Aanval op kamp in Mozambique: ruim 300 doden Kissinger: olie op golven Ford en Reagan strijden om de hoofdprijs Tnrkije wijst 2e protest van de hand Drie doden bij voortdurend geweld in Ulster Rhodesië neemt wraak WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 PAGINA 13 Republikeinse Conventie zal volgende week doorslag geven DEN HAAG (ANP) - Zal de strijd tussen de Amerikaanse president Gerald Ford en Californies ex- gouverneur, Ronald Reagan, om de Republikeinse presidents kandidatuur de „Grand Old Par ty" splijten? Of zal de partij via een kandidaatskoppel Ford-Reagan juist hechter te voorschijn komen uit de vinnige gevechten om de nominatie? Of, zeer onwaarschijnlijke mogelijk heid, zal kandidaat-sinds-een- week Harold Stassen de hoofd prijs weghalen? Het antwoord op deze en andere vragen wordt over een week ge geven op de Republikeinse Con ventie, die tot 20 augustus plaats vindt in Kansas City, Missouri. Dan gaan 2.259 Republikeinse kiesmannen hun presidents- en vice-presidentskandidaat aan wijzen, hoogtepunt van 7 maan den venijnig touwtrekken om deze zelfde gedelegeerden. Voor de nominatie zijn 1.130 stem men nodig. Fords campagnelei- Gerald Ford. der heeft twee weken geleden bekendgemaakt dat de president die minimum-grens al was ge passeerd. Maar ook Reagan is naar zijn zeggen al zeker van de nominatie. Aangezien ze niet al lebei een meerderheid kunnen hebben en niet duidelijk is wie van de twee zich heeft verteld, is er officieel niets te zeggen over de uitkomst van de Conventie. De derde kandidaat, Stassen, de 69- jarige oud-gouverneur van Min nesota en een soort eeuwige kan didaat (waarmee hij in 1948 be gon), lijkt geen rol te gaan spelen in de strijd om de hoofdprijs in de arena van Kansas City. De kans dat Ronald Reagan, die in de voorverkiezingen verrassend - omdat hij moest concurreren tegen een zittend president - ge lijk op ging rnet Ford, volgende week inderdaad als kandidaat wordt uitverkoren, is de laatste tijd kleiner geworden. Deze con servatief stootte zijn aanhang voor het hoofd door een onver valst progressief als senator Ri chard Schweiker van Pennsyl vania als tweede man aan te wij zen. Via Schweiker probeerde Reagan waarschijnlijk een hoe veelheid nog zwevende stemmen te winnen en tegelijk een deel van Fords liberale achterban los te weken. Maar de mogelijkheid zit erin dat Reagan met zijn actie de toch onzekere kandidatuur nu zeker verspeelt: Fords gedele geerden bleven hun keus trouw en ten minste een van zijn eigen steunpilaren liep over. Ford zal het dus waarschijnlijk wel halen. Maar voor een zittend pre sident, die traditioneel zonder moeite zijn ambtstermijn kan verlengen - Hoover is een van de uitzonderingen - heeft hij het wel zwaar gehad. Het feit dat hij geen gekozen, maar een -door Nixon- aangewezen president is, zal er mee te maken hebben. ■Daarbij komt dat Reagans emotio nele uitspraken, over het „ver kwanselen" van het Panamaka naal aan Cuba's Fidel Castro, over concessies aan de Sowjet- Unie zonder tegenprestaties, over het verliezen van Amerika's leidende positie als militaire macht aan de Russen, bij de zwij gende meerderheid in de smaak vallen. Reagan is een kleurrijke figuur, terwijl Ford wat grijs overkomt. Daarnaast heeft Rea- gdn in een aantal voorverkiezin gen geprofiteerd van cross-over votes", Democratische stemmen. Ford wist zich te herstellen toen hij opgaf in te gaan op Reagans uit spraken en zijn presidentiële waardigheid ging gebruiken voor zijn campagne. Zo kan hij zijn gunsten verdelen onder de afge vaardigden, die Reagan slechts kan beloven, een niet onbelang rijk voordeel. Anderzijds kon hij voordeel trekken van cijfers die erop wezen dat de economische situatie in de Verenigde Staten beter werd, dat het inflatieper centage daalde - voortreffelijk wapen tegen Reagans beschuldi gingen dat de overheid via haar groeiende bestedingen de inflatie aanwakkerde. De president heeft in tegenstelling tot Reagan nog geen tweede man, opvolger van de vertrekkende Rockefeller, aangewezen. Wel heeft hij een tegenzet geplaatst tegen Reagans gok-Schweiker: hij heeft de afgevaardigden naar de Conventie gevraagd hem bij zijn keus te adviseren door hem een lijst met vijf namen voor deze belangrijke post te sturen. Ford heeft gezegd een man van het midden als „veep" te wensen en een tiental kandidaten op het oog te hebben. Naar Kansas City komen behalve de Republikeinse kiesmannen plus hun ongeveer even groot aantal vervangers, tussen de 7.000 en 8.000 vertegenwoordi gers van de nieuwsmedia. In to taal zal deze 1,3 miljoen inwoners tellende stad in het Midden westen zo'n 30.000 vreemdelin gen gastvrijheid moeten bieden - Ronald Reagan. want naast de genoemden komen nog partijbonzen, lobbyisten en vrouwen en kinderen. De grootste afvaardiging stuurt Ca- lifornie: 167 kiesmannen. Twee van de dunstbevolkte staten, Wyoming en Delaware, komen met 17 gedelegeerden. Naast de 51 staten zijn ook Washington DC, Guam, Puerto Rico en de Maagdeneilanden vertegen woordigd. De Conventie wordt maandag 16 augustus geopend door senator Robert Dale van Kansas. Die avond zal Howard Baker de „keynote adress", omlijning van de partijpolitiek, uitspreken. De volgende dag hoort de Conven tie rapporten van haar verschil lende commissies, waaronder de programcommissie, die maan denlang door het hele land hoor zittingen heeft gehouden en ver volgens een partijprogram heeft samengesteld, dat nu wordt voorgelegd. Verhitte discussies liggen binnen de mogelijkheden. met name over punten waarover Ford en Reagan het openlijk on eens zijn als het Panamakanaal en de ontspanningspolitiek. Woensdag 18 augustus vinden de stemmingen plaats over de pre sidentskandidatuur. Het is denkbaar dat er meer dan een stemmingsronde nodig is voor dat een kandidaat een meerder heid heeft, maar Ford zal het waarschijnlijk niet zover laten De laatste dag, 19 augustus, gaat de Conventie over tot het aanwijzen presidentskandidaat, gewoonlijk uitgekozen door de presidents kandidaat en daarin bevestigd door de gedelegeerden, 's Avonds volgen de aanvaardingsredes van de twee uitverkorenen. Daarin schetsen ze hun standpunten en geven ze de in hun ogen belang rijkste discussiepunten aan voor de voor de deur staande her- fstcampagne, die traditioneel be gin september start en doorgaat tot 2 november, verkiezingsdag. ANKARA (UPI, Reuter) - Turkije heeft een tweede protest van Grie kenland tegen de Turkse exploratie van olievoorraden in de Egeische Zee verworpen, zo is in diploma tieke kringen in Ankara vernomen. De ambassadeur van Turkije in de Turkse hoofdstad werd gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden om het antwoord op het Griekse protest in ontvangst te nemen, het tweede in vier dagen. Ook de eerste klacht was door Tur kije van de hand gewezen. Griekenland heeft officieel om een spoedzitting van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties ge vraagd ter behandeling van zijn ge schil met Turkije. Men verwacht dat de Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dimitrios Bitsios, persoonlijk het standpunt van zijn regering in de raad uiteen zal zetten. Precies twee jaar geleden stonden Griekenland en Turkije ook in de Veiligheidsraad als kemphanen tegenover elkaar. Het ging toen om de Turkse invasie op Cyprus. Dit conflict is nog steeds niet door de volkerenorganisatie in het reine gebracht. Veertien dagen geleden verzocht Cyprus de kwestie op nieuw op de agenda te zetten van de algemene vergadering, die op 21 september haar 31ste zitting opent. Premier Sleiman Demirel van Tur kije zei niet te geloven dat Grieken land tot het gebruik van geweld zal overgaan, maar hij waarschuwde dat, mocht dit toch gebeuren, Tur kije krachtig zal terugslaan. De NAVO heeft er bij de twee part ners van het bondgenootschap met klem op aangedrongen de uiterste zelfbeheersing te betrachten, aldus NAVO-functionarissen in Brussel. Zij verklaarden dat de waarne mend secretaris-generaal een be roep op de twee landen heeft ge daan hun problemen vreedzaam langs de weg van bilaterale onder handelingen op te lossen. Minister Van der Stoel, gisteren uit Athene teruggekeerd, zei op Schiphol dat tussen de regeringen van de EG-landen momenteel over leg plaatsvindt over mogelijkheden voor de EG om op enigerlei wijze bij te dragen aan een oplossing van de Grieks-Turkse problemen. Moskou: Dam kernmacht in" MOSKOU (Reuter) - "Rode Ster", het dagelijks uitgegeven orgaan van het Russische ministerie van Defensie, heeft gisteren alle grote en kleine kernmachten opgeroepen de spreiding van kernenergie zo veel mogelijk te beperken. De Rus sische defensieautoriteiten vragen met name Frankrijk, China, Israël en Zuid-Afrika om tegen de sprei ding van kernenergie te tekenen. Die overeenkomst is ail door Neder land ondertekend en ook door lan den als Italië, België, Japan en West-Duitsland. SALISBURY (AFP, UPI, Reuter) - Rhodesische troepen hebben meer dan 300 guerrillastrijders en een dertigtal Mo- zambikaanse soldaten gedood bij hun aanval op een guer rillabasis op Mozambikaanse grondgebied. Dit is gisteren bekendgemaakt in Salisbury in een officieel communiqué. BELFAST (DPA/UPI) - B\j een schotenwisseling tussen de inzit tenden van een auto en een pa trouille van het Britse let de voorlopige vleugel van het IRA. Mevrouw Drumm sprak over het niet verlenen van de status van po litieke gevangene aan leden v Noordierse hoofstad Belfast zijn Ierse republikeinse leger en uitte ri gisteren een man, een achtjarige jongen en een zes maanden oud meisje om het leven gekomen. Vol het dreigement dat Belfast steen voor steen zal worden verwoest. Maandag werd ze door de politie i gens de politie raasde de auto het haar woning gearresteerd en giste- bevond ze zich nog steeds hechtenis op een onbekende plaats. Volgens politiekringen in Belfast wordt mevrouw Drumm trottoir op en greep daar de kinde ren. De moeder, die de baby in kinderwagen vervoerde, en jongen van twee jaar liepen zv verwondingen op. De omgekomen dervraging vastgehouden op grond man zat in de auto, van waaruit vol gens de politie het vuur op de le gerpatrouille was geopend. Een tweede inzittende van de wagen werd eveneens gewond. In de auto werd een geladen geweer gevon den. Belfast vormde gisteren voor de derde achtereenvolgende dag het toneel van ernstige gewelddaden. Groepen jongelui, van wie enkele gewapend met geweren, kaapten auto's en vrachtauto's om barrica des op te richten. De ongeregeld heden begonnen in de voorname lijk katholieke wijken. Van achter brandende voertuigen bestookten CESENATICO - Onder vele honderden parasols gaan dui zenden vakantiegangers op het strand van het Italiaanse Cesenatico schuil. De bad plaats aan de Adriatische kust is - buiten de belangstelling van de Italianen, die in augus tus hun vakantie viereri - vooral geliefd bij Scandina- viërs en Westduitsers. Gevaar voor misvormingen MILAAN (Reuter/UPI) - Een me dische regeringscommissie heeft gisteren verklaard dat zwangere vrouwen die bloot hebben gestaan aan het uit een fabriek in het Ita liaanse Seveso ontsnapte giftige gas een groot risico lopen mis vormde kinderen te baren. De ie liet de mogelijkheid open van zogeheten therapeutische abortus als door artsen wordt vast gesteld dat zulks de enige manier is om de geestelijke gezondheid van de vrouw te beschermen tegen de verwachting dat zij een abnormaal kind ter wereld zal brengen. In het besmette gebied zijn 113 vrouwen die in de eerste drie maanden van de zwangerschap verkeren. Volgens het communiqué was de actie een vergelding voor een mor tieraanval door de. zwarte nationa listen op een Rhodesische gren spost, waarbij vier blanke soldaten om het leven kwamen. De Rhodesische operatie was, zo Tanzaniaanse stelt het communiqué, "in overeen stemming met de internationaal aanvaarde praktijk van directe ach tervolging". De actie moest de "on uitgelokte agressie" in Rhodesië vergelden door in Mozambique ge legerde opstandelingen, gesteund waar het aangevallen kamp ligt. In Mozambique bevinden zich naar schatting 6000 geoefende guerrilla strijders. Nog eens 4000 opstande lingen zouden in dit buurland van Rhodesië een militaire opleiding ondergaan, geholpen door Russi sche, Cubaanse adviseurs. Volgens nationalistische zegslie den is het guerrillaleger de laatste vier maanden steeds meer onder controle gekomen van de regering van Mozambique. Daarvoor was r__JJ het verbonden met de militante door de "marxistische regering vleugel van de Afrikaanse natio- Mapoeto". nale raad (ANC), Rhodesies natio nalistische beweging. Gejubel In Salibury vierden jubelende blanke Rhodesiërs gisteravond de inval in Mozambique. Met name in de agrarische gebie den langs de Rhodesische grens met Mozambique hebben veel blanken er lange tijd bij premier Ian Smith op aangedrongen "terug te slaan" tegen de guerrillakampen, van waaruit aanvallen binnen Rho desië werden uitgevoerd. De rege ring onderstreepte echter herhaal delijk dat een dergelijke actie slechts in overweging zou worden genomen na een extreme provoca- Zij waarschuwde dat scherpe internationale reactie het van terroristen". "Geen keus" "Bij gebrek aan enige beteugelende invloed van de buitenwereld, had Rhodesië geen andere keus dan te proberen centra van georganiseerd terrorisme aan zijn grenzen te tref fen in het belang van zijn "zelfbe scherming", aldus de regerings verklaring. Deze zegt verder dat de aanval was uitgevoerd nadat "onweerlegbare bewijzen" waren verkregen dat de "terroristen" in het betrokken kamp betrokken waren "bij het be ramen en uitvoeren van acties tegen Rhodesië". Bovendien had de Rhodesische regering herhaal delijk gewaarschuwd voor het ge- r dat "inherent is in het steunen resultaat 2 zijn. Geen ruzie met Frankrijk over Pakistan de jongelui de Britse militairen met stenen en in één geval werd ook een bom geworpen. De politie zei geen melding te hebben ontvangen van gewonden bij de gewelddadighe den. Het hernieuwde geweld begon gistermorgen na een korte pauze, waarin politie en militairen met zwaar bewapende bulldozers de straten vrijmaakten van vernielde voertuigen die van de geweldda digheden van maandag waren overgebleven. Maar door de nieuwe golf van geweld werden de straten weer voor het verkeer gesloten. In de afgelopen 36 uur zijn er volgens de politie minstens 62 kapingsge- vallen voorgekomen, 55 aanslagen op de politie, 27 aanslagen op het Britse leger, 20 bomaanslagen en 30 schietincidenten. De jongste gewelduitbarsting in Noord-Ierland volgde zondag na een toespraak van mevrouw Maire Drumm, vice-voorzitster van de Sinn Fein, de politieke afdeling van DEAVILLE (Reuter) - De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft gis teren verklaard dat er geen conflict is tussen Frankrijk en de Verenigde Staten naar aanleiding van de voorgenomen levering van een Franse op- werkinstallatie voor kernafval aan Pakistan. "Er is geen confrontatie gaande", aldus de minister, die sprak in de Franse stad Deauville, waar hij na zijn bezoek aan Pakistan enkele dagen rust nam. De Amerikaanse regering is be zorgd dat Pakistan het plutonium, dat de installatie uit het afval van kernenergiecentrales haalt, voor de vervaardiging van atoombommen zal gebruiken. Kennelijk geschrokken van de felle Franse reacties op het Ameri kaanse standpunt heeft Kissinger de zaakgelastigde van de VS in Pa rijs, Samuel Gammon, naar het Franse ministerie van Buiten landse Zaken gezonden om uit te leggen dat Washington erkent dat Frankrijk bij de voorgenomen transactie overeenkomstig de in ternationale veiligheidsafspraken heeft gehandeld die zijn gemaakt om de verspreiding van kernwa pens tegen te gaan. Zelf belde Kissinger met zijn Franse collega, Jean Sauvagnar- gues, om nog meer olie op de gol ven te gieten. Dat heeft kennelijk resultaat gehad want later ver klaarde de Franse minister: "Ik zou niet zulke woorden als chantage (door de VS) willen hanteren. De pers heeft deze kwestie kennelijk wat overtrokken. De zaak moet rus tig worden behandeld". Sauvagnargues liet er overigens geen twijfel over bestaan dat Frankrijk de transactie met Pakis tan zal doorzetten, ongeacht de Amerikaanse bezwaren. "Er is geen reden waarom de zaak niet zou doorgaan", zei hij. Kissinger nam later de pers in be scherming door te verklaren dat haar berichten over deze aangele genheid juist waren. In een gesprek met journalisten zei de Amerikaanse bewindsman dat hij niet meer had gedaan dan te trachten Pakistan en Frankrijk uit te leggen wat de door senator Ste wart Symington ingediende voor stellen inhouden, namelijk een stopzetting van Amerikaanse hulp aan elk land dat nucleaire opwer- kingstallaties koopt of verkoopt "De pers heeft correct de inhoud van het Symington-amendement weergegeven", aldus Kissinger. Hij zei te hopen dat de drie betrok ken landen, de VS, Frankrijk en Pakistan, na de zomervakantie overleg met elkaar zullen plegen LEWISTON-Een brug vormt een goed speelobject voor deze kinde ren in de Amerikaanse staat Idaho: je kunt er heerlijk van af- duiken. De regering gaf geen aanwijzingen om te bezien hoe de kwestie kan worden opgelost. De waarschijn lijkste oplossing schijnt nu te zijn dat de Franse installatie aan Pakis tan wordt geleverd maar met ver scherpte veiligheidsvoorschriften om te voorkomen dat het land plu tonium voor kernwapens gaat ge bruiken. In weerwil van andersluidende uit spraken van premier Ali Bhoetto wordt door velen gevreest dat dit echter de enige bedoeling van Pa kistan is omdat het militair op ge lijke voet wil komen met India dat al over kernbommen beschikt. In een telefonisch vraaggesprek met radio-Luxemburg verklaarde Bhoetto gisteren dat Pakistan niet van plan is af te zien van de transac tie met Frankrijk, ondanks de druk van de Verenigde Staten. "We hebben een overeenkomst met Frankrijk en daar zullen we aan vasthouden", aldus de premier. Terugkeer De Spinola test voor Portugal LISSABON (AP) - Generaal Antonio de Spinola, de oud president van Portugal, is zoals gemeld naar zijn land te ruggevlogen uit Brazilië waar hij als banneling heeft ge woond. De Spinola werd door de mili taire politie opgewacht en ge bracht naar de militaire ge vangenis buiten Lissabon waar hij door een militaire rechter enkele uren werd ver hoord Hij is niet gearresteerd. De generaal, die de eerste stoot had gegeven tot de mili taire omwenteling die een einde maakte aan het rechtse fascistische bewind is thans 66 jaar oud. Hij heeft gezegd zijn laatste jaren in zyn vaderland te willen slijten en er niet meer aan politiek te doen. De Portugese communisti sche partij heeft in een verkla ring geëist dat De Spinola moet terechtstaan wegens ter rorisme en samenzwering tegen de regering. De twee weken oude socialis tische minderheidsregering heeft de bevolking gevraagd om kalmte. Volgens waarne mers zal de aanwezigheid van De Spinola leiden tot politieke „oplaaiingen" van zowel links als rechts en zal de terugkeer van de generaal een belang rijke test zijn voor de stabili teit in Portugal. .A

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13