Jeugd wil de bouw niet in niet Kissinger wil erg veel loslaten Verzilting bedreigt westelijk Nederland "We zitten te gillen om jonge bouwvakkers" Geen antie-drug postzegel Kamerleden volgen niet mening kiezers "Tante Pos is hard aan een bril toe" ROEL VAN DUIJN STAPT OP DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 DEN HAAG - Het huidige droge weertype heeft in westelijk Neder land de noodzaak van nog „enkele waterganger van allure" weer danig doen voelen. Het water is door de geringe neerslag en de magere aan voer van de Rijn ernstig aan het verzilten. Dit vormt vooral voor de bollenkwekers, tuinders en boom- kekers in Rijnland, Delfland en Schieland een directe bedreiging. De adjunct-directeur van Provin ciale Waterstaten, A. J. Bruggeman, verklaarde gisteren op een pers conferentie in Den Haag dat er bij de aanleg van twee diepe water gangen in eerste instantie aan twee kanalen wordt gedacht. Allereerst aan een kanaal tussen Waddinx- veen en Voorburg waarmee de ver zilting in Delfland beter te lijf kan worden gegaan. Dit gedeelte van Zuid-Holland is nu afhankelijk van watervoorzieningen bij Leid- schendam en Gouda, die echter in de eerste plaats voor Rijnland is be stemd. Ook bestaan er bij Provinciale Wa terstaat plannen om een waterweg aan te leggen tussen het Amsterdam-Rijnkanaal en het Rijnland, van Maarssen naar Bode graven. Minister Westerterp van Verkeer en waterstaat, heeft echter laten weten dat een beslissing hier over voorlopig nog niet te verwach ten is, omdat de vraagstukken rond dit plan volgens de bewindsman tamelijk ingewikkeld zijn en nog nader bestudeerd dient te worden. De waterbeheerders van Zuid- Holland zijn er tot nu toe in ge slaagd via het inpompen van zoet water, de verzilting niet tot een al te hoog percentage te laten oplopen. Niettemin wordt de oogstvermin- dering in Zuid-Holland op het ogenblik al op 10 a 15 procent ge schat. De heer Bruggeman meent dat de droogteperiode van juni en juli na aanvankelijk wat regen en verkoeling een gevaarlijke voort gang heeft gekregen. De diverse noodmaatregelen die men in verband met de verzilting heeft genomen zijn inmiddels uit geput. Die noodmaatregelen be staan wat betreft Rijnland uit het binnen laten van water uit het Amsterdam-Rijnkanaal via de Tol huissluizen, Het betreft hier een gecompliceerde methode over vele schijven die echter Rijnland de mogelijkheid bood tot het inlaten van ca. 5 kubieke meter per se conde water van redelijke kwali teit. Ook via de boezem van Woer den en de Oude Rijn kan zoetwater Rijnland binnenstromen. t Water van het Amsterdam-Rijnkanaal wordt v Rijnland binnengelaten. i de kleine Tolhuissluis UTRECHT (ANP) - „We zitten te gillen om jongeren in de bouw, maar niemand wil er meer in, omdat ze in Den Haag zeggen dat er geen werk meer is in de bouw. De ouders van jongens, die van de technische school komen, zeggen nu tegen hun jongens: alles best, maar jij gaat niet in de bouw. Daarbij komt ook nog 's een keer dat alle goeie vaklui uit de bouw verdwijnen naar overheids- of semi- overheidsbedrijven omdat ze daar meer zekerheid krijgen. Het is echt schrikbarend", aldus de heer W. Eland, secreta ris van de Regionale Opleidingscommissie Bouwnijver heid (ROC) in Utrecht. DEN HAAG (SP) - Er komt geen speciale postzegel over drugsbe strijding. Dit heeft premier Den Uyl gisteren geantwoord op schrifte lijke vragen van het Eerste Kamer lid Van Hulst (CHU). De Westduitse PTT heeft een post zegel van 40 pfennig in omloop ge bracht met het opschrift "strijdt tegen drugsmisbruik". De CHU'er wilde dat er ook in ons land zo'n postzegel zou worden uitgegeven. De regering wimpelt dit verzoek af. Premier Den Uyl verwacht niet dat een postzegel de drugsbestrijding in de hand zal werken. "Een post zegel zal géén gedragsverandering bewerkstelligen", meent hij. Flat in Limburg te gevaarlijk EYGELSHOVEN (ANP) - De twaalf etages hoge Kennedyflat in het Limburgse Eygelshoven, die acht jaar geleden werd gebouwd, moet wegens een groot aantal ge breken waarschijnlijk worden ge sloopt. Kort na de bouw begonnen zich al scheuren in de wanden te vertonen, betonblokken los te ra ken en moesten balkonplafonds worden gestut. De ongeveer 200 bewoners mogen nu zelfs de nood uitgangen niet meer gebruiken. Waarnemend burgemeester J. H. C. Persoon deelde gisteren mee dat de gemeenteraad moet uitmaken of het flatgebouw, dat drie miljoen gulden heeft gekost, moet worden afgebroken of gerestaureerd. In de ROC zitten vertegenwoordi gers van de werkgevers, werkne mers, het gewestelijk arbeidsbu reau, leraren en de stichting vakop leiding bouwnijverheid. Naast de te geringe aanwas in de bouw is een belangrijk probleem volgens de heer Eland dat de leerlingen die vandaag-de-dag van de lagere technische school komen niet vak bekwaam zijn. „De algemene vor ming heeft de overhand gekregen en wat ze leren op bouwgebied is van alles wat en net te weinig om daarmee in de bouw uit de voeten te kunnen", aldus Eland. „Wij willen echt niet terug naar de technische opleiding van tien jaar geleden toen helemaal niets aan de algemene vorming werd gedaan, maar nu kunnen die jongens niet eens met beitel of zaag omgaan, laat staan dat ze een beitel kunnen slijpen", zo voegt hij er aan toe. De ROC wil nu proberen het al enige jaren bestaande idee van de leerlingenbouwplaatsen van de grond te krijgen. Op die bouw plaatsen kunnen de LTS-verlaters onder leiding van leermeesters in de praktijk werken aan hun vakbe kwaamheid. De jongerenwerkgroep vakoplei ding van de federatie bouw- en houtbanden NW/NKV onder schrijft dit initiatief in het rapport „vakopkeiding veranderen verbe teren". „Leerlingbouwplaatsen zijn prima opleidingsmogelijkheid", aldus de jongerenwerkgroep va kopleiding. „Voor het creéren van dergelijke leerlingenbouwplaatsen zijn wij sterk afhankelijk van de overheid", aldus Eland Tachtig procent van de bouwopd rachten komt van de overheid. De opleidingscommissie zou graag zien dat zowel de landelijke als de plaatselijke overheid geregeld bouwwerken aanwijst als leerlin genbouwplaatsen. „Vooral gere geld. Alleen continuiteit geeft de bouwwereld de mogelijkheid de jongeren tot goede bouwvakkers om te scholen" Eland. t In het Catshuis sprak Kissinger met premier Den Uyl over een ai van de Europese Gemeenschap en de contacten tussen Europa e sprake. DEN HAAG - Henry Kissinger heeft zijn eerste uitstapje naar ons land dan toch gewaagd. Vroegere kabinetten in Den Haag hadden wel eens beledigd ge prutteld in Washington over het geringe animo van Amerikaanse presidenten en hun ministers van Buitenlandse Zaken om Neder land nog tijdens hun ambtspe riode de eer van hun intocht te doen. TILBURG (ANP) - Feitelijk huldigt het overgrote meren deel van de Kamerleden de op vatting, dat zij bij een verschil van mening met hun kiezers hun eigen mening moeten vol gen. Over het algemeen onder kennen zij de bestaande ver schillen. Ze zouden dan als het op een beslissing aankomt, de wensen van hun kiezers moeten laten prevaleren, maar doen het niet. Drs. J. J. A. Thomassen heeft dit ontdekt bij zijn onderzoek om na te gaan in hoeverre in een vertegenwoordigende demo cratie de kiezers invloed kun nen uitoefenen op het over heidsbeleid. Drs. Thomassen is wetenschappelijk medewerker van de vakgroep politieke so ciologie aan de katholieke ho geschool in Tilburg. In het onderzoek gebruikte drs. Thomassen zeven politieke vraagstukken. Er bleken duide lijk verschillende meningen over deze vraagstukken te be staan tussen de Kamerleden van de zeven grootste politieke partijen. Per partij en per vraagstuk va rieert het percentage van de kiezers, dat zegt de politieke partijen aan de hand van de ze ven vraagstukken te kunnen plaatsen. Het ligt tussen de 62 en de 79 procent. De groep die dit te kennen gaf bleek hiertoe niet altijd in staat. De kiezers bleken een zeer redelijke in druk te hebben van de positie van de partijen ten aanzien van vier van de zeven vraagstuk ken: abortus, inkomensbeleid, medezeggenschap in het be drijfsleven en defensie. Zij wa ren in het algemeen bijzonder slecht op de hoogte waar het openbare orde, ontwikkelings hulp en de belastingpolitiek be trof. meent de heer ^aar ditmaal kon de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken geen nee zeggen op de uitnodi ging die collega Van der Stoel hem eind juli had gedaan. Want Nederland is tot begin volgend jaar niet slechts zijn kleine zich zelf, het bekleedt ook het voorzit terschap van de premiers en mi nisters van de Europese Ge meenschap, zodat de waarschu wende stemmen van Den Uyl en Van der Stoel negenvoudig aan kracht hebben gewonnen. Lag het aan de hitte, aan het flonke rende gezelschap van zijn Neder landse gesprekspartners of aan de hem gestelde vragen die Kis singer op een persconferentie in gemiddeld 55 seconden per stuk afdeed, dat hij zo weinig indru kwekkend overkwam? De cli- che's regen zich in indrukwek kend tempo aaneen:bijzon der vruchtbare gesprekken met zijn Nederlandse ambtgenoot; Amerika en Nederland zijn vrienden met gelijke inzich tenEnz. Van der Stoel had reeds in zijn in leiding opgemerkt dat specifiek wederzijdse betrekkingen niet aan de orde waren gewwest, om dat beide landen het zo uitmun tend met elkaar kunnen vinden en omdat zij geen echte menings verschillen hebben. Desgevraagd berichtte Kissinger dat ook het Lockheed-schandaal niet was besproken. „Wij hebben ons op het standpunt gesteld dat de Lockheed-zaak een juridisch probleem is en geen zaak die de buitenlandse betrekkingen aan gaat tussen de Verenigde Staten en andere landen. Daarom heb ben wij ons zeer bewust niet op de hoogte gesteld van de inhoud van de documenten, gezien het standpunt dat dit slechts een zaak is die de juridische autoritei ten van de VS en de betrokken landen aangaat". Zowel Van der Stoel, die net uit Athene terug is, als Kissinger maakten duidelijk dat de Euro pese Gemeenschap en de VS pa rallel druk uitoefenen op Grie kenland en Turkije. Kissinger zei „niet te kunnen geloven" dat deze twee landen het tot een cata strofale oorlog zouden laten aan komen, zolang de mogelijkheden voor een vreedzame oplossing niet zijn uitgeput. Een gemene vraag of hij zich achter het Griekse verzoek stelt de kwestie voor het Internationale Gerechtshof te brengen, pa reerde hij zeer behendig". Zo'n behandeling zou uitzicht kunnen geven op een vreedzame oplos sing indien beide partijen daar mee akkoord gaan". Maar Turkije heeft tot dusver op geen enkele wijze met dit Griekse voorstel in gestemd. Over zuidelijk Afrika liet Kissinger zich heel wat scherper uit, hoewel niet over Zuid-Afrika zelf. „Het is duidelijk dat het kort dag wordt in zuidelijk Afrika. De VS hebben er bij de Zuidafnkaanse regering op aangedrongen om een oplos sing voor Namibië (Zuidwest- Afrika) te vinden, die in de rich ting van zelfbeschikking gaat. Bovendien staat Amerika in voortdurend en nauw contact met Engeland om de crisis in Rhodesië op te lossen". Hoe dat allemaal moet gebeuren ver meldde de minister niet. Op de vraag of de VS ook streven naar zelfbeschikking in Zuid- Afrika voor de bevolking van dat land, luidde het antwoord dat de VS zich altijd tegen het morele principe van de apartheid heb ben uitgesproken. „Maar Zuid- Afrika is niet een koloniaal doch een Afrikaans probleem en dient dus op een andere wijze te wor den opgelost dan Namibië of Rhodesië". Over één kwestie zijn kennelijk harde noten gekraakt tijdens de lunch, die K. met de ministers Van der Stoel en Pronk van Ont wikkelingssamenwerking ge bruikte. Want de Amerikaanse minister liet zich onverwacht scherp uit over de vraag wat hij dacht te doen om de Noord-Zuid-dialoog (tussen hoog geïndustrialiseerde en ont wikkelingslanden) uit de huidige impasse te halen. „Ten eerste ben ik het niet eens met het principe dat als er een impasse is, de VS die altijd moeten doorbreken en ten tweede ben ik het niet eens met het principe dat de VS altijd de agenda zouden moeten goed keuren, de de ,,77" (ontwikke lingslanden) hebben opgesteld". SITTARD - "Tante Pos heeft hard een bril nodig", zo zei de Sittardse schoenwinkelier J.W. van de Eertwegh gisteren toen hij aan zijn klanten een serie aan zichzelf geschreven brieven toonde, die gefrankeerd waren met halve spotzegels, met zegel tjes van een kruideniersbedrijf, met een afgeknipt sigaren bandje en met een Franse post zegel. "Die laatste zegel, overgehou den van een reis naar Frankrijk bracht mij op het idee" aldus de Sittardenaar "om eens te con troleren of ze bij de posterijen wel erg oplettend zijn. Ik stuurde een brief aan mijzelf en plakte er de Franse regel op. Die brief kwam aan zonder straf port. Ik ging toen brieven ver zenden met plakzegeltjes van mijn kruidenier en met half doorgeknipte postzegels. Ook die brieven kwamen aan even als een door een kennis aan mij gestuurde brief voorzien van een afgeknipt sigarenbandje". De heer Van de Eertwegh is niet van plan met dit fopspelletje door te gaan. "Ik heb alleen de oplettendheid van de PTT wil len peilen en daar heb ik een leuk collectietje opmerkelijke frankeringen aan overgehou den". Volgens de PTT zijn de betrokken brieven door de au tomatische stempelmachines in Maastricht afgestempeld het geen heel gewoon is. Ongewoon is het evenwel dat de foutieve frankeringen later niet zijn op gemerkt bij het sorteren van de post en evenmin door de Sit tardse bestellers. Aanhoudingen Schiedam na verspreiden opruiende pamfletten SCHIEDAM (ANP) - De Schie- damse politie heeft gisteravond twee mannen aangehouden we gens het verspreiden van op ruiende pamfletten in de straat en de omgeving van de ouderlijke wo ning van de jongeman die vorige week vrijdag is overleden aan de gevolgen van een steekpartij op het kermisterrein. De twee mannen, de 32-jarige free-lance journalist G.A.N.M.B. uit Hoorn en de 55- jarige reisleider J.H.S. uit Amster dam, verspreidden pamfletten van de Nederlandse Volksunie, naar aanleiding van de gebeurtenissen van de laatste dagen in Schiedam. De Nederlandse Volksunie stelt in het pamflet dat aan een Nederlan der een lafhartige messteek is toe gebracht door een buitenlandse ar beidskracht? In het pamflet wor den verwijten gericht aan de Neder landse regering, die Surinamers en buitenlanders in Nederland toelaat Door die politiek wordt Nederland, volgens de ondertekenaar van het pamflet Joop Glimmerveen, "in het ongeluk gestort door de doods vijanden van de blanken". In het pamflet wordt opgeroepen te strij den om de buitenlandse werkne mers uit Nederland "te verdrijven". DEN HAAG - Op 52-jarige leef tijd is 10 augustus j.l. in Den Haag, de griffier van Provin ciale Staten van Zuid-Holland mr. P. Zegwaard overleden. Mr. Zegwaard trad in 1949 in pro vinciale dienst. In 1967, na de pensionering van mr. Helm- strijd, werd mr. Zegwaard be noemd tot griffier der Staten. La ter viel hem ook het Officiers- schap in de Orde van Oranje Nassau ten deel. Mr. Zegwaard was gehuwd en had drie kinde- VAN DER LOUW BERISPT ROTTERDAMSE POLITIEMAN ROTTERDAM (SP) - "De autoriteit heeft gesproken en daarmee basta, zo lijkt het wel. Hetkomteropneer, dat ik mijn plicht heb verzaakt, maar dat ik geen straf krijg. In de brief aan mij - en dat staat niet in het persbericht - schrijft de burge meester dat hij van maatregelen af ziet, omdat er geen jurisprudentie op dit terrein is. De volgende keer wordt wel tegen mij opgetreden. Kan het dan ineens wel"? Dat is de reactie van de Rotter damse hoofdinspecteur B. D. Kalma op de "gele kaart", die hij van burgemeester André van der Louw heeft gekregen. "Thans is niet tot een disciplinair optreden besloten, maar in het vervolg zal daartoe in dergelijke omstandig heden wel worden overgegaan", waarschuwde Kalma's hoogste chef. Het lijkt alsof hoofdinspecteur Kalma zat te wachten op maatrege len. "Dat is natuurlijk niet zo, maar zoals het nu gaat is de kous af. Ik kan me helemaal niet meer verwe ren. Hij ontneemt me elke recht spositionele mogelijkheid om in beroep te gaan. Ik vind dit uit de mocratisch oogpunt onaanvaard baar", zegt de heer Kalma. De chef van de zeden- en kinderpo litie heeft het duidelijke standje te danken aan twee telegrammen, die hij stuurde tijdens de bezetting van de Bloemenhove-kliniek in Heem stede in mei van dit jaar. Tegenover de bezetters van de met sluiting be dreigde abortuskliniek verklaarde hij zich "solidair met de strijd tegen de inquisitiemethoden van minis ter Van Agt". Maar de collega's in Haarlem stuurde de Rotterdamse politieman een telegram met de op roep de bevelen van de minister te negeren. Hoofdinspecteur Kalma onderte kende de telegrammen behalve met zijn naam ook met "Chef zeden- ert kinderpolitie Rotter dam" en dat is hem erg kwalijk ge- Heroine doodt twee mensen AMSTERDAM (ANP) - In de Am sterdamse binnenstad zijn twee buitenlanders overleden aan een overdosis heroïne. De Engelsman H. C. Brook (30) werd dood aange troffen op een woonboot en nabij de Prins Hendrikkade werd het li chaam gevonden van het 17-jarige Duitse meisje E. P. Farber. AMSTERDAM (SP) - „Dagelijkse pesterij, vertraging en intimidatie waren de onwaardige middelen waarmee mijn toenmalige collega's en de burgemeester zich bedienden om mij het werk onmogelijk te ma ken", aldus oud-PPR-wethouder Roel van Duijn gisteren bij zijn af scheid van de Amsterdamse ge meenteraad. Het was de derde maal dat hij zich binnen zes jaar uit de raad terug trok. Dit voorjaar is hij door het col lege van burgemeester en wethou ders en de raad uit zijn wethouder szetel gewipt omdat men meende niet langer met hem samen te kun nen werken. Ook wethouder Lam- mers trok zich uit het college terug in een poging op die manier de "ei genzinnige" Roel van Duijn kwijt te raken. Aanleiding tot de vele ruzies in de gemeenteraad waren de ont wikkelingen rond de Metro-aanleg van de afgelopen jaren. Bij zijn afscheid schetste de voor malige provo en kabouter de poli tieke situatie binnen het Amster damse stadsbestuur als een macht strijd tussen Mercedessen en witte fietsen, waarbij de Mercedessen een claxonneerconcert gaven. „Ik heb die machtstrijd dit keer niet gewild", aldus Van Duijn, „zij ver scheurde immers de 'linkse sa menwerking die ik wilde". Roel van Duijn heeft over zijn erva ringen een trilogie geschreven "Bloed, zweet en tranen" en in het laatst verschenen deel is met name de wethoudersperiode geschreven. Hij heeft betrekkelijk weinig van zijn idealen van de grond gekregen. Noch de feitelijke toepassing door het GEB van zon en wind voor „schone energie" noch de invoer ing van korter werken en meer part-time banen voor ambtenaren om op die manier de werkloosheid te bestrijden. Burgemeester Samkalden kon slechts waardering opbrengen voor een van Roel van Duijns talenten: zijn beheersing van de taal. „Met dat ene middel heeft hij altijd ver kozen in een bepaalde vermom ming of hulsel als provo of kabou ter of als ambassadeur van Oranje Vrijstaat een bepaald type in de raad te vertegenwoordigen", aldus Samkalden. „Hij is een goed vertel ler en een uitstekend essayist. Maar iedereen kon weten dat hij daar door nog geen acceptabel bestuur der was. Er moesten wel mogelijk heden uit voortkomen. Burgemeester Samkalden wenste Roel van Duijn die een lange reis gaat maken en zich nu ontdek kingsreiziger noemt veel goeds toe maar wel op afstand. „Ik hoop dat het stadsbestuur gespaard blijft voor samenwerking met u als be stuurder, want dat bent u niet. Ik hoop echter dat u datgene in de we reld ontdekt wat u hier steeds wil de, bevrijding", aldus de burge meester.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7