Multivisie poogt bouw mast in Meren wijk te verhinderen Begijntje had te hoge drempel Strijd rond kabel-tv naar climax Diogenes wil Latijnse School restaureren Gezinsverzorging koopt pand aan Rembrandtstraat WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 LEIDEN We wilden wethouder Van Aken dagvaarden LEIDEN - "We hebben al eens op het punt gestaan om de heer Van Aken te dagvaarden voor zijn uitlatingen over Multivisie. Dat we het niet hebben gedaan is alleen, omdat we steeds zijn blijven hopen op een akkoord. Maar nu kunnen we bijna niet anders meer. De grens is voor ons bereikt." Dat zei gisteravond Multivisie- directeur Mulder in een reactie op de recente verklaringen in onze krant over de zaak van de kabel-tv-masten: "Met stij gende verbazing hebben we de verklaringen van de wethou ders Drenth en Van Aken gele zen over het niet nakomen van afspraken door Multivisie. Omdat deze krantenberichten, via knipseldiensten door het hele land gelezen worden, kun nen we ze niet langer onweer sproken laten. Daarom zullen we morgen in de Leidse dag bladen ook een grote adverten tie plaatsen, waarin we ons standpunt zullen geven over de gang van zaken. Refererend aan de kop "Par tijtje poker om primeur mas1 kabel-tv" in onze krant van maandag jl. zei directeur Mul der "Pokeren kun je alleen, als ie er steeds op bedacht bent, dat ie je kaarten moet kunnen open leggen. En dat kunnen we". Bijzonder ontstemd was hij over de verklaring van wethou der Drenth in datzelfde artikel, waarin hij spreekt over de slechte financiële positie van Multivisie. "Onze vermogen spositie is gezond. Daarvan hebben we wethouder Van Aken ook in kennis gesteld. Waarom is dat niet doorge speeld aan de andere bestuurs leden van de Stichting Mast? Ons eigen en vreemd vermogen is meer dan voldoende om aan al onze verplichtingen te vol doen." "Wat er allemaal over Multivisie gezegd is. grenst aan leugens. We vragen ons dan ook af. of we bij derechter geen dwangsom moeten vragen om te voorko men dat er in de toekomst nog meer onjuiste verklaringen over ons worden afgelegd." LEIDEN - Multivisie, een dochte ronderneming van Polyzathe en de VNU, zal alles in het werk stellen om te voorkomem dat in de Leidse Merenwijk een mast zal worden gebouwd voor de ontvangst van signalen ten behoeve van kabel televisie. Volgens Multivisie is er sprake van een enorme kapitaal verspilling, omdat de VNU-dochter samen met Defensie op een terrein aan de Kwaaklaan in Oegstgeest al een mast wil bouwen, die kabel-tv- signaal kan verzorgen voor de Leidse regio. Desondanks zal donderdagoch tend om negen uur door de Leidse wethouder Van Aken, als voorzitter van de Stichting Mast, de eerste paal worden geslagen voor deze 116 meter hoge ontvangmast bij de kruising van de Ketelmeerlaan en de Broekweg in de Merenwijk. De Stichting Mast, die onlangs offi cieel werd opgericht, is een sa menwerking tussen Leiden en Lei derdorp, om een mast te bouwen die daarna door de regiogemeenten in gemeenschappelijk beheer kan worden overgenomen. De recente berichtgeving in onze krant over de bouw van twee kabel-tv-masten in de Leidse regio en de kritische uitlatingen aan het adres van Multivisie door onder meer de Leiderdorpse wethouder Drenth zijn gisteren aanleiding ge weest voor een inderhaast belegde bijeenkomst in de kamer van we thouder Van Aken in het Leidse stadhuis. Multivisie-directeur Mulder en ïr. De Jong zetten daar voor een tiental haastig bijeengeroepen raadsleden, afkomstig uit nagenoeg alle Leidse fracties, uiteen, dat tot elke prijs voorkomen moet worden dat er in de Leidse regio twee masten zullen worden gebouwd. Inhakend op de door ons gesignaleerde wedijver tussen Multivisie en de Stichting Mast zei Mulder: „Wij willen geen primeur. Daar zijn we niet op uit Wat wij willen bevorderen is dat verhinderd wordt, dat er een tweede mast komt". Verspilling Hij deelde mee, dat Multivisie Lei den een brief aan het college van B en W van leiden heeft gestuurd, waarin staat dat met alle wettelijke mogelijkheden verzet zal worden aangetekend tegen de oprichting van de mast, omdat daar erg veel geld wordt verspild Mulder „Wij hebben berekend, dat de abonnees in de Leidse regio tenminste tien procent meer gaan betalen, dan wanneer we samen de mast in Oegstgeest gaan gebruiken". De mast, die in de Merenwijk wordt gebouwd, kost volgens de Multivisie-directeur anderhalf mil joen gulden, terwijl volstaan zou kunnen worden met een kabel naar de mast aan de Kwaaklaan. Kosten 55.000 gulden. Dat is dus een kapi-' taaiverspilling van 1,450.000 gul den", aldus Mulder, die verwees naar recente uitspraken van staats secretaris Van Huiten in de Tweede kamer. Daarin zei de bewindsman te zullen waken voor kapitaalver nietiging bij de aanleg van kabel televisie. Volgens directeur Mulder is er technisch geen enkel bezwaar aan te voeren tegen de oprichting van slechts één mast. De plaats waar die mast zou moeten komen is twee jaar geleden voorTiet eerst aan de orde gekomen. „Door Oegstgeest en de Stichting Kabelnet Meren wijk is naar een gezamenlijke op lossing gezocht die aanvankelijk werd gevonden: de mast zou beves tigd worden aan de schoorsteen van de vuilverbrandingsoven. Me tingen hebben toen uitgewezen dat Oegstgeest dan niet van een opti male ontvangst verzekerd zou zijn. Toen werd ons bekend, dat defen sie op tiaar terrein aan de Kwaak laan in Oegstgeest ëen 60 tot 80 me ter hoge mast zou bouwen. We heb ben in overleg met het ministerie gepoogd te bereiken, dat er nog een stuk op die mast zou komen voor het ontvangen van signaal voor kabel-tv. Met defensie is daarover volledige overeenstemming be reikt. Het contract voor de bouw ligt op het ogenblik ter onderteke ning bij de minister. Ook is er door Oegstgeest inmiddels een bouw vergunning afgegeven en is er een akkoord bereikt over de bouw met de Domeinen (eigenaresse van de grond, waar de mast komt te staan - red.)". Bouwvergunning Als voordelen voor een gezamen lijke exploitatie van deze Oegst- geester mast somde directeur Mul der gisteravond onder meer op: het gezamenlijke onderhoud met de fensie waardoor de kosten worden gedrukt, en het feit dat Multivisie, waarmee Oegstgeest een langlo pend contract heeft gesloten, ge specialiseerd is in kabel-tv. „Wij zijn er dagelijks mee bezig", aldus Mulder, die de unieke samenwer king tussen Multivisie en de PTT in Haarlem memoreerde bij de exploi tatie van een straalzender. Multivisie-directeur Mulder zei de Leidse raadsleden gisteravond, dat volgens zijn informatie, er door de gemeente Leiden nog geen bouw vergunning is afgegeven voor de mast in de Merenwijk. „Daardoor hebben we nog geen mogelijkheid om onze bezwaren kenbaar te ma ken. We hebben B en W echter per brief verzocht zodra de datum be kend is, ons dat direct mee te delen, zodat we binnen de daarvoor ge stelde termijn (30 dagen) onze be zwaren kunnen indienen". Nader werd gisteravond ook inge gaan op de feiten die hebben geleid tussen de breuk tussen Oegstgeest en Multivisie enerzijds en de Stich ting Mast in oprichting anderzijds. Volgens directeur Mulder bestond er in Leiden ongerechtvaardigd wantrouwen ten opzichte van de staat Toen CDA-raadslid Ham vroeg wat hij daarmee bedoelde zei Mulder dat er binnen het Leidse college mensen zijn, die bezwaren hebben tegen een gezamenlijk ge bruik van de mast met Defensie Omdat dat theoretisch de moge lijkheid inhoudt dat Defensie de signaallevering afsluit. En dat ri sico wenste men niet te nemen. Dergelijke gedachten kunnen al leen opkomen bij mensen, die zelf op macht uit zijn", aldus Mulder. „Verder is de samenwerking afge sprongen op garanties die werden geëist, maar die we onmogelijk konden geven. We zijn namelijk af hankelijk van instanties als de PTT en Defensie, die we niet in de hand hebben En verder het klimaat". Die laatste ongewisse factor heeft zich nu ook daadwerkelijk aange diend. De voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van de mast aan de Kwaaklaan zijn op dit ogenblik stopgezet. Dit in verband met de bemaling die nodig is om de grondwerkzaamheden uit te voe ren Gezien de lage grondwater stand, mag er echter niet gemalen worden zonder dat er eerst een damwand rond de bouwput wordt geplaatst. Door het consulentschap voor land- en tuinbouw wordt na melijk gevreesd voor de nadelige gevolgen voor de agrariërs ia de buurt De kosten van het slaan van een dergelijke damwand worden geraamd op 80.000 gulden. De be slissing daarover zal de komende dagen worden genomen. Sprekend over de kosten van de mast in de Merenwijk zei directeur Mulder „Van die anderhalf miljoen gulden snappen we niets. Onze in vesteringen voor de mast in Oegst geest blijven ver achter bij die van de Stichting Mast". En naar het oordeel van Mulder is zijn mast ook beter van constructie, terwijl de Leidse mast bovendien geringere mogelijkheden tot uitbreiding zou hebben Elke zichzelf respecte rende adviseur of maatschappij zou hier volgens ons niet aan kunnen meewerken. Op 9 maart van dit jaar hebben we aangeboden om de mast in eigendom over te dragen aan de deelnemende gemeenten. Dat standpunt handhaven we onver kort". Tenslotte trok hij sterk in twijfel of voor Leiden een aansluitingsper centage van 90 tot 100 procent van de woningen gehaald zou kunnen worden. „Wij hebben op dit punt objectief onderzoek laten verrich ten door de Stichting voor de Sta tistiek Daaruit blijkt dat een derge lijk percentsge alleen haalbaar is in nieuwbouwwijken. Als u voor Lei den 60 tot 65 PROCENT KRIJGT. MAG U UW HANDEN DICHTK NIJPEN". Wethouder Van Aken, die gistera vond aanwezig was bij de uiteen zetting van Multivisie-directeur Mulder, wilde direct na afloop nog geen commentaar leveren op de uit latingen. LEIDEN - Er bestaat een grote kans dat de Stichting Diogenes in Lei den de Latijnse School aan de Lok horststraat zal aankopen en restau reren. Op het ogenblik wordt er be keken of restauratie voor de Stic h- ting haalbaar is Indien de plannen doorgaan, zou de stichting een gedeelte van de La tijnse School aan de Leidse Univer siteit willen verhuren en de rest van het gebouw willen bestemmen als woonruimte. Om welke gedeelten het gaat, valt op dit moment nog niet te zeggen, aangezien er - afge zien van het ontwerp - ook nog be rekend moet worden wat de plan nen zouden gaan kosten en hoeveel ze opleveren In elk geval staat het nu wel vast dat de Leidse universiteit van aankoop en restauratie moet afzien Het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen heeft al laten weten geen geld in dit project te willen stoppen en ook het departement van CRM zou er weinig heil in zien. Eerder dit jaar lieten vertegenwoordigers van O en W tijdens een bezoek aan Lei den al doorschemeren weinig en thousiast te zijn over de Latijnse school als toekomstig onderdak voor een gedeelte van de juridische faculteit. De kosten van de restau ratie - volgens de toenmalige ra ming 1 a l'/jmiljoen gulden - zou den in geen verhouding staan tot het nuttig gebruik van het gebouw. Van de totale restauratiekosten zou overigens een gedeelte - namelijk 64 procent - door CRM vergoed moeten worden. De Leidse univer siteit zou, zo was al afgesproken, voor de symbolische prijs van 1 gulden het gebouw van de ge meente hebben kunnen overne- Diogenes wil de Latijnse school in tussen graag restaureren, zo is ge bleken uit onderhandelingen tus sen de stichting en de gemeente Volgens een woordvoerder van de gemeente is ook de Rijksdienst voor de Monumentzorg daar in middels van op de hoogte gebracht. Diogenes zou met name de vroeger schoolfunctie van de Latijnse School - althans gedeeltelijk - weer in ere willen herstellen door huis vesting van een stukje weten schappelijk onderwijs (lees: rechtsgeleerdheid) in het gebouw Van oorsprong is de Latijnse School een parochieschool, die in de veertiende en vijftiende eeuw verbonden was aan de St. Pieter- Parochie. In 1959 werd er op de hoek van de Lokhorststraat en de Schoolsteeg een nieuw gebouw neergezet - het huidige, sterk ver waarloosde pand- en in 1838 werd daar een gymnasium in onderge bracht, dat het pand in 1883 weer verliet. Nadien is het gebouw nog in gebruik geweest als dependance van een school aan de Pieterskerk- gracht en als Indische Postschool De Stichting Diogenes, die sinds 1973 actief is om oude panden in Leidse binnenstad te restaureren en in ere te herstellen, heeft inmid dels een aantal panden in de Lok horstraat weer bewoonbaar ge maakt Deze panden staan vlakbij de Latijnse school. De Latijnse School in de Lok horststraat: sterk verwaarloosd. LEIDEN - Het bestuur van de Stichting Gezinsverzorging Leiden heeft gisteravond besloten het voormalige pand van platenmaat schappij CNR aan de Rembrandt straat te kopen. Dit gebouw is des tijds door de gemeente voor een bedrag van zeven ton van CNR overgenomen. Hoeveel de stichting nu voor het pand moet betalen is nog niet bekend. B en W, die het pand destijds koch ten om er de afdeling onderwijs en eventueel de schooladviesdienst in onder te brengen, zijn in principe met de verkoop akkoord gegaan. Bedoeling is echter dat de grond in erfpacht wordt gegeven en dat de in de tuin geplaatste houten schuren worden gesloopt en de tuin opge knapt. Die werkzaamheden wor den nog door de gemeente uitge voerd De Stichting Gezinsverzorging kampt reeds enkele jaren met ruim tegebrek. Kantoorruimte wordt nu gehuurd op de Mare en de Haar lemmerstraat. Straks worden alle afdelingen in het pand aan de Rembrandtstraat ondergebracht. Voor dit pand wordt ook door de WIELRENNEN - De Fransman Bernard Thevenet heeft gisteren in Lannion een criterium over 90 km gewonnen. Thevenet eindigde voof Le Guillox. Beste Nederlander was Joop Zoetemelk met een negende plaats. stichting nog een verbouwingsplan opgesteld. Wanneer alles volgens plan verloopt wil gezinsverzorging begin volgend jaar verhuizen. De gemeenteraad moet de verkoop echter nog goedkeuren. Maandag start asfaltering van H'lemmerstraat LEIDEN - De firma Schouls begint as. maandag met de asfaltering van de Haarlemmerstraat tussen de Pe likaanstraat en de Lange Mare. Het middengedeelte van de straat wordt opgevuld meteen onderlaag. De bedoeling hiervan is te voorko men dat de siertegels die onlangs aan weerszijden van de straat zijn aangebracht, gaan verzakken. Pas als vast staat -wat voor sierbestra ting er in de Haarlemmerstraat zal komen, zal ook de toplaag asfalt worden aangebracht. Het is de be doeling dat de aannemer aan de kant van de Pelikaanstraat begint en vervolgens in de richting van de Lange Mare gaat werken. Gedu rende het werk mogen er geen au to's in de Haarlemmerstraat staan. Harde acties op Rapenburg? LEIDEN - Als de gemeente niet binnen twee weken maatrege len neemt om het parkeren op het Rapenburg tussen Kolfmakers- steeg en Nohnensteeg te beperken, zullen enkele bewoners zelf maat regelen nemen. In een brief aan wethouder Waal wordt door een tiental buurtbewo ners gesteld dat de gele streep die nu ter plaatse is aangebracht niet voldoet, de streep is op de ver keerde plaats aangebracht, waarby politiecontrole niet kan worden uitgevoerd en de autobezitters zich er niets van aantrekken. De veilig heid blijkt niet voldoende te wor den gediend, schrijven de bewo ners van het Rapenburg en omge ving. De gele streep moet een stukje op geschoven worden naar de straat toe; op de plaats waar nu de streep staat, moeten paaltjes komen; eventueel moet een fietspad wor den aangegeven. Mocht er binnen veertien dagen geen antwoord zijn, dan zullen de briefschrijvers overgaan "tot an dere maatregelen, die eerder alter natief dan constitutioneel genoemd zullen worden". LEIDEN - 't Begijntje bestaat niet meer. Maanden geleden verdween het universitaire informatiecen trum voor sexualiteit in alle stilte van het toneel. Er was te weinig be langstelling. Waardoor ook de vrij willigers die het centrum beman den, nauwelijks meer te motiveren waren „In de gunstigste tijd kwam er zo éen op een avond", zegt de studentenarts Andre Krumper- man, die als coördinator aan het centrum verbonden is geweest. „En de vrijwilligers liepen daar op den duur vast. Ze vonden er niets meer aan om nog met dit werk door te gaan". 't Begijntje, dat gevestigd- was in het pand Begijnhof 2, heeft driejaar bestaan. Het centrum kwam van de grond nadat een onderzoek van de afdeling sociale psychologie van de Leidse universiteit had uitgewezen dat er onder studenten grote be hoefte bestond aan een voorlich tingscentrum over sexualiteit. Meer dan tachtig procent van de ondervraagde studenten reageerde althans positief op de vraag of er dergelijk centrum moest komen. De welzijswerkers van de universi teit, onder wie een arts, een psycho loog en een pastor, haakten daar vervolgens op in en besloten tot de oprichting van 't Begijntje. Een in formatiecentrum dat uitsluitend door vrijwilligers - studenten - draaiende zou worden gehouden "Het vrijwilligerswerk", aldus Krumperman, „kwam alleen erg moeilijk van de grond. Het was moeilijk om de mensen te motive ren, omdat er maar niemand kwam en er dus niets te doen was. Later spanden de vrijwilligers zich enorm in om aan 't Begijntje meer bekendheid te geven. Overal wer den folders uitgedeeld, er werden affiches opgehangen en op alle mo gelijke manieren werd geprobeerd mensen ernaar toe te trekken". Maar de reacties vielen tegen. Lange stiltes vulden het centrum. Slechts het open huis van 't Be gijntje tijdens de eeuwfeestweek van de 400-jarige Leidse universi teit en de film- en dia-avonden trokken flinke belangstelling. „Maar als je na die films dan de mo gelijkheid gaf om erover te praten, dan wisten ze niet hoe gauw ze weg moesten komen", zegt Krumper man. „Bij de mensen die er wel ge woon kwamen om te praten, bleek dat de behoefte aan zo'n centrum niet zozeer zat in de feitelijke voor lichting over sexualiteit, maar meer in het willen praten over allerlei relatie-problemen. Het was meer een zoeken naar een eigen identi teit, met vragen als: hoe sta je tegenover je partner, hoe sta je tegenover het huwelijk. En dat zyn natuurlijk dingen waar je niet zo maar over begint. En - zoals geble ken is - zeker niet tegenover soort genoten, die vrijwilligers", 't Begijntje bleek een te hoge drempel te hebben, wat Krumper man erg betreurt. Aan de andere kant gelooft hij dat er nog moge lijkheden genoeg zyn voor studen ten om eventueel over relatiepro blemen met anderen van gedachte te wisselen. „Er is bijvoorbeeld het trefcentrum voor studenten aan het Rapenburg 100. Er is een studen tenpsycholoog, een arts, er zijn de decanen. En deze welzijnswerkers samen, dus inclusief de pastores, krijgen toch nog zo'n tien tot twin tig procent van de studenten, die met problemen komen". Of 't Begijntje - dat in z'n korte be staan niet meer is geweest dan een proefproject - overigens in een an dere vorm zal worden voortgezet is nog niet duidelijk. Wel heeft het pand Begijnhof 2 inmiddels een nieuwe bestemming gekregen: Centrum Groepering Leiden (een gematigde studentenorganisatie) en de Leidse Studenten Bond zul len er namelijk in worden onderge bracht. WlM WIRTZ Het voormalige pand 't Be gijntje. Het is nu bestemd voor twee studentenorganisaties.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3