Hoe verkoop ik hel m'ri kinderen. Italiaanse regering krijgt vertrouwen China waarschuwt YS tegen Russen Dronken papegaai en een onderbroek vol effecten Onderzoek naar koers van Geref. Kerken Lezers schrijven Israël houdt twee Libanese schepen aan DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 PAGINA 15 Washington (UPI) - Langs de grens tussen China en de Sowjet-Unie zijn er meer Chinese dan Sowjet- russische militairen gelegerd, maar hun wapens zijn inferieur aan de kernwapens van de Russen. Dit staat in een rapport dat het Ameri kaanse congreslid Lester L. Wolff, Democraat uit New York, gisteren heeft gepubliceerd. Volgens het rapport hebben Chi nese functionarissen gewaar schuwd dat de Amerikaanse leiders de bedreiging onderschatten die de Sowjet-Unie voorde V.S. vormt. Zij noemden het Amerikaanse beleid gelijk aan dat van Neville Chamber lain jegens Adolf Hitler. Functionarissen van het ministerie van Defensie schatten dat China ca. 618.000 man aan de grens heeft, vergeleken met 475.000 Russen, al dus het rapport. Deze cijfers steken scherp af tegen de mededelingen van Peking dat de Sojet-Unie daar ongeveer één miljoen man heeft. De verklaringen derdeel van een rapport over een bezoek dat Wolff in april met het congreslid J. Herbert Burke, Re publikein uit Florida, aan China bracht. Tijdens dit bezoek hadden zij gesprekken met Chinese autori teiten waarvan de inhoud niet voor publikatie bestemd was. De Chinese leiders waarschuwden dat de V.S. niet volledig erkennen welke gevolgen de uitbreiding van de Sowjetrussische bewapening heeft en het feit dat Breagnjew we reldhegemonie nastreeft. "De V.S. vormen het eerste doelwit voor de Sowjet-Unie", aldus het rapport. De Chinese functionarissen lever den verder scherpe kritiek op de verkoop van graan door de Ameri kaanse regering aan de Sowjet- Unie, waarbij zij er de nadruk op legden dat graan kan worden be- scnouwd als een strategische grondstof. Zij zeiden voorts te geloven dat een oorlog tussen de V.S. en de Sowjet-Unie onvermijdelijk, maar niet op handen is. Deze zou gevoerd worden in Europa, niet in Azië, en er zouden eerder conventionele dan kernwapens worden gebruikt, aldus het rapport. De autoriteiten in Peking hebben dezelfde opvat tingen geuit tegenover andere be zoekers. ROME (DPA, AFP) - De nieuwe Italiaanse regering heeft gisteren ook in het Huis van Afgevaardigden het vertrou wen gekregen. Voor het christen-democratische minder heidskabinet van Giulio Andreotti stemden 258 afgevaar digden, er waren 44 tegenstemmen en 303 onthoudingen. GENEVE - Het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, dat tien dagen in Geneve bijeen is, heeft vijf nieuwe leden tot de raad toegelaten, waaronder de 6000 le den tellende kerk van Bali en de Zuidafrikaanse Lutherse Kerk. Een speciale commissie legde gis teren een uitgebreid plan op tafel om de Wereldraad zuiniger en effi ciënter "te laten werken. Volgens het prioriteitenplan moet de raad voornamelijk aan vier actiepunten aandacht schenken: verkondiging van het geloof, strijd voor een rechtvaardiger samenleving, be vordering van de eenheid der ker ken en vorming tot een werkelijk menselijke gemeenschap. De commissie heeft berekend, dat door minder vergaderen en de per soneelsbezetting terug te brengen de begroting voor 1977 met 1.6 miljoen kan worden verminderd. Het program voor anti-racisme moet beslist blijven. Hoge prioriteit geeft de commissie ook aan verdere studie voor een nieuwe economi sche wereldorde. Bezuinigingen worden voorgesteld in de sector communicatie en publikatie. Volgende week komt het reorgani satieplan voor aanvaarding of ge deeltelijke wijziging gereed. Afwijzing AMSTERDAM - In het Rembrandt-theater in Amsterdam had gisteravond de première plaats van André t Duins Pretfïlm.Na de voorstelling begaf de komiek zich, begeleid door twee Amsterdamse politie-agenten nc het Thorbeckeplein, waar tijdens een straatfeest tal van artiesten optraden. De Gereformeerde Oecumeni sche Synode, die in Kaapstad haar algemene vergadering houdt, heeft twee commissies gevormd om over de bezwaren te rapporteren die en kele leden-kerken tegen de Gere formeerde Kerken in Nederland hebben ingebracht. De ene com missie concentreert zich op de theologische koers van deze kerken en de andere op het lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken. In de commissie over de koers zitten onder anderen dr. J. D. Vorster van de synode van de blanke Neder- Communisten, socialisten, repu blikeinen en liberalen onthielden zich, zoals afgelopen vrijdag ook was gebeurd in de Senaat. De neo- fascistische MSI en een onafhanke lijke van links stemden tegen Ita- liës 39e regering sinds de Tweede Wereldoorlog. Met het vertrouwensvotum, dat naar de mening van de politieke commentatoren slechts een "niet- wantrouwen" uitspreekt, kan And reotti nu met de verwezenlijking van zijn regeringsprogramma be ginnen. Op grond van zijn talrijke concrete hervormingsvoorstellen, die reeds binnen enkele maanden via grote spaarzaamheid van de staat en het stimuleren van de eco nomie de Italiaanse crisis moeten beteugelen, hadden de linkse par tijen besloten zich van stemming te onthouden. Enrico Berlinguer, leider van de communisten, wees er in zijn ant woord op Andreotti's regerings verklaring op dat de nieuwe rege ring afhankelijk is van zijn partij. Daar er echter geen regerings alternatieven voorhanden waren en de communisten waren geraad pleegd, hadden zij zich vóór ont houding uitgesproken. Curd Jürgens hoogleraar LUXEMBURG/SALZBURG - „Geroerd en gelukkig", noemde zich in een telefo nisch interview met Radio- Luxemburg de Duitse toneel- en filmacteur Curd Jürgens, naar aanleiding van zijn be noeming tot hoogleraar door president Rudolf Kirchschla- ger van Oostenrijk. Professor Jürgens gaat aan het Max-Reinhardt-Instituut en de Filmacademie lezingen houden. De officiële plechtigheid waarop Jürgens de titel van professor krijgt zal over een paar maanden plaats hebben in Salzburg. Steenstraat je handen van te krijgen. Ten derde: Die zware bussen die door het straatje denderen veroorzaken een Nog even een reactie op de actie enorm lawaai plus vieze uitlaatgas van de bewoners van de Steen- sen. Ook lijden de huizen die aan de straat en wel in het bijzonder voor Steenstraat en vlak daarachter lig- _^kfe..a5^_6 gen dani6 onder het trillen als ge- volg van de veel te snel rijdende ko lossen. Ten vierde: bij het blokke ren van de straat bleek dat de bus- "stad-uit" makkelyk ADVERTENTIE Of:Stuk voor stuk redelijke argumenten voor het slopen van nationale monumenten. l wel wethouder v; afkeurde en het ook niet schijnlijk achtte dat het advies van de verkeerskommissie werkelijk uitvoerbaar is. Ten eerste waren er bij de actie niet Beestenmarkt konden1 rijden alleen winkeliers, maar ook bewo- vormden de gevreesde bochten ners van de Steenstraat betrokken: geen enkel probleem. Mocht de Ten tweede: ook de bewoners vin- kade het niet houden dan kan er denhetbusverkeerintweerichtin- heus wel een stukje van de par- gen door die smalle straat te gek. keerplaats af, waar dan de bus een Met de fiets door de straat gaan of rijbaan met een stopplaats kan krijgen. Met wat goede wil en wat witte lijnen op de straatstenen wa ren we nu al een eind op weg. Mevr. V. Guillén Salvatorhof 4 Leiden oversteken is vaak iets c Directeur voor GG en GD in Wassenaar WASSENAAR - Op 1 november a.s. eindigt het dienstverband- voor-halve-dagen van dokter C. A. Eindhoven als directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst in Wassen Ter voorziening in deze vacature heeft het college van Burgemeester en Wethouders een oproep ge plaatst die vier sollicitanten ople verde. Drie van hen werden voor een gesprek uitgenodigd, twee ver schenen er en van die twee heeft er één inmiddels laten weten van een eventuele benoeming af te zien. Er resteert dus één kandidaat en dat is de 52-jarige heer A. K. J. Oudendal, huisarts te Winschoten. Burge meester en Wethouders stellen de raad voor hem te benoemen als op volger van dokter Eindhoven. duits Geref. Kerk, dr. P. G. Kunst, oud-voorzitter van de Geref. sy node in Nederland, en prof. dr. W. H. Velema van de Chr. Geref. Ker ken in Nederland. Tot nu toe had de Geref. Oecumeni sche Synode over de koers van de Geref. Kerken in Nederland haar bezorgdheid uitgesproken. Nu hebben de drie lid-kerken die in Kaapstad bezwaren inbrachten, aangedrongen op een krachtige uitspraak waarin de bedoelde ont wikkelingen (inzake de nieuwe theologie en de functionering van de leertucht) worden afgewezen. Stichting veroordeelt Boycot Outspan Actie in Leidse regio LEIDEN - De Stichting voor Poli tieke Bewustwording heeft er in een brief aan 150 groente- en frui thandelaren in de Leidse regio op aangedrongen zich niets aan te trekken van de Boycot Outspan Actie. Volgens de stichting be dient de Boycot Outspan Actie (BOA) zich van pertinente leu gens, omdat de grootste Outspan- plantages in het gebied Zebediele zouden liggen en dit gebied ruim een jaar geleden aan de zelfstan dige Bantoe-regering zou zijn overgedragen. De stichting noemt de oogmerken van de BOA niet humanitair, maar politiek. „Mis schien gaat u een licht op wanneer wij u eraan herinneren dat de communistische partij nog steeds verboden is in Zuid-Afrika", aldus de stichting. Uit de brief blijkt dat de stichting vindt dat de BOA geen buiten parlementaire acties moet voeren. De acties van de BOA worden in de brief o.m. vergeleken met het op treden van jonge nazi's in de jaren dertig dat erop gericht was Joodse zaken kapot te maken. Het zou kunnen gebeuren, dat uw kinderen later wat oude foto's, ansichtkaarten zien en tot de conclusie komen, dat hun wereld er eigenlijk veel minder aardig uitziet, dan de uw? eruit zag. Dat er toch wel erg veel waardevols uit het verleden is verdwenen. Dat er toch wel erg veel historische monümenten zijn gesloopt. Hieronder volgen een aantal redelijke argumenten, die u in de daarop volgende discussie met uw kinderen kunt gebruiken. Houd ze bij de hand voor later. Alle kans dat u ze hard, heel hard, zult nodig hebben. 1. Er TEL AVIV (Reuter) - De Israëlische marine heeft vannacht in de Israëli sche territoriale wateren twee Libanese schepen aangehouden voor con trole. Dit hebben militaire kringen in Tel Aviv bekendgemaakt. Eén van de schepen is opgebracht naar Haifa, het andere naar een kleine ligplaats bij Mitsjmoret, ten zuiden van Haifa. Israëlische veiligheidstroe pen zijn aan boord van de schepen gegaan om de lading te inspecteren en de bemanning te ondervragen. Op grond van nieuwe veiligheidsmaatregelen hielden Israëlische patrouil leboten gisteren een Turks vrachtschip aan dat van Libanon op weg was naar Israël voor het uitvoeren van een gezondheids- en veiligheidsonder zoek buiten Haifa. LEIDEN De postduivenvereni ging De Blauwkras hield met 61 duiven een wedvlucht vanaf St. Di- zier. Uitslag: 1, 5, 10 F. v. d. Wete ring; 2, 4, 6, 7, 9 A. Ouwerkerk; 3 I. Klinkhamer; 8 B. Diersman. ARP boos op burgemeester Van der Louw DEN HAAG (SP) - Burgemeester Van der Louw van Rotterdam heeft een slechte beurt gemaakt bij de Eerste Kamerfractie van de ARP. Het is de anti-revolutionairen een doorn in het oog dat Van der Louw de open brief van vijf PvdA'ers om een actiecomité tegen de Duitse „Berufsverbote" in het leven te roepen mede ondertekend heeft. Uit gisteren aan premier Den Uyl en de ministers Van der Stoel (bui tenlandse zaken) en De Gaay Fort man (binnenlandse zaken) gestelde vragen blijkt dat de AR-senatoren Albeda en Christiaanse het „onge wenst, althans onverstandig dan wel minder gelukkig" vinden dat de Rotterdamse burgemeester zich in het openbaar m^ngt in een inter nationale kwestie als de zaak van de „Berufsverbote". „Ook al deed Van der Louw dit niet in zijn kwaliteit van bestuurder." Even aanstippen bij dit punt, dat h< Nederland een belangrijke bron van inkomsten betekent. En a een chaos was ontstaan, zonder behoorlijk Openbaar Vervoer. Daarmee moet toch minstens het verlies van zo'n 30.000 monumenten al zijn goedgepraat. In de jarèn na 1945 (zo zegt u tegen uw kinderen) nam het Hele nieuwe steden hebben we uit de grond gestampt. En tja, daar voor sneuvelde hier en daar wel «eens een monumentje. industrialisatie r geen geld overbleef t defensie-apparaat. belangrijke dingen gebeuren in ons land, Ie sociale verzekeringen e Een dounier komt de gekste dingen tegen: Een argument waarvan de validiteit buiten kijf staat. Roep verband eventueel uit: „Een volk dat aan z'n toekomst bouwt r op wat de vooruitgang in de weg staat." dat zij erdoor overtuigd zullen rakei Want veel redelijkheden te zamen k onredelijk geheel opleveren: een toe zonder verleden. Die toekomst zonder verleden is sinistere zaak.'Laten wij ophouden r te overtuigen van de noodzaak om a leerzame, lieve, waardevolle, leefbar uit het verleden te slopen. En een wi bouwen waar eigenlijk geen plaats meer is voor speelsheid, romantiek, menselijkheid. Laten v Eerst tot tien teilen voor we gaan slopen. isschie Maar a WAHINGTON (AP) - Een verjaar dagstaart die van marijuana ge maakt blijkt te zijn, dronken ge voerde papegaaien en hasjiesj die in een sprei genaaid is. Dit zijn enige van de merkwaardige zaken die Amerikaanse douaniers tijdens hun strijd tegen het smokkelen in 1975 ontdekten. Volgens schattingen namen de Amerikaanse douaniers vorig jaar voor meer dan 400 miljoen dollar aan contrabande in beslag. De meest uiteenlopende artikelen werden op de vreemdste plaatsen ontdekt. Toen een douanier een verjaardag staart eens wat beter bekeek, bleek dat de bovenlaag van het geheel louter als camouflage diende. On der de glazuur was bijna 3 kilo ma- riuana verborgen. De onderbroek van een verdacht persoon bleek voor 2000 dollar aan gestolen effecten te bevatten. Een uit Mexico terugkerende automo bilist bleek een kogel bij zich te hebben, die bij nader onderzoek niet met kruit maar met heroïne ge vuld was. In New York ontdekten de nijvere speurders een partij hasj die ver vlochten was in mandjes uit Ma rokko. Ook een uit Colombia af komstige beddensprei bleek een lading van het begeerde goedje met zich te dragen. Tijdens de inspectie van een auto bij Laredo in Texas vond een doua nier een geheim compartiment dat gevuld bleek te zijn met sokken. Iedere sok bevatte een ietwat be schonken en slaperige papegaai. De vogels hadden voor de reis in Tequilla gedrenkte mais te eten ge kregen zodat zij geen lawaai zouden maken. Toen wakkere douaniers, altijd op zoek naar iets waar een luchtje aan zit, de bagage van een Boliviaan onderzochten bleek diens scheerlo- tion vloeibare cocaïne te zijn die op passende wijze bijgekleurd en van een luchtje voorzien was. Bij nader onderzoek bleken ook de tubes scheerzeep en tandpasta _die de man bij zich had, cocaïne te beval len. Een smokkelaar bleek enig huis werk gedaan te hebben. Hij werd. betrapt terwijl hij illegaal een zakje cocaïne wilde invoeren tussen de bladzijden van een folder dat de Amerikaanse douane uitgeeft om de mensen behulpzaam te zijn bij, het illegaal i Het ene zaakje trekt meestal het andere aan. Functionarissen van de douane verklaarden dat in West- Duitsland enige tijd geleden een fabriek is ontdekt die uitgeholde champagne kurken maakte voor het vervoer van narcotica. In Co lombia bleek een fabriek te zijn waar spuitbussen werden aange past voor het smokkelen van con traspionage. Een bedrijf in Para- quay had zich gespecialiseerd in het vervaardigen van kerkelijke collectekistjes met dubbele bodem, uitgeholde crucifixen en deuren met geheime panelen voor het ver bergen van smokkelwaar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15