nu Hockeyteam intern verdeeld 'WAAR DOEN WE HET NOG VOOR?' missen Na brons tegen Pakistan (2-3) Nieuw Zeeland: perfectie van de eenvoud bekroond methockeygoud - rW'wijö Kanovaarders Bloem en Jacobs laatste in halve finales t' Ü^TERDAG 31 JULI 1976 SPORT PAGINA 11 MONTREAL De idylle, opgebloeid tijdens de zegetocht door poule-a van het hockeytoernooi werd via twee nederlagen abrupt gesloopt. Niet langer is het koek en ei binnen Oranje en na het "missen" van de bronzen plak tegen Pakistan (2-3) woekerde de onderlinge kritiek danig. Kon André Bolhuis haast met tranen in de ogen zijn verdriet amper onder woor den brengen. Stamelde hij iets over de bestempeling zondebok na het verlies tegen Nieuw-Zeeland. Bolhuis: "Ik was daar schuldig aan zei iedereen. Onzin vind ik. Iedereen was toen slecht. Maar vandaag heb ik in ieder geval goed gespeeld- Nu hebben we kansen gekregen en dat tegen Pakistan, het land dat er nooit gul mee is. Maar dan moeten we ze wel maken." MONTREAL Zo hoog als Nieuw Zeeland gistermiddag om twintig over zes de sticks in de lucht gooide, zo diep dienen de hoeden uit respect voor die ge weldige hockeyploeg te worden afgenomen. In de laatste wedstrijd van het toernooi in het Molson-sta'dion, 14.000 toeschouwers, werd na melijk aangetoond dat niet Ne derland slecht heeft gespeeld in de halve eindstrijd tegen Nieuw Zeeland, maar dat de KIWI's toen pas hun topvorm hadden be reikt. Twee etmalen hebben zij dat niveau kunnen handhaven en daarvoor zijn zij, terecht, be loond met Olympisch goud. Au stralië werd met 1—0 verslagen, in een wedstrijd die werd uitge vochten volgens de beste tradities van het hockey dat zowel Au stralië als Nieuw Zeeland voor staan. Oneerbiedig wordt het wel eens krachthockey genoemd, maar het is feitelijk de perfectie van de eenvoud. Stickvaardigheid, condi tie, durf en wilskracht zijn de pijlers van het hockey uit het vijfde continent. De kleine Sel- wyn Maister en de lange Tony Ineson, die woensdag Nederland de das omdeden, speelden ook weer de hoofdrol in het laatste duel van de Nieuw Zeelanders. Niets in hun spel, net zo min trouwens als in dat van bijvoor beeld Alan Chesney, Paul Acker- ley of Greg Dayman, groeit uit boven het niveau dat een Neder landse speler kan bereiken. Maar zij kunnen het zeventig minuten volhouden en nog zo veel langer als nodig mocht zijn in de verlen gingen, waar Nieuw Zeeland de laatste dagen patent op had. Nieuw Zeeland is in Montreal uit het niets naar voren gekomen. Na gelijke spelen tegen West Duitsland en Spanje (twee keer 11) volgde een overwinning op België (21) en een nederlaag tegen Pakistan (25). Slechts één minimale overwinning gaf de ploeg het recht op een beslissings duel tegen Spanje om een plaats in de halve finales. Nieuw Zee land won na verlenging, 10. De ploeg won ook de halve finale, van Nederland, na verlenging. In de eindstrijd gebruikte Nieuw Zeeland niet meer dan de gebruikelijke zeventig minuten, maar dat dikke uur moet meer van de krachten hebben gekost en van de zenuwen gevraagd dan ieder van de voorgaande duels. Na vijf minuten al miste de gave technicus Patel een strafbal. On middellijk na de hervatting liet Arthur Parking een kans voor 'n leeg doel aan zich voorbij gaan. Zes minuten na rust scoorde To ny Iveson toch, uit een korte hoekslag. In het halve uur dat daarna volgde heeft Australië dat over een even onuitputtelijk krachtenreservoir lijkt te beschik ken, zonder ophouden aangeval len. Nieuw Zeeland heeft die druk weerstaan, door zijn ongenaak bare verdedigers Chesney, Iveson en Dayson, maar vooral door de geweldige Selwyn Maister. De kleine middenvelder kende geen angst wanneer Australië weer aanlegde voor een hoekslag, hij stormde, blindelings bijna, naar de plek waar het gevaar dreigde Alleen al om deze voorman van het verzet verdiende Nieuw Zeeland zijn eerste Olympische hockeymedaille die van goud werd omdat geen van de andere tien ploegen dezelfde, niet kapot te krijgen, mentaliteit bezat. Au stralië kwam er nog het dichtst bij en werd dan ook tweede. Hij gaf het volmondig toe, de jerde plaats is zijn grote teleurstel- ing. Hij had van het grote interna- onale hockey afscheid willen ne llen met in ieder geval een derde laats. Bolhuis: "Voor Maarten Sik- ,|ing is het nog erger, die heeft het ,ele toernooi door fantastisch ge- jeept. Die is aldoor in topvorm ge- reest" De Oranje-doelman was niet ter ilaatse. Bleef lang, heel )mg in de kleedkamer hangen. Wci- |erde elk commentaar. Had al na ie match tegen Nieuw-Zeeland ge len niet in zo'n team meer te wil- ?n spelen. Paul Litjens, topscorer van het Olympische toernooi met 11 doel- punten maar toch zonder plak: ^Het s maar beter dat Sikking even weg blijft. Die zegt anders toch maar te reel en ik vind het onzin om je me iespelers te gaan bekritiseren". Wat Bart Taminiau overigens wel leed. De ljbero die kan terugkijken méf) een uitwekend gespeeld toernooi: ^Hopeloos vind ik het. We hebben ,och gefaald volgens mij. Ook Litjens, tl maakt hij al die goals. Trouwens, ioveel echte strafcorners zijn er (Het ingegaan. We hadden op meer fan hem gerekend en in het veld dis hij heus niet zo sterk. Roept abij aldoor dat we de bal beter moe- Men aanspelen. Laat hij ze liever wat lebeter stoppen", eb 'Toch geweldig Oosteuropese hegemonie in kanofinales MONTREAL Ze maakten 5één fout, de Oostbloklanden. En SCanada was ze er dankbaar Hoor. In het openingsnummer jvan de finales van de kanowed- j^tx-ijden over 500 meter stonden ffie gisteravond genadig toe dat 'de Canadese c-1 vaarder John Wood in de start een voor sprong nam. Zijn vroege winst zou tot een zilveren medaille achter de Oostduitser Slephan i eiken. Het enige eremetaal overigens dat niet aan een Oost europese deelnemer te beurt viel. Verder waren de Oosteurope se landen heer en meester. De Sowjet Unie toonde zich duide lijk de sterkste kano-natie op de kortste afstand. Drie gouden medailles en drie zilveren vie len de Russen ten deel, die op geen enkel nummer lager ein digden dan een tweede plaats Oost Duitsland was, met twee maal goud en twee maal brons een goede tweede. Al had de afvaardiging van de DDR toch wel op nog indrukwekkender successen gerekend. Bij de K2's kwam Paul Hoekstra, die op 19-jarige leeftijd, in Enoshima in Japan met Anton Geurts zil ver veroverde op de 1000 meter, in zijn derde Olympische Spe len ook in Mexico .v ivitjAico in 1968 vertegenwoordigde hij Neder land nog niet verder dan 'n negende en laatste plaats. Toch is de gewezen Nederlander, die in 1972 tot Belg werd genatura liseerd en sindsdien een van de Sterkste kanovaarders van dat land is allerminst afgegaan, 't er schil tussen de combinatie fc.Paul Hoekstra—Jean Pierre Burnv en de Hongaren Jozser Deme en Janos Ratkai, vijfde aM„e,r?dStrUd' bedroeS amPer anderhalve seconde. Door Pim Stoel finale gezeten, daar ben ik zeker van". En even later: 'Toch heb ben we een geweldig toernooi ge speeld, met eigenlijk maar een slech te wedstrijd in de halve finale. En daarom vind ik het zo jammer dat we niet verder zijn gekomen. We hebben net zoals Australië 2 wed strijden verloren en Australië is in ieder gevval zeker van een plak". Geen stootkracht Nederland begon tegen Pakistan met met Van Eik in de spits en Doijer in de plaats van de zieke Hans Krui- se (ontsteking in zijn oksel). Bleek al gauw te weinig stootkracht te hebben om het de Pakistani echt lastig te maken. Had daarbij de pech dat een strafcorner van Litjens at in de derde minuut op de paal uiteen spatte. Kreeg twee minuten later een levensgrote kans toen Van Eik doorbrak maar op de doelman strandde. Taminiau: "Die bal moet er natuurlijk in. Dan kom Je op 1-0 en dan moet ik nog zien dat we een goal tegen krijgen" niet Nederlandse hockeyers gingen teleurgesteld af: later kwam de kritiek los. kwamen aanvankelijk ook liver door. Tot driemaal toe stopte Kranenberg verkeerd, al was het daarbij een keer de schuld van Leefers die de bal slecht aangaf. Taminiau: „Weer zoiets. Leefers terend scoorde: 1-1 Steens en Bolhuis moeten het voor ons maken. Als die op dreef zijn, kunnen wij elk team in de wereld aan. Maar ook nu tegen Pakistan maakte bv Leefers de indruk maar de helft van zijn kunnen aan te wen den. En waren ook de andere twee niet al te geweldig. En dan, Ja dan wordt Nederland plotseling een goede middenmoter". stand, toen Rassooi een lange corner bekwaam verzilverde. Waarna de strijd een tijdlang vlak verliep tot dat Litjens vlak voor rust mocht uit halen op een strafcorner en schit- Farceren Bolhuis: "Toen zat er weer van alles in. Ik dacht heus we redden het nog". Waar het inderdaad op leek toen Oranj plotseling veel beter aantrad de binaties wel lukten, Pakistan onder druk kon worden gezet. Opnieuw hielp van Eik al snel een grote kans om zeep en opnieuw namen de Pa kistani tenslotte het initiatief toen kwaï de Met nog twaalf minuten te spelen lukte dat, alweer via Litjens, wiens strafcorner langs doelman Sherwa- ni zoefde. En een verlenging in de lucht leek. Maar zover zou hét niet de tweede helft komen. Met nog acht minuten te spe- Jen kwam het Pakistaanse a an vals - trio plotseling op volle toeren, er werden twee, drie Nederlanders uit gespeeld en rondde Hussain 'n prach tige combinatie met Rashid bekwaam 2-3. Dat betekende brons voor de 18de minuut Sikking Pakistan, geen stick ging 1-0 achter- hard ingeslagen bal nog kon onder- triomf omhoog geen juichkreet kwam de Pakistani over de lippen. Bolhuis: "Voor hen betekent het inderdaad niet veel. Zij generen zich voor het brons. Nou, wij hadden die plakken best willen hebben, dat ver zeker ik je". En coach van Heumen deelde mee dat hij op zijn beslissing af te tre den is teruggekomen. Nog deze week heeft hij een gesprek met de bond over de voorwaarden die hem tot 1978 zullen laten aanblijven. Hij zal het dan in ieder geval moeten doen zonder Litjens, Bolhuis, Taminiau, Tjebbing. Kranenburg en Sikking, die aangekondigd hebben de olympi sche spelen als afsluiting van hun carrière te beschouwen. Leeuw brult tot li MONTREAL De Nederlands, leeuw brulde dan toch nog in het hockeystadion. Ohef de mission Bram Leeuwenhoek verliet woedend en uit protest de VIP-tribune omdat zijn waterpoloploeg geen toegang werd gegeven tot de strijd om de bronzen medaille tussen Neder land en Pakistan. Leeuwenhoek: „Er was nog plaats zat, maar ze wilden onze jongens niet toelaten. Toen heb ik gezegd, dan ga ik ook weg. Toen ben ik met ze naar de andere kant van het stadion gegaan en heb ik kaartjes voor ons gekocht. Ik weet dat het niks helpt, maar het is een gebaar en een gebaar moet Je af en toe eens maken". ZOUTELANDE De Zeeuwse za terdagvereniging De Meeuwen (Zou- telande) blijft in de weer om de com petitie-indeling te bestrijden. De Meeuwen is ingedeeld in 2A van het zaterdagvoetbal, maar vindt dit be zwaarlijk in verband met het weg vallen van streekderbies tegen bijv. Arnemuiden en WHS en i.v.m. met de hogere reiskosten. Als de ploeg in 2B zou worden ingedeeld zou dit 5000 gulden besparen, maar de KNVB heeft inmiddels geweigerd een nieuwe indeling te maken en wil ook de ruil met een andere club (DOSC) niet toestaan. De Meeuwen heeft nu een eigen indeling gemaakt en naar de KNVB opgestuurd. Voetbal Henny Ardesdh heeft gisteren een éénjarig contract met FC VW getekend. Ardesch zou, na de weigering van het hem aangebo den contraot door Go Ahead Eagles, eerst voor de amateurvereniging En schede spelen. In al dat achterafgekrakeel ging hprigens bijna verloren dat a. O- janje terecht van Pakistan had ver loren, dat de Pakistani een fractie $öeter speelden dan de Nederlanders fen b. de wedstrijd na rust van een peer redelijk gehalte was. IH"Van Heumen een tikje somber: jjfAls we zo tegen Nieuw-Zeeland had den gespeeld dan hadden we in de -1 m- t MONTREAL De reactie van het thuisfront. Die zat hen nog het meest dwars. Niet de nederlaag op zich. "Wat zal de kano- bond wel denken," zei een triest naar het vrijwel rimpelloze water van het bassin Olympique starende Arend Bloem. "Wat de bond met zijn beperkte middelen kon doen, dat werd ook gedaan. En nu, zesde en laatste in de halve finales. Het spel is uit." „Die Pinnen Kojo en Markkannen, in het voorjaar toen zij uit het trai ningskamp kwamen en wij nog moes ten beginnen, toen pakten we ze in", sprak ook Ie Jacobs, niet begrijpend, „En hier varen ze ons Bloem en Jacobs: "Wat zal de kanobond wel denken Het was een triest resultaat waar voor de Nederlandse k2 op nog wel zijn favoriete afstand van de 500 m zorgde. Zesde en laatste, en dan nog wel kansloos laatste. Geen plaats in de eindstrijd derhalve voor Jacobs en Bloem, die dat zo graag hadden gezien als het loon voor drie maanden kei hard werken. Opnieuw viel de beslis sing in de eerste meters. De poging om met die eerste harde slagen een metertje winst te nemen, dat dan uit alle macht verdedigd zou moeten worden faalde. Sterker nog. Direct nadat het „go" geklonken had was de aohterstand van de kano op baan vijf al waarneembaar. En dat ter wijl alle andere vijf boten geheel op één lijn lagen. Zeventiende seconde bedroeg de achterstand op Kojo en Markkanen, in vijfde positie varend, halverwege de race. De kracht die het Scandinavische tweetal ontwik kelde maakte niet alleen dat Bloem en Jacobs op afstand werden geva ren. Snel passeerden Kojo en Mark- kanen de Westduitsers Blass en Pasch. De gedoodverfde finalisten Ryszard Oborski en Grzegorz Sled- ziewski zouden evenmin de eindstrijd halen. De lange sprint van de Fin nen maakte dat er zelfs licht tussen hun boot kwam en die van de twee Polen. „Ik begrijp er niets van", verzucht te Jacobs ten lange leste, „het hele seizoen hebben wij bloedserieus ge leefd. De laatste vijf weken dronken we zelfs geen melk en namen geen ijs, waar we allebei dol op zijn. Dan zie je naast je de Oostduitsers ge woon de melk per liter drinken en de volgende dag varen ze je eraf. Wat hebben we er allemaal niet voor laten schieten. We zijn twee kleine ondernemers. Mijn vrouw en mijn oudera hebben in de zaak moeten staan. Ze hebben het er graag voor over. Maar als je dan zo'n resultaat ziet vraag je je af, waar doe Je het Het was een vreemd beeld op het botenterrein van de kanobaan: De Nederlandse journalisten moesten de kanovaarders troosten en hen verze keren dat ze alles gedaan hadden wat menselijker wijze maar van ze verwacht kon worden. „Je hebt je niet waargemaakt", begon Arend Bloem weer, „dat is het vervelende. Op de Bosbaan hebben we onder de 1 min. 40 gevaren. Hier, onder werkelijk goede omstandighe den komen we tot bijna 1.44. Vorige wk ddn w bij d training d 240 week deden we bij de training de 250 meter nog in 44 seconden. Nu is het net geen 50. Er is geen excuus aan te voeren. We hebben goed kunnen trai nen op de baan. We kwamen voor die finale. Dat is niet gelukt". Om dan met een diepe zucht te beslui-» ten: „Mijn vader en moeder zaten op de tribune. Ik hoor ze tegen elkaar al zeggen: zijn we daarvoor naar Ca nada gekomen Favoriet gewipt KATWIJK In het tennistoer nooi in Katwijk is de favoriet Blommendaal gisteren door de zeer goed spelende Frans Engelen burg (zijn dubbelspelpartner) uitge schakeld: 46, 67. Bij de dames werd de nummer 1 geplaatste Duitse J. Müller door Maureen Meijer uit geschakeld, 16, 26. In de finale ontmoet Maureen Meijer nu Agnes Engelenburg, die met 64, 46 en 6—3 van Mix-jam Mulder won. Ver dere uitslagen: Damesenkel C: Jo- bine Blanken-TielemanCora Boot 63, 36, 6—4. Herendubbel C: Roo-' denburg GraaffStokkermans/Ge- ï-ese 1—6. 6—3, 2—6. (i Tennistoernooi van Noordwij- kerhout: HeeringaRuysenaars 60, 0, 6—3; Kales—Bos 6—7, 6—3, 6—1; Dames: TombrokKengen 63, 61 DaimerdubbeiTombrok /Tombrok Parrera/V. d. Berg 36, 36.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11