W olterink in Koudekerk ronde verder Vijf man terroriseerden zo'n 20 winkeldiefjes Op Paralympics weer grote medaille-oogst WIL VAN DER LAAN GOED IN VORM Fotografen willen boycot van het Olympisch stadion Drie miljoen mensen zijn dagelijks bezig met voorkomen zwangerschap WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 Knap verweer Wielsma KOUDEKERK - In het toernooi van Koudekerk aan de Rijn viel gisteren de tweede verrassing in het enkelspel. Na de uitschakeling op de eerste dag van de in het DEO no 1 geplaatste mevr. Efting, verdween gisteren de no. 2 ge plaatste in het herenenkelspel c, Jon Wielsma, uit de strijd tegen Peter W7olterink. Het was een papieren verrassing, want ondanks dat Wielsma in het toernooi van Noordwijkerhout een glanzend werkstukje afleverde door Hylkema in twee sets te klop pen, moet Wolterink toch hoger worden aangeslagen vanwege zijn zege in het toernooi te Lisse en zijn finaleplaats in Katwijk. De wijze waarop Wielsma zich weerde was toch luiap. Wielsma capituleerde pas na kansen score, 6-3, 6-7, 8-6. In het damesen kelspel C bleef de no. 2 geplaatste Ali Snellenberg met veel pijn en moeite overeind tegen mevr. van der Merwe, 4-6, 6-1, 10-8. Veel min der moeite had de niet geplaatste Gisteren kwamen Vennep de no. 1, 2 en 4 geplaatsten in het HEB, Douma, Van der Loo en van Rooyen, 6-2,6-2. De in het HED Wijnands in actie. Zij wonnen hun geplaatste Jan Staal maakte die partijen alle in twee sets zonder plaatsing weer helemaal waar door daarbij ook maar even in gevaar te Mooyman jr slechts twee spellen zijn geweest. Douma beheerste de toe te staan, 6-1, 6-1. partij tegen Wim Hulsebos zonder zich erg in te spannen, 6-4,6-3, Hans Alphen van ^er ^oo was te secuur voor J. Schultz, 6-4, 6-1, en Rob Wijnands In het D - Toernooi te Alphen vielen had aan de Kind geen kind, 6-2, 6-0. geen verrassingen. De in het HE Nog sneller dan de favorieten in het 6-2. Bij de dames kon mevr. Wahle weer betrekkelijk snel van het gra vel stappen. Mej. De Jong kon maar vijf spelen op haar naam brengen, 6-2, 6-3 voor mevr. Wahle. Veel meer tegenstand ondervond de no 3 geplaatste mevr. Scheerder van mej. Bombeek. Pas in de derde set gaf deze zich volkomen gewonnen, 6-7, 6-2, 6-0. Dat het in het gemengd dubbel no 3 geplaatste paar Hol- gevecht met wisselende de/Schreuder onderuit ging tegen t ^e^e^en de combinatie Steyweg/Knegt was ot alleen een verrassing op papier, 4-6, 6-4, 3-6. Nieuw-Vennep respectievelijk no 1 en 2 geplaatste HEB, Van Gerven en Gelevert sr hadden plaatste geen problemen op hun weg de winst. Van Gerven drukte van Amstel met de neus op de tekort- het DE B no 4 ge- Kouwenberg klaar met haar partij tegen Luiten, 6-0, 6-0. In het HEC ondervond Staes- sen, die op de eerste wedstrijddag de no 1 geplaatste Egbert in drie sets had gewipt, dat het niet ge makkelijk is om in een goed bezet C-toernooi goede prestaties aan de lopende band te leveren. Gisteren werd hij op zijn beurt met verlies geconfronteerd door De Jong, 0-6, 6-7. De no 2 geplaatste Fokke moest hard zwoegen om zich te handha ven tegen Gorree, 3-6,6-3,6-3 en dat deed de no 3 geplaatste Loohuis ook tegen Van Boer, 6-3, 3-6, 6-1. WACMT MAA& DE COMM/SS/S ZUS V/EC6AD£RT MET DE COMMLSS/S ZO.. HELSINKI - Tijdens interna tionale wedstrijden in Helsinki en Stockholm (de revanches van Montreal) zijn enkele zeer goede prestaties geleverd, on der meer door Guy Drut en Wil lie Davenport op de 110 meter horden (zie foto). Beide lopers kwamen gelijktijdig over de fi nish en zelfs de elektronische tijdwaarneming kon geen win naar aanwijzen. Meest opmer kelijke van de internationale wedstrijden was echter de start van Keniaan Mike Boit op de 800 meter. De man, die vanwege de Afrikaanse boycot niet in Montreal aan de start kwam, kreeg aanvankelijk van zijn land geen toestemming in Scandinavië te lopen, omdat daar ook Nieuwzeelanders meededen. Gisteren evenwel meldde hij zich toch voor de 800 meter en won dit nummer on bedreigd. v5 TAA/D /AI Dê OOK AM AA AAA/6& J?£D£fJ i/ooe AAA/- l/0££D£R A-U/FFF 'AJ /AOG£G£ 4Wsr- f*?££A/£ 7E KORTERAAR - Veertien dagen voor de beslissende wedstrijd om het kampioenschap van Nederland in de zijspanklasse (29 augustus in Anloo) heeft de Korteraarse cou reur Wil van der Laan met bakke nist Marius van der Berg (Gouda) getoond dat de vorm nog steeds aanwezig is. Tijdens een toernee door Italië, waar hij wedstrijden reed in Cingoli en Senniagalia (beide plaatsen aan de Adriatische kust) slaagde Van der Laan erin om in het totaalklassement beslag te leggen op de derde plaats. De toer nee werd gewonnen door de aan staande Zwitserse kampioen Her- bert Borhen. Borhen won de eerste wedstrijd in Cingoli voor zijn landgenoten Clauser en Bölhalder. Van der Laan eindigde hier in de eerste manche op de tweede plaats, doch moest in de tweede met pech uitvallen. Door z'n kapotte motor toch nog over de finish te duwen, werd hij in totaal zesde. De tweede wedstrijd in Senniagalia leverde een overwinning op voor Van der Laan. Een eerste plaats in de eerste manche en een derde in de tweede, bleek goed voor de zege. dames klasse 6 was een geheel Ne derlandse aangelegenheid. Winna res werd de Amsterdamse Marijke Ruiter met de nieuwe wereldre cordtijd van 1.21.76. Zilver was voor Rikie Adelerhof uit Deventer in 1.35.53 en brons voor Jeanneke de Backer uit Rosendaal met 1.36.35. De andere medaillewinnaars en winnaressen waren: Eelco Plevier uit Zwijndrecht 50 rug 42.24 goud; Hennie Hilberink Dedemsvaart 25 rug 31.56 goud; Lia Duine Bergen op Zoom 25 rug 26.62 zilver; Gerrit Pomp Nw Dordrecht 25 rug 24.03 zilver; Marijke Ruiter Amsterdam 50 vlinder 41.33 goud; Joke Fok- kinga Rozenburg 50 rug 49.80 zil ver; Lydia ter Beek Delft 100 rug 1.22.84 goud; Henk Heynen Hoog- eveen 100 vrij 1.14.27 zilver; Harry Lamberts Coevorcten 100 vrij 1.11.57 brons; Lydia ter Beek Delft 100 vrij 1.14.73 goud; Lia Duine Be rgen op Zoom 25 vlinder 23.12 goud; Thea Engelbertink Dene kamp speerwerpen 17.84 m goud. TORONTO - De organisatie van de vijfde Olympische Spelen voor gehandicapten blinkt niet uit door doeltreffendheid. Uitslagen wor den niet verstrekt, starttijden wel veranderd. Voor de deelnemers geeft dat grote problemen, omdat het ruim een uur duurt, voor zij van de universiteiten (waar zij verblij ven) op de atletiekbaan kunnen zijn. Alleen al op de zesde dag stond er zeventien maal een Nederlandse deelnemer/ster op het ere-podium. De ereceremonie 100 meter rugslag NIJVERDAL - Herman Ponsteen blijft amateur. De zilveren medaille-winnaae op de persoon lijke achtervolging in Montreal ziet voorlopig af van zijn plan em een contract als beroepswielrenner te tekenen. Ponsteen heeft dat giste ren meegedeeld aan ploegleider Cees Kouwenhoven, voor wiens Batavus-formatie hij ook volgend seizoen uitkomt. ,,Ik heb vier aanbiedingen", lichtte Ponsteen (23) toe. „Maar ze zijn niet aantrekkelijk genoeg om een pro- favontuur te rechtvaardigen. Daarom wil ik in 1977 eerst nog proberen de amateur wereldkam pioen te worden. Misschien lukt het dan wel buitenlandse equipes voor mij te interesseren". Herman Ponsteen wil het komend Herman Ponsteen blijft amateur jaar ook veel op de weg rijden. Net als Roy Schuiten, die hij nu morgen en overmorgen tijdens de nationale titelstrijd op de baan niet ontmoet, wil hij en een aantal grote wegwed strijden zijn mogelijkheden als be roepsrenner bewijzen. Overigens komt Ponsteen morgen wel in het Amsterdamse Olym pisch Stadion in actie. Als amateur doet hij mee aan het tandemnum mer (met jong talent Sjaak Pieters) en aan de 30 kilometer- klassementsrit. Het afspringen van Ponsteen profplannen betekent ook dat Rotterdammer Martin Ven- ix, die donderdag achter de grote motoren als broodrijder debuteert, naar een andere koppelgenoot voor de winterbaan moet zbeken. ACTIE TEGEN RECLAMEHESJES AMSTERDAM - Otto Roffel, de baas van het Olympisch stadion in Amsterdam, die jaarlijks in de clinch ligt met het bestuur van de Nederlandse Sportpers over onvoldoende faciliteiten voor de nieuwsmedia, heeft \yeer iets nieuws bedacht. Of beter een nare gewoonte uit het buitenland geïmporteerd. In West-Duitsland en Frankrijk is het al jaren de gewoonte, dat fo tografen een kleurig hesje om de scouders krijgen, zonder welk aanvullend kledingstuk zij niet op het veld worden toe gelaten. De vroegere doelman van GVAV (het latere FC Gronin gen), die eenmaal bij oranje in het doel stond vroeg zijn vriend Piet Lagarde (de vroegere keeper van Emma, DHC en FC Twente) wat leuke hesjes te le veren. Lagarde, werkzaam bij de sportartikelenfirma Adidas, had een keurige oplossing bij de hand, hij leverde de helgele hes jes voor niets, maar liet er wel overduidelijk het embleem van zijn firma opdrukken. En zo zaten het afgelopen wee keinde tijdens het voetbaltoer nooi Amsterdam 701 zo'n dertig fotografen tegen hun wil re clame te maken. Zij hadden weinig keus, want zonder hesje kwam je het veld niet op. Nog sterker de heren moesten in de perskamer een onderpand (bij voorkeureen legitimatiebewijs) afgeven om in het bezit te ko men van het verfoeide over- gooiertje. De Amsterdamse fo tograaf George Verberne had geen papieren bij zich en le verde woedend zijn horloge in om toch maar op het veld te kunnen komen. De fotografen nemen geen ge noegen met deze gang van za ken. Zij willen via hun vakver eniging, de NVF, Nederlandse Vakvereniging van Fotojourna listen (aangesloten bij de over koepelende journalisten) actie ondernemen en zullen daarbij zeker worden gesteund door de Nederlandse Sportpers. Secretaris Frans Bersch van de NSP: „We hebben al geprotes teerd bij de directie van het Olympisch stadion, maar ad ministrateur Koerts zei me na- De fotografen in de gewraakte hesje. mens Kottel, dat de hesjes voor alle grote evenementen ge bruikt zullen worden. Bij wijze van gunst hoeven de fotografen bij de thuiswedstrijden van FC Amsterdam niet in de gele hoes jes te kruipen". Waar dienen de hesjes voor? Roffel: „Om de echte fotografen van de beunhazen te onder scheiden. En ook om hen bij voorkomende gelegenheden te onderscheiden van toeschou wers, als die het veld opko- Volgens Roffel worden de foto grafen in Oost-Europa al vele ja ren „genummerd" via jasjes en lopen ze zelf ook vaak in recla mejasjes. De directeur van het Olympisch stadion zegt van een eventuele boycot van de foto grafen met wakker te liggen. Het beleid van stadiondirecteu ren loopt overigens nogal uit een. Frits de Kimpe van het Feyenoord-stadion stuurde on langs fotograaf Lantos een brief, waarin de baas van de Kuipstelde hem niet langer op het veld te zullen toelaten in een Adidas-jack. DEN HAAG - Twintig jeugdige winkeldiefjes die deel uitmaakten van een groep van zesenvijftig ver dachten uit de omgeving van de ~Trekweg zijn in Den Haag maan denlang geterroriseerd door een vijftal om hun gewelddadigheid beruchte oudere collega's, die hen onder bedreiging met pistolen en stiletto's stelselmatig de opbrengst van hun winkeldiefstallen afper sten. Dit bleek gisteren tijdens een uren lange zitting van de Haagse recht bank, waar drie van de ouderen te rechtstonden voor inbraken, win keldiefstallen en afpersing. Officier van justitie mr. Van Steen deren eiste dat de twee hoofdver dachten, de 22-jarige winkelbe diende Izak B. en de 23-jarige gla zenwasser Hans H. ieder .deeld zouden worden tot twee jaa gevangenisstraf met aftrek. De 21-jarige autohandelaar Nico G., die kort voor de bende werd opge rold uit eigen beweging met stelen -was opgehouden, hoorde een straf tegen zich eisen van een jaar met aftrek. Twee Haagse rechercheurs getuig den gisteren dat de jeugdige slach toffers van de afpersingen geen aangifte durfden te doen omdat het geld dat hen werd afgenomen van diefstal afkomstig was en omdat zij bang waren voor wraakacties van de geweldenaars. De drie afpersers hebben zelf ook winkeldiefstallen op grote schaal gepleegd, waarbij zij volgens een vast systeem te werk gingen met toepassing van de zogenaamde babbeltruc. Hierbij houden een of meer daders het winkelpersoneel aan de praat, terwijl de anderen hun slag slaan. Het meest succesvol waren zij in warenhuizen van Vroom en Dreesmann. Toen zij in Den Haag te berucht waren geworden - bedrijfs- rechercheurs raakten meteen in staat van alarm zodra zij de heren zagen binnenkomen - verplaatsten zij hun werkterrein naar andere steden, als Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Zaandam, Apeldoorn Op 31 maart werden de 22-jarige Izak en zijn 23-jarige maat Hans in Apeldoorn gearresteerd op aanwij zing van bedrijfsrechercheurs van V. en D. Na hun verhoor vond de Apeldoornse recherche aanleiding tot het formeren van een speciaal rechercheteam van tien man, waarin ook politiemannen uit an dere steden werden opgenomen teneinde de stroom van winkel diefstallen door geheel Nederland op te lossen. Na hun vrijlating in mei werden de winkeldieven vrijwel onmiddellijk opnieuw gearresteerd door de Haagse politie, die inmiddels had ontdekt dat deze verdachten ook betrokken zijn geweest bij het ple gen van een grote reeks inbraken, waarbij in totaal voor ongeveer 800.000 gulden aan geld en goede ren is buitgemaakt, zo liet officier van justitie mr. Van Steenderen gisteren ter zitting weten. De drie verdachten die gisteren te rechtstonden bekenden volledig. Twee van hen beriepen zich op het feit dat zij waren gaan stelen om aan geld te komen voor heroïne. De 23- jarige glazenwasser Hans beweerde zelfs dat hij aan heroïne verslaafd was geraakt tijdens het uitzitten van een vorige straf in Zutphen. Volgens zijn zeggen zou in de Zutphense gevangenis volop in drugs worden gehandeld. Presi dent mr. Stolk wilde weten hoe verdachte dan voor de heroïne had kunnen betalen, waarop Hans uit legde dat hij telkens zijn deel van de handel kreeg omdat hij als tuinar- beider kon fungeren als koerier tussen de leveranciers en de klan ten binnen de muren. LEIDEN - De hengelsportvereni ging Zuid-West hield een wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1. A. Ruis 62 stuks, 4600 gram, 2. Hans Schouten 51, 3640, 3. H. Moenen 46. 3610,4. E. Mooibroek 34,2750, 5. W. Moenen 34, 2690, 6. R. de Bezemer 41, 2570, 7. E. Schreuder 45, 2490, 8. J. Mooibroek 32, 2490, 9. H. v.d. Laan 37,2480,10.1. Jansen 27,2470. Het viscollege VIOS hield zijn tweede wedstrijd van het seizoen in de Ringvaart in Nieuwewetering. 'Er werd 48 pond vis gevangen. Uit slag: 1. G. v.d. Blom 3900, 2. S. Springer 2600, 3. N. v.d. Blom sr. 2210.4. W. Tegelaar 2025,5. H. Tege laar 2010, 6. J. Petiet 1725, 7. C. den Edel 1710,8 M Aarts 1610,9. W. van Weerlee 1225, 10. L. Tegelaar 1160. Autobotsing onder invloed LEIDEN/DEN HAAG - Een 34- jarige autoverkoper uit Hazers- woude is door de Haagse politie rechter veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en voorwaardelijk negen maanden intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar. De man had onder in vloed van drank een autobotsing veroorzaakt op de Hoge Rijndijk in Leiden. Voor de rechtbank zei de man dat hij drie glazen bier en drie borrels had gedronken en dat hij door het natte wegdek was geslipt. Leidenaar (76) reed door na aanrijding LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse politierechter heeft een 76-jarige Leidenaar veroordeeld tot 300 gul den boete. De man was betrokken geraakt bij een autobotsing op de Nieuwe Beestenmarkt en was di rect na de aanrijding doorgereden. De schade aan zijn eigen auto was 1200 gulden, terwijl de bestuurder van een bestelauto een schadepost had van 2000 gulden. De Leidenaar zei dat hij aan de aanrijding geen schuld had en daarom was doorge reden. De rechter antwoordde daarop dat hij dan evenmin had mogen doorrijden. LEIDEN - De Projektgroep Bin nenstad belegt op dinsdag 31 au gustus en woensdag 1 september in het stahuis twee openbare bijeen komsten waar de door de groep op gestelde nota "Verder óp weg naai een integraal plan voor de binnen stad" besproken gaat worden. Tij dens de eerste avond ligt het accen' op de functies van en de activiteiter in de binnenstad, terwijl op dt tweede avond gepraat wordt ovei de ruimtelijke aspecten en het ver keer. De beide avonden beginner om acht uur. Kalender Hortus LEIDEN - De vereniging van leden van de Technisch/Administratieve Staf van de Leidse universiteit is bezig met de voorbereiding van een kalender, die geheel gewijd zal zijn aan de Hortus Botanicus in Leiden. Het wordt een wandkalender met dertien platen in vierkleurendruk op een formaat van 24 bij 32 centi meter. De kleurenfoto's zijn van de bekende Leidse fotograaf Herman Kleibrink, terwijl prof. Karstens zorgt voor de teksten en onder schriften. De Hortus-kalender gaat 12.50 kosten en is vanaf eind sep tember verkrijgbaar. ZEIST (ANP) Meer dan drie miljoen mensen in ons land zitten, „dagelijks" met het probleem hoe lij zwangerscliap moeten voorkomen. Een groot deel van hen heeft er geen goede oplossing voor: velen ge bruiken nog onbetrouwbare anticon ceptiemiddelen of passen slechte me thoden toe. De consultatiebureaus op dit gebied zouden daarom veel meer moéten doen om goed anti conceptiegedrag te bevorderen. Dit zijn enige conclusies, die het Ne derlands instituut voor sociaal sexuo- logisch onderzoek (Nisso) te Zeist heeft verbonden aan een onderzoek, dat het in opdracht van het minis terie van volksgezondheid en milieu hygiëne heeft gehouden onder 1200 mannen en vrouwen in de leeftijds groep van 18 tot en met 42 jaar. Het Nisso wilde met dit repre sentatieve onderzoek nagaan wat Nederlanders zoal doen om een zwangerschap te voorkomen. De belangrijkste gegevens uit het onderzoek heeft het Nisso als volgt samengevat: meer dan de helft van de onderzochte groep gebruikt goede anticonceptie of heeft zich laten ste riliseren. De pil blijkt het meest gebruikte voorbehoelmiddel. Er is echter ook 'n grote groep, die onbe trouwbare middelen gebruikt of slech te methoden toepast, of die hele maal geen voorbehoedmiddel ge bruikt. terwijl ze toch geen zwanger schap wenden, aldus het Nisso. d De onderzoekers, die hun eerste boekje de titel „Anticonceptie is moeilijker dan men denkt" hebben' gegeven, rekenen voor dat er min stens 400.000 echtparen zijn, die geen zwangerschap (meer) wensen en die toch. wat het Nisso noemt ..riskant anticonceptiegedrag" vertonen. Op vallend noemt het Instituut ook de grote groep van Jonge ongehuwden, die een zwangerschap riskeerde tij dens de eerste geslachtsgemeenschap. En op de vijf heeft 'toen niets ge bruik: of toegepast, een od de zes probeerde door middel van coitus in- terruptus (op tijd terugtrekken) zwangerschap te voorkomen, bijna de helft zegt die eerste keer een con doom te hebben gebruikt. Na die eer ste keer blijkt het anticonceptiege bruik overigens snel te verbeteren, twee van de drie ongehuwde meis jes die min of meer geregeld sexueel contact hebben, slikken de pil. Voor de stelling, dat ruim drie miljoen mensen „dagelijks" bezig zijn met (on)gewenste zwanger schap. gebruikt het Nisso de volgen de redenering: grof berekend is twee derde van de vrouwen in de vrucht bare leeftijd 15 tot 45 Jaar ge trouwd en heeft regelmatig seksueel contact. De meeste echtparen willen niet meer dan 2 3 kinderen en dus is er maar in een kleine periode van hét huwelijksleven een zwanger schap gewenst. De gemiddelde leef tijd waarop vrouwen hun laatste kind krijgen, ligt rond de 29 Jaar. Dan blijft er nog zo'n 15 a 20 jaar over. waarin men wel vruchtbaar is en geen kinderen wenst. „Dat betreft zo'n kleine anderhalf miljoen vrouwen in ons land en hun onge veer anderhalf miljoen manneL'.ike partners. Tezamen driemiljoen men sen. die voor het probleem zitten hoe zij zwangerschap moeten voorko men". aldus het Nisso. Het instituut wijst erop, dat ge bruik van anticonceptie nog niet be tekent dat onbedoelde zwangerschap pen zijn uitgesloten. Zo blijkt een op de vijf gehuwde pilgebruiksters dit -middel wel eens meer dan een dag te vergeten. Bij degenen, die al ken condooms gebruiken op de zgn. onveilige" dagen blijkt een op de vijf deze dagen verkeerd te bereke nen. Bij degenen die coitus inter- ruptus of periodieke onthouding toe passen blijkt dat vier op de vijf de ze „onveilige" dagen onjuist bereke- Enlge andere gegevens; Het aantal echtparen, dat vrijwillig kinderloos blijft, neemt toe. Onder de groep oudere gehuwden is dat twee pro cent. Onder de Jonggehuwden is dat zeven procent. Volgens het Nisso u de huisarts momenteel de meest aan gewezen persoon voor de hulpverle ning op het gebied van anticoncep tie. Vrijwel alle ondervraagden ook de ongehuwden 'hadden posi tive ervaringen met deze hulpverle ners. Andere hulpverleners zoals consultatiebureaus zijn wel be kend. maar worden weinig gebruikt. Slechts vier procent van de onder vraagde vrouwen heeft ooit een der gelijk bureau bezocht. VOETBAL - FC Barcelona heeft gisteravond in Duisburg met 2-0 van MSV Duisburg verloren. De Duitse doelpunten werden door Se- liger en Dietz gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11