Boskov regeert met straffe handl en Tsjegolev de leiding aan Wiersma alleen WK-dammen in LEX CONSTANDSE TWEE MAANDEN GESCHORST Feyenoord verslaat Derby .igi.f DINSDAG 10 AUGUSTUS 1976 BILBAO - De strakke hand, de somtijds lichte stemverheffing en het tak- tisch inzicht van Vujadin Boskov vormen momenteel het gezicht van Feye noord. Hij duldt geen tegenspraak, scheldt op zijn selectie als het niet naar zijn zijn gaat en wisselt spelers, die op dat moment in zijn ogen falen. Feyenoord-Derby County met als inzet een finaleplaats om de trofeo Bil bao was daar een voorbeeld van. In Feyenoords onderbewustzijn speelde de triomf mee op Liverpool vorige week woensdag in het Feyenoord-stadion. De Engelse kampioen werd met 2-0 geklopt, vandaar de onderschatting tegen Derby Countydat slechts als vierde eindigde in de Engelse competitie. Met die wetenschap in het achter hoofd dacht Feyenoord met stil staand, tempoloos voetbal de finale tegen Standaard Luik te kunnen bereiken. Met als gevolg dooreen be tere tweede: 0-2. Maar niet nadat Vujadin Boskov in de rust eerst zijn mannen met een stemverheffing had toegesproken. Verwijten had uitgedeeld en Willie Kreuz had ver vangen door Jan Verheijen. Pas r]het de Jong in de eerste minuut 1 een-twee-combinatie met Martin Vreysen 1-0 had binnengetikt,£n dan ineens voel je je weer zeker", glunderde Vreysen naderhand. „Maar dat had al veel eerder ge kund", verweet Bowkov zijn ploeg opnieuw. „Als er in de eerste helft net zo was gewerkt, net zoveel was bewogen als na rust. Ik weet wel, Liverpool was verslagen en dan denken ze: „Derby County gaat vanzelf. Maar als je "*in het Feyenoord-shirt loopt, heb je nog niet gewonnen. Je moet er eerst iets voor doen". Inzet Vervolgens verweet Boskov de ge ringe inzet van Theo de Jong en probeerde hij door de wissel Kreuz-Verheyen Derby's gevaar lijke Bruce Rioch in te tomen. Ver- heyen werd rechterspits. Jan van Deinsen haalde hij terug naar het middenveld, waardoor Rioch na rust alleen nog maar met een af standsschot de lat mocht schram- pen. Jan van Deinsen elimineerde deze Derby-troef, terwijl Wim Jansen na rust Archie Gemmill intoomde, wat Theo de Jong daarvoor niet was ge lukt. Daarmee werd Derby's mid denveld ontkracht, dat toen het in itiatief aan Feyenoord moest laten. „Voor rust toonden we dat niet", ergerde Boskov zich nog. „Er werd risicoloos gevoetbald. Dat kan je pas doen als je een voorsprong hebt". Maar ondat het middenveld niet voldoende functioneerde en de aanvallers onbereikbaar bleven, werd de verdediging genoopt de bal tot vervelens toe rond te spelen. Boskov: „En dan kan je wel een pass over veertig meter geven, maar als je zeker weet dat-ie weer even hard terugkomt doe je dat niet".Vandaar dat Feyenoord zich gelukkig mocht prijzen dat Derby County in de beginfase niet profi teerde van de geboden mogelijk heden. Manager Dave McKaay, ooit middenvelder van Tottenham Hot spur „In het eerste half uur hadden we onze kansen moeten benutten. Toen konden we Feyenoord op achterstand zetten". Kevin Hector en Charlie George mikten echter onzuiver, terwijl Eddie Treytel zich uiterst betrouwbaar toonde. Tirade Waarna Bokovs' tirade een werk lustig Feyenoord als uitwerking kreeg. Weliswaar nog wat stroeve aanvallen werden toen plotseling afgewisseld met soepele, wat uit mondde in de 1-0 van Theo de Jong Michel van der Korput waagde zich weer op het middenveld, waar Feyenoord daardoor vaak numme- rieke meerderheid veroverde, wat tot verwarring leidde in Derby's afweer. „Van der korput begon ook onzeker", beaamde Boskov, „maar hij herstelde zich tijdig. Zoals Mar tin Vreijsen die (na rust) op links van zo'n dertig meter de kruising raakte en ook zoals Theo de Jong die verlost van de vinnige Gemmill meer aandacht aan de aanval kon besteden. Hij was het ook die tien minuten voor tijd een hoekschop rwerd desondanks door Boskov op zijn vingers getikt. van Dick Schneider Feyenoord be heerst de finale inkopte: 2-0. Winnen Martin Vreysen: „die finale idee dat Feyenoord terugkomt. Vo rig seizoen voetbalde ik wel eens met tegenzin, maar nu is de lust er weer helemaal. We moeten einde lijk weer eens wat laten zien. Want geen kampioenschap en geen be ker kan Feyenoord zich eigenlijk heb het niet veroorloven". Zover wilde Boskov nog niet gaan, „maar wel", glunderde hij na de 2-0 op Derby County heb ik voorspeld dat we dit toernooi zouden winnen. Het is alleen geen Atletico Bilbao geworden, dat we in de finale krij gen, maar Standard Luik mag ook geen probleem zijn. Weer veel goud op Paralympics TORONTO - Cis van der Vis-Morel uit Monnickendam heeft gisteren een zilveren medaille veroverd tij dens de vyfde Olympische Spelen voor gehandicapten op het atletie- konderdeel speerdoelwerpen. Cis van der Vis leverde daarmee een unieke prestatie, want zij zorgde ervoor dat het echtpaar Van der Vis twee keer in de prijzen viel. Het speerdoelwerpen was gisteren een erg spannende aangelegen heid. Vier dames eindigden met 74 punten. Het goud ging naar een Zuidafrikaanse. Het zilver naar een Zwitsers meisje en Cis van der Vis. De Nederlandse zwemploeg heeft weer vier gouden medailles toege voegd aan het indrukwekkende to taal van de Nederlandse afvaardi ging Lia Duine (Bergen op Zoom) won de 3x25 meter wisselslag en de 25 meter vrije slag en Hennie Hil- bnnk (Dedemsvaart) zegevierde op de 25 meter vrije slag in haar klasse en op de 25 meter schoolslag. Lia Duine veroverde bovendien zilver op de 25 meter schoolslag. Gerrit Pomp (Nieuwdordrecht) keert in elk geval naar huis terug met twee bronzen medailles in de bagage Hij werd gisteren derde op de 3x25 me ter wisselslag en op de 25 meter schoolslag. Het totaal aantal medailles van de Nederlandse ploeg is na deze nieuwe "goldrush" gekomen op 54 (33 goud, 13 zilver en 9 brons). Het Nederlands rolstoelbasketbal team heeft door een monsterzege van 94-12 op Columbia de kwartfi nales bereikt van het basketbal- toernooi op de Olympische Spelen voor gehandicapten. Daarin stuit het Nederlands team op de v in poule c, Argentinië. Gantwarg raakt door remise tegen Nimbi punt achter AMSTERDAM - Belangrijke beslissingen in de vijfde ronde van het Elsevier-toernooi om het wereldkampioenschap dammen. Mimbi hield Gantwarg op remise. Tsjegolew liet zoals verwacht van Don Kandane geen spaan heel en Wiersma brak door de verdediging van immer stugge Hisard. En juist die nimbi en Misard behoren tot de kategorie spelers, waartegen de wereldtitel dient te worden veroverd. Wie de beste resultaten tegen de mid denmotors scoort wordt de opvolger van ir. Isar Koeperman. Wel, Gantwarg heeft van Verpoest gewonnen en met Nimbi gedeeld, Wiersma remiseerde met Smith en zegevierde over Clerc en Hisard terwijl Tsjecholew Koeperman ver raste en Gantwarg in bedwang hield. Waardoor de "groe drie" op papier min of meer gelijk staan op het gebied van de kansberekening. Wel heeft Anatoli Gantwarg voor lopig een punt achterstand en is het gezien het programma van vandaag (Wiersma-Agliardi en Kuyken- Tsjecholew zeer waarschijnlijk dat Wiersma alleen de kop zal i Secuur De Friese grootmeester boekte na allerlei afruiltransacties van Hisard terreinwinst dat via secuur spel tenslotte in een gewonnen stelling uitmondde. Wiersma slaakte na de capitulatie van de Fransman een zucht van verlichting. "In dit soort standen zit analytisch altijd wel een remise. Ook al is de kans klein, stel je voor dat Hisard die had gevon den filosofeerde hij. Fidèl Nimbi zocht en vond wel met succes de remise. Na zijn afbre kende activiteiten behield Gant warg een overwicht, dat via een tij delijk offer in een doorbraak naar dam resulteerde. De kale Congo- lees had evenwel allang berekend dat door dreiging van een "plak ker" een nederlaag kon worden voorkomen. Tsecholew haalde z'n schouders maar eens op na zijn partij met Don R. D. Kandane. De hekkesluiter speelde in totaal verloren positie nog achttien zetten door. Andreas Kuyken en Carl Smith be hielden hun (theoretische) kans op de titel door Agliardi en Delhom te verslaan. De Belg Oscar Verpoest herstelde zich ten koste van de Tsjech Marek, die nog wel op dam kwam maar door overmacht ver loor. Tijdnoot Titelverdediger Koeperman stelde ook in het jiddische onderonsje met Avraham Gendlerman teleur. Ge- ndlerman, voor z'n emigratie naar Israel in Rusland een onbeduidend dammer schoof er ook in zijn vijfde aprtij frank en vrij op los. Koeper man kreeg wel voordeel, maar na de tumulteuze tijdnoodfase waarin de schijven over het bord vlogen, was dat niet toereikend voor winst. Bij Rob Clerc en Hans Jansen viel er eveneens geen beslissing. Beide, dusverre wat tegenvallende Neder landse vertegenwoordigers, waren echter wel bereid een prestigestrijd uit te vechten. Clercs' omsinge lingskansen dienden hoger te wor den aangeslagen dan Jansens' agressieve ombouw, maar het vier-om-twee eindspel was voor de Amsterdammer net niet meer te winnen, al had hij terecht wel het gevoel "ergens" de winst te hebben gemist. Stand k Anatoli Gantwarg kwam tegen Nimbi niet verder dan remise en staat nu een punt achter op de leiders. De uitslagen van de vijfde ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap zijn: Koeperman (Sov) - Gendlerman (Isr) 1-1; Gantwarg (Sov) - Nimbi (Con) 1-1; Marek (Tsj) - Verpoest (Bel) 0-2; Kandane (Sri Lanka) - Tsjegolev (Sov) 0-2; Lepsic (Joe) - Zom (Ita) 0-2; Smith (VSt) - Del hom (Fra) 2-0; Clerc (Ned) - Jansen (Ned) 1-1; Hisard (Fra) - Wiersma (Ned) 0-2; Agliard; (Mon) - Kuyken (Zwi) 0-2 De stand na vijf ronden is: 1. Wiersma en Tsjegolev 9, 3. Gant warg, Kuyken en Smith 8, 6. Ver poest 7,7. Nimbi 6,8. Clerc, Jansen, Koeperman, Hisard en Gendler man 5, 13. Zom 4, 14. Agliardi, Ma rek 2, 16. Delhom, Lepsic 1, 18. Kandane 0. Wielrennen - De Spanjaard Luis Ocana heeft gisteren in Saint- Brieuc (Fra) een wielercriterium voor beroepsrenners over 130 km gewonnen. Hennie Kuiper en Ge- rben Karstens werden respectieve lijk tweede en derde. Strafcommissie wil einde maken aan scheldtirades bij tennis SCHEVENINGEN - Een Ameri kaanse tennispedagoog moet eens hebben gezegd: „Het ten nisspel bestaat voor driekwart uit ergernis". Wie gisteren de eerste dag van de Nederlandse tennis kampioenschappen op de Metz- banen heeft meebeleefd zal de man niet anders dan gelijk kun nen geven. Het was nogal eens gevloek en geknars der tanden en de dure records werden weer als oud vuil over de banen geslin gerd vergezeld van kippevel ver oorzakende verwensingen. De Door PietTCienhuis bedenkelijke vocabulaire van Lex Constandse werd een hoog geëerd publiek echter bespaard. Omdat deze bebaarde speler door de strafcommissie van de tennis- bond twee maanden de laan werd uitgestuurd in verband met wan gedrag tijdens het onlangs in Bil- thoven gehouden internationale toernooi. Daaraan was in mei al een berisping afgegaan, maar die kon kennelijk de zelfbeheersing van deze speler niet naar net ge wenste niveau tillen, zodat hij met ingang van 5 augustus uit het wedstrijd wezen werd verbannen. Zijn plaats in de titelstrijd werd overgenomen door Paul van Geuns. strafcommissie. bestaande uit de heren IJzendoorn, Roelse, Breu- kink en Schramhard. En hij zal ongetwijfeld niet de enige blij ven. De jonge speler Rob Men- tink had het gisteren in hoofd zaak aan de lankmoedigheid van de scheidsrechter te danken dat ook hij niet geruime tijd op non- actief werd gesteld. In zijn partij- op het centre-court nog wel - tegen Jac. Garos stelde dit knaapje tot in het belachelijke aan met het bezigen van lieder lijke taal en het bekende racketje smijten. De ontsporingen bleven alleen enige tijd achterwege toen een toeschouwer hem toebeet „En nu is het uit met dat gedon der". Dat is overigens nog maar de vraag, want het heerschap won jammer genoeg ook nog (6—1,6-0,1-6,4-6, 6-3), maar dat kwam omdat zijn jonge tegenstander Garos be- jaardentennis speelde en zijn ei gen spel grondig bedierf. Ook hij verdiende de zege zeker niet.'Een andere speler die zichzelf uit de strijd schold was onder andere Jaap Pasman, die dat ook een week eerder bij Roomburg al had gedaan. Mede daardoor zege vierde de jeugdspeler Allard Cas- telein vrij gemakkelijk met 6-4, 6-0, 6-4. Het doet wat vreemd aan dat een van de spelers deel uitmaakte van de kwalificatiecommissie voor dit toernooi. Het is overigens niet de eerste keer. Het is Hans Adema van Scheltema, die werd bijgestaan door bondstrainer Ri- nus Buytelaar en mevrouw Vlet ter. Er rees van diverse zijde toch al de nodige kritiek op de toela ting van plaatsing voor dit jaar lijkse evenement. Adama van Scheltema is, hoe dan ook, als zesde geplaatst en krijgt, komend uit de voorronden, René Gorter tegenover zich, de onttroonde kampioen oudste jeugd. Wat behalve het schelden zich ver vierde of vijfde klasse verzeild waren geraakt. Er werd naar har telust „gelepeld" en geprikt, zo dat een van de oudere speelsters verzuchtte: „Ik heb spijt dat ik niet voor het enkelspel heb inge schreven, want wat ik hier zie kan ik beslist beter". De gloednieuwe jeugdkampioenen jongens. Bas Vletter uit Son en Marc Albert uit Eysden, hand haafden zich zonder veel moei lijkheden. De linkshandige Al bert moest tegen Sander Rutgers alleen de eerste set prijsgeven (4-6, 6-3- 6-2,6-3), maar won met bekwaam spel. En Bas Vletter had geen kind aan Jan Lind van Leimonias uit Den Haag, die vooral tegen Frits Don, de jeugd kampioen van twee jaar geleden kwam te staan, die zondag Roomburg in Leiden won. Albert treft Hagenaar Willem Pufkus, die René Boers met 7-6, 6-4, 6-0 terugwees. De uitslagen van het kwalificatie toernooi zijn: Heren enkelspel: Paul van Geuns - Peter Ehrlich 0-6, 2-6, 6-1, 7-5, 6-4; Rene Heffels - Ron van Gelder 6-3, 0-6, 6-4, 7-6; Johan Madsen - Gerard SchoUes 6-3, 7-6, 7-6; Peter Bootsman - Henny Brakel 6-2, 6-3, 6-3; Jan Willem Kool - Frans de Kort 6-7, 6-3, 6-3, 6-4; Rob Mentink - Jaco Garos 6-1, 6-0, 1-6, 4-6, 6-3; Allard Castelein - Jaap Panman 6-4, 6-0, 6-4; Otto Blom - Gerbrand Ap pelboom 6-3, 6-1, 3-6, 4-6, 6-3; Jan Willem Dankelman - Jan Buise 6-3, 5-7, 6-4, 6-4; Otto Panman - Joop Driesen 6-2,6-2, 3-6, 5-7, 6-1; Willem Pufkus - Rene Boers 7-6, 6-4, 6-0; Mark Albert - Sander Rutgers 4-6,6-3,6-2, 6-3; Bas Vlet ter - Jan Lind 6-3, 6-1, 6-0; Frits Don - Frank Koning 7-5, 6-3, 6-2; Rene Gorter - Patrick Silos 6-4, 6-3, 6-1; Sipko de Boer - Marcel Keunen* 4-6, 6-1, 6-2, 7-6. Dames enkelspel Ingrid de Jonge - Annelies Prins 6-4, 6-3; Leonne van de Wilden berg - Marriet Pakker 6-4, 6-3; Joke Hehenkamp - Lilly Weyers 6-2,6-2; Hetty Taphoom - Patricia Blaas 6-4, 6-2; Anne Reimus - Yvonne van de Eekhout 1-6, 7-5, 7-5; Inge Korsten - Maija Bruvs- ten 6-3, 6-3: Marriet Mesker - An- net Bouwer6-4,7-5; Elly Hemmes Bernadine Sluyter 6-2, 6-4. Wü Hebbew DE BAL W06 NIET AANGERAAKT EsJ A/O STAAM WE AL MtT/SC-Ltó ACHTER.DAT BÊTEK&JT dat we de wedstrijd ei- caeajllik ses/mnen met ëé*j soal acwtcrstam-d!J MEMEER MUI FFF MAö IK U BELEEFD V/ERZOEKEM NU HET Ê.PEL MET EEM AF- r trap te hervatteh DE C/EACEC APPIE PAPPIE. PIETJE PEELEé, TlMUS PLOTSELlhie, FRA/OKCs) KRAAMMER IS BOOD: PPP/E SCOORT PtX>A? OE 7G/(3e£/?S:

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9