Krimpen katoen is schuld van de fabriek Er staat vaak helemaal niets op verpakking SOMMIGE HOESLAKENS KRIMPEN TOCH NOG... Consument wil zich organiseren Krimpende katoen is een pro bleem, dat eigenlijk helemaal niet zou hoeven te bestaan. De Consu ment zou nergens last van hebben, als fabrikanten de maten van la kens of andere katoenen dingen, zoals ze worden na een paar keer wassen, erop zouden zetten. Dat is de opvatting van dr. H. L. Roder. Hij legt in "Denken en Doen", het blad van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, uit hoe het komt dat katoen krimpt. Een aantal interessante gegevens uit zijn ver haal vindt u vandaag op deze pagi na Dr. Roder heeft 25 jaar lang de leiding gehad van de textielre- search van het vroegere AKU- coneern. Op het ogenblik adviseert hij het Instituut voor Huishoud- technische Advies, onder meer over de minimumeisen die je aan textiel moet stellen. Krimp van ka toen schuld van fabriek. Krimpt katoen? Ja, zegt iedereen, alsof het over een natuurwet gaat. Toch is het niet zo. Allen nieuwe katoen krimpt. Dat komt doordat fabrikanten er een bepaalde be handeling aan hebben gegeven. Katoen krimpt van nature nauwe lijks. Kijk maar naar katoenen la kens. Als je ze een paar keer hebt gewassen krimpen ze helemaal niet meer. Is plotseling wat in de stof veranderd? Nee hoor. Katoen krimpt gewoon uit zichzelf bijna niet. Wat spookt de fabrikant er dan mee uit? Kan dat niet anders? De indus trie doet er dit mee: Voordat de ka toen als lap stof de fabriek verlaat wordt hij gewassen, gebleekt, ge verfd of bedrukt. Dat zijn allemaal natte bewerkingen Daarna moet de stof natuurlijk worden ge droogd. Voor dat drogen worden twee soor ten machines gebruikt De zogehe ten trommeldroogmachine of het spanraam. In het eerste geval wordt het doek over een aantal verhitte cilinders geleid en het water dat erin zit, ver dampt. Op het spanraam wordt de katoen door hete lucht gevoerd. Ook dan verdampt het water. Strak In die droogmethoden zit nu het probleem. Wanneer het doek tij dens het drogen vrij zou liggen, zou het later nooit krimpen. Maar de ka toen is helemaal niet vrij in zijn be wegingen. Hij wordt in tegendeel flink strak gezet en er wordt aan getrokken. Dat is wel begrijpelijk, want de stof droogt dan mooi glad op. Boven dien loopt hij met een snelheid van 60 a 100 meter per minuut door de droogtrommelmaehine of over het spanraam. Dat kan alleen als het goed strak wordt gespannen. De man die machines bedient krijgt daarom de opdracht: "Kees, zet maar stevig spanning op het doek". Er is trouwens nog een argument voor dat trekken. Je krijgt er ge woon een grotere lap door. Dus meer meters. Dus meer verdienste. Maar wat gebeurt er verder? Tij dens het drogen is de katoen gerekt en die rek blijft erin tot Inderdaad, totdat u uw laken of uw spijkerbroek (wie loopt er tegen woordig niet in de blauwe denim?) in de wasmachine stopt. Op dat moment krijgt de stof weer de kans zijn spanning kwijt te ra ken, want hij mag opdrogen zoals hij wil. Er is geen consument met een spanraam in huis om zijn la kens of spijkerbroek op te rekken Dus krimpt de katoen. En daar zit u dan, met een laken dat 2.50 was toen u het kocht, en waar van nog maar 2.20 meter over is. Of met theedoeken, die ooit 65 cm wa ren, maar nu 58 cm zijn Sanforiseren Het kan anders. Als de industrie de zogenoemde "sanforiseermachi- nes" gebruikt, heb je bijna geen last. Bij deze methode wordt het doek bij het drogen enigszins in el kaar gedrukt, inplaats van gerekt. Het katoen krijgt dan de kansom zo groot te worden als het wil. Som mige katoenen stoffen worden ge- sanforiseerd, maar niet alle. Waarom dan niet, zult u vragen, het zou voor de consument toch erg gemakkelijk zijn. Het probleem is, dat sanforiseren nogal duur is. Er moet flink octrooi voor worden betaald en de machine werkt niet zo snel. De stof gaat er met slechts 40 meter per minuut doorheen. Na het wassen Moeten we dan maar blijven leven met lakens die na het wassen te klein uitvallen? Dr. Roder ziet deze oplossing: con sumenten moeten via hun organi saties (Consumentenbond, Vereni ging van Huisvrouwen) druk uitoe fenen en weigeren lakens te kopen, waarop alleen de afmetingen van de nieuwe katoen staan. Die zijn voor de consument niet van belang. Hij moet alleen genoegen nemen met katoen, waarop staat hoe groot de stof wordt na een paar keer was sen. Dat is de werkelijke grootte. Het is de enige maat waar je in het dagelijks gebruik wat aan hebt. Kun je op de verpakking van lakens en andere katoenen dingen, of op het etiket in katoenen kleren, zien of ze tijdens het wassen niet of weinig krimpen? Staan de maten van de katoen na een paar keer wassen erop? Soms wel, maar heel vaak niet. Het warenhuis Hema is, voor tover ons bekend, de enige die op lakens zet, hoe groot ze worden na het wassen. Op andere lakens vindt u wel aan duidingen als "krimpvrij door San- for". of alleen maar "krimpvrij", of „zelfstrijkend". Die laatste term lijkt op het eerste gezicht niets met krimpen te ma ken te hebben. Maar een bij-effect van het zelfstrijkend maken is dat de katoen heel weinig meer krimpt. Er wordt als het ware een laagje kunsthars over het weefsel gelegd en dat belet dat de uitgerekte vezel weer naar zijn oorspronkelijke lengte terug gaat. Als er alleen maar "krimpvrij" op de verpakking staat, dan mag je aannemen (maar zekerheid heb je niet) dat de katoen een of andere anti-krimp- behandeling heeft gehad. De kwali teit van dergelijke behandelingen varieert echter nogal eens en hoe groot de krimp uiteindelijk zal zijn, weet je dus niet. "Krimpvrij door Sanfor" geeft wel garantie. De industrie gebruikt het sanforiseren voor dingen, waarmee ze de grootste vind krijgt, als ze wel HOESLAKENS VOOR EENPERSOONS MATRAS VAN CA. 190 x 80 CM Zo kunt u zelf bepalen hoe lang de lakens moeten zijn MATRASLENGTE 190 cm H.S JIn I INSTOPLENGTE lengte 2 x matrasdikte 2 x instoplengte In verband met krimp ca 190 cm 30 cm 30 cm 250 cm 20 cm Hertogje spelen Hertogje spelen voor rond 250 gul den. het kan in Groot- Brittanniè. De hertog van Devons hire biedt, zo lezen we in het vak blad voor de reiswereld "Dit", de mogelijkheid om "patroon" van een "stately home" in Chatsworth te worden. Tegen betaling van 50 pond per jaar mag je dan in het zo merseizoen op ieder gewenst tijd stip drie vrienden in en buiten het huis rondleiden. Dan mag je als 'pa troon' ook in die delen, die ge woonlijk voor het publiek gesloten zijn. Gordel aan Ook in Oostenrijk is het dragen van autogordels nu verplicht gewor den. Deskundigen verwachten ech ter weinig effect van de nieuwe wet, omdat bestuurders, die ze niet om doen, alleen maar het risico lopen, minder schade vergoed te krijgen, als ze betrokken raken bij een onge luk Krimp is eigenlijk niet nodig, het mag wel. Hoe groot wordt bijvoorbeeld een katoenen laken na het wassen uiteindelijk. Het moet nieuw eigenlijk te groot zijn, zodat je het na de was nog zonder pro blemen kunt gebruiken. Er zijn al leen een paar dingen van katoen, waar deze regel niet voor opgaat. Voor hoeslakens bijvoorbeeld. Van een hoeslaken mag je verwach ten dat het nieuw redelijk glad om je matras past. En dat het bij het wassen ongeveer zo groot blijft als het is. Want wat heb je eraan, als het niet meer goed om de matras kan? Helaas Helaas, de Consumentenbond heeft nu hoeslakens getest en daar bij bleken er toch te zijn, die bij het wassen wel heel erg krap werden. De bond heeft 28 lakens onder zocht, zowel witte als gekleurde voor een matras van 180 bij 80 cm. Met vijf ervan ontstonden proble men. Niet dat die vijf echt slecht waren, maar ze krompen toch zo veel dat ze lastig in het gebruik werden. Toch beloofden de fabrikanten van deze lakens op de verpakking, dat ze niet of nauwelijks zouden krim pen. (Er staat dan "gesanforiseerd" of "krimpvnj" op). Maar aan dergelijke beloften heb je niet zoveel, vindt de Consumen tenbond. Bijde test bleek dat sommige fabrikanten hoelakens zo krap maken, dat zeniet het kleinste beetje krimp meer kunnen hebben. Dan heb je er dus niets aan als zo n laken is gesanforiseerd, want na die behandeling mag een laken toch al tijd nog een procent kleiner wor den. Een laken dat al aan de kleine kant is kan dan zelfs met een anti- krimp-behandeling na het wassen onbruikbaar worden. krimpen. Op hoeslakens vindt je daarom de naam "Sanfor" nogal vaak. Een sterk krimpend hoesla ken is natuurlijk volstrekt on bruikbaar. Al met al blijft de infor matie over krimpen op katoen ge brekkig. Er staat veel vaker niets op, dan wel wat. Meestal weetje dus niets en dat kan verstrekkende ge volgen hebben, want onbehan delde katoen krimpt 8 a 10 procent. Bij Sanfor is de krimp ongeveer 1 procent, en bij het zelfstrijkend la ken 1 a 2 procent. Deze gegevens hebben wij van het Nederlands Ka toeninstituut en van het Vezelinsti tuut TNO. Zie de tabel In de tabel die we hierbij afdrukken kunt u zien, wat de uitkomsten van het totale onderzoek zijn. Dertien van de 28 onderzochte lakens kwamen wat de krimp betreft "goed" of "zeer goed" uit het on derzoek. Er is dus nog keuze ge noeg als je een hoeslaken wilt ko pen zonder de narigheid van krim pen. De Consumentenbond heeft ook nog andere dingen gemeten. Onder meer de sterkte van de stof en de sterkte van de naden. Van slechts drie lakens (van de Hema, Vendorma Viola en Ven- dorma Iris) was de stof zo sterk dat ze het predikaat "goed" kregen. Dat waren drie lakens van gewone witte katoen. De Consumentenbond constateerde dat de meeste katoen nu veel minder sterk is dan zeven jaar geleden, toen zij ook lakens testte. In de tabel kunt u verder zien dat sommige gekleurde lakens een "min" hebben gekregen omdat ze afgaven. Daarmee wordt niet het afgeven tijdens de eerste keer was sen bedoeld (want dan gebeurt het bijna altijd), maar bij de volgende keren. De Consumentenbond vindt dat dat niet mag. Geen wasvoorschrift Overigens: bij sommige lakens zat helemaal geen wasvoorschrift. Treffer, Damai, Cinderlla (wit) en 3 Suisses Orchidee (wit) laten je wat dat betreft in de kou staan. Bij an dere lakens stond het alleen maar op de verpakking en niet op het la ken zelf. Je moet dus de tekst van de verpakking voor de rest van je leven uit het hoofd leren. En er was ook nog een laken, waarop niet eens de afmetingen stonden. Dat was het laken van Bronsella. Op de verpakking stond alleen maar "eenpersoonslaken". Toch aardig, als je een bed van twee meter hebt, en zo'n laken blijkt dan 1.90 meter te zijn Niet meer dan twee procent van de Europese consumenten is lid van een consumentenorganisatie. Maar uit een onderzoek van de Europese commissie (het dageliijks bestuur van de EG) blijkt dat er heel wat meer mensen zijn die zich best bij een consumentenvereniging zou den willen aansluiten. Er zijn bij deze enquete 9600 mannen en vrouwen uit de negen EG-landen ondervraagd. Vijftien procent ver klaarde "zeker" en 32 procent zei "misschien" twintig gulden per jaar over te hebben voor het lid maatschap van een consumente norganisatie. De Europese consument (daar is bij dit onderzoek ook naar gevraagd) voelt zich vaak misleid of het slach toffer van een fout bij aankopen of dienstverlening. Als het om aanko pen gaat, beklaagt hij zich in vier van de tien gevallen achteraf bij de leverancier. Bij dienstverlening maakt hij zich kennelijk kwader, en dient in zeven van de tien gevallen een klacht in, schriftelijk of mondeling. De helft van de ondervraagden vindt dat ze via de reclame nuttige informatie krijgt. De meeste men sen (acht op de tien) geloven echter wel dat ze, doordat ergens reclame voor wordt gemaakt, wel eens arti kelen kopen die ze niet echt nodig hebben. Nog een paar cijfers uit deze enque te: 66 procent van de consumenten is ervan overtuigd dat de prijzen het afgelopen jaar sterker zijn gestegen dan hun inkomsten. Wat doen ze dan? Rond 80 procent zoekt naar een goedkopere winkel of stelt "grote aankopen" uit. En 75 pro cent koopt alleen als er "speciale aanbiedingen" zijn. Duitse wijnexport De export van Duitse wijn is vorig jaar met bijna 25 procent toegeno men ten opzichte van 1974. In totaal wordt rond 77 miljoen liter uitge voerd, aldus het blad Foodpress De gemiddelde prijs van een liter Duitse wijn was in 1975 3,26 DM. Bijna 98 procent van de uitge voerde wijn betreft witte wijn. Ne derland neemt jaarlijks ruim 6,6 miljoen liter wijn van Duitsland af. TAPTOE IN BREDA De Taptoe Delft is naar Breda ver huisd en heet daarom nu Nationale Taptoe Breda. Hij wordt van 19 tot en met 28 augustus gehouden (be halve op zondag 22, elke avond om negen uur. Bekende korpsen als de Marinierskapel en de Koninklijke Militaire Kapel doen eraan mee, maar ook een jazzband en een dans groep. De kaarten kosten van 1.50 tot 17.50. Inlichtingen bij de VW Breda, Willemstraat 17, telefoon 078-12 57 33.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17