OPEC eist meer ontwikkelingshulp Amerika zoekt atoomgraf Jonge Afrikanen radicaliseren in hoog tempo Sjah wil wapens en kern reactoren Rhodesie: Zambia valt steeds meer aan ATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND PAGINA p J an cler Stoel bezoekt Griekenland ATHENE UPI/APMi nister van Buitenlandse Zaken mr. Max van der Stoel, tevens voorzitter van de EG-minister- raad, is gisteren in Grieken land aangekomen voor een be- boek van vier dagen. Direct na zijn aankomst voerde Van der Stoel langdu rige gesprekken met premier Konstantijn Karamanlis, mi- nisier van Buitenlandse Zaken Dimitrios Bitsios en minister van Economische Zaken Pa- nayotis Papaligouras. De ministers hebben het ge had over de onderhandelingen die aan de gang zijn tussen Griekenland en de EG, voor het volwaardige lidmaatschap van Athene. Door de Nederlandse minis ter is te Athene tot de pers ver klaard dat berichten, dat de toetreding van Griekenland tot de EG afhankelijk was van een terugkeer tot het militaire apparaat van de NAVO (waar van het zich gedeeltelijk los had gemaakt twee jaar gele den) onjuist waren. "De obstakels die in de ko mende twee jaar moeten wor den genomen zijn van zuiver economische aard en de NAVO heeft daar niets mee te ma ken", aldus de minister, die er aan toevoegde: "Ik ben ervan overtuigd dat alles goed voor Frankrijk levert Zuid-Afrika kernreactoren PARIJS (AP) Een Zuid-Afri kaanse delegatie heeft gisteren in Parijs een definitief akkoord onder tekend over twee kernreactoren die door een Frans consortium in de buurt van Kaapstad gebouwd zullen worden. Het voorlopige akkoord voor deze opdracht ter waarde van een miljard dollar was in mei getekend en het Franse consortium dat onder leiding staat van de Creusot-Loire groep. De uiteindelijke ondertekening was enige dagen uitgesteld omdat men nog niet eens was over con trolemaatregelen die dienen te voor komen dat afval van het verrijkte uranium waarmee wordt gewerkt, zou kunnen worde, gebruikt voor militaire doeleinden. Het internationale bureau voor atoomenergie te Wenen zal op het naleven ervan toezien. elkaar zal komen en dat het Griekse lidmaatschap van de Gemeenschap een feit wordt." Precies een week eerder wa ren te Brussel de eerste ge sprekken over de mogelijkheid tot de Griekse toetreding ge voerd. Die toetreding zou tegen 1979 een feit kunnen zijn. Grieken land is al sijids 1961 geasso cieerd lid van de EG. TEHERAN (AP-UPI) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry A. Kissinger en de sjah van Iran zijn gisteren jn het ko ninklijk buitenverblijf in Noushahr aan de Kaspische Zee bijeengekomen om te praten over de koop van zes tot acht Amerikaanse kernreactoren die per stuk een miljard dollar kosten, en over de ruil van olie voor wapens. Aan de journalisten die Kissinger vergezellen werd verteld dat ze tij dens zijn tweedaags bezoek geen over eenkomst moesten verwachten. Het grootste obstakel vormen de veiligheidsnormen. De sjah wil dat het plutonium, een bijprodukt dat vrijkomt bij de opwekking van elek triciteit, voor herbewerking in Iran achterblijft. De Verenigde Staten zijn echter van mening dat het plutonium ofwel voor bewerking teruggeleverd, of door andere landen of een interna tionale groep in Iran zelf bewerkt moet worden. Bewerking is noodzakelijk om te voorkomen dat het gebruikt wordt voor de vervaardiging van nucleaire wapens. Daarnaast heeft Iran de wens te kennen gegeven grotere hoeveelhe den olie te willen slijten in ruil voor de levering van zware gevechtsvlieg tuigen van de typen F-16 en F-18. In april heeft de Iraanse leider General Dynamics (F-16 producent) en andere Amerikaanse wapenfabri kanten benaderd met een voorstel dat o.m. inhoudt dat versohillende kleine Amerikaanse oliefirma's recht streeks ruwe Iraanse olie zullen ont vangen. Deze firma's zouden op hun beurt de wapenproducenten betalen voor de wapens die zij Iran leveren. De sjah sprak berichten uit Ame rika tegen dat zijn land technisch niet in staat was meer wapens te ontvangen en dat hij als zich nieu we technische problemen voordeden, wel Amerikaanse civiele deskun digen zou aanstellen om te helpen. De Amerikaanse Senaat had doen weten dat er in Iran al 24.000 Ame rikanen waren in verband met de bewapening aldaar. De sjah zei slechts dat die bewe ring niet klopte. Er werden hem op de persconfe rentie ook vragen gesteld over de politieke gevangenen in zijn land en het mogelijke gebruik van martel methoden. De sjah zei dat alleen marxisten in zijn land tot de politie ke gevangenen werden gerekend en dat men bij verhoren wel gebruik maakt van psychologische methoden. Stonehouse veroordeeld LONDEN (AP) De 50-jarige John Stonehouse, oud socialistisch parle mentslid, is gisteren te Londen ver oordeeld tot zeven jaar gevangenis straf. Hij had zich in 1974 dood gehouden, in verband met ver zekeringsgeld dat zijn vrouw dan zou ontvangen, gefraudeerd en valsheid in geschrifte gepleegd had. Zwemmend bij Miami was hij in no vember 1974 ineens verdwenen. Stonehouse's secretaresse en vrien din, ed 29-jarige mevr. Sheila Buck ley werd medeschuldig bevonden en veroordeeld tot twee jaar voorwaar delijk. Het proces tegen het tweetal had 68 dagen geduurd. Tegen Stonehouse waren 115 aan klachten ingediend (hij werd schul dig bevonden aan 14 ervan) en tegen mevrouw Buckley zes, waa vijf bewezen werden geacht. Vertrouwen De Italiaanse Se naat heeft gisteren de regering An- dreotti het vertrouwen gesohonkne. Met 136 stemmen voor, zeventien tegen en 69 onthoudingen werd An- dreotti's regeringsprogramma door de senaatslden aangenomen. ATLETIEK De Poolse atlete Ire ne Szewinska heeft tijdens interna tionale wedstrijden in Edinburg het wereldrecord op de 440 yards verbe terd. Szewinska realiseerde een tijd van 51.71 seconden. VOETBAL MW heeft gisteren een vriendschappelijke wedstrijd te gen FC Antwerp met 2-1 gewon nen. De Limburgse doelpunten wer den door Brokamp en Bonfrère ge maakt, terwijl voor de Belgen Ola- rovic scoorde. Stap deze week eens binnen bij de kantoormeubel showroom van CIEBA en doe het daarna thuis nog 's dunnetjes over.... Dunnetjes? Kom nou, noem dat maar gerust dubbeldik. Want u krijgt na uw bezoek de 64 pagina's tellende vierkleuren ClEBA-katalogus mee. Kom ook 's naar de 750 m2 grote toonzalen als u niet direct kan toormeubelen nodig heeft. Dan blijft u mooi op de hoogte van de laatste kantoormeubel-mode. U mag kijken zolang als u wilt. Op werkdagen van 9-5 uur in het CIEBA gebouw. ctebaiiv Industrieterrein "De Waard" Willem Barentszstraat 36 LEIDEN, telefoon 071/14804* RUIM 25 JAAR EEN BEGRIP VOOR KANTOOR-EFFICIENCY. Aansporing aan het Westen WENEN (ANP) 'De ministers van financiën van de dertien lidstaten van de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen, hebben gisteren aan het slot van hun tweedagse vergadering in Wenen een resolutie aangenomen waarin de Westeree in dustrielanden worden aangespoord grotere bedragen voor ontwikkelingshulp beschik baar te stellen. Naar ln Wenen werd vernomen dollar die ze hadde toegezegd nog waren de ministers niet tevreden over niet bij elkaar weten te krijgen. Er de bijdragen van de industrielanden ontbreekt nog 70 miljoen dollar, aan het Fonds voor Agrarische De OPEC voelt er niets voor Ontwikkeling van de Verenigde Na- tekort aan te zuiveren, zoals s< ties. De OPEC heeft de 400 miljoen taris Generaal Kurt Waldheim dollar die zij had beloofd al in het der Verenigde Naties heeft ge- fonds gestort, maar de westerse in- vraagd. dusbrielanden hebbn de 600 miljoen De ministers van financiën va Doden bij mijnontploffing SALISBURY (AP) In toe nemende mate worden er vanuit Zambia guerrilla-aanvallen onder nomen in noord-west Rhodesië, al dus heeft een topmedewerker van premier Ian Smith gisteren ver klaard. Ted Sutton-Pryce, plaatsvervan gend minister verbonden aan het bureau van de premier zei: „We schatten dat er vierhonderd volledig getrainde terroristen in dat deel van het land zijn dii'e worden bijgestaan door zeshonderd gedeeltelijk getrain de terroristen". De guerrillastrijders zijn lid van de door Rliodesië verboden Afrikaan se Volksunie van Zimbabwe, de par ty die voorheen geleid werd door Joshua Nkomo, wiens onderhandelin gen met Smith eerder dit aar afge broken werden, aldus Sutton in een dagbladlntervdew. Hij voegde daaraan toe dat „het lijkt alsof president Kaunda (van Zambia) niet langer dezelfde terug houdendheid betracht". Ondanks de nieuwe golf van aan vallen aan de grens van Zambia en Rhodesië, blijft de grens met Mo zambique het meest vijandig, zei Sut ton-Pryce. Hij beweerde dat dn Mozambique Russische, Cubaanse en uit Tanza nia afkomstige militaire adviseurs waren en dat de Bhodesische rege ring zich bewust is dat er eind sep tember vierduizend volledig getrain de guerrilleros zouden zijn en nog eens een paar duizend gedeeltelijk getrainden. De oorlog had een nieuwe dimensie wat hij noemde de niet-geprovoceer de agressie van geregelde troepen uit Mozambique. „De Frelimo (het volksfront voor de bevrijding van Mozambique) hieeft bij verschillende gelegenheden het Rhodesische territorium ge schonden". Sutton-Price wees ook op de be richten dat het Oostafrikaanse land Somalia een nieuw oefengebied voor guerrilleros kan worden als gevolg van de geheime besprekingen die on- lang'd in de hoofdstad'van Tanzania, Dar es Salaam, zijn gehouden tus sen de presidenten van Tanzania, van Mozambique en Somalië. Ondertussen werd in Salisbury ont huld dat acht zwarte Rhodesiërs ge dood zijn bij het ergste lanidmijn- inoident sinds de guerrilla-oorlog in december 1972 begon. Ze zaten op een truck toen die op een mijn reed op een smalle land weg in het gebied van de Ngarwe- stam, 19 km van de grens met Mo zambique. Twee vrouwen, een man en twee kinderen werden onmiddellijk gedood. De twee babies date onderweg waren naar een kliniek, werden door de ont ploffing ongeveer tien meter het oerwoud ingesllhgerd en overleden later ln een ziekenhuis. „Er is sinds het begin van de oor log nog niet zo'n ernstig ongeluk gebeurd", zei een woordvoerder van d'e regering. Sinds december 1972 zijn in totaal 413 zwarte burgers in Rhodesië ge dood door guerrilleros, waarvan 58 door ontploffingen van mijnen. De guerrilleros' hebben bovendien 37 olielanden waren het er verder over eens dat er te weinig praktische vorderingen worden gemaakt in de niets voor het Noord - Zuid -dialoogde onderhande- en, zoals seore- lingen over nauwere economische an samenwerking tussen de geïndustria liseerde wereld en de derde wereld. (Ondanks hun hoge inkomsten uit de de export van olie beschouwen de leden van de OPEC zich als ontwik kelingslanden). De ministers hebben zich vrijdag in Wenen beraden over de bestem ming van de 400 miljoen dollar die de leden van de organisatie in het speciale OPEC-fonds voor economi sche hulpverlening hebben gestort. Over de verdeling van het geld zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. Al eerder was in principe besloten dat het bedrag vrijwel geheel naar de 45 landen zou gaan die volgens opgave van de Verenigde Naties tot de armste ter wereld moeten worden gerekend. JOHANNESBURG (UPI/AFP) De rellen van de afgelopen weken in Soweto en andere zwarte woongebieden in Zuid-Afrika zijn niet alleen een opstan'd tegen het blanke miderheidsregime en het onderwijsstelsel, dat, volgens een Studentenleider in Soweto, be doeld is om de Afrikanen op te leiden tot bedienen voor de blan ken. Het is ook een opstand van de jonge generatie zwarte Zuid- afrikanen, die in hoog tempo ra dicaliseert, tegen de oudere gene raties die teveel hebben berust in het apartheidssysteem. De kinderen verwijten dun ouders dat ze zich hebben neergelegd bij de apartheid. Een man van mid delbare leeftijd in Soweto vertelt: "Het is hartverscheurend om te zien hoe mijn zoon van de ene dag op de andere veranderd is. Hij vertrouwt me niet meer. Hy jouwt me uit omdat myn moeder en ik hard werken om hem, en zijn broer en zus, naar school te kunnen sturen." De acties van de betogende stu denten en scholieren waren er vooral op gericht de mensen in Soweto ervan te weerhouden naar hun werk te gaan. Een massaal thuisblijven zou het leven in het blanke Johannesburg, dat afhan kelijk is van de arbeidskrachten van Soweto en andere zwarte woongebieden, volledig kunnen verlammen. De betogers bekogel den de bussen met stenen en dreigden de ferensen. "Morgen gaat er niemand werken, zegt niet dat je niet gewaarschuwd bent", riepen ze. Een van de voormannen van de studentenbeweging in S'owet'o Tsietsi Mahlnini, uitte zijn teleur stelling over het wegblijven van veel ouderen bij de protestmars van woensdag. Een menigte van 20.000 mensen prbeerde toen een mars naar Johannesburg te hou den om daar de vrijlating van gearresteerde studentenleiders te eisen. Collaboratie Verscheidene leidende Afrikanen Sn Soweto, die de gebeurtenissen van dit weekend vrezen, hebben de autoriteiten verzocht om op heffing van het vergaderverbod. Ze willen een bijeenkomst beleg gen om uit te leggen dat "geweld tot niets leidt". Maar deze men sen, van wie er verscheidene door de blanke autoriteiten zijn be noemd in bestuurlijke functies, zullen waarschijnlijk toch geen gehoor vinden bij de jonge gene ratie van Soweto. In de ogen van de radicale jongeren hebben zij zich schuldig gemaakt aan colla boratie met de blanke regering. Zelfs Afrikaanse leiders die zich niet gecompromitteerd hebben, zoals Winnie Mandela, de vrouw van de leider Nelson Mandela die op robben-eiland levenslang uitzit en dominee Manas Buthelezi, die zelf met huisarrest en spreekver boden te maken heeft gehad, pra ten kennelijk tegen dovemans oren. Zij maken deel uit van de onlangs gevormde ouder-vereni ging van Soweto, die heeft ge probeerd de grieven van de studenten voor te leggen aan de autoriteiten. Ook voor de regering is het dui delijk dat de oudervereniging haar greep op het gebeuren heeft ver loren. "Als zij de leiders waren, zouden ze een eind aan de rellen hebben gemaakt", zei minister van politie Jimmy Kruger. Het huis van Winnie Mandela in Soweto is het doelwit geweest van een aanslag met een benzinebom, die door de buren werd gedoofd. V eYbiititerin^ Sinds in Juni de eerste rellen in Soweto en andere plaatsen uit braken, die in totaal minstens 180 mensenlevens kostten, heb ben de kinderen het traditionele respect voor hun ouders verloren, zeggen veel zwarte ouders. "Je moet je schamen dat je gaat wer ken voor rijke blanken" zei een 16-Jarig meisje tegen haar vader die In Johannesburg als kelner in een restaurant werkt. De nieuwe golf 'zwart bewustzijn' komt overigens niet als een vol komen verrassing. Een lid van de bantoeraad van Soweto zed in een interview met de Daily Star: "Ik wist wel dat het de Jonge generatie zou zijn, bij wie de ver bittering en de frustraties veel hoger zit dan bij ons, die het ini tiatief zou nemen." gut Schoolkinderen demonstreerden gisteren in Soweto en staken auto's in brand. gekregen, zei Sutton-Pryce, door blanke burgers gedood. Lekken zouden voedselketen kunnen beïnvloeden NEW YORK Met een soort miniatuur onderzeeër, een driemans diepzeeduikbootje, gaat Amerika proberen om van drie kilometer diepte in de Atlantische Oceaan enkele van de tientallen Jaren geleden weggegooide vaten met atoomafval weer naar boven te halen. Er zijn aanwijzingen dat er vaten beginnen te lekken. Uit de kleine haven Lewis in de Oostamerlkaanse staat Delaware is vorige week een onde'rzoekvaartuig van de Amerikaanse overheid vertrokken om naar de vaten te gaan vissen. Ze zijn in het begin van het atoomtijdperk op diepe plekken in de Atlantische Oceaan gegooid. Voor lopig onderzoek wijst erop dat er radioactief materiaal uit de vaten lekt. Daarom hopen de Amerikanen er enkele van te kunnen opvissen (wat volgens deskundigen buitenge- woo moeilijk zal zijn) om ze te onderzoeken in het rijkslaboratorium in Brookliaven op Long Island, ten oosten van New York. Het ia voor het eerst dat er geprobeerd wordt om iets terug te halen uit het "atoomgraf". Als het lukt, is het resultaat ongetwijfeld van grote betekenis voor landen als Enge- uit bezorgdheid over mogelijke mi lieu-invloeden, maar eenvoudig om dat er een goedkopere manier was. Amerika heeft in zijn tijd 85.000 stalen vaten van 200 en 300 liter atoomaf val in blokken 'beton gegoten en in de Atlantische en de Grote Oceaan gedumpt. De eerste poging om er weer wat van op te vissen, wordt gedaan op een plaats die ruim 200 kilometer uit de Amerikaanse kust ligt. Deskundigen van het laborato rium in Brookhavén, die het project uitvoeren in opdracht van het Ame rikaanse rijksbureau voor milieube scherming, vertellen met nadruk dat er slechte zeer kleine sporen van ra dioactieve elementen aangetroffen zijn in de bodemafzettingen in het betrokken gebied. Er moet in aan merking genomen worden dat het atoomafval in de 85.000 vaten geen hoog niveau van radio-activiteiti be zat dingen zoals handschoenen, doeken en dergelijke die gebruikt zijn door mensen in de atoomdndus- trie en die niet veilig ontsmet kon den worden. Niettemin is de vrees gerezen dat kleine lekken die reeds optreden na op z'n hoogst dertig Jarig verblijf op de zeebodem, op den duur toch van invloed kunnen zijn op de „voedselketen", de kring loop die stoffen door de natuur ma ken via zeewater, vis, dier, mens Het zal grote handigheid van de drie mannen vereisen om een van de vaten te pakken te krijgen met de grijpwerktuigen waarmee hun kleine onderzeeër uitgerust is. Zij zullen op de zeebodem ook stromin gen en bezinkingen meten, niet al leen om de mate van radioactieve lekkage te bepalen, maar ook om te zien of de plek geschikt ds om er nog meer materiaal neer te gooien als dez „afvalverwerking*' eventueel toch hervat wordt. En als de Amerikaan se conclusie luidt dat het radioactieve lek tamelijk onschuldig is, dan kan dat natuurlijk andere atoommogend- heden aanmoedigen tot verdere dum ping van radioactief afval in de zee- De Verenigde Staten zijn ermee op gehouden omdat er met; het voort schrijden van de atoomwetensohap- pe<n goedkopere manieren gevonden zijn om het afval tot kleinere om vang terug te brengen en het in afge legen streken van het land op te ber gen. Waar het ook opgeborgen werd, altijd is dat aanleiding geweest tot protesten en strijd, want niemand wil het spul in zijn buurt hebben, vooral niet omdat er zich in de loop van de Jaren verschillende lekkages van militaire opslagtanks hebben voorgedaan. Nu onderzoekt de Ame rikaanse regering mogelijke „begraaf plaatsen" in zout- en granietlagen diep onder de grond. Over wegschie ten de ruimte in wordt wel gepraat, maar er bestaan geen lanceerraket- ten met absolute bedrijfszekerheid. Er is ook weer heel wat te doen over de (volgens sommigen gebrek kige) veiligheidsmaatregelen van de overheid bij het beheer van het sterk verrijkte plutonium en ura nium dat voor kernwapens wordt gebruikt. De 'boekhouding van de 34 fabrieken die uranium en plutonium verwerken vertoont ernstige hiaten. Volgens een rapport van een Con gres-commissie zijn er duizenden ki lo's kernmateriaal zoek. Verdwenen of gestolen, dat is onbekend. Een zegsman van de regeringsdienst voor onderzoek en ontwikkeling op ener giegebied wist voorlopig nog geen be ter antwoord dan de suggestie dat het rapport mischien wel onnauw keurig is. togCG Eggink.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9