„Bloemencorso duurder maar ook nóg mooier Bezwaren tegen parkeer- strook op Bernhardlaan Dertien praalwagens op 22 kilometer lange tocht Toch extra AGENDA lokalen L. de Coligny? Schoolstraat langer en Leidseweg korter RIJNSBURG - Als je Niek Hemmes, publiciteitsman bij veiling Flora in Rijnsburg moet geloven, wordt het bloemencorso dit jaar nog mooier en kleurrijker dan vorig jaar. En dat, terwijl het corso dit jaar - ook al vanwege de langdurige droogte - zo'n vijftig procent duurder wordt dan het jaar daarvoor. Zaterdag zal het corso met dertien praal- en 35 personenauto's in een 22 kilometer lange tocht trekken vanaf Rijnsburg naar Oegstgeest, Leiden en Leiderdorp waarna het tot en met zondag te bezichtigen is aan de Noordwijkse Koningin Wil- helmina boulevard. Het corso, al voor de dertigste keer, kost dit jaar een slordige 170.000 gulden. Het to tale bedrag weet Niek Hemmes niet te schatten, omdat er ruim dertig Lezers schrijven RUSSEN In het Leidsch Dagblad van 4 au gustus jl. heeft de samensteller van "Allegaar"' het over de Russische dansgroep Wesselka uit de Oe kraïne. Ik denk, dat de Oekrainers het hem niet in dank zullen'afnemen. De Oekrainers beschouwen zichzelf niet als Russen. Dat is ook duidelijk gebleken tijdens de Olympische Spelen, tijdens welke naar Canada geëmigreerde Oekrainers regelma tig demonstreerden tegen het feit, dat de Oekraïense sportlieden uit gemaakt werden voor 'Russen". De Unie van Socialistische Sowjet Republieken (USSR oftewel Sow- jetunie) heeft als onderdanen im mers niet slechts Russen, maar ook nog zo'n ±100 andere nationalitei ten met hun eigen talen. Weliswaar vormen de Russen verreweg de grootste bevolkingsgroep; samen' met de Oekrainers, Witrussen, en de zich ook nog in de Sowjetunie bevindende Polen en Slowaken (al len met hun eigen talen!) horen zij tot de Slaven (en Slavische taalfa milie). Ik kan mij heel goed voor stellen, dat een niet-Rus niet voor Rus uitgemaakt wil worden: een Schot vindt het ook niet leuk als hij "Engelsman" wordt genoemd; als Fries ben ik géén Hollander. Kortom, het feit, dat de Russen de grootste (en machtigste?) bevol kingsgroep vormen in de Sowjet unie, mag er niet toe leiden, dat de andere (al dan niet via kolonialis me/annexatie tot de Sowjetunie behorende) nationaliteiten onder die ene noemer "Russen" gerekend worden. Voor zo'n folkloristisch danstheater zal dat trouwens toch wel iets uitmaken. Voortaan dus Sowjets of de eigen nationaliteit? Op de Olympischë Spelen werden onder meer ook door Georgiërs en Armeniërs voor de Sowjetunie me dailles behaald (judo, worstelen). Ik geef toe, het valt niet mee dit soort zaken in de gaten te houden, maar bij de betrokken bevolkings groepen kan zoiets heel gevoelig liggen. Jos van der Putten (o.a. slavist) Stationsweg 11-17 Leiden. privé-auto's in de stoet meerijden. De grootste bron van inkomsten van dit reclame-object voor Flora is - behalve natuurlijk de subsidies van de betreffende gemeenten en de veiling zelf - de bezichtiging van het corso, vrijdagavond in de vei linghallen. Vorig jaar maakten er zo'n tienduizend belangstellenden gebruik van deze mogelijkheid, het corso nog "vers" te bezichtigen en dat leverde Flora een aardig extra sommetje op. De bedoeling van het corso is nog steeds, de afzet te be vorderen. "Maar als je zo'n grote hoeveelheid bloemen aan de markt onttrekt, maakt dat die bloemen weer een stuk duurder" weet Hemmes. Er wordt dus niet alleen bij Flora, maar ook bij andere veilingen in gekocht. Ook de entourage van het corso kost een lieve duit, zoals de muziekkorpsen die met bussen uit het hele land naar Rijnsburg ko men, en die behalve een warme hap ook een bepaald honorarium ver langen. "Dat kost je ook gauw zo'n vijfhonderd gulden per korps" al dus Hemmes, die zo'n vijfhonderd man (muziekmakers, figurenten, organisatoren) te eten wil geven in de Leidse Doelenkazeme. "En dan mag je nog blij zijn, datje een facili teit krijg van de overheid Want veel liefde-werk is er volgens Hemmes niet meer bij. "Alleen een stel gekken, die het corso organise ren doen het voor niets Burgemeester De Roos van Rijns burg valt dit jaar (na minister Lub bers) de eer te beurt, het corso te openen. Dat gebeurt niet zo offi cieel; het is de bedoeling, dat de burgemeester - die zich in een jaar tijd al aardig aanpaste aan de Rijnsburgers, zo meent Hemmes - door een affiche heenloopt en ver volgens de wagens bezichtigt. Gisteravond- en nacht hebben tweehonderdvyftig binders en hel pers de Flora-hal bevolkt om de sprookjeswagens van Joop Visser van duizenden bloemen te voor zien. Dat karwei moest vanmorgen om tien uur zijn geklaard, want toen stond de jury gereed voor de hal om de nodige prijzen uit te de len. Die prijsuitreiking is voor de orga nisatoren van het corso nog een heel probleem. Want het is nog steeds - of liever, alweer - zo, dat er certificaten met ere-, eerste-, hoofd-, tweede en derde prijzen worden weggeven Het gevolg is dat er geen wagen in de stoet meerijdt die zonder één of ander certificaat is behangen. Dat heeft z'n nut wel. meent Hemmes. "Zuur" "Het is hardstikke zuur, als er van die vijfendertig personenauto's maar vijf een prijs hebben. Boven dien is het verschil tussen de wa gens onderling vaak zo klein dat in geen verhouding staat" aldus Hemmes, die de prijsuitreiking verder aan de jury overlaat. "Als er bij de totale puntentelling een aan tal wagens zo dicht bij elkaar zitten moeten ze die wagens maar alle maal een prijs geven, bij vooorbeeld de eerste prijs a, b of c." De jury let op de fouten van de bin ders, niet op de opbouw van de wa gens zelf "want ze zijn allemaal mooi" zo verzekert Niek Hemmes. LEIDEN/LEIDERDORP - Staats secretaris De Jong (Onderwijs) heeft aan Leiden toestemming ge geven om extra lokalen te bouwen voor de Louise de Coligny Scho lengemeenschap. De rijksvergoe ding voor deze lokalen is echter niet toereikend, zodat nu bekeken moet worden of de acht noodzakelijke lokalen financieel haalbaar zijn. Overigens is het nog steeds de be doeling dat de extra lokalen in Lei derdorp worden gebouwd. Ge ruime tijd geleden werd daarover tussen beide gemeentebesturen al overeenstemming bereikt. Toen de plannen rond leken te zijn, gooide staatssecretaris De Jong roet in het eten door de Louise de Coligny Scholengemeenschap bij de alge hele bezuinigingsplannen voor volgend jaar te betrekken. Dat zou hebben betekend, dat de depen dance in Leiderdorp niet door zou gaan. Het voornemen van de staats secretaris ontlokte ook tal van pro testen bij de gemeentebesturen van Leiden en Leiderdorp en bij de schoolraden voor openbaar onder wijs. In het laatste gesprek tussen De Jong en de gemeente Leiden verklaarde de staatssecretaris dat de extra lokalen mogen worden ge bouwd. BURGERLIJKE Vrydag Herenstraat 45. gebouw Staalwyk, jeugdsocièteit Time. 7.45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open soos- avond. Ten Katestraat (speeltuingebouw). Be jaarden sociëteit Humanitas, 2-4.30 uur Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gemeenschap Nieuwe Rijn 19. club voor alleenstaan den, weduwen en weduwnaars, 8 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur W. de Zwijgerlaan. Koningskerk, ruila- vond, 7.30-10 uur nam. Groenoordhal, internationaal volks- dansfestival, 8-11 uur nam. Zaterdag De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 u Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 STAND dit jaar.Nu nog "kaal" .zaterdag dik i Afscheid pater Van Eijk ZOETERWOUDE - Pater M van Eijk neemt zondag afscheid van de parochie van Sint Jans Onthoofding. Pater Van Eijk, die acht jaar in Zoeterwoude werkzaam is geweest, is be noemd in Rotterdam-Zuid. Om half elf is er in de Sint Jan een plechtige hoogmis met col- lebratie van zijn collega's La- mot en Peeters Weem, waarin Pater Van Eijk zal voorgaan en de preek houden. De koren van de beide kerken zullen geza menlijk de gezangen verzorgen. In verband hiermee zullen de H. missen van half tien in de Sint Jan en van tien uur in de Chris tus Dienaarkerk stille missen zijn. Na de plechtige Hoogmis is er een besloten bijeenkomst, tijdens welke het parochieca deau zal worden aangeboden. Van half drie tot half vier is er in de Christus Dienaarkerk in de Kerklaaan voor alle parochia nen gelegenheid om persoon lijk afscheid te nemen van Pater Van Eijk. Overigens is de Zuidbuurtse- weg voor het autoverkeer afge sloten. Automobilisten kunnen de Sint Jan alleen bereiken via Stomp wijk en de Geerpolder. Fietsers en voetgangers kunnen wel rechtstreeks vanuit het dorp naar de kerk komen via de nieuw aangelegde paden aan de landzijde van de Zuidbuurtse- weg. LEIDEN - GEBOREN:Sandra dr van B. T -W. van Abswoude en C. de Bruin; James Lawrence zn van D Wilson en P. Taylor: Lenore dr van E. A Osterholt en M. A. Kempe; Robertus Nicolaas zn van N. J. R. van Gijlswijk en J. H Kamp; Remy zv van H. Ligtvoet en H. Disse- veld: Dennis zn van J Kuijt en J. vam der Plas: Paul zn van L Hoog en E G Baggerman; Har Sebastiaan zn van P. J. M. Bouter en S. M. G Meyers. OVERLEDEN Domburg Klaas (71); Eland. Jacop Pieter )5)) Dorst, Neelfje (87) Getrouwd: Schellingerhout en M. de Vos: W. Swagersen E. M. Slingerland: G van Driel en M E. Crama. T N M. van Nes en M M G van der Kwartel: P Ou wehand en M. M. Webbers; L. J. van Eg- mond en K. J. VAM Westbroek. ONDERTROUWD F M M van Exter en R A. Versteeg: D Erades en M N. F M. van der Kamp; H. A. Griffioen en M. J Rooyackers; E. Groen en K. J. S. Philip- po: P van Hoorn en I. H van Hall; P Kempffen van der Wiel; J.M. Leurink en M. A. M. Vervoorn; P. C. van der Meer en J L. de Goey: J. Simonis en M. J A Weijland; T. H. Tjea en A. Meintema; J. C. M. van Velzen en J. H C. Flanderhyn. D. F. Verplancke en L. P. G. van den Heuvel; T. A I. Versteegen en M. P. T Brinkman; R. C. de Wit en A. J. van der Lubbe. Maandag Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 v Artsen LeldenVoor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier. binnenstad tot Cityring en Groe- noord): H.G.M. Aelbers, Noordein- dsplein 2 a. tel. 122268; Wyk II (Kooi en Merenwijk): H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1. tel. 122113; Wyk III (Waard. Professo- renwijk en Tuinstadwiik): S. Smit, Co- betstraat 34. tel. 130177; Wyk IV (2uid- West en Haagkwartier): H.C. Wegman. Paganinistraat 8, tel. 126509. Leiderdorp- F.O.A.M. Kemme, Merel- 1184a, tel. 891000 (za. en zo. spreek- 152, tel. 150394. Voorschoten - zaterdag: C. Meijer. Cho- p ui laan 16, tel. 2493; zondag: F.H.W Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Tevens voor eigen patiënten za. en zo.: S M. Platteel-de Jongh, Diepenbrock- laan 6, tel. 5417. Warmond - L.J.H. Lempers, Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken Omstreden naamsveranderingen Het gedeelte van de Leidseweg tussen de Treubstraat en Raadhuislaan gaat Schoolstraat heten. VOORSCHOTEN - In het cen trum van Voorschoten wordt de Schoolstraat langer en de Leid seweg korter. Op advies van de werkgroep voor de straatnaam- geving zal het stuk Leidseweg vanaf de Treubstraat tot aan de Raadhuislaan Schoolstraat gaan heten. Deze naamsveran dering is al jaren een heet han gijzer. Kort na de laatste werel doorlog kreeg Voorschoten een omleidingsweg, de Koningin Julianalaan, waardoor het cen trum enigszins ontlast werd van het doorgaande verkeer. Nadat de blauwe tram, nu vijftien jaar geleden, werd vervangen door ae autobus, werd al het door gaande verkeer om het centrum heen geleid. Het begin van de Leidseweg werd door de omlei dingsweg ook ontlast van het doorgaande verkeer. Wie de historische achtergron den van de omleidingsweg niet kent, kijkt vreemd aan tegen het gegeven dat de Schoolstraat niet verder gaat dan de Treub straat en daarna als naam krijgt Leidseweg. Als na de commissie voor Openbare Werken ook de 11- nanciële commissie zich kan verenigen met het voorstel van de werkgroep, dan zal de naamsverandering ingaan per 1 januari 1978, waardoor de al daar gevestigde bedrijven gele genheid krijgen hun drukwerk aan te passen. De werkgroep heeft gekozen voor de naam Schoolstraat, hoewel deze naam in vergelijking met de straat nog jong is. De eerste naam was "heirbaan", daarna Achterweg en rond de eeuw wisseling werd het School straat, omdat in die straat de eerste scholen stonden. Tot voor ongeveer tien jaar waren er in de Schoolstraat drie scholen, nu nog maar een, die binnen kort ook gesloten zal worden. De Schoolstraat is thans be kend als de winkelstraat van Voorschoten. Het zal voor de oudere Voor schotenaren even wennen zijn. De Gereformeerde Kerk komt dan in de Schoolstraat, even&ls de supermarkt van Albert Heyn en de gemeenteflat daarboven. TaalDe politie te Leiderdorp verzoekt ons bet volgende bekend te maken: morgen heerst er een parkeerverbod op de Tollenaer- singel en geldt er een stopverbod op de Van Diepeningenlaan ter hoogte van het winkelcentrum. Dit houdt verband met het Rijns- burgse bloemencorso, dat morgen z'n eindpunt heeft in Leiderdorp. De politie wijst er verder met nad ruk op - dat is krantentaal - dat de straten waar het corso komt, zo veel mogelijk autovrij dienen te worden gemaakt. Voorts wordt het publiek gevraagd bij het eind punt de bloemen op de wagens on gemoeid te laten, omdat het corso nog een soort show moet verzor gen op de Noordwijkse boulevard. In het kort komt het er dus op neer dat men zich tijdens het corso ge- deist moet houden en de auto en handen thuis. Het blijkt dat ook de Hermandad bondiger moet wor den. Politietaal is geen poëzie. Het is evenals de taal van wethouders, burgemeesters en ambtenaren, dor, saai, lelijk en bovenal onbe grijpelijk. Taal, vrienden, is de hoofdweg naar een communica tieve climax. En dat is iets anders dan een wedstrijd in onbegrip. Jammer Een jammerlijk bericht. De va kantiebezigheden in Warmond, die georganiseerd werden door de jeugdraad en „Kommunikatie Warmond" (ook hier een taaion zuiverheid), hebben erg weinig be langstelling getrokken. Voor een aantal activiteiten meldden zich slechts twee tot drie deelnemers aan; alleen een boottocht naar Avifauna trok nog zo'n zestig kin deren. De jeugd in Warmond dient harder te worden aangepakt. In onze jeugd werden wij gemaand elke dag van de vakantiebezighe den gebruik te maken. Wij kregen dan een kartonnen kaartje op de jas en volgden elkander in lange rijen. Pakken slaag waren toen nog aan de orde van de dag. Russen Een donkerrood bericht. De Rus sische volksdansgroep Wesselka uit de Oekraïne heeft gisteravond op het Stadhuisplein geen demon stratie gegeven, omdat de leden van deze groep te moe waren. Zo luidt althans de officiële lezing van een direct betrokkene. Het is inmiddels duidelijk geworden dat wethouder van Aken alsnog poli tiek asiel zal verlenen. De Russen zijn tijdelijk ondergebracht in een filiaal van de CIA aan de Haar lemmerstraat. Van Aken schijnt trouwens intussen een liefhebber te zijn geworden van wilde ha vanna's. Een duister spel. Maar het vergroot de kans op toezen ding van een kistje van vijftig. Straatnaam De oud-burgemeester van Wasse naar J. J. M. Wiegman onthult vol gende week donderdag een nieuw straatnaambordje op de Stadhou- dersweg, die dan ook voortaan Wiegman weg zal heten. Vernoe mingen zijn trouwens uit de tijd. In Leiden is men in dit opzicht veel verder. Daar weet men in een mum van tijd van een beklinkerde straat met huizen een compleet li- bellenveld te maken. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 6 tot 13 aug., door Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. Te vens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten,.tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg Hulpverle ning. tel. 2141, tst 35 (dag en nacht). Moeders voor moeders Mevr. zuster E. Jansen-Niemeyer Hofdjjck 32, Oegstgeest, telefoon 153652. Onbekende automobilist verongelukt VOORSCHOTEN (SP) - Een naar schatting 18-jarige automobilist is vannacht omstreeks drie uur op de Koningin Julianalaan in Voorscho ten dodelijk verongelukt. Omdat de man geen papieren bij zich droeg, wist de Rijkspolitie in Voorschoten vanmorgen nog niet wie hij is. Het slachtoffer is met zijn auto uit de bocht gevlogen. De wagen bot ste tegen een lantaarnpaal. De poli tie vermoedt dat de man te hard heeft gereden. Twee passagiers zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De 27-jarige Hagenaar IJ.M.C.K. werd ernstig gewond. Zijn 19-jarige plaatsgenoot J.V. liep lichte verwondingen op. VOORSCHOTEN - De voor openbare werken kreeg giste ravond wethouder A. Eveleens boos. De wethouder stelde voor, zonder een schriftelijk voorstel, om op de Prins Bernhardlaan extra parkeerplaatsen aan te leggen, waardoor de moeders, die hun kin deren per auto naar school bren gen, de gelegenheid krijgen vlak voor de betreffende school te stop pen. Op verzoek van dezelfde moe ders is ter hoogte van de school een voetgangersoversteekplaats met verkeerslichten neergezet. Deze verkeerslichten hebben een voel- strook, welke reageert op ieder voertuig. Door het ongeoorloofde parkeren moeten andere wegge bruikers over de doorgetrokken strook midden in de Prins Be rnhardlaan rijden. De verkeerslich teninstallatie raakt daardoor ontre geld en is niet meer te gebruiken. Het was vooral de WD-er Ed. de Keuning, die ernstig bezwaar maakte tegen de voorgenomen aan leg van de parkeerstrook, die ten koste gaat van de voetgangers en bovendien tegemoet komt aan het ontduiken van de verkeersregels. De wethouder zegde toe te zorgen voor een schriftelijke uiteenzetting van de problematiek rondom de verkeerslichteninstallatie aan de Prins Bernhardlaan. De commissie ging akkoord met de verkoop van de ambtswoning van de burgemeester voor een prijs van 190.000,-. Dg ambtswoning blijft bewoond door de burgemeester, al leen wordt deze nu eigenaar. Spoorwegovergang Minder positief stond de sie ten aanzien van de beveiliging van de privé-spoorwegovergang van de boerderij Van der Hulst. Deze boerderij heeft een overgang in de drukke NS-lyn Leiden-Den Haag v.v. Door de bebouwing van Noord-Hofland moet er in plaats van het hek een beveiliging komen, waardoor de jeugd van Noord- Hofland de spoordyk niet meer kan betreden. De kosten hiervoor zijn ƒ41.000,-. Mr. Begeer (WD) noemde het hele voorstel "ape kool". Volgens hem zijn er ernsti ger bezwaren op het gebied van de veiligheid dan alleen die spoorwe govergang. De wethouder zal nog een gesprek hebben met de N.S. en proberen om van die kant enige fi nanciële tegemoetkoming te krij gen. Het opheffen van de avonddienst van de NZH met Wassenaar en de beperking van de sneldienst zal door voorschoten niet als kennis geving worden aangenomen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad'B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2