„Wassen beelden lijn een klein beetje griezelig" Portier Glazer bij Madame Tussaud: Niet elke gemeente krijgt de burgemeester die ze verdient Van de 15.000 mensen die pet uur het wassenbeeldenmuseum van Ma dame Tussaud aan de Amsterdam se Kalverstra at passeren, besluiten er enkele honderden de collectie van vaak bedriegelijk echt lijkende ko pieën van de beroemdheden der aar de te gaan bekijken. Op hoogtijda gen verwerkt het niet al te grote bouwwerk zo'n 5000 bezoekers, een toeloop waar het warme weet van de laatste weken geen negatieve in vloed op heeft gehad. Integendeel: een modern museum waakt ervoor dat de temperatuur een aangenaam constant peil behoudt en zeker een wassenbeeldenmuseum, dat zijn kunstschatten in een oogwenk zou zien instorten, mocht de buitentem peratuur vat krijgen op de expositie ruimte. DOOR ALEXANDER MUNNINGHOFF Jacques Glazer (69) is officieel de portier van Madame Tussaud. Hij Is dat al sinds 1970, het jaar dat de Amsterdamse vestiging van het Londense museum de poorten open de. Zelf omschrijft Glazer zijn taak (die hij drie dagen per week uit oefent) liever als stoupier: „Wat ik doe is de mensen binnenpraten, niet op een hinderlijke manier, maar meer als onderdeel van een show. Madame Tussaud is een modern be drijf met een moderne 'research achter de schermen, maar tegelij kertijd vertegenwoordigt het een ouderwets spektakel. En daar hoort een stoupier bij, een man die het publiek warm maakt voor zijn spul len. die de drempelvrees van de men sen wegneemt. Want die bestaat hoor, 'reken maar. Wassen beelden zijn een klein beetje griezelig, voor al als ze „net echt" zijn zoals bij ons. Ik aarzel niet te zeggen dat ik het kunst vind wat hier staat. Als je nagaat dat sommige van die pop pen over de f 10.000 kosten en dat een staf van artistieke specialisten er maanden werk aan heeft om zo'n ding te maken, dan begrijp je waar om ik dat zeg. Geen besef Het publiek heeft er vaak geen besef van hoeveel zorg er aan de expositie is besteed. Hoe bijvoor beeld haar voor haar wondt inge plant om de werkelijkheid zo dicht" mogelijk te benaderen. Hoe een spe ciale man met een koffer vol glazen ogen urenlang bezig is om precies het juiste knikkertje te vinden. Je staat soms versteld van de manier waarop de bezoekers de beelden scha de aan doen. En als je er iets van zegt krijg je de wind van voren. Onlangs zag ik een moeder met haar zoontje. Het ventje was 'bezig met een ballpoint op een van de beel den in te hakken. Ik natuurlijk als een haas erop af. En weet je wat die mevrouw toen zei tegen haar zoontje? „Kom mee, die meneer houdt niet van kinde ren". Nou vraag ik je". Een van de zwaarst beproefde pop pen is die van Jacques Glazer zelf. Het kunstwerk staat dan ook op een in het oog lopende, makkelijk be reikbare plaats: naast de kassa van Madame Tussaud namelijk. Gla zer: „Dat was een vondst hoor. Dat ding trekt een hoop publiek aan, want de mensen krijgen een indruk van de hoge kwaliteit van de expo sitie en raken nieuwsgierig naar wat er allemaal nog meer achter die deu ren staat opgesteld. Per dag wordt mijn evenbeeld tientallen keren aan gesproken door argeloze bezoekers. Dat komit zo vaak voor, daar kijkt niemand meer van op. Aan de an dere kant moet het beeld om de ha verklap naar de restauratiewerk plaats omdat er weer iemand zijn nagels in heeft gezet om te voelen of het wel echt was is of zoiets. Ook gebeurt het helaas geregeld dat de bril wordt afgerukt door straatjochïes die er dan hard mee wegrennen. Daar valt eigenlijk niets aan te doen. Mijn vrouw, die achter de kassa zit, kan er natuurlijk niet achteraan en ikzelf ook niet. Want reken maar dat ik het druk heb, op een hoog tijdag zoals deze zeker. Receptionist Ik ben ook een beetje receptionist, begrijp je. Ik geef de mensen inlich tingen, vaak als antwoord op de gek ste vragen, zoals „meneer, is het hier een wasserette", of „meneer, -waar ligt André van Duin opgebaard?" Ja. de mensen hebben soms de vreemdste ideeën ove'r wat een was senbeeldenmuseum nou eigenlijk is. Ook luister ik naar de commenta ren van de bezoekers als ze naar buiten komen. Welk beeld ze niet De enige echte Jacques Olazer (rechts): „Mijn evenbeeld wordt tientallen keren ver dag aange sproken door argeloze bezoekers Dat komt zo vaak voor, daar kijkt niemand meer van op". Maar als het publiek zulke geintjes uithaalt kun je daar weinig tegen doen". Herkenning Zelf Is Glazer door zijn evenbeeld aan de kassa een geregeld herkende verschijning op straat geworden. Niet alleen in Amsterdam, maar ook op zijn vele korte vakantiereizen in het buitenland, tot in Tunesië en Spanje toe slaken ex-bezoekers kre ten van herkenning. Daar heb je die portier. „Ik ben er wel aan gewend geraakt", zegt Glazer berustend, „en ik vïnd het ook helemaal niet on prettig. Ik ben nou eenmaal een tikje ij del, dat moet je ook haast wel zijn als je, zoals ik, 40 jaar lang in de showbusiness hebt gezeten. Ik ben drummer geweest in België. Heb op getreden met wereldberoemdheden, zoals Josefine Baker, Louis Arm strong, Maurice Chevalier, noem maar op. Tot 1960 was ik actief. Het laatst speelde ik mee in Hot Club de France. Daarna ging ik in de handel, maar daar kwam een eind aan toen ik een hartinfarct kreeg. Nou ja, wat doe je dan als 60-jarige Hobbies heb Ik niet, behalve voet bal en Amerikaanse humoristische films. Maar de hele dag thuis zit ten niksen dat kon ik niet. Vandaar dat ik blij was dat ik toen werd aangenomen in 1970. Want het werk dat ik hier doe, dat is voor mij ge knipt. Met mensen omgaan, in de aandacht staan, publiek bespelen. Ik voel me er reuze Jong bij". Dat laatste valt inderdaad van Glazers gezicht te lezen. Hij ziet er uit als een goede vijftiger, niet als iemand van 69. Zou dat een ge heimzinnig gevolg zijn van zijn om gang met de wassen beelden, die im mers ook onaangebeten blijven door de tand des tijds. Madame Tussaud mag dan een modern en efficiënt bedrijf zijn, het lichte geurtje van mystiek blijft er hardnekkig hangen, onherroepelijk weg uit het museum. Kennedy hebben we laten staan, maar dat was ook een heel bijzon dere president. Madame Tussaud is, wat de historische belangrijkheid van iemand betreft, natuurlijk niet maat gevend, maar als je beeld blijft staan nadat je -zelf bent verdwenen is dat wel een aanwijzing, geloof ik". Vaak zie je grapjassen onder het publiek doodstil staan in een van die halfduistere corridors die in het mu seum de diverse tableaus verbinden. Als niets vermoedende bezoekers al langsdrentelend de buitengewone na tuurgetrouwheid van zo'n exemplaar prijzen, zal de practical joker plot seling een onverwachte beweging of nog erger een akelig geluid ma ken. Om je rot te schrikken, en Glazer vindt dat dan ook niet ver antwoord. „We hebben weieens een suppoost gehad die dat deed. Een oude dame is daar toen zo van ge schrokken dat ze er overstuur van raakte. Dat is natuurlijk gevaarlijk. goed gelijkend vonden, bijvoorbeeld. Dat geef ik dan door aan de direc tie en daar wordt terdege rekening mee gehouden. Zelf ben ik niet meer zc geboeid door de expositie, dat spreekt vanzelf na zes jaar. Als er een nieuw beeld komt ga ik wel kijken natuurlijk, en dan zeg ik wat ik ervan vind. Ja, de beelden worden hier regelmatig gewisseld. Madame Tussaud volgt de actualiteit op de voet. Als straks in Amerika een nieu we president 'komt gaat meneer Ford Al bijna anderhalf jaar lang is het Limburgse Eygelshoven „burgemees terloos". Als donderslaag bij heldere hemel kwam in januari vorig jaar het besluit dat burgemeester Joh. G. A. Janssen niet was herbenoemd. Hij had zijn gemeente van nog geen zesduizend inwoners voor ruim een half miljoen gulden in de schuld gestoken. Sindsdien wachten de Eygelshovenaren op de komst van een nieuwe burgervader.... Maar niet alleen zij. In ongeveer vijftig van de 850 Nederlandse gemeenten wordt gewacht op de benoeming van een nieuwe burge meester. Het aantal „burgemeesterloze" ge meenten is momenteel groter dan gewoonlijk. Hoewel het op het ministerie van binnenlandse zaken wordt tegengesproken, weet de Gelderse commissaris van de koningin mr. W. J. Geertsema - zelf minister van binnenlandse zaken geweest - het zeker: „Het aantal vacatures ligt, in elk geval in Gelderland, duidelijk hoger dan voorheen". Door Jan Schinikelshoek Wat is de oorzaak? Niet de plotseling grote sterfte onder burgemeesters. Al trekken zich meer eerste burgers wegens gezondheids redenen terug dan normaal. Niet de inspraak van de gemeenteraad. Al vergt dat tijd. Niet de traagheid van de commissarissen van de koningin. Al laten hun voordrachten wel eens op zich wachten. Niet de laksheid van de ambtenaren op het ministerie van binnenlandse zaken. Al kan het wel eens vlugger. Ook niet de besluiteloosheid van minister De Gaay Fortman. Al heeft hij wel wat tijd nodig. De voornaamste oorzaak zijn de politieke aard verschuivingen van de laatste Jaren, die langzamerhand ook in de burgemeestersbenoemingen gaan doorwerken. Dit levert gewel dige vertragingen op. Om elke gemeente wordt veel meer touwge trokken dan anders. Minder dan ooit tevoren staat bij voorbaat vast welke partij de burgemeester mag leveren. De bedreigde partij stelt alles in het werk om de kapers van de kust te houden. Andere partijen proberen hun slag te slaan. Vechten Dit blijkt vooral in het zuiden. Niet voor niets zit daar een derde van het aantal vacante burgemeesters posten. Het „beneden-Moerdijkse" - eenmaal een hecht KVP-bolwerk - wordt ernstig belaagd door PvdA en VVD. Er kan geen plaatsje in Brabant of Limburg vrijkomen of liberalen en socialisten eisen 'm op. Zo wordt er momenteel een stevig robbertje gevochten om Heerlen. De KVP wil deze plaats houden, de PvdA wil 'm hebben. Dit lot treft ook Eygelshoven. Jarenlang was het zuiden het vanzelfsprekende bezit van de KVP. N iet-katholieken werden geweerd. In 51 gevallen wordt op dit ogenblik gewacht op de benoe ming van een nieuwe burgemees ter. Al langere of kortere tfijd zijn de vacatures opengesteld voor: In Groningen: Veendam. In Friesland: Vlieland, Schier monnikoog, Ameland, Kollumer- land, Nieuw-Kruisland en Fer- werderadeel. In DrentePeize en Assen. In Overijssel: Losser, Diepen - heim en Enschede. In Gelderland: Oldehroek, Brummen, Didam, Dinxperlo, Nee- de, Lichtenvoorde en Gent. In Utrecht: Baarn, Harmeien en Bunschoten. De Gaay Fortman veranderde politieke verhoudingen ters verdisconteren benoeming burgemees- In Noord-Holland: 's Graveland, Ouder-Amstel, Wieringen, Hilver sum, Anna Paulowna, Callants- oog en Alkmaar. In Zuid-Holland: Zwijndrecht, Leimuiden, Nieuwveen, Rijnsa- terwoude, Lekkerkerk, Schoonhoven en Te'r Aar. In Zeeland: Korfcgene. In Noord-Brabant: Eersel, Hee- ze, Hilvarenbeek, Sint Michels- gestel, Moergestel, Bakel, Mierlo, Dongen, Etten-Leur, Huijbergen en Heusden. In Limburg: Eygelshoven, Heer len en Broekhuizen. Mr. W. J. Geertsema. Oud-burgemeester Thomassen (Pv dA) van Rotterdam heeft in 1957 - toen hij nog burgemeester van Zaandam was - gesolliciteerd naar Eindhoven. Hij is door de Brabantse commissaris van de koningin, De Quay, „afgepoeierd". Hoe moeilijk het voor de KVP is om afstand te doen van de alleenheer schappij van het zuiden, bleek bijna twee jaar geleden tijdens de „slag om Eindhoven". De benoeming van een PvdA-burgemeester in de Ph'ilipsstad werkte op de KVP'ers als een rode lap op een stier. Dit was de eerste grote bres in het KVP-bastion. Tot de benoeming van mr. J. J. van der Lee in Eindhoven was er in heel Brabant en Limburg slechts een PvdA-burgemeester te vinden: in Woudrichem. Bij de benoeming van burgemeesters in grote plaatsen (meer dan 50.000 inwoners) zijn de landelijke politie ke verhoudingen doorslaggevend. De zeventien steden met meer dan 100.000 inwoners zijn netjes verdeeld tussen de grote partijen: de PvdA 6, de KVP 6. de VVD 3. de AR 1 en de CHU ook 1. Zo levert de grootste partij, de PvdA, de burgemeesters voor de twee grootste steden: Amsterdam en Rotterdam. Den Haag is een KVP-plaats. AR of CHU zaten van oudsher op de Utrechtse burgemees- tersstoel. Maar met de komst van oud-VVD-staatssecretaris Vonhoff naar Utrecht is een einde gemaakt aan de protestantse hegemonie in de Domstad. De afbrokkeling van de KVP deed Eindhoven - de vijfde stad - overgaan in PvdA-handen. Kleur Niet alleen burgemeestersposten, maar ook andere baantjes worden in ons land met een zekere evenredig heid over de politieke partijen uitgesmeerd. Het is niet toevallig dat er onder de commissarissen van de koningin drie PvdA'ers (Drente, Zuid-Holland en Noord-Holland) drie KVP'ers (Overijssel, Noord-Bra bant en Limburg), twee VVD'ers (Groningen en Gelderland), 'twee anti-revolutionairen (Utrecht en Zeeland) en een CHU-man (Fries land) zijn. Ook bij de benoeming van de leden van de Raad van State wordt op de politieke kleur gelet. Niet voor niets heeft de VVD een boze brief naar minister De Gaay Fortman geschre ven, omdat er de laatste tijd maar geen liberalen meer staatsraad werden. Een inbreuk op de „evenredigheidsregel" wordt hoog opgenomen. Nog altijd is het verdelen van baantjes naar evenredigheid in het pluriforme Nederland een onaan tastbare regel. De minderheden - socialisten, confessionelen en libera len - ontzien elkaar - houden rekening met elkaar en verdelen de macht onder elkaar. Naar evenre digheid. Sinds de zestiger Jaren is er veel veranderd. „Politisering" en „polari satie" - opgezet door de progressieven om van minderheid meerderheid te worden - deden het Nederlandse politieke stelsel op z'n grondvesten schudden. Maar bij het benoemin genbeleid bleef de evenredigheidsre gel imtakt. Zelfs midden in de storm van de polarisatie bleef het confessioneel-liberale kabinet-Bies heuvel socialisten op belangrijke posten benoemen. De eerste D'66- burgemeester dateert ook van die tijd. Ook het kabinet-Den Uyl bleef in de pas. De VVD'er Geertsema werd commissaris van de koningin in Gelderland en de anti-revolutio nair Ruppert vïce-voorzitter van de Raad van State. Dat ministers van binnenlandse zaken hun eigen partijen bevoorde len is niet waar. De AR is lang niet altijd te spreken over het benoemin genbeleid van De Gaay Fortman. Van CHU-minister Beernink is lang beweerd dat de CHU bij hem meer dan een streepje voor had. Dat er veel CH-burgemeesters zijn wordt verklaard uit de neutrale en minder strijdbare opstelling van de door hervormden gedomineerde CHU. in plaatsen met grote politieke tegen stellingen werd dikwijls een CHU- man benoemd. Niet alleen om olie op de golven te gieten, maar ook Afbrokkeling Niet de plaatselijke verhoudingen, maar de ste'rkte in de Tweede Kamer telt bij het evenredigheids principe. Zo zijn in Den Haag en Haarlem - allesbehalve roomse gemeenten - KVP'ers tot burgemees ter benoemd. En kreeg het katholieke Eindhoven een PvdA- burgemeester. Als de KVP straks Heerlen verliest is het op grond van dezelfde regel als waarop het Den Haag behouden heeft. Of zoals minister De Gaay Fortman het in de Tweede Kamer zei: „In de Nederlandse politieke verhoudingen is het onmogelijk dat niemand anders dan een KVP'er tot burgemeester van een gemeente in het zuiden zou wofden benoemd". De afbrokkeling van het confessio nele blok (van 51 procent in 1963 naar 32 procent in 1972) gaat nu pas goed doorwerken. Want minister De Gaay Fortman is vast van plan om - zoals hij in de Tweede Kamer zei - „de veranderende politieke verhoudingen in den lande in de benoeming van burgemeesters te verdisconteren". De christen-demo craten zullen heel wat moeten prijsgeven. Want hoewel KVP, ARP en CHU ongeveer een derde van de Nederlandse kiezers vertegenwoordi gen, beschikken ze gedrieen over 592 van de 839 burgemeesters. Bijna driekwart van alle burgemeesters is dus christen-democraat. Rechttrekken De KVP heeft volgens de cijfers van eind vorig jaar 338 burgemeesters, de ARP 130 en de .CHU 124. De grootste partij, de PvdA, heeft er slechts 145 en de WD 84. De socialisten die 27,4 procent van de kiezers achter zich hebben staan, bezitten slechts 17,3 procent van het aantal burgemeestersposten. De WD (met een aanhang van 14,4 procent) komt er iets beter af: 10,0 procent. In confessionele kring wordt de wanverhouding gebagatelliseerd. Er wordt op gewezen dat de socialisti sche burgemeesters - ondanks het grote verschil - bijna evenveel inwoners in hun gemeenten hebben als hun KVP-collega's (31,1 tegen 32,6 procent). Een PvdA-reactie op deze redenering: „Dat wij zoveel mensen onder PvdA-burgemeesters in Amsterdam en Rotterdam heb ben, wil niet zeggen dat wij op de Veluwe en in Zeeland geen burgemeesters meer willen". Het „rechttrekken" kan niet in een klap. „Het is een kwestie van geleidelijkheid", zei minister De Gaay Fortman in de Tweede Kamer. De meeste burgemeesters blijven nu eenmaal tot hun vijfenzestigste zitten. De 'minister kan ze niet ontslaan als 't politieke beeld zich wijzigt. In het verleden duurde het ook lang voordat nieuwe verhoudin gen waren doorgewerkt in het burgemeesterscorps. Na 1920 heeft het twintig jaar geduurd voor de gevolgen van de „liberale overheer sing" enigermate waren uitgewist. Het uitwissen van de confessionele overheersing is de voornaamste oorzaak van de lange wachttijden bij burgemeestersbenoemingen. Mi nister De Gaay Fortman wijkt zeer regelmatig af van de voordrachten van de commissarissen van de koningin, die veelal geen rekening houden met de gewijzigde nationale krachtsverhoudingen. In Gelderland gebeurt dat volgens Geertsema in een van de drie gevallen. Toch zal het burgemeesterscorps wel nooit een getrouwe afspiegeling worden van de landelijke politieke verhoudingen. Want er wordt wel degelijk naar de bekwaamheid van de kandidaat gekeken. Vooral minister De Gaay Fortman geeft bij voorkeur zijn vertrouwen aan een vakman. In verschillende plaatsen (Eindhoven, Capelle aan den IJssel en Brunssum) heeft hij burgemees ters neergezet die elders het handwerk geleerd hadden. Ook wordt - met name in kleinere gemeenten - rekening gehouden met de plaatselijke verhoudingen en omstandigheden. De nieuwe burge meester moet aansluiting weten te vinden bij het leef- en werkpatroon van de gemeente, heeft de minister eens gezegd. Zo zal er wel nooit een PvdA-burgemeester in Staphorst of Urk benoemd worden. En geen SGP'er in het communistische Beerta (Groningen). Behalve naar de samenstelling van de gemeenteraad wordt ook naar de omringende gemeenten gekeken. Zo behield Waddinxveen een AR-burge meester, omdat Gouda, Boskoop, Zoetermeer, Bodegraven, Moerkapel- le. Benthuizen, Zevenhuizen en Reeuwijk allemaal een burgervader van een andere kleur hadden. Problemen De invloed van de „inspraak" van de gemeenteraad bij burgemeestersbe noemingen wordt niet hoog aange slagen. Meestal wordt - zeker in grote gemeenten - de plaatselijke zeggenschap ondergeschikt gemaakt aan nationale politieke verhoudin gen. Vaak kan dat ook niet anders- „Wil men het landelijke beeld in de gaten houden, dan is een conflict met de plaatselijke inspraak dikwijls onvermijdelijk", zegt oud-burgemees ter Thomassen van Rotterdam. Dit is ook de mening van mr. J. Klaasesz, oud-commissaris van de koningin in Zuid-Holland: „Als men zo sterk naar de politieke verhou dingen kijkt, kan men maar beter niet met een inspraakprocedure beginnen. Zolang het niet zo is dat een burgemeester wordt gekozen, krijgt de minister problemen als hij zich losmaakt van de adviezen". Zo krijgt niet elke gemeente de burgemeester die ze verdient. En niet iedere burgemeester de gemeen te die hij verdient.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19