Ongerepte polder wordt stad Almere Miljarden verslindend rijksproject in Zuidelijk Flevoland ZATERDAG 31 JULI 1976 ALMERE - Op maandag 2 au gustus begint Han Lammers in zijn functie van directeur, "landdrost", van de stad-in- wording Almere. Lammers werd enige tijd geleden in die functie benoemd, nadat hij zijn wethouderschap in Am sterdam na enige politieke strubbelingen m die stad moest beëindigen. Voor die tijd was Lammers onder meer werkzaam als journalist bij het Parool. Flanoloog-rondleider-chauffeur Lagarde zittend in het bovenraam i honderd woningen in-aanbouw van Almere. ALMERE - Oneindige koolzaad velden, tot aan de verre horizon haver- en gerstakkers, veeteelt- gronden, hier en daar pas ingeplant pril struweel. In dat ongerepte landschap - dat in 1966 nog IJssel- meer was - staan dan plots wat hui zen in aanbouw, hijskranen, een cutterzuiger bezig met zand op spuiten: Almere-haven in wording, een project waarmee het giganti sche bedrag van één miljard gulden Door Jos van der Meer is gemoeid. Het eerste deel van een veel groter geheel, genoemd naar de Zuiderzee uit de middeleeuwen: Almere. In opdracht van de rijks dienst voor de IJsselmeerpolders wordt er sinds kort gebouwd in het zuid-westelyk deel van Zuidelijk Flevoland. De eerste honderd hui zen gaan tegen het eind van dit jaar bewoond worden: de pioniers, de kwartiermakers van Almere, dat over 25 jaar kan zijn uitgegroeid tot een stad met 250.000 inwoners. Nu wonen er nog maar een paar gezin nen in "het bivak", enkele nood woningen: GGD-ers en politiemen sen ("Er wordt hier gejat als de ra- Planoloog drs. Th. C. M. Lagarde (26) van de rijksdienst heeft die dag kunnen vrijmaken om ons rond te leiden door het 115 km2 gTote Almere-gebied, waarvan Han Lammers directeur, "landdrost", is. Op weg naar onze afspraak verla ten we de rijksweg Amster- dam-Amersfoort bij Muiderberg, gaan de imposante "Hollandse brug" over en nemen de afslag Al- mere-Dronten. Rechts onderaan de dijk ligt het Almere- informatiekantoor, waar de stipte Lagarde al in zijn rode Austin Alle gro op ons zit te wachten. We stap pen over in de automobiel van de doctorandus, op weg naar het vijf kilometer verderop gelegen groot ste bouwterrein van Nederland (tussen IJssel-, IJ- en Gooimeer, tegenover Naarden en Huizen. Fout Nauwelijks onderweg begint rap betogende Lagarde onmiddellijk te putten uit zijn meer dan voortreffe lijk geheugen. Hij produceert zon der slag of stoot een keur aan gege vens over het miljarden kostende Almere-project. Tijdens de kort- kwieke rit wijst hij als een gids aan wat er aan ons voorbijschiet: "Kijk, daar links is één van de eerst aange legde parkjes die rond Almere ko men, het Kromslootpark, een moe rasgebiedje En daar is een zandzuiger voor Almere-stad be2ig; de helft is nu opgespoten. Kijk, rechts: een stuk buitendijkse op spuiting, waar een recreatiegebied met 'n jachthaven komtEn aan de overkant de eerste huizen in aanbouw van Almeré-haven (We slaan linksaf, een grintweg voor bouwverkeer op)Zie je dat bordje? Zit een fout in: er moet een streepje tussen Almere en haven." Lagarde parkeert zijn wagen bij het noodgebouw voor politie en GGD: alom de bonkige werkzaamheid die bouwnijverheid eigen is. We stap pen uit om te beginnen aan een forse wandeling. Renaults 4 van het goedkoopste type van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat - on der wiens verantwoordelijkheid de bouw van Almere valt - rijden af en aan. Nadat onze rondleider heeft gewezen op enkele panden in aan bouw - de supermarkt van meneer Hermans, het cafe-restaurant en het gebouw van Westland Utrecht Project Ontwikkelaars - benen we op de eerste Almere-huizen aan: honderd stuks met een maandhuur van slechts 125 (klein), 245 (middel groot) of 295 (groot) gulden. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft ze het predikaat "Goed en goedkoop" meegegeven. Een vraag van ons als een druk op de knop en Theo Lagarde's compu terachtige hersenen beginnen te ra telen: „Van die eerste honderd wo ningen is al een hele tijd bekend wie er in komt, allemaal Amster dammers. Er gaan hier op de eerste plaats mensen uit Amsterdamse saneringsbuurten wonen, en men sen uit 't Gooi omdat ze daar de dorpen niet meer willen uitbreiden om de natuur te sparen. Almere wordt gebouwd omdat het noorden van de Randstad overbevolkt Voor Almere-haven - dat in 1984 af moet zijn en dan 22.500 inwoners heeft - is nu al een lijst van 10.000 belangstellende gezinshoofden, zo'n 30.000 mensenIn 1979 start de bouw van Almere-stad, waar uiteindelijk 90.000 mensen kunnen wonen. Rond 1981 begint vervolgens de bouw van Almere-3, na 1986 van het vierde deel en op de tekeningen staan er uiteindelijk ne gen delen ingetekend." Wij besluiten dat de bouw van de huizen zich momenteel in een te ir Op deze plaats start in 1979 de bouw van Almere-stad. Op de achtergrond t opspuiten. prematuur stadium bevindt om er een oordeel over te geven. De heer Lajarde verwacht echter dat ze er heel wat aardiger uit komen te zien dan men normaal van nieuwbouw zou verwachten. "De bouw wordt wat grachtenpandachtig. Niet zo kolossaal grootHet zal iets weg hebben van een Amsterdamse woning", aldus onze rondleider. Doodsverachting Na dit opwekkende woord laten we de huizen voorlopig-gerustgesteld voor gezien. We gaan het café restaurant - in aanbouw voor de eerste bewoners - bekijken. Met doodsverachting klimmen we een hoge wenteltrap zonder treden op, om ais we boven zijn lachend te constateren dat er aan de andere kant ook nog een keurig-rechte be tonnen trap was geweest. Vanaf dit etablissement hebben we een ruim uitzicht op de Almere-bouwgrond. Ietwat angstig blikken we echter nog eens op die eerste honderd eenzame huizen, waar volgens La garde mensen van het type "pa, moe, dochter van 16. zoon van 12. twee kamers tweehoog achter in de Amsterdamse afbraak" komen te wonen. "Krijgen die het hier gees telijk dan met moeilijk?", vragen wij ons vertwijfeld af. Onze gids stelt ons weer wat gerust: "Het vormings- en pastorale werk moet hier meteen als de eerste be woners er zijn van de grond komen. Er is daarvoor al een kracht aange steld, ene Dirk Visser uit Nieuw-Vennep." Hij vertelt verder dat Almere-haven wordt opgedeeld in kleine gebieden met de vorm van pleinen en hofjes. Om een zo groot mogelijke variatie in bouw te ver krijgen is er gekozen voor diversi teit op kleine (verschillende typen huizen) en op grote (negen Almere-kernen) schaal Tussen de kernen komen gebieden die zoveel mogelijk recreatief worden inge richt: park, waterplas, bos e.d. Dit alles dient om het de bewoners zo veel mogelijk naar de zin te maken. Planoloog Lagarde vertelt verder dat rond het restaurant het centrum van "haven" komt. "Er wordt een kern gemaakt volgens het plan- Apon, genoemd naar de man die 't ontworpen heeft. Het plan houdt rekening met allerlei voorzienin gen: 'n marktplein, een veld voor manifestaties - op Koninginnedag en dergelijke - winkels, een scho lengemeenschap voor voortgezet onderwijs en een kleuter basisschool, een sporthal met overdekt zwembad, een warenhuis, gemeenschapsruimte, bioscoop, medisch centrum, een kerk, ijssa- lon en een chineesBuiten het centrum komen dan nog her en der verspreid buurtwinkels en scholen te liggen." We turen over de terreinen rondom ons. Lagarde wijst op de eenzame centrale antennemast die klein maar fier omhoog priemt vanuit de verre koolzaadvelden, op de tele fooncentrale, op het begin van de gracht die tussen de huizen en rond de bebouwing wordt aangelegd. Dan gaat zijn vinger in de richting waar de plaatselijke begraafplaats en de volkstuinen komen te liggen, en vervolgens in noordelijke rich ting "Daar komen twee bedrijf- ir de lichtere indus- gM).', „MI, (S0 i Almere: Zie je dat bordje? Zit een fout i trie. De zware industrie komt op een terrein een paar kilometer ver derop, ten noord-oosten van "stad" We gaan er met onze plannen voor Almere-haven vanuit dat er 7000 arbeidsplaatsen - evenveel als het aantal beroepspersonen - worden gecreëerd De omgeving is al pratende afge tast. Via de stenen trap ditmaal ver laten we de kroeg-annex-eettent van de toekomstige Almeerders, Almeersen of simpelweg - zo stelt Lagarde voor - de Almeren. Onze gids stelt beneden voor het eerst te gaan lunchen en daarna het gebied van Almere-stad te gaan bekijken. Het middagmaal wordt even later genuttigd in een ouderwetse gele genheid in de historische vesting stad Naarden. Viaducten De inwendige mens danig versterkt gaan we kijken naar de nu nog deels uit opgespoten land en deels uit onder het beheer van het rijk staande landbouwgronden ("Die zullen later door de staat aan de boeren worden verpacht") ge vormde ondergrond voor Almere- stad. We rijden over kilometers lange wegen, langs zandopspuitin- gen waarop over enkele jaren 90 000 Nederlanders zullen wonen. Lagarde lepelt op: "Rechts is zo'n groen tussengebied waar ik 't al over had. Almere zelf komt ook weer helemaal ingeklemd tussen recreatie- en natuurgebieden te lig gen De Austin snort verder over de bijna verlaten weg Slechts af en toe komen we een landbouwer op een tractor of een Renaultje van het mi nisterie tegen. De planoloog kwijt zich perfect van zijn gidsentaak: "Kijk daar, twee viaducten die in de aan te leggen rijksweg 6 naar Lelys tad zullen liggenDe bereik baarheid van Almere wordt erg goed. Vanaf Huizen wordt er een brug naar Almere gebouwd, er ko men ruimschoots busverbindigen van en naar Amsterdam en in Almere-stad is een treinstation ge pland. In de kernen zullen geschei den rijbanen voor auto's, fietsers en bussen worden aangelegd Enkele minuten later stoppen we bij de plaats waar in 1979 de bouw start van het centrum van Almere- stad. Zover als we kunnen kijken is er opgespoten zandgrond met aan de horizon een cutterzuiger. Als we ons bijna eenzaam dreigen te gaan voelen ondanks die miljarden blanke zandkorrels om ons heen, doorbreekt Lagarde plotsklaps de stilte door met zijn gescandeerde stemgeluid te vertellen hoe de be stuurlijke vork in de Almere-steel zit: het valt voorlopig onder het be heer van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeer Polders, maar de stad zal eens een zelfstan dige gemeente worden (net als bij Dronten en Lelystad). Verantwoord Nu wij dit alles van Almere weten, blijft er toch een laatste, cruciale vraag bij ons hangen: "Is het bou wen van zo'n stad - met alleen maar nieuwbouw - eigenlijk wel verant woord?" Lagarde somt met de zelfde trefzekerheid als zijn vooraf gaande betoog bijkans zakelijk op: "We hebben op de eerste plaats te maken met het overloop- verschijnsel, het migreren, dat al enige tijd aan de gang is en wel zal i streepje tussen voortduren. Op de tweede plaats is er het stadsvernieuwingsbeleid van Amsterdam. De huizen worden verbeterd, van drie worden er twee gemaakt. Verder is er dan nog de algemene tendens van de verlaging van de woningbezetting, het aantal bewoners in één huis. Conclusie: er zijn meer huizen nodig, bouwen blijft noodzakelijk." "Hiernaast is er het beleid dat er op is gericht de randstad nog zoveel mogelijk groen te houden. Daar door staat men negatief tegenover de groei van kleine kernen. In der gelijke gemeenten is er dus geen oplossing mogelijk voor de be hoefte aan woningen. Zij zullen el ders een bouwplek moeten zoe ken Daarbij komt dat er in Almere verantwoord zal worden gebouwd, voornamelijk eenge zinswoningen, een type huis waar veel vraag naar isTja, en of het de mensen dan hier zal bevallen? Ik hoop het Ik denk trouwens dat dat best zal loslopen. De mensen die zich voor Almere hebben ingeschreven ko men liever vandaag nog hierheen dan morgen. Wat dat betreft zit het dus wel goed Na deze zonnige blik op de Almere-toekomst banen we ons een zanderige wegnaar de auto van Lagarde, onder een doorbrekend middagzonnetje. De planoloog rijdt ons terug naar het informatiekan toor bij de Hollandse brug, waar zich juist drie meisjes van een jaar of twintig in het water van het Gooimeer begeven We gaan weer op Leiden aan, een kleine tachtig kilometer. Een oude stad met 100 000 inwoners, ter grootte ongeveer van Almere-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15