ZUID-HOLLAND IN ZORGEN Geloogd Massief Eiken Moord op vrouw zal wel raadsel blijven ■U Meubelfabriek Oisterwijk Over financiën, streekvervoer en botulisme de Meubelmakers uit het zuiden des lands VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND LEIDEN/DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft gisteren op drie terreinen haar ernstige bezorgdheid uitgesproken. In de eerste plaats golden dat de provinciale financiën, die er voor volgend jaar weinig rooskleurig uitzien, in de tweede plaats de bezuinigings maatregelen, die door minister Westerterp zijn afgekondigd voor het openbaar vervoer en in de derde plaats het botulisme, dat in Zuid-Holland hand over hand toeneemt en steeds meer slachtoffers maakt onder de watervogels. DEN HAAG - Een delegatie van inwoners van Tiel heeft gisteren in Den Haag op verschillende ministeries een petitie aangeboden waarin de betrokken be windslieden wordt ge vraagd te doen wat moge lijk is om de onbevredi gende situatue rond de chemische fabriek Verdugt in Tiel op te lossen. Uit de fabriek ontsnapte vorige week een gifwolk. Voorstel wijziging van strafbaar stelling verbergen minderjarigen DEN HAAG (SP) - Hulpverleners en anderen, die van huis weggelo pen minderjarigen verbergen zijn niet langer strafbaar als ze de kin derrechter daarvan op de hoogte stellen. Deze moet binnen vier da gen beslissen of de hulpverlener te recht handelt, maar hij kan steeds op dat besluit terugkomen. De op heffing van de strafbaarheid duurt maximaal een maand. "Wanneer de hulpverlener daarna blijft weigeren om de verblijfplaats van de minder jarige aan de ouders en politie op te geven, dan is hij weer strafbaar. Dit is de kern van het wetsvoorstel tot wijziging van artikel 280 van het wetboek van strafrecht, dat minis ter Van Agt en staatssecretaris Zeevalking (Justitie) hebben ge publiceerd. Het wetsontwerp is voor aÖvies doorgestuurd naar de organisaties en instellingen die zich bezig houden met de problemen rond weggelopen minderjarigen. Zolang de kinderrechter niet in grijpt, kan de politie of Justitie geen actie tegen de hulpverlener ondernemen. Tegen de beslissing van de kinderrechter is geen hoger beroep mogelijk, "omdat de situa tie zeer snelle beslissingen eist", al dus de bewindslieden in hun toe lichting. De voorgestelde regeling geldt niet wanneer de minderjarige: jonger is dan 14 jaar: niet in Nederland woont: geen gevangenisstraf wil uitzit ten of uit een cel is ontsnapt: in een rijksinrichting voor de kinderbescherming is geplaatst. Het wetsvoorstel gaat aanzienlijk minder ver dan het vorig jaar inge diende wetsontwerp van de PvdA- tweede kamerleden Roethof en mevrouw Haas-Berger, dat het ver bergen van minderjarigen van 12 jaar en ouder helemaal niet straf baar wil stellen. Maar de bewindslieden op het mi nisterie van Justitie voelen hier niets voor. Ze wijzen er nogmaals op dat een hulpverlener dan altijd nog via bijvoorbeeld een kort ge ding kan worden gedwongen de minderjarige bij zijn ouders terug te brengen. Bovendien, zo vrezen ze, zou de hulpverlener niet langer controleerbaar zijn. Iedereen zou zich dan voor hulpverlener kunnen uitgeven. Voor de precaire provinciale finan ciën is een duidelijk structurele oorzaak aan te wijzen. Bij de be paling van de uitkering uit het provinciefonds - de belangrijkste inkomstenbron - speelt het in wonertal slechts een onderge schikte rol. Dat betekent, dat met name het overbevolkte westen er over het algemeen nogal bekaaid afkomt. Ook al omdat het met een aantal problemen kampt, dat men in dunner bevolkte landsde len minder of in het geheel niet kent. Door Bram van Leeuwen Al diverse malen is door de Randstad-provincies bij het rijk aangeklopt met het dringende verzoek verandering in die situa tie te brengen. Want een tekort op de begroting is voor Zuid- Holland geen nieuwe zaak. AJ enkele jaren wordt gewerkt met een niet sluitende begroting. Voor dit jaar was er een tekort geraamd van 4,8 miljoen gulden. Dat bedrag kan worden terugge bracht tot 2,2 miljoen omdat de salarispost minder sterk is geste gen dan werd verwacht. Staats secretaris Polak heefl dan ook aangekondigd, dat hij na die cor rectie, de begroting zal willen goedkeuren. Totaal onzeker Totaal onzeker is hoe het met de begroting van 1977 zal gaan. Toen gedeputeerde drs. H. J. Boone enkele weken geleden de zaken op een rijtje had gezet, kwam hij voor het volgend jaar op een gi gantisch tekort. Groter dan ooit tevoren. In overleg mett de an dere gedeputeerden is toen een begin gemaakt met een groot scheepse bezuinigingscampag- Zo werd flink het mes gezet in de wensen van de Provinciale Pla nologische Dienst. Het aantal onderzoekingen op het terrein van de ruimtelijke ordening zal het volgende jaar drastisch be perkt moeten worden. De aan vankelijke raming van ruim 2,2 miljoen is met bijna een miljoen teruggebracht. Een dergelijke coupure is ook toegepast in de subsidies voor de restauraties van monumenten. Drie miljoen werd tot twee miljoen terugge bracht. Gedeputeerde drs. Boone plaatste gisteren grote vraagtekens of de provincie wel moet door gaan met het geven van bijdragen in de restauratie van geldverslindende objecten als het opknappen van de Pieterskerrk in Leiden, de kerk in Gouda en het Kurhaus. Naar het oordeel van de provinn- cie is dat eerder een taak van het rijk, waarbij wel gezegd moet worden dat het rijk al een belang rijk deel van de kosten voor zijn rekening neemt. De post op de provinciale begro ting, die ook een flinke veer heeft moeten laten is het onderhoud van de vaarwegen. Zuid-Holland heeft er nogal wat en de oevers zijn in vele gebieden hard aan verbetering of vernieuwing toe. Toch moet er op een totaal van 16 miljoen nog 6 ton geschrapt wor den. Met het resterende bedrag is jaarlijks niet meer dan enkele ki lometers oeverlengte te verbete ren. Of zoals gedeputeerde Boone gisteren zei: „Eigenlijk is er al leen geld voor die oevers die op instorten staan". Onbillijkheden Een van de onbillijkheden waar tegen Zuid-Holland nog altijd fulmineert is, dat geen enkele rijksbijdrage wordt verkregen op de doorgaande vaarroute van Amsterdam naar Rotterdam. En dat terwijl provincies als Gronin gen en Friesland al sinds jaar en dag geld uit 's rijks kas ontvangen voor de doorgaande scheepvaar troutes. Zo leven er in het Pro vinciehuis nog altijd plannen om het Rijn- en Schiekanaal te verbe teren en te verbreden zodat sche pen tot 1000 ton (nu 300 ton) van deze verbinding gebruik kunnen maken. Financieel is dat echter de eerstkomende jaren zeker niet haalbaar. De provinciale advieslichamen als Sportraad, Culturele raad en Jeugdraad zullen het volgend jaar ook een duidelijk stapje te rug moeten doen. Personeelsuit breiding zit er niet in en datzelfde geldt voor de instellingen in de welzijnssector, die aangewezen zijn op subsidies van de provin cie. Het is zelfs niet denkbeeldig, dat de provincie zal moeten be sluiten om een aantal adviesli chamen samen te voegen, wan neer een tweede bezuinigings operatie noodzakelijk is.En dat laatste is niet ondenkbaar, want een tekort van negen miljoen, zoals nu wordt becyferd, zal ze ker geen genade kunnen vinden in de ogen van staatssecretaris Bij dat cijfer van 9 miljoen is men er bovendien nog van uitgegaan, dat een aantal bestaande knel punten tot tevredenheid zullen worden opgelost. Ook dat is twij felachtig. De provincie ligt bij voorbeeld hevig in de clinch met minister Vorrink (Milieuhygiëne) over de vergoeding van de uitga ven, die Zuid-Holland heeft ge daan op basis van de wet Lucht verontreiniging. Zelfs over de ja ren 1975 en 1976 is nog geen over eenstemming bereikt. Voor 1977 zijn de kosten op 11 miljoen ge raamd, en als Irene Vorrink Zuid-Holland niet tegemoet komt. zal de provincie met een extra tekort van drie miljoen re kening pioeten houden. Drs. Boone: „Als het niet anders kan zullen we noodgedwongen het mes moeten zetten in de Regio nale Milieudienst Rijnmond. STROHALM De enige strohalm waar de provin cie zich op dit ogenhjik nog aan kan vastklampen, is de toezeg ging van staatssecretaris Polak, dat hij zal zorgen dat de Randstad-provincie een extraatje krijgen. Een soort interim regeling, vooruitlopend op een wijziging van de verdeelsleutel voor het Provinciefonds. Maar hoeveel dat is, blijft tot dusver een duistere zaak. In elk geval zal het niet zo'n bedrag zijn, dat het begrotingstekort genade zal kunnen vinden in de ogen van staatssecretaris Polak. Dat bete kent dat er van de provinciale kikker nog meer veren geplukt zullen worden. Een operatie, die gedeputeerde Boone gisteren als een onaanvaardbare zaak be schouwde. Heilloze weg Onaanvaardbaar en onverteerbaar zijn in de ogen van de provincie ook de bezuinigingsmaatregelen, die door minister Westerterp zijn genomen voor het openbaar ver voer. Gedeputeerde Borgman sprak gisten van het inslaan van een heilloze weg, die ernstige ge volgen kan hebben voor de ruim telijke ordening in ons land. Uit het overleg dat onlangs tussen provincie en de streekvervoers- maatschappijen is geweest blijkt duidelijk, dat de consequenties voor bepaalde gebieden zeer in grijpend zullen zijn. Van de vier lijnen, die NAL ten noorden van Alphen aan den Rijn exploiteert zullen er bijvoorbeeld drie in hoge mate door de maat regelen van de minister van Ver keer en Waterstaat worden aan getast. Ook bij de RTM zullen volgens Borgman grote klappen vallen. Met name op de Zuidhol landse eilanden zullen de "witte vlekken" (de gebieden die ver stoken zijn van openbaar ver voer) veel groter worden dan ze nu al zijn. Ook bij Centraal Neder land zal het aantal kilometers met 6 procent ingekrompen moeten worden. "We zijn echter niet van plan om dat zomaar te slikken", aldus Borg man. "want inkrimping van het openbaar vervoer kan een sneeuwbaleffect te weeg bren gen, die ernstige gevolgen kan hebben. Niet vergeten mag wor den, dat het openbaar vervoer nog altijd een belangrijke sociale functie vervult. Veertig procent van de bevolking heeft geen auto en het opheffen van buslijnen be tekent een aantasting van het verzorgingsniveau van de kleine woonkernen en een stimulering van het particulier vervoer. Dat zal op de lange duur betekenen, dat we met onze verstedelij- kingsplannen in de knoei komen, omdat er meer wegen, bruggen en kruispunten moeten worden aangelegd. Een van de directe gevolgen voor de werkgelegen heid is nu al merkbaar. Het Woerdense bedrijf Den Ouden, leverancier van vrijwel alle bus sen aan de vervoersmaatschap pijen, heeft besloten om maan dag niet meer te werken, in ver band met de te verwachten terug lopende vraag. Ruw berekend betekent dat met 250 man perso neel een verlies van zo n 50 ar beidsplaatsen. Brief op poten De provincie heeft dan ook een brief op poten naar de ministers van Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting en de leden van de Tweede Kamer gestuurd om te protesteren tegen de zoge naamde "10-passagiersnorm" die volgens Borgman op het depar tement als een dogma wordt ge hanteerd. Ondanks de toezegging van Westerterp, dat er enige sou- plesses zal worden betracht. Slachting Zeven jaar geëist tegen Rotterdammer Tenslotte is er nog het probleem van het botulisme. Een ver schijnsel dat met name in Zuid- Holland onder de watervogels al een ware slachting heeft aange richt. Gedeputeerde Borgman meldde gisteren 10.000 dode vo gels in 63 gemeenten, maar een ambtenaar kwam even later met recentere - nog onrustbarender- cijfers: 15.000 slachtoffers in 75 gemeenten, en het eind is daar mee nog lang niet in zicht. Vooral nu de komende weken zo'n half miljoen trekvogels op weg naar zuidelijker streken de provincie Zuid-Holland zullen aandoen. De mogelijkheden om er iets aan te doen bestaan wel, maar in de praktijk slechts zelden toepas baar. Zo is bekend dat het droog leggen van plassen, die besmet zijn met botulisme, tot gevolg heeft, dat de gevaren binnen en kele dagen verdwenen zijn. Landbouwbelangen verhinderen echter de uitvoering daarvan. Hetzelfde geldt voor een verho ging van het waterpeil, waardoor de vogels minder gemakkelijk de besmette bodemlaag kunnen be reiken. Een snellere doorstro ming geeft ook al prob.emen, ge zien de geringe regenval van de afgelopen maanden. Het enige wat de provincie dan ook te doen stond was een nieuwe circulaire aan de gemeente ver sturen met het verzoek de kada vers zo snel mogelijk te verwijde ren om een verdere besmetting te voorkomen. Dat zulks voor be paalde gebieden geen eenvou dige zaak is blijkt wel uit de prak tijk. De gemeente Leidschendam heeft al laten weten geen kans te zien om de dode vogels, die bij tientallen in de Vlietlanden lig gen, te ruimen. Het besef, dat er toch iets zal moe ten gebeuren om het botulisme een halt toe te roepen heeft in middels geleid tot de installing van een interdepartementale werkgroep. Zij zullen volgend jaar met een nationaal bestrij- dingsplan moeten komen. Met de wetenschap dat botulisme vooral optreedt in vervuild en ver warmd water, zal dat geen een voudige opgave zijn. ADVERTENTIE ROTTERDAM (SP) - Theo buigt al leen zijn hoofd maar, nadat de Rotterdamse officier van justitie, mej. mr. A. G. Korvinus, zeven jaar gevangenisstraf tegen hem heeft geëist. Verder geeft de man uiterlijk geen krimp. Als hij aan het einde van de zitting nog even het woord krijgt, zegt hij timide: „Het spijt me. Voor die vrouw en voor haar nabestaanden". Het zal altijd wel een raadsel blijven waarom de 31-jarige Rotter damse glazenwasser op 15 mei de 68-jarige weduwe Nel Tie- man-Thijssen in haar woning in de wijk Spangen wurgde. Dat hij niet was gediend van de toena deringspogingen van de vrouw had Theo S. toch wel op een an dere manier kunnen laten blij ken. Herhaaldelijk probeert rechtbank president mr. G. J. E. Poerink achtgr de ware reden te komen. Het lukt hem niet. Verder dan een „ik kan het niet zeggen. Ik deed het gewoon", komt Theo niet Het is allemaal erg verwonderlijk. Vooral, omdat Theo door de psy chiater geheel normaal wordt verklaard. Met andere woorden: hij is honderd _procent toereke- Onderzoek gevraagd stress op school DEN HAAG - Het PvdA-kamerlid Laban wil weten of er in ons land sprake is van een sterke toeneming van „stress" bij scholieren, „stressverschijnselen zijn luste loosheid, zenuwachtigheid, gebrek aan concentratie, agressiviteit, ge bruik van slaap- en kalmerings middelen. Volgens een onderzoek in de Westduiste deelstaat Rheinland-Pfalz zijn de belangrijk ste oorzaken hiervan: onzekerheid over studiemogelijkheden na het behalen van het einddiploma, de studentenstops, de eenzijdige theo retische vorming, het grote aantal proefwerken, de prestatiedwang en het gebrek aan aanpassingsvermo gen van leraren aan de heden daagse scholier. ningsvatbaar, hoewel zijn daad toch wel anders deed vermoeden. „Maar ja", verzucht mr. Poerink, „zoals zo vaak bij dit soort zaken, speelt de drank een hele grote rol. Jekuntje nauwelijks voorstellen, dat een gewoonlijk heel rustige man door de drank tot zo'n ver schrikkelijke daad komt". Theo kende „tante Nel", zoals de vrouw bekend stond, al een jaartje. Ze hadden elkaar meer malen ontmoet in een café op het Mathenesserplein. Theo ging daar elke avond een pilsje halen en kwam er ook overdag als de regen het werk onmogelijk maakte. De vrouw zocht in het cafe haar vertier. Ze kwam er al met haar man en sinds die was overleden na het café in haar ver der vereenzaamde bestaan nog een belangrijke plaats in. Gokken Theo en Nel mochten elkaar wel. „Maar het was een normale ver houding", zegt de glazenwasser zeer beslist. „We praatten wat over dingen waarover iedereen in cafe's praat. Niets méér! En we speelden samen op de gokkast. Dat vonden we alle twee leuk". Ook op de bewuste vrijdag kwa men Theo en Nel elkaar in het café tegen. Voor Theo was het niet de eerste maal die dag dat hij in het cafe kwam. Omdat het 's ochtends regende zat hij er al om een uur of half tien. Omstreeks half twee, twintig pilsjes later, ging hij naar zijn baas om zijn sa laris te halen. Daarna zocht hij weer de kroeg op, maar de kelner vond dat Theo genoeg had gehad en stuurde hem naar huis. Theo at thuis en sliep een tijdje. Toen ging zijn vrouw, zoals gebruikelijk op vrij dagavond, met een vriendin naar de bioscoop. Theo bleef op één van zijn kinderen passen (de an dere twee waren uit logqren). Zoals hij wel vaker had gedaan, riep hij op een gegeven moment de buurvrouw en vroeg of die een oogje in het zeil wilde houden, zodat hij zelf naar het café kon. Zo keert hij rond half negen in café „The old Post Horn" terug. Als hij weggaat, tegen twaalven, heeft hij nog eens twintig a vijfentwin tig biertjes gedronken. Buiten komt tante Nel naar hem toe. Ze vraagt hoe het met hem gaat, om dat het bier even niet zo goed was gevallen en praat nog even over het feit, dat ze beiden met het gokken de jackpot hebben ge- Huis „Tante Nel ging naar huis en al pra tende liep ik met haar mee. Ik was nog nooit bij haar geweest. Ik wist niet eens waar ze woonde, verklaart de man„Ze vroeg of ik nog even wat kwam drinken. Toen we binnen zaten te praten stond ze ineens op, begon zich uit te kleden en kwam naakt naast me zitten. Ze legde een hand op m'n bovenbeen. Ik wilde dat niet en zei. dat ze dat niet moest doen. Ze trok toen alleen haar jurk weer aan en riep boos: „Eruit" tegen Op dat moment werd Theo erg kwaad Hij wilde de vrouw van zich afduwen, maar greep haar ineens bij de keel. „In een flits schoot het door mijn hoofd, dat ze wel eens zou kunnen beweren, dat ik haar had aangerand", zegt S. „Toen ze begon te gillen, wilde ik haar stil hebben en kneep nog wat harder". In enkele minuten was de weduwe overleden. Opvallend is dan, dat Theo geen handelingen verricht, die op paniek wijzen. Hij gaat eerst nog rustig op zoek naar geld en haalt uit de portemonnee van de vrouw dertig gulden. Dan loopt hij naar buiten. De deur laat hij op een kier staan, omdat hij licht bij de buren had zien bran den en die door een dichtslaande deur niet wil alarmeren. De officier noemt de wurging „een merkwaardige reactie, die buiten alle proporties is". Hoewel zij met nadruk zegt, dat Theo de enige is, die over de gang van zaken iets kan vertellen, wil zij niet uitslui ten, dat hij de waarheid spreekt. „In ieder mens heerst wel een vorm van agressie, die om zich heen raast als de remmingen wegvallen. Dit is wel een heel ex treem geval". De uitspraak is op 19 augustus. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout O goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 )aar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg I IC (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7