LEIDSCH DAGBLAD Evacuatie Tel Al-Zaatar begonnen Groei werk in Zuid-Holland blijft achter vandaag Rusland wil dr. Vondeling geen privé-reis toestaan Geweld elders in Libanon gaat onverminderd door Oplichter woonde 3% jaar onder valse naam in Leiderdorp Maak een ontdekkingsreis door de geheim zinnige water - jungle van het natuurreservaat deBiesbosch. P vihamifbuttinger nv DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 OPGÉTMCHT I MAART I860 35002 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Belgen hamsteren massaal groenten in Zeeuws Vlaanderen SLUIS (ANP) Groente-, fruit- en levensmiddelenwinkels in Zeeuws Vlaanderen aan de grens met België worden thans overstroomd met kooplustige Belgen, die het vooral voorzien ïebben op verse groente en fruit ?n op blikgroente. Er wordt, zo als Sluise en Hulster winkeliers opmerken, op een ongelofelijke manier gehamsterd. De groothandelaren die de win kels bevoorraden, werken op hoogspanning. Een van de be langrijkste levensmiddelen-groot handels in Zeeland, de firma Cok in Capelle, die het meren deel van de levensmiddelenwin kels in de grensstreek bevoor raadt. heeft de afgelopen weken drie tot vier keer meer verse groente en fruit en blikgroente moeten afleveren dan normaal om deze tijd. Chef-inkoper van dit bedrijf J. van Wijngaarden zegt dat de prijzen van de groente, zowel vers als in blik, in Nederland, on danks de hoge prijzen toch nog veel lager liggen dan in België. Dat komt omdat Nederlandse conservenfabrieken nog leveren volgens oude contracten. In het buitenland, zoals in Frankrijk en België hebben de fabrieken hun prijzen meteen al fors op getrokken, zegt de heer Van Wijngaarden. Volgens de heer Van Wijn gaarden doet zich inderdaad een dreigende schaarste voor van conserven. De doperwtenoogst in Frankrijk, die toch al 50 procent minder zou zijn dan vorig jaar is door de droogte bijna volledig mislukt. Ook in Nederland wordt een matige opbrengst verwacht. Het zit er natuurlijk dik in, zegt de heer Van Wijngaarden, dat door de enorme vraag naar het Nederlandse prod uk t door de Franse, Belgische en Duitse con servenfabrieken, de prijs sterk wordt opgedreven. Maar die enorme hamsterwoede welke zich nu voornamelijk bij de Bel gen voordoet, acht de heer Van Wijngaarden niet helemaal te recht. Er zal van de winter vol gens hem voldoende blikgroente te koop blijven. Het' zal wel wat iuyrder worden, maar niet in zodanige mate dat deze grote hamsterwoede gerechtvaardigd ts, zegt hij. Aan de hamster woede doen de Nederlanders vol gens hem niet mee. 12 PAGINA'S BEIROET (Reuter/AFP/DPA) Voor de ongeveer 4000 gewonden in het Palestijnse kamp Tel Al-Zaatar bij Beiroet is vandaag eindelijk hulp komen opdagen. Na een beleg van zes weken hadden de rechtse belegeraars inge stemd met een staakt het vuren om het internationale Rode Kruis in de gelegenheid te stellen de gewonden te evacue ren.. Nadat vanochtend om zes uur het dood is teruggevonden. Salem was geschut tot zwijgen kwam, reed een vrijdag in West-Beiroet ontvoerd, colonne van acht ambulances en Zijn lijk werd in de kofferruimte van ongeveer tien vrachtwagens, begeleid zijn auto aangetroffen. Gespeculeerd door officieren van alle strijdende is dat de ontvoering werd uitgevoerd partijen en soldaten van de Arabi- door extremisten die beoogden de sche vredesstrijdmacht naar een christenen in West-Beiroet er zozeer voetbalveld dicht bij het kamp. Van- schrik mee aan te jagen, dat zij Gisteravond gearresteerd Nu en dan zon met zon met voornamelijk ln de nacht plaatselijk een bul. Mini mumtemperaturen omstreeks 12, ma xima ongeveer 20 graden. Meest matl- de noordwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 augustus Zon op: 5.06, onder 20.24 uur. Maan op: 15.43, onder 00.00 uur. Hoogwater in Katwijk aan Zee 9,24 en 21.59 uur, Iaagwatcr 4.57 en 17,28 LEIDERDORP De politie van Leiderdorp heeft gisteravond in een flatgebouw in Leiderdorp in samen werking met de Amsterdamse politie de 30-jarige G. F. H. gearresteerd. De man was 3% jaar geleden niet Nieuwe Eljo Zwammerdam mag bouwen ZWAMMERDAM De Kuykstich- ting mag in Zwammerdam nieuw bouw gaan plegen. Het betreft de vervanging van het nu twee Jaar ge len gesloopte tehuis voor gehandi capte kinderen Eljo. Op het terrein aan de Swadenburger- dam zullen vier geschakelde wonin gen voor 24 geestelijk gehandicapten worden gebouwd. Het nieuwe Eljo is bestemd voor geestelijk gehandicap ten die dichterbij de maatschappij kunnen en willen leven. De wonin gen kunnen zo nodig tot normale woonhuizen worden omgebouwd. De ze week vindt de aanbesteding van het project plaats. Verwacht wordt dat de bouw één Jaar in beslag zal nemen. LEIDSCH DAGBLAD teruggekeerd van proefverlof naar de strafgevangenis in Assen waar hij vast zat wegens oplichting en ver duistering. Onder een valse naam vestigde hij zich met zijn gezin in Leiderdorp. Hij liet zich echter niet inschrijven bij afdeling Bevolking van het gemeentehuis in Leiderdorp. Gedurende deze 3% jaar maakte hij zich nogmaals schuldig aan verduis tering en oplichting, met name in plezierjachten, waarvoor hij door de politie van Amsterdam ook werd ge zocht. De man probeerde bij zijn aanhouding nog te ontkomen via het balkon en de woning van de buren, maar de politie die de hele flat had afgezet kon hem alsnog in de kraag vatten. Chauffeur Tanaka pleegt zelfmoord TOKIO (DPA) De particuliere chauffeur van de onlangs in verband met het Lockhee d- omkoopsch and aal gearresteerde Japanse oud-premier Kak oei Tanaka heeft zelfmoord ge pleegd. Hij was gisteren in deze zaak gehoord. Hiro Hiyama (66), gewezen directeur van de grote Japanse handelsonder neming Maroebeni, is eveneens aan gehouden op verdenking van overtre ding van de deviezenwetten. Hij zou als agent het .smeergeld" van Lock heed hebben doorgegeven aan oud premier Tanaka. SCHIPHOL Een groot deel van de Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen in Montreal is vanochtend vroeg xoeer in ons land teruggekeerd. De ploeg werd op Schiphol in de bloemetjes gezet, waarbij er extra aandacht was voor de medaille winnaars. Van links naar rechts Evert Kroon, de doelman van de bronzen water poloploegEnith Brigitha die twee keer aan brons toekwam en Herman Ponsteen, de zilveren achtervol ger. Op de foto onder Jeannette van Ravensteyn, die bij het turnen dan wel buiten de prijzen viel, maar werd uitgeroepen tot Mon- treals mooiste. En dat is toch ook wel aardig. daar ging het Rode Kruispersoneel te voet het kamp binnen om de ern stigst gewonden weg te halen. Tegen het middaguur had men al dertig ge wonden naar de vrachtauto's overge bracht. 2» zei de woordvoerder van het Rode Kruis. Volgens Jean Hoefliger, leider van het Rode Kruis ter plaatse, zou men proberen de eerste dag 60 tot 80 van de ernstigst gewonde mensen over te brengen. Radio-Amsjit, een rechts radio station, meldde dat het staakt het vuren werd nageleefd. Een Zweedse arts in het kamp had grieks-or- Marokko, Mauretanië en Bahrein hebben de Arabische Liga in Cairo gisteren laten weten dat zij geen troepen zullen bijdragen aan de Ara bische vredesmacht in Libanon. De macht telt momenteel 2300 man, geleverd door Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië en Libië. De rechtse christenen in Libanon hebben gisteren officieel gevraagd om het vertrek van het Libische con tingent uit de Arabische vredes macht, omdat dit partijdig zou zijn vechten aan de kant rechtse partijen zullen een desbetref, fend verzoek richten tot de secreta ris-generaal van de Arabische Liga. eerder gemeld dat er omveer 4000 linkse UbanKwn m Pai^ne,, De gewonden zijn op de 30.000 bewoners. Er was ernstig gebrek aan water en medicijnen. De evacuatie-overeen komst voorziet echter alleen maar in het weghalen van de gewonden. Vanaf het voetbalveld worden de gewonden naar het zogenaamde „Checkpoint Charley" in niemands land gebracht. Daar zullen zij wor den overgenomen door Palestijnen en links-socialisten die hen naar zie kenhuizen in eigen terrein zullen vervoeren. Minister Van Doorn van CRM wil met ingang van volgend jaar tot 1980 het jaarlijkse kijkgeld met f 6,- verhogen terwijl hij voor het luistergeld een bedrag van f 1,50 in zijn hoofd heeft. De kijk- en luistergelden zouden dan volgend jaar resp. f 114,- en f 34,50 gaan bedragen. De ver hogingen zjjn nodig omdat de geschatte omroep-uitgaven in de komende jaren enorme te korten te zien geven. PAGINA 7 Zangeres van Lucifer weigert kwjjlteksten te zingen. PAGINA 5 Soares komt met een pro gramma van "overleg". PAGINA 6 Harm Wiersma favoriet voor wereldtitel dammen. PAGINA 9 Huisschilder wil zanger wor- PAGINA 10 Geweld Het geweld gaat intussen elders in Libanon door. Gisteren berichtten welingelichte kringen dat dr. Chalil Salem, directeur-generaal van het Libanese ministerie van Financiën, Uw gids is de Rederij van Straten. Reserveringen: VVV - Dordrecht tel. 078 - 32800 VVV - Gorinchem tel. 01830 31525 Rederij van Straten tel. 01833 - 1212 Jffi REDERIJ B VAN STRATEN DEN HAAG De ontwikkeling van de werkgelegenheid in Zuid-Holland loopt relatief ver achter bij die in de rest van Nederland. Tussen 1963 en 1974 droeg Zuid-Holland minder dan een tiende deel bij aan de totale groei van de werkgelegenheid in het land. terwijl ongeveer een kwart van alle arbeidsplaatsen in deze provincie is Dit staat in het Jaarverslag over 1975 van de Stichting Economiseh- Teohnologisch Instituut (E7IT) voor Zuid-Holland. Het ETI voert de slechte ontwikkeling vooral terug op de werkgelegenheid voor de mannen. Deze nam na 1971 zelfs af. Het aan tal vrouwelijke werknemers nam tot 1971 toe volgens het landelijk groei patroon, maar daarna bleef deze ont wikkeling ver achter. Tussen 1963 en 1974 was er een toe neming van 462.300 werknemers in Nederland en 43.700 in Zuid-Holland. In percentages groeide het landelijk aantal werknemers met 14 procent, Zuid-Holland slechts met 5 pet. Vol gens cijfers van het CBS blijven Gro ningen met 7 pet., Noord-Holland met 8 pet., Limburg met 9 pet. en Overijssel met 10 pet nog wel in de buurt van Zuid-Holland, de overige zes provincies nemen echter toe met meer dan 20 pet. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs f! ,k woró abonnee per 18 augustus 1976 en ont-. vang de krant vanaf heden. D Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor b*lf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer. 214, Lelden, Indien Zuid-Holland het landelijke groeitempo had gevolgd, had de pro vincie in 1974 80.000 arbeidsplaatsen meer gehad dan nu het geval was. „Deze situatie moge weinig aanlok kelijk zijn geweest, de werkelijke ont wikkeling. vooral van de laatste Ja ren, roept ook bedenkingen op", al dus het ETI. Overigens vertoont de werkgelegen heid in de agglomeratie Leiden en Bollenstreek de laatste jaren weer een herstel. Van 1963 tot 1971 was er in deze agglomeratie nog sprake van een teruggang met 0,2 procent. Van 1971 tot 1974 nam het aantal werknemers echter toe met 0,6 pro cent. De groei vond met name' plaats onder de vrouwelijke werknemers. De relatief geringe groei van de werkgelegenheid in Zuid-Holland wordt vooral bepaald door de ont wikkeling in de agglomeratie Den Haag en de agglomeratie Rijnmond. De bedrijfstak „overige diensten", die in 1963 al sterk vertegenwoordigd was in de agglomeratie Lelden en Bollenstreek, nam tot 1974 nog in be lang toe. De bedrijfstakken „trans port" en „banken" bleven in deze regio vrij zwak, en de industrie ging relatief sneller achteruit dan in de meeste andere regio's. ALPHENSE HEFBRUG DEN HAAG (ANP) De voorzit ter van de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling (PvdA) heeft van de Russische autoriteiten geen toestem ming gekregen om een privéreis van twee weken te maken naar verschil lende landbouwprojecten in de Sow- jet-Unie. Een verzoek daartoe van Vondeling is stukgelopen op wat de parlementariër zelf noemt „ontstel lende bureaucratie" bij de Russen. Vondeling had de reis willen maken voorafgaand aan het officiële bezoek dat een parlementaire delegatie deze maand aan Rusland brengt. De Russische ambassadeur in Ne derland, Romanov, heeft dr. Vonde ling persoonlijk laten weten dat de reis tot zün spijt niet kan doorgaan omdat hij te laat toestemming heeft gevraagd. De kamervoorzitter had dat tenminste een half jaar geleden moeten doen, omdat een reis zoals hy die wilde maken in de diverse republieken van de Sowj et-Unie voorbereid dient te worden. Hoewel hij zelf strikt privé wilde reizen zou hij ér niet aan kunnen ontkomen op het hoogste niveau ontvangen te worden. Dr. Vondeling heeft veel belang stelling voor de Russische landbouw: „We weten dat ze er kunstmanen en raketten kunnen maken, maar dat ze een eenvoudige zaak als de landbouw niet onder de knie hebben, dat in_ trigeert mij. Daarom had ik de reis apart willen maken". Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een machtaan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke S-apparaten en dergelijke. Uw bezoek is heslist do m GER/1MD 1 Uw bezoek is beslist de moeite waard. in de toonzaal van: Wasbekerlaao 69. Sassen helm. teL 02522-19011 Geopend: ma, tan. vrijdags van 8-3017.00 aur Dinsdag en donderdag van 8.302L0U a nr. Plenty Parkeerruimte. ALPHEN AAN DEN RIJN Een mobiele kraan die op een dieplader stond, heeft vanmorgen drie dwars liggers uit de bovenbouw van de hefbrug bij de Gouwssluis geramd. De dwarsliggers, op een hoogte van 4.20 meter boven het wegdek, scheur den finaal doormidden. Door de klap var> d' botsing werd de brug ook in de lengteriching ontzet. De schade wordt voorlopig al geraamd op en kele tienduizenden guldens. Vanmorgen werd al begonnen met enkele noodreparaties. De afge scheurde balken werden weggebrand waardoor het wegverkeer maar van één rijbaan gebruik kon maken. Ook het scheepvaartverkeer ondervindt nadelige gevolgen van de botsing. De doorvaarthoogte kan tijdelijk niet meer dan twaalf meter bodragen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1