Regering laat de groenteprij zen nog op beloop Introductieweek Leidse studenten Leidse deputatie bezoekt Oxford -ggnnF Rijnsburg viert uitbundig oranje feestdag Nonja (16) werd de mooiste van Noord wijk Brandende locomotief zorgt voor vertraging LEZERS SCHRIJVEN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 DEN HAAG (SP) - De regering vindt het „op dit moment" nog niet nodig om in te grijpen in de hoge groenteprijzen. Minister Trip - plaatsvervanger van premier De Uyl - heeft dit gistermiddag na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad meegedeeld. - uit Rotterdam - Wijziging Het is niet uitgesloten dat later dit jaar de werknemers er toch nog ex tra geld bij krijgen als vergoeding voor de gestegen prijzen. De beslis sing daarover valt in het najaar, zei minister Trip. De regering wil eerst weten hoeveel de prijzen extra zijn f0 lltSS Eén van de redenen waarom het kabinet de ontwikkeling van de groenteprijzen voorlopig op z'n be- ri Cl Cl V f* loon laat ic dat in Ho L-nmonrlo u,P. KsKJ \J RIJNSBURG - Een uitvoerige bra derie (foto) hoorde tot de onderde len, waarmee Rijsburg gisteren weer de jaarlijkse feestdag met veel élan heeft gevierd. De Oranjever eniging was er in geslaagd een leuk programma samen te stellen. Veel animo was er ook voor de kinder spelen. De winnaars van de mid- dagspelen: Regina Mulder en Tine Zwaan, Roel de Leeuw en Leo Zwaan, Kees v.d. Gugten en Hans van Delft. Het boeg spriet lopen werd gewonnen door Jan Schijff en Jan Oosthoek. Bij het ringrijden in de rijtuigen won J. v.d. Nagel en bij het ringrij den op de losse paarden A. van Duyn. De prijzen voor het mooiste geheel tuighouding en versiering) gingen naar de heer Kalisvaart en mevr. Van Niel en het echtpaar Nic. van Delft. Het voorprogramma van de voetbalwedstrijd Rijnsburgse Boys-F.C. Twente viel ook in de smaak. Dit onderdeel werd ver zorgd door Hans Versnel met zijn Leidsch Dagblad zomerexpressIn de pauze van de wedstrijd praatte Barend Barendse de verloting aan elkaar. De hoofdprijs, een vakantiereis, ging naar de 8-jarige Jackie de Mooy .J.van Delft wonde radio cas setterecorder en de racefiets ging naar Nico van der Plas. Ook de lampionoptocht werd dit jaar een grandioos succes. Honder den kinderen namen aan de optocht deel. De touwtrekwedstrijd werd gewonnen door de F.C. de Freesia. LISSE - Een duw-treklocomotief van Belgische makelijdie in brand vloog tussen Hillegom en Lisse, heeft donderdagavond gezorgd voor ver tragingen in het treinverkeer op het baanvak Haarlem-Leiden. De brand in de hoogspannings- kamer van de locomotief, die met een passagierstrein op weg was van Amsterdam naar Brussel, zorgde ervoor, dat de passagiers even na zessen in Lisse bleven steken. De de fecte locomotief werd later wegges leept naar Delft. Door het gebeuren liepen vier trein en, waaronder twee intercitys, ver tragingen op van een uur. kanavond vertrek loop laat is dat in de komende ken een daling van de prijzen ver wacht wordt. Vooral de groenten van de volle grond zullen een stuk goedkoper worden, zei de minister. Nu het warme weer voorbij is, is een nieuwe aanplant mogelijk. Ook de prijs van de kasgroente zal zich naar verwachting normaliseren. „De regering blijft de prijsontwik keling uiterst nauwkeurig volgen. Maar op dit moment is er nog geen reden om in te grijpen", meende minister Trip. De minister sprak met klem de be richten tegen dat de groentehande laars momenteel gouden tijde zou den beleven. „Uit een grondig on derzoek van het ministerie van Economische Zaken is gebleken dat de verdiensten van de handel niet hoger zijn dan normaal. Eerder lager", zei hij. Maar indien het uit de hand dreigt te lopen, zal de regering onverwijld ingrijpen. Eén van de oorzaken van de prijs stijgingen voor groente is de grote vraag naar Hollandse land- en tuin- bouwprodukten uit Frankrijk en West-Duitsland. In die landen is - als gevolg van het warme weer - de produktie van groente nog meer te ruggelopen dan in ons land. Toch voelt de regering er niets voor exportbelemmeringer. naar de EG-landen in het leven te roepen. Nederland kan z'n klanten in de Gemeenschap niet plotsklaps in de kou laten staan, vind minister Trip. Te meer niet omdat er de laatste ja ren goed verdiend is aan groente export naar de EG. Bovendien zou Nederland de weerslag van zo'n exportstop ondervinden. Andere EG-landen zullen vrijwel zeker de uitvoer van veevoeder naar ons land stopzetten. Trip: „Een export stop zou onzalige gevolgen heb ben". Een andere mogelijkheid om de uitvoer van groenten te belemme- LEIDEN - In verband met het Rijnsburgse corso dat morgen wordt gehouden, zullen de NZH- bussen de volgende trajecten op de aangegeven tijdstippen niet kun nen berijden: van 12.45 tot 15.00 uur. Sandtlaan - Rijnsburg - Rijnzichtviaduct v.v. (lijn 31-41). Herenweg - Rijnsburg - Rijnzichtviaduct (lijn 40); van 14.00 tot 15.00 uur Rijnzicht viaduct - Leidsebuurt - Rijnsbur- gerweg - Stationsplein v.v. (lijnen 31-40-41-42-43-46-50-60 t van 14.15 uurtot 16.00uur Station- Breestraat.Marktenroute, Kore- vaarstraat v v. (lijnen 1. 4. 7, 8, 9. 13, 14. 15, 16. 30). Station - Noordeinde v.v. (lijnen 31. 40. 41, 42, 43. 45, 46. i 14.00 tot 15.30 uur. Station-Me- iwijk - Leiderdorp v.v. (lijnen 45, van 16.30 tot 17.30 uur Noordeinde v.v. (lijnen 13, 14, 30, 48); van 17.15 tot 18.15 uur Burggraven- laan - Hoge Rijndijk - Meerburger kade v.v. (lijnen 31. 40. 42). H..gc Rijndijk - Persant Snoepweg v.v. (lunen 7, 8, 9). Alle busdiensten worden gereden via omleidingsroutes. Meisje gew bij botsing ond EG- prijsmaatregelen zijn. Maar daar LEIDEN DE i6.jarige Anneke de bestaat in de andere landen volgens minister Trip „heel weinig belang stelling" voor. Een exportstop naar landen buiten de EG zou, zo zei de vervanger van premier Den Uyl, „nauwelijks zo den aan de dijk zetten". Evenals een maximum telersprijs. „Dit zou de vraag uit het buitenland alleen maar aanwakkeren", meende hij. Jager uit Leiden brak haar linke renkel toen zij gistermiddag als be stuurster van een bromfiets op het kruispunt Da Costastraat-Ten Ka- testraat in botsing kwart met een personenauto. Het meisje, dat vol gens de politie geen voorrang ver leende aan de eveneens uit Leiden afkomstige automobilist (31), moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. NOORDWIJK - Van de ruim dertig dapperen, die zich in een wilde bui hadden opgegeven voor de Miss Noordwijkverkie- zing 1976 kwamen er uiteinde lijk maar 22 opdagen, die op het podium in de propvolle en snikhete dancing Boule 7 aan de Boulevard zichzelf showden voor de zo felbegeerde titel. Maar het was toch niet de alge mene verwachting, dat de Rot terdamse Nonja Stevens (16) de nieuwe eigenaresse van een snorfiets (de hoofdprijs) zou worden. Er waren, naar de me ning van het publiek, wel an dere kaapsters op de kust. Zoals de Duitse Gabi, die het honder den koppen tellende publiek achter de dranghekken tot ver voering wist te brengen met haar blonde lokken, handkus jes en zwarte miniscule stukjes textiel om het welgevormde li chaam. En dan was er natuur lijk ook Ans Buschman. met haar 25 jaren de oudste deel neemster, die niet de bewonder ing maar dan toch wel de lach lust van het publiek wist op te wekken met haar kostuum-met parasol. Ze werd zelf zo enthou siast, dat ze niet meer van het podium af te slaan was. Maar miss Noordwijk '76 werd ze niet. Er werd gefluisterd, dat Ans nu voor de derde keer mee deed en datje er "zo eentje tus sen moet hebben lopen". Voor deze verkiezing was toch wel een "deskundige" jury aan getrokken. Daar had je Ruud Schipper (manager) Nico de Boer (van de groep Lucifer) en Hennv Huisman, speciaal aan getrokken om op de "pasjes" van de dames te letten, zo meldde disc-jockey Cees. En dit jurylid had het er maar druk mee, want op die "pasjes" was. zelfs door leken, nog wel eens wat aan te merken. Sommige deelneemsters renden het to neel op en af alsof ze de laatste trein nog moesten halen. Ze voelden zich- en niet onterecht, als je een blik wierp op het joe lende publiek - voor de leeuwen gegooid. Anderen braken bijna de benen tijdens het op- en afstappen van het geïmproviseerde podium. Van het moment van "opko men" tot aan het verdwijnen toe werden de meisjes vastgehou den door vervaarlijk uitziende body-guards. Alsof ze zich op het laatste moment nog zoude bedenken en zich los zouden rukken. De kleding was "naar eigen keuze". Dat betekende in de praktijk de meest vreemde combinaties: bikini- bovenstukje met lange broek, zwarte avondjurk, parasollen, hot-pants en natuurlijk ook wel veel bikini's. Maar daar zou niet speciaal naar worden gekeken, zo vertelde eigenaar Van Wijn. Het ging meer om de charme en n lopen dan dat een Noordwijks mooiste meisje voor één jaar: de zestienjarige Nonja Stevens uit Rotterdam, geflan keerd door de winnares van vo rig jaar, Sophia Sharon (rechts) en enkele juryleden. welgevormd figuurtje er direct iets mee te maken zou hebben gehad. Toch wel toevallig dat de molligste meisjes na de eerste ronde - waarna er tien overbleven- wel waren afgeval len. Een opmerkelijke verschijning deze avond was ook wel de winnares van vorig jaar, Sophia Sharon uit Katwijk, die vertelde nu een succesvol fotomodel te zijn in Zwitserland. Na haar verkiezing als fotomodel startte ze een schitterende carrière, want ze kreeg aanbieding na aanbieding. Ze moest, met haar professionele maniertjes, toch soms wel meewarig lachen om h gestuntel van sommige deelneemsters. De juryleden konden er zo rond de klok van twaalf uur ondanks de hitte, drank en het rode licht toch nog wel uitkomen. Achter de Rotterdamse Nonja Stevens, die verrukt was met haar eerste plaats, eindigden Margreet Houweling uit Noordwijk, Joni de Vries en dan tenslotte Gabi als vierde. MIEP DE GRAAFF Braderie Zo langzamerhand wordt de boel in Leiden toch wel aardig uit normaal verband gerukt. Een te organiseren braderie wordt het bos ingestuurd omdat de vakbonden bang zijn dat eventuele leden mogelijkerwijs misschien een paar uur langer moe ten werken. En zoiets is na de extra vermoeienissen van een donderda gavond onaanvaardbaar met het oog op de zaterdag. Wa zoiets leest, laat je wel e krachtterm ontsnappen aa LEIDEN - Een groep van in totaal reizen man en vrouw vertrekt van avond vanuit Leiden voor een achtdaags bezoek aan het Engelse Oxford. Dit bezoek vindt plaats in het kader van de jaarlijkse uitwisse ling tussen beide steden. Al eerder dit jaar was een kleine Leidse af vaardiging in Oxford aanwezig om de nu 30-jarige 'uitwisselings-band' te vieren. Van de groep die vanavond ver trekt maken, zoals gebruikelijk, veel sportlieden deel uit. De groot ste vertegenwoordiging is die van de Leidse atletiekverenigingen (22) maar daarnaast reiaen ook tennis sers en voetbalscheidsrechters mee. Voorts bestaat de Leidse af vaardiging uit architecten, bloe- menschiksters, spoorweghobbyis ten, een band met majorettes, het Rode Kruis, het UW (Unie Vrou welijke Vrijwilligers), journalisten en leden van het uitwisselings comité. De deelnemers zullen bij een En gels gezin worden ondergebracht dat als gastfamilie optreedt en waarvan een van de leden dezelfde sport beoefent of dezelfde interesse heeft als de gast. Tijdens het ver blijf in Osford staan onder meer ex cursies, sportwedstrijden, een ont vangst door het gemeentebestuur op het stadhuis en een feestavond op het programma. De groep wordt zaterdagavond 14 augustus in Leiden terug verwacht. De oversteek naar Engeland, zowel de heen- als de terugreis, wordt per boot (Vlissingen-Scheerness) ge maakt. Volgend jaar zal een delega tie van Oxford een tegenbezoek ^brengen. LEIDEN - Onder het motto "Kom pas in Leiden" organiseert de Eer ste Leidse Commissie Introductie Dagen '76 (El Cid) van maandag 16 tot en met vrijdag 20 augustus tra ditiegetrouw een introductieweek voor ongeveer 1300 aankomende eerstejaars studenten. Doel van deze week is de aspirant-studenten wegwijs te maken in de doolhof van universitaire en gemeentelijke in stellingen. Nieuw in de geschiedenis van de introductiedagen is. dat er ditmaal ook studenten van het hoger be roepsonderwijs bij zullen zijn, na melijk vijftig kandidaten van de op leiding voor fysiotherapie (die in het academisch ziekenhuis gege ven wordt). El Cid beschouwt dit als een eerste aanzet om in de toe komst steeds meer hbo-ers bij de introductiedagen te betrekken. Te verwachten valt immers dat weten schappelijk onderwijs en hoger be roepsonderwijs in de toekomst flink naar elkaar zullen toegroeien, waardoor allerlei voorzieningen voor studenten van de universiteit wellicht ook toegankelijk zullen worden voor hbo-studenten. In grote trekken is de introductie week hetzelfde als die van vorig jaar. Alleen zal er dit jaar geen mas sale intocht meer zijn, zoals die vo rig jaar werd gehouden vanaf het station. Diverse mentoren (ouder ejaars studenten), die vorig jaar de aspirant-studenten gedurende de introductieweek begeleidden, ble ken de optocht niet zo op prijs te stellen. Vandaar dat er nu is geko zen voor een verzamelplaats op het Pieterskerkplein. De aspirant studenten zullen daar op de eerste ochtend van de introductieweek feestelijk worden ingehaald met diverse muziekgroepen en straat toneel. Na de opening van de introductie week in de Pieterskerk, waarbij o.a. gesproken zal worden door de rec tor magnificus van de universiteit en de burgemeester, beginnen de in groepjes opgedeelde eerstejaars studenten met het afwerken van het uitgebreide programma. De eerste twee dagen zullen ze daarbij voornamelijk in aanraking komen met "de universiteit" en de studierichting van hun keuze. Ge durende de laatste drie dagen zul len ze o.m. kennis maken met de gemeente, het LAK, de sport en het welzijnswerk. Daarnaast zijn er ook de traditionele verenigingsavon den en is er een open-luchtlunch in het Van der Werfpark. Op de laatste dag is er een info-markt, een hut spotmaaltijd en 's middags een ma nifestatie op de Burcht met de groep „Solution, 's Avonds is er op de Burcht een slotfeest met Corne lls Vreeswijk. Liberation of Man, Rob Hoeke, Cake, Czardas, de Mi chigan Ramblers of Arra Warra en de straattoneelgroep Matrogoth. Dit feest is uitsluitend toegankelijk voor studenten van de universiteit (op vertoon van collegekaart) en hbo-studer n. De kosten zijn vijf gulden. El Cid '76: v.l.n.r. Stéfan van Raay, Leonie Vogels, Vérène Laane, Eric de Jong en José Nelis. van je tanden. Wat heeft i melsnaam een vakbond te i met zulke zaken als een braderie? Mogen organisatoren van zo'n on derneming misschien afspraken maken met mensen, die aktief aan het welslagen van zo'n braderie wil len meewerken en dan misschien nog wel zoveel medegevoel in hun lijf hebben dat ze die ene vrijdaga vond willen wérken? Op zaterdag 18 september wordt een wijkfeest georganiseerd voor de Pieters- en Academiewijk. Een groot aantal mensen verlenen daar hun medewerking aan. Ze doen dat omdat ze het leuk vinden óf omdat ze in dienstverband opdracht krij gen om het gewoon te doen. Menige vakbond zal zich daarover alvast druk kunnen maken. Ik hoop dat de braderie organisatoren van de Luifelbaan zich ook weinig van de uitspraken van sommige raadsleden van Lei den en de vakbonden zullen aan trekken en hun braderie-plan ge woon uitvoeren. Zolang raads commissies zich druk maken over zulke onbelangrijke zaken als een incidentele verlenging van de ope ningstijd van een paar winkels op één avond en zolang vakbondsbes tuurders vrezen, dat leden van hun organisatie overspannen raken van éen keer een paar uur langer wer ken, bewijzen ze alleen maar dat ze het vrolijkheidsaspekt in een men senleven hebben uitgebannen en hebben vervangen door overbo dige besprekingen Die vergunning om de winkels op 27 augustus een paar uur langer open te houden, zal wel niet gegeven worden. Nou en? De braderie hoeft daardoor niet af gelast te worden. Gewoon door gaan mensen. En op vrijdagavond om zes uur toevallig vergeten om de winkeldeur op slot te doen. Het winkelpersoneel wel om zes uur naar huis sturen. J A. F. DOOVE Papengracht 34, Leiden Auto gestolen LEIDEN - Uit een garagebox ach ter de Houtlaan is begin deze week een personenauto ontvreemd. De wagen, die toebehoort aan een 53- jarige Leidenaar, was voorzien van een radio-cassetterecorder en be vatte voorts een filmcamera. Voor de gedupeerde automobilist bete kent deze diefstal een strop van 13.000,-. De gestolen wagen is een metallic-bruine Opel Ascona ge kentekend 76-AH-62.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15