Groente over enkele weken niet meer zó dnur 'Krachtiger aanpak jeugdwerkloosheid' Sparen. Doe'tregelmatij Dus automatiscl Tirannieke man doodde zijn ex-vrouw 'Aantal functies is beschermd' i—Uil'l'| I'll 1,1.1 Verwachting van Produktschap Benzine één cent goedkoper Hartlucht- brug nog tot 1980 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 PAGINA 7 DEN HAAG - Kort na het uitzitten van een gevangenisstraf omdat hij tijdens een ruzie zijn eigen broer met een kapmes twee vingers had afgehakt, heeft de 50-jarige Blag- wandat D. in Den Haag zijn ex- echtgenote met vijf messteken van het leven beroofd. Het drama gebeurde in de nacht van 19 mei jl. in een bovenwoning aan de Parallelweg, waar de vrouw met twee mindeijarige dochters nietsvermoedend lag te slapen, toen haar voormalige echtvriend na verbreking van het voordèur- raampje met een groot keukenmes in de vuist binnendrong. Voer de Haagse rechtbank betoogt de dader dat hij niet de opzet had gehad zijn vrouw te doden, maar dat hij met het mes haar minnaar de deur had willen uitjagen. Toen hij voor het bed van zijn vrouw stond, bleek dat zij alleen was. De ver dachte was echter zo opgewonden dat hij tijdens de woordenwisseling met zijn ex-vrouw in blinde woede op haar had ingestoken omdat zij hem zou hebben uitgescholden. Toen zijn dochters van zestien en zeventien hem wegtrokken, was het te laat. Al voordat zij het zie kenhuis bereikte was de vrouw overleden. Onsamenhangend en moeilijk ver staanbaar sprekend legt Rhang- wandat aan de rechtbank uit dat hij de voorafgaande dag uit Deventer naar Den Haag was gekomen om een getrouwde dochter en zijn schoonzoon te bezoeken. Hij had zeer veel gedronken en was 's nachts, naar de Parallelweg gewan deld om daar de minnaar van zijn gescheiden vrouw weg te jagen. Op vragen van president mr. Stolk wat hij nog in de'woning van zijn ex-vrouw te maken had, antwoordt verdachte dat hij niet kon dulden dat de man sliep in zijn huis met zijn vrouw in hetzelfde huis waar ook zijn beide minderjarige doch ters nog leefden. Het mes had hij alleen maar meegenomen om de man angst aan te jagen. De verdachte erkent dat hij eerst een uur voor het huis had staan wachten tot het licht uitging en dat hij daarna nog tenminste een half uur had gewacht tot het moment waarop hij meende dat zijn ex- vrouw en haar minnaar zouden sla- Een navrant detail is het feit dat be gin vorig jaar, toen verdachte te rechtstond voor het afhakken van twee vingers van zijn broer, een ge rechtspsychiater heeft gewaar schuwd dat de verminderde toere keningsvatbare tirannieke man nóg eens zoiets zou kunnen doen. Het advies luidde toen dat ver dachte psychiatrisch zou worden verpleegd, maar hij werd veroor-, deeld tot tien maanden gevange nisstraf» waarvan twee maanden voorwaardelijk. Thans constateert een andere psy chiater dat verdachte slechts licht verminderd toerekeningsvatbaar is. Omdat er weinig meer aan hem te veranderen valt wordt een bij zondere maatregel zoals ter be schikking stellen zinloos genoemd. Officier van Justitie mr. De Wit acht doodslag bewezen, omdat iedereen kan begrijpen dat zulke messteken dodelijk zullen zijn en omdat deze verdachte door het vorige vonnis al was gewaarschuwd. Hij eist tien jaar gevangenisstraf met aftrek. Advocaat mr. M. Roethof uit Zwolle vindt de opzet tot doden niet bewezen en betoogt buiten dien dat verdachte's toerkenings- vatbaarheid minimaal geacht moet worden. De rechtbank zal vonnis wijzen op 24 augustus. Den Uyl voor Westduitse tv: DEN HAAG - Binnen enkele weken zal het aanbod van snelgroeiende produkten als sla en andijvie aanzienlijk ruimer worden. Het prijsniveau van deze groenten zal dan waarschijnlijk belangrijk lager komen te liggen Die verwachting heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit gisteren uitgesproken. Meer schade Op de vraag of in de tuinbouwsec tor maatregelen zouden kunnen worden getroffen, die op een ver antwoorde wijze lagere prijzen te weeg zouden brengen, meent het Produktschap ontkennend te moe ten antwoorden. Dit antwoord is ingegeven door de overtuiging dat zulke maatregelen meer schade be rokkenen, dan zij voor de consu ment aan nut opleveren, of in het geheel jgeen noemenswaardig ef fect sorteren. Vooral wijst het bestuur van het Troduktschap maatregelen die de prijzen of de export aan banden leggen van de hand. Afgezien van het feit, dat de uitvoer van verse groenten de laatste tijd die van vo rig jaar niet overtreft, is die uitvoer voor de Nederlandse tuinbouw van zo veel belang, dat uitvoerbeper- kingen grote schade op langere termijn zouden toebrengen. Een ingrijpen in de prijzen zou voorts tot gevolg hebben dat een ditribu- tiesysteem ontwikkeld zou moeten worden. Dit zou op onoverkomen- lijke bezwaren stuiten. Onder de huidige omstandigheden meent het schap, dat het gezien de eigen aard van de ingewikkelde en kwetsbare groentenmarkt - weer een snel herstel van de voorziening- het beste is, de regulerende wer king van het marktmechanisme af te wachten. aanplant van snel groeiende gewassen, aldus het Produktschap, heeft niets meer te lijden van de extreme weersom standigheden van enkele weken ge leden. Dit zal tot een verruiming van het aanbod leiden. Voor kasprodukten als tomaten kan een herstel van de geregelde aanvoer ook een dalend effect heb ben op de prijzen. Door de hitte was namelijk het aanvoerpatroon ver stoord. Het Produktschap meent, dat een betrouwbare voorspelling niet kan worden gegeven zonder besturing van de situatie in geheel west- Europa. De export is voor de Ne derlandse tuinbouw van zo grote betekenis dat een prognose zinloos is als men niet met zoldoende ze kerheid kan ramen welk beroep de buitenlandse afnemers in de ko mende maanden om hun Neder landse leveranciers zullen doen, al dus het Produktschap. DEN HAAG - Premier Den Uyl is van mening dat de staat gerechtigd is bepaalde maatregelen te nemen als het gaat om de toegang van poli tieke extremisten tot overheids functies. Hij gelooft echter wel dat "democratische waarden in gevaar zijn" als mensen uit overheidsfunk- ties worden geweerd" alleen op grond van hun gezindheid" en "zonder dat de betrokkenen in staat zijn zich daartegen te Wapens gestolen uit kazerne Arnhem - Het afgelopen wee keinde zijn zestien Uschi- mitrailleurs gestolen uit een wape nopslagplaats in de Tonnet- kazerne in 't Harde (Gelderland). Dit is gisteren bekendgemaakt. De kluis waarin de wapens waren opgeslagen is volgens de mare chaussee op professionele wijze opengebroken. Een woordvoerder van de Tonnet-kazerne zei dinsdag het vreemd te vinden dat de kluis niet geheel leeggeroofd is. "Ze hadden nog veel meer wapens, zoals geweren en pistolen kunnen meenemen", aldus de woordvoer der. Hij stelde dat de beveiliging van het kazerneterrein in het alge meen en de beveiliging van de wa penopslagplaats in het bijzonder veel te wensen Overlaat. Den Haag - De maximumprijs van j benzine en superbenzine wordt morgen met een cent verlaagd. Een liter benziné mag dan maximaal 107 cent kosten en een liter super- benzine maximaal 111,6 cent. Mi nister Lubbers heeft tot een prijs verlaging besloten, omdat de be nzine op de zgn. vrije.markt de laat ste tijd goedkoper is geworden, i In kringen van de olie-industrie is de prijsverlaging niet erg goed ge vallen. „Dit is een beslissing van de minister en de olie-industrie heeft zich daarbij neergelegd", aldus een woordvoerder van een grote maat schappij. De kritiek van de indus trie komt niet onverwacht. De prijsverhogingen van de laatste tijd waren volgens de maatschappijen al niet voldoende om de stijging van hun kosten goed te maken. Custers berecht in Bang]a Desj DEN HAAG - De Nederlander drs. Peter Custers, die begin december door de veiligheidsdienst van Bangla Desj werd gearresteerd, is in staat van beschuldiging gesteld en zal .23 augustus moeten voorko- De aard van de aanklacht is nog niet bekend. Het zou volgens persbe richten gaan om staatsgevaarlijke activiteit of zelfs pogingen om de regering omver te werpen. Custers (correspondent voor een aantal dagbladen) zal verschijnen voor een speciaal hof dat krachtens de staat van beleg is ingesteld. De Nederlandse regering heeft de autoriteiten in Dacca gevraagd of een medewerker van de ambassade het proces mag bijwonen. In Den Haag wordt niet uitgesloten dat de Nederlandse zaakgelastigde in Dacca, mr. Brouwer versterking zal krygen. Prijsbewust Het Produktschap raadt de Con sument aan het beslag dat de verse groenten op het huishoudbudget leggen, te beperken door prijsbe wust in te kopen. Dit vergt enige aanpassing van het consumptiepa troon. Naast enkele verse groenten die minder onderhevig zijn geweest aan prijsstijgingen, kunnen zowel fruit uit het binnen- en buitenland als conserven het tekort aan verse groenten tot op een zekere hoogte compenseren, zo meent het Pro duktschap. SCHIEDAM - De Schie- damse politie, versterkt met een mobiele eenheid uit de om geving van Leiden, is gistera vond hard opgetreden tegen een groep jongeren die een zo geheten stille omgang wilde organiseren ter nagedachtenis aan de vrijdagavond op de kermis neergestoken jongen. Het ging hier volgens de politie om "op- rellen beluste jonge lui". De politie greep in toen de jon geren op hun bromfietsen de wijk wilden binnengaan waar veel Turken wonen. Ook ken. Nog enkele malen moest de po litie een charge uitvoeren om de opdringende jongeren te verspreiden. Een 21-jarige man uit Vlaar- dingen, die reeds enkele avon den als de leider van de onge regeldheden had gefungeerd, werd gearresteerd. FNV WIL VAN REGERING: Dit blijkt uit het vraaggesprek dat de Nederlandse premier maandag voor de Westduitse televisie (ZDF) voerde in het kader van een pro gramma over radicalen in de lan den van de EG. Op grond van bui tenlandse berichtgeving werd hiervan eerder een summiere sa menvatting gepubliceerd, die tot enkele reacties in Nederland heeft geleid. De letterlijke tekst van het betrok ken fragment uit het vraaggesprek, zoals gisteren door de Rijksvoor lichtingsdienst vrijgegeven, luidt als volgt. Presentator "In het algemeen heeft niemand (in Nederland) bezwaren tegen secre taresses, bodes, of machinisten die lid zijn van de communistische par tij. Over de procedures spraken we met minister-president Den Uyl". Den Uyl: "We hebben in Nederland eèn regeling, waarbij een beperkt aantal functies wordt beschermd en waarvoor een betrouwbaarheid sonderzoek geldt. Ik geloof ook dat de staat gerechtigd is zekere maat regelen op te nemen. Maar ik voeg er aan toe, dat wanneer mensen al leen op grond van hun gezindheid zonder een reëel onderzoek en zon der dat de betrokkenen in staat zijn zich daartegen te verweren, dat wanneer men zo te werk gaat, dan geloof ik dat democratische waar den in gevaar zijn. Presentator "U houdt een derge lijke tolerante Nederlandse rege ling dus voor toereikend?" Den Uyl: "Ik geloof dat niemand in Nederland zich er zorgen over maakt dat een communist onder wijs geeft. Dat is toch normaal?" Presentator. "Maar gelooft u niet dat een dergelijke leraar of onder wijzer in conflict moet komen, het zij met zijn plicht tegenover de staat, hetzij met zijn plicht tegen over zijn eigen partij? Den Uyl: "Nee, dat geloof ik niet". Presentator "Kan dan iemand die voorstander is van verandering van het hele systeem, tegelijk zijn land en de constitutie respecteren?". Den Uyl: "Als zo iemand oprecht is en men weet waar hij voor staat en zich daardoor controleerbaar maakt, zie ik geen bezwaren. Ik ge loof natuurlijk niet, dat men een communist hier tot bevelhebber van het leger zal benoemen. Dat is duidelijk". AMSTERDAM (ANP) - De Feder atie Nederlandse Vakbeweging (FNV) en het NW-jongerencontact hebben er bij de regering op aange drongen, de jeugdwerkloosheid veel doelgerichter aan te pakken. Onvoldoende vinden zij het als mi nister Boersma (Sociale Zaken) zegt, dat binnen dè grenzen van de ter beschikking staande mankracht en middelen alles in het werk wordt gesteld om de jeugdwerkloosheid te bestrijden. Dit staat in een brief, die gisteren is gestuurd naar de ministerraad en naar de leden van de Staten- Generaal. In het schrijven gaan FNV en NW-jongeren in op het antwoord, dat de bewindsman van Sociale Zaken heeft gegeven op een dit voorjaar verzonden brief, waarin het NW-jongerencontact een aantal voorstellen lanceerde om de jeugdwerkloosheid tegen te gaan. De FNV en het NW- jongerencontact vinden, dat wat arbeidsplaatsen be- ADVERTENTIE Regelmatig sparen betekent goed sparen Maar veel mensen hebben moeite met die regelmaat. Voor hen heeft de ABN het Salaris-Spaarplan: u spreekt een bedrag af, dat vervolgens automatisch elke maand van uw salarisrekening naar uw spaar rekening wordt overgeboekt. Makkelijker kan het gewoon niet. Coupon voor meer informatie rekening bij de ABN: ja/n Zo ja, bij ABN-kantoor: Algemene Bank Nederland treft meer maatregelen speciaal voor jongeren moeten worden ge nomen. Globale stimuleringsmaat regelen om de werkgelegenheid in het algemeen te bevorderen blijken slechts een gering effect te hebben voor jeugdige werklozen. Zo zijn er van de ongeveer 6.000 mensen, die werkzaam zijn op aanvullende werken, nog geen 1000 onder de 25 jaar, aldus de briefschrijvers. Zij pleiten onder meer voor een "verbreding" van de interim maatregel werkloze jongeren en voor maatregelen om te voorko men, dat jongeren die gebruik ma ken van de regeling na verloop van tijd alsnog op straat komen te staan. Minister Boersma heeft daarvoer ondermeer opgemerkt, dat de inte rimmaatregel een conjunctureel karakter heeft. Het blijvend maken van de gecreëerde arbeidsplaatsen zou in strijd zijn met de doelstelling •van de maatregel. Als mogelijke sectoren waar uit breiding van arbeidsplaatsen maatschappelijk gewenst is, noe men de FNV en de NW-jongeren ondermeer de dienstverlening aan bejaarden, de bibliotheken en de peuterspeelzalen. Behalve maatregelen op het gebied van ondermeer de scholing, voor lichting;, onderwijs en opvang vra gen de FNV en de NW-jongeren in hun brief ook om maatregelen tegen uitzendbureau's. Volgens de briefschrijvers "houden deze commerciële bureau's in vele ge vallen arbeidsplaatsen bezet, die ook een jeugdige werkloze werk hadden kunnen bieden. "Het is bekend, dat juist overheid sinstellingen deze mazen in het net gebruiken om vaste plaatsen door uitzendkrachten bezet te houden", aldus de brief, waarin de Rijks dienst voor Wegverkeer in Gronin gen als voorbeeld wordt genoemd. Tenslotte verzetten de FNV en de NW-jongeren zich tegen het ver schijnsel, dat "werkgevers allerlei plannen ontwikkelen om onder de betaling van het minimumloon uit te komen". Zij wijzen hierbij met name naar werkgevers in de Twentse metaalindustrie. SCHIPHOL - Hartluchtbruggen zoals die naar Houston in de Ver enigde Staten zullen naar verwach ting van staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid nog zeker enkele jaren blijven voortbestaan. Pas rond 1980 zullen de Neder landse hartcentra zelf in staat zijn alle benodigde hartoperaties uit te voeren. De staatssecretaris zei dit gisteren op Schiphol, waar hij ver trok voor een vierdaags bezoek aan de Verenigde Staten. De heer Hendriks weet het huidige conflict over de hartluchtbrug tus sen de hartpatiëntenvereniging en de werkgroep hartchirurgie van de gezondheidsraad aan het snelle op. gang brengen van de luchtbrug, die volgens de staatssecretaris nog lang niet soepel verloopt. Hij pleitte voor de samenstelling van een wachtlijst van hartpatiënten, die in aanmerking willen en kunnen ko men voor luchtbrug. Hy wil, dat de organisatie rond de twee maanden geleden begonnen luchtbrug naar de Verenigde Sta ten over niet al te lange tijd "per fect" zal verlopen, zodat de tijdelijk ingestelde werkgroep hartchirur gie buitenland opgeheven kan wordeh en de "normale procedure in werking kan treden, waarbij de patiënt rechtstreeks contact heeft met zijn ziekenfonds en/of particu liere verzekeraar".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7