Matige start Amsterdams 701-toernooi HENK BURGWAL: „IK KAN OPHOEPELEN" Grootmeesters moeten een punt prijsgeven Straffen van RVC tijdelijk opgeschort Sanders voor NK eerste geplaatst ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 sport j PAGINA II ZEIST Henk Burgwal, 54 nu, is vastbesloten „de zotten te ver dragen". Dit met dank aan H. L. Spieghel, mercator sapiens, aan wiens brein rond de eeuwwisse ling deze tekst ontsproot: „De oude zal imen eren, de jonge zal, men leren, de wijze zal men vragen, de zotten zal men ver dragen". Oh, ironie van het lot, dat uitgerekend déze spreuk ge gutst moet staan in de eikehouten tafel die in het riante kantoor van het KNVB-sportcentrum in Zeist een centrale plaats inneemt. Hetzelfde kantoor, dat secretaris- penningmeester Henk Burgwal per 1 september moet ontruimen. „Ik kan ophoepelen, na 24 jaar keihard werken", zegt Henk Burgwal, nóg in functie, maar de dag van zijn gediwogen vertrek nadert. „Een beklemmend gevoel, want straks sta je daar". Hij wijst naar buiten. „Mijn levenswerk. Straks gaat dit alles in andere handen over, dan is het voor mij voorbij. Ik wou dat ik wist wie mijn opvolger werd, want vergis je niet, ik laat hier wel wat achter Daarom hoop ik oprecht dat het een goeie vent zal zijn. Een ding weet ik zeker: hij krijgt een uit stekend apparaat ter beschikking, waarin iedereen voor zijn taak berekend is." Iedereen Het hoofdbestuur van de KNVB is van het tegendeel overtuigd. Twee onderzoeken, onafhankelijk van elkaar verricht, brachten op tafel wat Henk Burgwal al zag aankomen. „Natuurlijk, al ander half jaar voelde dik een pistool in m'n nek, ds verrast was ik niet". Maar de kogel ketste. De dreiging van het wapen verdween en maakte plaats voor een ander middel: zwijggeld. Men zegt, een miljoenHenk Burkwal: „Daar geef ik geen antwoord op. Wel is het zo, dat ik tevreden ben met het bedrag dat mijn raadsman er heeft uitgesleept. Een enorm be drag, dat ze straks in het finan cieel overzicht zullen moeten waarmaken. Natuurlijk wordt dat gedonder Dan ook zullen Hogewoning, Stoop en c.s. moeten verduidelij ken waarom de secretaris-pen ningmeester zonodig moest op krassen. „Ze hebben fouten ge signaleerd, maar tot op de dag van vandaag mag ik gissen wélke fouten dan wel. Ik heb het hoofd bestuur dan ook meerdere malen gevraagd mij de rapporten te la ten inzien. Dat mocht echter niet. Natuurlijk, dat kwelt. Ik ben er niet met de kas van door, heb niks gestolen en mijn secretares se niet verkracht. Toch laten ze me hangen. Ik zou in Joegoslavië fouten hebben gemaakt. Het ont slag van Knobel zou ik wereld kundig hebben gemaakt. Waan zin. Nee, wat gebeurd is, is vrese lijk onrechtvaardig. Maar wat wil je, het zijn amateurs, daar kun je zoiets van verwaohten Toch is één van Burgwals groot ste „fouten" openbaar gemaakt: een groeiend verschil van inzicht met het hoofdbestuur, waardoor er van een goede samenwerking geen sprake meer kon zijn. Vrij vertaald komt het hier op neer; Henk Burgwal weigerde mee te wandelen aan de leiband. En dus moest Burgwal, de dwarsligger er uit. Ook zijn plaatsvervanger mr. N. Gianotten vertrekt. Houdt een en ander verband met el kaar? Burgwal: „Daar geef ik geen antwoord op. Wel is het zo dat de KNVB in hem een zeer deskundig man verliest". „Dat is met Knobel ook al het geval. Ook hij is een vakman, die niet kan samenwerken met ama teurs die eigengereid hun gange tje gaan. Ik had met Knobel een uitstekende relatie en betreur dan ook dat het zo gelopen is. We hebben, hier in dit kantoor, heel wat gesprekken gevoerd en kan dan ook alleen maar zeggen dat het een geschikte kerel is. Het oordeel over zijn vakmanschap laat ik aan anderen over. Ik heb me nooit met het technische ge deelte bemoeid. Het functioneren van het bondsapparaat was mijn taak. Dat heb ik goed gedaan. Misschien te veel in het stille, want nu zeg ilk: had ik niet méér de publiciteit moeten zoeken". De opmerking dat dit ten koste zou zijn gegaan van anderen ontlokt zowaar een glimlach De wetenschap te zijn gewipt door mensen die van het bestu ren van de KNVB hun hobby hebben gemaakt, bezorgt zijn ge zicht weer die gekwelde uitdruk king. „Steeds meer amateurs gaan stoelen bezetten die in feite be stemd zijn voor professionals. Dat doet pijn, omdat het een verkeer de ontwikkeling is. Wel wordt er dan besloten dat er gereorgani seerd moet worden, maar de man wiens vak het is laten ze er buiten. Goed, het resultaat van dit alles is dat ik kan ver trekken, een geweldig bedrag kan incasseren, maar dan wel moet zwijgen. Men heeft mij verweten dat dit laf is, maar ik hoop dat men beseft dat ik er weinig voor voel om, over de rug van mijn ge zin heen, iets te gaan uditvechten. Dat weiger ik. Men heeft mij zon der vorm van proces op straat gezet, maar ik ben er van over tuigd dat de waarheid spoedig aan het licht za-1 komen. Men kan natuurlijk nooit ongestraft zo'n groot bedrag uitkeren, zonder zelfs maar de mogelijkheid van Henk Burgwal een andere functie te hebben ge- operd. Ik zou het zeker overwogen hebben, want conservatief ben ik niet. Maar dan hadden ze me wel bij die reorganisatie moeten be trekken". Het had de KNVB een miljoen kunnen besparen? Wéér die glimlach Op 1 september verfaat Henk Burgwal het kantoor waarin hij, zoals hij zelf zegt: „24 jaar lang, dag en nacht" voor de KNVB ge werkt heeft. „Ik ben moe", ver klaart hij de gevolgen van de af gelopen week, „ga dan ook even ontspannen. Dan wil ik weer aan de slag, zo hard mogelijk gaan werken. Op die mander hoop ik te vergeten hoe onrechtvaardig ik ben behandeld. Dat het nooit helemaal zal lukken, daar ben ik van overtuigd". Tot de komende bondsraadvergadering ophelde ring eistHenk Burgwal glim lacht Ajax en Anderlecht in finale AMSTERDAM Jack van Zantens' Amsterdam 701- toernooi is bedoeld als warming-up voor de nieuwe voet balcompetitie. Vier van de beste clubs uit West-Europa moeten het publiek, zeker na de afwisseling van de Olym pische Spelen, weer enthousiast maken voor „Koning Voetbal". voor wie steeds minder liefhebbers naar de stadions komen. De eerste avond van het toernooi was, in dit verband, een regelrechte teleurstelling. Ondanks klinkende namen kreeg het publiek (ruim 25.000 man) noch bij Anderlecht Leeds United, noch bij Ajax-Borussia Mönchen Gladbach niet waarvoor het gekomen was, namelijk goed voetbal. De wedstrijd tussen de Belgische Europa Cup II-winnaar Anderlecht en het befaamde Leeds United was een lauwe partij met af en toe een paar hoogtepunten. Het langzame handgeklap van het publiek, na een half uur ingezet, was het sein voor Anderlecht, met vier Nederlanders in de ploeg, om het tempo op te schroeven. En zowaar, binnen een tijdsbestek van drie minuten vielen er evenzoveel doelpunten. Nadat Cur ry de score had geopend nam An derlecht via Rensenbrink en Ressel een 21 voorsprong. Na de hervatting vielen beide ploe gen ver terug, maar in tegenstelling tot het saaie karakter van deze wed strijd kreeg het duel toch nog een spannend slot. Vier minuten voor tijd scoorde Ludo Coeck uit een vrije trap 31, maar nog geen minuut later bracht Harris het verschil weer terug tot één doelpunt. Verder kwa men de Engelsen niet, zodat Ander lecht overgaat naar de finale. Was er bij Leeds UnitedAnder lecht slechts bij vlagen sprake van topvoetbal, bij AjaxBorussia Mön- chengladbach was dat nog minder. Vooral de eerste helft was het een rommelpotje. De Ajax-fans keken hun ogen uit. Zo'n vreemdsoortig voetbal hadden ze hun club nog nooit zien spelen. Er was geen touw aan vast te kno pen. De verdediging was door elkaar gehusseld, het middenveld bestond (Of in de aanval speelde middenvelder Lerby linksbuiten en was Geels een spits, die slechts zelden op maat werd aangespeeld. In de eerste helft tegen de Duitse kampioen speelde Ajax een soort 4—4—2. een systeem, dat zwakkere eredivisieclubs bij Ajax, Feyenoord en PSV in uitwed strijden speelden en meestal werd verfoeid. Wat de bedoelingen van ZEIST De straffen, die dooi de KNVB zijn uitgedeeld aan de Rijswijkse voetbalvereniging RVC, zijn voorlopig opgeschort. De commissie van beroep heeft de uitsluiting, die voor de spelers varieerde van één maand tot een half jaar en voor de bestuurs leden Strik, Hartnack en Man- gelmans een jaar bedroeg, uitge steld voorafgaande aan een verdere behandeling van de zaak die een overtreding van het ama- teurreglement zou betekenen. De opschorting van de straf, waarbij ook enkele spelers van de Valkeniers waren betrokken, houdt in dat ook de betaalde spelers Cees Zwamborn (Vlaar- dingen) en Bo Dutina (SVV) weer bij hun clubs kunnen spelen met onmiddellijke ingang. De strafcommissie van de KNVB had naast de bestuurders van RVC 25 spelers geschorst. TomiMav Ivic precies zijn, werd in elk geval nog niet duidelijk. De tijd is gelukkig nog niet rijp om erover te oordelen. Feit was wel dat er van het erg dicht bevolkte en veel bewegende middenveld niet zoveel gevaar uit ging. Borussia kon dan ook in de eerste helft de meeste kwaliteit, de meeste kansen en de prijs voor het iets betere spel opeisen. Klassevoet bal speelde Borussia echter ook niet. Daarom was het niet verwonderlijk dat de rust zonder doelpunten aan1- brak. Ajax was in de eerste helft alleen gevaarlijk geweest met een hard afstandsschot van Notten en een doorbraak van Geels, die de bal in de Duitse verdediging onderschep te en alleen op Borussia's nieuwe doelman Kneib afging. Kneib redde met moeite, maar wel knap. Borussia kreeg wat meer kansen. Een ver- - schrikkelijk harde vrije trap van Bonhoff leek doel te treffen, maar Schrijvers keerde de kogel met een weergaloze reactie. De Ajax-doelman was trouwens in uitstekende vorm, want ook bij een aantal andere Duit se kansjes trad hij foutloos op. Voor rust genoot het inmiddels tot. dertigduizend man aangegroeide pu bliek nog het meest van de schijn bewegingen en passeeracties van Tsjeu la Ling, het door Miohels mis kende Haagse talent. Ling maakte op de rechtervleugel zijn bewaker Klinkhammer zo dol dat Borussia's trainer Udo Lattek na een half uur Duitslands beste terrier, Berti Vogts, naar de overzijde stuurde om Ling uit te schakelen. Dat was een per soonlijk succes voor Ling, al was het vanaf dat moment gedaan met zijn speelse gedoe. Ajax, dat in Ruud Krol een voor de verdediging spelende libero had (Vasovic speelde dat in de eerste Geels wordt door Bonhoff en doelman Kneib in de tang ge nomen. Een van de weinige kan sen van Ajax. gloriejaren ook vaak), kon het Bo russia in de tweede helft ook nau welijks moeilijk maken, al drongen de Amsterdammers nu wat meer aan. Overigens was bij de Duitsers de gevaarlijkste aanvaller, Heynckes, wegens een blessure vervangen. Daarmee was gelijk het gif uit Bo russia's aanval verdwenen. Omdat Jensen naar Real Madrid is ver trokken, speelde Borussia gister avond net als Ajax met een vrijwel vernieuwde voorhoede. Halverwege de tweede helft zakte de wedstrijd naar een bedenkelijk peil. Vooral toen Ajax zijn aanvallen ging op zetten, waarbij te voren al te zien was dat er niets uitkwam. Meestal volgde dan een schot van grote af stand, even vaak slecht gericht. Het was niet vreemd dat de toeschou wers hun misnoegen gingen uiten. Daar hadden ze lang mee gewacht, omdat bij de entree van beide elf tallen de Duitsers hard werden uit gefloten en Ajax hartstochtelijk toe gejuicht. Na een minuut of twintig in de tweede helft verving Ivic Lerby door Zuidema en haalde hij ook Meijer in het veld voor de geblesseerd geraak ten Van Dordt. Het maakte allemaal niets uit. Het is nog te vroeg om echt te oordelen, maar gisteravond ver lieten de Ajax-supporters met zeer gemengde gevoelens het Olympisch Stadion. Het enige aardige was dat Ajax na de 00 in de normale speel tijd door de strafschoppen beter te nemen de finale toch bereikt had. Geels, Krol, Zuidema, Suurbier en Notten schoten van elf meter raak. Schrijvers stopte de strafschop van Danner, nadat Wittkaanp, Bonhoff en Stielicke hun werk naar behoren hadden gedaan. DEN HAAG Voor de natio nale tenniskampioenschappen, die van 9 tot en met 15 augustus op de Mets-banen in Scheveningen worden gehouden, heeft de plaat singscommissie van de KNLTB de huidige kampioenen, Elly Vessies en Loek Sanders, als eerste ge plaatst. Als tweede op de lijst van 32 deelnemers bij de heren staat Fred Hemmes, die het in 1974 en 1975 tot de finale bracht en in 1970 en 1971 kampioen is ge weest. Derde op de lijst is de Ha genaar Wouter Fok. De opmer kelijke plaatsing is wel die van Martin Koek uit Amsterdam. De Louk Sanders speler van landskampioen Popeye Gold Star heeft dit te danken aan goede prestaties in de com petitie en in toernooien. Tine Zwaan is bij de dames als tweede geplaatst en een finale tussen haar en Elly Vessies lijkt vast te staan. Hoewel er bij de dames slechts twee plaatsingen zijn, werden Nora Lautenslager, Marijke Schaar (vorig jaar fina- liste) en Judith Saiomé naar speelsterkte als drie, vier en vijf in het schema gezet. Afwezig bij de nationale kampioenschappen zijn Rolf Thung, die begin deze week weer naar de Verenigde Staten is vertrokken om prof- toernooien te spelen, en Paul van Min, die wegens een ernstige hernia verstek moet laten gaan. Jan Hordijk heeft onlangs een meniscusoperatie moeten onder gaan, zodat van hem ook weinig mag worden verwacht. Als titel verdedigers in het herendubbel zijn Hordijk en Fleury tweede ge plaatst achter Sanders en Hem mes. Laudin, die vorig jaar met Hemmes speelde, probeert het nu met Wouter Fok. Zij zijn als derde geplaatst voor de jeugdige com binatie Theo Gorter/René Hef fels. In het damesdubbel zijn de titelverdedigsters Elly Vessies en Judith Saiomé bovenaan de lijst gezet voor Ada de Laive-Bakker en Astrid Suurbeek, die uit Ame rika komt om mee te doen. AMSTERDAM Harm Wiersma, toch altijd wel een opvallende verschij ning, sprong gisteren nog meer fn het oog. Neerlands troef op het Elsevier- toernooi om het wereldkampioenschap dammen speelde de derde ronde in een geel T-shirt, met als opdruk Accent. Een weekblad, dat als een con current van WK-sponsor Elsevier kan worden beschouwd. Toernooi-direc teur Jan Vink en werelddambondsecretaris drs. Wiebe Visser haalden er hun schouders over op. Oordeelden dat het weliswaar niet erg elegant van Wiersma is, maar dat de reglementen een dergelijke handelwijze niet ver bieden. "Ach, ik besef zelf ook wel dat het niet erg sympathiek ten opzichte van Elsevier is. Maar omdat ik geen startgeld kreeg vond ik het voor me zelf een noodzaak er op de een of andere manier toch wat uit te halen. Ik speel dan wel voor Nederland, maar als dat niet voor me kan zorgen, moet ik het zelf doen. Ik blijf het hele toernooi dit shirtje dragen en ver dien er een aardig bedrag mee. Bovendien, wil ik graag journalist wor den en kan ik op deze manier misschien bij Accent aan de slag komen', wil Wiersma wel kwijt. Wiersma, die het kampioenschap van Nederland al in een Skol-shirt speelde, kon uit de "gele trui" echter geen extra kracht putten om Carl 'Buster' Smith de eerste nederlaag te bezorgen. De immer onverstoorbare Amerikaan is voor spelers van wereldniveau altijd een kwelling van de eer ste orde. Niet omdat hij zo bijster agressief damt, wel door zijn schier on geëvenaarde defensieve kwaliteiten. In het laatste Suiker-toernooi nog, vond hij tegen Wiersma in een wirwar van varianten net een wonderbaar lijke remise. Gisteren lukte dat Smith opnieuw. Hij dwong zijn geliefde keurslijf van de klassieke partij af, maar toen Wi'ersma ging compliceren, kroonschijf opspeelde en tot een fraai tijdelijk offer besloot dreigden de moeilijkheden Smith boven het hoofd te groeien. Wéér vond hij echter een redding al kwam Wiersma voor de winst slechts één tempo tekort. Concurrenten Tsjecholev en Gantwarg incasseerden evenals Wiersma het eerste verliespunt. Ze remiseerden met elkaar via een vrij vlakke partij en dat was opmerkelijk. Want vrijwel immer maken beide Russen er een spec taculair gevecht van. Gantwarg probeerde het nog wel, maar de altijd strijdbare Tsjecholev hield zichzelf dit keer in bedwang en de stand over zichtelijk. Uit tactisch oogpunt juist, gezien zijn kostbare zege op Koeper- man in de tweede ronde. Verrassend Ook Verpoest bleef op vijf punten steken, al zag het er lang naar uit dat hij voorlopig een verrassende alleenheerser zou worden. In zijn eerste partij van kaliber bewees hij redelijk wegwijs te zijn in de modene, scherpe openingsvariantiek. Koeperman, de wereldkampioen di'e dat 25 augustus zeker niet meer zal zijn, consumeerde vanuit een Roozenburg-opstelling de centrumschijf van de Belg, maar moest op zijn linkervleugel een schijf prijsgeven. Een vrijwel gloednieuwe strategie, die uitmondde in een dodelijke omsingeling van Verpoest. Koeperman moest uit arremoede een veel te dure dam nemen, glipte moeizaam door de tijdnoodfase heen (hoofdarbiter Picard liet hem de zetten aantonen) en had geluk dat het eindspel voor Verpoest niet meer te winnen was. Michel Hisard profiteerde van al deze uitslagen, door ten koste van Agliardi mede op kop te komen, al zal de Fransman na confrontatie met de grootmeesters ongetwijfeld naar de middenmoot terugvallen. Buiten Wiersma konden ook Clerc en Jansen niet tot winst komen. Hans Jansens terreinwinst was tegen Nevio Zorn niet van doorslaggevende aard en Rob Clerc had geluk dat Andreas Kuyken meer bezig was met privé- problemen dan met zijn partij. Clerc ("ïn het kampioenschap van Neder land speelde ik ook al slecht. Daarom ben ik al blij als ik bij de eerste zes kom") speelde zonder overtuiging, maar sleepte er met enige mede werking van Kuyken toch nog vrij probleemloos een remise uit. FRED IVENS De uitslagen van de partijen uit de derde ronde van het we reldkampioenschap dammen zijn: Lepsic (Joe) Nimbi (Con) 1-1; Koeperman (Sov) Verpoest (Bel) 1-1; Gantwarg (Sov) Tsjecholev (Sov) 1-1; Marek(Tsj) Don Kandane (Sri Lanka) 2-0; Zorn (Ita) Jansen (Ned) 1-1; Smith (Vst) Wiersma (Ned) 1-1; Clerc (Ned) Kuyken(Zwi) 1-1; Hisard (Fra) Agliardi (Mon) 2-0. De stand na drie ronden is: 1. Wiersma, Tsjecholev, Gant warg, Verpoest, Hisard 5 punten; 6. Kuyken, Clerc, Jansen, Smith, Nimbi 4 punten; 11. Koeperman 3 punten; 12. Marek, Gentleiman 2 punten; 14. Zorn, Lepsic 1 punt 16. Agliardi, Delhom, Don Kan dane 0 punten. rpcrnmp p/p ap <3tfb 'i.(AB7KAP7jet/£:) OEEi JL Pppc/ss i/atosps i/ppu/Pcur/A/e as iadopzst- DIE HELE ACHTER Hoe de hap zich C£ ANDQae VLEUöÊi. ©êcomcsH resEBc QMQAT T REAJ- PAAKP &u/t£p20p<s navg vpfir. EM WAM.. P8£c/ps op pea&r PPAA/P fr/PBTAf)kOAAMf-1£P AH ££A/ ip,v&S l/AP- C//rZ£p/£/r5£A/ l/£PD£0/£/AAf, OS SPA. 7£ PAVCP.SOO £P Pg£C/t£S l/OOP OtS CPA 20 BAXV A£A7 'ocp/s <s£ tPx7s*j' Maj PiPP/£

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11