Voorrang voor aanleg van fietswegen LBF -terrein geen winkels Doelstelling gemeentelijke verkeerscirculatieplan WSM Meer Leids nieuws pagina 15 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 LEIDEN LEIDEN - De auto zal in Leiden gedeel telijk plaats moeten maken voor fietsers en voetgangers. De aanleg van een goed net van fietswegen zal veel aandacht krijgen. De bus zal beter aan zijn trekken komen met de aanleg van busbanen. Dit zijn de belangrijkste punten van de „doelstellingen en uitgangspunten ver keerscirculatieplan Leiden". Dat is een rapport dat de gemeente van middag presenteerde en waarin gezegd wordt waaraan een verkeerscirculatie plan voor Leiden moet voldoen. Dit ver keerscirculatieplan, dat hierna dus moet volgen, geeft dan precies aan hoe het verkeer zo goed mogelijk in veilige ba nen geleid kan worden. Aan zo'n verkeerscirculatieplan bestaat grote behoefte: met dat plan in de hand 'kan de gemeente subsidie krijgen van het rijk om de tekorten van het openbaar vervoer te dekken; voor de verschillende maatregelen die het plan voorstelt voor de fiets, voetganger en de bus zijn ook weer subsidies te krijgen. En tenslotte is het natuurlijk ook belangrijk om te we- Autogebruik Leiden is geen erg uitgestrekte stad alle afstanden zijn goed te fietsen. Maar toch blijkt dat in de avondspits vijftig procent van de auto's die binnen de stad blijven minder dan een kilometer aflegt. Er zijn mogelijkheden om dat autogebruik te beperken, bijvoorbeeld het opheffen van DarkeerDlaatsen. Ook door wijken on toegankelijk te maken voor de auto kan men het autogebruik beïnvloeden. Als er dan goede fietsroutes en voorzieningen voor het openbaar vervoer zijn, zal daar een beter gebruik van gemaakt worden. Het is gebleken dat het niet genoeg is om iplleen deze voorzieningen te verbeteren, men moet ook het autogebruik bemoei lijken (bijvoorbeeld een streng parkeer- .beleid), dan pas wordt er meer gebruik gemaakt van de fiets en de bus. Uit de cijfers die in Leiden zijn geregi streerd is op te maken dat vanaf 1969 het aantal autoritten met 45 procent is toege nomen, ten koste van de fiets en het openbaar De doelstellingen voor het verkeerscir culatieplan geven aan dat de gemeente de ruimte voor het autoverkeer wil be perken om fiets- en busgebruik te stimu leren. „Het afwegen van de voor- en na delen van het autoverkeer is geen reken kundig proces. Deze afweging draagt een duidelijk politiek karakter. En het is de mening van B en W dat in de stad, vooral in de spitsuren de nadelen van het auto gebruik de voordelen overtreffen." Het aanleggen van fietswegen met een aantal tunnels heeft de hoogste prioriteit. Ook gevaarlijke situaties rond scholen zullen veel aandacht krijgen. De voet ganger zal meer bescherming moeten krijgen. Het is de bedoeling dat deze werkzaamheden zoveel mogelijk uitge voerd worden tijdens al geplande wer ken, bijvoorbeeld bij herbestrating of een rehabilitatieplan. Het fietswegenplan is een na dere uitwerking van het plan dat is opgesteld door de Werk groep Fiets. In de doelstellin gennota wordt de twijfel uit gesproken of de bromfietser wel gebruik zal mogen maken van al deze fietsverbindingen: een bromfietser is eigenlijk te snel, maakt lawaai, en stinkt. Van recreatieve routes en woonstraten zal hy geweerd worden. Het eerst in aanmer king voor fietsroutes komen de tien gevaarlijkste straten in Leiden voor fietsers: 1. Hoge Rijndijk, 2. Hooigracht, 3. Noordeinde/Haagweg, 4. Rijnsburgerweg, 5. Hoge- woerd/Plantage, 6. 5 Meilaan, 7. Lage Rijndijk, 8 Maresin- gel, 9. Levendaal, 10. Statio nsweg/Steenstraat. Voor de fietser zal zo min mo gelijk eenrichtingverkeer worden ingesteld. Op T-kruisingen zal de fietser voor de ononderbroken zijde en voor rechts-af door rood mogen rijden. Er zullen verder meer stallingsmogelijkheden gemaakt moeten worden waar dat nodig is. Hoewel de recente proeven met minibussen nogal nega tief zijn uitgevallen, wil de gemeente toch een proef ne men met een minibus tussen de Groenoordhal en het stads centrum- op koopavonden en op zaterdagen kan men dan parkeren bij de hal en met de minibus de stad in. Er zal overleg gepleegd wor den over rijkssubsidie hier voor. Verder wordt het bus banenplan van juni 1974 uit gewerkt. Busbanen zullen nog aangelegd worden op de Lammenschansweg van de singel tot de Leliestraat; op de Hoge Rijndijk vanaf Rijksweg 4 tot de Plantage, op de Plantage en op het Leven daal tot de Geregracht; op de Oude Herengracht, de Haven en de Lage Rijndijk. Verder zal lijn 2 niet meer door de Sieboldstraat rijden, maar door de Driftstraat, en lijn 43 niet meer via Apothekersdijk en Lange Mare maar via de Breestraat en de marktenrou- te. Het blijkt dat het parkeerver bod in de zogenaamde blauwe zone massaal overtreden wordt. Daar moet iets aan ge daan worden, zegt de ge meente in de doelstellingeno ta. Het parkeerbeleid zal ge richt zijn op: het weren van langparkeer- ders in woonbuurten, met ontheffing voor de bewoners zelf; het beperken van het aantal parkeerplaatsen in gebieden met veel werkgelegenheid; het uitbreiden van het aantal kort-parkeerplaatsen (voor winkels belangrijk), mede door het beperken van het langparkeren; het uitbreiden van parkeer- mogelijkheden voor invali den. In het Plan van Actie was al gesteld dat op den duur auto's van binnenstadsbewoners in garages zouden moeten wor den gestald. Maar of parkeer garages zonder grote verliezen kunnen draaien is nog maar de vraag. Op dit moment worden daar cijfers over verzameld en wordt gezocht naar de beste plaats. Het aantal ongelukken moet niet alleen minder worden, de verkeersdeelnemers moeten ook het gevoel krijgen dat het echt veilig is, wordt in de doel stellingennota opgemerkt. Vooral de bescherming van de fietsers en voetgangers, de meest kwetsbare groepen in het verkeer, moet de hoogste prioriteit krijgen. Dat kan bij voorbeeld door een wijk „au- toluw" te maken. De project groep Maredorp-Oost heeft een dergelijk plan gemaakt, waarbij de auto niet meer zo maar van alle kanten de wijk in en uit kan. Het maken van zulke verkeersluwe gebieden zal samengaan met de hele wijkverbetering en de aanleg van fietswegen en voorzienin gen voor voetgangers. Wijken waar dergelijke verbeteringen kunnen plaatsvinden zijn: Haver- en Gortbuurt, Verver straat en omgeving, Heren- gracht/Zijlsingel, Kijfgracht en omgeving, Pancras-Oost, Oostdwarsgracht en omge ving, De Camp, Pieterswijk, Leiden Noord, de Kooi, Tuin- stadswijk gedeeltelijk en De Waard gedeeltelijk. Leiden ligt tussen de rijkswe gen 4 en 44. De verwachting is dat de ontworpen verbin dingswegen ten noorden en zuiden van de stad, tussen deze twee rijkswegen, pas na 1981 op het uitvoerings schema zullen komen. Het aantal invalswegen wil de ge meente intussen verminde- De Haagweg/Noordeinde en Rijnsburgerweg zouden min der verkeer door moeten la ten. De Lage Rijndijk zal voornamelijk een fiets- en busverbinding moeten wor den. De Herenstraat tussen Witte Singel en Komnginne- laan, de Stationsweg en de Haarlemmerweg zouden als invalsweg komen te vervallen. Witte Singel, Zoeterwoudse Singel (tot Lammenschans weg), Zijlsingel en Herensin gel (tussen Lage Rijndijk en Medusastraat) worden als hoofdwegen gedacht (meer dan 500 auto's per uur in de' avondspits). Kerkpleinbrug en Noordein- debrug moeten dan wel eerst gerepareerd worden. Voor het Witte Singel een van de singels die als hoofdweg wordt gedacht met meer dan 500 auto's per uur in de avondspits. zware vrachtverkeer moet een overslagcentrum komen, liefst met railverbinding. Bin nenkort zullen proeven ge nomen worden met het weren van zwaar verkeer uit de bin nenstad. LEIDEN - De visstand van het recreatiegebied in wording "De Vlietlanden"gelegen tussen de Vliet en Rijksweg 4, heeft gister middag een flinke uitbreiding ondergaan. Vijfhonderd kilo karper werd daar uitgezet door de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, die het visrecht voor dit water heeft gepacht. De karpers, zowel schub- als edelkarpers, zijn afkomstig van het kwekerijbedrijf van de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij in Oostelijk Fle voland. Elke karper weegt tussen de anderhalf en twee pond. De karpers die per container wer den aangevoerd werden in plas tic bakken uitgezet onder meer door de voorzitter van de Henge laarsbond, Koos Mark (op foto rechts). De gisteren uitgezette karper is de eerste zending van in totaal 1500 kilo karper, die in de omge ving van Leiden wordt uitgezet ten behoeve van de sportvisserij Het was de eerste vis die in de Vlietlanden werd uitgezet. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190.- Oit model met briljant 265.- Met 2 briljanten 340.- Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Deze fietsroute van 40 km voert u via Warmond en de Keukenhof naar Noordwijk. Zoals elke week, is ook deze route uitgestippeld door de werkgroep Fiets/ENWB en van beschrijvingen voorzien door het IVN. Via de Warmonderweg komt u in Warmond. U rijdt over de spoorlijn en dan het dorp door, richting Sassenheim. Bij een driesprong aangekomen (vlak na een koffietent) slaat u de lin ker weg in. Bij het bord richting Kaag, rechtsaf, kunt u even stoppen. Rechts op de hoek ziet u: smalle weegbree,een plant met een ro zet van bladeren waaruit een kale bloemstengel steekt met aan het uiteinde een bloeiaar. De kleine bloemen staan in een krans om de aar. Dat de weeg bree goed tegen betreding kan ziet u aan de bladeren die plat op de grond liggen;duizend- blad met een scherm van witte bloemetjes. De naam spreekt voor zich indien u naar de on telbare blaadjes kijkt; ridder- zuringis een forse plant die op valt door de rode kleur van bloemen en stengels; perzik- kruid is te herkennen aan de smalle langwerpige bladeren met een donkerbruine vlek midden op elk blad. De bloeme tjes zijn perzikkleurig. Aan de rand van dit veldje staan een groot aantal essen.Opvallend zijn de dofzwarte knoppen aan deze bomen. De langwerpige blaadjes staan netjes in een rij lags de steel. U rijdt nu verder lags de auto weg richting Kaag. Langs deze weg rijdend ziet u in de weilan den kieviten en scholeksters. De scholeksters zijn te herken nen aan hun lange rode snavel, zwart-wit verenkleed en het luid weerklinkend "te-piet". Bij het bord richting Sassen heim slaat u rechts af en rijdt onder de autoweg door naar Sassenheim. Bij de eerste stop lichten rechtdoor. Ook na de tweede stoplichten rechtdoor. Wanneer u net links van de au- tóweg rijdt moet u goed oplet ten. De eerste weg rechts is de Oude Heereweg. Die gaat u in. Net over het bruggetje, links, ziet u de volgende planten: smeerwortel heeft paarse of witte bloemen die in trosjes ha gen. De wortel bevat een kle verig vocht, dat vroeger, ver mengd met water, op zweren werd gesmeerd; kattestaart voelt zich ook goed thuis aan waterkanten. Het is een forse plant met rechte stengels en aan het uiteinde purperrode bloem trossen. Let u eens op desten gel, die is niet rond, maar vier kant; zwanebloem, een water plant, met roze bloemen in een scherm. Een klein stukje verder zien we pijlkruid, een waterplant met pijlvormige bladeren die boven water uitsteken. Links en rechts van het pad staan ligus terstruiken. In de liguster zijn een massa blauwe bloemen te zien van de vogelwikke. Hier kunt u goed zien dat de vogel wikke steun zoekt bij de ligus ter door middel van bladranken (grijpertjes). Vogels zijn dol op het zaad van de vogelwikke. In de liguster zoekt ook de haag winde steun. Hij is te herken nen aan de grote witte bloemen die de vorm van een klok heb ben. Elke bloem bloeit slechts een dag. U rijdt de Oude Heer- éweg helemaal af en gaat aan het eind links af de Akervoor- derlaan op. Aan het eind rechts ^f de Johan Speelmanlaan op. Dan weer rechts de Loosterweg op. De Loosterweg gaat over in de Loosterweg-zuid en daarna komt u vanzelf op de Spekke- laan. Dan gaat u de eerste weg links af. Aan het eind weer links af. Zo komt u langs de Keuken hof. Doorrijden en de spoorlijn over. U steekt de grote weg over en gaat rechts af richting strand-Langevelderslag. Een paar honderd meter verder gaat het fietspad iets omhoog en naar links. Daar staan veel duindoorns. Sommige vrouwe lijke planten dragen al de oranje bessen. Veel andere struiken zullen nooit bessen dragen, omdat het mannelijke planten zijn. Verder ziet u daar veel bo men met bladeren die aan de onderkant wit behaard zijn. Dat zijn abelen. De witte beharing dient om een teveel aan ver damping tegen te gaan. Opval lend zijn de blauwe bloemen van het slangekruid. De bloe men doen denken aan de open gesperde muil van een slang, vandaar de naam slangekruid. U rijd nu door tot u een weg moet oversteken. U volgt het bord naar Noordwijkerhout en Noordwijk. Ongeveer 50 m na de oversteek ziet u rechts veel esdoorns. De bladeren zijn handvormig. De struiken dra gen al volop de gevleugelde za den. De vleugels dienen om de vrucht, met behulp van de wind te verspreiden. In Noordwijk aangekomen kun u via Voorhout of Rynsburg naar Leiden teruggaan. LEIDEN - Het is nog steeds niet duidelijk wat precies op het terrein van de voormalige broodfabriek (hoek Kort MareijRijnsburgersin- gel) moet komen. De commissies voor ruimtelijke ordening en eco nomische aangelegenheden die zich er gisteravond over bogen wa ren wel van mening dat de bebou wing in carrévorm (vierhoekig) zou moeten plaatsvinden, maar wat er gebouwd moest worden, daarover liepen de meningen uiteen van een Geen werklozencentrum - Dit jaar zal er in Leiden geen ontmoetings plaats voor werklozen komen. B. en W. van Leiden hebben in verband met de financiële consequenties het plan verschoven naar 1977. Dan zal opnieuw bekeken worden of er gelden gevonden kunnen worden Wel is de Commissie Arbeidsmarkt Overleg Leiden verzocht om te on derzoeken hoe groot de behoefte aan een dergelijke ontmoetings plaats is, mede in relatie tot het werklozenwerk in de ouurt- en clubhuizen. uitgaanscentrum tot een parkeer garage De PvdA-leden prefereerden op die plaats een uitgaanscentrum van wege de tamelijk geïsoleerde lig ging - weinig buren zullen last heb ben van de drukte - en de goede bereikbaarheid van deze plaats in de binnenstad, naast het uitge breide parkeerterrein van de Lammermarkt. De mening in de VVD liep uiteen, maar Van Duijn dacht aan een parkeergarage. Ham (CDA) dacht aan woningen met wijkverzorgende bedrijfjes. Beijen (PPR/D'66) meende dat een uit gaanscentrum toch overlast zou bezorgen aan omwonenden en gaf de voorkeur aan woningen. Uiteindelijk bleek men het eens over het feit dat er geen winkels mogen komen, dat langs de Mare een gesloten bebouwing van wo ningen zou moeten komen aanslui tend bij de bestaande bebouwing, dat er bedrijfjes en kantoren mogen komen, met aan de kant van de Lammermarkt ruimte voor horeca-activiteiten, en dat de Ico- Athibu mag blijven zitten. Waar schijnlijk zal deze firma binnepkort Ham (CDA) woningen en bedrijfjes overgaan tot de aankoop van de banketbakkerij die nu nog in be drijf is. Ook daar had men vrede mee. De gemeentelijke diensten zullen deze ideeën nu nader moeten uitwerken, zodat er een bestem mingsplan gemaakt kan worden dat precies vastlegt wat er wel en niet mag komen en in welke ver houding. Tussenoplossing Churchill-brug LEIDEN - De raadsleden zijn er nog niet uit of er een beweegbare Churchillbrug moet komen of een vaste, dat valt af te leiden uit de dis- telijke ordening gisteravond voerde over deze toekomstige oe ververbinding tussen de Churchill- laan en de dr. Lelylaan. Een be weegbare brug op den duur toch voordeliger is in verband met mo gelijke pleziervaart en eventueel vrachtvaart over het Galgewater. Maar het is maar helemaal de vraag of er zoveel vaart zal komen. Als tussenoplossing zal ir. Vos van Gemeentewerken nu de kosten van een vaste versie uitrekenen die eventueel omgebouwd zou kunnen worden tot een beweegbare brug van het type als de Wilhelminabrug over de Zijl in de Hoge Rijndijk. De partijen wilden zich nog nader be raden over een uitspraak in deze.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3