Gerard Kamper verrassende winnaar Leidse profronde NEDERLAAG ISER KOEPERMAN Periodetitels in hoofdklasse VEDETTEN SPANNEN ZICH NIET OF NAUWELIJKS IN Go Ahead Eagles vlak voor tijd langs Ipswich Town Harm Wiersma ontdoet zich met veel moeite van Zorn Voor de start van de Grote Prijs van het Leidsch Dagblad werden verschillende renners gehuldigd vanwege geleverde prestaties. V.l.n.r. Hennie Kuiper, Gerben Karstens, André Gevers, Jan Raas en Joop Zoetemelk. peloton. Niemand had het door, hij deed gewoon weer mee. Wat er trouwens gebeurt als deze sprinter tempo gaat rijden ondervond Jan Aling, die 27 ronden lang uit de greep van het peloton wist te blij ven. Binnen twee ronden was het gebeurd met de aspiraties van de man uit Bladel, die overigens zijn vroege ontsnapping beloond zag met minstens achthonderd gulden aan premies, zodat hij toch wel uit geroepen mag worden als „de meest kiene renner" van de Ronde. Karstens liet zich, als enige van de „groten", vaak voorin zien. Zoete melk trok slechts tweemaal de rie men aan, overigens tot groot en thousiasme van de toeschouwers die Nederlands sterkste man tel kens als hij een paar plaatsen op schoof hartstochtelijk toejuichten. Het was tenslotte toch nog een man van kaliber die de beslissende ont snapping forceerde: Scheveninger en klimgeit Bertje Pronk. De Raleigh-man trok in zijn spoor Frisol-rijder Gerard Kamper met zich mee en dat was het sein voor beide, praktisch volledige, ploegen om het peloton „stil te laten vallen". Gevolg was dat de twee kempha nen gemakkelijk uit het zicht kon den verdwijnen en de grote groep hen ook niet meer terugzag, ook al omdat de beslissende fase van de Uitslag Profronde van Leiden: 1. Geert Kamper (Warmenhuizen), 2. Bert Pronk (Scheveningen), 3. Jan Raas ('s Gravenpolder), 4. Piet van Katwijk (Mill), 5. Jan van Kat wijk (Bladel), Harm Ottenbros (Hoogerheide), 7. Jan Aling (Bla del), 8. Ko Blok (Kruiningen), 9. Al- bert Huizebosch (Nijeveen), 10. Ben Groen (Steenwijk), 11. Jan Brinkman (Rotterdam), 12. Don Al len (Australië), 13. André Gevers- (Schijndel), 14. Jan Krekels (Sit- tard), 15. Ger Harings (Sibbe). Joop Zoetemelk. Hennie Kuiper eindig den ex aequo in het grote peleton. strijd was ingegaan. Pronk sleurde Kamper een tiental ronden over het parkoers en dat kostte hem onget wijfeld de zege. Terwijl Karstens ploeggenoot Jan van Katwijk er op wees, dat hij, omwille van het feit, dat ploeggenoot Pronk best mans genoeg was en hij dus zijn pogingen om een massale eindsprint te force ren beter kon vergeten, wachtte Kamper slim af, terwijl Pronk het tempo hoog hield. Evenals zijn directe opponent is Kamper bepaald niet het type van een echte sprinter, maar het kostte hem toch weinig moeite om op de meet met zijn concurrent, die het zware werk had gedaan, af te reke nen. Jan Raas, Nederlands kam pioen en winnaar van vorig jaar, wist in de eindfase nog aan de aan dacht van Karstens te ontsnappen en werd zodoende derde. Karstens zelf trok de sprint aan voor zijn ploeggenoten Jan en Piet van Kat wijk. Omdat hij wist, dat de aap toch wel uit de mouw zou komen. Commentaar Wim van Duivenbode (de derde verrassing van de Ronde gezien zijn professionele aanpak) hierover „Hij heeft ook altijd wat". GOLF - De Brit Clark met 66 en de Spanjaard Ballesteros, met 65 sla gen hebben na de eerste dag de lei ding in de strijd om het internatio nale golfkampioenschap van Ne derland. Jan Dorrestein eindigde met 79 slagen op de eerste dag in de achterhoede. SCHAKEN - Gennnadi Sosonko heeft zijn afgebroken partij tegen Goelko in remise uitgespeeld. Door deze puntendeling staat hij samen met Goelko en Csom op een ge deelde elfde plaats met 9 punten. Koploper is nog steeds de Deen Larsen met 12 punten. LEIDEN - De zesde editie van de Profronde van Leiden om de grote prijs leverde uiteindelijk een verrassende winnaar op in de persoon van Gerard Kamper. ZEIST - Het sectiebestuur zondagamateurvoetbal heeft het besluit geno men, in het voor de deur staande seizoen, bij wijze van proef, voorlopig voor één jaar in de hoofdklassen periode-kampioenschappen te laten ver spelen. De reeks van 26 wedstrijden zal worden onderverdeeld in drie perioden van 9, 9, en 8 wedstrijden. De drie periode-kampioenen uit elk van de drie hoofdklassen zullen te zamen strijden om het recht met de kampioenen te mogen deelnemen aan de wedstrijden om de KNVB-beker. In de afgelopen seizoenen was dit recht gegeven aan de verenigingen die als tweede de competitie beëindigden. Aan het einde van het experiment- jaar 1976/1977 zal nader worden bekeken of het systeem van periodekam pioenschappen in het amateurvoetbal heeft geleid tot aantrekkelijker ma ken van de competitie. Een renner van Frisol, een man ook die al een behoorlijk tijdje bij de profs meeloopt, maar zeker niet iemand van wie verwacht kon wor den, dat hij behalve in een regel recht duel de veel ervarener Bertje Pronk te slim af was, maar daar naast ook nog eens spotte met de internationale reputatie van een aantal grootheden die het renners- veld van Leidens' enige echte prof- ronde telde. Dat hij zijn hand om hoog mocht steken had niemand verwacht, laat staan hijzelf. Enigs zins verrast mompelde hij bij zijn huldiging in de microfoon: "Daar stond ik toch wel even van te kij ken. Mogelijk, dat Pronk mij een beetje heeft onderschat". Kamper dus en niet Joop Zoete-^ melk, wereldkampioen Hennie Kuiper Gerben Karstens of Bert Pronk. Die kwamen in het stuk namelijk voor, dat was min of meer de tweede verassing. Een kleine vijftienduizend mensen hadden zich rond het knusse parcours van de Herenstraat opgesteld, gekomen om een glimp op te vangen van de vedetten waarvan ook uiteraard wel het een en ander verwacht werd. De vraag is natuurlijk of die verwachting reeël is. Waarom zou den mensen als Zoetemelk en Kui per zich inspannen als er niets op het spel staat dan slechts de eer. Door Ad van Kaam Veel te verdienen valt er' tenslotte niet, want organisator Joop Rie thoven schuift alleen maar geld naar de geestelijk gehandicapten en niet naar de profs, die hij slechts aan de start krijgt omdat hij zulke goede contacten heeft en boven dien praktisch elke renner best wel eens iets voor het goede doel over wil hebben. Zo beroerd zijn ze nu ook weer niet. Echte profs zoals bo vengenoemde heren strijken over hun hart, zeggen hun deelname toe, maar meer kan je niet eisen. Het publiek heeft ze gezien, ze hebben hun plicht gedaan. Een dergelijk criterium is leuk voor knechts, die mogen de kruimels oprapen. En vandaar dat Gerard Kamper de ge legenheid kreeg om zich in de kij ker te rijden. Pas als er 'geld' op het spel staat rijden de 'groten'. Dan mag Kamper blij zijn als er een re servewiel is wanneer hij lek rijdt. Een en ander houdt niet in, dat de Ronde van Leiden niet het aankij ken waard was. Integendeel, mis schien wel juist omdat de vedetten zich rustig hielden veranderde het wedstrijdbeeld veelvuldig. Had een Zoetemelk bijvoorbeeld het pelo ton zijn moordend tempo opgelegd dan was de strijd snel beslist ge weest. Manja Riethoven, dochter van organisator Joop Riethoven, wenst Joop Zoetemelk voor de start van Leidens prof ronde suc ces toe. Op de achtergrond com mentator Wim van Duivenbode. Nu werd het in ieder geval een bij zonder spannende finale met daar voor een open strijd. En behalve al dan niet geslaagde vluchtpogingen was daar natuurlijk altijd nog Ge rben Karstens. De onverslijtbare Leidenaar, die opnieuw kan terug kijken op een bijzonder geslaagd seizoen, vertoont ook in zijn ge boorteplaats zijn inmiddels be faamd cq berucht geworden grol len, zonder dat hij overigens vergat een uitstekende indruk achter te la ten. „De Karst" is niet alleen een publiektrekker, hij maakt zich ook altijd waar. Misschien wel de enige echte prof. Pechvogel als hij in Lei den steeds is leek hij ditmaal slechts aan zijn ereronde vooraf toe te komen, want al in de eerste ronde van de koers reed hij plat. Verba zingwekkend snel recuppeerde hij, maar na afloop kwam de aap uit de mouw. Gerben had doodleuk een omloop „verstoppertje" gespeeld en zich, na herstel van het euvel, eenvoudig weer aangesloten bij het DEVENTER - De Go Ahead- Eagles hebben in Deventer voor 4.000 toeschouwers een overwin ning van 2-1 behaald op Ipswich Town. Bij de rust leidden de De- ventenaren met 1-0 door een doel punt van Kees van Kooten (25e). Na de rust scoorde Harrie Rooseboom (74e minuut), waarna Hunter de eindstand één minuut voor het einde op 2-1 voor de Eagles bracht. De eerste divisie-vereniging Veendam heeft een vriendschappe lijke wedstrijd in Beek tegen de amateurvereniging Caesar met 2-0 gewonnen. Voor 700 toeschouwers scoorden Vlietstra (35e minuut) en Spindelaer (60e) de beide doelpun ten. Roda JC heeft gisteravond in Havert (Wdl) tegen een selectie- elflak uit deze plaats een vriend schappelijke wedstrijd met 9-2 ge wonnen. Bij de rust leidde de ploeg uit Kerkrade met 4-0. Voor Roda JC scoorden; toonstra (3x), Meufcer (2x), Vand er Lam (lx), Degens (1), Vermeulen (lx), De Wit (lx). Er wa ren 400 toeschouwers. DP AF77ZAP PPA/ T/FJF MA/ APP/£ \/JAPP/£ A/AAP P/£TJ£ PP£i££ TPGP/VPFPFPD dpaaff //pp*/ &0/7£AJ20P<3> P/cpr/A/e A/o&e- PZA&... P/PFJP peezse DPAA/r z/pp OP li/PT D£ £AL A/AAP. 7£ 64AV PAAAT- <5£A/... A/aap up co/er paap \pw- (J/F ZFA/ P/ZP/F PFP7EFPOFZP PAOF5~PI/AV<5 OP ecxEZo <S£W«MaSV.<' r//yüg PtorS£L/N6 f örppr onse OB BA/ om het wereldkampioenschap. In de poule van Nederland speelde Spanje gelijk tegen West- Duitsland, zodat Spanje overgaat. SCHAKEN - De Leidenaar Jan van AMSTERDAM - Eindelijk een betrekkelijk rustig dagje tijdens het Elsevier toernooi om het wereld kampioenschap dammen. Hoewel, zonder opwinding verliep ook de tweede ronde niet. Ditmaal weliswaar geen petities en boycot dreigementen, maar op en kele borden sloeg enorm de vlam in de pan. Zoals bij Tsjegolev-Koeperman, de Russische prestige-strijd tussen de oud- werelkampioen en de rege rende titelhouder. Tot de 30ste zet leek de partij ge ruisloos naar remise te kabbelen. Koeperman, veel meer een match- dan een toernooi-speler, hield voorzichtig zijn formaties in tact, maar verkeek zich toen op Tsjego- lev's inventiviteit. Te cliché-matig plaatste hij een voorpost, waarna een serie krachtzetten volgde, met een tijdelijk offer tot besluit. Uit eindelijk kwam het materiaal wel weer in evenwicht, maar de stelling niet meer. Koeperman kon een doorbraak op zijn rechtervleugel niet voorkomen en ging op de 47e zet tenslotte door zijn vlag, nadat hij een wat meer kansrijke verdedi ging had gemist. Voor Koeperman een "normale" nederlaag. Immers, in alle toer- nooién om het wereldkampioen schap waarin beide Russen van de partij waren, verloor hij: in 1960, 1964 en 1968, alle drie de keren was Tsjegolev de winnaar. Koeperman: "Ik kan wel zeggen dat ik gisteren nog 39 graden koorts had, maar zoiets zeg je niet als je hebt verlo- Tsjegolev, die vandaag tegen land genoot Gantwarg moest aantreden, heeft door deze niet verwachte zege zijn tevoren wat wankel geschatte kansen op de wereldtitel vergroot. Immers, Koeperman pleegt maar zelden te verliezen, wat Wiersma en Gantwarg waarschijnlijk nogmaals zullen ondervinden. Voorlópig staan zij wel op gelijke hoogte met Tsjegolev en Verpoest, wiens klas sering evenwel sterk is geflatteerd. Nerveus. Gantwarg had opnieuw een walk over (Don Kandane) en Wiersma ontdeed zich van Nevio Zorn. Al leek ook in deze partij een sensa tionele uitslag lang tot de moge lijkheden te behoren. De lange Ita liaan weerde zich in de hem opge drongen rol van aanvaller voortref felijk. Wiersma kon zich totaal geen kansen scheppen en ging steeds vaker als zijn opponent aan zet was nerveus aan zijn baard pulkend in een stoel aan de kant zitten. "Ik zag het niet meer zitten. Ik dacht: als ik nu nog tot winst kom, dan begrijp ik er niks meer van", bekende hij na afloop. Wel: Wiersma kon verwonderd zijn De uitslagen van de tweede ronde zijn: Gantwarg 0-2, Tsjegolev - Koeper man 2-0, Verpoest - Lepsic 2-0, Nimbi - Gendlerman 2-0, Marek - Hisard 0-2, Agliardi - Clerc 0-2, Kuyken - Smith 1-1, Wiersma- Zorn 2-0, Jansen - Delhom 2-0. Stand na twee ronden: jL Wiersma, Tsjegolev, Gantwarg, Verpoest 4 punten. 5. Jansen, Kuy ken, Smith, Hisard, Nimbi 3, 11. Koeperman 2, 12. Zorn, Delhom, Kandane, Lepsic, Agliardi, Marek, Gendlerman 0. hoofd schudden. In een zes-om- zes-stand greep Zorn positioneel toch nog mis en kon meteen na de tijdcontrole opgeven. Een resultaat dat ook Gantwarg niet zag aanko men. Het Russische paradepaardje, die enkele jaren terug tegen die zelfde Zorn een "zekere" Europese titel verspeelde: "Als Wiersma dit wint, dan wordt hij wereldkam pioen". De overige twee Nederlanders stel den in de eerste ronde wat teleur, maar herstelden zich gisteren. Rob Clerc realiseerde snel de verwachte winst op Agliardi, maar de meeste aandacht ging dit keer naar invaller Hans Jansen. De jonge Emmenaar imponeerde met een superieure strategie, waar Delhom slechts een stugge verdediging tegenover kon stellen. En al had Jansen het karwei eerst na 5,5 uur geklaard, zijn over winning was er niet minder fraai Tien minuten langer nog duurde Kuyken-Smith. De Zwitserse in ternationale grootmeester stuitte op het gebruikelijke vindingrijke verzet van de Amerikaan maar lokte hem uiterst sluw in de val. Via een positie-offer wikkelde Kuyken af naar een eindspel, waarin Smith zijn predikaat van briljant verdedi ger weer eens waarmaakte: remise. Malinees Namina N'Diaye, die nu hij niet mee mag spelen het toer nooi maar als toeschouwer volgt, toonde Kuyken na afloop echter aan, dat hij enkele zetten eerder een schitterende winst had gemist. Iser Koeperman dacht te lang na tegen Tsjecholev en overschreed de tijd. Reek is door zijn overwinning op Helmond opgeklommen naar de derde plaats in de strijd om het open kampioenschap van Neder land. Leider is de Joegoslaaf Ne- met. Hier volgt de partij tussen Tsjego lev (wit) en Koeperman (zwart). 1. 31-27, 17-22, 2. 37-31, 19-23, 3. 31-26, 22x31. 4. 26x37, 14-19, 5. 36-31, 10-14, 6.33-28, 20-24, 7. 39-33, 11-17, 8. 41-36, 7-11, 9. 44-39, 1-7, 10.49-44,16-21,11.34-29,22x34,12. 40x20, 15x24, 13. 31-26, 11-16, 14. 37-31, 18-23, 15. 44-40, 5-10, 16. 46-41, 12-18, 17. 41-37, 17-22, 18. 26x17, 22x11, 19. 31-27, 7-12, 20. 40-34, 12-17, 21. 37-31, 8-12, 22. 50-44, 2-8, 23. 44-40, 10-15, 24. 47-41, 17-22, 25. 28x17, 12x24,-26 31-26, 14-20, 27. 26x17, 11x31, 28. 36x27, 6-11, 29. 41-37, 11-17, 30. 37-31, 24-29, 31. 33x24, 20x29, 32. 31-26, 9-14, 33. 34-30, 4-9, 34. 40-34, 29x40, 35. 45x34, 15-20, 36. 34-29, 23x25, 37. 27-21, 16x27, 38. 32-23, 19-28, 39. 26-21, 8-12, 40. 21-16, 12-17, 41. 38-33, 28-32, 42. 42-38, 13-18,43.38x27,9-13,44.43-38,3-9, 45. 27-21,17x26,46. 48-42,20-24,47. 16-11 hier overschreed zwart de tijd, maar verloren was het toch. PA/ MPT PPA/ IPPFF 7PAP A/AAP ftSCHTS Z£T 77A/US P P£A/ AA/OSRP p/eep AAP APT ti/PPF:

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9