„Geen cent meer gehad, dan waar ik recht op had" Crystal Palace speelt met RBB MARKTBERICHTEN Vrouwen vinden overgang „erg" Winst Ree Geschorste RVC-er Hennie de Klerk: NIEUWE UITGAYEN ZATERDAG 31 JULI li VELP - Ook in de tweede ronde van het open NK schaken in Velp hebben de favorieten gewonnen. Fa voriet Ree versloeg V.d. Lijn, En klaar klopte Sep. De Joegoslavische meesters Nemet en Rukavina ver sloegen resp. Van der Linde en Van der Sterren. De Lei denaars in de hoofdgroep moesten voorlopig afhaken. Schue- ring won wel zijn hangpartij van Den Ouden, maar verloor daarna Van Borm. Van Reek herstelde zich met winst op Den Ouden, Smout deelde met Corrie Vreeken. in de reservegroep gaat Tolenaar na winst op van Hel voir t mede aan kop. Dob belaar brak af tegen Bor. In het interzonaal toernooi van Biel brak Sosonko zijn partij in de veertiende ronde tegen Sanguinetti (Arg) af. Tal (Sov) boekte de enige zege. Larsen speelde remise met Smislov en blijft leider. LEIDEN Hennie de Klerk is boos. Snapt niet waaraan hij dit verdiend heeft. Een half jaar geschorst. En wat nog erger is: er is een smet op zijn naam gekomen. En dat, terwijl hij zich exact aan de reglementen heeft gehouden. Nee, ook de kantjes heeft hij er niet afgelopen; Hennie de Klerk zegt helemaal 'clean' te zijn. Alles is te verantwoorden, alles staat in de boe ken. En dan doet de KNVB dit. Pakken ze RVC, pakken ze hem. Een half jaar niet voetballen en hij is niet eens gehoord. Het stond in het stencil dat hij begin deze week ontving. Mooie boel daar bij die KNVB. Maar in Zeist horen ze nog wel van hem. Hij laat het er niet bij zitten. Zowaar zijn naam Hennie is. Wat is er bij RVC precies gebeurd? Naar aanleiding van een interview met de Rijswijkse ex - arnateurinter - nationaal Koos van Dulleman in het weekblad Voetbal Internationaal be- heeft RVC en de spelers op twee punten gepakt, althans zo lijkt het, want van enige motivatie bij de straf fen is geen sprake. Het gaat ener- het feit, dat de club nog sloot de straf commissie i de KNVB vóór de aanvang van de competitie de amateurbepalingen inzake het be- vens van beticht, dat de spelers geen talen van spelers. Van Dulleman had contributie betaald zouden hebben, bij wijze van afscheidscadeau RVC daarvan gewag gemaakt en d werd door VI breed uitgesponnen. Door Ad van Kaam hetgeen in strijd is met de reglemen ten. Toegegeven, het vooruitbetalen van onkostennota's mag niet. Maar dat is toch slechts een formele kwes tie. Onze penningmeester zag die rompslomp van elke maand al die bonnetjes weer boeken niet zitten. Hij heeft vooraf een begroting gemaakt en ieder kreeg zijn deel. Dit betreft dus voornamelijk reis- April dit jaar werd een onderzoek kosten. En het is gemakkelijk uit te ingesteld, werden het bestuur én de rekenen wat ik in één seizoen aan spelers Van Dulleman en Van der reiskosten maak. Ik ben, zo bleek la- Leck gehoord en werden de boeken ter, ook inderdaad niet boven het be- nagezooht. Het een en ander resul- drag uitgekomen, ik heb geen cent teerde in de deze week losgekomen meer gehad dan waar ik recht op massale schorsing van 35 man, onder had. Ik heb dus de amateurregels wie de ex-Roodenburger Hennie de niet overtreden en of ik het geld nu Klerk. Algemene verontwaardiging vóór of na afloop van de competitie bij RVC, welke dub inmiddels de krijg maakt in principe niets uit. Rotterdamse jurist mr. Janssen van Wat die contributie aangaat: de pen- Raay in de arm genomen heeft om ningmeester heeft dat bedrag dood- gerechtelijke stappen tegen deze gang eenvoudig van mijn onkosteimota af- heeft gedaan is spijkers op laag water zoeken. In de boeken klopte alles. Nu beginnen ze alleen te zeuren over het tijdstip van uitbetaling". Van Dulleman heeft echter in zijn interview gezegd, dat de spelers van RVC méér kregen dan de toegestane onkostenvergoeding voor hoofdklas sers. De Klerk„Van Dulleman heeft dat inderdaad gezegd. Later heeft hij dat. bij het verhoor in hotel Bel Air, weer teruggenomen. Mogelijk, dat hij van mensen rond RVC wat gekregen heeft, maar ik in ieder geval niet. De KNVB heeft dar misschien wel vermoedens over, maar bewijzen kun nen ze niets. De enige motivatie die gegeven is betreft die twee punten die ik genoemd heb. Dat is het be lachelijke van deze zaak. RVC heeft open kaart gespeeld. RVC heeft zich gehouden aan de reglementen. Afge zien van het te vroeg uitbetalen is op de handelswijze van de club niets aan te merken. En dan krijg je dit". En verontwaardigd gaat hij ver der:: „Ik ben niet. eens gehoord. Dit kan toch helemaal niet. En wat te denken van het verschil in de straf fen. Vooropgesteld, dat ik het über haupt niet eens ben met willekeurig welke st'raf dan ook, moet ik zeggen, dat de KNVB ook daarin uiterst in consequent is geweest. Sommige spe lers zijn voor twee maanden ge schorst, andere voor vier en weer an dere voor eeen half jaar. Allemaal voor hetzelfde vergrijp. Meten met twee maten du6. Maar goed. dat is in feite niet eens zo belangrijk. In ieder geval laat ik het er niet bij zit ten. Ik heb al een brief naar de KNVB gestuurd waarin ik een mon deling behandeling van mijn zaak eis. RVC heeft inmiddels ook al stap pen ondernomen. Deze zaak moet rechtgezet worden". Will Groenendijk (midden in RIJNSBURG De vraag kan in deze periode in het algemeen wor den gesteld, maar drong zich gis teravond vooral op na de duide lijke 0—6 van Rijnsburgse Boys— Chrystal Palace. Wat is voor ama teurvoetballers nou eigenlijk het nut van zulke oefenpartijtjes te gen veel sterkere en bovendien vaak „prijzige" tegenstanders? Natuurlijk, het is voor het publiek (1500 man gisteravond) erg aar dig zo'n profclub aan het werk te zien en het is ook voor een speler een leuke ervaring. Maar daar houdt het dan ook wel mee op als de krachtmeting letterlijk op de meting van de krachten wordt bekeken. Een echte wedstrijd kan zo'n confrontatie natuurlijk zel den worden want daa'rvoor liggen de kwaliteiten veel te ver uiteen. Om vroeg in het oefenseizoen in het ritme te komen, hoeven de amateurs er niet aan te beginnen. Voor het testen van balvaardig heid, het bevorderen van de ploeg - eenheid of het uitproberen van combinaties leent de ongelijke strijd zich ook al niet. Een part ner als Chrystal Palace mag dan in de de'rde divisie van het Engels yoetbal verkeren en met zes, ze ven jeugdspelers aantreden, het peil dat de heren individueel en collectief dan nog kunnen halen ligt beduidend boven de moge lijkheden die Rijnsburgse Boys heeft. Zeker als zo'n Engelse ploeg al wat langer in training is en op een continentale toer nee al wed strijden achter de rug heeft tegen Almania Aken (3—2 verlies) en Heracles (2—0 winst). De enige nuttigheidsfactor voor amateurs schuilt in die wedstrijden zo vroeg duel met twee jonge Engelsenkon nog niet uit de verf komen. ChrystaJ Palace bijvoorbeeld miste een aantal eerste elftalspelers dat boven de trip het vervullen van een lucratieve gastrol in de Ame rikaanse soccer-competitie had verkozen. in het oefenseizoen dan ook in het negatieve gegeven dat kan werden uitgeprobeerd hoe lang ze het vol kunnen houden van het kastje naar de muur te rennen. Aan die voor voetballers frustrerende con ditietest moesten de spelers van Rijnsburgse Boys zich gisteravond tenminste 85 van de 90 minuten onderwerpen. Speelplezier was voor de enthousiaste Rijnsburgers nauwelijks weggelegd, dat was al leen yoorbehouden aan Chrystal Palace. De Oostlondense club, gevolgd door een Engelse tv-ploeg, deed waarvoor het gekomen was: bij vlagen attractief voetballen en goals maken. Met die typisch En gelse gretigheid die nog altijd 20.000 bezoekers gemiddeld naar thuiswedstrijden van zo'n derde divisieclub trekt en die de Britse profs in staat stelt ook htm va kanties met voetballen te vullen. Het maakte voor de krachtsver houdingen in Rijnsburg weinig uit. Chrystal Palace was ook met zes jeugdspelers veel te sterk en drukte dat uit in treffers van eerste teamspelers Swindiehurst en Ian Walsh voor de pauze en in goals van verdediger Hinshe- wood, de jonge vleugelspits Barr Silkman (2x) en verdediger Phil Holder na de rust. Eindstand 0— 6. Rijnsburgse Boys kon daar slechts één gemiste kans van Paul Zwaan tegenover stellen en moest het verder doen met een paar in dividuele acties en erg veel „loop werk". Vandaar dat de kracht van het team nauwelijks te peilen viel, ai bleek votfral de van HVO over gekomen Aad Hassing wel *n ver. sterking. Wil Groenendijk (ex UVS en PC Utrecht C) kon nog niet uit de verf komen, de van Noordwijk overgekomen Cor Vreugdehil was nog met vakantie. Individueel zijn dat spelers met boven de tweede klasse van 't za terdagvoetbal uitstekende kwali teiten, wat ze voor de ploeg waard zijn kan pas worden bekeken als de reeks publiekduels tegen Twen te en Amsterdam is afgesloten. Rijnsburgse Boys, dat ook nog gaat oefenen in Italië, kan dan pas „echt" gaan spelen tegen clubs van gelijke sterkte. Tot die tijd moet het waarschijnlijk met zich laten spelenOok daarvan ls veel te leren. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT RECTIFICATIE In dankbare herinnering voor het geen hij voor ons is geweest heb ben wij de droeve plicht u mee te delen, dat na een moedig gedra gen lijden, gesterkt door het H. Sacrament der Zieken, van ons is heengegaan mtfn lieve man, onze zorgzame vader en opa, broer, zwager en oom JOANNES PETRUS VAN RIJN echtgenoot van JOHANNA GUSBERTHA WILDENBURG op de leeftijd van 67 Jaar. Moge hij na een zeer werkzaam leven nu zijn rust vinden bij God. Leiderdorp: J. G. VAN RIJN—WILDENBURG TON EN NETTY Spaarndam: WILMA EN LUIS Berkel (Z.-H.)ANS EN GERARD Leiderdorp: WIM en kleinkinderen. Leiderdorp, 29 Juli 1976. Kastanjelaan 3. Vader is opgebaard in de aula van Ad Sanctos, Lange Mare 69, Leiden. Bezoek aldaar zaterdag- en zondagmiddag 15.00 uur. Gebed voor hem zaterdag 31 juli om 19.00 uur in de aula van Ad Sanctos. Zondagavond 1 augustus om 18.00 uur is er in de parochiekerk "de Meerburg" te Zoeterwoude-H. Rijndijk de avondmis voor hem. De plechtige H. Eucharistieviering is op maandag 2 augustus om 10.30 uur waarna de begrafenis op het kerkhof van bovengenoemde Parochie. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond na het gebed in de aula van Ad Sanctos, zondagavond na de avondmis in de zaal van de Pastorie en maandag na de begrafenis in het verenigingsgebouw „De 3 Eendjes". KATWIJK AAN DEN RIJN. 30 Juli. 140. II 84—131: Krulpetereelie 52—59; Groentenveiling. Was peen per i AI 950—1130, AQ 850—1110, BI 1210 Sla 57—: —1630. Cl 1240—1290. CII 1260: Aardappelen: Eigenheimers 90, Kriel 450—560; Spinazie 143161; Tomaten 196, BH 32—135, 101 6500 bossen. f 16.90. Het klelnbeeldreflexboek. door René Bouillot en André Thevent. Uitgeverij Elsevier, f39.50. springen, military, trainen Amsterdam f 18.-. Wat de mens betreft, door Ellas Uitgeverij De Arbeiderspers, A artassen in klenr, Edgar en Brian Lamb, vertaling door Frans Noltee en Arie de Graaf. Uitgeverij Kosmos f 24.90 Het Duivelshuls, door Eleen Bouman. Uitgeverij] Kosmos, f27.50. Faraday. Uitgeverij H. Neliasen, Bloe- mendaal. f24.90. UTRECHT (ANP) „De meno pauze schijnt iets verschrikkelijks te zijn, ik weet van mijn peettante dat ze Jarenlang onder behandeling van een psychiater is geweest". „Mijn moeder lag veel op bed en had veel hoofdpijn toen". Deze en soortgelijke opmerkingen maakten de vrouwen die waren be trokken bij een onderzoek naar de zienswijze van vrouwen op het cli macterium (de overgangsjaren). De resultaten daarvan staan in het proefschrift „menopauze en perime- nopauze" (het moment waarop de menstruatie ophoudt en de periode daaromheen), waarop de heer J. G. Zeijlmans, huisarts in Heemskerk en Beverwijk, enige tijd geleden in U- trecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Aan het onderzoek hebben ruim 500 vrouwen tussen de 35 en 45 jaar deelgenomen door het invullen van enquêteformulieren, terwijl boven dien met veertig vrouwen langdu rige „vrije interviews'* zijn gehou den. Als het meest hinderlijke over gangsverschijnsel noemden bijna alle vrouwen „opvliegingen". Dat ook van wege het feit „dat iedereen er door in de gaten kan krijgen dat je ln de overgang zit". Hoewel men de overgangsjaren blijkbaar „heel erg" vindt, zeggen de meeste ondervraagde VERVOLG KERKDIENSTEN 11 en 12.15. Maria Presentatie zond. 8. 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. Lalleman, Oude Wetering; 19.00 ds. Baas. Katwijk. Chr. Geref. Kerken: geen opgaven. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Grote- of Laurentiuskerk: 9.30 ds. Van Niel; 5 ds. De Valk, 7 ds. v. d. Velde, Haarlem. Maranathakerk: 8.30 ds. Brederveld, Leiden. 5 ds. Huisman. Camping Ko ningshof 10.30 ds. v. d. Bogerd. Geref. Kerk Vrijgem. 10 en 17.15 ds. De Ruyter. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 dienst des woords. Evang. Chnstengem. (aula Mavo); 10 dienst. Rk gemeenschap (aula tuinbouw school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rk Kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. Westra (afscheidsdienst), 18.30 hr. Geurtsen, Haarlem. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. d. Berg; 7 ds. Van Santen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. Rk Kerk: zat. 7, zond. 8. 9.30 en 11. Ned. Protest. Bond: 10.30 ds. Bierman, Breda. TER AAR - Herv. Gemeente: 9 30 ds. Lindenburg; 18.30 ds. v d. Berg. Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. Wallinga. Rk Kerk: Kerk Langeraar zat: 7, zond. 8, 9.30,11 en 12.15; Ter Aar Dorp: 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds Reijenga, Leiderdorp- 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Rooze. Geref. Kerk Vryg.: 9 30 en 17.15 ds. Hoff. Kapel Marinevliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. Lems, vlootpredikant in Rot* terdam. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ge- zamenljjke dienst ds. Brokerhof. Rk Kerk. zat. 7. zond. 9. 10-30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorp 10 ds. v. d. Schoot, 5 dienst in Ge ref Kerk. Hulp en Heil: 10 Aula Noord- Hofland 9.30 ds. Meijering. Geref. Keric Dorp 9.30 en 17 de. Weasels, Beiroet. Aula Noord-Hofland 9.30 da. Meijering. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 leeschenst fj Rk Kerken; M. Godskerk zat 7, zond. 8, 10 en 11.30: Laurentius zat. 7. zond. 8.30, 10.30 en 12. Aula Noord-Hofland 11. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk: 9.30 ds. Stolk, Scheveningen; 6.30 ds. Verboom. Hoeksteen. 9.30 ds. v. d. Heuvel; 6.30 kand. Marchand, Utrecht. Bethel: 9.30 ds. Verboom: 5 ds. v. d. Heuvel. Immanuël: 9.30 ds. Kalk man, Amersfoort; 7 wika Brörens, Delft Geref. Kerk; Kruiskerk: 9.30 ds. Booy, Utrecht; 5 ds. Modderaar. Ontmoetings- kerk: 10 ds. Modderaar; 5 drs. Krimpen. Dordrecht. Oud-Geref. Gemeente: 10 en 5 lees- dienst. Chr. Afgescheiden Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Hooykaas. Volle-Evangeliegemeente (Lindegaarde 17ay. 9.30 dhr. v. d. Heyden. Tesselscha- 11.45, 6.30. Victorkerk: zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. den Tonkelaar. Rk Kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv Gemeente: Dorpskerk: 10 dr. Frederikse: 4.30 ds. Verboon. Waddinxveen. 7 n.m. ds. Van Zanten. Dorpscentrum: 9.30 ds. v. d. Velden, Reeuwijk. 19.00 gez. dienst ds. Hagen, Voorburg in Zijlaankerk. Geref. Kerk. 10 prof. Berkouwer, Voor hout. 19.00 ds. Hagen. Voorburg. Zuid. 10 ds. Griffioen, Den Haag. 7 ds. Hagen. Voorburg. Ned. Protestantenbond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente 9.30 ds. Blenk; 6.30 ds. Kaai, Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Huizebosch, 6.30 ds. ZEVENHOVEN - Her». Gemeente: 9.30 ds. Nicolaï. Geref. Kerk: 9.30 en 7 kand. Den Braber, Breukelen. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE-Herv. Gemeente: 10 ds. Schoch. Rk Kerken: Sint Janskerk zat. 7.30, zond. 7.30, 9.30 en 11.30. Chr. Dienaar- kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 6. Rijndijk (Meerburg) zat. 7, zond. 10,12 en 6 ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Mostert. Geref Kerk: 9,30 ds. v d. Heiden, 6.30 ds Huizebosch, Woubrugge. niet zo tegenop zien. den gestopt). Maar anderzijds wor- Er vielen opmerkingen als „flink zijn den menstruatie en vruchtbaarheid doorbijten, iedereen moet erdoor" „niet zeuren, maar afleiding zoeken" De vrouwen konden ook verschijn, selen ook beschouwd als symbolen Jeugd en van vrouw-zijn. Dr. Zeijlmans heeft geen verband Bask vermoord BILBAO Een rechtse groep dfc zioh „het Baskisch-Spaanse Batajrtj jon" noemt heeft gisteren verklaaijen een Baskische separatistenlei debet Eduardo Moreno Bergareche, te heb ben „terechtgesteld en begraven", j- zijn. Opvallend daarbij was. dat ook verscnijii- x^r. z^jimans neen geen vei oann Moreno alias fipertur", was vorig T zelf het bangst kunnen vinden tussen de zienswijze de kennis van de overgang week zaterdag ontvoerd nadat h>vi veel symptomen werden aangekruist enerzijds en anderzijds opleiding, be- zijn woning in Saint-Jean-de-Luz ij'1 die niets te maken hebben met de roep. werksituatie, gezin, gezondheid het ^m^esten van Frankrijk hafo l eventuele problemen met de i met de (huwelijks)-partner. menozpauze maar wel met het ouder worden: stijfheid, doof worden, grijs struatie. Er lijkt wel verband worden, bijvoorbeeld. De ondervraag- staan tussen de manier waarop n den waren zelf niet erg tevreden over tegen de overgangsjaren aankijkt hun kennis inzake de overgangsja- de mate waarin ren. Bijna de helft zou er wel meer algemene van willen weten. Als mogelijke bron nen van informatie werden de huis arts boekjes, televisie en damesbla den genoemd. „Triest", vindt dr. Zeijlmans het, dat de helft van de vrouwen blijkt te denken dat hun echtgenoten erg wei nig belangstelling zullen hebben voor deze belangrijke periode in hun le- De gemiddelde menopauze-leeftijd ligt in West-Europa rond de 51 jaar. De indruk bestaat, dat deze leeftijd in de loop der eeuwen hoger is ge worden, maar volgens dr. Zeijlmans is dat tot nu toe nog niet bewezen. Hij stelt, dat het biologisch cli macterium maar een aspect is van de middelbare leeftijdsfase van de vrouw. Volgens hem zijn psychosocia le ontwikkelingen en de problema tiek van het ouder worden waar schijnlijk belangrijker voor het bele ven van deze fase. „Wel is het zo. dat verschillende facturen verband houden met elkaar en elkaar beïn vloeden. Het is verleidelijk, aldus dr. Zeijlmans, symptomen bij vrouwen van middelbare leeftijd toe te schrij ven aaan het climacterium en dat wordt dan ook vaak kritiekloos ge daan". Bij de bestudering van de over gangsjaren moet naar zijn mening aandacht worden besteed aan de nmaatschappelijke rol van de vrouw, haar gezin en haar huwelijk. Om problemen te voorkomen lijkt het en nuttig, als de vrouw zich in de Jaren voor haar middelbare leeftijd niet beperkt tot haar gezin, maar zich breder oriënteert. Als ze het verrichten van beroepsarbeid uit stelt tot de kinderen de deur uit zijn, kan haar vakkennis zo'n ach terstand hebben opgelopen, dat het niet meer aantrekkelijk is om na zoveel jaren haar oude beroep weer op te nemen. De algemene verwachting over de overgangsjaren blijkt volgens dr. Zeijlmans negatiever te zijn dan de eigen beleving achteraf. Die nega tieve verwachting wordt minder ver oorzaakt door angst voor overgangs verschijnselen dan door eventuele moeilijkheden op sociaal gebied. Het ophouden van de menstruatie en het onvruchtbaar worden ziet men vaak als een voordeel (geen angst meer voor ongewenste zwanger schappen met anticonceptie kan wor. be- verlaten. De politie had hem genoemd als lil bevredigende van ETA-groep die eerder difA sexuele relatie bestaat Jaar een Baskische industrieel har ontvoerd en vermoord. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE Gaat u met vakantie en wilt u uw eigen krant daar ontvangen? Vult u dan even de onderstaande bon in. Graaa 14 daaen voor uw vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad Juhanastraat 19 Alphen a d. Rijn. Letdsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken a.u.b.7 Mijn HUISadres is Mijn VAKANTIEADRES Straat Nr. Plaats Land aanvang vankantie bezorgir Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1 70 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording voor het niet tijdig arriveren van kranten op kantieadres.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10