niet meer bij de amateur-stayers. Rietveld en Pronk overigens be laagden Minneboo - van de eerste ronde op kop achter zijn gang maker Walrave - geen moment. Het tweetal ruilde onderling in een saaie rit over 50 kilometer een paar keer van positie, maar kwam niet verder dan een voldoende voor afvaardiging naar de we reldkampioenschappen in een wedstrijd waarin Minneboo zon der meer zeer goed werk liet zien. Ook de eerste ritten van de strijd om de achtervolgingstitels wer den beheerst door de wereld kampioenen 1975, van wie er met Minneboo gisteravond vijf in de baan kwamen. Roy Schuiten bij de profs maakte in de kwalifica- tieritten een voor het Olympisch stadion goede tijd van zes minu ten een 11.7 seconden. Keetie van Oosten regeerde het veld van de dames in de schiftingen met een even opvallende 4.07,3 over de 3000 meter. Roy Schuiten is in dit kampioen schap net als Minneboo zonder concurrentie. Zijn stalgenoot And ré Gevers, ook een wereld kampioen van 1975, verloor 15 seconden, voor Van Helvoirt was het 22 prijs geven. Keetie van Oosten had iets meer tegenstand met Corrie Friedsma op slechts zes seconden en Annet Roe- i, die op de 3000 meter van de dames negen seconden ver loor op de wereldkampioen. Ron Smit werd gisteravond de kampioen van de grote gulle, maar vooral van de gelukkige, lach. Smit veroverde de eerste officiële titel i de 30- kilometerklassementswedstrijd voor amateurs na een race waarin hij spotte met de concurrenten, de sprinters en gereputeerde baan renners als Ponsteen, Möhlmann, Nieuwenhuis en Slot. De triomf van Smit was het succes van de echte amateur, die wielren nen slechts naast zijn werk, een groentenwijk in Spaarndan, kan beoefenen. De 24-jarige groente man heeft als „liefhebber" wel al een reputatie opgebouwd. Zes overwinningen op de weg in dit sei zoen met daarbij de provinciale Noordhollandse titel, een wat bele gen kampioenschap bij de nieuwe lingen op de 25 kilometer en de eer ste prijs in dezelfde klassements- strijd op overdekte banen, de afge lopen winter op Ahoy. Het veld diende dus gewaarschuwd te zijn, maar slechts één man, de 19-jarige student Jan van Lang straat, had zijn les geleerd. Hij sprong mee aan het wiel van Smit bij diens demarrage half koers. Smit, die in Rotterdam met een ronde voorsprong had gewonnen, ging door en bleef weg, de laatste tien klassementssprints winnend. „Ik kon niet meer spurten", ver telde Van Langstraat. „Ik was blij aan het wiel te kunnen blijven". Ron Smit verdiende met zijn mach tige overwinning zijn kaartje naar de wereldkampioenschappen in Italië, nadat hij in vorige jaren de boot naar selecties nogal had afge houden omdat werk belangrijker was dan wielrennen. „Maar in de eerste dagen van september, voor het wereldkampioenschap, zal ik wel een weekje vrij kunnen maken, dat lijkt me geweldig", zei Smit. Aan het wiel van de nieuwe kam pioen veroverde Jan van Lang straat de tweede plaats voor Ger Slot, Peter Nieuwenhuis en Ger Möhlmann, die zich met Ponsteen, Langkruis, Veldt en de stérk tegen vallende Pieters volledig hadden laten verrassen door honderd pro cent amateur Ron Smit. Kwartfinales achtervolging dames (3000 meter): -Keetie van Oosten-Hage 4.10,2 - Greet Knetemann-Donker 4.33,1 Corrie Friedsma 4.19,6 - Hermie Moorenhof 4.33,1. Annet Riemersma 4.18,6 - Agnes Koeman 4.26,2. UTRECHT - De FC Utrecht en de 47-jarige trainer Arie Otten hebben gisteravond na een bespreking be sloten het contract van Otten, dat hij voor één jaar had getekend als technisch-directeur, te laten verval len. Otten, die in tegenstelling tot de huidige trainer van de FC Utrecht, Han Berger, wel over een a-diploma beschikt kon zich bij na der inzien niet verenigen met de in terne taakverdeling zoals die in het door hem getekende contract was opgesteld. Aangezien Berger, die de voorbereiding op de nieuwe competitie volledig heeft verzorgd, slechts tot 15 augustus over een dispensatie van de WON beschikt, moet de Utrechtse eredivisie-club andermaal uitzien naar een trainer met een a-diploma, die de functie van technisch-directeur op zich wil nemen. Het FC Utrecht-bestuur denkt aan een taakverdeling zoals die bij Volendam bestaat tussen Brand en Steegman. Eerder leek FC Utrecht al rond met de ex-FC Groningen-trainer Anton Goed hart, maar de verbintenis vond op het laatste moment om redenen van financiële aard geen doorgang. AMSTERDAM - De Russische schaker Viktor Kortsjnoj is gis teravond benoemd tot trainer van de Nederlandse schaak- ploeg voor de Olympiade, die in oktober in Israël wordt gehou den. Kortsjnoj, die op 27 juli po litiek asiel heeft gevraagd in ons land en een week geleden te ho ren kreeg dat hij tenminste een halfjaar in Nederland mag blij ven, heeft zich bovendien giste ren als persoonlijk lid van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond op het bondsbu- reau in Amsterdan gemeld. Het Nederlandse team voor de schaakolympiade bestaat uit de drie grootmeesters: Timman, Sosonko en en Donner, de meesters Ree en Kuijpers en de kandidaat-meester Ligterink. Viktor Kortsjnoj De kersverse kampioen Gaby Minneboo bekijkt met gangmaker Bruno Walrave de medailles. Marijke Lagerloef 4.18,2 - Tineke Fopma 4.21,5 Klassementswedstrijd amateurs (30 km): 1. Ron Smit (38.57,2) 50 punten, 2. Jan van Langstraat 31,3. Ger Slot 24, 4. Peter Nieuwenhuis 21, 5. Ger Moehlmann 15, 6. Erik Geze- rik 13, 7. Ted Rood 12, 8. Nico Al les 11,9. Herman Ponsteen 10,10. Johan van der Weide 10. Kwalificatie achtervolging profs (5000 meter): Wil van Helvoirt 6.33,7 - Jan de Jong 6.52,0. Roy Schuiten 6.11,7- André Gevers 6.26,1. Amateur stayers (50 km): 1. Gaby Minneboo (Walrave) 40.06,2, 2. Pronk (Koch) op 125 meter, 3. Rietveld (Stakenburg) op 400 meter, 4. Zuidweg (Ver doorn) op 7 ronden, 5. Goeyers (Osenbrugge) op 8, 6. Hout (Hui- zinga) op 9, 7. Ruiter (Ruiter) op 10, 8. Buitenhuis (Niele) op 12 ronden. PAGINA 9 7 HELDEN - De vriendschappelijke wedstrijd tussen de amateur hoofdklasser Panningen en het In donesische voetbalelftal is vijf mi nuten voor tijd gestaakt. Scheids rechter Manuel uit Diepenheim had twee Indonesische spelers van het veld gestuurd, Iswaldi wegens herhaalde aanmerkingen op de lei ding en Ismanto wegens natrap pen, waarop de leider van de Indo nesische ploeg besloot van het veld te stappen. De arbiter bleef toen geen andere keuze dan de wedstrijd te staken. De stand was op dat ogenblik 4-0 in het voordeel van Panningen, een score die al bij de rust was bereikt door doelpunten van Gubbels (2x), Slaats en Schat- torje. In Helden, waar de wedstrijd werd gespeeld, bevonden zich 1200 toeschouwers. DEN HAAG - Robin Hood heeft gisteravond in het Haagse Zuider park tegen FC Den Haag een goede indruk achtergelaten. Vooral spits Erroll Emauelsson was uitermate gevaarlijk. In de 32e minuut werd Van Leeuwen door Garden binnen de witte lijnen gevloerd. Mansveld schoot de elfmetertrap in: 1-0. Het duurde tot de 78e minuut alvorens Renaldo Entingh gelijk maakte. SCHEVENINGEN - De belangrijkste partij van gisteren bij de nationale titelstrijd tennis werd op een bijbaantje gespeeld, waar alleen maar en slechts weinig staanplaatsen zijn. Het was het met spanning verwachte duel tussen Frits Don, die op deze banen thuishoort en Wouter Fok, nummer drie geplaatst uit Den haag. Wouter Fok appeleert zonder s De umpire wijst i Op het centrecourt van drie banen werd op dat moment nog slechts een oninteressant partijtje tussen Jan Hordijk (met een herstellende knie Fried Schmidt gespeeld ém dat liep al ten einde. Maar de wed strijdleiding besloot Don-Fok toch maar op die bijbaan te laten verspe len. Dat is dan: publiek, ik veracht u. Maar Fok had kennelijk ook de pee in over die baan waar de toe schouwers voortdurend heen en weer lopen en hardop staan te pra ten. Fok wisselde steeds aan de stille kant van de baanhelft en hij won tenslotte nog met veel inspan ning met 0-6, 6-4, 6-4, 4-6, 6-2. En als men dan zegt, de toegang is gra tis. maar nee, men moest ook nog vijf gulden neertellen voor dit staanplaatsje. Klachten bij de wed strijdleiding, de heren Van Oort en Steensma, die warempel niet de eerste nationale kampioenschap pen organiseren. Ieder jaar wordt er door vele tennis- fans over gemopperd, dat er op de eerste dagen, als er juist nog de ge kste dingen kunnen gebeuren, zo veel partijen tegelijk worden ge- VILLACH - De eerste dag van de FISA-kampioenschappen roeien voor junioren en lichte roeiers is voor Nederland goed verlopen. Slechts drie ploegen werden giste ren naar de herkansingen verwe zen, de meeste plaatsten zich direct voor de volgende ronde. Bij de lichte roeiers wonnen zowel de vier zonder van Het Spaame als de acht van Orca/Njord hun voor- wedstrijden. Daarmee kwalificeer den zij zich voor de finale op zater dag. Harald Punt (Njord) werd in de skiff derde achter de verrassende Fransman Weill en de Zwitserse wereldkampioen Wysz. Het Spaarne had Italianen en Westduitsers als voornaamste tegenstanders maar behoeft voor deze landen niet meer bang te zijn. In de andere'voorwedstrijd maak ten de Noren, die het Spaarne on langs in Kopenhagen versloegen, een zeer goede indruk door in de beste tijd onder andere de Franse wereldkampioenen van 1975 te verslaan. Orca/Njord roeide een gemakke lijke serie en won met ruim verschil van Oostenrijk, Japan en Zweden. De Verenigde Staten, West- Duitsland en Groot-Brittannië maakten in de eerste serie betere tijden, maar de tijdmeting op deze kampioenschappen is niet erg be trouwbaar. Het is een van de gebre ken van de Oostenrijkse organisa toren. Een ander is het ontbreken van tussentijden op de 500 meter en het gebrek aan informatie aan de toeschouwers. De roeiers zelf kla gen veel over de talrijke motorboo tjes, die op de Ossiacher See varen en hinderlijke golven veroorzaken. Daarbij zijn veel boten van de orga nisatie. Bovendien, maar daar kan de organisatie niets aan doen, is de wind zeer wisselvallig en soms zo sterk dat er hoge golven ontstaan. Na de tweede voorwedstrijd van de vieren zonder stuurman bij de ju nioren werden de wedstrijden en kele uren onderbroken omdat een boot gewoon was volgelopen. Van de Nederlandse vertegen woordigers bij de jeugd plaatste Ton Lucassen van Cornelis Tromp zich meteen voor de halve finale. Lucassen won zijn serie door een zeer goede eindsprint. Heren achtste finales: Sanders - Heffels 6-1, 6-1, 6-3; Schmitz - Hordijk 5-7, 6-4, 7-6, 6-0; Laudin - Sie 6-4, 7-5, 6-2; Hemmes - Welschen 6-2, 6-0, 6-1: Hornman - Fleury 3-6, 5-7, 6-2. 6-4, 6-1; Fok - Don 0-6,6-4,6-4,4-6,6-3; Adema van Scheltema - Vaarties 6-7, 6-3, 6-3, 6-2. Koek - Visscher 1-6,3-6,6-4,6-2, 6-3. v:a.s Damesenkelspel: Ellv Vessies - Ada dc Laive 6-2, 6-1; Marijke Schaar - Judith Salome 7-5, 7-5; Tine Zwaan - Anneloes Scho thorst 7-5, 6-3; Astrid Suurbeek - Nora Lauteslager 6-1, 1-6, 6-4. Damesdubbelspel, kwartfinales: Lauteslager/Schaar - Brou wer/Schothorst 6-4, 6-2; Herendubbelspel, kwartfinales: Hemmes/Sanders - Panman/Pan man 6-3,6-1,6-1; Th. Gorter/Heffels Hornman/Pufkus 6-2,6-3,6-2; Fleu- rv/Hordijk - Blaas/Welschen 6-1, 6-1, 4-6, 6-1; Fok/Laudin Schmitz/Vaarties 6-3, 6-3, 6-4. EfJ M06 EËMTJB.'J speeld, zodat er vroeg m de middag eigenlijk al niets interessants meer te beleven valt. „Maar ja", rede neert de wedstrijdleiding al jaren, weet maar nooit of het weer niet omslaat". Dat is echter, zoals be kend al maanden zo vast als een huis en anders moet men maar eens bij Wimbledon in de leer gaan. Enerverend Enfin, zover de mensen dan nog een blik hebben kunnen werpen op het duel Don-Fok, zullen zij decon- stateerd hebben dat het inderdaad een enerverende ontmoeting is ge worden, die uren heeft geduurd en waarin van snel, soms roekeloos tennis viel te genieten. Don raasde, evenals een dag tevoren tegen Theo Gorter met 6-0 door de eerste set en in die periode kon Fok slechts hele punten verzamelen. Daarna kreeg hij eindelijk meer vat op het spel van de onstuimige Don. Over en weer werden overigens nogal wat fouten geproduceerd. Na de tweede set voor Fok met 6-4 liep Don weer weg met 3-0, in hoofdzaak omdat Fok opnieuw weinig controle had. Toch ging ook deze set met 6-4 naar Fok. Het zag er na de pauze naar uit dat Fok het eerste wel had gehad toen hij op 4-2 kwam, maar Don zette zich opnieuw schrap en sleepte er met 4-6 nog een vijfde set uit en daarin was Fok de gelukkig ste. Het hogere tempo en het betere netspel van de lange Fok gaven uit eindelijk de doorslag en Don vergat ons inziens zijn voorgenomen tak- tiek nogal eens ten uitvoer te bren gen. Knarsetantend Nog een geplaatste speler, Martin Koek (nummer vier) moest tot het uiterste gaan om zich bij de laatste acht te kunnen scharen. ?-!GE- BEURDE TEGEN TENNISLE- RAAR Klaas Visscher, die met zeer beheerst spel beide eerste sets won met 1-6, 3-6, maar knarsetandend en foeterend toch nog met 6-4, 6-2, 6-3 de winst moest laten aan de on stuimige blonde Amsterdammer, nadat hij in de laatse set nog van 3-1 tot 3-3 was teruggekomen. Een soortgelijk drama had zich op dezelfde baan in de ochtenduren afgespeeld tussen Hagenaar Niek Fleury en de Tilburger Giedo Hornman. Fleury stond in die eer ste sets goed te spelen (3-6, 5-7), maar zag tegen de kleine terrier met de grote adem toch nog de zege door zijn vingers glippen met 6-2, 6-4, 6-1. Toen was het inmiddels wel drieëneenhalf uur later gewor den. Verder bij de dames nog een ver- rassinkje dat de kleine Astrid Suurbeek - zeven jaar geleden eens nationaal kampioene en overge komen uit Californië waar zij tegenwoordig woont - zowaar de grote vasthoudendheid van Nora Lautenslager vermocht te door breken met 6-1, 1-6, 6-4. ..Oh, wat een moeilijk hoog en langzaam spel", verzuchtte Ingrid, die echter onbevangen naar dit toernooi was gestapt en mede daardoor tot on verwachte dingen in staat is. Vorig jaar bracht zij het ook nog tot de halve finale. Kampioen Sanders toonde nog eens aan, dat de verwachtingen ten aanzien van Rene Heffels, die vorig jaar lange tijd was geschorst, toch niet te hoog moeten worden ge steld: 6-1. 6-1. 6-3. En oud kampioen Jan Hordijk liep met zijn juist herstelde knieën wel weer aardig, maar hij had toch geen macht genoeg om de nogal aarze lend spelende Fried Schmitz van zich af te schudden: 7-5, 4-6, 7-6, 6-0 Bij de heren komen nu tegenover elkaar. Sanders-Schmitz, Koek-Laudin, Hemmes-Hornman em Fok-Adama van Scheltema. Bij de dames: Elly Vessies-Marijke Schaar en Tine Zwaan-Astrid Suurbeek. VOETBAL - Cardiff City heeft zich gisteravond ten koste van het Zwit serse Servette geplaatst voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. Na 1-0 winst thuis werd nu met 2-1 verloren. Dc uit gescoorde doelpunten tellen dubbel. WIELRENNEN - Piet van Katwijk heeft gisteravond in Valkenswaard een 100 km wegwedstrijd gewon nen. Hij versloeg in de eindsprint Eddy Merckx, Gerrie Kneteniann en Jan van Katwijk. VOETBAL - In de strijd om het Scandinavisch kampioenschap heeft Zweden gisteren met 2-0 ge wonnen van het Finse elftal. 'T is Tocw W KLASSE SPELER ZEb WAT IE WILT JAHMEf? ALLEEM CAT- IE ZOVEEL KLETST.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9