Wethouder: in Leiden geen spel gespeeld Van Dam bezoekt diverse projecten MAATREGEL CRM DUPEERT GEZINSZORG Personeel zou voor extra koopavond zijn "KOSTEN WITKALKEN VERHALEN" Van Aken gaat in op kritiek Multivisie Bouw mast kabel-t.v. begonnen Gastouders gezocht, in Leiden in Merenwijk Staatssecretaris in Leiden KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt beschikkcm^^—(—^F.cn Koop-Krediet-* Plan of RAADSLID: OOK WATER POLO IN NIEUW BAD DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 LEIDEN - Volgens een enque- te, die de winkeliers van het winkelcentrum De Luifelbaan in Zuidwest zelf hebben ge houden, is een grote meerder heid van het winkelpersoneel voor een koopavond op vrijdag 27 augustus. Op die dag is er een braderie op het Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplein. De enquete heeft 59 voorstan ders opgeleverd, tien tegen standers, terwijl vier perso neelsleden hebben ingevuld wel voorstander van de extra koopavond zijn, maar "liever niet". De vakbonden hebben B. en W. geadviseerd om de winkeliers vereniging De Luifelbaan geen toestemming te geven om de winkels op vrijdag 27 augustus tot 's avonds negen uur open te houden. Motief: het personeel zou te zwaar belast worden. B. en W. hebben de gemeenteraad desondanks voorgesteld om wel positief te reageren op het verzoek van De Luifelbaan. Een stemming onder de tien aanwe zige PvdA-raadsleden gistera vond in de fractievergadering wees uit dat acht van hen het met B. en W. eens zijn en twee niet. De resultaten van de enquete werden bekend gemaakt door wethouder Van Aken. Hij heeft tot nu toe tevergeefs gepro beerd om nadere motiveringen van de vakbonden te krijgen. Volgens PvdA-raadslid Ranner moet aan de resultaten van de enquete niet veel waarde wor den gehecht omdat moeilijk sprake kan zijn van een "objec tief onderzoek". LEIDEN - Het PvdA-raadslid Meijer vindt dat de kosten die de gemeente moet maken om il legaal op muren geplakte aan plakbiljetten, muurkranten e.d. te verwijderen, zo mogelijk moeten worden verhaald op de plakkers. Hij zal dit in de ge meenteraadsvergadering ter sprake brengen, zodra de brief van hetzg. Steunkomitee „geen censuur op de muur" aan de orde komt. In deze brief wordt bezwaar gemaakt tegen witkal- affiches e.d., welke ge- ken dragslijn de laatste tijd hard nekkig door de gemeente wordt gevolgd als het gaat om illegaal aangeplakte biljetten. Tegelijkertijd wil Meijer er bij B en W op aandringen om zo snel mogelijk borden beschikbaar te stellen voor het aanplakken van niet-commerciële plakkaten. Volgens wethouder Van Aken zijn deze borden al in de maak. Volgens Meijer kunnen ook di verse blinde muren en schut tingen aangewezen worden voor het uiten van niet- commerciële gevoelens. Zijn partijgenoot Höppener deed gisteravond in de fractieverga dering van de PvdA de sugges tie om bij het maken van bo vengenoemde borden kunste naars te betrekken. LEIDEN - PvdA-fractieleider Meijer wil dat de problemen op en rond de Steenstraat in ieder geval Met maandag in de ge meenteraadsvergadering be handeld zullen worden. Samen met het PPR/D'66-raadslid Beijen heeft Meijer over deze af faire een zg. interpellatie inge diend. Meijer is van plan, zo zei hij gis teravond in de fractievergader ing van zijn partij, om de raad voor te stellen de interpellatie uiterlijk om tien uur te behan- STEENSTRAAT MAANDAG IN RAAD? 'delen. Bij een normale afhande ling van de agenda zou de raad maandag zeker nog niet aan de Steenstraat toekomen. Meijers partijgenoot Duivesteijn bleek het overigens niet eens met de stelling in de interpellatie dat de huidige situatie in de Steen straat voorlopig, tot de i Turfmarktbrug opengesteld is, gehandhaafd dient te worden. Men andere woorden: de bus sen zouden in twee richtingen over de Steenstraat moeten blijven rijden. Duivesteijn noemde deze situatie gistera vond "te gevaarlijk". Beter is het volgens hem om de bussen richting stad-uit langs het water over de Beestenmarkt te laten rijden, een suggestie die ook al door de winkeliers van de Steenstraat is gedaan. LEIDEN - „Er is geen Leids spelletje gespeeld om Multivisie weg te werken". Dit zei wethouder Van Aken gistermiddag in de gemeentelijke werkgroep kabeltelevisie in een discussie rond de laatste gebeurtenissen. LEIDEN - De werkgroep kabel televisie zal zaterdag 11 septem ber met een marktkraam voor de Hartebrugkerk gaan staan om voorlichting over kabeltelevisie te geven aan de burgerij. Hoewel dan nog geen demonstratie gege ven kan worden van de werking van kabeltelevisie, is het de be doeling met tekst en uitleg duide lijk te maken wat kabeltelevisie betekent en hoe dit systeem werkt. De werkgroep is ook bezig met het samenstellen van een informa tieve folder. LEIDEN - De Werkgemeenschap Kindercentra Leiden is op zoek naar gastouders, mensen die tegen een vergoeding regelmatig gast vrijheid kunnen bieden aan één of meer kinderen. Bij de WKL komen van tijd tot tijd verzoeken binnen of de opvang van een kind geregeld kan worden. Het is niet altijd moge lijk om een peuterspeelzaal of kin derdagverblijf in te schakelen De verzoeken zijn vooral afkomstig van ouderparen, van wie zowel de man als de vrouw een vaste baan heeft, of alleenstaande ouders. Met name de opvang na schooltijd en in vakanties van kleuters en kinderen die de basisschool bezoeken, levert problemen op in de bestaande kin dercentra. Maar ook het onder brengen van kinderen die jonger zyn dan vier jaar gaat soms moei lijk. Daarom heeft de Werkge meenschap Kindercentra Leiden het gastoudersplan ontwikkeld. Een systeem, dat ih Nederland op zeer beperkte schaal wordt toege past, maar bijvoorbeeld in Frank rijk en Engeland al gemeengoed is. In deze landen verblijven zelfs meer kinderen in gastgezinnen dan in kinderdagverblijven. De WKL wil vooral als bemidde lend orgaan optreden tussen ou ders die gastgezin willen zijn en ouders, die hun kinderen ergens willen onderbrengen. "We probe ren gezinnen te koppelen, die bij elkaar passen", zegt Jan Slats, me dewerker van de KWL. Gastouders nemen wel de verplichting op zich zich te houden aan contractueel vastgelegde afspraken: in principe moeten ze bereid zijn elke werkdag een paar uur beschikbaar te stellen. Iedereen, die tijd en mogelijkheden heeft, kan gastouder zijn. De WKL streeft er naar om per gastgezin in ieder geval niet meer dan drie kin deren onder te brengen. Wie zich wil aanmelden als gastou der, of meer informatie wil ontvan gen, kan contact opnemen met de WKL. tel. 130360. Zoals bekend leverden dinsdaga vond directeur Mulder en ir. De Jong van Multivisie scherpe kritiek op de Stichting Mast, waarin Lei den en Leiderdorp samenwerken aan de bouw van een mast in de Merenwijk. Multivisie acht deze mast, naast de mast die zij in Oegst- geest bouwt, overbodig. Het gemeenteraadslid Bleiji (CDA) vroeg aan Van AKen opening van zaken. Hij vroeg zich af wat er alle maal gebeurd is in de onderhande lingen tussen de vorige Stichting Mast i.o. en Multivisie; onderhan delingen die door Mast i.o. werden afgebroken omdat niet vóór 25 mei zwart op wit zekerheid was te krij gen over een aantal voorwaarden. Omdat Multivisie over die onder handelingen het tegendeel beweert van wat toentertijd via de stichting Mast i.o. naar buiten kwam, wil Bleiji alles in de openbaarheid. Van Aken zal deze vraag aan de huidige Stichting Mast voorleggen. Van Aken ging desgevraagd in op de kritiek van Multivisie. „Ik heb altijd gezegd: van een doelstelling, om tot één mast in de regio te ko men, moet je geen dogma maken. Indertijd hebben wij aan de Stich ting Kabelnet Merenwijk (de SKM beheert een klein kabelnet in de Merenwijk - red.) toegezegd om hun belangen te behartigen. Dat betekende dat per 1 oktober beeld geleverd zou worden aan de Me renwijk. Als het overleg na 25 mei was voortgezet met Multivisie zou er op 1 oktober geen beeld geweest zijn". Verder deelde Van Aken mee dat hij op verzoek van de regering in formatie heeft verschaft over de huidige situatie in de regio plus een voorstel. Op een mogelijk ingrijpen van de regering doelend, zei hij: „Er liggen geen complicaties. Voordat deze zaak ging spelen heb ik ook de provincie ingelicht dat het wel eens zou kunnen gebeuren dat er twee masten kwamen". LEIDEN - Vlakbij de hoek van de Broekweg en de Gooimeerlaan heeft wethouder Van Aken, als voorzitter van de Stichting Mast, de eerste paal geslagen voor de 116 meter hoge mast ten behoeve van kabel televisie. De mast komt te staan op drie poten, waarvoor drie maal acht palen geslagen worden van ruim achttien meter. De firma Kaal van der Linden fabriceert en plaatst deze mastterwij l Stapel BV de montage van de antennes ver zorgt. De antennes worden ge plaatst op drie bordessen op 60, 80 en 108 meter hoogte. De bewoners van de Merenwijk zullen in oktober als eersten kunnen profiteren van dit „voor Nederland unieke ont vangststation". Het heiwerk van dit 64 ton zware gevaarte geschiedt door Visser en Smit BV, die halver wege de volgende week hoopt daarmee klaar te zijn. Van Aken zei na het slaan van de eerste paal dat er sen kleine poc ket" te schrijven is over alle vooraf gaande gebeurtenissen en gaf alle partijen die aan dit project mee werken een compliment voor de storingsvrije overlegsituatie" Wethouder Drenth, die namens Lei derdorp in de Stichting Mast zit, benadrukte dat er altijd gestreefd is naar een mast voor de hele regio: ,Jedereen heeft ruim de gelegenheid gehad mee te doen". ■k Met ecu uit Zeeland naar Leiden gevaren heistelling wordt de eer ste paal geslagen. ADVERTENTIE LEIDEN - Behalve het slaan van de eerste paal voor de bouw van 93 ap partementen voor de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren op de hoek van de Dr. Lelylaan en de Storm Buysingstraat, zal staats secretaris Marcel van Dam a.s. maandag ook 39 appartementen van de Stichting aan de Middelweg en de Choorsteeg officieel in ge bruik stellen. Daarna zal hij aan de eerste bewoner van de 25 apparte- meneten van de Stichting aan de Waardsteeg de eerste sleutel over handigen. i appartementen in het Morskwartier, die per maand onge veer 200 gulden aan huur moeten gaan kosten, worden tot stand ge bracht door de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren in sa menwerking met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting en de Leidse universiteit. De apparte menten hebben aan de buitenkant een terrasvorm. Het gehele com plex omvat 77 tweekwamerwonin- gen van twee verblijfseenheden en 16 eenkamerwoningen van ander halve verblijfseenheid. De twee kamerwoningen (groot 45 vier kante meter) hebben een woonka mer, een slaapkamer, een keuken en een douche. Omstreeks janua ri/februari '78 (het complex wordt in een bouwstroom opgenomen) zullen de appartementen voor be woning gereed zijn. De 39 woningen van de Stichting aan de Middelweg-Choorsteeg, die al in gebruik zijn genomen, kosten aan huur 198 per maand. Dankzij een subsidie van het rijk konden de huren op 139 worden gebracht. De 25 appartementen aan de Waar dsteeg kosten aan kale huur 200 per maand, maar de Stichting ver wacht dat dit door subsidie tot 140 a 150 kan worden teruggebracht. Tijdens zijn bezoek aan Leiden zal staatssecretaris Van Dam over igens ook het in aanbouw zijnde complex van de Stichting aan de Rljnsburgersingel gaan bekijken. Dit complex omvat 30 appartemen ten. De woningen zullen begin 1977 worden opgeleverd. Een eerste aanzet voor de bouw van 54 wonin gen van de Stichting aan het Utrechtse Jaagpad, kan een dezer dagen worden verwacht. Krediet. een Doorlopend Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. LEIDSE SPAARBANK LEIDEN - Het bad bij de Vijf Meihal moet zo danig uitgevoerd uitgevoerd, dat er ook waterpolowedstrij- den in kunnen worden ge speeld. Een voorstel van deze strekking zal hét raadslid Dui vesteijn (PvdA) indienen, wan neer de zwembadnota en daar mee de bouw van dit zwembad in de gemeenteraad aan de orde komt. In concreto betekent dit dat het zwembad van een beweegbare bodem moet worden Ook zal Duivesteijn B en W de suggestie doen om het herstel van het dak van de Vijf Meihal tegelijkertijd te doen uitvoeren met de werkzaamheden die ten behoeve van het zwembad worden verricht. Het dakher stel is eigenlijk voor een latere termijn gepland. De zwembadnota staat op de agenda van de raadsvergader ing van aanstaande maandag. Leidse instanties hoogst ongelukkig LEIDEN - De Stichting Gezinsver zorging Leiden is evenals de Cen trale Raad voor Gezinszorg hoogst ongelukkig met de vaca ture stop, die staatssecretaris Meyer van CRM voor deze sector heeft afgekondigd. De stichting mag dit jaar geen nieuw perso neel aantrekken, terwijl ver wacht wordt dat het aantal aan vragen voor gezins- en bejaar denhulp ook dit jaar weer zal stij gen. Hierdoor kan de situatie zich voordoen, waarin de aanvrager voldoet aan de normen van de stichting voor het verkrijgen van hulp, maar die hulp niet kan krij gen, omdat de stichting door de vacaturestop duidelijk prioritei ten moet gaan stellen. Met name de verwijzende instan ties, zoals huisartsen en verpleeg tehuizen kunnen door de maat regel in moeilijkheden komen. Zo kan het voorkomen dat een bejaarde, die in een tehuis wordt verpleegd, in principe naar huis zou kunnen, om daar verder steun te krijgen van een bejaar denhelpster. Als die hulp even wel niet gegeven kan worden, le vert de terugkeer naar huis pro blemen op. De maatregel is eind vorige maand bekend gemaakt en past in het bezuinigingsplan van het minis terie. De Centrale Raad voor Ge zinszorg heeft tegen het bevrie zen van het aantal uren dat hulp kan worden verleend, al bezwaar gemaakt. De raad acht een derge lijke maatregel in strijd met de in de nota Bejaardenbeleid '75 en de structuurnota Gezondheidszorg aangegeven noodzaak om de service-verlening van de gezins zorg uit te breiden en daardoor de kosten van zieken- en verpleeg tehuizen te verlagen. "Een uit breiding van ons werk, is door dit plan niet meer mogelijk", aldus de Centrale Raad in een reactie op de maatregel. Bijstand Tegelijk met de vacaturestop, heeft de staatssecretaris ook besloten per 4 oktober niet meer toe te staan dat gezinshulp wordt ver leend met geld van de bijstand. De sociale diensten mogen na die datum in het kader van de bij standswet geen gezinshulp meer verlenen. In het verleden kwamen aanvragen voor hulp zowel bij de Stichting, als bij de Sociale Dienst terecht. De stichting stelde zelf een indi catie, bepaalde of de hulp nodig was en zo ja, hoeveel. De Genees kundige Dienst stelde de indica tie voor de aanvragen die bij de GSD binnenkwamen. Was het advies van de GGD gunstig, dan mocht de aanvrager huishoude lijke hulp nemen, die dan werd betaald door de bijstand. De aangetrokken hulpen, veelal familieleden van de aanvrager, kwamen in dienst van de GSD. Nieuwe aanvragen voor hulp ver wijst de GSD tegenwoordig al di rect door naar de Stichting Ge zinsverzorging. De staatssecreta ris wil echter de nog lopende hulp, die in het verleden door de GSD is toegekend, nu ook over hevelen naar de stichtingen voor gezinszorg. In Leiden gaat het om 181 gevallen, die in het kader van de bijstand hulp krijgen. Meyer heeft aangekondigd voor de overname van dit bestand extra uren gezinshulp aan de stichtin gen te zullen geven. Hoeveel uren de Leidse stichting krijgt en of dit een toereikend aantal is, is nog niet bekend. Totdat in april op aandringen van het ministerie een nieuw systeem in werking trad, maakte tachtig procent van de hulpaanvragers bij de stichting, voor de betaling van de hulp gebruik van de bij stand. Die situatie veranderde toen door het nieuwe systeem de kosten van gezinshulp naar draagkracht werden berekend. Inmiddels is een overleg begonnen tussen de Sociale Dienst en de Stichting Gezinsverzorging over de wijze waarop de overname van de 181 cliënten van de GSD gere geld moet worden. De staatsse cretaris heeft al aangegeven dat een overgangsperiode ingesteld zal worden om de overname te regelen, maar om welke termijn het gaat is nog niet bekend. Zeker is inmiddels dat de faseerd zal gaan. Koopcentrum Weet u nog het geweeklaag van de heren winkeliers van de Haarlem merstraat toen de tram er uit ging en nog meer toen de bussen van het zogenaamde "lage Land", de bus sen van Maarse en Kroon, niet meer over de straat zouden komen en nu ongeveer 250 meter van de Haar lemmerstraat de stad in en uit rij den. Nu ging het mis want 50 pro cent van de kopers werd op deze manier weggezogen. Er is nu geen enkele winkelier, die de bussen nog terug zou willen hebben in de straat. Hetzelfde zou kunnen geschieden met de« bussen uit de richtingen Alphen, Zoeterwoude, Den Haag enz. Laat die toch allemaal het cen trum mijden en in beide richtingen over de Cityring rijden en alle pro blemen zijn opgelost. Totale promenade op de Brees- traat, een rustige marktenroute, de Lezers schrijven moeilijkheden van de Steenstraat zouden met dit plan ook worden ontzenuwd en de Pieterswijk krijgt het verkeer niet in haar straten. Het particuliere verkeer zou over de markterfroute de stad in blijven komen en via de Apothekersdijk, Stille Rijn, Mare en Cityring er uit gaan, als de nieuwe Turfmarktbrug er is zou de laatste route vergemak kelijkt kunnen worden. Vanuit het midden - Hoogstraat/Stadhuis - is de afstand maximaal 400 a 500 me ter naar de Cityring of Prinsesse- kade, wat de afstand betreft is het dus ook geen onoverkomelijk be zwaar. Men heeft al zoveel proefpe riodes gehad, waarom deze niet eens drie maanden uitgeprobeerd. Ad C. van Noort Haarlemmerstraat 123 Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3