Weer dode bij onlusten in Z.-Afrika Oostduitse kogel doodt Italiaan -BB Samenwerking bij oplossing Rhodesië NAAST HET NIEUWS Politie opent het vuur op 5000 studenten Bestand Libanon wankelt al weer Spaanse oud-ministers VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 Kissinger en Callaghan praten samen over: LONDEN (UPI) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren in Londen met de Britse premier Ja mes Callaghan, gesproken over een coördinatie van hum strategie om Rhodesië tot een zwart meerder heidsbewind te brengen. Volgens fuctionarissen overweegt Kissinger een tweede ontmoeting met de Zuidafrikaanse premier, John Vorster, om te trachten dat doel te bereiken, maar zal hij ver moedelijk besluiten zijn belan- geijk?te medewerker voor Afrika, William Schauffele, naar Zuid- Afrika te sturen voor een bespre king met Vorster. Schauffele vergezelde Kissinger naar het gesprek met de Britse premier in Downingstreet 10. Ook de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken voor eco nomische aangelegenheden, Wil liam Rogers, en ambassadeur Anne Armstrong waren daarbij aanwe zig. Het Brits-Amerikaanse plan schijnt in te houden: het blanke bewind van Zuid- Afrika er toe te krygen de Rhodesi- sche premier, Ian Smith ervan te overtuigen dat geweld en bloed vergieten onverwydelyk zijn tenzij hij zou onderhandelen over een machtsovername aan de zwarte meerderheid in Rhodesië, een fonds te vormen om schade vergoeding te betalen aan blanke kolonisten in Rhodesië voor de ei gendommen die zij bij de totstand koming van een regeling zouden kunnen verliezen, Rhodesië aan te moedigen in de komende twee jaar verkiezingen te houden voor machtsoverdracht aan de zwarte bevolking. Zowel de V.S. als Groot-Brittannië maken zich ook grote zorgen over Namibië, het door Zuid-Afrika be stuurde Zuid-West-Afrika dat vol gen de Verenigde Naties deze maand onafhankelijk zou moeten worden, aldus de functionarissen. Beide landen verwachten een bitter debat in september in de VN als Zuid-Afrika het gebied niet zijn vrijheid geeft. Premier Ian Smith van Rhodesië vindt het verheugend dat de Ver- enige Staten eindelijk belangstel ling krijgen voor de problemen van zuidelijk Afrika, maar hy is het niet eens met de inzichten van de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger. Amerikaanse bemiddeling is wel kom, maar die moet gepaard gaan met formele besprekingen tussen de Rhodesische en de Amerikaanse regering, zo zei Smith gisteren bij de opening van een nieuwe fabriek in de Rhodesische plaats Que Que. Ian Smith verklaarde dat het een drogreden is te menen dat met een overdracht aan de zwarte meerder heid wordt verhinderd dat „de communisten" de macht overne men in zuidelyk Afrika. Die over tuiging berust volgens hem op on wetendheid. Hij vindt het logisch dat de Verenigde Staten „als leiders van de vrije wereld" belang stellen ift andere landen „die verbonden zijn met de vrije wereld". Die be langstelling is volgens hem gewekt door de Russische en Cubaanse in vasie in Angola", een „ramp", waaruit misschien toch nog iets goeds voortkomt". Smith zei een voortijdige machtso verdracht aan de Afrikanen in Rhodesie „onvermijdelyk leidt tot chaos en conflicten, die nog ernsti ger zullen zijn dan in Angola, van wege de diepgaande geschillen en van de terroristenbewegingen". „De wereld heeft zich al tien jaar verkeken op de situatie in Rhode sië. Als dat onbegrip voor de tragi sche situatie voortduurt zal deze toestand nog eens tien jaar duren", aldus de Rhodesche premierl die beklemtoonde dat Rhodesië vecht voor „de westerse beschaving" en geenszins van plan is te capitule ren. Hij gaf toe dat het Rhodesische leger „tegenslagen" heeft gekend in de steeds in hevigheid toene mende guerrilla, „maar dat is nu eenmaal een deel van ons leven". JOHANNESBURG (AP) - Gisteren heeft de politie het vuur in het zwarte stadsgebied Soweto weer geopend om een eind te maken aan een betoging van ongeveer 5000 studenten. Volgens het Zuidafrikaanse persbureau werd hierbij waar schijnlijk één jonge betoger gedood. De politie verklaarde dat de beto-" gers zich verspreiddden maar later probeerden zich weer te groeperen en de betoging voort te zetten ter wijl ze politieke leuzen riepen en vrijheidsliederen zongen. Op een kruispunt in het Jabavoe- district van Soweto stelde de politie zich op tegenover de studenten en opende het vuur met traangas en geweren. Volgens een journalist, Fanyana Shiburi, vuurde de politie Solidair De kleurlingenstudenten aan de universiteit van Kaapstad - de enige Zuidafrikaanse instelling voor hoger onderwijs die openstaat voor kleurlingen - hebben gisteren in een demonstratie hun solidari teit betuigd met hun zwarte colle ga's van Soweto. De betogers richt ten aan de gebouwen van de uni versiteit voor naar schatting 275.000 gulden schade aan. Er werden geen arrestaties verricht hoofden van de opmakende beto- onder de betogers. De dag tevoren gere maar werd er later eén geraakt was de VOOrzitter van de studen- Ik zag dat hy weggedragen werd tenbondvan Kaapstad, M P. Louw, d°?r de politie en het leek dat hy aangehouden die tevens onder- voorzitter is van de organisatie gedood was, maar zekerheid daar omtrent kreeg ik niet'r, verklaarde hy. De betoging die georganiseerd was na een bijeenkomst in de Morris Isaacson high-school verstoorde de rust in Soweto nadat het in eerste instantie leek alsof de situatie weer normaal zou worden na de massale demonstraties van woensdag. Zuidafrikaanse studenten (SASO). Officieel is de universiteit van Kaapstad sinds maandag gesloten. Normaal De studenten hebben besloten de colleges gedurende een week te boycotten. MUUR VOOR LEUZEN Voor de eigenaren van percelen met grote blinde stukken muur in het stadje Guecho bij Bilbao in het Spaanse Baskenland, is de ergernis over de leuzen die er altijd weer door politieke groeperin gen worden opgeklad, wellicht voorby. De loco-burgemeester heeft aan de gemeenteraad voorgesteld een stuk van honderd meter voor de kladderaars van politieke leuzen te Ook wil de loco-burgemeester dat elke politieke groepering een bepaalde dag van de week krijgt toegewezen om haar passie op de muur bot te vieren. OPSTAND VAN MONNIKEN In de Grieks-orthodoxe monnikenrepubliek op de berg Athos is een rebellie aan de gang. Monniken van het esphygmenon-klooster hebben hun twee oversten weggejaagd en de zaak in eigen hand genomen. Uit het klooster zijn zwarte vlaggen gehangen en span doeken met het opschrift: "de orthodoxie of de dood". De opstandige monniken behoren tot een vleugel die wordt aange duid als zijnde van de "oude kalender". Zij protesteren tegen een besluit van het oecumenische patriarchaat van Phanar (Istanboel), waaronder de berg Athos ressorteert, twee hunner medebroeders in de lekestand terug te zetten. Naar alle waarschijnHjkheid zullen de rebellen ketters worden ver klaard en weggestuurd. Twee jaar geleden had op Athos ook een opstand tegen het gezag van Phanar plaats. SEXUEEL WOORDENBOEK De justitie in Trente heeft gisteren opdracht gegeven het vijf delen tellende sexule woordenboek van de gerenommeerde uitgeverij Mondadorie in beslag te nemen. De maatregel geldt voor heel Italië. Veel openbare bibliotheken hadden het standaardwerk de laatste tijd aangeschaft. Officier van Justitie Carlo Alberto Agnoli vindt de inhoud van het naslagwerk obsceen. GEEN KWAAD VAN DE PRINS Wie zat te wachten op pikante details over het intieme leven van de in Regensburg wonende Duitse Prins Johannes von Thum und Taxis, grijpt ernaast. De voormalige huisknecht van de prins, Josef Hampl, heeft zich gisteren voor de rechter in München verplicht er het zwijgen toe te doen over de twaalf jaar die hij in huize Thurn werkzaam is ge weest. Hampl heeft beloofd dat zijn in het vooruitzicht gestelde memoires onder de titel "Doorluchtige hoogheid, er is geserveerd, niet zullen verschijnen. Erfprins Johannes had al in januari bij de rechtbank bezwaar aan getekend tegen de openbaarmaking van Hampls dagboek, aange zien hij er een aanslag op zijn privè-leven in zag. Met de minnelijke schikking voor de rechtbank heeft Von Thurn zijn geding met een eis tot smartegeld ingetrokken. Hampl en zijn uitgever zijn ook niet meer bereid hun hand in het vuur te steken voor het verhaal van de huisknecht, dat frau Julia von Siemens, echtgenote van de president-commissaris van de maatschappij Siemens, eens bij prins Johannes von Thurn und Taxis voor 200 mark kaviaar opat en hij door haar werd afgescheept met een fooi van 50 pfennig. Artillerievuur in Beiroet Jonge demonstranten steken een vrachtauto in brand op de tweede dag van de demonstraties in Soweto. De politie schoot gisteren op een menigte van 5000 demonstranten. ider iSo- den in de stadsgebieden Kathle- overwegen nieuwe partn hong en Tembisa, ten oosten van O 1 ul hong en Tembisa, ten oosten van Johannesburg. Een groep van ongeveer 1000 scho lieren uit Tembisa werd door de po litie verspreid nadat ze stenen had den gegooid naar een sly terij en een café. In Kathlehong werden auto's aan gevallen door kleine groepen beto gers. De studenten-betogers in Soweto liepen in de richting van het nieuwe spoorwegstation, de plaats waar woensdag demonstraties werden gehouden toen demonstranten probeerden naar het centrum van ORENSE. SPANJE (AFP/UPI) De Spaanse oud-ministers Manuel Fraga Iribarne, Pio Cabanillas Gal las en Jose Maria de Areilza graaf Motrico, steken op 12 augustus de koppen byeen om de mogelijkheid te bestuderen van oprichting van een politieke party, zo is gisteren van welingelichte kringen verno men in Orense, een stad in Galicië in het noordwesten van het land. De eventuele nieuwe party van de hervormingsgezinde oud-ministers zou zich links van het centrum op stellen. Hij en de anderen juichten de am nestie toe, maar zij zeiden te zullen blijven vechten voor hun geest verwanten die er niet van geprofi teerd hebben omdat zij zijn veroor deeld wegens geweldplegingen. wijlen generaal Fran- Hij werd door deze opgeofferd toen er bezwaren binnenkwamen gS'ood dóóTp litie die op de demonstranten vuurde, zo heeft de politie toegege- P?rs maakt dat inderdaad drie personen kabinet in Soweto zijn omgekomen bij de ongeregeldheden van woensdag, armslag radio. Een woordvoerder van de verbo- Sn 15-jarig meisje zou onder de d» Spaanse communUüsche par- voet gelopen zyn en aan haar tij heeft gisteren in Madrid klaard dat de party in heel Spanje j 150.000 strydbare leden heeft en ij- I vert voor de verdubbeling van dit aantal. Bij de onder communisti sche invloed staande ondergrondse vakorganisaties Comisiones Obre- ras zyn volgens hem 1 miljoen mensen aangesloten. De woordvoerder van de Spaanse communistische partij was Simon Sanchez Montero, een van de drie leidende communisten die woens dag krachtens koning Juan Carjos' amnestie zyn vrijgelaten. Gistermiddag waren ongeveer 50 van de naar schatting 500 politieke gevangenen die van de amnestie HALIFAX (UPI) - Voor de zuid- profiteren, in vrijheid gesteld, oostkust van Newfoundland is Sanchez Montero, lid van het cen- woensdag een lange-afstands ver- trale comité van de CP, de Baski- kenningsvliegtuig van de Sowjet- sche partijleider Jose Unanue en de wondingen overleden. RUSSISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Bestrijding gif met ultraviolet ROME (DPA) - Italiaanse geleer den gaan proberen met behulp van ultraviolette straling het gevaar lijke vergif TCDD te vernietigen dat bij Milaan vier gemeenten heeft besmet. Onderzoek in het laboratorium heeft uitgewezen dat ultraviolette straling de stof kan afbreken. Na het Westduitse Bayer-concern in Leverküssen heeft nu het Britse Coalite and Chemical Products bij Sheffield, die zelf ook al eens een ernstig ongeluk met dit middel heeft gehad, besloten de produkte te staken. PLAINS - Met meer tam-tam dan bij de Democratische Conventie, werd gisteren in Plains in de Amerikaanse staat Georgia, de woonplaats van presidentskandidaat Jimmy Carter, een restaurant geopend. Eregasten waren de moeder van Jimmy Carter, zijn vrouw en zijn dochter. BEIROET (UPI/AFP) - Het r bestand in Libanon dat gistermor gen is ingegaan wordt niet nage volgd. Op verscheidene plaatsen brak gisteravond weer het artille rievuur uit zowel in en rondom Bei roet als in de bergen. In een oostelijke voorstad van Bei roet hervatten christelijke eenhe den de beschieting van het mo hammedaanse kamp Nabaa dat zy eigenlijk al voor het grootste ge deelte beheersen. Het bestand zou om vijf uur zyn in gegaan maar heeft eigenlijk geen moment bestaan. Een belangrijke bijeenkomst tussen Syrië, Palestaj- nen en christelijke eenheden, die eigenlijk het bestand zou hebben moeten bekrachtigen, werd geboy cot door die laatsten. Toch hielden de meeste partijen zich aan het 54ste bestand dat tot stand kwam onder leiding van de Arabische Liga. Maar de gevechten bij Tel Al-Zaatar en Nabaa bleven doorgaan. Zoals gewoonlijk be schuldigde men elkaar over en weer voor de bestandschending. De minister van binnenlandse za ken Chamoen zei dat het christe lijke zijde zou worden gerespec teerd maar dat hij zijn twijfels had over het slagen van het opnieuw af gekondigde staakt-het-vuren. Russische luchtmacht veronge lukt. De Canadese marine luchtvaartdienst heeft 230 mijl van de kust een grote olievlek en wrak stukken waargenomen. Het verongelukte toestel, dat sa men met een ander Russisch vlieg tuig van identiek type op weg was van Cuba naar de Sowjet-Unie, had waarschijnlijk een bemanning van 10 a 12 koppen. partijleider van Galicië, Santiago Alvarez, vertelden over hun erva ringen in gevangenschap en de communistische-partijpolitiek op een persconferentie ten kantore van hun advocaten. „De communistische partij komt uit haar clandistiniteit, maar wy houden rekening met de mogelijk heid dat we morgen weer in de ge vangenis belanden", zei Sanchez ontrust Montero. de zo 2 BONN (SP) - Voor de eerste maal is een buitenlander uit West-Europa het slachtoffer geworden van de schietvaardigheid van Oostduitse grenswachten. Gisteren vond de Italiaanse vrachtautochauffeur Benito Corgi onder nog niet geheel duidelijk geworden omstandighe den de dood in een ziekenhuis in Jena, nadat hij tevoren door een gehot van een DDR-grenswacht bij de grenspost Hirschberg zwaar ge wond was geraakt. Kennelijk ver- er het gebeuren bracht op haar reputatie be dachte DDR gisteravond zelf de televisie het bericht ove dood van de Italiaan. /er licht. De diplomaat heeft een landgenoot, die even later eveneens de scherp protest uitgesproken tegen op Westduits gebied arriveerde, vernam Corgi dat de DDR-post hem verzocht nog even terug te orde het feit dat aan deze grens Midden-Europa nog steeds wordt In die uitzending heette het dat geschoten en bloed vergoten Corgi zich in de buurt van de grens- Het dodelijke schot is volgens het versperring op Oostduits grondge- Oostduitse persbureau gisteren bied had bevonden en geen gevolg omstreeks kwart voor vier geval- had gegeven aan de herhaalde len. Een woordvoerder sommatie van de grensbewakers Bondsregering te blijven staan. De Italiaanse gens de Westduitse grensbewaking ambassadeur in Oost-Berlijn werd Corgi met zijn gisteravond op het Oostduitse r komen, omdat er iets niet i was met zijn papieren. De Italiaanse chauffeur is toen kennelijk in de vroege ochtenduren de te voet teruggegaan in de richting Bonn zei dat vol- van de DDR, waarbij zijn wagen op Westduits grondgebied achter- itwagen uit de bleef. Sindsdien was hij spoorloos gekomen en ook reeds verdwenen. Gistermiddag Buitenlandse Zaken door de Westduitse douane was ge- streeks twee r het tragische gebeuren inge- controleerd. Van collega- chauffeur vrachtwagen uit de DDR by de Westduitse grenspost. Hij bleek in het bezit van het rijbe wijs en andere papieren van Corgi te zyn. Volgens mededelingen van deze Italiaan hadden de beambten van de DDR-grenspost er by hem op aangedrongen dat Corgi zich eindelijk met hen in verbinding zou stellen. Kennelyk waren deze DDR-functionarissen er nog niet van op de hoogte dat elders aan de grens Benito Corgi reeds door een Oostduitse kogel dodelyk was ge troffen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6